Rijssens V.V.Y.-bestuur stelt 19.000 gulden beschikbaar voor „Stichting Zomerhuisjes" mm Bedrijfsvergelijking in midden- en kleinbedrijf 1 ULO-school vraagt leerboe ken voor kerk ges» hiedenis VEEMARKT RIJSSEN l'RINS BERNHARD lb JOARG 29 JUNI AGENDA PREDIKBEURTEN Zondagsdienst dierenartsen Rijssen-Wierden BURGERLIJKE STAND Vrijdag 28 juni 1963 41e Jaargang No. 25 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1.50 pei kwartaal voor postabonnees f 1,65. per kwartaal Administratie en Redactie Enterst.raai 10 Rijssen Telefoon 2303 05480) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 12 cent per mm - Bij contracl korting jf'i VOOR m _*1 .1. -l 1 - f -r mi - i t-v r r I- Jl4 1 *4 i rJ /I XoiHIl iron Ck T Vl1111P Tijdens de jaarvergadering, die de vereni ging Plaatselijk Belang, Marktwezen en VVV te Rijssen dinsdagavond in hotel Gijsbers hield deelde voorzitter G. J Kapperl mede, dat het bestuur besloten had om haat reservefonds ter beschikking te stellen van de Stichting Zomerhuisjes, zodal met voortvarendheid begonnen kan wei den aan de bouw van zomerhuisjes, waaraan Rijssen zo dringend behoef te heeft. Verder deelde hij nog mede, dat in verband met het feit, dat dit jaar de 40 ste Marktverloting wordt gehouden het in de be doeling ligt hiervan iets extra's te maken. Als hoofdprijs zal een auto met een waar de van circa 5.500 te winnen zijn. (5500 gulden). De heer G. Kappert bracht ook naar voren de wensen, die in het bestuur leven t.w. een overdekte varkensmarkt, een kampeerterrein en een terrein voor caravans, die hopelijk zoals hij zeide de aandacht van het gemeen tebestuur zullen hebben. Hij hoopte, dat meerdere inwoners van Rijs sen zich zomers willen beijveren gelegenheid open te stellen tot pensionhouder Dit aantal is n.l. veel te klein t.o.v. de aanvraag, die jaarlijks 't VVV kantoor aangevraagd krijgt. R verheugde er zich over, dat de hotel- ac idatie ter plaatse moderner wordt aai rt. Hij deed de suggestie aan de hand vooi 'genen, die alsnog de- accommodatie willen verbeteren zich eerst te oriënteren in de plaats en in de naaste omgeving. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A F. M. Paauwe en H. Pluimers herkozen, terwijl de heer Elzinga in de vacature D. A. Oldekamp werd gekozen. De voorzitter deelde nog mede, dat de ver eniging proefbanken zal plaatsen, waarop zij hopelijk reactie zal krijgen van het Rijssens publiek. Ter verfraaiing van de stad zullen betonnen bloembakken worden geplaatst. Bij de rondvraag vroeg de heer O. Voort man aandacht voor 2 plantsoenen aan de En terstraat, die zoals hij het uitdrukte reeds 3 jaar een ruïne zijn. De heer Hoogendijk zag gaarne een andere bestemming voor de gelden van het reservefonds. Uit hetjaarverslag van de administra teur J. Th. Gijsbers bleek, dat het aantal leden 274 bedroeg. Van de Gemeente Rijssen werd een subsidie van 1000 ontvangen. Door mond- en klauwzeer was de Varkensmarkt ge ruime tijd gesloten. Hierdoor daalde ook de belangstelling voor de Rundermarkt. De vereniging Texels Schapenstamboek hield haar Schapenfokdag te Rijssen. De aan voer van runderen bedroeg in 1962 2172 (een dieptepunt) en van varkens 10014. Medewerking werd voorts verleend aan de Ronde van Overijssel, Rondgang St. Nicolaas, en de Rijwielvierdaagse te Almelo. Verder aan het organiseren van een Oranjefeest. In 1962 werd een nieuwe hotel en Pension- lijst uitgegeven. Het aantal zomerhuisjes is totaal onvoldoende. In de commissie voor de bouw van zomerhuisjes namen voor de ver eniging zitting de heren J. Th. Gijsbers en J. Zeeuw. In samenwerking met diverse WV's in Over ijssel werd een tweedaagse Toeristische ont vangst georganiseerd voor de pers uit de drie Noordelijke Provincies. De zomerontspannings- avonden, die in samenwerking met de beide Middenstandsverenigingen werden gehouden leverden een nadelig saldo op van rond de 2000.- Uit het verslag bleek duidelijk, dat het VVV kantoor in een grote behoefte voor ziet. Bij het begin der vergadering werd het over leden lid de heer D. A. Oldekamp herdacht. Deze stille maar voor onze vereniging har de werker was vooral bij onze bekende markt verloting op zijn plaats. Ook bij de trekkin gen was hij steeds present. Meer dan 30 jaar verzorgde hij de inkopen voor de verlotingen Voor de diverse evenementen aldus de hr G. J. Kappert was hij steeds een groot voor stander. Hij had een warme belangstelling voor onze vereniging. Wat betreft de te houden jubileumverloting deelde de heer Kappert nog het een en ander mede. Het bestuur is van mening, dat hiervan iets bijzonders moet worden gemaakt. Hoewel zij nog geen vergunning heeft van het Mini sterie is zij gezien het onderhoud, dat de heer J. Th Gijsbers in Den Haag genad heeft, vo) vertrouwen Waarschijnlijk zullen 25 000 loten van 1.- worden uitgegeven met als hoofd prijs een auto Wat betieft het merk hierovet is zij met de plaatselijke dealers nog in onder handeling Dooi het Ministerie is echter ook een voorwaarde gesteld Het Fonds Uitkijk toren moet worden uitgevoeid Aangezien de verwezenlijking van een uitkijktoren niet mo gelijk is, is in overleg met het Miinsterie goed gevonden, dit aan te wenden vooi andere doelstellingen van de vereniging Daarom heeft het besluui besloten om het reserve fonds tei beschikking te stellen van de Stichting Zomer huisjes opdat met voortvarendheid begonnen Rijssen is verrijkt met. een fraaie zaak in fotografiën. Aan de Haarstraat in het voormalige pand van de heer Kamphuis ;s een nieuwe fotograaf gevestigd. Het pand is geheel verbouwd. Het is herschapen m 'n riant winkelpand met drie fraaie eta lages. H et exterieur is ongetwijfeld 'n ver rijking voor de Haarstraat_ Ook het interieur mag er zijn. Er is 'n ruime expositie ruimte, die aan de eisen des tijds vol doet. We wensen de heer Brouwer veel succes toe. kan worden aan de bouw van zomerhuisjes. Wij verwachlen aldus de heei Kappert, dal binnenkort een aanvang kan worden gemaakt met het uitwerken van de plannen Het Stich tingsbestuur. waarin voor de VVV zitting heb ben de heren J Th Gijsbers en J. Zeeuw zal zeei binnenkort worden geïnstalleerd Uit de opbrengst van de verloting van dit jaar zal een bedrag van 3000 worden ge schonken zodal straks bijn' f 20 000 kan wor den afgedragen Uit hetgeen ik U heb mee gedeeld blijkt aldus deze voortvarende voor zitter dat het bestuur graag alle kansen, die ons geboden wordt om iets vooi Rijssen te doen aangrijpt Verdei zouden wij het op prijs stellen in dien reeds nu plannen werden ontworpen voor de bouw van meerdere zomerhuisjes. Nu van regeringszijde het recreatieprobleem fors wordt aangepakt getuige het recreatie- plan Twente, zal ook Rijssen moeten zorgen vooi nog meei opnemingscapaciteit in het so ciaal toerisme. Bij het gemeentebestuur van Rijssen is een verzoek binnengekomen van het bestuur van de ULO-school met de Bijbel om medewer king te verlenen bij hel aanschaffen van leer boeken voor het vak Kerkgeschiederis De kosten zullen f 1 055.40 bedragen Het college van b en w stelt de raad voor de ge vraagde medewerking te verlenen „Vergelijken met anderen, kan veel in ÜV3 bedrijf - ten goede - veranderen" Dit is een „waarheid als een koe". Door vergelijking van Uw bedrijfseijfers en door uitwisseling van Uw ervaringen met andere ondernemers, kunt U vaststellen, hoe het er met Uw be drijfsvoering bijstaat. En met hoe meer on dernemers dit gebeurt, des te meer kans be staat er op resultaat. Gelukkig is bedrijfsvergelijking in ons land, vooral in het midden- en kleinbedrijf, geen onbekende bezigheid meer. In verschillende branches, o.a. kantoormachine en kantoor boekhandel, woninginrichting, foto-detailhan del, huishoudelijke-artikelen, etc etc. bestaan reeds een aantal clubs. Alleen de rijksmid- denstandsconsulenten leiden ei al een vijftig tal. Regelmatig komen de deelnemers aan de ze ciubs bijeen om hun bedrijfs-economische ervaringen en het daarop betrekking hebbend cijfer-materiaal uit te wisselen en te ver gelijken Daarnaast worden er ook nog clubs geleid door organisatiefunctionarissen e.a. Op deze manier kunnen ondernemers zeer veel van elkaar leren. Bij bedrijfsvergelijking gaat men uit van het principe, „twee weten meer dan een". In een club zitten ongeveer 8 tot 12 deelnemers, zo dat hieraan ruimschoots wordt voldaan. Een duidelijk voorbeeld is het navolgende: „Twee ondernemers hebben ieder een gulden en wisselen die uit. Geen van beiden wordt er beter van Doch als twee ondernemers ieder een idee hebben en dat uitwisselen, dan wor den beiden er wel beter van. Ieder heeft er daarna twee" Bedrijfsvergelijking, of ervaringsuitwisse ling, is het met branche-genoten uitwisselen van bedrijfseconomische ervaringen en cij fers Het doei is, het opsporen en zo mogelijk verhelpen van onvolkomenheden in de eigen bedrijfsvoering, door toetsing van de eigen gegevens aan die van de andere deelnemers aan de club. Hoe gaat het er in de praktijk toe? Bedrijfsvergelijking kan zowel schriftelijk als mondeling worden toegepast. De schrif telijke methode wordt voornamelijk door het Ecnomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in de praktijk gebracht. Het meest bekend zijn de omzet- en kostenstatistieken, die regelmatig worden gepubliceerd. Aan de hand daarvan kunnen ondernemers nagaan - als althans hun administratie dit mogelijk maakt - hoe hun omzetten en kosten zich hebben ontwikkeld ten opzichte van de ge publiceerde gegevens. Deze statistieken win nen uiteraard aan waarde, naarmate het aan tal deelnemers daaraan toeneemt. Voorts bestaan in Nederland voor enige bran ches Centrale Boekhoud-bureaus. De verge lijkende overzichten, die deze voor hun leden samenstellen, maken eveneens bedrijfsverge lijking mogelijk. Bij de mondelinge methode, moet de deel nemer ervan uitgaan, dat hij geen individua list meer is. Deze methode vraagt van hem een mentale instelling, die openstaat voor sa menwerking met anderen. Wil mondelinge bedrijfsvergelijking slagen, dan zullen de deelnemers er niet voor terug moeten schrikken, uiteindelijk ook met hun Zo zullen vele Rijssenaren dit plek je van Rijssen niet meer kennen. Dit was vroeger 't „Da mes Dikkers huis' aan de Haarstraat met huis Engelbartst vroeger van Klous Gaait (G. Stokkers) bedrijfseijfers op tafel te komen en daarover met de anderen te praten Dit gebeurt dan in clubs, waaraan onge veer 8 tot 12 ondernemers deelnemen. Daar bij moet natuurlijk aan enige voorwaarden worden voldaan Zij moeten uiteraard uit de zelfde branche komen. Bovendien mogen de bedrijfstypen en de bedrijfsomvang niet te veel van elkaar afwijken De vestigingsplaats van de onderneming moet zodanig zijn, dat de operatie-gebieden niet worden overlapt. Concurrentie-vrees is dan ongegrond Een openlijk en vertrouwelijk gesprek wordt mo gelijk. De leider van de club, de discussie-leider, moet een ervaren kracht zijn Hij moet er o.m voor zorgen, dat iedere deelnemer aan de gedachtenwisseling deelneemt en cijfers en ervaringen inbrengt De administraties van clubleden moeten op bedrijfsvergelijking zijn afgestemd Als dit niet zo is, wordt vergelijking van cijfers een moeilijke zaak Overigens is het zó, dat se rieuze deelnemers voldoende prikkel onder vinden, om hun adminitraties aan te pas sen. Enige onderwerpen, die op zo'n club-bij eenkomst kunnen worden besproken zijn: in koop, verkoop, reclame, assortiments-samen- stelling, voorraadvorming, kosten, omzetten etc. etc. Er wordt ook aan bedrijfsbezoek gedaan Sommige clubs hebben zelfs de gewoonte, hun bijeenkomsten om toerbeurt bij een van de deelnemers in het bedrijf te houden Bij zo'n gelegenheid bpcritiseert men dan - in op bouwende zin - eikaars bedrijf, de étalages, de winkel-ruimte en de inrichting, de werk plaats, de ligging van het magazijn, de op slag van de voorraad enz Iedereen - er zijn vaak ook medewerkers van de ondernemer aanwezig - komt met zijn eigen mening en ervaring voor den dag Het is immers vaak zó, dat collega's scherpei de onvolkomenheden in het bedrijf zien. dan de ondernemer zelf, omdat zij voldoende afstand ervan kunnen nemen, om zich een objectief oordeel te kunnen vormen In het gezamen lijk gesprek wordt dan gezoch' naai een doel treffende oplossing van de eventueel vastge stelde inefficiënte bedrijfstoestanden. Bedrijfsvergelijking betekent derhalve: „ver rijken door vergelijken". Voor ondernemers, die over dit onderwerp meer willen weten, bestaat er alle gelegen heid dit verlangen te verwezenlijken Zij kun nen terecht bij hun vakorganisatie, of bij een van de provinciale rijksmiddenstandsconsu- lenten. Deze hebben 'n ruime praktijkerva ring op dit gebied. Aangevoerd 62 runderen. Prijzen: Vette koeien van 3.- tot f 3,30 pei kg slachtgewicht melk- en kalfkoeien van 750.- tot 900 per stuk. pinken van 400.- tot 550 per stuk. graskalveren van 300 tot 400.- per stuk Rundvee: handel vlotte verkoop, prijzen goed prijshoudend. Prins Bernhard, zoaterdag ziej joarg, Dan wodt ter fees evierd, Ik deanke det dan het palies Wal heel mooi is versierd. Mear neet allene in 't paleis Is 't fees op dissen dag, Het hele volk hef fees jmdet Het oe zo gearne mag. lei stoat biej 't Nederlaandse volk, 't Is ech neet ouwerdreewn, Want det is mennegmoal eblekn, Zoo heel good an eskreewn. Het zal oe vaste zoaterdag Neet aan bezeuk ontbrekng, Het zal ne hele drokte worn, Doar küej gerus op rekng. Prins Bernhard, 'k wuenske oe van hatn Nog heel, heel vuile joarn, Prins Bernhard, "k hoppe det oe God Nog lange tied mag spoarn. Dat iej vuur oew gezin mear ook Vuur oons espoard mag'nt blievvn, 'k Weet vaste, dissen wuens den zal Elkeene oonderskriewn. J ROZENDOM RIJSSEN. llllllllllllllllllHIIIIIIIIIIlltlllHIIIIHIItlttllllUllllHiHllllHIIIIIIIIIltlllllHIHiN 29 juni Uitvoering Eerste Rijssense Muziek- club café Struik. 5 juli Rijssense Hengelvereniging „Ons Ver maak", hengelwedstrijd voor personen bo ven 65 jaar, aanvang 7.15 uur n.m. oude zwembad. 6 juli Jaarvergadering „Sportclub Rijssen", hotel Gijsbers. 13 juli Clubmatch Kynologenclub R.E.O. aan vang 1 uur n.m. Parkgebouw. 13 en 15 juli Rijssense Hengelvereni ging „Ons Vermaak", hengelwedstrijd, aanvang 3 uur n.m. en 7.15 uur n.m. Twen- te-Rijnkanaal nabij Markelo. 24 juli Orgelbespeling door D. Jzn. Zwart uit Rotterdam Schildkerk. 31 juli Nationale zwemkampioenschappen 1500 meter dames en heren 6.30 uur njn. Bos- bad „De Koerbelt". 17 en 19 augustus Rijssense Hengelvereni ging „Ons Vermaak", hengel wedstrijd, aanvang 3 uur en 7.-- uur n.m. Twente- Rijnkanaal nabij Markelo. 31 augustus Rijssens^ Hengel ver sniging „Ons Vermaak", hengelwedstrijd, aanvang 3 uur n.m. Schipbeek nabij Roudalerbrug. 6 en 7 december Tentoonstelling E.R.K.V. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 boven. Ned.-herv. gemeente, grote kerk, 9.30 uur ds. G. J. Jansen van Benschop, 15.00 uur ds. J. Vos (bed. H. D.) Westerkerk, 9.00 uur en 10.45 ds. W. van Tuyl, 19.00 uur ds. G J Jansen. Notter, 1930 uur ds. J. Vos. Ger. gemeente, Noorderkerk, 9.30 uur en 1900 uur ds Van Haaren, 15.00 uur leesdienst„ Geref. kerk, Boomkamp, 9.30 uur ds. Voge laar van Almelo, 15.00 u. ds. Wind van Almelo. Oud ger gem.. Bevervoorde, 9.30 ur en 19.00 uur ds. Vosman, 14.30 uur leesdienst. Ger. gem. in Nederland, Eskerk, 9.30 uur en 19 00 ds Aangeenbrug, 14.30 uur leesdienst. Oud ger gem. in Nederland, Oranjekerk, 9.30 uur en 15.00 leesdienst. Ned Protestantenbond, 10.45 uur ds. W. H. Stenfert-Kroese van Almelo. De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts J. P. van Nouhuys, Rijssen, tel. 2487. GEBOREN: Anna Berendina d.v. H. Schip pers en J Ruiterkamp, Hangerad 11 17 juni; Johanna Carolina d.v. K. J. Tharnei en J. A. Agteresch, Elsenerstraat 17, 20 juni; Arend Willem z.v. J. W H. Pas en J. de Lange Hangerad 36, 22 juni; Hendrik z.v. L. Boeve en A. Waggeveld, Oran jestraat 13, 22 juni; Gerrit Dinant, z.v. G H. Averesch en J. Kom mer, Koninginneweg 11, 23 juni; Hendrik z.v. J ten Hove en M Beltman, Ba- nisweg 26, 22 juni; Arend Dinand, z.v. J. ten Hove en G. Brinks van den Broekestraat 3, 14 juni te Almelo; Esther Petra d.v. A. J H. van Benthem en H Zoei, Markeloseweg 84 20 juni te Almelo. ONDERTROUWD: Hendrik Diederik van den Bos 23 jaar, Holten Burg van de Borch- straat 5 en Hendrika Zandvoort 22 jaar Rijs sen Esstraat 101, 20 juni; Berend Bloemendaal 24 jaar Markelo Enter- broekweg 24 en Gerritdina ten Hove 26 jaar Rijssen BLINDE Banisweg 35, 20 juni; Gerrit van Munster, 24 jaar Tabaksgaarden 40 en Hendrika Baan 23 jaar Tabaksgaarden 40 20 juni; Frederik Hofstede 23 jaar, Beatrixstraat 23 en Hendrika Maria Tijhof 24 jaar Enter- broekweg 8, Markelo 21 juni; Petrus Antonius Meussen, 23 jaar Beek en Donk, Kapelstraat 4 en Hendrika Mulder, 23 jaai Oosterhofweg 15, 24 juni; Johannes Harmanus Wessels 59 jaar, Coevor- den Jan van Eijkstraat 3 en Johanna Arnolda Schovers 55 jaar Enterstraat 90, 21 juni; Petei Pasman 22 jaar Rotterdam Fransen laan 166a en Grietjen Albertha Goossen 19 jaar Nassaustraat 38, 24 juni; GETROUWD: Willem Boers 21 jaar en Jan- nie Kiers 16 jaar Vennekesgaarden 29 b. 21 lunl,

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 1