Bevorderingen aan Lagere Tech. School Heel Rijssen lachte zich krom Nederlands kampioenschap 1500 meter in ..Koerbelt RIJSSENSE DIEREN IN HET STAMBOEK OPGENOMEN Diploma-uitreiking aan lagere technische school Vrijdag 12 juli 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Metselen Timmeren Schilderen Bankwerken Zomerclubmatch Kyno- logenclub R.E.O. Pr ij zentoekenning bestaande uit gereed schappen en boekenbonnen INGEZONDEN Trekking loterij sanatorium Davos Zoals de ouden zongen Geplaatst uit de voorbereidende klas in: 2e klas metselen: Rijssen: A. J. ten Hove, J. v. Losser, G. Nijland, H. Nijland, J. Nij- land, H. J. Puitrum,M. Kreykes en M. Dan- nenberg. Holten: H. Achterkamp en R. Re- terink. Wierden: H. J. Geerligs, D. Krom mendijk, A. G. M. Westerink, Enter: J. H. Nijmeijer, J. W. Schuitemaker, G. D. Sep- penwoolde, J. M. Schrooten. 2e klas timmeren: Nijverdal: G. Imhof, G. J. Plomp, H. Reitsma, M. H. Waanders, A. Hammers, H. Achterkamp, A. Twilhaar. Rijs sen: H. Scheppink, J. Scheppink, J. W. Sep- penwoolde, J. Karkdijk, J. Kwintenberg, J. Spenkelink, G. Dannenberg, W. Nieuwenhuis, W. H. Pas, J. G. Rolleman, W. H. Paalman, Hol ten: H. Paalman, H. J. Wansink, M. E. Kap- pert, Enter: J. H. Oosterveen, P. Lijnsveld, Wierden: F. J. W. Hopster, B. J. Ligtenberg, Eisen: M. Tijhof. 2e klas schilderen: Rijssen: H. Altink, J. Kamphuis, P. Kreykes, J. Ligtenberg, W. Tijhof. Hellendoorn: K. de Heer, Wierden: F. J. Hofman, F. J. Lammertink, Holten: J. Broekmaat, Enter: G. J. Wensink. 2e klas metaalbewerken: Rijssen: G. Bever- dam, J. Bruins, A. ten Bolscher, H. Baan, J. ter Harmsel, A. Ligtenberg, H. Beltman, Nijverdal: H. H. ter Halle, F. A. ten Hove, T. M. Kuipers, F. F. Nunumete, J. Pariama, F. Rada, G. D. M. Wennemers, J. Laarman, F. C. Manuhuwa, G. B. Stam, Holten: D. Wolters, Enter: J. ten Brinke, Wierden: W. J. Steenbergen, B. Balfour v. Burley. Bevorderd van klas 2 naar 3 afd. timmeren: Rijssen: J. G. v. Heek, B. A. Meier, J. Nieuwenhuis, G. J. Nijland, M. Schreurs, J. Sprakel, J. Visser, S. Voortman, A. J. Boer man, G. J. Pongers, H. Prins, H. Schulen- burg, Nijverdal: A. J. Rosman, G. W. Brink huis, H. G. Meyer, J. W. Middag, F. Pelu- pessy, J. H. Ooink o.d. Dijk, H. A. Schrijver, H. Slooyer, J. Valk, E. Aanstoot, J. J. S. Heetkamp, P. F. Woesthuis, H. Stokvis Wier den: A. P. Bruggeman, J. F. Muihof, M. H. M. Barkel, J. A. Seinen, J. H. Smalbrugge, Holten: F. Beltman, G. J. Struik, Rectum: J. A. Meier, Enter: C. v.d. Hoeven, A. C. M. Kosters, Markelo: J. W. Klein Nagelvoort, Hellendoorn: B. J. Knol. Van metselen 3 naar timmeren 3 (kopklas): A. J. Zwoferink, H. Scholten, C. Averesch alle drie te Rijssen. Bevorderd van klas 2 naar 3, afdl. metse len: Rijssen. G. J. Baan, S. Baan, J. Langkamp A. Otten, D. J. Seppenwoolde, W. H. Siege- rink, J. Slagman, H. Nijkamp Nijverdal: J. Bannink, Fr. ter Halle. Hellendoorn: H. de Heer, G. D. Schippers, Enter: J. Kalenkamp, Holten: J. Klein Teeselink. Van timmeren 3 naar metselen 3 (kop klas): A. J. Lohuis te Wierden. Bevorderd van klas 2 naar 3 afd. schilde ren: Rijssen: J. Wilbers, A. G. ter Keurst, Holten: P. H. Doorn, Nijverdal: B. H. Euren, A. Hallink, G. J. Klein Staurman, B. D. v.d. Kolk, J. C. F. Meenhuis, Hellendoorn: H. Hartgers, Wierden: B. J. Steijn, Enter: G. A. Heering, B. J. Koenderink. Bevorderd van klas 2 naar 3, afd. metaal- bewerken: Rijssen: A. J. Lodeweges, H. Smal- Voor het eerst in haar geschiedenis zal de Kynologenclub „REO" dit jaar een zomer- clubmatch houden in het Volkspark te Rijs sen en wel op zaterdag 13 juli a.s. Andere jaren was zij daartoe niet in de gelegenheid en werd deze voor hondenbezitters zo interessante en belangrijke dag in het voorjaar gehouden. Als de weersomstandigheden niet verslech teren vindt de hele keuring buiten op het grote gazon plaats. Ongetwijfeld zal dit een evenement zijn voor de leden van de kynologenclub Rijssen en Omstreken. De jury zal bestaan uit: Mevr. Gondrexon-Ives Browne, de heren A. F. J. Alofs, Wassenaar, H. Kieftenbelt, Alme lo, S. Franzen, Brummen, J. van de Zan den Tilburg, L. P. Knapen, Haarlem, M van de Weijer, Haarlem. brugge, J. Vosman, G. J. Baan, J. H. Bouw huis, C. Dommerholt, A. Broekhuis, J. Har- bers, J. W. ten Hove, J. W. Immink, J. Tijs- selink, A. R. Timmerman, Nijverdal: J. Aal- tink, J. H. Broekmate, H. J. Dekker, F. L. J. Ekelenkamp, E. Ekkelkamp, J. W. C. Gor ter. J. W. Jansen, G. Karsten, J. H. Manen- schijn, A. J. Nijenhuis, W. Nussy, C. J. Pat- tiasina, E. N. Picanussa, E. J. Stegink, G. Zwoferink, J. A. Gewald, E. Latul, E. Pat- tipeiluhu, L. A. Ririhena, M. Scholten, W. M. Souhoka, J. Sourbag, J. Tjeerdsma, A. S. Wennemers. Wierden: G. A. Bartels, J. H. Bremmer. Hellendoorn: G. J. Nekkers, F. W. Brandwacht, H. F. Aalders, Haarle: J. H. Nijenhuis, Notter: H. G. Wolbink, Enter: J. Welink, G. F. Heering, E. Schuitemaker, Holten, H. Paalman, G. J. Stam, Almelo: J. F. Brouwers. Metaalbewerken 3a: le pr. A. A. Gerrit sen Mulkes, 2e pr. J. Vincent, 3e pr. G. W. Wennemers, 4e pr. A. G. G. Ekelenkamp. Metaalbewerken 3b: le pr. G. M. Scharp- hof, 2e pr. J. A. D. J. Kienhuis, 3e pr. L. Veldhuis, 4e pr. W. E. W. Krukkert. Timmeren 3a: le pr. B. H. H. Nijeboer, 2e pr. A. J. Lohuis, 3e pr. G. D. Rozendom, 4e pr. G. J. Beuze. Timmeren 3b: le pr. M. ter Harmsel, 2e pr. J. Voortman. Metselen 3: le pr. G. Wessels, 2e pr. G. Bolink, 3e pr. G. Averesch, 4e pr. A. J. Zwo ferink. Schilderen 3: le pr. D. L. Aangeenbrug, 2e pr. G. Ditsel, 3e pr. F. J. M. Meenhuis. RIJSS EN buiten de wallen De protégé van de jonker van de Grim berg sloeg er wartaal uit. Stal Bats reed alle straten door en voegde de burgemeesters toe dat de Vinke van slag was en net zo vet als spek. Toen Stal Bats bij de juffer voor de deur kwam was er 'n geweldige heibel, 't Mens schold niet alleen haar men geweldig uit, maar wilde ook weten wie Stal Bats er toe bewogen ha om met meneer Vinke te gekken. Dat geschiedt op order van de hoog geboren jonker van de Stoevelaar. De Vinken juffer kleedde zich en stoof gezwind naar de Oosterhof. De oude jonker die bij voorkeur het Rijs- sens dialect bezigde vertelde al gehoord te hebben dat Dieks de piepen lelik vol harre. Na drie dagen kwam de drost van Twente te Rijssen. De burgemeesters klaagden, dat de schoolmeester Vinke voor schandaal alle straten der stad door gereden had. De drost stelde daar tegen over, dat de hele stad, vrouwen en kindere incluis, het openbaar gezag van de schoolmeester hadden geschon den. Dat kostte de stad om te beginnen twintig mudde haver. De burgemeesters protesteerden. Wou je soms de dubbele boete hebben? voegde de drost hen toe. Toen riep de oud ste burgemeester en de tranen gemeend of niet, biggelden hem door de baard. Toen werd de drost door ontferming bewogen. Hij dronk zowaar 'n hevig glas wijn hem gul door de burgemeesters geschonken. De drost vertelde in vertrouwen, dat alle schoolmeesters ellendige creaturen waren. De burgemeesters van Rijssen waren het daar gloeiend mee eens. De Vinke zette zich Sinds het Rijssense bosbad „De Koerbelt" twee jaar geleden zijn poorten opende, zijn er al verscheidene grote zwem-evenementen gehouden. De waterpolo-top van Nederland, het militair zevental, zwemsters, als Judith de Nijs en Thea du Pon, twee jaar geleden Nederlands kampioene schoonspringen zij al len kwamen graag naar Rijssen, niet in de Gaarne willen wij langs deze weg onze dank doen toekomen in de eerste plaats aan de heren, dokter A. C. Kousemaker en J. Struik, die vanaf het - moeilijke begin, be langeloos zorgden voor repetitieruimte voor onze op 18 december 1962 te Rijssen opge richte Muziekclub. Zeer zeker willen wij ook onze Middenstan ders in dit dankwoord betrekken, voor het be schikbaar stellen van vele zeer mooie prijzen. Voor het bestuur was het een genoegen om op de uitvoering te zien hoeveel ouders van hun belangstelling blijk gaven. Door Uw aanwezigheid, geachte ouders, hebt u zeer zeker bewerkstelligd, dat de animo voor de club en de muziekstudie bij de leden is vergroot. Dit was zeer belangrijk en wel het voornaamste doel van de gegeven uitvoe ring. Toont ook deze belangstelling voor de repetitie van uw kind(eren). Komt u eens kij ken. Laten we niet langer jammeren, dat te Rijssen niets voor de jeugd wordt gedaan! Doch laten wij als ouderen zorgen dat er iets is en er voor werken. U hebt kunnen horen wat door de club (slechts) in een half jaar tijds is gepresteerd. Zeker, er werden fouten ge maakt, doch laten we niet vergeten, dat het voor het bestuur, de heren instructeurs, zo wel als de leden, merendeels bestaande uit beginnelingen, de eerste maal was dat in het publiek werd opgetreden. Onze club waarvan de leden van gropt tot klein, in een kort tijdsbestek 'n zeer goede prestatie hebben geleverd, werkt met nog grotere kracht voort, en zeer waarschijnlijk zult U na weer een half jaar, naar een werkelijke muziekuitvoe ring van onze „Eerste Rijssense Muziekclub" kunnen komen luisteren. Met dank voor de plaatsruimte. Bestuur Muziekclub Rijssen. laatste plaats door de enorme activiteit van het bestuur. Woensdag 31 juli a.s. zal de kroon op het werk worden geplaatst. De nationale kam pioenschappen 1500 meter vrije slag dames en heren zijn voor dit jaar aan Rijssen toe gewezen. Welke zwemmers en zwemsters er zullen komen is nog niet bekend, maar vrij wel zeker is, dat coach Forbes Carlisle uit het westen des lands zal wegtrekken om tij delijk zijn tenten in Rijssen op te slaan. Voor het geval er deelnemers of deelneem sters mochten zijn, die niet nog dezelfde avond naar huis kunnen terugkeren, is er pen sionruimte gecreëerd. Omdat het zwemmen van een serie 1500 meter nogal enige tijd vergt, is men momenteel naarstig bezig een goede verlichting te „versieren". Er is zelfs sprake geweest, dat de rest van de Nederlandse kampioenschappen, een drie daagse gebeurtenis, ook in Rijssen zou worden gehouden. Aangezien echter een dergelijk eve nement in het weekeinde moet plaats hebben, omdat lang niet alle zwemmers zich ook al donderdags kunnen vrijmaken van hun werk, is dit voorstel afgeketst op de Rijssen se realiteit. Voor de fokvereniging „Notter en Om. streken" werkende in het gebied van de N.V. OMEFA te Rijssen, werden door de inspecteur de heer R. W. Wijers de volgende dieren in het stamboek opge nomen. Gerda 12 bc+76 S. wed. J. H. Wes sels te Eisen; Gerda 13 bc+76 S. idem; Mientje 7 bc+76 S. wed. H. Rotman te Eisen; Dina 5 b 79 KS wed. G. Paalman te Eisen; Roza b—78 R H. Bloemendaal te Enter; Beatrix bc+76 R idem; Elsje 3 bc+76 R H. Pluimers te Enter; Carla 11 b77 s G. J. Homan te Enter; Ria bc+76 R idem; Anna 3 b77 R B. Lan- genhof te Enter; Lena bc+76 S idem; Truusje 16 bc+76 S H. J. Nijenhuis te Enter; Dinie 3 b 81 KS Joh. ter Steege te Enter; Lena 4 b 79 S idem; Neeltje 8 b+82 KS H. ter Steege te Enter; Neeltje 11 b 80 S idem; Neeltje 9 b77 S idem; Doratha 11 b—78 S idem; Truusje 7 b—78 S W. G. Brunnekreef te Enter; Fiene 6 b 80 S idem; Klaartje 6 b 80 S J de Wilde te Enter; Truus 9 bc+76 S idem; Truus 10 b—77 S idem; Truus 10 b77 S idem; Corrie 7 b79 R J. J. a. d Stegge te Enter; Mina 5 bc+76 S idem; Jannie 9 b—78 S idem; Herma 3 b 79 S Gebr. Otten te Enter; Corrie 7 a b78 S J. Brunnekreef te Enter; Gerda 9 b77 S H. ter Denge te Enter; Frida 25 b 79 S R. Kempe te Enter; Frida 26 b77 S idem; Jannie 5 bc+76 S idem; Jannie 6 bc+76 S idem; Jannie 8 b—178 S idem; Aaitje 6 b77 S idem; Liene b 80 KS F. Wolters te Rijssen; Lena 2 b 80 S wed Eertink te Rijssen; Mina 2 b—77 R idem; Elsje 2 b—78 R idem; Truida b—78 R idem; Cuintje I b—78 S H. W. Brinks te Rijssen; Doortje 3 b 77 R idem; Dinie 2 b—78 S F. Hopster te Wierden; Antje 8 b77 S J. A. Egge- rink te Rectum; Roza 3 bc+76 R idem; Grada 5 b 79 R wed. G. J. Bouwhuis te Grimberg; Toos 4 b—77 S E. Veldhuis te Grimberg; Janna 10 b 81 R J. H. Roe- lofs te Notter; Mina 3 b 79 R idem; Ber tha 8 b—77 S idem; Dora 5 b—78 S J. Lammers te Notter; Dora 6 b77 S J. Lammers te Notter; Dora 9 b 77 S idem; Sara 9 b—77 S idem; Sara 11 b77 S idem; Truusje 16 bc+75 S J. A. Olthuis te Nijverdal; Trixie 2 b78 S J. R. Mensing te Zuna; Trixie 3 b—77 S idem; Annie 2 b77 S idem. Stieren. Jaap b— wed. Rotman te Eisen; Di- nand bc+ Joh. ter Steege te Enter; Di me's Boris bc+ J. J. a. d. Stegge te En ter; Minie's Maurits bc+ J. J. 3. d. Steg ge te Enter. DEN HAAG Bij de trekking van de dertiende nationale loterij ten bate van het Nederlands sanatorium Davos zijn de eerste, tweede en derde prijs resp. gevallen op lot nr. 248654, nr. 228538 en op nr. 184941. Voor elk van deze nummers is de prijs een personen auto. M. de R. Zoals de ouden zongen, piepten de jongen is een spreekwoord dat zich maar al te vaak doet gelden. Het feit, dat zo weinig oudere Rijssena ren inzien dat dit spreekwoord slechts tot op zekere leeftijd van hun pupillen van kracht is, is bedroevend. Ik kan het niet anders verklaren, dan dat getracht wordt de jongeren de eigen politie ke ideeën op te dringen of hen een verkla ring van de politieke situatie volkomen te onthouden, om welke redenen dan ook. Nu is er onlangs in Rijssen een „Politiek Jon geren Contact" tot stand gebracht. Deze orga nisatie probeert het politiek besef van de jon geren zelf te ontwikkelen. Tot op heden heeft een merendeel van de Rijssense jongeren nog nooit één bijeenkomst meegemaakt en onder diegenen, die de deur wel open durfden te doen gingen doorgaans heel wat stille figuren schuil. Welke bekrompen ideeën spelen hier 'n rol Laat iedereen ook in een werkelijke democra tie mogen leven. Hierbij worden alle Rijssense jongeren uit genodigd op de bijeenkomst op zaterdagavond a.s. om 8 uur in gebouw Irene aan de Lent fersweg. H. met ijver aan de studie ook al op aandringen van de juffer, die zelf een geboren Rijssense, met de neus in de wind door Rijssen stapte alsof zij zeggen wilde. Pruttel waar bemoei je je mee? De dag kwam dat de jonker van de Grim berg zwichtte voor de rebellie der Rijssenaren. Opgeschoten jongens kwamen met 'n vink in een kooitje en vroegen of meneer de jonker de Vinke terug wilde nemen want het kreng was totaal van slag. Natuurlijk werd de jon ker woedend. Hij liet het geweer laden. Dit kostte zoveel tijd dat de jongens al lang buiten schotsafstand stonden. Maar de Schob- bert die daghuurder was op de Grimberg en van Rijssen kwam kende sommige van de jongens. Op de avond van de dag kwam de jonker van Voerst strabant opspelen bij de schout. De jonker eiste dat de schout de on- erlaten grijpen zou. En ze degelijk zou straf fen. De eerste die de moluk werd was Jan an Griebel Dieks. Een daghuurderszoon van de Oosterhof. Griebel Dieks werd op 't kas teel de Oosterhof geroepen en zweerde bij hoog en laag dat z'n Jan tot zulke on deugd niet in staat was de goeie jongen. Dat geloof ik niet vertelde de heer van de Ooster hof de Oude Schobbert heeft hem zelf gezien wat moest de Griebel nu zeggen? Hij kon niet anders doen dan plechtig beloven dat hij zijn zoon zou aframmelen dat de lust tot ondeugd hem voor altijd zou vergaan. Maar de jonge rouwe van de Oosterhof een goed mens, hield Dieks bij de deur staande en fluisterde. Dieks wees wijzer en sla om die grap de jongen niet ongelukkig. Maar dat kan mij mijn brood kosten! Wees wijzer man om die onzin word je niet ontslagen. Dat was een pak van het hart van Dieks. Hij maakte een beweging voor de jonge /rouwe, dat hem de botten kraakten en stap te toen naar huis met een opgelucht gemoed. Op de Huttenwal waar de oude Gele juffer woonde. Dat was nog ver in de familie van de Oosterhof. Zij was om haar geloof uit het Bentheimse geweken, maar kon het goed doen. Zij bewoonde kamers van het oude kasteel Bevervoorde en de jongelingsschap van Rijssen ging graag bij avond de Hutten- wal op, daar kon je zo gezellig griezelen voor al als er een flink gezelschap bij elkaar was. Men vertelde elkaar dat de juffer die op Bevervoorde woonde een wite lever had, en dat vonden de jongens zo komiek, dat zij de dame de Witte lever noemden. Jan van Grie bel Dieks was ook bij de Witte lever club. Juist toen de jongens weer meer dan ge woon herrie schopten kwam de Witte lever geescorteerd door twee Bentheimse bedien den naar buiten. De bedienden zwaaiden on heilspellend met grote slagzwaarden. Op de Huttenwal klonken hulpkreten. De schoolmees ter de Vinke liep juist met zijn vrouw op de Haar waar de Huttenwal uitmondde in de Haar. Jongens liepen hem bijna omver. En meester Vinke dreigde met zijn stok. Daar snelden de Pruisen toe zij wilden met hun lange zwaarden de meester op het vest maar deze stapte de niendeur binnen van de Strond- jonge. De Strondjonge was een van de voornaam ste veehouders van Rijssen en daarbij rijk aan grond. Toen de beide knechten van de Witte lever de niendeur van de Strondjonge wilden binnen stappen werden ze ondanks hun zwaarden beurtelings bij de kraag gegrepen en op het twijfelachtig plaveisel van de Haar ge smeten. Zij liepen geapeteerd naar de schout, maar deze was een zwager van de Strondjonge en sprak van Pruisen pruttel. Een dag later was er al bericht bij de schout. Volgens de Witte lever juffer deugde er van Rijssen niets. De schout moest voor de drost verschijnen maar de schout van Rijssen weerde zich dapper. Hij vertelde dat niemand de Witte lever naar Rijssen geroepen had en haar bedienden tergden de Rijssenaren. De drost keek in de drostenkamer naar de zoldering, toen hij de vloeiende woordenkraam van de Rijssener schout aan hoorde. En dat er op neer kwam, dat alle Rijssenaren heel vlijtig en heel hard voor hun dagelijks brood werkten, en daarbij streng in leer en zeden waren, maar ik wil en ik gebied, dat nicht en freule Zudlohn gerespecteerd wordt, en door heel Rijssen wordt ontzien! Wie is freule Zudlohn? Dat is de dame die Advertentie ^glVe^^^OEDER^ZALFiOUE^ZW op Bevervoorde woont hufter! Die is in Rijs sen niet anders bekend dan de Witte lever. De drost werd groen en geel van nijd. Maar de schouten van Rijssen hadden de naam voor de duivel en bleken niet bang te zijn en dus verklaarde de drost de zaak te zullen onder zoeken. De jongens intussen die de grap, met de Vink hadden uitgehaald zouden naar de schans moeten of voor slecht naar de Oost. Dit was volgens de jonker van de Grim berg de beste oplossing. Er moest bij dat min dere volk met strenge hand worden ingegre pen. HEEL RIJSSEN OP STELTEN De Rijssener jongens hadden ontdekt dat de Schobbert hen had aangebracht. Op de Hut tenwal kwamen de jongens bij elkaar en over legden wat hun te doen stond. Zij kwamen overeen, bij de Schobbert de glazen in te slaan. Dat was een hele onderneming. Maar het gebeurde toch. Juist een uur te laat kreeg de schoolmeester er de lucht van. De Schobbert had te zijnen huize juist een kaartavond. De Schithakke en Tenen Jan en nog twee mannen meer zouden kaarten om tien kan bier. De grote kruik stond midden op tafel net een feestvarken. En de Schithakke die graag bier lustte probeerde de beste troe ven te krijgen en het moet gezegd worden hij had massel. Intussen hadden de Rijssener jongens die in de val waren gelopen de omgeving verkend. Zij gebruikten zwaar geschut om de Schob bert het aanbrengen af te leren. Het Kuifken een achttienjarige stoeldraaier, die oorspronkelijk uit Hellendoorn kwam, had de leiding. Voor ze naar de schans moesten zouden ze even afrekenen met de Schobbert. Er waren geen gordijnen voor de ramen en de oude bestemoer, de moeder van de Schob bert zat in de hoek van de haard. Tegen over haar zat Mieje de vrouw van de Schobbert. Het haardvuur verlichtte de beide vrouwen spooachtig. De piklamp hing aan de zolder en ver lichtte schaars de kaarttafel. Gooi! riep het Kuifken en Booi Albert smeet met een flinke veldkei, de steen vernielde de helft van het raam. Troef! Riep juist de Schithakke. Hij was overwinnaar. Pang zei de kei en de bierkruik was aan diggelen. Juist wilde de Schobbert een vloek lozen toen hij getroffen door een veldkei juist op de linker wang van de stoel rolde. Voor de derde maal werd gemikt. De der de steen trof de antieke haardplaat met de engeltjes. Deze haardplaat was afkomstig uit het bouwhuis van de Grimberg. De jonker had deze aan de Schobbert gegeven omdat er een barst in zat. De oude bestemoer begon te gillen. De bu ren kwamen toe lopen, en een van de buren de kat een fijnproever, nam de gelegenheid waar om het verloren bier tussen de keitjes van de vloer weg te likken. De jongens had den de plaat gepoetst en liepen in de Haar- straat in de armen van meester Vinke, die juist de niendeur van de Strondjonge uit ging. Sta! gebood meester Vinke en zij stonden. De meester gebood hen te vertellen wat er was voorgevallen. Ik moest U slaan met mijn stok! Maar kom moren te mijnen huize. Vin ken Dieks mocht dan iemand zijn, die als schoolmeester niet getapt was. Ondeugende schooljongens hadden een nieuwe naam voor hem bedacht, zij noemden hem de poot. Dat vanwege zijn stijf been. Het was waar, de jongens hadden de streep van het fatsoen verre overschreden. Maar toen de Vinke nog oppasser was bij de kolonel had hij zich vaak geërgerd aan de flikvlooierij van de Schob- Als het mirakel nou maar in leven bleef. De volgende dag stond heel Rijssen op zijn kop. Er waren wel vier partijen die tegen over elkaar stonden. De burgemeesters waren woedend. Daar moest wat aan gedaan worden. leder- burger moest beschermd worden. Daarom werd de schout opgedragen streng en zonder- aanzien des persoons te straffen. Dat zou ook wel gebeurd zijn als de Schobbert de geest gegeven had maar hij liep drie weken met een dikke kop en toen was hij genezen. De schout haalde alle getuigen bijeen. Meester Vinke meldde zich zelf als getuige. Hij verzocht de schout hem de bestraffing over te laten. Hij reisde per karreman naar de drost en vertel de hem van a tot z wat er was voorgevallen. Hij zelf voelde zich diep beledigd door de demonstratie met die vinkenkooi. Maar hoe kan het ook anders? Maar als oprecht en belijdend Christen en nu nog als koster school meester van Rijssen verzocht hij zelf de daders te mogen vonnissen. De drost vroeg aan Dieks hoe hij dat wilde. Doodeenvoudig heer droste ik laat ze honderd maal de Heidel- bergse catechismus overschrijven. Deze straf is erger dan naar de schans of naar de Oost. Dit was de laatste daad van Dieks. VAN COEVERDEN. In de grote zaal van het gebouw Je- ruel had woensdagavond de diploma uitreiking plaats aan de geslaagde leer lingen van de lagere technische school te Rijssen. De voorzitter, burgemeester F. C. B. J. Landweer, sprak 'n openingswoord, waarin hij wees op het gunstige resul taat van 115 geslaagde leerlingen. Spr. bracht namens het bestuur de direc teur en leraren dank voor het onder wijs en feliciteerde de ouders van de geslaagde kinderen. Hierna sprak de directeur de heer De Ridder, die in grote trekken de hoofdpunten noemde van het schoolle ven vanaf het begin tot het einde. De geslaagde leerlingen hebben er 2 of 3 jaar over gedaan en in totaal ontvin gen 115 leerlingen wel en 22 leerlingen geen diploma. De geslaagde leerlingen zijn onder te verdelen in 68 bouwvak kers (om aan de woningnood 'n einde te maken, aldus spr.) en 47 metaalbe werkers. Spr. deelde mede, dat 165 nieuwe leerlingen zich hebben aangemeld, het geen niet gering is. Voor de te bouwen nieuwe school zullen 500 palen moeten worden gesla gen. De school zal plaats bieden aan 500 leerlingen. Dit gebouw vereist 'n zwaar fundament en dit fundament vergeleek spr. met de opleiding van de leerlingen. Op de woensdagmiddag cursus ziet spr. de leerlingen gaarne weer terug voor de opleiding tot gezel. Vakkennis alleen is niet voldoende om mens te zijn, ook moet men hulpvaar dig zijn t.a.v. de medemens. Vervolgens reikte de heer De Rid der de diploma's uit. De geslaagden zijn: BANKWERKEN: G. Bargboer Nij verdal, G. W. D. Dokters Nijverdal, H. J. Eenkhoorn Hellendoorn, W. Eike naar Nijverdal, B. Eshuis Wierden, A. G. Fransen, M. A. Huis in 't Veld, T. Hutman en J. J. M. Kappert Nijverdal, J. W. Karkdijk Hellendoorn, J. A. D. J. Kienhuis Rijssen, B. G. H. M. L. Klink Nijverdal, J. H. v. d. Kolk Wier den, W. C. W. Krukkert, G. M. A. Mor- sink en G. M. Scharphof Nijverdal, R Smelt en L. Veldhuis Rijssen, A. Wag geveld Nijverdal, A. A. Wermink Hel lendoorn, G. J.. M. Zwijnenberg, W Burnama en A. W. M. Lucassen Nij verdal, H. V. Barnaart, E. Beverdam, A. W. Bouwhuis en H. J. Brandriet Rijssen, G. H. Dekker en A. A. G. Eke lenkamp Nijverdal, H. A. Gerritsen Mulkes Wierden, J. ten Hove Rijssen, G. J. Kosters Enter, D. Luhulima Nij verdal, G. H. Markvoort Rijssen, M. Nijzink Rijssen, M. J. F. Rada Nijver dal, J. H. M. Reinders Nijverdal, H. F. Rutgers Wierden, E. Sapulette Nijver dal, H. Schreur Enter, W Seppenwool de Rijssen, M. Tijhof Rijssen, G. H. Ve- neman Wierden, G. E. M. Verver Wier den, J. Vincent Holten, G. B. Wenne mers Nijverdal, D. J. van Zon Nijver dal. Geen diploma: 6 leerlingen. TIMMEREN: G. J. Beuze, W. Bouw huis en B. J. ten Cate Nijverdal, G. J. Gerritsen Rijssen, H. de Heer en H. J. A. Hegeman Hellendoorn, J. G. W. Kolkman Wierden, H. Koster, A. J. Lankamp en M. Ligtenberg Rijssen, A. J. Lohuis, B H. H. Nijeboer en A. Paal man Wierden, W. H. Pas, G. D. Rozen- dom, D. J. Schippers en J. M. Tijhuis Rijssen, F. J. Twilhaar Nijverdal, J. Veneman Wierden, E. Beldman en H. W. M. v. d. Berg Nijverdal, W. Dan nenberg Rijssen, H. Eshuis Wierden, J. Greevink Nijverdal, M. ter Harmsel Rijssen, H. Hazebroek en F. Heimeriks Nijverdal, J. B. Hemel Enter, G. H. KL Nagelvoort Nijverdal, J. Meyer Nijver dal, W. A. Molijn Almelo, W. B. Nij land Rijssen, G. D. Tijhof Eisen, J. Voortman Rijssen, P. J. M. Westen dorp en G. Wijnen Nijverdal, J. Wild Rijssen, H. A. Olthuis Wierden. Geen diploma: 9 leerlingen. METSELEN: G. H. Altink, G. Ave resch en G. J. Bakker Rijssen, G. H. Blikman Nijverdal, G. Bolink, W. ten Bolscher, J. H. Borghuis en L. Braam- haar Rijssen, H ten Brinke Markelo, J. Koenderink Rijssen, B. J. Preuter Nijverdal, H. Scholten en G. D. Slag man Rijssen, G. D. Slooijer Nijverdal, F. J. Temmink, G. Wessels, H. Wolte- rink en A. M. Zwoferink Rijssen. Geen diploma: 2 leerlingen. SCHILDEREN: D. L. Aangeenbrug, J. W. Baan, G. ten Bolscher, G. Ditsel en G. B. J. Hanstede Rijssen, G. Ha- zelhorst Hellendoorn, D. ten Hove en J. Landeweerd Rijssen, T. J M. Meen huis Nijverdal, H. J. Oljans Enter, H. F. M. Roeloffzen Wierden, M. L. L. Stevens Nijverdal. Geen diploma: 5 leerlingen. Extra prijzen werden toegekend aan: METAALBEWERKEN 3A: le pr. A. A. Gerritsen Mulkes, 2e pr. J. Vincent, 3e pr. G. W. Wennemers, 4e pr. A. G. G. Ekelenkamp. METAALBEWERKEN 3B: le pr. G. M. Scharphof, 2e pr. J. A. D. J. Kien huis, 3e pr. L. Veldhuis, 4e pr. W. E. W. Krukkert. TIMMEREN 3A: le pr. B. H. H Nije boer, 2e pr. A. J. Lohuis, 3e pr. G. D. Rozendom, 4e pr. G. J. Beuze. TIMMEREN 3B: le pr. M. ter Harm sel, 2e pr. J. Voortman. METSELEN 3: le pr. G. Wessels, 2e pr. G. Bolink, 3e pr. G. Averesch, 4e pr. A. J. Zwoferink. SCHILDEREN 3: le pr. D. L. Aan geenbrug, 2e pr. G. Ditsel, 3e pr. F. J. M. Meenhuis.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3