RIJSCHOOL „DE HAOR Vrouw heeft geen vrije zaterdag spaar uw welvaart tegemoet fleXa 98 Diepzee geeft met tegenzin haar geheimen prijs Wintertarief bij Rijschool ,De Haor Schonevsld ,.C«*ICA" Jan Aolbert Coóp. Raiffeisenbank „Notler - Rijssen BAAN Veen Te huur Opel Rekords 1958 17 cent per km Opel Records 1962 18 cent per km Opel Kapilans 1960 22 cent per km Alle wagens koven de 200 km 2 cent per km reductie. All-risk verzekerd. AFWEZIG RADIO TOESTELLEN PLANT NU CONIFEREN 20 to' 50 pet. goedkoper BORNE Horlogerie Uurwerken zilver naar maal Meulenbell R KCI.AM E WERKSTER AUT3B0XEN Meer dan 20 jaar J. A. Voor'man Handperen of appels stoofperen TER HORST Zelfbediening LEVEN ONDER GROTE DRUK Vrijdag 11 oktober 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 Variaties Dr. R. J. Warringa mm verf met voldoening HUTTENWAL 31 Advrrterrn de tics ie Oorzaken Donker en koud Nog; geen proeven Kunstmatige druk A Ook voor RIJLES f 7.per uur OOK PER 10 LESSEN TOTAAL f 65.— Dus voor rij en verhuur naar Haarstraat 155, Rijssen, telefoon 054802874 Op de laatste bijeenkomst van de vereni gingsraad van de VARA, in het Troelstra-oord m Beekbergen, vroeg een lieve, moederlijke vrouw het woord. Dat kreeg ze, want het is traditie bij de VARA, dat iedereen wat aan te merken mag hebben op de programma's. Dat was vroeger: „Ik vind dat Peter Pech wat laat komt in 't zaterdagavond program ma, dan zijn de kinderen al naar bed". Of: „Ik zou wel eens willen weten of ome Keesie ja of nee een verhouding meeft met z'n huis houdster". Het is tegenwoordig regelrechte kritiek op televisie-programma's, daarbij is zelfs Dorus vogelvrij, „we vinden hem niet leuk meer", zei iemand. Televisie-secretaris Rengelink stond op teneinde Dorus dapper te verdedigen, maai er komt toch dit jaar geen Dorus meer. Deze lieve mevrouw - de geachte afgevaar digde uit Noord-Holland - kwam vertellen dat ze niets voelde voor ernstige muziek op de radio in de ochtenduren. Dan zijn vrouwen aan het stofzuigen. Ze voelde eigenlijk ook niet zozeer voor ernstige muziek in de middaguren. Want: dan zitten vrouwen aardappelen te schil len. Ze voelde tenslotte ook niet voor ernstige muziek in de avonduren, want: dan hoor ik lie ver een mooi hoorspel. Er mocht desondanks zei ze vrouwelijk onlogisch wel eens klassieke muziek worden uitgezonden, als het dan maar „Eine klein nachtsmusik" van Mozart was. Een lieve vrouw, maar ze stond wel te trap pen op het hart van VARA-radio-programma- leider Broeksz. Hij is er juist een beetje trots- op dat de VARA een publiek gekweekt heeft van arbeiders die van klassieke muziek hou den. Voor een socialist - en niet voor hem al leen - is dat iets van de verwezenlijking van het ideaal der volksopvoeding. Drie jaar geleden wilde de heer Broeksz de proef op de som. De VARA begon met de „Ma tinee op de vrije zaterdag", een reeks van con certen in het Amsterdamse Concertgebouw welke voor publiek toegankelijk voor bijna niets; nog geen twee gulden per concert in serie, een rijksdaalder voor losse bezoekers, een gulden voor jongelui en als het aange vraagd wordt helemaal niets voor scholieren, ouden van dagen en militairen. De VARA geeft die concerten in de grote zaal, waar twee duizend mensen in kunnen. Er treden de drie voortreffelijke radio-orkesten op: het Radio Philharmonisch Orkest, het Omroep Orkest en het Radio Kamer orkest. Voorts fameuze en sembles als dat van Benedetto Marcello, Sonata da Camera, Gaudeamus-kwartet en het Haags ensemble voor nieuwe muziek. In opera-con- certne en oratoria zint het groot omroep koor. Men speelt onder leiding van beroemde dirigenten, de eigen Jean Fournet, Henk Spruit, Roelof Krol. De Nederlandse gasten als Willme van Otterloo, d e buitenlandse als Carlo Maria Giulini, Roberto Benzi. Men nodigt so listen uit als Willem Noske, Theo Olof, Adriaan Bonsel Leo Driehuys, Bernard Bartelink en buitenlandse beroemdheden als Johanna Mart- zy, Ruggiero Ricci, violisten, Jacques Klein, een Braziliaanse pianist, Nicanor Zabaleta, harp, opera-sterren van de scala te Milaan: Reri Grist, Renato Capecchi, Magda Olivero, Jon Vickers en vele anderen. Men spaart kosten noch moeite om waar te maken wat de heer Broeksz in eerlijk enthousiasme noemde: een zinvolle besteding van de vrije zater dag. Maar een succes zijn de concerten niet. Soms zitten er in die grote zaal voor twee duizend mensen vierhonderd mensen en dan is zo'n zaal verschrikkelijk leeg. Of zoals de sopraan Hilde Gueden, die gewend is aan daverende zalen in alle Europese hoofdste den het zei: ,,Ik ben hier niet gekomen om voor niemand te zingen". De heer Broeksz wilde een muzikale beste ding van de vrije zaterdag, drie jaar gele den. Voor VARA's chef ernstige muziek, de heer H. Kerkhof, betekende dat: ga er maar aan staan. Hij moet per winterseizoen twin tig concerten verzorgen buiten de deur. In de VARA-studio gaat zijn dagelijks werk ge woon door. Hij bereikte in die drie jaar op merkelijke artistieke successen. En na drie jaar geeft hij al bijna toe dat hij het niet heeft kunnen winnen van die lieve maar on wrikbare mevrouw voor wie aardappelen schil len en stofzuigen boven alles gaat. teil, of onder de douche in moderner woningen De man die op z'n vrije zaterdag wat rond lummelt, of uitslaapt, of knutsel,t moet hij z'n vrouw niet aankomen met: „Zullen we vanmiddag eens naar het concertgebouw gaan" Ze zegt dan: „Man praat niet naar je ver stand hebt. Ik moet het vlees voor de zondag braden, en de ijskast schoonmaken, en.... enen". De man maakt dan al dat hij weg komt. De heer Kerkhof heeft zich intussen afge vraagd waarom de vrouwen zelf niet de vrije zaterdag nemen die de mannen kregen, en hij vond dit antwoord: ze doen de boodschap pen, de trap en de kinderen in de teil, ze lap pen ramen en schuieren lampekappen en bra den vlees op zaterdag omdat hun moeders dat deden en hun grootmoeders. De vrouw is behoudend. Intussen zit hij met zijn matinee-concerten. Als chef ernstige muziek bij de radio weet hij warempel wel hoe hij ze moet variëren. Oudere mensen, zegt hij, lok ik metopera's: de concertante uitvoering van de hele Iris van Mascagni, de Parelvissers van Bizet, de Macbeth van Verdi, Samson en Dalila van Saint Saens. De Spijkerbroekjes van middel bare scholen en de studenten komen voor se rie e: de modernste muziek in logaritmen, van Strawinksy en Hindemith en Schoenberg en Webern, en er voor al Debussy, tot De Leeuw, Cerha, Maderna, Stockhausen en Ka- gel. Die namen kennen ze zoals de ouderen Telemann, Bach enVivaldi: de barok-serie d. de series a en b zijn ietwat gemeleerd, doorgaans wat romantici, Beethoven, Schubert, wat Mozart en Tsjaikofsky, met liefst een solist op piano en viool of hobo, een ouver ture en dan een stuk modern. Zo doet elk orkest het tegenwoordig. Vierentwintig Matinee-concerten geeft de VARA voor half lege zalen. Men houdt er de bandjes van over voor uitzending een maand later of nogeens in de zomermaanden, maar dat is toch niet voldoende. „Als dit winter seizoen geen volle zalen.trekt moet.# VARA er mee .ophouden. Een bijzonder, waardevol experiment js dan mislukt. Waardevpl* ook'M geld:: buitenlandse' solisten-vragen •bedra'gen tot drieduizend dollar toe, en bijvoorbeeld Ro berto Benzi, die als negenjarige al dirigent was en wereldberoemd bleef (hij is nu 26) bedingt ook een vorstelijk honorariiim. De VARA steekt er zoveel geld in dat het alleen voor een radio-uitzending niet verantwoord is. Er moet een deel aan entrèes terugkomen, maar Amsterdam levert dat niet op. Men heeft geprobeerd VARA leden uit de provin cies 'n dagtochjte te laten maken: studiobezoek in Hilversum, een lunch, en dan door naar de matinee. Men had wat succes in Twente, en vooral in Limburg. Maar het is nog zo dat wie, van waar ook in Nederland, een briefje stuurt „We willen naar de matinee", op wel Marinus Waanders Annie Zlekmar hebben de eer U, mede namens wederzijdse ou ders kennis te geven van hun voorgenomen huwe lijk op D.V. woensdag 16 oktober a.s. om 2 uur n.m. ten stadhuize te Rijssen. Kerkelijke bevestiging zal plaats hebben om 2.30 n.m. in de Ned Herv. Kerk (Schild) te Rijssen door de Weleerwaarde heer Ds. A. Kool. Receptie van 4 tot 5.30 n.m. in Hotel „De Ade laar" te Enter. Toekomstig adres: Dorps straat 32, Enter. keel-, neus- oorarts TOT 28 OKTOBER «V; v' Voor draagbare Radio Oosfér'hofweg 3 VOORDELIG NIEUWS Ontvangen partn j-f> ..'t, «goedkope .-prima wc t-, - hierop ate-i-extrat-j ;f§clame vanaf. 12 tot 26 oktober 10 KORTING Eveneens öp'onze in voorraad zij de modern BEHANG 10 KORTING G. NIJLAND Elsenerstraat - 33. Pro en contra Amerikaanse kippen. Het E.E.G. voorstel werd afgewezen en nu gaat de kippenoorlog naar een hoogtepunt. Men hoopt echter nog op een oplossing door onderhandelingen. Neen, dan de collectie in Gero bij DOLLE- KAMP. Daaruit kiezen kan niemand tegen zijn. Er is veel moois voor elke smaak. Kom kijken. Wees er als de kippen bij voor afscheiding, losse groepen of als solitairplant ERICA verkoopt dan de vastgestelde minimumprijs Eigen kweek zondei tussenhandel 80.J00 st. in 50 soorten voorradig Geen enkele afschei ding is goedkoper Direct achter 't station telefoon 05409415 De mooiste kwekerijen in Twente. Zaterdags geopend tot 5 uur. Spaar naar een doel. Naar welk doel Dat mag u zelf kiezen. Wie gespaard heeft heeft het voor het zeggen. De kleine verlangens: vakantiereis, een fiets, een boot. De grote: de toekomst van de kinderen, het eigen huis en noem maar op wat uw leven en dat van uw gezin naar de welvaart voert. Open een spaarboekje bij onze bank. Uw guldens maken nieuwe guldens. Uw rente maakt rente. Spaar uw welvaart tegemoet! VOOR: BOUWSTRAAT 8 UW OVERHEMDEN voorzien van nieuwe boorden en nieuwe manchetten. bij VOOR VADER EN ZOON Is GEVRAAGD voor enkele halve dagen per week. Haarstraat 38 AANGEBODEN aan de Trompstraat Inlichtingen bij A. J. JORISSEN Boomkamp 9, tel. 2638. het vertrouwde adres voor Brandverzekering (op nieuwwaarde) Ziekenhuiskosten (alles onbeperkt) W.A. voor auto mo tor Hypotheken Financiering Assurantiekantoor Markeloseweg 72, tel. 2269 4 x l/2 kg en 4 x Vü kg SAMEN VOOR willende medewerking in Hilversum mag re kenen. Daar tussen door zitten briefjes: „Kan het niet op een andere dag? - want zaterdags doet mijn vrouw boodschappen en de kindertjes in bad". Hij heeft natuurlijk naar oorzaken gezocht, en eigenlijk weet hij wel wat iedereen weet maar liever niet hardop zegt: dat het vooral de vrouwen zijn, die verslaafd zijn aan't ach tergrond-muziekje dat tot vervelens toe vrolijk en tot saai worden toe, opgewekt moet zijn. Dat achtergrond-muziekje dat ze niet horen, maar wel horen als het onverhoopt ineens macht omslaan in klassiek, behalve als het dan een lievelings-caramel als „Eine kleine Nachtmusik" is. Als ene vrouw op de radio klassiek hoort, rent ze als door een wesp ge stoken naar het toestel, en draait de knop naar Veronica, het station dat niet voor niets een vrouwen-naam draagt. De heer Kerkhof heeft nog verder willen zoeken, zegt hij, en hij stuitte natuurlijk voorts op de drempelvrees. Wie nog nooit in het concertgebouw is geweest moet voor de eerste keer even een duwtje hebben. „Maar een keer", zegt de heer Kerkhof, „daarna brengen ze buren en kennissen mee". Het tweede jaar van de matinees was de zaal beter bezet dan het eerste jaar, Voor opera-concerten zelfs wel uitverkocht, maar dat is nog altijd het restantje Italiaanse opera-cultuur van Carré van voor de oorlog. De heer Kerkhof zocht nog dieper en hij ont dekte dit: vrouwen hebben helemaal geen vrije zaterdag, alleen de mannen. Vrouwen doen zaterdagmiddag boodschappen, nadat ze 's mor gens - als de kinderen, die ook al geen vrije zaterdag hebben, naar school zijn - hebben gestoft en gezuigerd, de trap hebben gedaan, de ramen gelapt, de lampekap hebben geschui erd. Dan moeten ook nog de kinderen in de Iedereen heeft wel eens afbeeldingen gezien van bizarre diersoorten die men gewoonlijk diepzeevissen noemt. Deze diersoorten leven echter nog vrij dicht onder het zeeoppervlak: de werkelijke diepzee begint pas op een diepte van twee kilometer en loopt soms tot elf kilometer. Zelfs daar is nog leven mogelijk, zij het in een zeer primitief stadium. Toch is de diepzee-biologie meer dan een boeiend spelletje, meent prof. dr. Carl Schlie- per van het zeekunde instituut van de univer siteit van Kiel. We kunnen in deze "regionen weliswaar geen vissen vangen, maar het water bevat er grote delen fosfaten en nitraten. Zonder deze stoffen is geen plantaardig le ven mogelijk. Plantaardige organismen vor men op hun beurt de voedingsstof van het dierlijke leven in de oceanen. Diepzee-onder- zoekingen kunnen ons overeenkomstige diepe inzichten over het leven verschaffen. De diepzee beslaat 84 pet van de totale oppervlakte van de zeebodem en meer dan de helft van het aardoppervlak. Men maakt onderscheid tussen een z.g. „abyssale" zone en een „hadale" zone, (abyss betekent oorspronkelijk: afgrond, hades: de oud-Griek se onderwereld). De abyssale zone gaat tot een diepte van zes kilometer, daaronder be gint de hadale. De onderwereld van de zee neemt echter slechts een honderdste gedeelte van de zeebodem in beslag: dergelijke diep ten zijn uitsluitend te vinden in een aantal smalle zeeslenken. Het is er donker en koud, de stroming is er zwak, de waterdruk bijzon der hoog. Elke tien meter diepte betekent een druktoename van 1 atmosfeer. In de abyssalezone bedraagt de druk dus tussen de 400 en de 600 atmosfeer, terwijl hij in de hadale zone kan oplopen tot 1000 atmosfeer of meer. Een dergelijke druk kunnen alleen laagont- wikkelde, kleine diersoorten weerstaan. In vergelijking met de diërwereld van hogere zeeregionen is het diepzeegebied zeer dun be volkt. Bodemmonsters tonen aan, dat in de abyssale zone slechts 3 tot 4 gram biomassa per vierkante meter voorkomt, in de hadale zone slechts 20 tot 30 miligram. In de hadale zone komen per- vierkante meter ongeveer tien levende organismen voor. Deze zijn slechts enkele centimeters lang, en bezitten zacht, waterrijk weefsel, Harde weefsels zouden niet bestand zijn tegen de waterdruk., Er leven voornamelijk wormen, mosse len, kreeften, zeesterren, zeerozen en aanver wante diersoorten. „Opmerkelijk is", volgens professor Schlieper „dat deze dieren in hun opbouw niet afwijken van hun in hogere regio nen levende verwanten. Zeesterren gaan niet dieper dan acht kilometer maar daar bevin den zich veel pissebedden (isopoden) en vlo- kreeftjes (amfipoden). De wtervlo blijkt uni verseel. Op' tien kilometer diepte vindt men uitsluitend zeekomkommers en verschillende soorten wormen. Daarnaast leven er ook nog micro-organismen. Hun levensgewoonten zijn nog niét nader bekend, maar het grote aantal bacteriën in de hadale zone is reeds aan een streng onderzoek onderworpen. Fysiologische waarnemingen en proeven bij levende diepzeedieren zijn nog bijna niet ge daan. De wetenschappelijke onderzoekingen hebben zich tot dusver uitsluitend bezig gehou den met de z.g. druk-fysiologie. Een kippenei, blijkt bestand te zijn tegen 'de hoge waterdruk, omdat de schaal fijne poriën bezit die het zee water doorlaten, Daardoorontstaat er even wicht tussen de inwendige en uitwendige druk. Een met kurk afgesloten" fles wordt daaren tegen op dezelfde diepte in elkaar gedrukt. Elk zeedier is aangepast aan de druk van zijn omgeving. Als men zeebacteriën uit de hogere regionen naar de diepte brengt waar de druk tussen de 200 en de 600 atmosfeer bedraagt, dan gaan zij dood of houden op zich te ver menigvuldigen. Dit geldt tevens voor het om gekeerde. In proefbassins heeft men zeedieren uit de bovenste waterlagen op hun gedragingen on der druk onderzocht. De Duitse onderzoekers Ebbecke en Hasenbring hebben daarbij vastge steld dat vissen het meest gevoelig zijn voor grote schommelingen in de waterdruk, terwijl zeerozen en zeesterren er het best tegen kun- Bij een druk van 300 atmosfeer worden de rlllllllllllillll lllllll MIJIIIIIlllltlltllllHI! Ex-keizerin Soraya en haar vriend, de Duitse filmacteur Maximilltan Schell, gefotografeerd op het vliegveld van Rome. Soraya vertrok naar Miinchen na - een ontmoeting te hebben gehad met llllllllllllillllllll I I mi I I I 11 III 111II I; I M|ll|l||||||||||||;|| 1,11111,11,, dieren onrustig - voert men de druk op, dan zijn ze niet meer tot beweging in staat. Kreeften en vissen sterven bij een druk van meer dan 500 atmosfeer met volledig sa mengetrokken spieren. Zeerozen en zeesterren kunnen daarentegen een druk van 1000 atmos- feers overleven, zelfs langer dan een uur. Amoeben kapselen zich in bij een druk van meer dan 400 amtosfeer: hun protoplasma wordt dan vloeibaar. Als de druk weer afneemt, nemen deze eencellige dieren hun oude gedaan ten weer aan. Professor Schlieper acht uitgebreide proeven inzake het gedrag van diepzeedieren bij ver schillende druktoestanden van groot belang. Daarvoor heeft hij speciale apparatuur ont wikkeld. Problematisch is nog altijd: de ont wikkeling van pompen voor het verwekken van hoge druktoestanden. Daarnaast heeft de ze wetenschapsman een eenvoudige methode gevonden om de cellulaire druktolerantie van deze dieren te meten. Hij neemt levende stuk jes gewimperd weefsel van ongewervelde zee vissen en stelt deze gedurende een etmaal bij gelijke temperatuur aan verschillende druk toestanden bloot. Daarna worden de stukjes weefsel microscopisch onderzocht. De drukto lerantie kan men bepalen door vast te stellen of de wimperslag voortduurt of is opgehouden. Professor Schlieper ontdekte, dat de druk- filmmaker De Laurentis Deze heeft aan gekondigd, dat Soraya de titelrol van keizerin zal spelen in de film over Catherina de Grote. 1 «miH'Hi ■■mum Hm,iiiiiiiiKiniiiiiiuiiiiiii nimmmiiiiiiiiiiiiiinnir tolerantie geringer wordt naarmate de tempe ratuur afneemt. Voorts stelde hij vast, dat mosselen zich aan een geheel andere tempe- ratuurtoestand kunnen aanpassen. Een ander probleem is het verkrijgen van diepzeedieren. Profesor Schlieper kon tot dus ver uitsluitend experimenteren met dieren die tamelijk dicht onder de zeespugel leven, maar die ook afdalen tot grotere diepten. Binnenkort neemt men ten behoeve van deze onderzoe kingen een nieuw schip, de Meteor II, in ge bruik. Het is gebouwd op initiatief van de Duitse Onderzoekings gemeenschap, speciale vangmethodes maken het nu mogelijk de die ren bij gelijkblijvende temperatuur en druk naar 't oppervlak te halen. Daarna kunnen de ze dieren i nhet scheepslaboratorium worden onderzocht. Zolang men echter nog niet kan beschikken over deze hulpmiddelen, blijft men aangewezen op vangnetten en grijpers. Deze behandeling overleeft slechts een zeer klein gedeelte van de dieren. Toch kan men ook nu metingen aangaande het zuurstofverbruik ver richten en de intensiteit van de stofwisseling vergelijken met die van aanverwante dier soorten uit hogere waterlagen. Dit levert ma teriaal voor speculaties over het omzettings vermogen van de levende substantie op de diepzeebodem. Langs deze weg komt men tot een volmaakter voorstelling over de stofhuis- houding van de oceanen.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 7