Gemeenteraad Rii ssen debatteerde en discussieerde drie uur lang Amerikaanse auto-rodeo in Holten Nederlandse kampioenschappen 1500 m. in bosbad „De Koerbelt Vrijdag 26 juli 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 JUDITH DE NIJS SGP-fractie voor feest, doch evenals „De Vrije Boer" tegen sub sidie „Oranjevereniging" „De Weijerd" wordt plantsoen, speel veld en bleekveld, kosten f8400 Verharding, Ligtenbergerdijk, zijtak Witmoesdijk en lë Zanddijk gaat gemeente rond 150.000 gul den kosten Voetgangersoversteekplaats in Elsenerstraat vindt kritiek in de raad Raad volgde niet advies bij keuze bestuur „De Goolne Ketn"; initiatiefnemer van Weerd niet gekozen Ter Avest geeft tips bij verbetering van Rijssense straten Zes particuliere panden in Hoge Pad onbewoonbaar verklaard Verkeer somleiding Enterstraat vindt felle kritiek bij enkele raadsleden Dienst woning Jan Tijhof wordt na de vakantie „in versneld" tempo af gebouwd Met transportbedrijven weet de raad nog geen raad Bouw van kantine „De Koerbelt" nog een vraag. Rijssens zakennieuws ADRIE LAST ERIE MARIAN HEEMSKERK *)*)- De strijd om het kampioenschap van Nederland op de 1500 meterA zwemmen zal dit jaar plaats vin den in het prachtig geoutilleerde bosbad „De Koerbelt" te Rijssen op woensdag 31 juli, aanvang 18.30 uur. De zwem- en polovereniging „De Mors", welke het een grote eer acht dit belangrijk evenement te mogen organiseren, heeft aanwij zingen te over, die doen verwach ten, dat voor deze gebeurtenis grote belangstelling zal bestaan, zowel vanuit Twente, als van el ders uit het land. De kampioenschappen (zowel voor dames als voor heren), zullen worden betwist door een beperkt aantal zwemmers en zwemsters; in verschillende delen van het land, zijn namelijk reeds selectiewed strijden gehouden, zodat alleen de sterksten de strijd in het bosbad „De Koerbelt" zullen aanbinden. Deze selecties moesten o.a. worden gehouden in verband met de nogal lange duur van de series (ruim 20 minuten). Verwacht wordt, dat on geveer 8 series zullen worden ver- zwommen. Omdat de wedstrijden wellicht zullen uitlopen tot het donker zal zijn, wordt een speciale verlichting aangebracht, terwijl ook gezorgd wordt voor een behoorlijke accom modatie voor het publiek (zitplaat sen en staantribunes). Hoewel nog niet alle deelnemers bekend zijn, omdat de selecties nog niet alle zijn gehouden, kan als vaststaand worden beschouwd, dat de volgende deelnemers in Rijssen aan de startblokken zullen ver schijnen INEKE TICHELAAR Adrie Lasterie, Margriet Schim mel en Rob Hannou (Naarden); Chris van Lith van PSV, Eindho ven; Arthur van Oest en Ronzijn van „Het IJ", Amsterdam; Johan Bontekoe, Tino Jansen, Judith de Nijs, Marian Heemskerk en Ineke Tichelaar. Omdat mogelijk nieuwe records kunnen worden gevestigd, zullen op iedere haan 3 tijdwaarnemers post vatten. T1NO JANSEN JOHAN BONTEKOE Bijna 3 uur heeft de Rijssense Raad vrij dagavond nodig gehad om de lange agenda door te werken. Liefst elf keer moesten de leden stemmen in verband met de verkiezing van een be stuur voor de Stichting Kampeercentrum „De Goolne Ketn". Eén keer zelfs staakten de stemmen, waardoor geloot moest worden. Geen genade kon bij de meerderheid van de raadsleden vinden het verzoek van de Oran jevereniging voor een éénmalige subsidie van f 300. Met de kleinst mogelijke meerderheid 7-6 werd dit verzoek afgewezen. Harde woorden vielen er nog, toen bij de rondvraag de afsluiting van de Enterweg ter sprake kwam, waarbij het Gemeentebestuur te kort was geschoten. De heer Otten noem de het een schandaal, dat na herhaaldelijk aandringen van de Raad, hij meende 5e keer, de omlegging nog niet duidelijk was aange geven. Voorts ging de Raad met 7 stemmen voor en 6 tegen akkoord met vaststelling ontei gening plan Zuid. Bij het begin van de zitting feliciteerde de heer Ter Avest de Voorzitter namens de Raad met zijn herbenoeming tot burgemees ter. Hij sprak de wens uit, dat de burge meester de belangen van de gemeente in de toekomst weer goed mocht behandelen. Naar aanleiding van vragen uit de raad be treffende een brief van de heer G. v. Olst aan de Raad over de afbraak van 'n schuur, deel de wethouder Goosen mede, dat het college zoveel mogelijk tracht deze man te helpen. De heer Haase had vooraf verklaard, dit naar aanleiding van een schrijven van de G.S.W. arbeiders, dat het per sé niet zijn bedoeling was geweest deze arbeiders te kwetsen. Wat de onlangs aangebrachte verkeersver- andering in de Elsenerstraat betreft in casu de voetgangersoversteekplaats, dit was voor de heer Otten reden om het college een ver wijt te maken. U had niet Uw eigen visie door moeten drijven, maar het advies van Openbare Werken moeten volgen. Evenals de heer Haase vond deze de situatie nogal gevaarlijk. De voorzitter zou de situatie in studie nemen. Wat de industrienota betreft, deze vond de heer ter Avest weinig zeggend, wat de voor zitter wel beaamde evenals de opmerking, la ten we alles doen om zoveel mogelijk indus trie aan te trekken. Het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbetering van de Wijerd bracht heel wat tongen in beweging. Het was een oud punt, waarover in het verleden al meer dere malen gediscusieerd was. De heer Haase drong aan dit plan zo snel mogelijk uit te voeren. Het bleek echter, dat hiervoor nog eerst goedkeuring van G.S. voor nodig was. De Voorzitter deelde mede, dat het college hoopt, dat zeer spoedig begonnen kan wor den. De heer Kreykes wilde weten of er nieuw gras werd ingezaaid en welk. Dit bleek ech ter niet het geval te zijn. Naar aanleiding Van vragen van de heer ter Avest bleek, dat een gedeelte als speelweide, zal worden aan gelegd. De heer Nijland kwam nog eens te rug op het plan en de opdracht hiertoe. Hij vond het een onbegrijpelijke geschiedenis. Wanneer ik er in de vorige zitting niet op- gewezen had, dan was hier deze avond geen plan ingediend. De heer Goosen wees m dit verband op de vele plannen, die er in het verleden geweest zijn. Wat de stadspomp betreft, deze hoort in de Stadsbleek, aldus de heer Haase, die hier mede de visie van b en w onderstreepte. De heer Pluimers vroeg zich af, waar zijn voorstel bleef, dat hij indertijd had ingediend. De discussies raakten toen even in een slob. Wethouder Scholman merkte op, dat nu om een krediet werd gevraagd. Nadat de heer Haase het beleid van het col lege zwak had genoemd, sloot de voorzitter de debatten met de woorden: Na de vele. ver wikkelingen zijn we eindelijk zover en ik hoop, dat de eerste spade spoedig in de grond wordt gestoken. Na deze goedkeuring door de Raad stelde zij zonder discussies de herziening vast van de bebouwingsvoorschriften, behorende bij het uitbreidingsplan Zuid, verleende recht van op stal aan de heer G. H. Huisken voor 6 jaar en wijzigde de Beheersverordening Bedrijven 1963. Hierna kwamen de stembriefjes te voor schijn i.v.m. benoeming van het bestuur van de Stichting Kampeercentrum „De Goolne Ketn". De heer Pluimers merkte vooraf op, dat de kandidaten nog geen inzage gehad zouden hebben van de Statuten. Verder vroeg hij, wie de Statuten had vastgesteld. Wethouder Scholman antwoordde, dat deze door de Raad zijn vastgesteld en door G.S. zijn goedge keurd. Wethouder Goosen deelde mede, dat de kandidaten niet om inzage hadden ge vraagd, waarop de heer Pluimers repliceer de: Ze hebben niet ter inzage gelegen. Hierna volgde een serie stemmingen. Geko zen werden de heren J. Zeeuw (met alge mene stemmen), J. Th. Gijsbers (met 7 st.) als afgevaardigden voor Plaatselijk Belang, B. Eshuis (met 7 st.) voor de H.A.B.I. Bij de stemming voor afgevaardigden r.k. middenstand staakten tot twee keer toe de stemmen (6-6). Bij loting werd de heer Th. Koedijk voor de heer A. F. M. Paauwe geko zen. Er moesten toen hog 3 leden gekozen wor den, die door het college als kandidaat wa ren gesteld. Hier kwamen uit de bus G. J. Dommerholt (8 st.), J. H. Seppenwoolde (7 st.) en H. J. Wolterink (9 st.). Aangezien de heer G. van Weerd, die door het college als voorzitter was voorgedragen niet door de Raad als bestuurslid was geko zen als kandidaat kwam te vervallen werd een nieuwe voordracht opgemaakt. Na stemming werd de heer H. J. Wolterink als voorzitter en de heer J. Zeeuw, als plaats vervangend voorzitter gekozen. Zonder discussie besloot de Raad het be schikbaarstellen van een krediet voor de aan koop van aandelen vap de Waterleiding- yr. j 'ht schappij „Overijssel". Als tijdelijk lid voor de heer A. J. Hodes in de verkeers- commissie werd de heer H. W. Jansen ge kozen. Ook werd besloten tot het beschikbaarstel len van een krediet voor verbetering van de Boomkamp, het le gedeelte Enterstraat en de van de Broekestraat. Naar aanleiding van op en aanmerkingen van de heer ter Avest wat betreft het aanbrengen van parkeerha vens aan de Boomkamp, de nieuwgeprojec- teerde kruising Boomkamp-Huttenwal, die niet haaks zou zijn, de van de Broekestr. die een ruimere bocht verdient deelde de voor zitter mede, het geheel nog eens te bezien. Naar aanleiding van het subsidieverzoek van de plaatselijke Oranjevereniging, een een malige uitkering van 300 verklaarde de heer G. Otten namens de S.G.P. fractie in principe niet tegen een gepast feest te zijn. Hij was van mening, dat niet geleund mocht worden op de overheid, maar dat particulier initiatief nodig is. De tijd van voorbereiding achtte hij niet tekort om een uitgave van 300 acceptabel te maken. De heer Jansen kon de gedachtegang van de heer Otten niet volgen. Hij zou het jam mer vinden wanneer in een plaats als Ri.js- sen een Oranjevereniging niet zou kunnen bestaan. Hij vond het heel normaal, wanneer de Gemeente bij een dergelijke Koninklijke gebeurtenis financieel zou bijspringen. De heer ter Avest wilde, aangezien het een een malige uitkering betreft wel een subsidie- verlenen. Ook wethouder Scholman was voor een uit kering van 300. Hij meende, wanneer meer Rijssenaren lid zouden worden in de toekomst geen extra subsidie nodig zou zijn. Hij vroeg met klem dit bedrag beschikbaar te stellen. Ook de voorzitter deed een beroep op de Raad deze subsidie te verlenen. Met de stem men van de heren Goosen, Otten, Nijland, Smeyers, Rosman, Haase allen S.G.P. en Averesch (Vrije Boer) tegen werd het voor stel verworpen. De woningen aan het Hogepad 1 tot II wer den onbewoonbaar verklaard. Bij het punt definitieve vaststelling van plan Zuid kwam de heer Smeyers in touw. Hij was het niet eens met de visie van het college. Het ging dan vooral om de strook grond, die de gemeente de heer Valk wel wil verkopen, mits deze evenredig bedraagt in kosten straat en riool aanleg e.d. Zij wil het uitbreidingsplan niet wijzigen aan de Mar- kelosche weg om betrokkenen een uitrit te geven naar de Zeeuwstraat. Hij heeft nl. zelf geen uitmonding naar deze straat. Ook de heer Otten was van mening, dat de gemeente deze uitrit niet mag beletten. De heer Smeyers merkte op, dat deze weg verzekerd was; aanlegbelasting te laten be talen vond hij juist, maar geen verdere kos ten. De heer Smeyers vond het advies van de Hoofdinspecteur juist en dat van het college fout. Ook andere transportbedrijven werden in de discussies betrokken. De Raad vroeg in het algemeen een oplossing voor dit soort bedrijven. Er moet buiten het industrieter rein een plek voor deze bedrijfjes gezocht wor den. De voorzitter deelde mede, dat dit punt een voortdurende zorg van het college is en dat zij naarstig naar een oplossing zoekt. Het is echter zeer moeilijk. Ik begrijp de moei lijkheid aldus de heer ter Avest, die er op aandrong een plek te zoeken, waar ze weinig stoornis verwekken. De overige nietgenoemde punten werden zonder discussie aangenomen. Bij de rond vraag vroeg de heer Smeyers, wanneer en of de Parkstraat ook werd aangesloten op die kolossale duiker, die in de Enterstraat was aangebracht. Er wordt aan gewerkt aldus de voorzitter, maar we pogen zoveel mogelijk niet te onteigenen. Het is echter zeer inge wikkeld. De heer Haase wees op de in aanbouw zijn de woning van badmeester Jan Tij hof. Hij was van mening, dat de bouw veel te lang duurde. Straks gaat de badmeester met pen sioen en dan is de woning nog niet klaar. Wethouder Goosen verklaarde, dat het op de stenen vast zou zitten. Deze voldeden nl. niet aan de eisen. Nu zijn echter nieuwe stenen aangevoerd en zal na de bouwvakvakantie verder worden gewerkt. De heer Haase meen de dit argument ten zeerste te moeten be twijfelen. Ook vroeg hij naar de bouw van een kantine bij de Koerbelt. Wethouder Goos- sen deelde mede, dat het kostenprobleem en aestetische redenen oorzaak waren van Minister Luns (m.) is hier gefotogra- I feerd tijdens zijn openingsrede op de r vergadering van landen van de EEG en Afrikaanse landen, welke op het ogen- "l .11111 I I I I I I I I I Ill I I I; I I II! het uitblijven van de bouw. De heer Haase zou graag zien, dat genoemde vereniging op de hoogte zou worden gehouden van de stand van zaken. Er bleken nl. inlichtingen te zijn ingewonnen bij de Vereniging van Ned. Ge meenten. De heren Pluimers en Otten wezen op het uitblijven van een nadere wegaanduiding aan de Enterweg. Voor de 4e keer is hier reeds opgewezen aldus de heer Pluimers. De heer Otten zat de zaak nog veel hoger. Hij sprax van een schandaal voor Rijssen. De* burge meester vond het vreemd richting aan te geven, als de weg is afgesloten. blik in Kameroen wordt gehouden. Links op de foto zien we professor Hall- stein en rechts de president van de repu bliek Kameroen, Ahis. Zaterdag j.l. opende de heer Joh. ter Harm- sel zijn nieuwe zaak in schildersbenodigdheden aan de Trompstraat 45. Vooral voor deze nieuwe wijk van Rijssen, waar nog maar en kele winkels gevestigd zijn is deze zaak on getwijfeld een verrijking. De winkel is keurig ingericht, naast een fleurige étalage is het interieur ook zeer smaakvol ingericht. Vanaf deze plaats feliciteren we de Fa. Ter Harm- sel en Zn. en wensen hem goede zaken in de toekomst. In het kader van het V.V.V.-vakantiepro- gramma organiseert de Braderiecommissie te Holten - vooral ook met het oog op de vakantie in de bouwvakken- een evenement, dat men in deze omgeving nog maar zeer sporadisch heeft kunnen bijwonen n.l. een grote z.g. Amerikaan se auto-rodeo. De uitvoering van dit specta culaire evenement is opgedragen aan de auto- rodeo-club te Bentelo. Het zal plaats hebben op het industrieterrein te Holten achter de jute- weverij van Ter Horst Co. N.V. waar ook het grote nieuwe slachthuis in aanbouw is. Vier en twintig onverschrokken coureurs zullen met hun gepantserde auto's in 4 manches van 6 wagens de vier finalisten aanwijzen, die zullen mogen kampen om de gouden rodeo auto Dat het daarbij met de voertuigen, die in het strijdperk worden gebracht, niet zacht zinnig toegaat, hebben de rodeo's wel bewe zen, welke de leden van de Bentelose club, die uit alle delen van onze provincie komen, reeds hier en daar gestreden hebben. Meer dan één keer gaan de wagens vaak over de kop en het behoort niet tot de zeldzaamhe den, dat de portieren er uit vliegen of de wagens in brand geraken. Natuurlijk zijn door de organisatoren maat- regelen getroffen voor de veiligheid van de - wij mogen wel zeggen duizenden - toeschouwers welke, zaterdag naar Holten zullen komen, want dit sensationele schouwspel willen maar weinigen missen. Door het gemeentebestuur en de rijkspolitie zijn extra verkeersmaatregelen getroffen en zijn in de omgeving parkeerterreinen aange wezen, omdat men met auto's brommers en fietsen niet in de nabijheid van het rodeo terrein mag komen. Van twee zijden kan men dit rodeo-terrein slechts bereiken n.l. via de Stationsstraat en de Waagweg - voornamelijk bedoeld voor het verkeer uit westelijke en zuidelijke lichting, en via de Noordenbergstraat vanuit de Oran jestraat bij Hotel Vosman, met het oog op het verkeer uit noordelijke en oostelijke richting. Des avonds zal voor hen, die deze dag in Holten willen blijven, in een grote tent op Kalf- stermansweide het bekende dansorkest „The river town jazzband" uit Deventer een dans avond verzorgen. Met het oog op de te ver wachten zeer grote toeloop is het verstandig zich tijdig van toegangsbewijzen te voorzien. Twee zeer actuele evenementen dus op één dag in Holten tijdens de meest drukke vakan tie-week. 4

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3