Paraat om vrijheid te behouden Economische samenwerking CLUMBER SPANIEL: LIEF EN AANHANKELIJK RAS Leger- en Luchtmachttentoonstelling 5Paraat' onder grote belangstelling geopend Opbouw „Paraaf 7iMdati jeugdpuistjes PUZZELRIT m Vrijdag 21 juni 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Autoriteiten Vrede winnen Destructieve kracht Geen zwakheid Geen moeilijke vraag IfC PU ROL-POEDER BENOEMD BALDADIGHEID Gevonden voorwerpen Uitvoering Muziekclub Beter begrip HOLTEN Geslaagd voor Middelbaar, Economisch en Admini stratief onderwijs Kon men het vorig jaar kennismaken met de Mopshond, van welk ras er niet meer dan honderd in Nederland voorkomen, enige dagen geleden kon men dank zij de medewerking van mevr. J. A. Bik-Post uit Wierden kennis maken met de Clumber Spaniels een Hd van de uit zeven leden bestaande Spaniel.familie, n.l. de Cocker en Field Spaniel, de Sussex, Engelse- en Welsh Springer, Ierse Water Spaniel en de Clumber, waarvan de eerste bjj ons het meest populair is. Het is de verdienste van de kynologenclub „Almelo", dat zij op haar clubmatches steeds weer probeert hondenrassen te introduceren, welke in deze contreinen weinig bekend zijn of in ons land sporadisch voorkomen. Dit is een scène uit de „West van de bandelsdagschool te Amers- Stde Story' zoals deze tn een Ne- joon We zien hier Anita en Ber- derlandse verste zal worden op ge- nar do Astrtd de Wilde en Dick voerd door een 70-tal leerlingen van den Berghm de America"- scène. De leger- en luchtmachttentoonstelling Paraat, opgesteld op het toekomstige Raadhuisplein, de driehoek Elzener straat, Rozengaarde, Kerkstraat trekt grote belangstelling. Dat kon reeds ty- dens de eerste openstellingsuren wor den geconstateerd. De expositie is overzichtelijk ingericht, zeer interes sant en laat op openhartige wijze zien welke grote ontwikkelingen zich in aanvals- en verdedigingswapens heb ben voorgedaan. De tentoonstelling werd geopend door brigade generaal (commodore) Dr. Broekmeijer, die dit deed namens de minister van Defensie Ir. Vis ser. Namens Z.K.H. Prins Bernhard, inspecteur- generaal van de landmacht gaf Jhr. de Jonge, vergezeld van zijn echtgenote mevr. De Jonge- ter Horst van zijn belangstelling blijk. Voorts werden opgemerkt, de territoriaal-commandant van Overijssel, overste Roëll, de garnizoens commandant van Enschede, overste Van Dijk, en de ridders in de Militaire Willemsorde, de heren Hettema en Gelderman. Vanzelfsprekend waren aanwezig het voltal lig college van burgemeester en wethouders van Rijssen, terwijl voorts burgemeester Enk laar van Holten acte de presence gaf, evenals tal van afgevaardigden van vooraanstaande Rijssense bedrijven, verenigingen en notabelen van Rijssen. Commodore Broekmeijer sprak een openings rede uit, waarin hij vooral dank bracht aan het gemeentebestuur van Rijssen voor de onder vonden medewerking bij de organisatie van de expositie Paraat 1963. Als de vraag zou worden gesteld waarom wordt deze tentoonstelling georganiseerd, dan kan als antwoord worden gegeven, aldus com modore Broemeijer, om te laten zien wat de krijgsmacht nodig heeft om op peil te blijven, wat de krijgsmacht voor de belastinggelden heeft gekocht. In het algemeen, aldus spr., heeft men te weinig begrip voor de overgecompliceerdheid van de krijgsmacht. Wat heeft dit alles ten doel? Om eën oorlog te winnen? Nee, aldus de commodore zeer gedecideerd. Niet om een oor log te voeren of te winnen, maar alleen en uit sluitend om de vrede te winnen. Wij moeten de krijgsmacht niet zien, als een macht, die een De deze week in Rijssen te houden gro te leger- en luchtmachttentoonstelling „Paraat" bracht maandag in Rijssen reeds de eerste militaire drukte. Des morgens arriveerden op het grote nieuwe plein „de Driehoek" aan de Elsenerstraat de eerste militaire wagens met enkele vliegtuigen (in grote onderdelen) en een aantal tanks. Onder grote belangstelling (vooral van de jeugd) begonnen militairen de onderdelen in elkaar te zetten en reeds spoedig daarna ston den de vliegtuigen op het te, rein opgesteld. Ook de tanks kregen een goede plaats toegewezen. De gehele expositie staat onder leiding van ka pitein Jager en onder diens leiding hebben de manschappen maandag eerst de tentoon stelling in Emmen beëindigd en de onderde len overgebracht naar Rijssen. De vliegtuigen die des morgens binnen kwamen waren een Hunter-straaljager en een Harward-lesvliegtuig. De tanks waren een 50-ton centurion-tank en een A-Mix-tank (voor personenvervoer). Des avonds kwamen een aantal grote leger- vrachtwagens binnen met de onderdelen van de grote expositiehal. WW.-'W-vvy.y.v - --v Op de grote rennen van Ascot *o 3 men velen niet alleen om te kijken I doch zeker ook om gezien te wor- den: De sportieve gebeurtenis is 1 langzamerhand uitgegroeid tot een - Engelse modeshow van allure. I 1 Hier zien we barones Rothschild I in een creatie van een geel-gnp ruitje met bijpassende parasol. - hoge hoed en schoenen. Opvallend 1 is het beslist! ■uaiiitiiiiiuauiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiintiiiiiiiiiMwiiiiiT aanval wil ondernemen, maar de krijgsmacht moet zo zijn samengesteld, dat een tegenstander het risico om ons aan te vallen niet durft te nemen. Dan immers hebben wij de vrede, zij het een duurbetaalde, gewonnen Wij moeten ons niet in slaap laten sussen, waarvan wij de kwade voorbeelden in de jongste geschiedenis hebben kunnen zien. Wij moeten aldus de brigade-generaal Broek meijer, de beschikking hebben over parate mid delen Deze middelen worden steeds geïnves teerd Wij weten, dat vliegtuigen en raketten een walgelijke destructieve kracht hebben We moeten er aan meewerken om een oorlog on mogelijk te maken, aldus spr Als de krijgs macht de steun heeft van het Nederlandse volk moeten wij in staat zijn de vrede af te dwin gen. Natuurlijk vergt de begroting van Defensie ontzaglijke bedragen Maar als we weten dat een Starfighter, 6,2 miljoen gulden kost, de AMX-tank van de landmacht een half miljoen de radarapparatuur en alle nieuwe ontwikke lingen onvoorstelbare bedragen (de verticaal- stijgende bommenwerper, zal 12 15 miljoen gulden gaan kosten) dan moeten we kunnen begrijpen, dat de vrijheid zeer duur moet wor den gekocht. Wij mogen geen zwakheid tonen, wij moeten een eventuele agressor chanteren dat wij zulk een kracht hebben dat we ooit geen oorlog meer willen Op de tentoonstelling, aldus com modore Broekmeijer, laten wij zien, dat de krijgsmacht een ingewikkeld apparaat is ge worden. Wij kunnen er ook zien, dat leger en luchtmacht paraat zijn om de tanden te laten zien, ook weer alleen om de vrijheid te verdedi gen. Natuurlijk kunnen wij niet alleen blijven staan, dat kunnen grotere landen als het onze zelfs niet. Daarom zijn de krachten van ver schillende landen gebundeld in de NATO Ook hiervan kunnen wij verschillende wetenswaar digheden op de tentoonstelling vinden. De burgemeester van Rijssen herinnerde in zijn toespraak er aan, dat het reeds geruime tijd geleden was, dat het gemeentebestuur door overste Glaser was benaderd over de organisa tie van de tentoonstelling Paraat. Het was geen moeilijke vraag. Wij hebben direct positief gereageerd en wij stellen het, aldus burgemeester Landweer, zeer op prijs, dat de expositie in Rijssen wordt gehouden Het i^,.enigszins 4amn^r, aldus spr., dat vydj niets van de Kon Marine, kunnen zien, hoewel het- aldus de burgemeester best te begrijpen is dat de Marine niet met Hr Ms. kruiser De Ruyter de Regge kan opvaren. Op de tentoonstelling Paraat laat het leger en de luchtmacht het meest moderne materieel zien. Gelukkig staat Nederland tegen eventuele agressie niet alleen. Ons land is opgenomen in Advertentie mmmmmmmm—mmm—mmm 61.60 - f 1,- Tot onderwijzeres aan de Chr. school in de Zuiderstraat te Rijssen werd benoemd mej. J. Poortman te Rijssen. Tijdens de opbouw van de leger- en lucht machttentoonstelling „Paraat" te Rijsen heeft zich maandagavond een incident voorgedaan. Onder de vele jeugdige toeschouwers bevond zich een 16-jarige jongen uit Markelo, die te genover de manschappen van de Kon. Ma- rechausse, die bewakingsdiensten verrichten, hatelijke opmerkingen maakte. Het ergerlijk optreden van dit jongmens ging te ver en hij werd dan ook terdege onder handen genomen. De ouders mogen hun kinderen er wel op wijzen, dat deze tentoonstelling een opvoe dend karakter heeft en ook de jeugd de no dige voorlichting wil geven Het zou jammer zijn, dat door hinderlijk optreden van de jeugd hierdoor moeilijkheden zouden ontstaan. Wit hand fietspompje, groene plastic bol (t.n.v. P. Wesselink), zwart linnen regenpak, bankbiljet van 10,-, paar houten slippers, groen met zwarte streep zwembroek, blauwe zwembroek, badmuts en handdoek, bruine rech ter dames handschoen, houter meetstok (el- lemaat), zilveren rijksdaalder, zwembroek kleur blauw-zwart. zijden hoofddoek, grijze he renregenjas, autopet, kleur rood. Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen zijn te verkrijgen aan het groepsbureau der rijkspolitie te Rijssen, Wierdensestraat 7, op werkdagen tussen: 18.00-20.00 uur. NIET TE LEFONISCH De Rijssense Motorclub organiseert woens dag 26 juni as. een puzzelrit voor auto's en motoren in de omgeving van Rijssen. De start is op de veemarkt. De le Rijssense muziekclub die vorig jaar werd opgericht zal haar eerste uitvoering geven op zaterdag 29 juni a.s. in café Struik. De toegang is voor ouders en andere belang stellenden gratis. de NATO, en ik heb het gevoel, aldus spr., dat wij aan onze NATO verplichtingen loyaal vol doen. Deze tentoonstelling zal veel wanbegrip kunnen wegwerken Wij hebben geen kazernes legerplaatsen in de directe omgeving, zodat het goed is aldus spr dat de inwoners van Rijssen en omgeving naar de tentoonstelling komen om een beter begrip te krijgen van het belang van een goede krijgs macht, die zijn taak verstaat en die vecht voor ons om de vrede, die wij allen zo lief hebben te behouden Hierna werden de genodigden in de gelegen heid gesteld de tentoonstelling te bezichtigen Overste Glasei en kapitein Jager gaven uit voerige inlichtingen, hetgeen door het gezel schap zeer op prijs werd gesteld Heden (vrijdagavond om 19 00 uur) houdt 't fanfarekorps van de technische dienst een mu zikale rondwandeling naar het voetballerrein van Excelsior, waar door een team van de Kon Marechausee motordemonstraties worden ge geven. HOLTEN - De school voor Middelbaar Eco nomisch en Administratief Onderwijs, het ME AO, bovenbouw van de Holtense openbare ulo school heeft, na een tweedaags mondeling examen tien geslaagden afgeleverd Het zijn de dames M E Wielaard uit Deven ter H Veneklaas uit Holten en de heren H de Boef, Deventer, V Braunius, Holten, J H J. Hagreis en G Hiddink Delden, E J Hofman, Almelo, H. P Muller, Bathmen, S Markvoort, Holten en W. G. v.d. Wal Deven ter Zij ontvingen in de raadszaal uit handen van de burgemeester een getuigschrift, dat, zoals mr Enklaar het uitdrukte - door een diplo ma zal worden vervangen, zodra de wetge ver ons hier in Holten zal hebben bijgebeend Het MEAO-verkeert n.l. nog in zijn expe rimentele stadium en wacht voor zijn wetti ge status op de verdere vervolmaking van de z.g. Mammoethwet In de praktijk heeft het zijn praktische en waardevolle betekenis reeds bewezen, zo bleek uit de woorden van de burgemeester, want de vorige jaar geslaag de jongelui hebben allen uitstekende betrek kingen gevonden in het bedrijfsleven, waar voor deze opleiding bedoeld is. Een drietal gecommiteerden n.l. drs. D. Koelwijn, secretaris van het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Overijssel te Zwolle, mr. R. W. Bolt, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te De venter en de gemeentesecretaris, de heer G. J. Langenbarg, hebben gewaakt voor de objecti viteit van het op school afgenomen examen. Mét het hoofd dei' school, de heer H J. Hid dink en de leerkrachten bedankte de burge meester ook hen voor hun medewerking aan dit onderwijs. De docenten hebben met hun zoeken naar nieuwe wegen en een nieu we didactiek gezorgd voor een zo groot mo gelijke geestelijke bagage van de jongelui. Na de burgemeester heeft de heer Hiddink de geslaagde jongelui, nog toegesproken en er op gewezen, dat verdere studie hun pad naar een goede toekomst kan effenen. Zeven ge slaagden zullen op zaterdagmorgen op de school nog verder gaan met een cursus voor het Associatie-diploma boekhouden. Wil het Midden- en Kleinbedrijf zich in de toekomst kunnen handhaven, dan zal het zijn kracht, meer dan tot nu toe is ge beurd moeten zoeken in samenwerking Samen werking op economisch terrein is mogelijk in velerlei vorm en op verschillend terrein Economische samenwerking moet dan ook niet beperkt blijven, tot de klassieke vormen van samenwerking, zoals inkoopcombinaties e.d., doch men zal ook moeten streven naar meer moderne uitingen van samengaan zelfs ovei de branche-grenzen heen Gelukkig zijn er al enige initiatieven genomen en zelfs ge realiseerd Hierbij attenderen we op het win kelcentrum „De Crabbehof" te Dordrecht, een belangrijk initiatief van een aantal Dordt- se middenstanders, en op de Maatschappij tot exploitatie van het Zeebad Breskens Bres- kens, dat industriearm is geworden wil door het aantrekken van toeristen, - men is daarin al voor een goed deel geslaagd - een nieuwe bron van inkomsten opbouwen. Niettegenstaande deze resultaten, menen wij er goed aan te doen, aan economische samen werking in het midden- en kleinbedrijf eni ge aandacht te besteden Wellicht ter over tuiging van een aantal twijfelaars. Wij stellen hierbij nadrukkelijk voorop dat wij geen enkele vorm van samenwerking in het bijzonder aanbevelen Iedere geïnteresseer de ondernemer zal er goed aan doen, nauwgezet na te gaan, met inschakeling van deskun digen, die hij bij zijn organisatie en-of bij de rijksmiddenstandsvoorlichtingsdienst kan vin den, wat in zijn geval de beste oplossing zou kunnen zijn. Uiteraard blijft nadien de ver antwoordelijke beslissing altijd aan de onder nemer voorbehouden. Overwegingen met betrekking tot het geheel of gedeeltelijk prijsgeven van zijn zelfstan digheid, zullen bij het nemen van een be slissing zeker een belangrijke rol moeten spe len. Wij menen, dat voor zover economische samenwerking leidt tot handhaving en verbe tering van de positie van de middenstand in het algemeen, en >/an de betrokken onder nemer in het bijzonder, men positief kan staan tegenover economische samenwerking. Wij hebben eens gelezen, dat economische samenwerking is begonnen in de crisistijd van de dertiger jaren. Het is dus ook hier, zoals bij zovele andere zaken, dat bijzondere (nood)- omstandigheden, dwingen tot prestaties, die voordien voor onmogelijk werden gehouden. Er is nu weliswaar geen sprake van 'n cri sis-tijd, doch wel moet erop worden gewezen, dat de tijd van sleur en afwachten voorbij is. De middenstand zal, door velen is daarop al gewezen, alle zeilen moeten bijzetten, om geen terrein te verliezen. Op de ontwikkelingen in de laatste jaren behoeven we hierbij niet in te gaan. Die zijn aan iedere ondernemer, ook in het midden- en kleinbedrijf bekend. DOEL Het doel van economische samenwerking is, het verkrijgen van economische voordelen voor de samenwerkende ondernemers. Oorspronke lijk ging het erom de concurrentie van de middenstands-ondernemers t.o.v. de andere be drijfsvorm te behouden en- of te versterken. Nadien werd economische samenwerking ook aangegaan, tot verbetering van de bedrijfsre sultaten van de individuele ondernemer. Al samenwerkende, kan men grotere projecten on der handen nemen zonder dat men zijn zelf standigheid geheel prijsgeeft. HOE SAMENWERKEN Zoals hiervoor reeds vermeld, kan er op verschillend gebied en in velerlei vorm wor den samengewerkt. Bijvoorbeeld op het ter rein van de inkoop, de verkoop, de produk- tie, de reclame, de financiering enz. Het zou ons te ver voeren op ieder van deze vor men uitvoerig in te gaan. Bovendien zijn er voor belangstellende ondernemers mogelijkhe den genoeg om de gewenste voorlichting te ver krijgen. In het algemeen stellen wij, dat het voor iede re ondernemer, zowel in de detailhandel als het ambacht en de dienstverlenende secotor, zon der meer duidelijk moet zijn, dat samenbunde ling van krachten „macht" betekent. Bij gezamenlijke - massale - inkoop, kun nen lagere inkoopprijzen worden bedongen. Gezamenlijke reclame-acties kunnen veel groot ser worden opgezet dan individueel en daar door meer effect sorteren. Gezamenlijk opere ren maakt het mogelijk specialisten aan te trekken, waardoor meer kans op succes ont staat. Samenwerkende producenten, het is hiervoor reeds gezegd, kunnen grotere projecten onder handen nemen dan ieder van de deelnemers afzonderlijk. Een zeer belangrijke vorm van samenwer ken willen wij niet onvermeld laten, nl. „be- drijfsvergelijking". Hierbij gaat het erom, dat een aantal branchegenoten in clubverband op geregelde tijden bijeenkomt en dan bedrijfs economische ervaringen en cijfers uitwisselt. Zo'n discussie is voor ieder van de deelne mers zeer leerzaam 'n Conclusie mag dus zijn, dat economi sche samenwerking het de middenstands-on dernemers mogelijk maakt de voordelen van het grootbedrijf binnen hun bereik te bren gen, zonder verlies van de voordelen aan hun eigen bedrijfsvorm verbonden. SAMENWERKINGSKREDIET De rijksoverheid vindt samenwerking be langrijk Daarom is door haar een „krediet voor economische samenwerking" in het leven geroepen De garantie die de overheid voor dit krediet geeft, maakt het mogelijk, dat sa menwerkende ondernemers een rationelere be- drijfsopzet kunnen financieren Dit samenwer- kingskrediet kan zowel dienen voor financie ring van investeringen (bv aanschaffing van machines, uitbreiding van bedrijfsruimte etc.) als voor het verstrekken van bedrijfskapitaal, (bv ter financiering van voorraden en vor deringen) De kredietverstrekking moet in een redelijke verhouding staan tot het door de aanvragers reeds in hun onderneming geïn vesteerde eigen of op lange termijn aange trokken vreemd geld. Enig kapitaal moet dus reeds ter beschikking staan, hetgeen dan kan dienen tot deelname in de financiering, of tot het stellen van ze kerheid Aan het „economisch samenwer- kingskrediet" is geen limiet gesteld De looptijd bedraagt maximaal 10 jaar De gebruikelijke debetrente en omzetprovisie worden aan de kredietnemers in rekening gebracht. Het krediet kan bij een van de kantoren van de Nederlandse Middenstandsbank N V wor den aangevraagd De gekozen vorm van samen werking moet tevoren door de Minister van Economische Zaken zijn goed gekeurd. Dit overzicht is niet volledig. Het bevat echter voldoende gegevens voor een eerste ge dachten bepaling

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3