Ledenvergadering Pluimvee- en Konijnenfokkersver. Zwemwedstrijden „De Mors" pompvers DIPLOMAZWEMMEN K.N.Z.B. Aardgas gestookte Centrale Verwarmingsketels door VANANDEL in Nederland geïntroduceerd R.K.S.V.-Twente Puzzelrit R.M.C. 1 Aardgas gestookte centr. verwarmings ketels van groot belang voor verwarming van kleinere huizen Hondendresseerclub ..Riessen" T wente junioren wonnen jeugdwedstrijden Sportclub Rijssen in le kl. B EXCELS10R-N1EUWS ONS VERMAAK INTERLAND WATERPOLI )\v F.DSTR IJ 1 Indeling Rijssen Vooruit Twentse jeugdkampioen schappen te Rijssen? Competitieprogramma R.K.S.V. De Vrijdag 30 augustus 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 prijs Onder leiding van haa* voorzitter de heer P. J. Holtkamp hield de Rijssense pluimvee en konijnenfokkersvereniging „De Eendracht" haar eerste ledenvergadering na de vakan ties in café Jan Kuper. In zijn openingswoord zei de voorzitter ver heugd te zijn dat zo'n groot aantal leden, ondanks het slechte weer, aan de oproep van het bestuur gehoord had gegeven, ge zien de belangrijkheid van de agenda. Vervolgens bracht hij verslag uit van de door hem bezochte ledenvergadering van de „Oneto" te Hengelo, waar ook De Eendracht bij is aangesloten. De secretaris de heer G. Nijzink deelde mede dat de glazenverkoopactie een groot succes was geworden, zodat binnen enkele dagen alle glazen waren verkocht. Op voor stel van het bestuur werd besloten om het batig saldo te gebruiken om zo veel mogelijk de renteloze aandelen van het kooienfonds af te lossen. Het voorstel om nu een ball point verkoopactie te voeren kon geen in stemming vinden, de vergadering zag meer voordeel in een contributieverhoging. Aangenomen werd deze met 1.50 per jaar te verhogen. Evenals vorige jaren zal ook weer in oktober gezamenlijk een bezoek wor den gebracht aan de jongdierenshow van „Ornithophilia" in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht. Meerdere leden gaven zich voor de reis reeds op. Ook zullen de dieren naar de verschillende tentoonstellingen weer gezamen lijk worden verzonden, om de verzendkosten zo laag mogelijk te houden. Voor de club tentoonstelling, welke zal worden onderge bracht op de provinciale tentoonstelling te Wierden, op vrijdag en zaterdag 29 en 30 november, zal een bedrag van 75 worden beschikbaar gesteld, welke onder de leden zal worden verdeeld naar het aantal behaal de punten. Tevens zullen tal van ereprijzen te win nen zijn in de verschillende diergroepen, met aangewezen dieren. Tenslotte werd een gra tis verloting gehouden van enkele overge bleven prijzen. De hondendresseerclub „Riessen" orga niseerde een tweetal wedstrijden in de zwa re- en lichte klasse op haar terrein aan de Brekeldlaan bij de steenfabriek van Baan en Ten Hove. Er was bij deze wedstrijden veel span ning, aangezien verschillende geleiders met hun honden elkaar geen duimbreed toegaven. De wedstrijden hebben een vlot en sportief verloop gehad. De leiding was in handen van de heer Schreurs, terwijl als pakwerker fun geerde de heer De Groot. Keurmeesters waren de heren Raanhuis en Ter Harmsel. De uitslagen waren als volgt: Lichte klasse: 1. J. Goossen Rijssen 54 pt, 2. Van den Berg te Hengelo 51'/- pt, 3. Har sten te Nijverdal, 46 pt, 4. De Groot te Rijs sen 42 pt, 5. Kreijkes te Rijssen 41V* pt, 6 Eeftink te Nijverdal, 41V2 pt. 7. Van Hatten te Losser 4lVs pt, 8. J, Sloot te Goor 36 pt, 9. Dennekamp te Rijssen 35V2 pt, 10. Kienhuis te Losser 35'/: pt, 11. Geschiere te Denekamp 34''2 pt, 12 Pots te Nijverdal 31 pt, 13. Tijhof te Rijssen 30 pt, 14. Oude Holtkampt te Dene kamp 22lft pt, Averdijk te Goor 15 pt. Zware klasse: W. Koster te Rijssen 198 pt, 2. H. Pierik te Hengelo 190V2 pt, 3. Kaspers te Denekamp 174Va pt. De zwem- en poloclub „De Mors" hield onderlinge wedstrijden in het zwembad „De Koerbelt". Er werden nogal enkele opmerkelijke tij den gemaakt. Zo verbeterde G. Baan 3 club records. 100 m. schoolslag meisjes. 1. G. Baan 1.51.7 min. clubrec., 2. J. Eer- tink 1.55.3 min., 3. T. Holtkamp 1.56.4 min. 100 m. schoolslag jongens. 1. Roel Smelt 1.42.9 min., 2. R. Tokaya 1.43. min., 3. G. v.d. Berg 1.43.5 min. 100 meter schoolslag dames. 1. H. Klein Horsman 1.53.0 min, 2. L. Rozemuller 1.58.1 mjn, 3. R. Dangermont 2.3.0 min. 100 m. schoolslag heren. 1. J. Schreuder 1.28.4 min, 2. H. Brouwer 1.51.9 min. 50 m. rugslag meisjes. 1. G. Baan 50 sec. clubrec., 1. L. Mark voort 52.7 sec., 3. J. Eertink 55.2 sec. 50 m. rugslag jongens. 1. G. v.d. Berg 41.9 sec., 2. M. Ligten- berg 42.4 sec., 3. R. Tokaya 42.4 sec. 50 m. rugslag dames. 1. H. KI. Horsman 48.5 sec., 2. L. Ro zemuller 50.1 sec., 3. W. Bruins 1.3.5 min. 50 m. rugslag heren. 1. H. Brouwer 41.5 sec., 2. J. Schreuder 42 sec. 50 m vrije slag meisjes. Zaterdag werden op het RKSV-terrein ju niorenwedstrijden gespeeld tussen de a. en b-junioren van Twenthe, Holten en RKSV. Ondanks de regen, die aanvankelijk als spelbreker dreigde op te treden vonden de wedstrijden toch allen doorgang. De uitslagen luiden: RKSV bHolten b 1-7, Twenthe a Holten a 2-0. Twenthe b - Holten b 2-0. RKSV a Holten a 2-1. RKSV b Twenthe 0-1. RKSV a Twenthe a 1-0. Door deze uitslagen wonnen zowel Twenthe a, als Twenthe b de eerste prijs. R.K.S.V. a won in groep 1 de 2e prijs, terwijl Holten b in afd. 2. de 2e prijs won. Deze indeling is als volgt: Sparta 2, Sporcl. Rijssen, Hulzenze Boys 2, Vesos 2, Excelsior 3, Enter Vooruit 2, SVVN 2, DES 3, SVZW 3. Het eerste Excelsior elftal gaat zaterdag middag naar Vroomshoop om daar, het dit jaar naar de derde klasse gepromoveerde Vroomshoopse Boys te ontmoeten voor een vriendschappelijke wedstrijd. Het tweede elftal der Rood-Witten speelt daar ook vriend schappelijk tegen Vroomshoopse Boys 2. Van de junioren speelt Excelsior A en C tegen Holten A en C, terwijl het B-elftal een bezoek brengt aan plaatsgenote R.K.S.V. a. £)e Rijssense hengelvereniging „Ons Ver maak" heeft de laatste weken een drietal hengelwedstrijden georganiseerd in het Twen- te-Rijnkanaal te Markelo. Aan deze wed strijden namen ongeveer 25 personen deel en thans is de einduitslag hiervan bekend ge worden. De heer B. Vorschezang kwam in het bezit van de wisselbeker, daar hij over alle drie wedstrijden het grootste aantal c.m. heeft ge vangen. De uitslagen waren; le wedstrijd: A. Vor schezang 54Vs cm. (3 stuks) J. H. Teyink 19 Vacm (1 stuks), B. Schreurs 19 cm (1 stuks). 2e wedstrijd: A. Vorschezang 36'/2 cm (2 stuks), G. Smalbrugge 34 cm. (2 stuks), H. Wolters 27'/2 cm. (1 stuks). 3e wedstrijd: H, Wolters 54'/2 cm (3 stuks), G. Harbers 35 cm. (2 stuks), A. Vorsche zang 15 cm. (1 stuks). Op de eerstvolgende ledenvergadering zullen de prijzen aan de winnaars worden uitge reikt. 1. G. Baan 38.8 sec. clubrec., 2. L. Mark- voort 46.4 sec., 3. J. v Benthem 1.11.- min 50 m. vrije slag jongens 1. R. Tokaya 32.6 sec., 2. G. v.d. Berg 36.6 sec, 3. H. Schreuder 37 sec. 50 m vrije slag dames. 1 L. Rozenmuller 42 sec.. 2. H. Kl. Hors man 44.3 sec., 3. W. Bruins 46.5 sec. 100 m vrije slag heren. 1. H. Brouwer 1.13.3 min. ln het zwembad „De Koerbelt' vindt woens dag 4 september een groot zwemevene- mcnt plaats. Het bestuur is er in geslaagd om een internationale zwemwedstrijd in haar bad te doen organiseren. Het militaire waterpoloteam speelt een wedstrijd tegen de Belgische militaire ploeg. Er gaat een voorprogramma aan vooraf, dat de toets der kritiek ten volle kan door staan. Het programma begint met gevechtszwem- men, waaraan deelnemen: de militairen J. Osinga, H. Vroegop, D. Lerwis, G. v.d. Kolk, D. H. Ernst, J. Oortwijn, J. Brink, J. van Dam. Hierna geven de Kikvorsmannen demonstra ties op de bodem van het bad. Zeer interes sant is het optreden van Dinghy Drill. Deze parachutist springt van de hoge springschans, waarna hij een parachute en opgevouwen bootje moet openen. Dit gebeurt met een zuurstofcilinder. Aanvankelijk zou Dinghy Drill uit een helikopter worden gedropt, maar gezien het gevaar voor het publiek gaat de ze stunt niet door. Toch zal het programma er niet minder interessant om zijn en veel publiek trekken. Hierna vindt de waterpolowedstrijd plaats. De Nederlandse militaire ploeg ziet er als vólgt uit: Koedoder (L.Z.C.), Slager (D.Z.V.), Wou- da (De Meeuwen), van de Hoofdakker (A.Z. P.C.), van der Voet (Ziam), Mosterd (A.Z. en P.O.), Waalewijn (Haagse Z.e.B.a.), Jan- sie (Neptunus) Hermsen (De Robben), Van Dam (Ziam), Rohof (Thialf). De Belgische ploeg komt met de volgende formatie: Lagarde (Gentse Zwemclub), van Reybroech (Gentse Swimmingclub), Collard Standard Luik), Liefferinekx (L'Union Nau- tage de La Louvrièr), Henriet (Circle nage de Bruxelles), Caubriez (Gentse Swimming club), De Jong (Antwerpse Zwemclub), Du- prez (Circle Nautage Tourmais), de Sloovre (Gentse Zwemvereniging), Comil (Circle Nau tage Tourmais). Leider Nederlandse ploeg: Kapitein H. W. Handgraaf. Leider Belgische ploeg: Bernaert. Advertentie R.V. is ingedeeld in de le klasse a. Deze indeling omvat de volgende verenigingen. Nij verdal, Twenthe, R.V., SOS, Holten, KOSC, RSC U.D., KSCV, Langeveen. De Jeugdkampioenschappen van de K.N.Z. B. hebben behalve in het district Twente overal plaatsgevonden. Nu heeft het bestuur van de zwem- en poloclub „De Mors" het districtbestuur aangeboden dit in Rijssen te gaan organiseren. Als laatste voorbereiding voor de compe titie speelt zondag het eerste elftal van RKSV een thuiswedstrijd tegen Twente uit Goor. De tweede elftallen spelen in Goor tegen elkaar. De eerste helft van het competitieprogram ma van „RKSV" luidt: 8 september RKSVLuctor. 15 sept. RKSV— TVC. 22 sept. DSVD—RKSV. 29 sept. Beker wedstrijd. 6 okt. RKSV Stevo 27 okt. De Tukkers RKSV. 3 nov. RKSV—Reutum 10 nov. De Zweef RKSV. 24 nov. RKSV Wierden. 1 december OldenzaalRKSV. 8 dec. RKSVWilhelminaschool. In het zwembad „De Koerbelt" vond ten overstaan van de K.N.Z.B. official de heer H. Hageraats en badmeester J. Tijhof diplo ma zwemmen plaats. In totaal werden 11 jon gens en meisjes afgewezen. Het a-diploma behaalden: R. Nieuveld, J v.d. Berg. J. Geerdink. H. Snijders. A.Goos- sen. J. Beunk. E. Bakker. R. Beltman. A. Sanderman. B. v. Wijngaarden. J. W. Jan sen, G. J. Averest, H. Draaier, H. Alferink. J. v. d. Brink. D. Schulenberg. L, Kenkhuis. W. Baan. A. Kousemaker. A. v. Schooten J. Harbers. G. Scheppink. H. J. H. Eeftink. A. Kenkhuis. J. J. v. Brink. Het b-diploma on'vingen: L. Markvoort, G. Schreuder, G. Veen, H. Brand. W. Waanders. J. v. d. Maat. D. Wes- sels. J. Poortman. R. Meeuwen. M. Troost. G. Goossen, D. ten Wolthuis, S. Goossen. H. Dannenberg. Voor het c-diploma slaagden: A. Geerdink. A. Lichtenberg. J. Eertink. W. Bruins. Het d-diploma ontvingen: H. Schreuder. G. Baan. H. Klein Horsman en J. Kienhuis. De Rijssense motorclub „R.M.C." heeft voor woensdag 4 september een sterrit uit geschreven. De start vindt plaats bij café „Het Witte Hoes". Op deze foto staat 'n viel aardgas gestook te centrale verwar mingsketel van 't fa brikaat Vanandel N.V, naast een koelkast met inhoud, geschikt voor een gezin van 3 a 4 personen. Het is duidelijk dat deze complete ketel met „mantel", bijzonder compact is en ook in vele kleinere keukens een plaats zal kunnen vinden. Dit is één van de kenmerken van de VANANDEL ketels, die het waar schijnlijk maken, dat op aardgas gestookte centrale verwarming in een veel groter aantal gezinnen een plaats zal kunnen vin den, dan het geval is met de bestaande cen trale verwarming-sy stemen. Zeer binnenkort zal het Nederlandse publiek voor het eerst kennis, kunnen maken met een praktische toepassing van aardgas, die een wezenlijke verbetering op het gebied van verwarming zal kunnen betekenen. De Tech nische Handelsonderneming Vanandel N.V. fe Rotterdam, zal namelijk op 5 september a.s, voorzover bekend als eerste in Nederland, aardgas gestookte centrale verwarmingske tels introduceren. Deze introductie zal plaats vinden in de stad Groningen, in het bijzijn van een aantal Gemeentelijke en Provinciale autoriteiten, alsmede van autoriteiten op het gebied van de toepassing van aardgas en de „Gas-Unie". Vanandel N.V. is reeds nu in staat deze ketels te leveren, omdat men zich tijdig voor zien heeft van een Amerikaanse licentie voor de vervaardiging van aardgasgestookte vol waardige centrale verwarmingsketels. In de Verenigde Staten van Amerika wordt gas al vele jaren toegepast als brandstof voor cen trale verwarmingsketels. Men mag aannemen, dat deze introductie op wat langere termijn verstrekkende gevolgen zal hebben op het gebied van de centrale verwarming in Nederland. De ketels die met gas gestookt worden, zijn niet alleen bijzon der beperkt in omvang, maar hun prijs zal ook aanzienlijk lager liggen dan die van de bestaande centrale verwarmingsinstallaties. Bovendien zal de montage van de comple te installatie over het algemeen in bijzondei korte tijd kunnen gebeuren. Een ander voor deel is dat geen olietanks of kolenbergplaat sen meer noodzakelijk zullen zijn. Dit alles en het feit dat deze nieuwe ketels aan alle veiligheids-eisen voldoen, kan beteke nen dat veel meer kleine huizen en flats met centrale verwarming uitgerust kunnen worden. In dit verband is het nog interessant te vermelden dat in de jaren tussen 1945 en 1950 gas gestookte centrale verwarmings ketels tamelijk populair waren. De gestegen prijs van het aardgas in Slochteren en het feit dat bij relatief grote afname van het gas de prijs waarschijnlijk sterk zal dalen, maken de gasgestookte verwarmingsketels nu weer bijzonder interessant. Vermeld moet nog worden dat de centrale verwarmingsketels van Vanandel N.V. ook oj lichtgas of op een mengsel van aardgas en lichtgas gestookt kun nen worden. Dit is interessant omdat vele ge meente er reeds nu toe zijn overgegaan, ook voor uitsluitend lichtgas, bij afname van gro tere hoeveelheden belangrijke kortingen toe te staan. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO0 In New York is een klein restaurant waar men kans ziet een omelette op O meer dan vijfhonderd verschillende ma- nieren te bakken, zo heeft het Ameri- kaanse maandblad Mc Calls ontdekt. O Bovendien kan men in dit etablissement 8 menu's kopen waarin vermeld staat, wat q precies de ingrediënten zijn van elk der O vijfhonderd-en-zoveel baksels. Een ome- O lette met bacon bijvoorbeeld blijkt op do- q zijnen verschillende manieren te kunnen O worden gemaakt een der specialiteiten O op dit gebied is een „Omelette Che- 8 nonceaux, ingrediënten: Fra_nse bacon, q peperkorrels, champignons, rijst, peter- O selie, tomatensaus". O Er is ook een baksel bij dat aari'ge- prezen wordt als „de favoriete omelet- O te van de hertog en de hertognin van O Windsor". En er wordt zowaar ook een 8 omelette gebakken die enkel en alleen uit eieren bestaat. Dit zal dan wel „ome- O lette naturel" heten - want zoiets sim- 8 pels kan men bezwaarlijk een bloemrijke naam gevenQ De in zo menig opzicht vlij revolutionaire centrale verwarmingsketels van Vanadel N V. te Rotterdam, die voor het eerst in Groningen geïntroduceerd werden, stammen van een oor spronkelijk Amerikaans ontwerp. Dit ontwerp is van de Ackerman Gas Boiler Corporation. Deze fabriek produceert reeds gasketels sinds 1908. De huidige typen, waarvan Vanandel N.V. bepaalde onderdelen in licentie in Neder land vervaardigt, staan in Amerika bekend als de „Cadillacs" onder de gasketels. Ze wor den gebracht onder de naam ACK-O-MATIC. De gietijzeren ledenketel van de Vanandel Unit wijkt niet af van de Amerikaanse ke tels, zodat men in Nederland volledig profijt heeft kunnen trekken van de jarenlange er varing met gasketels in Amerika. In dit verband mag vermeld worden dat aard gas in het buitenland zijn grootste toepassing vindt als energiebron. Het wordt daarbij zo wel voor industriële doeleinden als voor huis houdelijke doeleinden gebruikt. Enkele cijfers bewijzen bijvoorbeeld het belang van aardgas in de Verenigde Staten. Van het totale energie verbruik in de Verenigde Staten wordt 40 pet geleverd door olie, 25 pet door kolen, 3 pet door waterkracht en 30 pet DOOR AARDGAS. Voor Nederland zijn deze cijfers nu nog slechts: 50 pet door olie, 48 pet door kolen en 2 pet door aardgas. Nog belangwekkender is echter dat van het totaal geleverde aardgas in Amerika 35 pet gebruikt wordt in de huis houding. Daarbij is dan tevens komen vast te staan dat van het totale gebruik aan aardgas in de huishoudelijke sector MEER DAN DE HELFT gebruikt wordt voor RUIMTE VER WARMING. Een en ander maakt wel duide lijk dat de belangrijke ontdekking van aard gas in Nederland ook een grote rol zal gaan spelen op het gebied an de verwarming en in dit verband is de introductie van aard gas gestookte centraleverwarmingsketels door Vanandel N.V. bepaald van belang. Wat de Vanandel-ketels verder betreft, moet worden vermeld dat de regelapparatuur vol ledig is aangepast aan de in Nederland ge stelde eisen. De ketels zijn zowel op het punt veiligheid als wat de constructie betreft goed gekeurd door het Gasinstituut. De ketels kunnen zowel voor warmwater centrale verwarming als voor lage druk stoom verwarming gebruikt worden. Iedere ketel is beproefd op een druk van 17 atmosfeer- en geschikt voor een maximale werkdruk van 7 atmosfeer bij een maximum watertem peratuur van 110 graden C. Voor het gebruik als centrale verarmingsketel voor het ver warmen van water tot een temperatuur van 110 graden C is geen vergunning van het Stoomwezen noodzakelijk. De ketels zijn geconstrueerd van zwaar, niet corrosief gietijzer. Bij het ontwerp en de con structie hebben bijzonder^ degelijkheid, sterk te en grote warmte-overdracht, de meeste aandacht gehad Alle ketels zijn voorzien van een modern gevormde, gemoffelde mantel, die normaal in een witte kleur geleverd wordt. De plaat ijzeren mantel is van binnen met warmte-iso- lerend materiaal bekleed. De Vanandel-ketels kunnen zowel met ver- warmings-liehamen (radiatoren) gebruikt wor den, als met de moderne' plintverwarming. Door de geringe waterinhoud waarmee vol staan kan worden bij plint-verwarming is de combinatie plintverwarming-aardgas ketel al bijzonder ideaal. De Vanandel-Units worden geleverd in twee uitvoeringen, namelijk met de circulatie pomp binnen de mantel en daarbuiten. Deze circulatiepompen werken bijzonder ge ruisloos. Ook de verbranding van het aard gas geschiedt bijzonder geruis-arm. Dit brengt met zich mede, dat de aardgas gestookte cen trale verwarmingsketels van Vanandel N.V. eventueel in de huiskamer geplaatst kunnen worden, als er geen andere punten zijn, die dit onmogelijk maken. Wat betreft het uiter lijk en de omvang, behbeven daartegen echter ook geen bezwaren te bestaan. De ketels zijn bijzonder compact en aantrekkelijk van uit voering. Zoals bij alle tot nu toe gebruikelijke cen trale verwarmings-systemen, wordt ook de aardgas gestookte Vanandel-Unit, geregeld door een kamerthermostaat. Dit betekent dus dat de installatie automatisch in wer'-ing treedt als de kamertemperatuur onder een bepaalde waarde daalt. Als men realiseert dat men bij het stoken met gas geen cbntröle meer hoeft uit te oefenen op de hoeveelheid brandstof (olie-tanks, kolenbergplaatsen) wordt het duidelijk dat de centrale-verwarming met aardgas op het gebied van „comfort" het ideale zeer dicht benadert. In dit verband mag er ook nog op gewezen worden, dat de Vanandel-units voor aardgas slechts een zeer kleine waterinhoud hebben. In combinaties met de sterke circulatie- pomp betekent dit dat zij bijzonder snel warm te zullen afgeven, zodra ze ingeschakeld wor den. Dit houdt eveneens een brandstof be sparing in. Speciaal met de z.g. plint-verwar ming zal het in- en uitschakelen van de cen trale verwarming een onmiddellijk effect heb ben op de temperatuur en zal men een aan zienlijke bx-andstof besparing kunnen berei ken De aanschaf - en instailatieprijs van een centrale verwarming is sterk afhankelijk van een aantal, in elk huis en flat, wisselende factoren. Vergelijkt men de bedragen die ge moeid zijn met de aanschaf en installatie van een aardgas gestookte centrale verwar ming met die van een installatie waarbij bij voorbeeld een grote tank in een tuin moet worden ingegraven en voorzieningen moeten worden getroffen voor brandstof aanvoer en brandstof opslag, dan mag men stellen dat besparingen tot wel 1.500.- bereikt kunnen worden. Wat de ketels van bestaande installaties en die van aardgas gestookte Vanandel-units betreft, is de prijs van de laatste echter ook al lager. Een zeer belangrijk aspect van de intro ductie van de Vanandel gasgestookte centra le verwarming zal dan ook bepaald zijn, dat kleinere huizen en flat; eveneens tegen rede lijke kosten va n centrale verwarming zullen kunnen worden voorzien. Daarmede zal de wat „onbeholpener" éénkamerverwarming ook in Nederland binnen afzienbare tijd verdron gen worden door de veel meer comfortabele lijke kosten van centrale verwarming zullen le verwaxming, die op aardgas gestookt wordt.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3