Nationale kampioenschappen Zwemmen in de Koerbelt trokken veel belangstelling #1 Ineke Tigelaar en Johan Bontekoe kampioen op de 1500 meter EEN ZÖMËRPOTPOÜRRI ALS EEN TENT UW HUIS IS A *>- Oefenprogramma R.K.S.V. Vrijdag en zaterdag de film HAROLD LOYD's WERELD DER ZOTHEID EXCELSIOR-NIEUWS Woensdag de film: LIEVER LUSTEN DAN LASTEN Vrijdag 2 augustus 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN mÈÊÊÊHKÊÊÊÊ.. Jlfc:.;. «isi In het water maar eerst even op de plaat. De drie eerst- aankomenden in de strijd om de nationale titel 1500 meter vrije slag dames. Winnares op deze afstand werd Ineke Tige laar. U ziet ze hier met Judith de Nijs en Marian Heems kerk. Huldiging van de nummers één, twee, drie in de Nederlandse kampioenschappen 1500 meter vrije slag heren in Rijs sen. Op het plat form Johan Bonte koe, naast hem nummer twee Dick Langerhorst en als bronzen winnaar Tino Jansen. V •'Ai:- - X S «jsjssw- v v; i >>v' >:-v:V::r; ./AA' Er bestond woensdagavond veel belang- •telling voor de Nationale zwemkampioen- schappen, die in het zwembad „De Koerbelt" werden gehouden. Rijssen kon deze avond met trots haar fraaie zweminrichting aan de vele gasten tonen. De organiserende vereni ging liet zien, dat zij een uitstekende gast- vrouwe was, zij zorgde voor een prima or ganisatie. De aanwezigen waren dan ook erg enthousiast. Bij het begin der wedstrijden voerde de voorzitter van K.N.Z.B. het woord. De heer De Vries wees erop, dat de vereniging haar 75-jarige jubileum viert. Hij toonde zich ver heugd over het feit, dat het afgelopen jaar 40.000 kinderen het zwemdiploma hadden be haald. Hij hoopte, dat ook de ouders, ge meente en onderwijskrachten zullen meewer ken de schooljeugd op uitgebreide wijze te leren zwemmen. Hij sprak zijn vreugde uit over de fraaie zweminrichting en de accom modatie. De heer De Vries hoopte, dat deze avond de jongens en meisjes zouden laten zien, dat de prestaties op internationaal ni veau van de Ned. zwemwereld liggen. Dr. D. Oosthoek een der grote stuwers van de vereniging, die namens de Mors en „Koerbelt" het woord voerde toonde zich zeer verheugd over de grote belangstelling. Hij sprak een speciaal woord van welkom tot de heer en mevr. Landweer en wethouder J. Goossen. Hij sprak de wens uit, dat wanneer bij het Gemeentebestuur werd aangeklopt i.v.m. met de aanleg van een nieuw instructiebad, zij van haar alle medewerking mag ontvan gen. De firma Nijhuis dankte hij voor de be schikbaarstelling van de fraaie verlichting. Ook de leden van de muziekvereniging Wilhelmina betrok hij in zijn dankwoord evenals de direc tie van de firma ter Horst. Ook noemde hij de badmeesters J. Tijhof en D. Baan, die steeds hun beste krachten geven en ook deze middag heel veel werk hebben verzet. De heren van de K.N.Z.B. dankte dr. Oosthoek voor het feit, dat deze de organisa tie aan de Mors en „De Koerbelt" had op gedragen. Wij hopen, aldus dr. Oosthoek in de toekomst nog vaker door U met de organi satie van een dergelijk festijn te mogen wor den vereerd. Hierna werd het startsein gegeven voor de le serie dames. Nadat Carla Jansen de eer ste 100 m. het snelst had afgelegd 1,16,5 min. was hierna Margriet Schimmel steeds aan de leiding. Na 1100 m. lagen beide rivalen gelijk. Hierna echter nam Carla Jansen de leiding over. Zij bleek duidelijk over meer reserve te beschikken, want haar voorsprong werd steeds groter. Zij finishte tenslotte in de tijd van 21,02,6 min. Tweede werd Margriet Schimmel in de tijd van 21,46,7 min. Op 50 m. werd Ada Kok 3e in de tijd van 22,57 min. Mej. Lydy Schaap maakte een tijd van 23,33,8 min. De 2e serie ging aanmerkelijk sneller, maar nu lag ook het puikje van Neerlands zwem wereld in het water. De eerste drie ronden lag Ineke Tigelaar een neuslengte voor op Ju dith de Nijs. Na 4 ronden (400 m.) lagen bei de zwemsters in gelijke positie. Na 600 m. liep Ineke Tigelaar iets uit. Na 1000 m be droeg haar voorsprong al meer dan een leng te. Duidelijk bleek haar makkelijker armslag en vooral de veel betere keringstechniek. Met ruim 15 sec. voorsprong werd zij eer ste en tevens kampioen van Nederland. De uitslagen luiden: 1. Ineke Tigelaar 19.56.4 min. 2. Judith de Nijs 20.11.7 min. 3. Marian Heemskerk 20. 46.6. min. 4. Adrie Lasterie 21.30.9 min. 5. Ine ke Heemskerk 22.05.4 min. In de eerste serie bij de heren viel Luc Bruggink op, die hier duidelijk de sterkste bleek. Bert Bongers en Jan Steenbeek ble ken vrij zwak, want beide zwemmers wer den „gelapt". D uitslag was hier: 1. Luc. Bruggink 20. 05.3 min. 2. J. van Scheyndel 20.19.4 min. 3. R. Hanou 20.57.8 min. 4. J. Steenbrink 21.52.6 min. 5. B. Bongers 22.04.2 min. W. Bergman mil. Met het oog op de komende competitie zijn voor de diverse elftallen van de voetbalvere niging ,,„RKSV" oefenwedstrijden gepland. Het eerste elftal speelt zondag een neder laagwedstrijd te Hellendoorn tegen SOS. De 2e en 3e editie nemen deel aan de Hector-seriewedstrijden en spelen respectie velijk tegen WW 2 en 3. Zondag 11 en zondag 18 aug. speelt het eerste elftal te Lochem in het kader van het z.g. Hooiplukkerstoernooi. 25 aug. komen de le en 2e editie van M.V.V. naar Rijssen, terwijl ook wordt deel genomen aan een toernooi te Haarle, Ook voor de junioren zijn wedstrijden uitge schreven. De 2e serie leverde meer spanning op. Hier viel het goede zwemmen op van de 16- jarige Harrie Ranzijn, die pas een half jaar in training is. Deze veelbelovende zwmmer werd tenslotte winnaar voor Bob Walter, die met de 2e plaats genoegen moest nemen. Spannend was hier de strijd vooral tussen Hans Arendsen en Wim Hermsen. Het werd een nek aan nek race om de 5e en 6e plaats, die door Wim Hermsen met minimaal ver schil werd gewonnen. De uitslagen hier luiden: 1. Harrie Ran zijn 19.50.2. min. 2. B. Walter 19.55.2 min. 3. B. Oomen 20.20.2 min. 4. G. Jansen 20.35.4 min. 5. H. Arendsen 20.36.8 min. 6. W. Herm sen 20.36.9 min. Hierna kwam de 3e serie mét de bekende zwemmer Johan Bontekoe, die zijn kampi oenstitel moest verdedigen. Johan Bontekoe stak schijnbaar deze avond niet in zijn beste vorm. Het was waarschijnlijk een re- actie, na zijn schitterende prestatie afgelo pen zondag in San Remo, toen hij een nieuw record vestigde. Aanvankelijk trok hij er flink aan, maar reeds na 400 m. viel hij terug. Na 100 m lag zijn tijd meer dan 10 sec. hoger dan afgelopen zondag. Dick Lan- gerhorst zette er een flinke eindsprint in en het leek er zelfs even op, dat hij Bontekoe zou gaan bedreigen, maar Johan won toch met enkele lengtes voorsprong en werd hier mede voor de 4e achtereenvolgende keer kampioen van Nederland. Hierna volgde even als bij de dames het ceremonie protocolair. De muziekvereniging „Wilhelmina" speelde toen het Volkslied. De uitslagen waren hier: 1. Johan Bonte koe 18.22 min. 2. Dick Langerhorst 18.24.4. min. 3. Tino Jansen 18.55.2 min. 4. Kees Bak ker 19.29.7 min. 5. Chris van Lint 19.47.6 min. 6. Arie van Oest 19.38.5 min. Tot slot reikte Jan de Vries met een toepas selijk woord de prijzen uit met assistentie van het vrouwelijk badpersoneel de dames Dangermond en Scherphof. Hij dankte voor .de uitstekende organisatie, waarin hij het Stichtingsbestuur en badpersoneel betrok. Ook de muzikanten van „Wilhelmina" dankte hij tot slot. Wanner u van plan bent in de vakantie met een tent er op uit te trekkn en voor het kok kerellen op een vergasser of butagasstelletje bent aangewezen, ja, dan zullen er zich on getwijfeld wel eens culiminaire puzzels voor doen. Vooral als er maar één pitje is om het eten op te koken. Het spreekt vanzelf, dat de maaltijden gemakkelijk en vlug te bereiden moeten zijn (de huisvrouw heeft eveneens recht op vakantie!), maar ze moeten ook goed sa mengesteld, voedzaam en verzadigend zijn. Juist na een hele dag in de buitenlucht heeft men immers behoefte aan een stevig maal. De gerechten, waarvan hier de recepten volgen zijn op één pit te bereiden, snel klaar en sma kelijk. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Stevige zomerse soep. 150 g doorregen vers of gerookt spek, 1 eet lepel boter of margarine, plm. 150 g gehakt, 1 ui, 1 kg aardappelen, 1 liter water, zout, 1 li- tersblik sperciebonen, stuk bloemkool (graag wat peterselie). Het spek in blokjes snijden en in de boter of margarine langzaam uithakken. De ui schoon maken, klein snijden en met het gehakt bij het spek voegen. De ui en het gehakt even mee-, bakken. De aardappelen schillen, wassen, in blokjes snijden en met het water en wat zout bij het spek voegen. De massa aan de kook brengen en plm. 30 min zachtjes laten koken tot de aardappelen gaar zijn en de soep wat gebonden is. De bloemkool wassen, in kleine roosjes ver delen en de laatste 10 minuten in de soep laten meekoken. De boontjes met het vocht toe voegen wanneer de aardappelen gaar zijn. De soep nog plm. 5 min laten doorkoken. (Op het allerlaatste ogenblik de soep afma ken met fijngehakte peterselie). Macaroni met kerrie en ei. Plm. 400 gr. macaroni, zout, 500 gr. uien. plm. 30 gr. (2 eetlepels boter of margarine, lVa theelepel kerrie, 4 eieren, bieslook of sel- derijgroen. In een grote pan plm. 2Va liter water, zout en een klontje boter of margarine aan de kook brengen. De macaroni in het kokende water strooien, even doorroeren en in plm. 15 minuten gaarkoken. De gare macaroni met koud water afspoelen en-of afgieten, en losroeren. De eieren plm. 10 minuten koken, pellen en in blokjes snijden. De uien schonmjk.en, klein snijden en in boter of margarine met de kerrie fruiten. De macaroni met de uien vermengen en vlug en goed heet laten worden. Op het laatst de eieren en de zeer fijn gesneden bieslook of selderij door de macaroni roeren. Stukken komkommer zijn hier erg smakelijk bij. Witte bonensla. 2 grote flessen witte bonen, zout, peper, 1 flinke groene komkommer, 500 g tomaten 2 eieren (ui) 2 lepels slasaus. De komkommer en tomaten wassen, in klei ne blokjes snijden en met 't zout en peper door de bonen mengen. De eieren plm. 10 minuten koken en pellen. 1 ei in plakjes en het andere in stukjes snijden. De stukjes ei (weinig fijn gesnipperde ui) en de slasaus door de bonen mengen. De sla garneren met de plakjes ei, want ook in de tent laten we de maaltijd er gezellig uitzien. Kaaspannekoeken. 300 g (3V2 kopje) bloem, 2 eieren, Va liter melk, 1 kleine ui, plm. 250 g geraspte kas, plm. V2 eetlepel zout (peterselie, zo mogelijk wat marjolein). De bloem met de eieren, zout en een klein gedeelte van de melk tot een glad beslag roe ren. Het beslag met de rest van de melk al roerende verdunnen. (De peterselie en mar jolein wassen, fijnsnijden en met) 200 g kaas door het beslag roeren. De ui schoonmaken en klein snijden. Een klontje boter of margari ne in een koekepan heet laten worden en de uit hierin licht fruiten. De ui door het beslag roeren. Zoveel beslag in de pan gieren, dat de bodem flink bedekt is. De pannekoek bak ken totdat de onderkant lichtbruin en de bo venkant droog is. De koek met de gebakken kant onder op een deksel laten glijden. Vervol gens de tweede kant lichtbruin bakken. De pannekoek bestrooien met achtergehouden kaas. In de zomer is onze voeding heel vaak be- ter samengesteld dan 's winters. Een goed idee is om in de overige jaargetijden door te gaan met veel groente en fruit te eten U weet het: ongeveer 1/4 kg aan groent per persoon en elke dag wat fruit; groente en fruit bij het brood te nemen en aan de warme maaltijd geregeld de groen te rauw te geven. Denk daarbij niet alleen aan sla, maar ook aan andijvie, worteltjes, bleekselderij en de nog jonge rode en sa vooiekool; weinig vet (boter, margarine en andere vetsoorten) in het eten te verwerken; goed voor uw gezondheid, en niet alleen bij warm weer; veel karnemelk en yoghurt te gebruiken - evenals gewone melk verhogen zij de waar de van de maaltijden. Waar u speciaal bij warm weer op moet letten om voedselvergiftiging te voorkomen: bewaar levensmiddelen, die snel aan bederf onderhevig zijn, zo koel mogelijk. Zorg, dat u weinig of geen resten hebt. Koel resten vlug af en dien ze de volgende dag niet op, voor u ze goed doorgekookt hebt. ivies bij voorkeur vlees, dat door en door gaar gegeten wordt - braad vooral gehakt goed gaar. Neem als het warm is alleen biefstuk en HAROLD LLOYD of zoals men hier vroeger wel zei: Kareltje - neemt onder de voor-oorlogse filmkomieken een eigen plaats in. Zijn filmkarakter - de jongeman met de uilenbril en de stx-ooien hoed - wordt geken merkt door een geest van ridderlijkheid, van nimmer versagen, van onvernietigbare blij moedigheid. „Wereld der Zotheid" geeft een selectie uit zijn typerendste werk: SAFETY LAST (1923). Langs de gevel van een hoog huis verdwaald, zoekt Harold zijn toevlucht aan de wijzers van een grote klok. Tot onze schrik laat de wijzerplaat los... THE FRESHMEN (1925). Harold doet mee in een rugbywedstrijd, maar vindt het spel wel wat ruw naar zijn smaak. Met een slim migheidje weet hij te doelpunten zonder dat het hem pijn kost. HOT WATER (1924). Harold wint een (le vende) kalkoen in een verloting bij zijn krui denier en het vervoer daarvan naar huis - terwijl hij al met pakjes beladen is - levert enige hoofdbrekens op. In de tram verdwaalt er bovendien een spin in zijn broekspijp. Thuis gekomen blijkt zijn gehele schoonfamilie op visite te zijn, zodat het eerste ritje met de nieuwe auto geen tête-a-tête met zijn lieve vrouwtje wordt. Het wordt trouwens een tocht vol rampen, met bekeuringen, ontsnap- pingen-aan-de-dood, en ten slotte een paar schilderachtige aanrijdingen die de nieuwe -wagen tot een wrak reduceren. WHY WORRY (1926). Harold zoekt voor zijn gezondheid rust in Paradiso. Helaas is daar juist een revolutie gaande en hij komt in de gevangenis terecht samen met een wil de reus uit de bergen, die gehandicapt is door een tergende kiespijn. Het tweetal breekt uit en Harold legt zich erop toe de zieke kies van de reus te trekken. Hij spant er zelfs paarden voor, maar heeft telkens pech. GIRL SHY (1924), Op een treinreis helpt Harold een lief meisje om haar schoothondje ongemerkt te laten meereizen. Verl'iefd thuis gekomen kwijnt hij weg omdat hij het adres van het meisje niet weet Maar dan leest hij in de krant dat zij gaat trouwen met een man., die al getrouwd is! Hij snelt haar te hulp, mist de trein, rooft een auto, ontvoert een tram, leent de motorfiets van een agent en galoppeert uiteindelijk op twee paarden bij zijn geliefde binnen. PROFESSOR BEWARE (1938). Harold geeft een voortvluchtige jongedame een lift en krijgt de motorpolitie achter zich aan. Hij ontkomt door met auto en al een tent bin nen te rijden. De pruttelende uitlaat ver raadt hem en als hij vlucht ziet de verbaas de wereld een tent op wielen langs de we gen ijlen... MOVIE CRAZY (1932). Op een feest raakt de jas van Harolds rokkostuum verwisseld met die van een goochelaar en terwijl hij danst met sjieke dames treden allerlei pijn lijke verschijnselen op., straaltjes water uit de bloem in zijn knoopsgat, een konijn uit zijn binnenzak, witte muizen op zijn schou der... FEET FIRST (1930). Als verstekeling in een postzak gekropen, rolt Harold van een postauto en belandt op een plankier, dat schilders met horten en stoten langs een wol kenkrabber omhoog hijsen. Eer Harold weer van die gevel de begave grond bereikt, rij zen ons de haren twintig minuten lang te berge. dergelijk rood vlees wanneer de slager het onder koeling bewaart en u het thuis ook in een koelkast kunt zetten of meteen na ont vangst kunt klaarmaken. Neem verpakt vlees en vis direct uit de verpakking. Voorkom hét zuurworden van melk door losse melk meteen na ontvangst te koken, zo nodig 's avonds nogmaals. Ook gepasteuri seerde melk in een geopende fles zal 's avonds wel eens gekookt moeten worden. Gebruik geen zuur geworden melk. Zeer vitamine C-r«k zijn de volgende sei- zoenprodukten; paprika's, rode kool, bloemkool, aardappe len, snijbonen, rode maar veel meer nog zwarte bessen. A Indien de competitieindeling niet gewij zigd wordt, staan de Excelsior supporters het komend voetbalseizoen talrijke interes sante wedstrijden te wachten, want de Rood- Witten zijn ingediend met Enter Vooruit en de nieuweling Voorwaarts Vriezenveen, in de 2e klasse B, waarin voorts uitkomen de volgende Westerse elftallen C.S.C.A. Am stelveen, Zuid vogels Huizen, IJselmeervogels, Quick Boys Katwijk, Zwaluwen Vlaardingen, S.D.C.P. Putten, G.V.V.V. Venendaal, Hoog vliet en Noordwijk. Ter voorbereiding voor de competitie, wel ke 7 september aanvangt, speelt Excelsior een viertal oefenwedstrijden tegen Quick Boys Katwijk, Quick Oldenzaal, Sportclub Ensche de II en A.G.O.V.V. II uit Apeldoorn. Zaterdag a.s. komt Quick Boys op bezoek, welke wedstrijd als bijzondere attractie zal geleid worden door de bekende internationale scheidsrechter Andries van Leeuwen uit En schede. De junioren en pupillen van Excelsior (plm. 160), gaan woensdag 14 augustus naar En schede om daar een wedstrijd te bezoeken tussen Sportclub Enschede en een buitenlands elftal, waarschijnlijk Arsenal Engeland. VOOR BENOEMING BEDANKT De heer H. J. Wolterink die door de gemeen teraad van Rijssen was benoemd tot bestuurs lid en voorzitter van de Stichting Kampeer- centrum „Goone Ketn" heeft in een schrijven aan b. en w. medegedeeld dat hij om redenen van principiële aard voor deze benoeming be dankt. Steve McCluskey is manager van de „Vil la d'Oro" een dure speelgelegenheid, annex hotel, bij Lake Tahoe, enkele meters over de Californische grens, in Nevada. Eigenaar van de zaak is Bernie Friesman, door zijn vrienden „Bernie de Slachter" ge noemd. Steve heeft moeilijkheden. Hij weigert zijn ex-vrouw Liz een alimentatie-vergoeding te geven (want Liz is rijk) maar loopt dienten gevolge gevaar om ieder ogenblik als hij in de staat Californië komt 'n dagvaarding te krijgen, waardoor hij een groot bedrag zou moeten betalen. Liz' advocaat, Louis Blanchard, heeft steeds detectives op de loer liggen om Steve deze dagvaarding, plus vele andere gerechtelijke papieren, op z'n dak te schuiven. Dit gevaar, dat gepaard gaat met de mo gelijkheid van een arrestatie, tart Steve, die er een sport van maakt om af en toe uit de Staat Nevada te verdwijnen. Tot nu toe is het hem steeds gelukt, vaak op het nippertje, de strijd te winnen. Maar er komen meer moeilijkheden. De eerste is de aankomst van het zangeresje Chris Lockwood, dat een engagement heeft in de nachtclub van Villa d'Oro. Zij is een nichtje van Bernie Friesman, maar iedereen denkt, dat zij een nichtje tussen aanhalingstekens, dus meer: een vriendinnetje is. Bovendien is Bernies opdracht, dat het meisje vorstelijk behandeld moet worden en een grootse première zal krijgen. De tweede moeilijkheid is zes jaar oud en 40 pond zwaar. Ze heet Penny Piper en haar vader had haar in Villa d'Oro achtergelaten teneinde in San Francisco geld te kunnen halen om zijn speelverliezen weer goed te maken. Maar... Piper komt niet terug en het meisje wordt een grote zorg, want kinderen mogen niet in speelzalen etc. komen. Na vele besprekin gen, waarbij niemand het leuke, openharti ge kind durft af te vallen, wordt besloten het niet bij de politie aan te geven. Penny komt terecht in Steve's kamers en de vlotte speelhuis-manager toont zich een strenge en goede pedagoog. Hij gaat meer en meer van Penny houden (en omgekeerd) en vindt 't vervelend, dat hij haar lievelingswens - het meisje wil zo graag naar Disneyland, het sprookjes-lunaparkbedrijf, dat Walt Disney in Hollywood stichtte - niet kan vervullen. Steve beseft namelijk, dat dit uitstapje het Waterloo in zijn alimentatiestrijd kan zijn. Penny is ook degene, die - zonder opzet - Steve en Chris Lockwood nader tot elkaar brengt, nadat gebleken is, dat Chris een „echt" nichtje van Bernie is. Als blijkt, dat Penny's vader bij een auto ongeluk om het leven is gekomen, durft Steve dit het kind, dat ook al geen moeder meer heeft, niet te vertellen. Dan besluit hij om i met Penny naar Disneyland te gaan en Chris biedt aan om hen te vergezellen omdat zij met z'n drieën minder zullen opvallen. Steve ontwikkelt een uitgebreid plan om ongemerkt weg te komen en de schijn te verwekken als of hij gewoon aan 't werk is. Dat plan mis lukt. Terwijl het drietal zich in Disneyland amuseert worden detectives ingeschakeld en een deel van het bezoek ontaardt in een wilde jacht. Waarbij Steve tenslotte toch de bewuste dagvaarding betekend krijgt. Nu komt ook de hele geschiedenis van Pen ny uit. Bernie Friedman komt woedend naar Villa d'Oro, omdat zijn speelvergunning be dreigd wordt. Penny moet naar een pleegge zin. In de rechtszaal gaat ieder's sympathie uit naar Steve, ook die van de rechter, maar Penny kan toch niet bij hem blijven. Daar voor is een echt gezin nodig. En zo vergeet Steve vele van zijn principes. Hij trouwt met Chris, mag Penny adop teren en zelfs Bernie Friedman geeft zijn ze gen.. en meer. De huwelijksreis van Steve, Chris en Penny gaat naar... Disneyland, 4 4

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3