FIL M NIE IJ W S fafbovit SCHERPE KRITIEK OP BRITSE LUCHTVAARTMIIEN Financieel debacle en iedere maand een grote vliegramp pompvers van vertrouwen PU HOL Huidverzorging Restanten Japonnen nuslechts5.00 per stuk nu met 25% korting Woensdag de film: DE PROFESSOR WIL ER UIT Vrijdag en zaterdag de film: DE IJZERVRETER NUTSSPAARBANK JAARLIJKS VERLIES BIJ B.O.A.C. 140 MILJOEN Supportersver. Excelsior INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder mgewa 55 55 Kritiek op „Concord" Overmatige concurrentie Tarieven Technische ontwikkelingen Nog 29 stuks in de maten 38-40-42 Nog 14 stuks JAPONNEN van 14.95 16.95 19.95 iy63 „DIT IS UW LEVEN" is over de gehele wereld een graag gezien T.V. programma. Sir Ernest Pease is het middelpunt van zo'n programma. Hij is op wetenschappelijk ge bied een groot man met een indrukwekken de intellectuele en organisatorische bekwaam heid. Hij heeft echter totaal geen gevoel voor humor, is kort aangebonden op het onbe leefde af en heeft een duidelijke verachting voor de verrichtingen van zijn ondergeschik^ ten. Dat hij gekozen is voor een dergelijk programma, aangestaard door miljoenen kij kers, vindt hij maar zo zo... Zijn leven wordt uit de doeken gedaan en men belandt in 1942. In het najaar van dat jaar bracht Majoor Briggs een zeer geheim document naar Sir Ernest Pease, toen directeur van het Weten schappelijk Radar Onderzoek. Als resultaat van deze boodschap begeeft Sir Ernest zich aan boord van een Wellington bommenwer per om zijn speciale radaruitrusting vanuit de eerste hand te observeren. Onder de naam van Marine Luitenant Far row van het departement van Public Re lations maakt hij de tocht boven Duitsland mee. De bommenwerper wordt ernstig be schadigd door vijandelijk afweergeschut en per parachute verlaat Sir Ernest het vlieg tuig. Hij wordt door de Duitse bevolking aan de militaire autoriteiten overgedragen. „Luitenant Farrow R.N.", de meest bril jante geest van zijn tijd, wordt weggevoerd om de krijgsgevangenen in Stalag 10 gezel schap te gaan houden. Ook in het kamp houdt hij zijn ware indentiteit geheim ondanks de „onverantwoordelijke, grapjes makende idio ten" om zich heen, die zijn functie als pu blic relation man zeer onbelangrijk vinden. Zijn kamergenoten, Jimmy Cooper, die alleen oog heeft voor vrouwelijk schoon, Bonzo Bai- nes, een jonge vliegofficier, Everett, de jonge Shaw een onbuigzame Schot en „Plum" Pud ding vinden hem maar een griezel die niets loslaat en daar hij vloeiend Duits spreekt met de Duitse officieren denken Zij met een spion te doen te hebben. Hij wordt vermeden door zijn mede-kamp genoten. Dit wordt echter opgeheven wanneer men op geheime wijze bericht ontvangt Sir Ernest voorrang te verlenen bij elke ont snappingspoging. Hij komt echter niet onder de indruk van de suggesties, welke door het ontvluchtingscomité worden voorgesteld. Het kamp wemelt van tunnels, officiële en onofficiële. Eén van de meest heldhafti ge tunnelgravers is Willoughby, een mense lijke mol met een volslagen gebrek aan rich- tingsgevoel. Als men Farrow zegt dat hij door één der tunnels, samen met twee an dere officieren ontvluchten moet, weigert hij. In de plaats daarvan wil hij het doen voor komen alsof hij ontvlucht is en zich zolang in de tunnel, die in zijn eigen hut gegraven is, verbergen totdat hij zelf een ontvluch tingsplan heeft beraamd. Er zijn maar drie manieren om het prikkeldraad te passeren, nl. er overheen, er onderdoor of door de poort. Ondanks de tegenwerpingen van zijn ka meraden besluit Farrow door de poort te gaan. Zij raken nog meer van streek als zij vernemen dat hij zich wil uitgeven voor een vertegenwoordiger van de Beschermings Organisatie van het Zwitserse Roode Kruis. Cooper en Bonzo zullen voor de twee andere leden doorgaan. Als de echte commissie in gesprek is met de oudste officier, zullen zij aan de praat worden gehouden en Farrow en de anderen wandelen dan in hun plaast het kamp uit. Maar er is een moeilijkheid. De commissie wordt altijd begeleid door Ma joor Stampei. De ongelukkige Everett wordt aangewezen om deze rol te vertolken. Het grote plan Is uiteindelijk tot in de finesses uitgewerkt. De kleren zijn gemaakt, passen vervalst. Alles is klaar. Op de bewuste dag wordt Farrow uit de hut gesmokkeld, waar hij al die tijd in ver stopt was en terwijl de echte Majoor Stamp- fel wordt afgeleid door een relletje op het hockeyveld, begeleidt Everett in een Duits uniform de drie „Roode Kruis" vertegen woordigers naar de poort. Het plan gelukt en binnen enkele minuten zijn zij ontvlucht. Dan speelt het verhaal zich weer af in de TV.-studio. Voor Sir Ernest staan zijn ka mergenoten uit het kamp, Bonzo Barnes, Shaw, Everett, Plum Pudding en Jimmy Coo per. Minachtend bekijkt hij het rijtje, tot dat hij bij de laatstgenoemde komt. Hij barst in lachen uit.... Jimmy Cooper, de man die opstond en naar bed ging al pratend over vrou wen.... blijkt nü een geestelijke te zijn! Norman Pitkin wil net als zijn vader poli tieagent worden. Maar hij heeft één groot nadeel hij is nogal klein van stuk En de politie vraag kerels en geen pygmeeën. In 't pension van mevrouw Stammers denkt men echter dat hij een heel belangrijke positie heeft bij Scotland Yard. Zijn werke lijke positie echter is een klein mysterie op zichzelf. Niettemin is het een feit dat hij iedere mogen naar de Yard vertrekt in bur ger en dat hij weinig loslaat over zijn baan. Hij heeft daar goede redenen voor, want on danks zijn zinspelingen dat Scotland Yard zich op hem beroept om de lastigste misdaden op te lossen, is de droeve waarheid dat zijn chefs zich slechts voor één ding op hem be roepen, en dat is om hun auto's te laten wasssen. Zijn eerste ontmoeting met de nieuwe com missaris van politie, Sir Ronald Ackroyd, loopt uit op een mislukking. Want in een speelse bui richt Norman een tuinslang, ni volle werking, op zijn baas. Hij wordt ter plaatse ontslagen. Droevig keert hij naar zijn pension terug en staart onophoudelijk naar het portret van Advertentie zijn vader, politieagent Fred Pitkin. Het ziet er niet naar uit dat hij nog ooit eens deel zal uitmaken van het politiekorps. Vol heim wee trekt hij het oude uniform van zijn va der aan en waagt zich op straat. Daar wordt hij echter aangezien voor een echte agent en hij raakt betrokken in een zaak die de po litie van heel Londen in een vreselijke chaos doet terechtkomen. Opnieuw keert een ont moedigde Norman naar huis terug. Ook Sir Ronald Ackroyd heeft zijn proble men, de meest urgente is om het mysterie op te lossen van een juwelendiefstal. De ver denking is gevallen op Giulio Napolitani, die, ondanks zijn snor en gekrulde haren, veel gelijkenis met Norman vertoont. Tijdens een persconferentie, bijeengeroepen door Sir Ronald Ackroyd, rapporteert briga dier Wilkins dat Giulio zijn dameskapsalon schijnt te gebruiken als dekmantel voor een misdaad-organisatie. Maar een definitief be wijs is nodig voor men tot arrestatie kan overgaan. Ackroyd is van plan om Giulio voor lopig in hechtenis te nemen en een agent vermomd als Giulio naar het hoofdkwartier van de bende te zenden om zodoende een definitief bewijs te krijgen. Normans treffende gelijkenis met Giulio maakt hem tot de ideale kandidaat voor dit baantje. Tot grote vreugde van Norman komen de volgende morgen eerst inspecteur Hobson, daarna hoofd-inspecteur Belcher er uiteindelijk Sir Ronald Ackroyd zelf, hem vragen of hij wil helpen de zaak Giulio op te lossen. Norman stemt toe, onder voor waarde dat hij een aanstelling krijgt als po litieagent. Men gaat hiermee akkoord. Giulio is, ondanks zijn grappige verschij ning, een keiharde gangster. Hij houdt Ro- sanna gevangen en is van plan haar tegen haar wil te huwen. Maar de temperament volle jongedame slaat hem bewusteloos met een zware kandelaar. Daarna springt ze in de Theems en wordt gered door Norman. Normans gevaarlijke zending verloopt niet zonder ongelukken, dit is vooral te wijten aan zijn onkunde op het gebied van dameskapsels. ,V\v, <>.5 ,v\ SS hvO:\\x v Een grapje uit de Ronde van Frankrijk; een persman op de motor beschut de Franse renner Henri Anglade tijdens een zware regenbui met een verfomfaaide 1 paraplu tegen de grootste druppels. iiiliiiiiitiiiiiiiiitoiiiiiiiKiiHliiiiiliiiiiliiliiiuiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiintciiiiiiliiiiiiiiaiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiintiiiiiiMiiiliiliiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Als de politie eindelijk arriveert om arres taties te verrichten, nemen ze in een mini mum van tijd Norman gevangen, denkende dat het Giulio is en laten Giulio vrij, den kende dat hij Norman is. In de ontstane verwarring ontdekt Nor man Rosanna op het dak van het gebouw. Ze is gekidnapped door Giulio vanuit me vrouw Stammers pension. De haren te berge doen rijzende jacht op de daken ontketent een lachtumult. Het doet Glulo veilig belanden in de armen van de wet en Rosanna in de armen van Norman. Advertentie (actieve kooldrage'es) bij maag - en gewandsklachten. fi,25 Gedurende de maand juni werd bij de Nuts- spaarbank te Rijssen ingelegd een bedrag van 249.794,16 en terugbetaald f 242.627,40. In deze maand werden 48 nieuwe spaarrekenin gen geopend. Advertentie De supportersvereniging van Excelsior te Rijssen hield in hotel Gijsbers haar jaarver gadering onder voorzitterschap van de heer J. Voortman. De heer J. Smeijers bracht het jaarverslag uit, waarin hij o.m. mededeelde, dat het le denaantal steeds stijgende is en momenteel 215 bedraagt. De ver. heeft in het afgelopen jaar vele reizen voor het voetbalelftal verzorgd, een bierglazen actie gehouden en een contact feestavond. In samenwerking met de voetbal vereniging, zal nog een reis voor de junioren worden georganiseerd. Uit het financieel overzicht dat eveneens de heer J. Smeijers uitbracht, bleek dat de ver. een zeer gunstig jaar achter de rug heeft. In de kascommissie werden hierna gekozen de heren G. van de Maat, T. Brandriet en A. Voortman. Tot bestuursleden werden herkozen de heren J. Smeijers, G. Harmsen en W. Meijerink. In de vakature G. van Brus sel (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer H. Geerling. Besloten werd hierna om in het komende seizoen een bedrag van 500,- bij te dragen als steun aan de voetbalvereniging Excelsior. Tenslotte werd aan het bestuur het voorstel gedaan om te trachten een eigen geluidsin stallatie op het voetbalterrein aan te schaf fen, welk voorstel het bestuur in overweging zal nemen. de voorzitter van de voetbalvereniging Ex celsior de heer J. Harmsen bracht dank aan de supportersvereniging voor de ontvangen steun in het afgelopen seizoen en sprak de wens uit voor een goede samenwerking in de toekomst. Vliegen mag dan in het optimistische jar gon van reclamemensen goedkoper zijn dan menigeen denkt, het is de laatste tijd in ieder geval veel duurder gebleken dan de meeste luchtvaartmaatschappijen zich ooit hebben kunnen voorstellen. Vandaar, dat er verliezen worden geleden, zware zelfs. Dat geldt niet alleen voor KLM, SAS en andere continentale maatschappijen, maar ook voor de twee gro te Britse, de British Overseas Corporation en de British European Airways, al heeft deze laatste juist weer enige maanden winst ge boekt. Hoe proberen deze Engelsen een weg te vinden uit hun impasse? De BEA heeft bij de regering aangeklopt om een subsidie; de BOAC (die ieder jaar zo'n 140 miljoen gul den tekort komt) heeft de recrutering van nieuw personeel stopgezet. In de hoop zijn mankracht van 22.000 binnen onbepaalde tijd met 800 tot 1000 te kunnen verminderen. Het spreekt vanzelf, dat dit niet de volledige oplossing kan zijn, al zal elke bezuiniging na tuurlijk het commerciële aspect van de zaak verbeteren. Hier in Engeland zijn de leidende figuren van de luchtvaart, die daarom nog niet alles voor het zeggen hebben, ervan over tuigd, dat men niet uitsluitend op financiëel gebied, maar vooral ook op het gebied van de vliegtuigpolitiek een geheel andere weg in zal moeten slaan dan voorheen. Over het tegenwoordige beleid van de lucht vaart-administraties en van de regering (Ju lian Amery is Minister voor Luchtvaart) zijn scherpe woorden gezegd. Bijvoorbeeld: „De financiële structuur van de Boac en de manier, waarop men verwacht, dat zij zal werken, is „bloody crazy" (verd.... idioot)" Aldus Sir Matthew Slattery, voorzitter van het luchtvaartconcern-zelf. En Lord Brabazon gooide de directeuren van de internationale luchtvaartlij nen, die in september van het vorig jaar in Dublin voor de International Air Transport Association (IATA) bijeenkwamen de volgende woorden in het gezicht: „Ik weet, dat u allemaal erg knap bent. Maar de wereld heeft altijd geleden van de intellectuele half- wijzen en de luchtvaart heeft daar meer dan haar deel van". Lord Brabazon is voorzitter van de Air Registration Board en staat er om bekend, dat hij geen blad voor zijn mond neemt. Hij zei verder op diezelfde vergadering: „U bent niet geslaagd. Dat een industrie, die hulp van de regering krijgt en de volledige controle van de tarieven heeft op internatio naal gebied, zich financieel in zo'n slechte staat bevindt, gaat het begrip van de gewo ne man te boven. Wat de veiligheid van uw diensten betreft" en toen haalde Lord Bra bazon nog eens flink uit „daar grenst uw op treden bijna aan misdadigheid. Wij hebben nu iedere maand een grote vliegramp. Een betrouwbaar profeet heeft voorspeld, dat als de serie op die manier doorgaat wij elk jaar 10.000 van onze reizigers zullen doden". Hij schold echter niet slechts zijn luisteraars de huid vol, hij gaf ook de oorzaken aan van de financiële fiasco's en het grote verlies in mensenlevens. „Tot nu toe heeft u de idee „volkeren der aarde" opgevat in deze zin: wij helpen de rijken tegen top-snelheden en voor hoge kosten enorme afstanden af te leg gen. De volkoren van deze aarde hongeren er echter over korte afstanden tegen geringe kos ten veilig te kunnen reizen; maar wanneer dat vandaag-de-dag wordt gedaan, gebeurt het met afleggertjes". Boven-geciteerde opvattingen, die in vele des kundig-kritische kringen van de Britse lucht vaart als juist worden beschouwd, vormen ook de basis van de kritiek, die uilgeoefend wordt op de overeenkomst, zojuist tussen de Franse en de Engelse regering gesloten tot de ge meenschappelijke bouw en exploitatie van een supersonisch passagiers-vliegtuig van 170 mil joen pond, „Concord", in het Engels en „Con corde" in het Frans geheten, dat omstreeks 1970 van Londen en Parijs naar New York zal kunnen vliegen, maar niet dóór naar Los Angeles, omdat een vliegtuig van die omvang met een honderdtal reizigers aan boord zijn brandstof in „no time" verbruikt. Behalve die kritiek is daar dan ook nog de mededeling van President Kennedy, dat hij de bouw van een Amerikaans supersonisch vliegtuig, dat een honderdvijftigtal passagiers zal kunnen vervoeren met alle kracht zal bevorderen, om maar gelijk op te kunnen gaan met BOAC en Air France. Terwijl de „Concord" een snelheid van iets meer dan Mach 2 (tweemaal de snelheid van het geluid) zal hebben, is het de bedoeling van de Ame rikanen - in Amerika moet immers alles gro ter, hoger en duurder zijn dan waar ook ter wereld - een vliegtuig te construeren, dat Mach 3 zal halen dus inplaats van de 2320 km. per uur van de „Concord" meer dan 3000 km. per uur af zal kunnen leggen. Dat is dan be doeld om liefhebbers van snelle overtochten binnen de tijd van drie uren van Londen (of Parijs) naar New York te brengen. Er zijn altijd gevallen, waarin het van het grootste hun kan zijn om z'n bestemming binnen de kortst mogelijke tijd te bereiken, maar in het algemeen heeft Lord Brabazon gelijk, wan neer hij zegt, dat de meeste mensen het veel plezieriger zouden vinden een beetje langer in een vliegtuig te zitten, met wat meer ruimte voor een puike maaltijd onderweg, en verzekerd van 'n groter veiligheid, dan in geweldige toestellen „door de ruimte gescho ten te worden", in zitplaatsen, die te nauw zijn om zich te bewegen. Als de tendens van steeds grotere machines en steeds grotere snelheden doorgaat, dan zal men in de toe komst niet plaatsnemen in een vliegtuig, maar in een raket, om even in een paar minu ten over geschoten te worden. De situatie van de luchtvaart-maatschappij en in Engeland, de genationaliseerde en de particuliere, is op het ogenblik zo slecht, dat men er al over heeft gesproken dat hele luchtverkeer „een Beeching te geven", een nieuwe term, die ontleend is aan wat bij de spoorwegen gebeurde, die door dr. Beeching in opdracht van de regering onder de loep zijn genomen en die als gevolg daarvan da nig besnoeid zullen worden en op zakelijker wijze geadministreerd. Van Labour-zijde maakt men er de regering overigens een verwijt van, dat zij particulie re luchtlijnen begunstigt onder het motto dat er meer concurrentie dient te zijn. Daardoor werd de BOAC gedwongen een overeenkomst aan te gaan met de Cunard-scheepvaartlijn, die zich ook op een luchtvaartvervinding met Amerika had geworpen; hierdoor voelt de BEA sterk de mededinging op zijn Euro pese net. Volgens de „Observer" hebben de luchtlij nen in de hele wereld in het afgelopen finan ciële jaar volgens een algemene schatting 500 miljoen gulden .op. hun diensten verloren, zonder daarbij enig. interest in beschouwing te nemen." Het is duidelijk; dat er dratische wijzigingen moeten komen in het werk-sys- teem van de luchtvaartlij nen, waarvan er al leen maar enkele, zoals Aer Lingus en Aerlin- te Eireann, de twee Ierse lichtvaartlijnen winst hebben geboekt, een vierde miljoen pond te zamen. De verliezen zijn niet uitsluitend het gevolg van een verkeerde luchtvaart-politiek van de grote maatschappijen; zij zijn even eens te wijten aan de overmatige concurren tie, dikwijls 'n prestige-kwestie van jonge, onafhankelijk geworden landen. Elke staat of elk staatje wil zijn eigen lichtvaartlijn hebben en die niet alleen op de routes in het eigen land, maar liefst ook nog op een paar andere laten vliegen. Zo heeft men tot zijn verba zing in Engelse kranten dure advertenties kun nen lezen van Ghana Airways die opwekken „over cocktails and dinner" donderdags uit London naar Zürich te vliegen en zo men wil door te reizen naar Accra. Een soort Finse Sauna dus, vanuit een land met ijs en sneeuw toppen naar een broeikas-temperatuur van rond de 36 graden Celsius met palmen en een woestijn op de achtergrond. Voor wie de stel regel huldigt: variatie doet leven, is er natuur lijk iets voor te zeggen, maar overigens is dit een concurrentie op een Europees lucht net, waarvan men de noodzakelijkheid moei lijk kan inzien. Er zijn onder de opvattingen om de crisis te overwinnen twee systemen: het Amerikaan se dat de verliezen wil opvangen door de ta rieven lager te maken, zodat er geen lege plaatsen meer zijn en het Europese systeem dat juist de tarieven wil verhogen teneinde in zekere zin de lege plaatsen te doen betalen door hen, die dan wél het vliegtuig genomen hebben. Er zijn, dat spreekt, nog tientallen andere dingen, die veranderd en verbeterd zouden moeten worden, maar dit is toch wel één van de kernkwesties. De BEA heeft een tussen-oplossing gevonden, die daarin bestaat, dat hij voor zijn binnenlandse net van 1 april tot 13 oktober die passagiers minder laat "oetalen, die het er op wagen, zonder bespro ken te hebben naar een vliegveld te gaan om te zien of er een plaats vrij is. In dat geval In de afgelopen winter zijn de V.V.V.-ban- ken opnieuw gerepareerd en gelakt. Bij de reparatie bleek dat men zelfs met een zaag de banken heeft bewerkt. De vernielingen die waren aangebracht waren dermate dat ver schillende onderdelen moesten worden vervan gen. Enige tijd geleden zijn de banken op nieuw geplaatst. Het bestuur van V.V.V.-Rijs sen hoopte dat de banken, nu ze er weer als nieuw uitzagen, voor verdere vernielingen ge spaard zouden blijven, doch dit bleek een vrome wens te zijn. Zondag j.l. bleek één der banken met een mes te zijn bewerkt, zodct spaanders van 25 cm. lengte onder en naast de bank lagen. Dit gaat toch al te ver!!!!!! Het bestuur van V.V.V.-Rijssen doet een beroep op de vele goedwillenden om de ban ken in bescherming te nemen tegen het van dalisme van enkelen! bestuur V.V.V.-Rijssen. kunnen zij direct mee tegen minder geld. Ge zien de tijd, die men verliest om een vlieg- haven te bereiken, lijkt het twijfelachtig of dit systeem, tenminste in de drukke maan den, succes zal boeken. Bovendien hebben de spoorwegen er al tegen geprotesteerd, omdat zo'n reisje op de lange afstand dan goed koper komt dan de treinreis. Tot slot van dit artikel nog even iets over de nieuwste typen machines, die in de maak zijn of waarvan „blueprints" bestaan. De be langrijkste in dat opzicht zijn ongetwijfeld de vliegtuigen, welke verticaal kunnen opstijgen en landen en horizontaal hun afstanden kun nen afleggen. Aan het zogenoemde VTOL- principe wordt sedert enige tijd koortsachtig gewerkt in Engeland, Frankrijk en Duits land. Hierbij gaat het ook om de kladizie van de NAVO, die gevraagd heeft om supersoni sche jachtvliegtuigen met verticaal opstijgings vermogen, waarvan zij er een duizendtal no dig heeft. Die grote order hopen natuurlijk Engeland én Frankrijk in de wacht te slepen. Engeland heeft daarvoor de Hawket P. 1127 in de lucht gebracht (daarvan zal de zwaar dere en grotere P. 1154 worden „afgeleid") en Frankrijk de „Balzac" (die als grotere en sterkere broer de „Mirage III-V" zal hebben). West-Duitsland concurreert daarnaast nog met een VJ-101C. De Luchtvaartshow in mid den juni, op Le Bourget gehouden, heeft on getwijfeld laten zien hoe de kaarten liggen. Het Britse prestige is er echter niet onge schonden van teruggekeerd, nu de trotse Haw ker er voor aller ogen aan diggelen is ge vallen. Als wij dan uiteindelijk nog melding ma ken van de pogingen van het Britse Ministe rie van Luchtvaart om - in concurrentie met de Amerikaanse X-15, die al met een snelheid van 6.400 km. per uur gevlogen heeft en een hoogte heeft bereikt van 80 km en een Rus sisch Mach-2 vliegtuig dat een snelheid heeft van 2.500 km. per uur en een hoogte van 20 km. kan halen - te komen tot de bouw van een „ruimtevliegtuig", dat een snelheid zal kunnen hebben van 35.000 km. per uu.r dan hebben wij wei de voornaamste aspecten van de Britse luchtvaart de revue laten passe ren. Waar de mensheid naar toe gaat, weet nie mand, maar dat zij daar met een bliksem snelheid beenvliegt, is wel duidelijk.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 5