Hosanna" zingt op 5 Die Jahreszeiten' nov. Bats van Losser jubileerde FILM NIEUWS Jhr. A. A. Barnaart sprak voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen fcrbovit Nasser in Hitiers sporen Aldolem op excursie ZANGDIENST OP HERVORMINGSDAG Goede opbrengst collecte vluchtelingenwerk De Rijssense marktverloting 25-JARIG JUBILEUM Ongeluk bij voetballen GESLAAGD Vrijdag en zaterdag de film: ..Summer Holiday INGEZONDEN Collecte nazorg B.L.O. Opbrengst P.l.T.-collecte Woensdag de film: Het gezicht achter de spiegel Veilig gebruik GOUDEN JUBILEUM DROPPING V.E.K. NIEUWE VESTIGING IN NUVERDAL Vrijdag 25 november 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Nog enkele dagen scheiden ons van de uit voeringsdatum, waarop de Chr. Oratorium vereniging „Hosanna" te Rijssen het meester werk van Josef Haydn „Die Jahreszeiten" zal uitvoeren. Reeds eerder werd dit werk' in Rijssen muzikaal vertolkt, zodat voor de zan gers de herhaling een hernieuwde kennis making zal zijn geweest. Het geheel staat onder leiding van de dirigent Gerrit Peuschei te Hengelo, die zich de medewerking ver zekerde van het Overijssels Philharmonisch Orkest, hetzelfde orkest dat enkele weken geleden zo'n prachtig concert gaf in het Park gebouw. Gerenommeerde solisten werken ver der mee, nl. de sopraan Annette de la Bije, de tenor Jan Waayer, de bas Herman Schey, terwijl mevr. Ans de Rook-van Leeuwen de clavecimbelpartij speelt. Over het oratorium „Die Jahreszeiten" de volgende bijzonderheden. Josef Haydn leefde van 1732 - 1809. Het meest is hij bekend als de schepper van de 3 nieuwe kunstvormen, nl. de symphonie, het strijkkwartet en de so nate. Niet alleen heeft hij deze muzikale vormen gecreëerd, maar ook daarin het hoogste be reikt, wat hierin te bereiken was. Pas op 60- jarige leeftijd wierp Haydn zich op een voor hem geheel nieuw genre, dat voor hem nog niemand had beoefend, nl. het lyrische ora torium, hetwelk het midden houdt tussen een opera en een cantate. De tekst voor „Die Jahreszeiten" evenals voor „Die Schöpfung" werd gedicht door Vrijheer van Swieten, doc tor in de medicijnen te Leiden, later direc teur der keizerlijke bibliotheek te Wenen. In 1801 volgde de eerste uitvoering, die door het publiek met geestdrift werd aangehoord. Ongeveer 30 jaar is Haydn in dienst geweest van de prinselijke familie Esterhazy als kapel meester. Tweemaal bracht hij een bezoek aan Londen, waar hij door de universiteit te Ox ford tot doctor honoris causa werd benoemd. De muziek is bij Haydn hoofdzaak, hij stelt die verre boven de tekst. Wanneer hij de jaargetijden zowel vocaal als instrumentaal schildert, dan zijn het natuurgeluiden en ta ferelen, nooit stemmingen die hij uitbeeldt. Door de zuiverheid van expressie, de veel zijdige mengeling van ernst met humor, is het voor de uitvoerenden een dankbare taak dit oratorium, dat als tekst gedeelten uit de Bijbel en gedichten heeft, te vertolken. De 3 solisten beelden de volgende Bijbelse figuren uit: Si mon een Pachter, Hanna, de dochter en Lukas een jonge boer. Enkele fraaie terzetten komen in het werk voor, die een grote technische beheersing van het stemapparaat vereisen. De inleiding van het orkest stelt de over gang van winter naar lente voor. De 4 jaar getijden worden achtereenvolgens in klanken vertolkt. Het lentekoor: „Komm holder Lenz!" geniet grote bekendheid en wordt dan ook als op zichzelf staand koorwerk veel uitgevoerd. De zomer brengt onder meer de schildering van het onweer, waarbij de pauken in actie komen. De herfst brengt het koor van de landslieden en de jagers. Instrumentaal is dit zeer aantrekkelijk te beluisteren, daar de trompetten in het jagerskoor een stevige par tij blazen. Het wijnkoor is overrompelend van levensvreugde. De instrumenten die in de 19e Een zeer leerzame en interessante causerie hield de heer W. van de Veer vrijdagavond voor de leden van de VOLKS-Universiteit in het gebouw „Jeruël". Spreker die als titel ge kozen had „Nasser in Hitlerssporen", liet duidelijk uitkomen van hoeveel belang het Midden Oosten voor de wereldpolitiek wel is, en welk gevaar Nasser wel kan veroorza ken gezien zijn grote afkeer die hij koestert voor Israël. Hij wees op de tanende macht van deze dietaror, die vooral door z'n militaire para des (Egypte is een militaristische staat) en zijn boek Filosophie van de Revolutie veel van Hitier weg heeft. Nasser, zoon van een postbeambte, vond in zijn dromen, hoofd te worden van een Ara bische wereld naast Engeland ook de konin gen, zoals de heer Van de Veer het noemde van de „Zandkoninkrijken" tegenover zich. Deze laatsten kregen spoedig in de gaten, dat Nasser, dan als potentaat zou regeren. Nasser zag hierna uit naar andere vrien den. Een Russische ambassade in Cairo 600 man sterk was hiervan het resultaat. Hij zag bijtijds het gevaar in van zijn politiek en draaide bij. De Engelse economische invloed is de laatste paar jaar weer duidelijk merk baar. Rusland bleek het voorzien te hebben op Jemen, Ethiopië en Kongo. Dit Afrikaanse avontuur is als een kaartenhuis ineengezakt voor de Russen. Toch aldus deze kundige spreker blijft Nas ser, ondanks zijn tanende invloed een ge vaarlijk individu, die, als hij maar gek ge noeg zal zijn, „wel voor een oorlogsbrand kan zorgen". Hopelijk echter zal hij door Rusland en Amerika worden afgehouden van een der gelijk avontuur en bijtijds inzien, dat spelen met vuur gevaarlijk is. Het moge vreemd klinken aldus de heer Van de Veer, met Kroetsjev hebben we het nog niet zo slecht getroffen. Hij wees in dit ge val nog op het terugtrekken van China uit India na aandrang van Rusland en Amerika Vooraf had de heer Van de Veer het ont staan van de NAVO, het Bagdadpact, (later Cenvo-pact) en de ZOAVO belicht. Hij wees vervolgens op het probleem van de ijsvrije havens van Rusland en de invloed, die het wil verkrijgen in het Midden Oosten. Spre ker vergeleek het Midden Oosten met het ach tertuintje van Rusland, waaruit olie voor het vrije westen wordt gepompt. Dit brengt gro te welvaart in het westen en de zekerheid, dat het communisme hier daardoor geen voet aan de grond krijgt. De hele Navo oefent op olie uit het Russisch achtertuintje. Rusland zal altijd proberen deze tank dicht te krijgen. Vrijdagavond maakte de amateurfotografen- vereniging ALDOLEM een excursie naar En schede. Het doel van deze excursie, waaraan met 25 man werd deelgenomen, was de le zing van de bekende kleurenfotograaf Wim Noordhoek, die deze avond in het Elderings- huis zou spreken over kleurenfotografie. De heer Noordhoek, die tevens les geeft aan de Kunstacademie, toonde voornamelijk werk van leerlingen. Voor de vele aanwezigen werd het een Interessant» en leerzame avond. eeuw in gebruik waren, komen ten tonele: de pijpers, de trommels, de vedels (violen) en de lieren (knieviolen). In de winter zitten de vrouwen aan hun spinnewielen, onder het spinnen hun volks liedjes zingende. Hier is sprake van illustra tieve muziek, waarbij koor en orkest bepaal de geluiden uitbeelden. Ook een dubbelkooi komt voor, waarbij het grote koor gesplitst wordt in 2 koren. Het beroemde meester werk eindigt met het korte slotkoor: „Dann singen wir, dann gehn wie ein in deines Rei- ches Herlichkeit". Een indrukwekkend „Amen" besluit de uit voering. Het ligt in het voornemen de gene rale repetitie van koor, solisten en orkest te houden op maandag 4 november 's avonds 7.30 uur. Deze avond is alleen toegankelijk voor scholieren boven de leeftijd van 12 jaar tegen een entree van 0.50. De kaartjes zul len in voorverkoop aan de scholen verkrijg baar worden gesteld. Kaspersma Op donderdag 31 oktober a.s. (Hervormings dag), zal in de geref. kerk (Boomkamp) een zangdienst gehouden worden ter herdenking van de kerkhervorming Medewerkenden: Liturgie: D. v. d. Lee. Declamatie: Mevr. C. J. Brouwer-Oosterling meisjeskoor o.l.v. M. Walinga, Gemengd koor kor: o.l.v. G Kaspersma. Organist: A. Nawijn. Koperkwartet: trompet B. J. Stegeman. idem: H. Kalder. Waldhoorn: E. Dommerholt, bariton: G. J. Poortman. Aanvang half 8; duur: een uur. Vrije toe gang. Eén collecte^ Naast koorzang is in het programma ook veel samenzang en wisselzang opgenomen. De huis aan huis-collecte, die maandaga vond binnen een uur tijds ten bate van het Vluchtelingenwerk te Rijssen is gehouden heeft de mooie som van 3750.- opgebracht. Dinsdag was het 30 jaar geleden, dat de heer B. van Losser als hulpje in dienst trad van het preparateursbedrijf van wijlen de heer Piet Bos, wiens werk grote vermaardheid heeft gekregen zelfs ver buiten onze provincie en die de stichter was van het natuur-hist.- museum op de Holterberg. Onder het oog van zijn toenmalige patroon werd Bats van Losser, zoals velen in Hol ten en Rijssen hem kenden, niet alleen een toegewijde bediende, maar ook een ervaren preparateur, onder wiens handen ontelbare aantallen te prepareren zoogdieren, vogels en huiden in de loop van de jaren zijn door gegaan en waaraan hij, door zijn vakmanschap nieuwe gestalte heeft weten te geven. Toen Piet Bos vier jaar geleden zijn prepa rateursbedrijf over liet gaan in handen van zijn schoonzoon, de heer B. Russ, bleef Bats natuurlijk in het bedrijf werkzaam. Door omstandigheden vond geen herdenking plaats van het vijfentwintig-jarige dienst- jubileum van de heer van Losser, maar toen het gisteren dertig jaar geleden was, dat hij Maandag zal de spanning rond de jubileum marktverloting haar hoogtepunt bereiken, als 's middags notaris F. van Schooten een be gin maakt met de trekking. En na het be kend maken van de lotnummers zal als steeds de vraag gesteld worden „wie heeft de hoofd prijs (de auto) gewonnen". De trekkingslij sten zullen 's avonds om plm. 8 uur aan het trekkingslokaal Wierdensestraat 57, verkrijgbaar zijn. Van de vereniging Marktwezen deelde men ons nog mede, dat de loten bij de vereniging geruimd zijn, maar dat op enkele verkoopadressen nog een klein aantal loten voorradig is, zodat nu reeds met zekerheid kan worden gezegd dat maan dag tijdens de grote najaarsmarkt niet meer voldaan kan worden aan de vraag naar loten. Enerzijds vindt men dit bij Marktwezen jammer, omdat velen op maandag naar Rijs sen komen om een lot te kopen, anderzijds blijkt toch dat de vraag naar loten groter is ge weest dan voorgaande jaren. De heer D. Siemerink te Rijssen herdacht 17 okt. het feit, dat hij vijfentwintig jaar ge leden in dienst trad bij de firma C. A. Müller en zoon te Holten. Ter gelegenheid van dit jubileum lood de firma Müller donderdagmiddag in zaal Ami- citia een receptie aan, waarop zeer velen waaronder een groot aantal klanten, de jubi laris en zijn echtgenote en de firma Müller kwamen gelukwensen. Vele gelukwensen gin gen vergezeld van bloemen, zodat de zaal een fleurige aanblik bood. Van de firma Müller ontving boekhouder Siemerink een geschenk onder enveloppe, ter wijl het personeel een elektrisch scheerappa- raat aanbood. De r.back van R.V. B. Mulder liep tijdens de voetbalwedstrijd Holten-Rijssen Vooruit een vrij ernstige beenblessure op. Hij kreeg n.l. een scheur in de knieband. In het r.k. zieken huis te Almelo werd zijn knie in het gips gezet, zodat hij voorlopig niet weer aan voet ballen hoeft te denken. met de regelmaat van de klok elke dag per- fiets in Holten arriveerde om daar zijn werk te doen heeft men de gelegenheid aangegrepen om hem voor zijn grote ijver en accurates se te huldigen. In al die jaren heeft hij niet één dag verzuimd wegens ziekte. 's Middags hebben mevr. Bos-Metzger, haar zoon Kees Bos en haar dochters mevr. ter Doest-Bos en mevr. Russ-Bos de jubilaris en zijn gezin in hun woning te Rijssen opge zocht en hem bloemen aangeboden. 's avonds had aldaar een intieme huldi ging plaats, en heeft de heer Russ de jubi laris dank gebracht voor zijn toegewijde ar beid gedurende dit dertigjarige dienstver band. Er werden tal van herinneringen opge haald, want behalve preparateur is de ju bilaris ook jager en onder jagers spreekt men nu eenmaal jagerslatijn. In Groningen slaagde voor het diploma apo thekers-assistente mej. M. Huiskes te Rijs- gOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXDOOOOOOOQOOOOOOOtOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOÖOOOO O O O OOOOOOOOÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGXD0OOOOOOOOOOOOOGQOOOOOOOOOOO nummer voor hen in elkaar en de uitvoering hiervan laat ten duidelijkste blijken, dat men hier met beroepsmusici heeft te doen. Maar bij deze utivoering komt tevens Barbara's ware identiteit aan het licht en na aanvan kelijke onaangenaamheden met Don komen zij tenslotte tot de conclusie, dat zij elkaar wel graag mogen. Na nog verschillende avonturen bereikt de bus eindelijk Athene, waar de passagiers on middellijk in hechtenis worden genomen op beschuldiging van kidnapping. Barbara's moe der heeft deze klacht ingediend, maar Don slaagt erin haar te overtuigen, dat zijn bedoe lingen serieus zijn en dat hij graag met Barba ra wil trouwen. Stella laat zich tot rede bren gen en Barbara is dolgelukkig met Don's aanzoek. Zo wordt de bus dus weer gereed gemaakt om met zijn passagiers de terugtocht naar huis te aanvaarden. Inmiddels komt er nog een verrassing, een telegram van de London Transport met een verklaring, dat zij bereid zijn het schema van Don en zijn makkers voor „een vakantie op wielen" te gaan uit voeren. In stralende zonneschijn verlaat de bus Athe ne.... waarbij de mooiste ZOMERVAKANTIE van allemaal éeri'veelbelovende aanvang heeft gemaakt. Vier buschauffeurs van de London Trans port Mij, Don, Cyril, Steve enEdwin kopen samen een oude autobus en bouwen die om tot een reisslaapwagen bestemd voor een trip door Europa. Zij hopen, dat als zij deze trip met een beetje geluk tot een goed einde bren gen, een paar andere bussen te kunnen aan schaffen om daarmee een „doe-het zelf" va kantiebureau op te richten. Rijdend op een weg in Frankrijk buiten Parijs komen zij in aanrijding met een wrak van een autootje, dat bestuurd wordt door één van de drie aardige zangeresjes Mimsie, Augie en Sandy. Het wagentje kan na deze aanrijding als een totaal verlies worden be schouwd Daarom hieden de vrienden de meis jes aan hen naar Athene te brengen, waar zij over twee dagen een engagement hebben. Bij de doortocht van Parijs krijgt de bus nog een andere passagiere n.l. Barbara, een zangeres van internationale reputatie, die echter tot wanhoop wordt gedreven door een meer dan ambitieuze moeder. Men had Bar bara een vakantie beloofd, maar haar agent laat haar niet met rust over een groot nieuw contract voor een serie zomer TV-uitzendin- gen. Barbara vlucht uit het theater verkleed als jongen, komt in de bus terecht en haalt de anderen over haar mee te nemen Don neemt haar zo'n beetje in bescherming en waarschuwt de pseudo-jongen uiterst voorzich tig te zijn ten opzichte van de meisjes. In een Franse stad wordt de bus aangehou den op een aanklacht van landloperij, maar met behulp van een voormalige beroemde musicus weten de jongelui aan het gevaar te ontsnappen. De musicus zet een musikaal Advertentie inqevva (actieve kooldrage'es) bij maag-en qewandsklachten.fi.25 In de week van 28 oktober t.m. 1 novem ber zal in Rijssen een buscollecte gehouden worden van de federatie Nazorg BLO. Deze collecte wordt door de federatie in samenwerking met de Neut ale - Katholieke en Christelijke Ouderverenigingen van het afwijkende kind, georganiseerd. Met de opbrengst van deze landelijke col lecte kunnen de federatie en de ouderver enigingen weer veel werk doen. Ook de hier ter plaats® werkende ouder verenigingen krijgen een gedeelte van de op brengst. Mogen wij op uw milde gaven rekenen? De organisatoren. Op uitnodiging van de Ned. Ver. van Huisvrou wen afd. Rijssen hield Jhr. A. A. Barnaart woensdagavond in het Parkgebouw een lezing over klassieke muziek. Aan de hand van grammofoonplaten werden door Jhr. Bar naart enige muziekwerken toegelicht. Begonnen werd met een „Ouverture" van Verdi uit de opera „La Teorza del Destino" Dit jaar wordt Verdi's geboortejaar nl. her dacht. In een ouverture, zo legde de heer Barnaart uit, zijn delen van de melodieën, die in het muziekwerk voorkomen a.h.w. aan el kaar geregen (instrumentaal). Er bestaan twee vormen, nl. Ie de Italiaanse en 2e de Franse vorm. Het tempo in eerstgenoemde vorm is snel - langzaam - snel. In de tweede, langzaam - snel - langzaam. Verdi is een meester geweest in het componeren van muziek waarin een groot aantal instrumenten een mooi geheel vormt. De heer Barnaart ver telde daarbij het eer> en ander over de di verse instrumenten en liet de dames deze her kennen. Daarna werd het Slavenkoor uit de opera Nabucco van Verdi besproken. Dit is een klaagzang, waarin de Joden in Babylonische ballingschap hun heimwee naar het Vaderland kenbaar maakten. Mede door de Italiaanse tekst en de vrije vertaling hier van konden de aanwezigen intens meeleven De tovenaarsleerling (L'Apprenti Sorcier) van Paul Dukas hoort tot de moderne mu ziek, die niet een ieder aanspreekt. Maar door de duidelijke uiteenzetting kreeg dit werk een bijzondere bekoring. Capriccio Italiën van Tschaikowsky is een grillig muziekstukje niet gebonden aan bepaal de regels. Dit muziekwerk is doorweven met volksdans melodietjes. Er werd geëindigd met Peer Gyntsuite (Grieg). Zuiver Noorse muziek Deze suite werd gecomponeerd in de tijd dat het Noorse na tionale gevoel opkwam. Hierbij werd o.a. een uitleg gegeven van het pentatonische the ma. Mevr. T. Thomassen-v.d Wildt dankte aan het eind van de avond de heer Barnaart voor het geleiden in de muziekwereld. De in de week van 14-19 okt. gehouden collecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront heeft in totaal opgebracht de som van f 1043,55. Dit was ruim 150 gulden meer dan vorig jaar het geval was. Op de Amerikaanse luchtmachtbasis Fort Hood in Texas is het startsein ge geven voor de opera tie „Big Lift", waar bij een volledige Amerikaanse pant serdivisie naar Duitsland is overge vlogen. Aan deze oe fening namen meer dan 16M00 militairen deel. Op het Duitse vliegveld Ramstein kwamen de kwar tiermakers aan Links op de foto ge reedstaande pantser voertuigen en muni- tiekisten, rechts de aankomst van het voorcommando. De niet meer zo jonge vrijgezel Tardivet trouwt met de jonge, maar allesbehalve mooie Marie-José die vroeger een onbeantwoorde liefde heeft gekoesterd voor Gérard Durieu, de verloofde van haar zuster. Ofschoon Tar divet een vrij kleinzielige figuur is, vindt Marie-José toch bevrediging in haar huwe lijk. Als Tardivet tien jaar later 'n 2CV koopt, betekent dit echter een grote ommekeer in hun gelijkmatige leven. Tardivet wordt na melijk aangereden door dr. Bosc, een plas tisch chirurg. Deze is verantwoordelijk voor het ongeluk en neemt Tarvidet op in zijn kliniek om diens beenbreuk te behandelen. Als Bosc Marie-José ontmoet, realiseert hij zich plotseling, dat hij van deze lelijke vrouw met een betrekkelijke eenvoudige ingreep een schoonheid kan maken en deze gedachte boeit hem. Tarvidet wil echter niets van de plan nen van Bosc horen en Marie-José legt zich aanvankelijk neer bij de wensen van haai man. De verleiding wo'-dt echter te groot en zij laat zich in het geheim door Bosc behan delen. Het resultaat overtreft alle verwachtingen en Marie-José rekent erop dat Tradivet zich nu zal verheugen in het feit, dat hij een mooie vrouw heeft. Tardivet reageert ech ter heel anders. Hij wordt ziekelijk jaloers, raat aan de drank en achtervolgt Marie-José met plagerijen en insinuaties Radeloos vlucht zij tenslotte uit huis weg. Toevallig ont moet zij Gérard Durieu weer, wiens huwe lijk met Marie-José's zuster inmiddels op een mislukking is uitgelopen. Even lijkt het of het tussen hen beiden tot een romance zal ko men, maar dan bereikt hen het ontstellende bericht, dat Tardivet dr. Bosc - die hij voor al het gebeurde aansprakelijk achtte - heeft neergeschoten. Marie-José heeft uit haar huwe lijk met Tardivet twee kinderen en nu Tardi vet aan hen ontrukt zal worden, besluit zij met Gérard te breken en naar huis terug te keren. Advertentie Jaren beproefd en hoog geroemd Mljnhardt's ZenuwtableUen Gezien zijn vijftigjarig dienstverband bij de firma Ter Horst en Co, alhier werd dinsdag morgen de heer G. J. Roosink, Hangerad 19 magazijnbediende en portier door de voltalli ge directie ontvangen. Hij werd toegesproken door de heer A. H. ter Horst, die hem dank bracht voor zijn vele jaren trouwe dienst. Ook mevr. Roosink, werd in de hulde betrokken; zij kreeg een boeket bloemen. De gouden jubilaris ont ving een gouden horloge en het insigne met inscriptie. De Chr. Gymnastiekvereniging V.E.K. hield een dropping voor haar leden van 14-17 jaar. In een gesloten auto werden een veertig tal jongens en meisjes naar een bepaald punt in het Enterbroek gebracht, vanwaaruit men de weg naar Rijssen moest trachten terug te vinden. Dit punt was zodanig gekozen, dat na afloop bijna niemand wist te vertellen waar men was gedropt. Gezien de jeugdige leef tijd der deelnemers(sters) was bij elke groep een ouder persoon toegevoegd. Nadat allen het eindpunt (de gymnastiek zaal aan de Schoolstraat) weer hadden bereikt werd de avond besloten met een gezellige snertmaaltijd. In de vrijkomende gebouwen van de afdeling drukkerij der N.V. Nederlandsche Stoomblee- kerij te Nij verdal zal worden ondergebracht het bedrijf van de N.V. Garenfabriek Bieze, Stork Co. dat thans te Hengelo is geves tigd. Deze fabriek produceert garens in vele soor ten, o.a. naaigarens voor de confectie-, trico tage- en schoenindustrie en boekbinderijen, garens voor teaballs en machine-, hand- en haakgarens voor huishoudelijk gebruik. Een belangrijk gedeelte van haar produktie wordt geëxporteerd. Door de brede spreiding van haar afzetmogelijkheden is er in het algemeen sprake van een constante bezetting van haar, produktieafdelingen, zodat deze vestiging als een aanwinst voor de werkgelegenheid in de gemeente Hellendoorn kan worden be schouwd. i

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3