Veel belangstelling voor het Overijssels Philharmonisch Orkest Verbetering Enterstraat Geen bedrijfswoning aan de Knterweg PREDIKBEURTEN WESTERKERK KRIJGT NIEUW ORGEL Rijssens oudste inwoonster overleden Geen hogere schutting voor de gezusters Idodes RAADSAGENDA Van n wal in 11 sloot AGENDA Zondagsdienst dierenartsen Rijssen-W ierden Vrijdag 11 oktober 1963 41e Jaargang no. 40 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Administratie en Redactie voor postabonnees f 1.65 per kwartaal Enterstraat 10 - Rijssen - Telefoon 2303 (05480) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting WEEKBLAD VOOR Koningin Julia;!:!, fijns Bernhard en prinses Beatrix hebben per vliegtuig hphanan in Iran bezocht, U-aar o.m. de Masjede Sjah, een vrijdag-moskee uit het begin ran de zeventiende eeuw werd bezichtigd. Onze koningin bekijkt op deze foto een mozaïek. Een feestelijk concert werd in het Parkgebouw gegeven voor een enthousi ast publiek waaronder een 150-tal scho lieren. Langzamerhand begint het jaar lijkse concert uit te groeien tot een zin volle gewaardeerde traditie. Een verheu gend verschijnsel is dat de jeugd meer belangstelling voor concerten begint te tonen. Het programma werd geopend met de 3e suite van Johan Sebastiaan Bach. Het eerste deel de ouverture klonk direct al zeer wellui dend met een prachtige clavecimbel-partij, welke werd vertolkt door mevr. De Rook. Dit openingsstuk is erg levendig en geeft de musi ci gelegenheid hun musiceervreugde te uiten, uiteraard aangemoedigd door de dirigent. Deze muziek stelt geen problemen, het is allemaal even gaaf en muzikaal. De strijkers speelden lenig hun bewegelijke partijen met een gladde toon, die bewondering wekte. De aria riep een religieuze stemming op. De eerste violen speelden mooi gedragen de tere melodie. Dit werk wordt veel als viool solo gespeeld, uitsluitend op de G-snaar. Nu kon men de melodie horen, begeleid door een strijkorkest, vooral het slot met het wegebbende geluid was indrukwekkend. De Gavottes 1 en 2 zijn oude Franse dansen in 2-2 maat met speelse inzetten en levensblije melodieën. De gestyleerde Bourrée in 4-4 maat gaf een geheel ander ritme in een vlot tem po met opvallendde symcopes. De Gigue was sneller van tempo en vormde het slotdeel van de suite. Het geheel vormde een hoop vol begin van het concert. De aanwezigen wa ren kennelijk verrast dat Bachdergelijke mooie muziek heeft geschreven die ook in de concertzaal zo goed wil klinken. De hobosolist Cor Coppens, bekend van zijn veelvuldige optreden voor de radio-microfoons blies met begeleiding van het orkest het hobo concert van Wolfgang Amadeus Mozart K.V. 3-4 (K.V. betekent Köchel Verzeichnis, d.i. degene die de werken van Mozart verzamelde en nummerde). De solist moest even wennen aan de akoestiek van het Parkgebouw, ech ter na enkele maten was er een prachtige eenheid tussen dirigent, solist en orkest. De lastige passages voor dit moeilijke instru ment werden viruoos gespeeld. Vooral vielen de verplichte cadenzen op, waai'bij het orkest zweeg. De mogelijkheden van de hobo wer den dank zij de geroutineerde bespeler volle dig uitgebüit. Om beurten kwinkelden orkest en hobo. Veel trillers en versieringen werden de zaal ingeblazen. Door het sterke, nasale doordringende geluid is het instrument, bege leid door het strijkorkest steeds duidelijk te horen. Het adagio gaf gedragen melodieën, die dit deel een wat melancholiek karakter ga ven. In het rondo brak echter de zon weer door, orkest en solist wedijverden als het wa re om het publiek te overrompelen met deze vederlichte muziek. Liefhebbers van d ez.g. „lichte" muziek zullen ongetwijfeld aan de compositie van Mozart hun hart heb ben opgehaald. Deze muziek met zijn verras sende effecten weet erg te boeien en is ge makkelijk „verteerbaar". Na de pauze werden werken van de groot meester Ludwig van Beethoven ten gehore gebracht. De ouverture Leonore III van de opera „Fidelio" gaf een beeld van de gehele dramatische verwikkeling. Grote contrastwer king met machtige forti gevolgd door uiterst beheerste pianissimo, de z.g. terrasdynamiek. Het beroemde trompetsignaal wordt door Beethoven gebruikt als keerpunt in de ouver ture. De paukenist die zijn instrumenten in kwintet had gestemd, speelde een behoor lijke partij in deze inleiding tot de opera. De uitwerking miste haar effect niet, na NED. HERV. GEMEENTE. GROTE KERK: 9.00 uur. ds. J. de Lange van Utrecht. 10.45 uur. Ds. W. van Tuyl (Zit plaatsen vrij). 15.00 uur Ds. J. Vos 19.00 uur Ds. J. de Lange (zitplaatsen vrij). WESTERKERK Geen dienst i.v.m. bouw nieuw orgel. NOTTER: 19.30 uur. Ds. J. Vos. GEREF. GEMEENTE. NOORDERKERK: 9.30 uur. 15.00 en 19.00 uur leesdienst. GEREF. KERK BOOMKAMP: 9.30 uur en 15.00 uur. Ds. Brinkman. GEREF. GEM. IN NEDERLAND. ESKERK: 9.30 uur. en 19.00 uur. Ds. Aaa- geenbrug. 14.30 uur. leesdienst. OUD GER. GEM. BEVERVOORDE: 9.30 uur en 19.00 uur Ds. Vosman. 14.30 uur leesdienst. OUD GER. GEM. IN NEDERLAND: ORANJEKERK 9.30 uur en 15.00 uur lees dienst. De Westerkerk (Ned. Herv.) krijgt een nieuw orgel. Een reeds lang bestaand plan zal hier mede ten uitvoer worden gelegd. Het nieuwe orgel bevat 22 sprekende stemmen en heeft 1800 pijpen. Bouwer van dit orgel is- de firma Koppejan uit Ederveen. Als adviseur treedt op de békende organist Feike Asma. Noodzakelijkerwijs zal de Westerkerk enige weken voor kerkdiensten gesloten blijven. Naar men ons mededeelde zullen in de Schildkerk met ingang van zondag a.s. vier diensten worden gehouden, n.l. om 9 uur, 10.45 u. 15.00 u en om 19.00 u. In de diensten van 10.45 u en van 19.00 u zullen de zitplaatsen vrij zijn. Bach en Mozart gehoord te hebben, was dit toch dit muziek van geheel ander allure. De grootsheid ligt in de orkestratie, waar bij elk instrument volledig deelneemt aan het geheel. De fluiten en celli dienen met name te worden genoemd, om beurten voerden zij het orkest op in een machtige climax naai de finale. Men was geheel in de ban van Beethoven en de 8e symphonie kon alleen maar die in druk verstevigen. Het eerste deel gaf bij het 2e thema, een bekende Oostenrijkse dans, 'n soort „Landler". Op vernuftige wijze werd. het thema onnavolgbaar toegepast. Steeds nam 't stuk een verrassende wending. Het 2e deel bood bekende motieven. Uiterst charmant en luchtig werden de melodietjes voorgedragen. De opera-componist Rossini, een vriend van Beethoven, werd in muziek uitgetekend aan het slot van dit deel, hetwelk geheel in opera-stijl is geschreven. Het menuet gaf Oostenrijkse volksdansen te beluisteren, ook hier weer zwierige muziek met veel signaalwerk van koperblazers. De hoorns vertolkten een gedragen duo, met fraaie toon gespeeld, overgenomen door een virtuoos spelende klarinettist. De finale allegr viva ce was blakend van levenslust. Originele in vallen door de grootmeester in klanken uitgebeeld en prachtig georkestreerd. De door werking gaf veel sequenzen (steeds terugke rende motieven op de toonladder, gevormd door toepassing van de verschillende toontrap pen). De modulatie (overgang naar andere toonaai'd) was erg gedurfd maar niettemin briljant. Het slot was origineel en indringend. Een hartelijk applaus var de aanwezigen, waaronder zich de burgemeester van Rijssen bevond met zijn echtgenote, golfde door de zaal voor dirigent, solist en orkest. De dirigent Jan Brussen wist zijn vakmusici, waarvan velen ook solistisch optreden, tot een prij zenswaardige muziekvertolking te inspire ren. Vrijwel nergens was een manco te be speuren, het programma met zijn 3 grootmees ters, Bach, Mozart en Beethoven werd voor treffelijk uitgevoerd, elk onderdeel in de stijl opvatting en bezetting, zoals dat is voorge schreven. ingegeven door grote muzikale stan ding. Het orkest zal graag terugkomen waarbij het wil rekenen op een volle zaal. De luiste raars van dit concert zullen ongetwijfeld pro pagandisten zijn geworden voor ons provin ciaal orkest, en zij zullen een volgende keer vast niet op het appèl willen ontbreken. Al met al een zeer geslaagd concert met prachtige muziek van de bekende grootmees ters. KASPERSMA. Geheel onverwacht overleed in haar wo ning aan de Molendijk de wed. J. Schreurs. Deze Rijssense, die de oudste inwoonster was in onze plaats vierde nog geen veertien da gen geleden haar 99e verjaardag. Bij besluit d.d. 11 september 1963 werd aan de gezusters J. F. en M. Hodes een vergunning verleend voor de bouw van een schutting bij het perceel watermolen 7, on der voorwaarde, dat deze schutting nergens ho ger dan 1.20 m mag zijn. Hiertegen hebben deze dames nu gereclameerd. Volgens een art. uit de bouwverordening moeten hekken of andere terreinafscheidingen zodanig zijn, dat zij noch zich zelf noch in verband met de om geving aanstoot geven. We zijn aldus het college van oordeel, dat een schutting op 2 m hoogte op deze plaatst storend zal zijn. Bovendien zal het uit zicht van de bewoners van het pand Water molen 27 volkomen worden belemmerd. Door de heer A. J. Wassink uit Enter is vergunning gevraagd tot het bouwen van een bedrijfswoning aan de Enterweg, juist óp de grens met de gemeente Wierden. Het ver zoek dat door de heer A. J. Wassink was ingediend ging vergezeld van een schrijven van de Overijsselse Christelijke Boeien en Tuindersbond, waarin genoemde organisatie meedeelt, dat het noodzakelijk is, dat bij een kuikenmesterij, vooral 's nachts toezicht moet zijn. Bovendien is in deze kuikens een groot bedrag geïnvesteerd. Een landbouwkundige ter plaatse heeft het bedrijf bezichtigd en is volgens het schrijven van de CBTB voor 100 pet overtuigd van de redelijkheid van dit verzoek. De heer Wassink is aldus het college reeds enkele malen schriftelijk meegedeeld, dat hij op dit perceel geen bedrijfswoning mag bou wen. Hij huldigt blijkbaar de stelling dat de aanhouder wint. Voor een goed begrip is het noodzakelijk dat we u de voorgeschiedenis chronologisch meedelen. Op 18 juni 1960 verzocht de heer Wassink om een vergunning voor de bouw van een kippenhok op bedoeld perceel. Hij deelde toen mede, dat dit kippenhok zou dienen voor het mesten van haantjes en dat de heer Hegeman, die op het aangrenzen de perceel woont toezicht zou uitoefenen op deze haantjesmesterij. Bij besluit van 5 juli 1960 werd aan hem voor het kippenhok bouw- Het college van b. en w. van Rijssen richt zich, naar aanleiding van vragen in een vo rige raadszitting over de verbetering van de Enterstraat, in het volgende schrijven tot de Rijssense raad: In een brief d.d. 25 mei 1959 had de Pro vinciale waterstaat meegedeeld dat het in haar bedoeling lag de Enterstraat tot 8 m te verbreden, met aan de zuidzijde een voet pad en groenstrook groot 2 meter. Er werd niet overwogen om aan heide zijden 'n fietspad aan te leggen, aangezien 't maar 'n tertiai re weg is. Besloten werd zelfs helemaal geen fietspad aan te leggen, aangezien een een zijdig fietspad grote nadelen met zich mee brengt. Bovendien wordt deze weg na recon structie van betere conditie (dit is reeds nu het geval). Daarbij komt nog, dat in de be bouwde kom het verkeer gebonden is aan de maximum snelheid. Van de 8m hoofdrijbaan, die nu ontstaan is, kan 2 m gebruikt worden voor parkeerruim te. De Provincie achtte uit aesthetisch oogpunt een brede weg zonder grensstrook niet wen selijk. „U, heren raadsleden", gaat de brief ver der, „hebt een crediet gegeven van 11.500 om toch (op kosten van de Gemeente) een groenstrook aan te leggen". vergunning verleend. Bij besluit d.d. 15 aug. 1961 werd een bouwvergunning afgegeven voor de uitbreiding van dit kippenhok. Toen het bedrijf eenmaal gevestigd was, be gon de heer Wassink te verzoeken aldaar een woning te mogen bouwen. Bij brief van 9 aug. 1962 werd hem meegedeeld, dat het college ook al gezien de consequenties, niet voelde voor de bouw van een bedrijfswoning aldaar. Op 27 aug. 1962 werd vergunning aangevraagd voor de bouw van een landbouwschuur, waar voor hem op 8 november 1962 vergunning werd verleend. Bij brief van 4 mei 1963 vroeg de heer Wassink nogmaals om een bedrijfswo ning te mogen bouwen, welke aanvraag werd afgewezen. Het door de heer Wassink ingediend ver zoek, gericht aan het college is echter niet te beschouwen als een beroepschrift tegen laatste beslissing van het college. Ingevolge artikel 24 van de bouwverordening moet een derge lijk verzoekschrift worden ingediend binnen 30 dagen nadat een betrokkene de beslissing is meegedeeld. Óp grond van bovenstaande adviseren b. en w. de raad de heer Wassink mede te de len, dat men van mening is, dat het niet mogelijk is hem vergunning te verlenen voor de bouw van een Bedrijfswoning op het on derhavige perceel, aangezien volgens het uit breidingsplan dit gebied in hoofdzaak bestemd is voor boerderij bouw. Bij uitvoering is echter sterk van het oor spronkelijke plan afgeweken. De ruimte, be doeld voor groenstroken zal (lees is) nu gro tendeels worden ingenomen door parkeerha vens, er is slechts heel weinig ruimte gela ten voor groenstroken. Door de aanleg van parkeerhavens zal zich het verkeer echter wel sneller kunnen ontwikkelen, waardoor de verkeersveiligheid wordt bevorderd. De par keerhavens die eigendom blijven van de Pro vincie worden ook door hen bekostigd. Van provinciale zijde is hierover overleg geweest met ons college. Wel, aldus b. en w. was ons deze wijziging bekend, maar aangezien het hier een verkeersverbetering betrof heb ben we hiertegen niet geageerd. Nu ook het toe gestane crediet door deze wijziging niet moest worden verhoogd, hebben we van deze gang van zaken uw college niet op de hoogte gesteld. Wij betreuren, aldus gaat het college verder in dit schrijven, dat in het gebouwde komge- deelte geen rijwielpad wordt aangelegd. Naar ons oordeel wordt een gevaarlijke situatie ge schapen op de kruising Enterstraat-Scha- pendijk, waar de wielrijders uit Enter de hoofdrijbaan moeten oversteken. Burgemeester C. B. J. Landweer heeft voor enige tijd te rug de bevoegde provinciale instanties hier op gewezen. Dezelfde situatie doet zich voor op de kruising Rijssense Rondweg, vlak voor Enter, waar de wielrijders moeten oversteken om van het ene fietspad op het andere te ko men. 1 Vaststelling notulen. 2 Ingekomen stukken 3 Voorstel aankoop grond van J. H. Nijzink 4 Alsvoren 67e wijziging gemeentebegroting 1962 5 Voorlopige vastelling re. 1960 en 1959 van het grondbedrijf en 1960 van bedrijf bezittingen. 6 Verzoek bouw bedrijfswoning A. J. Was sink. 7 Aanstelling Directeur Veemarkt. 8 Verkoop grond J. Harbers. 9 Aankoop 6 woningen van D. J. Kra c.s. 10 Aankoop woning en grond van H. J. Preu- ter. 11 Wijzigingen in de verbeteringen van de En terstraat. 12 Beschikbaarstellen krediet voor een on derzoek door Ver. Ned. Gemeenten van de behoefte aan sportterreinen. 13 Beschikbaarstellen crediet voor buitenverf- werk aan diverse gemeentewoningen. 14 Beschikbaarstellen krediet voor verbe tering boerderij „De Kroeze". 15 Verstrekken crediet voor het aanbrengen van slijtlagen op buitenwegen. 16 Verstrekken crediet voor bestrating van een gedeelte van een terrein aan de Kerk straat. 17 Verzoek dames Hodes betreffende een bouwvergunning. 18 Verstrekken crediet voor aanschaffen ja- louzieën. Jensken, doar kuemp Dika an, 'k Heb zoo waejneg tieu, As zee één keer zit dan ziej Eur nog neet wier kwiet. 'k Zin vanmoarn toch ech te drok Um te tuetn, too zeg, As zee kuemp mu'j zeg'n min moo Is net efkes weg. Jensken knikng, hee har 't begrepen, Det kum vuur mekoar, Jensken was ne biejdehaann, Det speuln hee wal kloar. Dika kreeg biej um gin kaans, Nee, in gin geval, Jensken den koej lus loatn loopm, Woch doar was ze al. Dag min juenkn, woer is oew moo, Jensken zag eur loern, Boskopn doon en zoo zee zear, Kon 't wal efkes doern. O, dan woch ik wal op eur, 'lt Heb wal eawn de tied, Ze gung zitn, Jans dach den zin 'k Zoo nog neet wier kwiet. Dika 't kon wal late worn, Hef min moo ezeg, Och, det gleuw ik neet, min juenkn, z' Is nooit lange weg. Jannqa, dee was weg ekrüpn, Dach: det ha'k kunn weetn, Dika hef gin hoas, den blif, Zitn twee leangtn twee breedtn. Ze kon neet vuur 't lechte komm, Mos bliewn woer ze zat, En ze was nog wal zoo drok, z' Har zik bes ehad. 'n Dik uur har ze al ezetn; Jensken 't hooit dr vuur, Woer zol toch oew moo wal zitten, 't Is zowat elf uur. Zee zit vaste oarns te tuetn, Jensken, 't spit miej ech Mear ik gao dr non van duur, Joa min juenkn, 'k mur weg. Aanders krieg ik 't etn neet kloar, 'k Mur nog earpel skeln, k Komme moarn wal efkes wier, Wie'j eur det veteln. J. Rozendom, Rijssen. 11, 12 oktober Bazaar ten bate van hobby club St. Religius café Struik 15 oktober Vergadering over sportaccommoda ties met verenigingen hotel Weitering. 18 oktober Excursie Amateurfotografenvereni- ging Aldolem naar lezing Wim Noordhoek te Enschede. 18 oktober, Lezing Volksuniversiteit, spreker W. van der Veer over „Nasser in Hit- Iers Voetspoor, 8 uur Jeruël. 31 oktober Zangdienst herdenking Kerkher vorming, Geref. kerk Met medewerking van twee koren en koperkwartet. Aan vang half acht. 5 november Uitvoering COV Hosanna, met medewerking van solisten en O.Ph.O „die Jahreszeiten van J. Haydn" Parkgebouw 8 novéttibêr Amateurfotogravenvereniging Al dolem. Bondsfotocollectie met geluidsband neutr. kleuterschool. 15 november Contactavond Amateurfotogra- fenvereniging Aldolem 8 uur, spreker dhr. Van der Colk, Wezep. Demonstratie spe ciale vergrotingstechniek neutr. kleuter school. 22 november Lezing met dia's Volksuniver siteit spreekster mevr. C. C. Llay-Lan- cee over „mannen en vrouwen in de V.S. van Amerika" 8 uur. Jeruël. 22 november Vergadering ARP, spreker B. Roolvink Heka. 6 en 7 dec. Tentoonstelling ERKV. 13 december Amatearfotografenvereniging Aldolem, Bondsfotocollectie (minicamera's met geluidsband neutr. kleuterschool. 13, 14 dec. Vogeltentoonstelling V.V. Zang- lust café Baan. 26 december Kerstconcert Rijssens Mannen koor 17 uur Parkgebouw. 17 januar Vergadering ARP, spreker Mr. v.d. Sluis. 17 januari Volksuniversiteit, Marionettenthea ter van Bert Brugman, operette „Die Fle- dermaus", 8 uur Jeruël. 17 januari Amateurfotografenvereniging Aldo lem. Bondsdiacollectie met geluidsband, neutr. kleuterschool. 21 februari Volksuniversiteit, lezing met dia's van Hugo F. Volkers over „Sicilië land van zon en zwavel" 8 uur Jeruël. 6 maart Amateurfotografenvereniging Aldo lem Bondsfotocollectie met geluidsband, neutr. kleuterschool. 13 maart Vergadering ARP, Spreker Prof. Mr I. A. Diepenhorst, lid le kamer der Sta ten Generaal. 27 maart Volksuniversiteit, voordracht drs. W. Zonneveld over „Snel leren en goed ont houden" 8 uur Jeruël. 17 april Amateurfotografenvereniging Al dolem Bondsfotocollectie neutr. kleutersch. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algeme ne Zaken, kamer 7 (boven). De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts J. P. van Nouhuys, Rijssen, tel. 2487. i

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 1