Heropening Verf- en Hobbyhuis Jan Aolbert H Zeventiende oriënteringsrit personeel Ter Horst Co. De Mors hield dubkampioenschappen pompvers FILMN1EUWS Receptenkijkje over de grenzen Nieuws van de lagere Excelsior elftallen Voorzichtigheid bij het voederen van ver geoogste granen aan paarden R.K.S.V.-Twenthe 6-4 OPSTELLING SPORTCLUB RIJSSEN Hannie Klein Horsman, Meindert Schreuder, Richard Tokaya en Gerda Baan clubkampioenen 1963 Excelsior' 31 naar S.D.C.P. Vrijdag en zaterdag de film: GUERRILLA'S TEGEN DE JAPPEN Woensdag de film: ALS IN EEN DONKERE SPIEGEL Vrijdag 6 september 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 r «S f"? 15 f: f' Ï..J - -.\ V V s- Zaterdag opende Jan Aolbert zijn gehel verbouwde en nieuw ingerichte zaak aan de Tabaksgaarden. Deze zaak is zeer smaakvol ingericht. Het interieur voldoet aan hoog gestelde eisen. De afdeling voor verfwaren is gescheiden gehouden van de ook keurig ingerichte afdeling voor timmergereed schap etc. Alles is zeer schematisch in gericht. Wij wensen de her Brinks veel succes met het ge nomen initiatief. Zaterdagmiddag hield de firma Ter Horst en Co. N.V. voor haar personeel en huisgenoten weer de jaarlijkse puzzeltocht voor brom fietsen en fietsen, waarvoor, mede door het prachtige weer, grote belangstelling bestond. In de route, welke ook deze keer weer was uitgezet door de gebroeders Kreijkes, waren tal van fopcontroles opgenomen. Terwijl ook de ligging van een 12 tal foto's moest wor den aangegeven. Zij bracht de deelnemers vanaf de start bij het Parkgebouw over de Biesterij, door Eisen en de Schoolbuurt, via de Apenberg en Hollands Schwarzwald weer terug naar het Parkgebouw waar de finish was. Dat dit jaarlijks terugkerend evene ment wel door het personeel wordt gewaar deerd, blijkt wel hieruit dat dit reeds de 17e keer was, dat de firma Ter Horst en Co. een dergelijke rit voor haar werknemers organi seerde. Evenals vorig jaar, werd ook ditmaal weer winnaar de heer D. Poortman met 33 strafp. zo dat hij in het bezit bleef van de prachtige wisselbeker. De verdere prijswinnaars wa ren: 2. Joh. Poortman. 3. J. Slots, 4. G. Voortman. 5. M. v.d. Stouw. 6. M. Kleinleg- tenberg. 7. M. Grobben. 8. H. Harbers, 9. F. Meijerink, 10 B. Brinks, 11 mej. J. Smeijers, 12 mej. A. Baan. 13 M. Averesch en 14 J. Nijkamp. Namens de directie reikte na afloop, de heer Pavlicek met een kort woord de prijzen uit. Het zag er zondagmiddag na een kwartier spelen niet naar uit, dat de thuisclub zou gaan zegevieren. In deze periode bleek, dat vooral het centrum der verdediging vrij zwak speelde. Dit had tot gevolg, dat de gasten een 2-0 voorsprong namen en wel door haar linksbuiten en midvoor. Het was ech ter 1. buiten J. Struik, die met een even on verwacht als verrassend hard schot de ach terstand tot 1-2 reduceerde. Midvoor Hilbrink slaagde er even later in de partijen weer op gelijke voet te brengen, nadat hij eerst een vrije kans onbenut had gelaten (2-2). Via een penalty, die door 1. half Alferink ongekend hard werd ingescho ten leidde RKSV met de rust met 3-2. Na rust gaf in tegenstelling met voor de thee de thuisclub de leiding aan. Zij had een groot veldoverwicht. Toch duurde het nog vrij lang voor Klein Rouwler van een misser van de Twenthe goalie gebruik kon maken om de voorsprong g te vergroten 4-2. Twenthe kwam nog terug door haar linksbui ten, die na enkele verdedigers omspeeld te hebben de stand op 4-3 bracht. Nadat Klein Rouweler heel nonchalant een goede kans onbe nut had gelaten, maakte hij deze fout even later weer goed door fraai in te schieten 5-3. Vlak voor afloop zag midvoor Hilbrink zijn ijverig doorzetten beloond met een doel punt 6-4. Bij de thuisclub viel het slechte plaatsen van de beide kanthalves op. De gasten bleken stuk voor stuk over goede spelers te beschikken, maar de eenheid was vaak zoek. Beide ploegen zullen ongetwijfeld in de ko mende competitie, voor een zware opgave staan om zich in hun milieu te handhaven. Voor de Rijssenaren begint a.s. zondag de competitie met een uitwedstrijd te Almelo tegen het aloude Luctor. Voor de overige RKSV elftallen ziet het pro gramma er als volgt uit: Omhoog 3-RKSV 2. RKSV 3—S.D.O.L. 3. Junioren Sportcl. RijssenR.K.S.V.; a RKSV bDES e. nadat door enkele winnaars moest worden geloot omdat zij met een gelijk aantal straf- punten waren geëindigd, waarbij hij de ge broeders Kreijkes dank bracht voor het uit zetten van de prachtige route. Rest ons nog te melden dat tijdens de tocht en na afloop alle deelnemers een traktatie ontvingen. Het standaardelftal van Sportclub, dat uitkomt in IB van de afdeling Twente, ontvangt za terdagmiddag om kwart voor vijf de reser ves van Enter Vooruit. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van de Kamgarenspinnerij. Sportclub verschijnt in de volgende opstel ling. Doel: J. Thijink, achter: Kosterbok en Müller, midden: Heuten, Ruiterkamp en Ter Maat, voor: Lichtenberg Schellevis, Grooten, Reterink en Ten Hove. In het zwembad de Koerbelt vonden tot afsluiting van het seizoen de jaarlijkse club kampioenschappen plaats. De uitslagen hiervan luiden: 100 m. Schoolslag Dames. 1. H. Klein Horsman 1.48.2 min. (Nieuw club record). 2. L Rozemuller. 3. W. Bruins. 100 m. Schoolslag Heren. 1. J .Schreuder 1.25 min. 2. M. Schreuder. 3. P. Walstra. 100 m. Schoolslag Meisjes. 1. B. Bearzatto 1.52.8 min. 2. J. Eertink. 3. G. Baan. 100 m. Schoolslag Jongens. 1. G. v. d. Berg 1.42.1 min. 2. R. Tokaya. 3. R. Smelt. 100 m. Vrije slag Dames. 1. H. Klein Horsman 1.41.1 min. 2. L. Rozemul ler. 3. W. Bruins. Heren: 1. M. Schreuder 1.09.8 min. 2. H. Brouwer. 3. P. Walstra. 50 m. Vrije Slag. Meisjes. 1. B. Baan 39 sec. 2. L. Markvoort. 3. J. Eertink. Jongens, is 1. R. Tokaya 33.3 sec. 2. G. v. d. Berg. 3. M. Ligtenberg. De veel besproken competitie 1963-1964 waar in Excelsior is ingedeeld bij westelijke clubs zal zaterdag a.s. van start gaan. De spanning zal dan enigszins breken en wellicht plaats maken voor nervositeit. De eerste wedstrijd brengt de roodwitten naar S.D. C. P. uit Putten. Van deze ploeg is bekend dat de technische capaciteiten niet zo hoog aangeslagen moeten worden, doch dat daartegenover een laaiend enthousiasme staat. Het komt er dus op neer, dat de roodbaad- jes die toch al verzwakt de competitie in gaan, ongetwijfeld op zeer felle tegenstand zullen stuiten en dat de Veluwe-bewoners al les in het werk zullen stellen de eerste pun ten in het Gelderse te houden. Wij menen de roodwitten de raad mee te moeten geven: Vecht sportief en speel direct voetbal. Een prettige wedstrijd jongens en een goe de start. Excelsior 2 was zaterdagmiddag danig op schot en klopte in Vroomshoop het tweede elf tal van Vroomshoopse Boys met liefst 10-1. De A-junioren wonnen op eigen terrein met 3-0 van Holten A alsook het C-elftal dat Holten C met een grote nederlaag naar huis stuurde. Excelsior B leed op het RKSV ter rein een kleine 2-1 nederlaag tegen R.K.S.V. a terwijl Excelsior E met 10-1 van R.K.S.V. B won. Zaterdag begint de nieuwe competitie, en komen alle Rood-Witte elftallen in het veld. Excelsior 2 gaat naar Vriezenveen en ont moet daar de kampioen van vorig jaar DOS 2. Excelsior 3 heeft een thuiswedstrijd en ontvangt S.V.Z.W. 3 uit Wierden, evenals Excelsior 4 dat bezoek krjjgt van Hulzense Boys 3 Van de junioren spelen alle Excelsior elf tallen hun eerste wedstrijd tegen de elftallen van DES uit Nijverdal. Behalv eExcelsior E dat naar Haarler Boys d gaat. Excelsior A krijgt bezoek van DES a en Excelsior b van DES b, terwijl Excelsior c en d in Nijverdal respectievelijk DES c en d ontmoeten. Over de verschillende uitslagen valt nog wei nig te zeggen, omdat we de sterkte van de tegenstanders nog niet kennen. 50 m. Vlinderslag Hferen: 1. P. Walstra 42.3 sec. 2. J. Schreuder, 3. M. Schreuder. 50 m Rugslag Dames: 1. H. Klein Horsman 50 sec. 2. L. Roze muller. 3 .W. Bruins. 50 m. Rugslag heren. 1. M. Schreuder 37.9 sec. 2. J. Schreuder. 3. H. Brouwer. 50 m Rugslag meisjes: 1. G. Baan 49.6 sec. 2. J. Eertink. 3. L. Mark voort. Jongens: 1. G. van de Berg 40.7 sec. 2. R. Tokaya 3. M. Ligtenberg. Paarden zijn zeer gevoelig voor plotseling aangebrachte veranderingen in het rantsoen en voor bedorven voedermiddelen. Ook voor bepaalde gifstoffen leggen paarden een gro te gevoeligheid aan de dag. In tarwe en rog ge komen gifstoffen voor, gebonden aan de eiwitfractie, welke behalve bij paarden ook bij andere huisdieren ziekteverschijnselen kun nen veroorzaken. Vooral in vers geoogste en onrijpe tarwe en rogge zijn ze het gevaarlijkst. Voor andere granen, bijv gerst en haver, gelden de bezwaren eigenlijk alleen indien ze vers geoogst en onrijp zijn. Het vochtgehal te en de enzymatische processen die nog in de korrels plaatsvinden, spelen samen een rol. Er schijnen daarbij giftige tussenverbindin- gen te ontstaan. Als bij de voedering van goed „bestorven" granen van de oude oogst plotseling wordt overgegaan naar vers geoogste granen, zal bij paarden vergiftiging kunnen optreden. Dit geldt in het bijzonder wanneer in ver band met de herfstwerkzaamheden vrij gro te hoeveelheden worden verstrekt. In eerste instantie ziet men vaak koliekverschijnselen, als gevolg van een aandoening van maag en darmen. Daarin vinden abnormale omzettin gen plaats, waarbij bepaalde schadelijke rot- tingsstoffen worden gevormd. Deze schade lijke stoffen, waartoe o.a. histamine behoort, worden onder normale omstandigheden ont- gift in de lever en gedeeltelijk ook door het lichaam uitgescheiden via nieren en huid. Dit onschadelijk maken van de gifstoffen is aan bepaalde grenzen gebonden. Een orgaan kan niet plotseling tot het uiterste voor een be paalde functie worden ingeschakeld. Het heeft een tijd van voorbereiding nodig. Wanneer het lichaam wordt overstroomd met gifstoffen, kan het zijn dat de lever en de uitscheiding in hun functie tekort schieten en zelfvergif tiging (auto-intoxicatie) van het lichaam op treedt. Men ziet dan oehalve ziekteverschijn selen van het maag-darmkanaal (koliek, geelzucht, dunne slijmerige ontlasting, geeu wen, enz.) ook nerveuze stoornissen, zich uiten de in sufheid, slaperigheid, kolderachtige ver schijnselen en soms zelfs verlammingen. Heel dikwijls leidt deze vergiftiging bij paarden tot het optreden van hoefbevangenheid. De gif stoffen veroorzaken nl. een verwijding van de bloedvaten in de hoeven. Niet alle paarden zijn even gevoelig voor deze aandoeningen. In de praktijk zal men kunnen opmerken, dat vette dieren gevoe liger zijn dan dieren in normale voedingstoe stand. De verklaring is waarschijnlijk deze, dat de lever van vette dieren als regel bescha digd is door vettige degeneratie en dan niet tot een maximale ontgifting in staat is. Uit het voorgaande is duidelijk geworden, dat de paardenhouder met het voederen van vers geoogste granen de uiterste voorzichtig heid moet betrachten. Slechts zeer geleidelijk Advertentie De tweede wereldoorlog woedt op de Philip- pijnen, waar de Japanners snelle vorderingen gemaakt hebben. Van een georganiseerde strijd is al bijna geen sprake meer. De buschauffeur Marking, die bepaald geen vriend van de Japanners is, valt in hun han den. Hij wordt met andere gevangenen, ver voerd, maar ziet kans om bij het passeren van een brug een gewaagde sprong in de rivier te doen en in een kogelregen te ontsnappen. Aan wal gekomen bevindt hij zich plotseling temidden van een groepje landgenoten, hoofd zakelijk Philippijnse- ex-soldaten, die al een soort guerilla-oorlogje aan 't voeren zijn, maar dat nog wat schuchter en onbeholpen doen. Cabalhin de voornaamste van het troepje, brengt Marking naar hun schuilplaats, Hij en de andere mannen hebben direct al sym pathie voor Marking en zij bieden hem spon taan het leiderschap van hun groep aan. Mar king zich niet bewust van leiderskwaliteiten aarzelt eerst, maar stemt dan toe, nadat hij zijn eisen kenbaar gemaakt heeft. Het blijkt dat hij geknipt is voor zijn taak, al is hij geen ervaren krijgsman. Hij heeft organisatorisch talent, eist gehoorzaamheid, stelt regels vast, maar is ook haantje de voorste in de strijd. Marking's groep groeit en daarmee groeien ook de moeilijkheden, maar in alle omstandigheden worden de Japan ners bestreden, zelfs al werken wapen- en voed selgebrek belemmerend. Tijdens één hunner operaties komt Marking in contact met Yay, een Philippijnse journalis te, die gezocht wordt door de Japanners en zich daarom schuil houdt. Yay sluit zich bij de groep aan. Een conflict tussen deze beide ster ke maar volkomen verschillende persoonlijk heden is onvermijdelijk. Maar aan de andere kant hebben zij zoveel bewondering en waarde ring voor eikaars werk, dat er een soort com promis ontstaat. En langzamerhand groeien ze naar elkaar toe. Er komen sentimenten in het spel en hun liefde bloeit op. Samen vechten zij tegen de vijand: Marking met wapens. Yay met haar schrijfmachine. In tal van gevechten, waarbij Marking, ondanks zijn vaak primitief-eigenzinnige instelling, niet alleen zijn moed toont maar ook strategisch te werk gaat,'blijft de strijd met de Japanners doorgaan. Amerikaanse hulp door de lucht versterkt Marking's positie. Per parachute worden hem wapens, voedsel en een radio gezonden. Ten slotte komt Mac Arthur's bevrijdingsleger ook naar dat deel van de Philippijnen, waar Mar king opereert. Zijn vreugde daarover wordt getemperd door de gedachte dat Yay herii nu wel zal verlaten. Zij treft haar oude vrienden, waardoor zij weer opleeft en hij is toch maar een domme chauffeur. Maar Yay stelt hem gerust. Zij hebben samen teveel gezien en beleefd om nu nog uiteen te kunnen gaan. Hun wegen scheiden tijdelijk, want Marking moet nog mee vechten met de Amerikanen en Yay heeft haar journalistieke werk, maar samen zullen zij het bevrijde Manilla binnentrekken, een nieu we toekomst tegemoet. Als in een donkere spiegel is een drama. Ingmar Bergman noemt zijn nieuwe film een „kamerspel" en hij beschouwt hem als een voortzetting van de reeks als „Wilde Aard beien" en „De Maagdenbron', waarmee Berg man het publiek een boodschap wil brengen. Zijn onderhavige drama is strikt vervaar digd als een stuk kamermuziek - bijvoorbeeld een strijkkwartet. Een strijkkwartet bestaat uit slechts vier instrumenten en zo zijn er in deze film slechts vier acteurs. Het verhaal beschrijft een etmaal uit het leven van een gezin op een eenzaam eiland in de Oostzee, waar zij hun zomervakantie doorbrengen. Het zijn vier personen: de vader (Gunnar Björn- strand, een veteraan uit het Bergman-team) de dochter (Harriet Andersson), haar man (Max von Sydow) en de zoon (Lars Passgard, een jong acteur van het stedelijk theater van Malmö, waaraan Bergman enkele jaren ver bonden is geweest). De dochter is de centrale figuur van het ge hele gebeuren. Zij verkeert in een latent sta dium van schizophrenic. Haar vader, haar man en haar broer worden betrokken bij haar lot en leven met haar mee, ieder op zijn eigen manier. Hier kan de vergelijking met kamermuziek zeer wel doortrokken worden, want hier vindt een samenspel plaats als van vier afzonderlijke muziekinstrumenten wier klank tot een geheel samenvloeien. De va der, die schrijver is, ontdekt tot zijn ontstelte nis, dat hij zich uit hoofde van zijn beroep voor zal hij op de nieuwe oogst mogen overgaan of er mee moeten wachten tot de granen goed „bestorven" zijn, hetgeen meestal na onge veer twee maanden bewaren het geval is. Extra aandacht zal daarbij ook nog moe ten worden geschonken aan het voorkomen van schimmels. In dringende gevallen, indien de oude oogst geheel geruimd is en de nieuwe oogst nog niet geschikt is om te vervoederen, zal men ver standig doen gebruik te maken van mengvoe ders. Hierin zal slechts een klein percentage verse granen kunnen voorkomen omdat de meeste bestanddelen afkomstig zijn van im portpartijen, die lang onderweg zijn en in deze maanden nog van de oude oogst afkom stig zijn of minstens twee maanden geleden zijn geoogst. Tenslotte zouden we de raad willen geven bij het optreden van bovengenoemde ziekte verschijnselen direct de dierenarts te ontbie den en het paard te laten vasten. De charme van iedere vakantie ligt voor een groot deel in het anders-doen-dan-an- ders. De vaste regelmaat wordt verbroken; men is in een andere omgeving, heeft andere mensen om zich heen en heeft hopelijk niet anders dan zonnig weer. Wij willen u graag een handje helpen bij het maken van gerech ten, afkomstig uit vakantielanden. Misschien roepen ze herinneringen bij u op of dienen ze als een voorproefje. Recepten voor 4 personen Franse hors d'oeuvre 1 groene paprika, restje (plm. 50 g) gare sperzieboontjes, stukje bloemkool, plm. 25 g cervelaatworst of salami, 1 tomaat, 2 a 3 gare aardappelen, (bieslook, venkel, paprika poeder) een sausje van 2 eetlepels olie en 2 eetlepels azijn met peper en zout. De paprika van kroontje, zaadlijsten en zaad ontdoen, wassen en in lange dunne reepjes snijden. Met enkele reepjes een plat te schaal in 6 vakjes verdelen. De rest van de paprika in weinig water enkele minu ten koken tot ze half gaar is. De bloemkool in roosjes verdelen en de ze 2 3 minuten met weinig water en zout koken. De bloemkool en paprika koud laten worden. De sperzieboontjes in niet te kleine stukjes snijden. De aardappelen en tomaat in plakjes snij den. De boontjes, paprika, bloemkool, aard appelen en tomaat ieder apart met een wei nig van het sausje aanmengen en in de vak jes op de schotel schikken. De plakjes worst oprollen en ook in een vakje leggen. Desgewenst de boontjes bestrooien met fijn gesneden venkel, de bloemkool met papri kapoeder en de aardappelen of tomaat met fijngehakte bieslook. Siciliaanse kip of kalfsvlees. 300 g mals kippe- of kalfspoelet zonder been, peper, zout, tijm, 60 g (1/4 pakje) boter of margarine, 250 g uien, 2 groene paprika's, 3/4 kg tomaten, 1 teentje knoflook. Het poelet kleinsnijden en inwrijven met peper en zout. De boter of margarine licht bruin laten worden en het vlees hierin bruin bakken. De uien en knoflook schoonmaken en kleinsnijden of de knoflook persen. De paprika's van kroontjes, zaadlijsten en zaad ontdoen, wassen en in dunne- reepjes snijden. De tomaten (ontvellen, na ze even in heet water gedompeld of boven de gas vlam gehouden te hi'*ben en) in plakken snijden. Tomaten, paprika, ui en knoflook bij het vlees voegen. Het gerecht in plm. 45 minuten gaar laten worden en op smaak afmaken met peper en zout. Matafan (Zwitsers nagerecht). z2 eieren, zout, 1 eetlepel melk, 3 eetle pels bloem, 4 eetlepels suiker, 4 sneetjes brood, jam. De eieren scheiden in dooiers en witten. De dooiers losroeren met een snufje zout en de melk. De bloem en de suiker erdoor men gen. De eiwitten stijfslaan en luchtig door de dooiermassa scheppen. De sneetjes brood met jam bestrijken, daarna met de eimas- sa bedekken en plm. 10 minuten in een war me oven bakken. Erdapfeltatsch (aardappelkoekjes) Voor plm 15 stuks 1 kg aardappelen, zout, peper, 1 ui, 1 ei, 50 g ontbijtspek, olie. De aardappelen schillen, wassen en raspen op een niet te fijne rasp. Peper, zout, de gesnipperde ui, het fijngesneden spek en Let ei erdoor mengen. Een weinig olie in een koekepan warm laten worden en van de mas sa platte koekjes bakken op de manier van drie-in-de-pan. De koekjes langzaam gaar en bruin laten worden. de ziekte van zijn dochter interesseert. Hij wil- er een studie van maken en zijn ervaringen later in een boek vastleggen, de man van de dochter, die arts is doet alles om zijn vrouw voor een verdere inzinking te behoeden, maar moet tenslotte opgeven. Voor de broer, een jongen van 17 jaar, ver tegenwoordigt zijn zuster de andere sexe met al zijn mysteries, die soms afkeer inboezemen en dan weer een sterke aantrekkingskracht uit oefenen. Als zich bij zijn zuster tenslotte een volledige instorting voordoet, is hij de eerste, die voor haar zorgt en dit maakt, dat een beeld, dat hij zich gevormd heeft van de reali teit, volledig verstoord wordt. De hoofdrol echter berust bij de dochter (Harriet Andersson). Haar vertolking van het schizophrene meisje is misschien de beste, die ooit op het witte doek is gebracht. Haar plot selinge en snelle schommelingen tussen de grenzen van normaliteit en abnormaliteit, haar definitieve ineenstorting, haar deemoedige houding tegenover de duistere krachten, die haar dwingen zich zelfs als vrouw te verne deren, zijn stuk voor stuk facetten van buitengewoon doorvoeld spel. Deze nieuwe film van Bergman eindigt ten slotte toch bemoedigend. Hoewel de zoon zich zal moeten aanpassen aan een nieuwe reali teit, i shet toch zeker, dat hij deze moeilijke taak zal aankunnen, want door het gebeurde is er tussen hem en zijn vader een nieuw en warm contact ontstaan, dat de jongen tot die tijd slechts node gemist heeft. I

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3