F1L M N IE U W S De Götte: „Knienen Frans hef torteldoeven' Rijssense sportverenigingen en de sportaccommodatie PlJI'Olkrengfr Voorkomen is beter dan genezen Zo spelen de lagere Excelsior-elf tallen R.K.S.V.Stevo 2-1 LOEAK GAF HET SLECHTE VOORBEELD Vrijdag de film: DIE LUSTIGE WITWE Woensdag de film: ZIJ WAS 13 JAAR Nieuwe ambtsdragers en bespreking huwelijk LEDENVERGADERING A.R. KIESVERENIGING Alsjeblieft... rij voorzichtig Vrijdag 11 oktober 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Door de vereniging van Nederlandse Gemeen ten zal een rapport worden opgemaakt in ver band met de behoeften voor sportaccommo daties in de Gemeente Rijssen. Wil dit rapport zo volledig mogelijk zijn, dan zullen de besturen van de Rijssense sport verenigingen hun medewerking hieraan moe ten geven. Onlangs zijn de bestuurders reeds door de sportcommissie van ds Rijssense gemeente raad uitgenodigd. Afgevaardigden van de Rijssense sportvere nigingen worden dinsdag 15 oktober voor een bespreking uitgenodigd in hotel Weitering. Voor de opstelling van een dergelijk rapport zullen o.m. vragen worden gesteld omtrent het aantal leden (senioren, junioren en pu pillen) het aantal afdelingen, waarover zij be schikt en de Bond, waarbij men is aangeslo- Behalve de wedstrijd SVZW b - Excelsior d welke door de Rood-Witte jeugd met 4-3 verloren werd, ging zaterdag geen enkele wed strijd van de Excelsior elftallen, door terrein afkeuringen, door. Voor zaterdag a.s. ziet het progrmma er als volgt uit. Excelsior 2 is vrij. Excelsior 3 heeft 'n thuiswedstrijd en ontvangt SVVN 2 uit Nijverdal. Ook Excelsior 4 krijgt een Nij- verdalse club op bezoek en wel DES 5, met goede kansen 2 punten rijker te worden. Ex celsior A zal trachten op eigen terrein de puntjes thuis te houden tegen Holten A. Excel sior B gaat naar plaatsgenote Sportclub Rijssen A en probeert natuurlijk ongeslagen te blijven. Het C elftal dat nog geen enkel puntje verloren heeft na 4 wedstrijden, krijgt het zaterdag moeilijk in Hulzen tegen Hul- sense Boys A. Het E. elftal tenslotte moet het in Nijverdal opnemen tegen DESe. De D junioren zijn vrij. Een krampachtig spelend RKSV is er in ge slaagd met veel moeite het Geesterense STE VO er onder te houden. Toch is het maar een dubbeltje op zijn kant geweest, want de zege kwam pas 5 minuten voor het einde tot stand. Beide ploegen speelden sterk opportunistisch voetbal, vaak onoordeelkundig spel, zonder tempo en opbouw. Over het geheel genomen was het een span nende strijd, waarin de thuisclub een meer derheid had, RKSV gaf het eerste kwartier de toon aan, er werd in deze periode vrij goed spel door haar vertoond. De thuisclub kreeg de beste kansen. Markslag schoot een vrije trap tegen de lat, waarna Tusveld alleen voor doel naast kopte. Ook het doel der thuisclub kroop door het oog van de naald, toen Nijland van de doellijn de bal wegwerkte. Na een half uur spelen maakte G. Oude Luttighuis, die deze middag de midvoorplaats bezette van een fout in de Stevodefensie gebruik door van dichtbij doelman Reekers kansloos te passe ren 1-0. In d« laatste minuut voor rust, kopte Willy Mos uit een corner van Droste langs doelman Geuzendam 1-1. Na rust een op en neer gaande wedstrijd. Stevo probeerde telkens met verre trappen midvoor Droste te lanceren, maar stopper A. Kamphuis had er goed oog op waardoor zich niet zoveel gevaarlijke situaties voor het Rijs sense doel voordeden. Aan de overzijde was het stopper Van Duist, die de veelvuldige Rijssen se aanvallen meestal onderbrak. R.K.S.V. ging haar voorhoede wijzigen. Dit had succes. Markslag, die r.buiten was gaan spelen gaf een goede voorzet, die M. Wolters uitstekend benutte; van dichtbij kogelde hij de bal langs de vertwijfeld duikende Stevo-goalie (2-1). Even werd het nog spannend, toen de Gees terense jongens enkele corners mochten ne men. Ze slaagden er echter niet in de Rijs sense doelman te passeren. raiiatmitHitiiHiimiiiiMtstifitatiitiiiiiijitiiKiiiiiiiiiaiiiiiiüiiiiiiinahiiiiiiiiiii Een loeak heeft de dassen in Ouwehands Dierenpark letterlijk „de das omgedaan". Het dier, evenals de dassen, gehuisvest in het gebouw voor kleinere roofdieren, had een ontvluchtingspoging ondernomen en was na het doorvreten van de tralies terecht geko men in de buitenren van zijn buren de dassen. Die ook niet gek, dachten wat onze vriend Loeak kan, kunnen wij ook en zij zetten het op een graven, uiteindelijk ligt hun dat be ter dan tralies doorbijten. Maar ook zij kwamen niet ver. Toen ze licht zagen bleken ze te zijn aangeland in het te huis van de Siamese katten, die blazend en met kromme ruggen te kennen gaven hele maal niet op hun gezelschap gesteld te zijn. Dus maar weer verder graven moeten de dassen gedacht hebben. Maar toen wa- Het komt de laatste tijd nogal eens voor dat eigenaren, die zich van hun huisdieren wil len ontdoen, deze in de auto meenemen en „ergens in Nederland" buiten de wagen zet ten, misschien wel met de gedachte, dat er wel dierenvrienden zijn, die er zich over zul len ontfermen. Dit is dan nog een „gunstige" vorm om zich van dieren te ontdoen. Im mers het komt ook wel voor, dat een hond midden in een eenzaam bos aan een boom wordt vastgezet. Wanneer er dan niet tijdig hulp komt opdagen is het dier gedoemd de hongerdood te sterven. Vanzelfsprekend wordt het gevonden, dat dierenbescherming de verzorging van dergelij ke dieren op zich neemt, maar heeft u er wel eens over nagedacht, dat deze adoptie geld, veel geld kost endat de „midde len" ergens vandaan moeten komen? De kleine huisdieren behoren tot een bepaal de categorie, waarvan ieder het vanzelfspre kend vindt, dat dierenbescherming er zich mee ten. Voorts de uren en dagen waarop gebruik wordt gemaakt van een bepaald veld of een bepaalde zaal. Eveneens over een mogelijke ledenstop in verband met tekort aan speelruimte en sportactiviteiten, die niet kunnen worden be oefend, bij gebrek aan speel- of oefenruimte zullen vragen worden gesteld. Advertentie in de huid gezondheid en zuiverheid Wie zich eraan waagt de inhoud van een operette weer te geven, maakt het zichzelf even moeilijk als degene, die tracht de smaak van champagne te omschrijven, want bij ope rette horen nu eenmaal de elementen van zang fleurige décors, wervelende muziek, smaak vol voor het oog aandoende kostuums en de onvergetelijke lachwekkende situaties, komi sche misverstanden en aan het slot van dit alles.... de prettige weg naar de „happy-en- ding In deze nieuwe verfilming van „Die lustige Witwe" ontbreekt het aan dit alles niet. Wij wéten, dat Danilo eigenlijk een nietsnut is, dat Hanna een heel ander weeuwtje blijkt te zijn dan men zo oorspronkelijk en op het eerste gezicht vermoedde en dat de gebruikelijke komische vriend in de vorm van Hugo en de verleidelijke revuestar in de persoon van Valencienne al evenmin ontbreken. De oude geliefde melodieën klinken ons be kend in de oren. Het Vilja-lied en de lofzangen op Maxim! Wederom blijkt, dat „Die lustige Witwe" ook in het moderne gewaad van de film anno 1963 een alleszins geslaagde ope rette is, waarbij men ruim anderhalf uur de dagelijkse zorgen kan vergeten! Jeugd appel tel 3, Op zondag 20 oktober a.s. des middags om drie uur is er in de Ned. hervormde kerk van Markelo een bijzondere kerkdienst, namelijk een „Jeugd-appèl". Dit appèl wordt georgani seerd en voorbereid door de Jeugddienstcom missie van de hervormde kerk van Markelo. Men heeft voor dit „jeugd-appèl" uitstekende medewerkers weten aan te trekken, zodat het een prachtige middag belooft te worden. Het „Jeugd-appèl" zal namelijk worden ge leid door luitenant-kolonel ds. C. M. Graaf- stal uit Ermelo, legerpredikant van het le gerkorps Apeldoorn. Hij zal een toespraak houden over het onderwerp: „Marsbevel voor de kerk!" Aan het „Jeugd-appèl" wordt verder nog me degewerkt door het „Duo Maas" uit Ermelo. Zij zullen op vocale en instrumentale wij ze geestelijke liederen ten gehore brengen. Een vluchtende neger belandt met een mo torbootje op een eiland, dat slechts bewoond is door jachtopziener Miller (ZACHARY SCOTT) en de 13-jarige kleindochter Evvie (KAY MEERSMAN) van diens zojuist overleden hel per Peewee. Miller vertrekt naar het vaste land om met de dominee Evvie's toekomst te bespreken en daarvan maakt de neger, Traver (BERNIE HAMILTON), gebruik om zich van voorraden en een geweer te voorzien. Evvie betrapt Traver, maar zij voelt instinc tief dat hij geen kwaad mens is en als hij 20 dollar betaalt, lijkt alles ruim vergoed. Tra ver gaat zijn boot repareren. Als Miller terugkeert en van het geval hoort, verontrust hem die 20 dollar. Hij vraagt zich af waarom de neger zoveel geld aan het meisje heeft gegeven. Het valt hem op, dat ren er intussen de oppassers, die hun maat regelen gingen nemen. Dat was gemakkelij ker gezegd dan gedaan. Het enige middel zou water zijn, want de das graaft sneller dan de mens, zodat „spitten" helemaal geen zin zou hebben. De dassentunnel werd dan ook geïnun deerd en reeds na enkele minuten kozen de slimmerikken eieren voor hun geld en kwamen ze weer terug in het Siamezenverblijf. Daar hadden de oppassers weinig moeite meer met de vluchtelingen, die al lang blij waren dat ze er niet met een nat dassenpak waren afgeko men. Ze zitten intussen weer in blakende wel stand in hun eigen home, dat nu zodanig is versterkt dat er van graven geen sprake meer kan zijn. Ook de loeak zit weer gezond en wel thuis, druk bezig zijn kiezen schoon te peuteren vanwege de harde tralies. bemoeit. Daarnaast zijn er echter miljoenen andere dieren, die dagelijks met de mens in aanraking komen en die vaak van de wille keur van hun verzorgers en geleiders afhan kelijk zijn. Per jaar komen er ongeveer 3 miljoen die ren op onze veemarkten. In de slachthuizen worden jaarlijks 5 miljoen varkens aange voerd. Al deze dieren vallen in handen van mensen, die ze niet hebben gefokt en ver zorgd; ze zien er enkel een economisch be lang in, dat ze zo spoedig mogelijk op de plaats van bestemming komen. Wij willen hiermee niet zeggen, dat alle mensen, die vee vervoeren of er in han delen, dierenbeulen zouden zijn. Gelukkig niet, want dan zou het er voor de dieren wel heel slecht uitzien! Er zijn evenwel ook men sen met de mentaliteit van „ze-moeten-toch- dood", hetgeen dan wil zeggen, dat het er niet op aankomt hoe er de laatste dagen en uren met de dieren wordt omgegaan. ENTER Woensdagavond hield de Ned.-Herv. gemeente in haar dienstgebouw haar gemeente-avond onder leiding van ds. W. C. J. Jacobs. Het kerkkoor onder lei ding van de heer Hiltjesdam zong en kele geestelijke liederen. Ds. R. Kaptein uit Den Haag hield een inleiding over „Voorbereiding tot het huwelijk". Spr. wees op de veranderde instelling t.a.v. het huwelijk, waarbij hij o.m. de ge boorteregeling ter sprake bracht. Na het tweede optreden van het kerk koor volgde de verkiezing van ambts dragers. Tot ouderling werden verkozen de heren J. ten Brinke en M. Nijmeijer. Tot ouderling-kerkvoogd, de heer G. J. Schuitemaker en tot diaken de heren M. Traas en H. Grooters. Evvie ondanks haar jeugd zich al tot een ech te vrouw ontwikkeld heeft. Bij voorbaat woe dend gaat Miller Traver zoeken, maar deze verschuilt zich. De jachtopziener vindt wel de boot en schiet daar een paar gaten in. Als hij tenslotte tegenover de neger staat, weet deze hem tot rede te brengen en hij staat toe dat Traver op het eiland blijft om zijn boot te re pareren. De volgende dag arriveert de dominee (CLAU- DIO BROOK in de motorboot van Jackson (GRAHAN DENTON). Deze laatste vertelt, dat de politie een neger zoekt, die een blanke vrouw zou hebben aangerand. Direct denkt Mil ler aan Traver en samen met Jackson gaat hij de vluchteling zoeken. Deze geeft zich krim pend van pijn over nadat hij in een klem ge trapt heeft. De twee blanken binden de ge wonde neger aan een paal voor het huis ondanks het protest van de dominee. Traver zegt, dat hij onschuldig is aan de zogenaamde aanranding - de vrouw heeft hem hiervan slechts beticht omdat hij haar verleidingspogingen weerstond. De dominee kent de vrouw en gelooft Tra ver. Die nacht laat Evvie Traver vrij, maar hij krijgt zijn leven te verdedigen tegen de haatdragende Jackson. Van hoog tot laag hield men in Rijssen reeds in de allervroegste tijden van groot en klein veel. Daar was de oude Götte Götten- Graads wel te verstaan, dat was een vakman op duiven gebied. De oude Götte was bevriend met de Apen, die naast hem woonden. En Willem kwam zeer goed in de geur te staan, toen hij de stokoude vrouwe van de Grim berg eens een Oostindische duif bezorgde die de oude dame wanneer zij uit haar humeur was, weer terecht koerde en haar haar oude opgewektheid teruggaf. De jongste Aap die volgens meneer de jonker een perfect wa penknecht was probeerde Mientje ook op te doffen. En wij weten het reeds, Willem keerde net zo lang tot Mientje er in vloog. Apen Willem, was de gelukkigste kerel van Rijssen, en de gelukkigste bediende van de Grimberg al had de huismeesteres het er niet op laten zitten. Zij vond de Goldvink mooier. Dat 'was meer kerel in het oog. Maar nu had de huismeesteres in dagen de Goldvinke niet gezien. Toen zij in de keuken kwam vroeg zij aan Mientje of deze de Goldvinke ook gezien had. Ja zij had deze het laatst ge zien toen zij hem met haar tipklomp drie ga ten in het hoofd geslagen had. Lelijk loeder. Waarom moest dat? Vraag dat maar aan de Goldvinke zelf! Snauwde Mientje. Een beetje zacht aan! Ik ben hier de baas over jullie! Mientje ging door met haar arbeid. Apen Willem moest bij de oude mevrouw komen, zij vroeg Willem of deze nog een paar tortelduiven kon opsnorren. Apen Willem was een man met een goed hart, en kon de oude dame niets weigeren. Zij sloot de wapenkamer af en kleedde zich. de appelkelder van het kasteel Grimberg, nam In die appelkelder van het kasteel Grimberg, nam hij de kans waar Mientje nog even af te vrijen. En Mientje haar lieve Aap. Toen ging Willem naar Rijssen. Wij kennen na tuurlijk uit vorige artikelen de Apen familie al, en weten dus wat wij eraan hebben. De oude Götte vroeg wat heb ik gehoord wil je trouwen? Willm riep, „Willen dat zal wel moeten!" Moeten, hoezo! Is er met Mientje wat aan de hand? Graadsoom daar is niets met Mientje aan de hand, maar met mij wel. Mijn grootmoeder moet een freule Pauw geweest zijn en ik, je weet die historie op de Bever voorde nog wel. En nu probeert de majoor een beter mens van mij te maken. Dat kon mij nog niet zoveel schelen, maar 't olde mense is een schat van een juffer en dan Mientje van Wezebooms Arend Jan. Die wil mij per- fos hebben als man. En ik ben nu vijf en veer tig. De jonker wil uitkijken naar een baan. Ik zeg mijnheer alstublieft geen baan, daar gaat niks voor eigen baas en dat vindt Mien tje ook, zei ik. Nou en toen gebood de jon ker Willem ga aan je werk! En ik denk voor jou! Nou ik vind mooier kan het al niet! als een ander voor je denkt, en dan de heer van de Grimberg nog wel. Graadsoom ik moet drie tortelduiven hebben voor het olde mevrouwtje. De Götte krabde bedenkelijk ach ter het oor. Hij kon Apen Willem op het ogenblik niet heipep. De Götte dacht een tijdje diep na. Daarna sloeg hij het hoofd in de nek en riep. Ik weet iets. Knienen Trans hef 'ortel- doeven! Nu woonde het Knien dicht bij het huis Brandlecht. Het huis van freule Nachtegaal. Tussen het Knien en de freule woonde de Goldvinke De freule Nachtegaal was Apen Willem nog niet vergeten. Zij zat in haar mooie kamer en zag de Aap lopen, tikte tegen het raam. En Willem gewend aan gehoorzamen, stapte het poorthekje binnen. De voordeur ging open en meteen dat Willen binnen was Voorz. Hollander opende op de gebruikelijke wijze. Hij heette in het bijzonder welkom de spreker van deze avond de heer Runhaar, wethouder van Zwolle, enige nieuwe leden en de secretaris. Hij memoreerde de sprekers van dit seizoen: oud secretaris Roolvink op 22-11 partij secretaris mr. van der Sluijs op 17-1 en prof. Diepenhorst op 13-4. De ge combineerde vergadering met de C.H. zal na der vastgesteld worden. Er is een propagan da actie tot ledenwerving ingezet, waarvoor de voorzi. alle medewerking der leden inroept. De heer Runhaar houdt een causerie over enige aspecten van het gemeentebe stuur. Hij begint met te zeggen dat onze bevolking in 't jaar 2000 volgens bereke ning uit 18 miljoen zielen zal bestaan. De werkgelegenheid in de landbouw zal verder terug lopen, dus om al die mensen aan werk te helpen, zal nog meer industrie opgebouwd moeten worden. Daarvoor een gunstig klimaat scheppen in de provincie en niet alles in de randstad Holland. Spreker citeert prof. Thijs- se, die zegt: vlucht weg uit de randstad en bouw grotere steden voor de industrie in de provincie, zodat er ook nog open ruimte over blijft. Kleinere plaatsen dienen, om de trek naar de grote stad tegen te gaan te zorgen voor ontwikkeling van de leefbaarheid in die plaats door aanleg van sportvelden, bevorde ring van de cultuur enz. Spreker de loonproblemen besprekend stelt, dat de industrialisatie bevorderd wordt door een goed produkt te leveren tegen een niet te hoge prijs. Daaruit volgt, dat de loonkos ten niet te hoog mogen worden en de produk- tie opgevoerd dient te worden. Een recht vaardig loon komt de werknemer toe, dus niet alleen beknibbelen op het uurloon, maar ook geen fantastisch hoge eommissarissenver- goedingen. Woningbouw: in de eerste plaats woningen bouwen, maar ook daarnaast industriegebou wen. Buitenlandse ondernemingen gaan nu naar België of Frankrijk, omdat ze hier geen gebouwen kunnen krijgen. Spreker eindigt met enkele beschouwingen over interne partij-politiek en wekt tot slot op om dankbaar en op een aan God verant woorde wijze van de huidige welvaart te ge nieten. Na deze met grote aandacht beluisterde causerie werd de vergadering in de gele- ook weer dicht. Zij liet de Aap in de achter kamer en wees hem een stoel. De freule was de laatste jaren een weinig gezetter gewor den, maar Willem constateerde dat zij het in knapheid lang niet kon halen tegen Mien tje. Daar stond tegen over dat de freule Nach tegaal over tamelijk veel geld beschikte. Maar er moest wel een steek aan los zijn, anders had zij het niet op hem voorzien. Want iedereen in Rijssen kon u vertellen, dat Apen Willem een jarenlang landloperachtig leven achter de rug had. Maar het was gek met de vrouwen. Als je herenkleren droeg, dat wil zeggen in uni form liep, dan was er geen wolkje aan de lucht. Freule, ik moet gaan. Noem mij maar Pouline, fluisterde zij. Willem kreeg weer dat akelige gevoel, dat hij jaren geleden ook had gehad. Hij zag dat de achterdeur op de kier stond en wipte er uit door de achtertuin van de Glimworm naar het huis van het Knien. De Glimworm zag de aap met een wenk lopen en dacht nog aan de drie gaten die Mientje hem in het hoofd had geslagen. In ieder geval, Knienen Frans had tortelduiven. Met de prijs kon Frans best meekomen. Willem kocht drie zeer mooie vogels en kreeg nog een gevlochten mand mee. De Goldvinke opgestookt door de freu le Nachtegaal, ging Apen Willem stilletjes achterna. Willem liep met gezwinde pas door de bossen van de Grimberg. Opeens klonk het bliksems kop, nou ga je der aan! Willem keek om en keek in de gloeiende ogen van de glimworm. Deze vloog Willem aan. En de Aap had wel zin om een robbertje te vechten en daar ging het er van in het Grim berger bos. De Glimworm was eerst in de meerderheid. Hij lag boven op Willem, hij wilde deze bij de keel grijpen en stak per on geluk zijn duim in Willems mond. er volgde een geknars. En eer de Glimworm het ver hinderen kon had Willem hem de duim afge beten, en spuwde hem uit. De Glimworm brul de van pijn en woede en bloedde hevig. Hij trok het mes uit de schede. Maar Willem vocht voor zijn leven dat hem de laatste tijd zoveel waard geworden was. En trok ook het mes. Deed een uithaal en de Glimworm was meteen buiten gevecht gesteld. Het mes van Willen had de mondhoek van de Glimworm ge raakt en de hele wang open gereten. De Glim worm zakte in elkaar. En Apen Willem pak te zijn mand met tortelduiven, om zo snel mo gelijk hulp te halen op de Grimberg. Maar de Knolvoet, die hazenstrikken had staan in de Grimbergerbossen vond de Glimworm. En haal de snel hulp bij de eerste boer de beste. De man zat helemaal onder het bloed. Apen Willem ook. Hij kwam zeer gejaagd bij de Grimberg. En ging aanstonds naar Mien tje. Nu word ik misschien opgehangen! Wat is er gebeurd? Je zit helemaal onder het bloed? En toen vertelde hij in de gauwigheid wat er was voorgevallen. Dat hij bij Gotten Graads was geweest en dat deze hem naar Knienen Frans verwezen had. Het bezoek aan freule Nachtegaal. Als niet ter zake die nende sloeg hij over en vertelde verder dat hij in het bos van de Grimberg overvallen was en dat zij zich toen gebeten en gesneden hadden en dat de Glimworm wel dood zou zijn. Mientje was een bezwijming nabij. Willem verwisselde van uniform, dat kon, want hij zat goed in de kleren. De majoor hield ervan dat zijn bedienden er netjes bij liepen. Toen bracht hij de tortelduiven naar de kamer van de oude mevrouw Hij zette ze in een kooi. Maar hij was zo van streek dat hij de oude vrouw het verhaal ook vertelde. De boer Westmeijer en de Knolvoet werden dadelijk door het gerecht van Rijssen aan de tand gevoeld. Maar de Knolvoet vertelde dat het gerecht van Rijssen er niets mee te ma- De schoolvakanties zitten er al lang weer op. Lange „trossen" fietsende kinderen trek ken van het ene dorp naar het andere. Van het ene stadsdeel naar het andere. Om naai school tegaan. Of naar huis. Dag-in, dag-uit bewegen onze scholiertjes en scholieren zich met kinderlijke zorgeloosheid door het verkeer. Soms zonder links of rechts te kijken, tussen aanstormende auto's door ra kelings overstekend. Soms met zijn drieën, of met z'n vijven naast elkaar. Met de eeuwi ge drang om haantje de voorste te zijn, om anderen in te halen, de loef af te steken.... Dat deze drang om in te halen dikwijls ern stige gevolgen kan hebben, blijkt uit de on langs verschenen „Statistiek van de Ver keersongevallen op de openbare weg" van het CBS. Uit de analyse van het cijferma teriaal, blijkt, dat wielrijders beneden de 15 jaar die bi jongevallen op kruisingen zijn overleden, in 50 pet van de gevallen bij het inhalen is aangereden. Vermoedelijk is de oorzaak hiervan, dat jeug dige wielrijders nog wel eens slingerend over de weg rijden, aldus het commentaar van het C.B.S. Het feit, dat enkele duizenden schoolkin deren - van 5 t.m. 14 jaar - jaarlijks betrok ken raken bij verkeersongelukken, vormt voor het Verbond voor Veilig Verkeer deze maand aanleiding om een ernstig beroep te doen op de ouders om hun schoolgaande kinderen duide lijk te instrueren over hun verkeersgedrag en zélf het goede voorbeeld te geven. Niet voor niets noemde dr. J. Wafelbak ker, directeur van de Wassenaarse G.G.D., indertijd in zijn proefschrift het verkeerson geluk voor het schoolgaande kind doodsoor zaak nr. 1. Laten ouders en ouderen beden ken dat wij allemaal iets kunnen en moeten doen om de veiligheid van 't schoolgaande kind op de weg te vergroten. En tot alle bestuur ders in Nederland moge de woorden hier nog eens herhaald worden, die de twee kindertjes op het nieuwe Verbondsaffiche bijna smekend aan ons richten; „asjeblieft.... rij voorzich tig". genheid gesteld vragen aan de spreker ta richten. Hiervan werd druk gebruik gemaakt, zodat een interessante discussie ontstond. Voorzitter Hollander dankte de spreker voor zijn causerie. De tweede voorzitter de heer Schot eindigde met dankzegging. ken had. Als er iets gebeurd was, en dat was vast. Was het buiten de wallen van Rijssen gebeurd en zelfs buiten de stadsvrijheid dan had de rechter van Kedingen of de drost van Twente die zaak te onderzoeken. Intussen had men een dokter uit Almelo gehaald. En die onderzocht de wonden. Hij constateerde dat de duim met zeker voorwerp was afgeklemd. De Glimworm die zelf boter op het hoofd had, was niet «rg mededeelzaam met da feiten. Maar in ieder geval Apen- Willem groeide in de ogen van freule Nach tegaal tot een held. Zij hoorde het niet van de Glimworm zelf, die sprak maar van een zekere kerel, die hem de duim had afgebeten. De baron Staalbijter, die ergens op een buiten bij Markelo woon de was rechter van Kedingen. De Rijssense burgemeester de Klomp ging de volgende dag naar de rechter en vertelde dat da Glim worm uit Rijssen, gebeten en gesneden was. Is hij dood? vroeg de rechter nee dat nou recht niet. Maar hij is niet meer helen- dals heel. De man is zijn duim kwijt. Baron staalbijter, stelde te Rijssen een on derzoek in. Dat leverde niet veel op. Bij freu le Nachtegaal kwam hij ook om vragen ta stellen. Hij kreeg er koffie met koek, maar uit horen liet zich de freule niet. Toen trok de rechter naar de Grimberg. Daar hoorde hij zoveel te meer de oude vrouwe vertelde dat zij podagra had en omtrent zesenzeventig jaar oud was en dat zij zeer gehecht was aan dieren en dat Apen Willem zo goed voor dieren was. Of de vrouwe ook gehoord had van twist of schelinge De Goldvinke had bij een ruzie zijn duim verloren en heeft hij deze niet weer terug gevonden? Wilde de oude dame weten. Toen merkte de rechter van Kedingen dat het oude mens aan het verkindsen was. De huismeesteres die het met de Goldvinke hield vond het een gemene streek. Zij vertrouwde de rechter toe dat zij vermoedde wie de da der was. En toen moest Apen Willem op het matje komen, maar Mientje die vroeger bij de drost van Twente had gediend. Had eerst generale repetitie met de Aap gehouden en deze kwam beslagen ten ijs. Mientje moest komen en Mientje hing een ijselijk tafereel op, van de gemeenheid van de Glimworm. Drie gaten moest ik hem in de kop slaan voor hij mij liet lopen. De rechter noteerde, in een week tijds. Drie gaten in de kop een duim afgebeten en de bek opengesneden. Dat van drie gaten daar wist ik niets van, riep de baron Staalbijter. Nou dat heb ik gedaan. De zaak bleef slepende tot de majoor terug zou komen. En de majoor getuigde voor zijn wa penknecht. En de Glimworm had geen getui gen. Alleen de burgemeester de Klomp ver telde dat de Glimworm steeds een ijverige dienaar was. De freule Nachtegaal vond de Aap een zeer ordentelijke kerel. Twee maanden later kwam de majoor terug. Ds Immink bracht Gode dank voor de behouden thuiskomst van de generaal majoor. En te vens zond hij een bede op voor de zielen der talrijk gesneuvelde Turken. Het was natuur lijk hun verdiende loon dat zij doodgeslagen waren, want zij spaarden niets of nie mand. Een wapenbroeder van de majoor, een jonker van de Koning bij Neede had een Turks officier een zekere Hamsen Bei, gevangen ge nomen en medegevoerd naar Neede waar de schavuit over zijn misdaden kon nadenken. Apen Willem werd vrij gesproken en de jon ge vrouw wilde Mientje om zekere redenen graarne kwijt en toen Willem te kennen gaf, dat hij gaarne voor zich zelf beginnen wilde en graag wilde trouwen met Mientje. Toen nam de jonker een besluit. VAN COEVERDEN. RIJSSEN buiten de, wallen

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 5