Trampolinespringers op zomer-uitvoering D.O.S. buiten de wallen 1 De schoolmeester, koster en voor zanger die het ver bracht BOTSINGEN I mm PUROL Gezondere huid is mooiere huid Kynologenclub „R.E.O. houdt clubmatch INGEZONDEN Zilvervloot-actie van de Dierenbescherming- afdeling Rijssen Leden Kynologenclub „R.E.O." trokken er op uit Rivo-volley toernooi KOERBELT KREEG 25.000ste BEZOEKER Verbetering Elsenerstraat Afscheid bij Ter Horst Co. TTfT.V *-,• ÏSJ Degradatie komt nader voor Rijssen Vooruit RKSV sleepte nog één puntje uit Luctor-vuur R.K.S.V.—MARKELO SLOOM DUEL TUSSEN EXCELSIOR EN D.E.S. Vrijdag 7 juni 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 en nie+ verbrand PIGMADERM De avond van de 2e Pinksterdag bracht velen bijeen in Rijssens Volkspark. De gym nastiekvereniging DOS te Rijssen gaf een vlotte serie oefeningen, waarin de kracht der mannen en jongens werd afgewisseld met de gratie en douplesse der dames. Een vrije oefening door meisjes ging voor af aan brug oefeningen door dames op onge lijke leggers en heren op gelijke leggers. Hoewel de afwerking hier en daar echt nog wel voor verbetering vatbaar was, werd het publiek toch voortdurend geboeid door het getoonde. Het paardspringen van de meisjes en jon gens, afgewisseld door voortreffelijke oefenin gen aan de ringen door dames, liet het pu bliek iets zien van het enthousiasme, waar mee geoefend is. Vooral de snelheid bij de jongens lokte menig applaus bij de toeschou wers uit. „Last but not least" bracht een zes tiental dames een fraaie knotsoefening voor het „maanlicht". Deze ritmische afsluiting getuigde van goede leiding en voorstudie in de groep. De Eeerste Nederlandse Trampolineschool liet hierna het Rijssense publiek zien, wat in deze nieuwe tak van de sport te bereiken valt. De uitvoerenden hadden reeds roem ge oogst in de landelijke kampioenschappen „Trampoline springen". Emmy Bogehuis, Ger- rie Ravensloot, Tom Cleton en Jan Schoen maker, bij de landskampioen resp. Ie en 3e De jaarlijkse club-match, die de kynolo genclub „Reo" dit jaar ook weer organi seert wordt gehouden in het Volkspark te Rijssen op zaterdag 13 juli Zowel in de zaal van het Parkgebouw als op het grote gazon zal de keuring plaatsvinden. Als keurmees ters fungeren: Mevr. Gondrexon-Ives Browne en de heren Alofs, Knapen, Kieftenbelt, van de Zande en Franzen. Hoewel er reeds vele inschrijvingen zijn kunnen nog honden voor deze clubmatch wor den ingeschreven, bij het secretariaat Hut- tenwal, 4, tel. 2914 K 5480. Advertentie Tube 2.95 Flacon 7.50 en 2.95 M .d. R. Eind maart is onze afdeling gestart met onze kas, die deze afgelopen strenge winter een paar stevige veren heeft moetenlaten, i.v.m. de langdurige voedering van vogels en andere dieren. De lagere Technische school heeft ons bij deze actie schitterend geholpen. Ongeveer 180 jongens verklaarden zich be reid om de verschillende artikelen te gaan verkopen. En met succes. Want, na aftrek van alle onkosten, hebben we een netto-winst van f 2209,48. Een prachtig bedrag, wat besteed kan worden voor hulp aan noodlijdende dieren. Wij willen, allen die ons hierbij hebben ge holpen, en in 't bijzonder de jongens en het personeel van de .T.S. hartelijk danken voor hun vrijwillige en enthousiaste medewerking. Laten wij allen ons blijven inspannen om dierenleed te voorkomen en te verzachten. HET BESTUUR DER DIERENBE SCHERMING AFD. RIJSSEN. dames en le en 6e heren, wisten bij het pu bliek een herhaald applaus en „oh" geroep op te roepen, terwijl zo nu en dan bij velen de adem in de keel bleef steken. Deze eer viel ook aan de mascote van deze school, een piep-klein aapje te beurt. Het is een goede greep van 't DOSpbestuur geweest om deze groep uit Amsterdam uit te nodigen en zodoende het Rijssens publiek bekend te maken met deze zo uitermate gratievolle sport. Na de pauze werd eenopenlucht-film ver toond, die beter tot zijn recht zou zijn geko men in een goede acoustische zaal, daar het geheel bestond uit een serie prettige Schlagers. Al met al was deze avond wel ge slaagd te noemen. Diverse leden van de Kynologenclub „REO" namen met hun trouwe viervoeters deel aan clubmatches te Sneek en Coevorden. Zij be haalden hierbij enkele opmerkelijke succes sen. De Rijssenaar G. J. Slagman werd in Coevorden in de kampioensklasse afd. reuen eerste met zijn kortharige Duitse Staande. Bij de teven werd de Amerikaanse Cocker Spaniel van de Rijssenaar G. Kamphuis kam pioen. Beide honden waren de beste van de tentoonstelling. Ook de heer J. P. A. van de Belt boekte successen met zijn St. Bernard werd hij beste bij de Dogachtigen en beste van de clubmatch Met zijn Cocker Spaniel kreeg hij 1 U. Hij was in het bezit van de beste jachthond en op 2 na beste der tentoonstelling. Wiegerink-Slag uit Nijverdal werd met zijn 2 Boxers 1 en 2. De heer B. J. van Heek, Rijssen werd met zijn Bernersennenhond 1 en kreeg 1 ZG met zijn groenen-dealer. J. Gerritsen werd 1 met zijn Schotse Herder. G. Kamphuis, eveneens uit Rijssen kreeg een 2 u met zijn Cocker Spaniel, B. J. Asbroek Nijverdal kreeg met zijn Dalmatische hond een eerste plaats. H. Boerman, Rijssen haal de met zijn 3 Dalmatische honden een 2e, 3e en 4e plaafs. S. B. Wennemers, Nijverdal werd met zijn Middenslagpoedel eerste. G. ten Brin- ke uit Enter werd met zijn Duitse Herders le en 3e J. ten Brinke met zijn Whippet le, even als B. H. Beldman, die eerste werd met zijn Korth. Dashond. In Sneek waren de suc cessen niet zo groot. Hier behaalde B. J. van Heek, Braakweg 4 Rijssen, met zijn Berner Sennenhond een 1 U. en met zijn Groe- nendaler Herder 1 ZG .Met deze laatste hond werd hij in de kampioensklasse 2e. H. Boerman, Walstr. 29 Rijssen behaalde met zijn 2 Dalmatische honden een 1 U en 1 ZG In de eindkeuring om de beste hond kwam dit dier op de 3e plaats. Dinsdagavond om half acht wordt in ge bouw Jeruël een volleybaltoernooi gehouden, georganiseerd door RIVO. De deelnemende teams zijn: Zwaluwen dames 2, uit Almelo, Rexalco I uit Nijverdal en het damesteam van RIVO. Het Rijssense zwembad „De Koerbelt" heeft over gebrek aan belangstelling niet te kla gen. Natuurlijk werkt daar het mooie weer van de laatste dagen wel erg aan mee. Woens dag werd reeds de 25.000 ste bezoeker geno teerd. Gezien dit feit, voorziet het fraaie bad in een grote behoefte. Behalve de mooie lig ging tegen Hollands Schwarzwald is vooral het circa 4 ha grote gazon de grote trekpleister van dit unieke bad in deze omgeving. Het aantal abonnementen is nog steeds stijgende. Momenteel bedraagt dit bijna 4000. Het aan tal kinderabonnementen is het grootst n.l. 1410, gezinsabonnementen 978, jeugdabonne- menten 901, terwijl aan volwassenen 500 abon nementen zijn uitgereikt. RJJSSEN Hij was gewoon de zoon van Vinken Jan Harm. Maar hij kon reeds op school mooi zingen. En de schoolmeester raakte zo in ver voering dat tijdens het gezang van de jonge Vinke, meesters pruik van links naar rechts ging en van achteren naar voren. Neen, de meester vond het een goede Vin kenslag. Zoals hij zelf zei. Dat woord Vinken slag zou voor Dieks grote gevolgen hebben. De oude Vinke was gewoon daghuurder op de Grimberg. Aan dat heel gewone, waren ook nog voorrechten verbonden. De generaal ma joor wilde een jongen hebben, om opgeleid te worden voor oppasser. En daar Vinken Jan Harm, vrij hout mocht sprokkelen in de bos sen van de Grimberg en daar met zijn gezin een ijverig gebruik van maakte en boven dien nog zo nu en dan een buitenkansje had moest hij voor de generaal majoor te Rijssen een jongmens opsnorren, die in de toe komst oppasser zou worden bij de Grimber ger officier. Groot was de ambitie te Rijssen niet. Verbeeld je da jonker van de Grimberg nam vaak in buitenlandse legers dienst. In een klein land als het onze was het alle da gen geen oorlog en er moest geregeld geld ver diend worden, wilde men op de Grimberg meneer spelen. Jan Harm had nu ook weer verschillende adressen afgelopen maar geen been aan de grond gekregen De oude Brood Gait, die in de Walstraat woonde, Lad hem zelfs schobbert gescholden. Toen Jan Harm min of meer kor zelig thuis kwam was er groot spektakel zijn vrouw schuimbekte van woede, en Dieks brul de en snotterde dat je horen en zien verging. Jan Harm vroeg wat er was. Is er onge mak? vroeg hij. Ongemak heb iej, op 't heufd krijste de vrouw. Het is veel erger. Onze Dieks wordt door alle jongens de Vinkenslag genoemd en daar is dat ondier van een school meester de schuld van, die heeft hem die naam gegeven. Gooi hem morgen met de klomp naar de kop! Riep vader. Na dit intermezzo keerde de kalmte in de huiskamer terug. De volgende morgen ging Jan Harm als naar gewoonte naar de Grimberg. Hij moest de generaal majoor teleurstellen. De heer vond dat niet prettig en Jan Harm moest er te avond maar weer op uit. Het was half tien in Momenteel wordt van gemeentewege de El senerstraat te Rijssen gemoderniseerd. Deze drukke straat is door het steeds toenemende verkeer veel te smal geworden, zodat bij het passeren van twee vrachtauto's wel eens van het trottoir gebruik moet worden gemaakt. Hierin zal nu een flinke 'verbetering worden aangebracht, doordat het grootste gedeelte van deze straat verbreed zal worden, nu een stuk van het plein Rozengaarde - Elsenerstraat hierbij wordt aangetrokken. Het eerste gedeelte van deze straat vanaf het Schild kan nog niet worden verbreed, zo lang een tweetal aangrenzende woningen nog niet zijn verwijderd. T.z.t. zal het geheel een mooie brede verkeersstraat worden. De ver betering van thans kan al een goede stap vooruit worden genoemd. In verband met het bereiken van de pen- sieongerechtigde leeftijd wer op het kantoor van de firma ter Horst en Co. vrijdag af scheid genomen van de arbeiders A. Ave- resch, Kattenhaarsweg 16, wever en J. Wol- terink, Blindebanisweg 5, kopsjouwer. Zij wer den namens de directie hartelijk toegespro ken door de heer A. H. ter Horst die hen dank bracht voor hun vele jaren trouwe dienst. Als aandenken ontvingen zij het beken de wandbord. ülilllllllllllUII'l Ililllllfl nu ii:ii!i:iiiiiin oiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiaiii i »E«iiriiu«iiirr i!ii!i«Hiiiiii»i!iiiiiiiu»iii(iiiii!i»iniitni: i i::i!ia;ivi r-i •r,«fiiiwi«naitiitti Demonstraties in Teheran tegen plannen van de regering voor vrouwen-emancipatie en de verdeling van het grootgrondbezit in Perzié, hebben tot zulke ernstige on lusten geleid, dat woensdgaavond in de Perzische hoofdstad, de staat van beleg is riVT C I rmrj a -my afgekondigd. Er zouden twintig doden te betreuren zijn. De fotó töórtt demon- 1.1 1 X JLj 11 J_jX\iY.iN stranten, veelal behorende tot Alohammedaanse Sjia-sekte met spandoekenvlag gen en het portret van een van de gearresteerde leidersin 't centrum van Teheran. de morgen. De heer van de Grimberg was in de nabijheid van het kasteel en gaf zijn ar beiders aanwijzingen, hoe hij het wilde heb ben. In de school was intussen iets vreselijks gebeurd. Toen meesters stem door het school lokaal klonk van Vinkenslag kom hier. Kwam onverwacht met een harde klap de klomp te gen het bord. Deze vloog suisend langs meesters hoofd. De meester greep klomp en stok. Dieks zou er van lusten. Dieks kwam naar voren, hij griste meester de klomp uit de hand en holde de school uit. De meester er achter aan. De meester vloekte en brulde. Maar Dieks zette de sokken er geducht in. Hij holde naar de Grimberg daar zocht hij beschutting bij vader. De jonker stond met de handen op de rug naar een vlucht wilde eenden te kijken. Toen hij opeens hulpgeroep hoorde. Daar zag hij de zoon van Jan Harm draven en de schoolmeester er achter aan. Dieks liep de jonker voorbij. Maar de meester wiste zich met een grote linnen zak doek het zweet van het gelaat. En begon geweldig te schelden op de Vinkenrommel. Zacht wat! Gebood de generaal majoor, laat de jongen hierkomen. De jongen werd gehaald en kwam onder beschutting van zijn vader. De meester verklaarde dat de jongen opgroeide voor galg en rad. Maar de jonker verklaar de hij wordt mijn knecht. De meester kon gaan en vond in de stadsschool een geweldige pan. Een der jongens had een pop op het bord getekend met een heel groot hoofd en daar onder stond, dat is de meester! De meester beloofde bikkels en tollen aan de Advertentie Do es fl.40 gn9Cct. mMyjïm "^iiiiuiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiatiiiiai)iiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiaiiiiii<ii<iaiiiuiiiiiiiiiiitaiiiiiisiiiiiitiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiifliiiiiiiiiiiiiiiiiautiiiiiiiiiiii!iitiiiiiitiiiiii«i}aititiiiif iiai(«iii(iiiiiiiitii!iiuiMiiicniii«ttaticitiu944 Rijssen Vooruit heeft zaterdag in de wed strijd tegen PH niet voor de zo broodnodige opluchting bij haar supporters kunnen zor gen. De Almeloërs drukten in de slotfase, met tien man spelend, RV naar een 4-1 neder laag. Het begin was hoopvol voor de geel zwarten, want al na vijf minuten pikte Jan sen een voorzet van rechts op en scoorde beheerst, 0-1. Tien minuten later werd een slechte uittrap van Kwintenberg door Dros ten ineens opgevangen en in een doelpunt omgezet (1-1). Na rust bracht Schiphorst de stand op 2-1 voor PH, maar daarna leken er kansen voor de Rijssenaren te komen. Bij de eerste aan val sprong Maatman tegen de PH-doelman Blom op, waarna Van Loevezijn zich niet kon beheersen en door de scheidsrechter uit het veld werd gestuurd. PH-rechtsback Brugge- man werd daarna geblesseerd, zodat invaller Thien het Almelose team weer op tien man moest brengen. RV scheen nu niet kansloos, maar het pakte anders uit. Invaller Thien bracht meer vaart in het spel en Kwintenberg kreeg handenvol werk. Na 25 minuten bracht Drosten de stand op 3-1. G. Schiphorst kopte daarna uit een hoekschop de eindstand op 4-1. Hierdoor en door de overwinning van Ste- vo staat Rijssen Vooruit met nog een wedstrijd te spelen twee punten achter op de ploeg uit Geesteren. In een slechte wedstrijd heeft RKSV Pink stermaandag een doelpuntloos gelijkspel be vochten tegen kampioenskandidaat Luctor et Emergo. De Rijssense verdediging sloot uit stekend, waardoor de gevaarlijke rechtsbui ten van Luctor, De Leeuw, bijzonder weinig kans kreeg. Alleen op links vielen er soms gaten, die dan door stopper Oude Luttikhuis uitstekend gedicht werden. Bovendien stak doelman Pfeiffer in grote vorm en behoedde met name in de 2e helft, toen de Almeloërs veel sterker waren, zijn ploeg voor een ne derlaag. In de voorhoede klopte het minder goed, ook al omdat de robuuste Luctorverdediging tamelijk straf dekte. Een maal glipte echter de RKSV rechtsbuiten door het centrum langs stopper De Jong, kopte de bal ook nog langs Keupers, maar de scheidsrechter keurde het doelpunt af omdat de Rijssenaar bij het laatste kopduel zijn hand gebruikt zou hebben. De voor a.s. zondag 9 juni vastgestelde com petitiewedstrijd RKSV-Markelo is na onderling overleg vastgesteld op a.s. zaterdag 8 juni om 5 uur. Zelden is er in de semi-derby Excelsior DES zo ongeïnteresseerd gespeeld als zater dag. Wij laten in het midden of hieraan de temperatuur debet was, dan wel het feit dat geen der partijen direct belang had bij een overwinning. Voor de rust werd er van weerszijden slecht gespeeld en de werklust, die anders deze wed strijd kenmerkt, ontbrak geheel. Nonchalant werd er met kansen omgesprongen. De tweede helft was een getrouwe kopie van de eerste. De strijd werd in hoofdzaak op het middenveld uitgevochten. Ongeveer 15 minuten voor het einde kwam De Leeuw voor open doel en wist deze kans slechts met moeite te benutten. Blijkbaar hadden alle spelers vre de met deze stand. gene die hem de dader wilde noemen. Maar zo uitgekookt was de Rijssener jeugd wel, dat hij het niet gewaar werd. De generaal majoor foeterde vader Vinke eerst helder uit. Daarna nam hij de zoon onder handen. De jongen beefde als een riet onder de strenge blik. Daarna vertelde hij aan Jan Harm dat zijn zoon hier bleef. De rentmeester Zever Bats zou verder de jongen onderrichten en er een goede oppas ser van maken. Maar Dieks moest op de Grimberg blijven. En als hij grappen uithaal de, dan zou Zever Bats er die helder uitslaan. Voor de jonge Vinke brak nu een helse leertijd aan. Hij .lad net zo goed in een ver beterhuis kunnen zitten. Alleen voedsel kreeg hij meer dan voldoende. Maar des morgens om zes uur kwam Zever Bats en sloeg met zijn stok tegen de Beddekast aan, waarin Dieks sliep. Toen Dieks na veertien dagen de moed opbracht om tegen te mopperen, riep Zever Bats de paardenknecht, die aan het haksel snijden was. Gooi de rekel in de snijzomp en de arbeider die de Pompe heette, was een vrij ruwe kerel, die alleen voor paarden leefde. Dus met zijn grove knuisten pakte hij Dieks aan en gooide hem met het hoofd naar voren in de snijzomp. Zever Bats riep, laat hem dit keer nog maar leven! Dieks had de schrik zo te pakken, dat hij zon der om te kijken het bijgebouw uit draafde en zonder om te kijken naar Rijssen holde. Hij draafde de Walstraat in. Hoewel men in Rijssen ook in vroeger eeuwen vroeg bij de pinken was, bleek het toch een ongewoon verschijnsel de jonge Vinke zo te zien lopen. Totaal van streek vluchtte hij het Vinken- huis binnen en schoot bij een broer in het bed. Deze Vinken Willemken schrok van het on verwachte bezoek en gaf een geweldige schreeuw. Moeder en vader Vinke schoten toe, zij keken verbaasd hun oudste gekleed en wel en bibberend en bevend in het bed te vinden. Na veel gevraagd hoorden zij wat er gaande was geweest. De vader die juist de morgen maaltijd achter de knopen had, nam gezwind de stok en stapte op de Grimberg af. Daar was ook alles in rep en roer. Zever Bats vreesde zijn heer zeer. Vooral als de generaal majoor nukken had. En dat kwam nog al eens voor. En nu juist deze morgen vroeg de sabelsleper naar Vinken Dieks. Dieks was weggelopen. Hoe kon dat? wil de de generaal weten. Streng keek hij Zever Bats aan en toen moest het hoge woord er uit. De Pompe had Dieks in de snijzoemp ge gooid, op bevel van Zever Bats. Beiden wer den met de rijzweep geslagen. Zever Bats begon te brullen. Zwijg ellendeling! brul de de generaal majoor of ik sla je dood! Pompe liet zich gewillig afranselen, maar dacht bij zich zelf Zever Bats is nog niet jarig als ik hem onder vier ogen in de vingers krijg. Ondertussen arriveerde Vinken Jan Harm en die wilde dadelijk de kasteelheer spreken, nou dat kon. Jan Harm vroeg of hij er een schoutenzaak van zou maken. Maar de gene raal sprak, niks te schouten, zulke zaakjes knap ik zelf op. Haal Dieks en onmiddellijk! Vader Vinke haalde de zoon op en de gene raal vertelde, dat Dieks nooit meer een grote mond mocht heben, en wanneer hij het ooit weer in zijn hoofd mocht halen zonder per missie weg te lopen, dat dan de generaal hem zou laten ophangen aan de prachtige rode berk in het park. Daarna moesten de Pompe en Zever Bats aantreden en hen werd op het hart gedrukt de jonge Vinke niet weer aan te raken. Van dien dag af veranderde de toestand aanmerkelijk voor Dieks. Hij kreeg een slaap plaats boven in de toren. En les van een oude soldaat uit Almelo. Die soldaat was een bo venste beste kerel, wanneer hij tenminste nuchter was, dat was lang niet altijd het ge val. Toen Dieks zeventien jaar was, oordeelde de generaal majoor hem zijn vooroppasser. Op een bepaalde dag ging de baron van Voerst ten strijde. Hij moest vechten in Oos tenrijk en Dieks moest mee om zijn heer te verzorgen. En het moet gezegd worden. Dieks was een model oppasser. Hij poetste niet al leen de laarzen keurig maar was ook een handig barbier nagelverzorger. De dag voor hij met de generaal ten strijde zou trekken nam hij te Rijssen afscheid van vader en moeder en broers en zustersen vrienden. En vooral van Leem Dika de struise dag loners dochter welke Dieks ondanks haar ze ventien jaar al eeuwig trouw gezworen had. Dieks werd er bepaald misselijk van, zo snotterde Dika. Hij overmande zich echter rukte zich los. Hij stapte nog even naar de schoolmeester om ook van hem afscheid te nemen. Hij viel er met de deur in huis. De schoolmeesterse een feeks van een wijf was net bezig haar dierbare man af te dekken. De schoolfrik had dekking gezocht onder de tafel, dat deed hij wel meer. In school was hij een tiran, maar in huis een manusje van alles. Greete, de schoolmeesterse deed nog een houw, toen plots de deur open ging en daar de jonge Vinke stond. Manshand boven! Riep de schoolmeester toen hij hulp zag opdagen. Greete maakte zich gereed om ook de jonge Vinke een mep te geven. Maar Dieks was in de leer geweest bij de oude dragonder uit Almelo en haalde met de rechtervuist eens flink uit. En dat hielp. Greete rolde over de vloer en kerm de oegoetoegoet. Hee slöt mi'j dood! Zo erg was het intussen nog niet, maar de schoolmeester kreeg gelegenheid zich te herstellen. Hij werkte zich onder de tafel vandaan en toen pas merkte hij hoe volleerd zijn vroege re leerling was in het in orde brengen van iemands uiterlijk. Hij wenste zijn gewezen pupil een schone toekomst toe. En de schoolmeesterse wenste hem toe dat hij in de' eerste de beste veldslag die hij mee maakte zou sneuvelen. Intussen had heel Rijssen met Dieks te doen. En zeei veel Rijssenaren vonden Vinken Jan Harm een kerel van niks, om die jongen zo mee te geven aan een lichtmis van een generaal ma joor, die ter wille van geld, tegen allerlei Jan Hagel ging vechten. De morgen kwam dat de stoet uittrok. Want behalve de baron Van Voerst en zijn oppasser Vinken Dieks waren er nog driehonderd manschappen die mee te velde trokken De generaal liet zich tot Lingen wegbrengen in de koets En Dieks zat achter op de koets met de rug naar zijn meester toegekeerd, het paard bij de teugel houdend Tot Tubbergen kende Dieks de weg en toen werd alles vreemd en werd hem het week om het hart. VAN COEVERDEN l

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3