ZOMERMODEBABBELTJE De schoolmeester werd afgedekt RIVO NAAR TOERNOOI VETERANENWEDSTRIJD VERJONGD RV-ELFTAL TEGEN WIERDEN UITSLAGEN „DE MORS15 VRIJDAG J U-Li 1963 Pagina 3 HP® RUSSEN buiten de wallen Vinken Dieksnam de houding aan van een dictator. Het regende klachten bij de bur gemeesters. Ook de burgemeesters zelf had den klachten. Piep Ale, de vrouw van burge meester de Hengst, schold haar man uit voor lapzak, omdat hij Harmken, zijn oudste zoon bont en blauw had laten slaan door meester Dieks. Maar Harmken had een afranseling met de stok schoon verdiend, hij had bij Gape Gra de die steeds en altijd met de neus over het netels doeksegordijn gluurde tegen de rui ten gespuwd dat het schik en aard had. Grade was dadelijk naar de schoolmeester gelopen en had geklaagd dat de jeugd schan delijk ondeugend was. De juffer had beloofd het haar man te zeggen, ofschoon zij had ge dacht dat het net aan de rechte betrokken was. De baldadigheid van de jonge Hengst grensde dan ook aan het ongelooflijke. Maar hoe kon het ook anders? Van de oude Piep Gat Jan, de vader van Ale deden nog van schavuitenverhalen de ron de. Daar moest je Labber Tone maar eens naar vragen, die had er als buurjongen naast gewoond. En die was zeer begaafd geweest op school. En de Piepe had van de stad een mooie baan gekregen, en hij was zo dom als een varken, vertelde Tone. En ik met mijn goede verstand moest voor een karige verdienste werken. En nu kwam meester Vinke thuis en hoorde de klachten van zijn vrouw aan en luisterde naar de boevenstreken van de jonge Hengst. De volgende morgen sloeg Dieks de ondeugd af, zodat het hok dat men 'school noemde daverde op zijn grondvesten. Op een bepaald ogenblik was het de jongens te erg geworden. De jonge Hengst kon niet meer schreeuwen, en dat wilde wat zeggen. Men kon hem anders huizen ver horen. Vier gro te jongens renden naar het raadhuis. En riepen om hulp. De burgemeesters werden gestoord in hun arbeid. Zij hadden net een verse fles wijn laten aanrukken, en de bode werd met een knuppel naar buiten gezonden. Ten eerste om de verwaarloosde jeugd te verjagen en in de tweede plaats om Dieks de ondergeschoven schoolmeester op zijn num mer te zetten. Maar de jongens schreeuwden ontzettend om hulp. De Vinke slöt Hengsten Frans dood, De bode holde met de jongens mee, en jawel. Hij kwam nog juist op tijd om de jonge Frans te redden. Toen hij de meester toeriep op te houden met slaan, smeet de meester de jonge Hengst van zich af. Dieks had de rug goed warm. Had niet de generaal majoor gezegd. Dat Dieks er .goed aan deed alle Rijssenaren zo lang te slaan tot ze fidderden en beefden. Dit had de generaal majoor natuurlijk maar bij wijze van spreken bedoeld. Maar Dieks wilde het in de praktijk brengen. De jonge Hengst liep gillend naar huis. En Piep Ale de moeder werd mateloos woe dend over de behandeling die haar zoon had ondergaan. Zij deed nu wat ze voordien nog nooit gedaan had zij nam het bovenlaads jachtgeweer van de haakjes boven de bedde- mond van de bedstee. Waste haar zoon de bloedsporen af. sloeg het geweer onder de lin kerarm en nam haar zoon bij de rechterhand en spoedde zich naar het stadhuis. Gape Grade hing als gewoon met haar neus over het neteldoekse gordijn te gluren. En zij zag Piep Ale met het geweer onder de arm. Haastig liep Grade de boven deur uit, naar Volkes Diene. De man van Diene, Völkes- Willem hengelde al jaren naar de post van burgemeester. Driemaal was hij verhuisd, maar in geen enkele buurt wilde men hem tot burgemeester maken. Nu was er een kans. Er zou wel oproer uitbreken te Rijssen dan waren de kansen voor het Volken zeer schoon. Ondertussen had de schoolmeester Vinken Dieks zich met gloei ende drift op de stadsbode geworpen. Maar boden Jannes was om de duivel niet mis. Hij gaf de meester een klap dat deze naar een tweede niet vroeg. En de jongens jubelden. Hiephiep hoera de meister is dood! Zo erg was het nu ook weer niet, maar in ieder geval buiten gevecht gesteld. Daar naderden de vier burgemeesters de school. De meester had zich terug getrokken en laadde het geweer. Hij was door het dolle heen. Piep Ale liep voor op. De Sare, de schoutsdienaar had inmiddels de Vrouwe van de Oosterhof geroepen. De jonge vrouw van de Oosterhof was een adellijke dame uit het Bentheimse en goed van de tongriem gesne den kwam bij de school en schold Vinken Dieks voor een kinderbeul die als het aan de hoge Vrouwe lag, aan de hoogste boom die Rijssen rijk was opgehangen moest worden. Zij gelaste Piep Ale het geweer af te leggen Maar Ale zette zich in postuur en riep vuur oew schellen bliksem, dat nooit! De vier burgemeesters en de schout stonden er bij. Dat heb je gehoord! schreeuwde de vrouwe. De schout wilde de zaak nog sussen. Maar de hoge vrouwe riep dreigend. Vandaag nog gaat er een brief naar ridderschap en steden over het afzetten van het gehele stadsbestuur van Rijssen. In ieder geval Vinken Dieks kwam gehavend uit de strijd. Gape Grade wist wel dra te vertellen dat de schoolmeester geen bokse meer an 't gat had zo hadden ze hem onder handen gehad. Schuimbekkend van woe de liep hij naar de Grimberg, waar hij in klare taal vertelde wat hem over komen was. De generaal majoor had langzamerhand de schaapjes op het droge. Hij dacht er over om als rustend land edelman zijn leven te slijten. Maar voor hij daartoe kwam, moest hij eerst als heer van kerk en school van Rijssen orde op zaken stellen. Hij ging eerst een be zoek brengen aan ds. Hermannus Scheen. En hij gebood hem aanstaande zondag de Rijssenaren eens helder te zeggen waar het op stond. Hij moest zijn beminde gelovigen bijbrengen dat voor Rijssen het Gods oordeel nabij was. Hij was het ook met de predikant eens dat er een andere schoolmeester moest komen. Als dat zo doorging met vechten drinken en dobbelen, zou de stad zeer zeker te gronde gaan. Dominee knikte bedachtzaam met het hoofd en de domniese deed de generaal ma joor een kolken in de stoove want het was wat guur die dag en zij zette lekkere koffie. En de generaal majoor bleef veel langer in de pastorie dan hij zich had voorgenomen. En de jonker verwaardigde zich zelfs het vee van dominee te bekijken, de oude roodbonte moest nodig vervangen worden door een jongere. De varkens waren best en de kippen ook. En na een uiteenzetting van ds. Hermannus Scheen, kreeg de generaal majoor ook een an dere kijk op het volk van Rijssen. En hij beloofde op het punt van de school voor een andere meester te zorgen. Verge noegd en best te pas verliet de baron van Voerst de pastorie. Hij dacht onder het naar huis gaan na om zijn hele bezit aan de stad Rijssen te vermaken, dat wil zeggen wanneer men hem de vrije hand liet in de keuze der burgemeestersbenoeming dan zou hij van Rijssen een stad maken die zijn weerga niet vond. Zo mijmerde de baron voort, tot hij bij de poort De oude Plagge zag zitten net als wijlen Job op de mesthoop. Al een heel eind voor de baron bij hem was, nam de Plagge de muts af en gaf klagelijk te kennen dat hij een groot ongeluk had gehad. Wat mag dat zijn? Informeerde de generaal majoor, Mijn kruiwagen is helemaal in elkaar gevallen en ik heb geen geld om een nieuwe te kopen. Ik zal u een nieuwe laten maken goeden dag Plagge! Dat was een geweldige tegenval ler voor de Plagge. Zijn kruiwagen was in goe de staat. Maar hij had gehoopt op geld, om het stuk te slaan in de herbergen. De pla gge Het eerste heren-zestal van RIVO nam za terdag deel aan het Boemerang-volleybaltoer nooi in Eibergen. Hoewel slechts één set-over winning kon worden geboekt tegen tegenstan ders die over het algemeen twee klassen ho ger spelen dan de Rijssenaren, was het ver toonde spel niet slecht te noemen. Vooral in de laatste wedstrijd, tegen de Enschedese hoofdklasser Achilles, kwamen de RIVO-ers uitstekend voor de dag. De grotere aanvals- kracht van Achilles gaf tenslotte de doorslag, hoewel met een beetje meer geluk er zeker een set-overwinning had ingezeten. Zaterdagavond spelen de veteranen van Rijs sen Vooruit een wedstrijd op het R.V. ter rein tegen de Almelosche Scheidsrechtersver- eniging. wist natuurlijk niet dat ds. Scheen het doop ceel had gelicht van vele Rijssenaren ten overstaan van de baron Van Voerst Met Vin ken Dieks wist hij dadelijk geen raad. De man was ongeschikt voor schoolmeester, dat stond vast. Hij was geleerd genoeg, maar die aanhou dende vechtpartijen en de vele ruzies. Daar waren lieden als Gape Grade en Piep Ale ook schuld aan. En vooral die kwaaie aap van een jonge Henst. De generaal majoor had het laatstleden vrijdag nog ondervonden toen hij de jongen betrapt had op het spuwen voor de ramen. Streng had de generaal gezegd. Zeg vlegel laat je dat? Wat zou je moeder wel zeggen als ik zoiets deed? Nou dan kreeg mijn moeder de achterlader en schoot je van de straat! De baron was nu werkelijk gif tig geworden. Ds. Scheen kon zeggen wat hij wilde, maar Vinken Dieks had alle reden ge had er flink op te timmeren. Maar de Rijsse naren wilden hem niet meer. En toch had de generaal verplichtingen aan Dieks. Hij stelde in vele marken een onder zoek in. Maar niemand wilde De Vinke als schoolmeester. De heer van de Grimberg schaf te zich 'n mooi rijtuig met een paar fraaie schimmels aan. En hij stelde de Vinke als koetsier. Dieks vond dat geen stijl. Maar nu de baron kort afgemeten Dieks kan koetsier worden of op donderen. Het was dat hij zich in dertijd ferm gedragen had als oppasser. Daar om mocht hij koetsier worden op de Grim berg Dieks overlegde met zijn vrouw en die was praktisch. Vrij wonen vrij brand en dan nog al veel verval, en dan niet te vergeten de mooie uniform. Na een beraad van drie dagen stemde Dieks toe. Hij had drie man onder zich. En noemde zich nadien stalmeester op den Zaterdagmiddag speelt het le elftal van Rijssen Vooruit een vriendschappelijke wed strijd tegen Wierden 1. Rijssen Vooruit verschijnt in het veld met 'n geheel verjongd elftal, diverse jonge spelers uit de junioren worden opgesteld. Met dit elftal hoopt men in de komende competitie de ver loren plaats te heroveren. Een goede prestatie leverden deze week de meisjes, die de leiders van haar afdeling „De Whee" uit Goor een 3-2 nederlaag toe bracht. Ook het tweede zevental kwam goed voor de dag en klopte de 3e editie van W.P. met 7-0. De Dames senioren verloren kans loos met 7-0 van Thialf 3. huize Grimberg. In Rijssen lachte men er om. Van schoolmeester naar stalmeester, dat was een hele stp achter uit. Maar Brandijzers Mannes de stadsmid van Rijssen was er blij mee. Hij had Dieks vroe ger eens uit de Molenbeek gered van de ver drinkingsdood. En uit dankbaarheid schoof hij het Brandijzer de klandizie toe. Kaken Bats ook een smid, die voordien veel werk had van de Grimberg zag zich dit ontgaan. Hij stapte naar de Grimberg en vertelde dat Dieks met 't Brandijzer onder een hoedje speelde. En toén zei de baron ik vertrouw mijn koetsier, of ik vertrouw hem niet. Vertrouw ik hem wel, dan laat ik hem zijn gang gaan en zo niet dan gaat hij de laan uit, Goedenmorgen! De nieuwe schoolmeester Het had heel wat voeten in de aarde ge had. Voordat de burgemeesters een drietal samengesteld, had waaruit de jonker van de Grimberg een keus kon doen. Tweemaal had hij de aanbeveling terug gezonden. Hij wilde in Rijssen een model koster en schoolmeester hebben. De burgemeesters hadden het oog la ten vallen op de jonge Slippe die zo vreselijk geleerd was. Maar de heer van de Grimberg mocht de Slippen niet. De volksoverlevering wilde, dat de Slippen de vrije kunst verston den. En de jonker vond dat een schoolmees ter die de vrije kunst verstond met de dui vel op een kussen lag. Ten laatste werd een Deventer jongeman op de derde plaats gezet. De jonker informeerde uitvoerig en liet de kandidaat naar de Grimberg komen. En de jonge schoolmeester beviel hem. Dieks wil de ook nog van advies dienen, maar hij werd naar de paarden verwezen. Dit griefde hem zeer en toen begon hij in het geheim tegen de nieuwe meester te stoken. VAN COEVERDEN.. Geen mens twijfelt meer aan de goede bedoelingen van het weer. Mochten we enige tijd geleden nog zwijgend of luid ruchtig in paniek geraken door enige da gen depressieve koude, regen of mist banken, het seizoen is nu wel aangebro ken, dat we van geen terug meer weten. Dat we ons nauwelijks meer kunnen voorstellen, dat de grachten in de ste den, de kanalen en sloten in het land cen timeters dik bevroren waren belegd met een flinke laag sneeuw. De bomen kweken langzaam zonge- brand aan nieuwe vruchten; de zwemba den worden reeds 's morgens vroeg be volkt door een luidruchtige groep school kinderen, die hun verkoelend bad nemen voor de lessen beginnen; de sportzaken De kleur is lichtblauwde stof is licht, hel geheel is gekleed. Zonodig te com bineren met andere kleding. vinden een goede afzet aan ten ten en kampeerbenodigheden, de autoverhuurders zijn in het weekeinde totaal los; de druk bezette terrassen happen grote stukken uit de trottoirs waar gemakkelijk stoeltjes en heer lijke koele dranken tot enige tijd rust uitnodigen, in alle nesten zitten geduldige moeder vogels de leg te koesteren en te wpchren op hun nieuwe kroost. Kortom er is beweging, er is leven Dt modeontwerpers hebben vast hieraan gedacht, toen zij druk doende waren hun collec ties samen te stellen voor deze Een zomers avondtoilet bestaande uit eenvoudig bovenstuk en lange ge- plisseerde rok. Lange zivarte hand schoenen en zwarte schoenen, een en kel sieraad verhogen deze haast klas sieke eenvoud. zomer. In verwarmde ateliers met ijsbloemen op de ramen nam hun fantasie een vlucht in de tijd en konden zij zich slechts voorstellen, dat, zoals 't elk jaar gebeurt, de zon de Een luchtig en eenvoudig zomer japonnetje. dat bt] vele gelegen heden gedragen kan worden Met of zonder cemtum te dragen. Model Pans-Diffusion. Een sportieve en toch geklede beige een fijn bedrukte beige blouse met bloemmotieven. Model Vaskene. pantalon met zacht groene strijd weer zou winnen en haar warmte het klimaat zou doen buigen naar een warme zomer Ons kikkerland"komt er daarbij wel eens bekaaid af. Onder invloed van de zee kunnen regenbuien ons klimaat en onze humeuren danig parten spelen Daar wordt in de mode niet altijd even sterk rekening mee gehouden. Het ligt dikwijls aan de vrouw zich een garderobe voor de zomer aan te schaffen, waarbij de samenstelling ten nauwste verband houdt met de te verwachten weersomstandigheden. Men zou bijna durven beweren, dat geen vakanrie- garderobe zo uitgebreid zou kunnen zijn als van de Nederlandse vrouw, die in haar eigen land met va kantie gaat en die rekent, binnen veertien dagen op alle in de zomer voorkomende weertypes Behalve voor strandmode. aangenomen dat men met koud of regenachtig weer niet naar de kust gaat, is daar toch wel een aardige oplossing voor te vinden. Wat de stof betreft brengen vooral synthetische ve zels, waaronder Terlenka e.d. de verkoeling die men zoekt bij warm weer en de bescherming, die men nodig heeft bij wind en regen. Van belang is ook het combineren van kleding stukken. Zoals een blouse, die bij een rok past, maar- tevens over een bepaalde luchtige pantalon gedragen kan worden. En dat hoeft niet altijd een compleet stelletje te zijn. Het is belangrijk zich dit reeds te realiseren, als men in het vroege voorjaar zijn zomergarderobe gaat aanvullen. Op de marine-uniform geïnspireerde deux-pièces van fijne jersey in zachtgele zandkleur. Eenvoudig en chique voor de namiddag op het strandboulevard. Model Villemtnot. t

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3