PINKSTER- AANBIEDING TER HARMSEL Wier den en Rijssen tentoonstelling houden beroepen- in het „Anker" Zwaar of licht te verteren RIJSSENSE JAGERS HIELDEN KLEIDUIVENW EDSTRIJDEN Vrije tijds-kleding bij uitstek MEULENBELT Clubhuiswerk wachl op eigen clubhuis Gloeilamp nog niet ten onder in de strijd tegen neonbuis Beter maar niet duurder Suèdejasjes in alle maten voorradig - moderne regenmantels en nylon jacks - ploegstoffen in meer oan 100 desssrb Wij hebben een grote keuze in (ostuums - jassen - colberts en pantalons - Merven als Mullair - Century-Shelten en Falcon spreken voor zichzelf Nieuws van de lagere Excelsior-elf tall en VAKANTIEKLEDING makkelijk waskaar kreukvrij snel droog Een VAKANTIEKLEDING voor moderne, zorgeloze mensen voor Vader en Zoon Hoe de duiven vlogen Pagina 7 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Vrijdag 24 mei 1963 Wij ontvingen nieuwe collecties mantels - mantekostuums - japonnen - biouses enz. - Geimos Voordelen Koud licht i Wierden: Op initiatief van het Rijksarbeids bureau en het Gewestelijk Arbeidsbureau te Almelo organiseren de gemeentebesturen van Wierden en Rijssen in het tijdvak 12 tot en met 22 juni a.s. in het christelijk verenigings gebouw „Het Anker" te Wierden een beroepen- tentoonstelling. Voor het welslagen van deze tentoonstelling is een comité gevormd, bestaande uit de heren Mr. E. D. Maaldrink, burgemeester van Wier den (voorzitter), wethouder J. A. Scholman van Rijssen, wethouder G. J. Kampman van Wierden, J. van Maanen, hoofd van de Juliana- school te Rijssen, W. de Boer, hoofd van de openbare lagere school te Wierden, A. Jacobs hoofd van de R.K. Jongensschool te Enter, J. G. van de Westeringh, hoofd van de landbouwschool te Wierden en mejuffrouw H. B. Aalderink, hoofd van de huishoudschool te Rijssen. Secretaris is de heer A. J. Went- zel referendaris ter secretarie van de ge meente Wierden. De bedoeling van deze tentoonstelling is de leerlingen op aanschouwelijke wijze in zicht te geven in de hedendaagse beroepenwe- reld. Door deskundige explicateurs en explica- trices zal een rondleiding worden gehouden voor de kinderen van de hoogste klassen van de verschillende scholen in de gemeenten Wierden en Rijssen. De tentoonstelling om vat ruim 220 beroepen, zowel mannelijke als vrouwelijke. In totaal telt de tentoonstelling 82 panelen, waarop een bonte verzameling mannen- en vrouwenberoepen zijn uitgebeeld, met foto's uit beroep en bedrijf. Er zijn 46 panelen met ruim 150 mannenberoepen en 36 panelen met ongeveer 70 vrouwenberoepen. Natuurlijk kan deze tentoonstelling niet vol ledig zijn, wanneer men bedenkt, dat het door deskundigen geschatte aantal beroepen en functies rond de 4300 loopt. In de avonduren zal voor de ouders en- of verzorgers gelegenheid bestaan deze tentoonstelling te bezoeken. Op deze tentoonstelling zullen vele bekende beroepen te zien zijn, maar ook een vrij groot aantal, waarvan vele misschien nog nooit gehoord hebben. Toch kunnen juist deze beroepen, wanneer wij letten op de richting, waarin het economische leven zich tegenwoor dig ontwikkelt, voor vele jonge mensen in de toekomst een interessante werkkring vor men. Een van de belangrijkste beslissingen van de jeugd is straks het kiezen van een beroep en dat is voor velen soms een heel moeilijke keuze. Deze tentoonstelling wil hierbij de hel pende hand bieden door iets van de onbe kendheid van verschillende beroepen weg te nemen door de jeugd, maar ook de ouders, in staat te stellen hun blik te laten gaan over het uitgestrekte terrein van opleidingen en beroepen. De tentoonstelling gaat terug tot de zeven tiende eeuw, dus de tijd van de gilden. De plm. 1100 schoolkinderen, die de tentoonstel groepsverband onder leiding van een leer kracht. Hiervoor is een schema opgesteld Het comité hoopt door deze tentoonstelling ling zullen bezoeken, komen allemaal m te bereiken, dat de gewenste belangstelling van de ouders wordt gewekt, zodat zij zich tijdig over de te nemen beslissing over de toekomstige opleiding van hun zoon of doch ter kunnen beraden. In een doelpuntenrijke ■wedstrijd speelde Excelsior 4 zaterdagmiddag met 6-6 op ei gen terrein gelijk tegen Enter Vooruit 3. De wedstrijd Excelsior 4 tegen S.V.V.N. 4 uit Nijverdal welke voor Hemelvaartsdag om 11 uur 's morgens was vastgesteld, werd reeds maandagavond gespeeld en door Ex celsior met 6-0 gewonnen. Voor zaterdagmid dag is vastgesteld de wedstrijd Excelsior 4 D.E.S. 4. Dit is de laatste wedstrijd van de Rood-Witten in deze competitie. De andere Excelsior elftallen zijn reeds uitgespeeld. De wedstrijd Excelsior I - D.E.S. I welke was vastgesteld voor a.s. zaterdag is uitge steld tot zaterdag 1 juni. 's Zomers eet iedereen graag lichte kost, 's winters lijkt zwaardere ons beter. Dat licht en zwaar wordt dan meestal in de hoe veelheid vet gezocht. En inderdaad is de hoe veelheid vet een van de factoren, die van invloed zijn op het werk, dat onze maag en darmen moeten verzetten om het voedsel „klein te krijgen". En dat bedoelen we met licht en zwaar verteerbaar. Licht verteerbaar is het voedsel, dat minder lang in de maag blijft dan zwaar verteerbare kost. Voedsel kan zwaar verteerbaar zijn, doordat het veel vet bevat, maar ook doordat het compact is of stijf. Dat is b.v. het geval met donker rog gebrood en massieve stamppotten. Moet de voeding licht verteerbaar zijn? In het algemeen is het niet nodig ervoor te zorgen, dat ons eten licht te verteren is. Voor bepaalde diéetpatiënten en voor baby's, die nog een zwakke maag hebben, is het wél van belang, voor anderen niet. Het heeft juist wel voordelen wanneer de voeding niet te licht is. Zij verzadigt dan langer en zorgt ervoor, dat onze maag niet al te gauw om eten vraagt. U begrijpt natuurlijk wel, dat het verkeerd is om naar de andere kant over te slaan en dus zoveel en zwaar te eten, dat tot geruime tijd na de maaltijd de prestaties gering zijn en de oplettendheid te wensen overlaat. In het verkeer of in een bedrijf, Op de schietbanen van de Rijssense schiet vereniging „Tubantia" hield de Rijssense Ja gersvereniging een kleiduiven- en buks wedstrijd. Er bestond hiervoor flinke animo, terwijl de weersomstandigheden vjij redelijk waren. Na afloop reikte de heer J. Voortman m ca fé Smit de prijzen uit. De uitslagen luiden: 1 Vaste baan leden R.J.V.: 1. W. Wassels 140 p. 2. G. Kaster- bok 125 p. 3. H. Brinks 115 p. 4. W. G. Spek- horst 115 p. 5. J. Voortman 110 p. 6. H Wes- sels 105 p. 7. A. Kastenberg 95 p. 8. G. Ro- zendom 90 p. 9. L. van Losser 85 p. 10. G. Wessels Elsenersun 80 p. 2. Vrije baan doubletten: 1. W. Wessels. 2. H. Zandvoort. 3. G. Schuitemaker. 4. G. Wessels. Vrije baan Inkomers: 1. W. Wessels, Rijs sen. 2. K. Bos, Holten. 3. H. Brinks. 4. W. G. Spekhorst. 1. Vrije baan. Afgaande: 1. W. Wessels, Rijssen. 2. R. Kastenberg. 3. H. ten Berge Jr. 4. H. Wessels. 5. Buksbaan: 1. H. Wessels, Rijssen. 2. M. Brinks. 3. H. ten Berge. 4. A. J. ten Hove. Dhr. J. Langenhof kreeg de poedelprijs. waar voortdurende attentie vereist is, kan het zelfs funest zijn. Wanneer het, b.v. voor dieetpatiënten, no dig is, dat de voeding licht verteerbaar is, kunt u dat bereiken door groenten, die dikwijls last veroorzaken, zo als de meeste koolsoorten, uien en prei uit het menu weg te laten, evenals groene erw ten en bonen, noten, compact bruin- en vol korenbrood, donker roggebrood en alle soor ten zeer vers brood; in de voeding niet veel vet te verwerken, ook b.v. geen zeer vet vlees of vette vlees waren; stijf geslagen room behoort ook tot de machtige spijzen; te zorgen, dat korstjes van vlees, vis e.d. niet hard gebakken worden, zodat ze taai en stug zijn, maar ook weer niet te lang zaam, zódat er veel vet in trekt.; niet al te ingewikkelde gerechten klaar te maken; gerechten, zoals stamppot, aardappelpu ree, dikke soep, niet te stijf te maken; het voedsel niet in grove stukken door te slikken maar goed te kauwen of klein te snij den als het gebit dienst weigert. Het nut van onverteerbare voedseldeeltjes. Het is van belang, dat onze maaltijden onverteerbare voedseldeeltjes bevatten. Die helpen namelijk de ontlasting vormen en be vorderen daardoor de stoelgang. Groente en fruit b.v. bevatten de onverteerbare cellu lose. Zij, die een sapcentrifuge gebruiken, weten, dat steeds een deel van de groente of het fruit in het apparaat achterblijft. Die pulp bestaat uit vezeltjes, soms ook pitjes en stukjes schil. Meest onverteerbaar. Ook in brood komen onverteerbare deeltjes voor en wel meer naarmate het brood meer ze meldeeltjes bevat. De donkerder broodsoor ten (bruin-, volkoren-, krop-, donker rogge brood) zijn rijker aan cellulose dan wit brood. Zo ziet u, dat groente en fruit, peulvruch ten en „donker brood" niet alleen goed voor ons zijn door de mineralen en vitamines, die ze ons leveren, maar ook om andere redenen. een vlotte weekend mode, voor zorgeloze vrije dagen Vakantiekleding, waarin u kunt genieten, waarin u vrij kunt zijn, zonder bezorgd te zijn, dat u niet goed gekleed gaat. Perfecte gekenmerkt door EEN FANTASTISCHE COLLECTIE VINDT U BIJ Er bestond vrij veel belangstelling voor de avond, die door de Stichting „Club en buurt huiswerk Rijssen" zaterdagavond in ge bouw „Jeruel" werd gehouden. Deze avond was belegd als afsluiting van het Clubhuis werk. Het was de voorzitter van het clubhuis- werk de heer H. N. Hollander, die in zijn welkomstwoord de wens uitsprak, dat de stichting spoedig over een eigen clubhuis beschikking zal hebben. Spreker memoreerde dat in feite de slui tingsavond het enige is, wat de Rijssense be volking tot nog toe van het clubhuiswerk te zien krijgt. Dat aan een en ander heel wat werk vast zit, daarbij wordt vaak niet stil gestaan. Want het wil wel wat zeggen om 250 meis jes en jongens intensief aan het werk te hou den met handwerkclubs, handenarbeid, in- stuifgroepen, tafeltennisclubs, timmerclubs etc. Gelukkig heeft zij de beschikking over een groot aantal prima medewerkers en mede werksters. Hierdoor alleen is het bestuur in staat zoveel voor de Rijssense jeugd te doen De aanwezigen kregen vooral aan de hand van werkstukjes, die geëxposeerd waren een indruk van het nuttige werk, dat door de Rijssenaartjes met steun van de leiders en leidsters wordt verricht. Voor de muzikale omlijsting zorgden leer lingen van de Rijssense Muziekschool o.l.v. de heer G. Kaspersma op waarlijk uitste kende wijze. Vooral dank komt toe aan de dames mevr. Steenhuizen en mej. Waanders, die de fraaie kostuums hadden vervaardigd. Het zangspel werd uitgevoerd o.l.v. mevr. Lugtigheid, mevr. Steenhuizen en mej. Waan ders. Mevr. Lugtigheid zorgde voor een prima pianobegeleiding. Opvallend was de geestdrift, waarmee alle medewerkers en medewerksters vooral deze avond zich inzetten. Een aardig slot was een quatre-mains pi anospel door twee leerlingen van de muziek school. 'iiMaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiifiiiiii iiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuini, ENTER 1 - De postduivenvereniging „De Lucht- bode" te Enter hield haar wedvlucht van- af Neufvilles. De afstand bedroeg 264 3 km. De duiven werden om 11 uur met I zuidwesten wind gelost. De uitslag was als volgt: H 1 H Eertink 13.52.33, 2 H. Pluimers 1 13.53.22; 3 H ten Hove 13.55.09; 4 H. ten Hove 13.56.01; 5 Joh. Scholten 13.56.55 6 J. H. Schoolderman 13.57.21; 7 J a 3 Swiers 13.59.44; 8 A. van Vondel 14.00.12 I 9 Joh. Pluimers 14.00.19; 10 E. van Hoorn 1 14.00.28 5 De postduivenvereniging „De Reisduif hield haar wedvlucht vanaf Kassei. De I afstand bedroeg 250 km De duiven wer- den om 8.30 uur gelost. De uitslag was als volgt: i 1 1 G ten Berge 12.33.53; 2 A. J. Otten 12 51 05; 3 G J. Essink 12 52 06; 4 H. I 1 Oremus 12.54.01; 5 G. Otten 12.55.11; 6 |j G. Otten 12.55 19; 7 F Pots 12.56.27; 8 fj H. Oremus 12.59.24; 9 G. ten Berge 13.00.33; 10 A. Pots 13 02.01. I De postduivenvereniging „De Sport- 3 1 vogel" vloog met haar duiven van St. Ghislaine-Hornu. De afstand bedroeg 280 km. De lossing der duiven geschiedde 'm om 7.15 uur. Er namen 151 duiven aan deel. De uitslag was als volgt: 3 1 H. Schrooten 11 0040; 2 Joh. Essink 1 11.00.59; 3 B. J. Rikkert 11.02.27; 4 Joh. 1 3 Asbroek 11.02.33; 5 G. Kamphuis 11.06.06 6 G Kamphuis 11.07.09: 7 G van Bloem e 11 07.52; 8 Joh. Asbroek 11.07 55; 9 H. Schrooten 11.08.47; 10 G. E. Wolters 11.09.25. 3 iiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiianiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiK De steeds grotere toepassing van de neonbuis in de afgelopen jaren doet de vraag rüzen, of de traditionele elektrische gloeilamp zich in de toekomst zal weten te handhaven. De gloeilamp is een temperatuurstra- ler, d.w.z. in de lamp wordt een meta len draad door middel van elektrische stroom verwarmd en tot gloeien gebracht Daarbij straalt deze draad licht uit, het welk spektraal overeenkomt met dag licht. De nieuwe lampen, die men gewoonlijk neonbuizen noemt, hoewel ze ook met een ander gas gevuld kunnen zijn, zijn gas- ladingslampen. Als door zeer verdund gas elektrische stroom geleid wordt, komen elektronen en gasatomen met elkaar in bot sing. De atomen worden „geprikkeld" en daarbij worden stralingen uitgezonden, die echter grotendeels onzichtbaar blijven. De gewoonlijk toegepaste zeer verdunde kwikzilverdamp zendt ultraviolette stralen uit, zoals men die van de hoogtezonlamp kent. De neonbuizen worden van binnen be kleed met een stof, die onder inwerking van deze stralen met zichtbaar licht, wit oi gekleurd, fluoresceert. Dit secundaire licht is het, dat de ontladingslamp bruik baar maakt voor verlichtingsdoeleinden. Bij de ontladingsstralen treedt slechts wei nig warmte op, d.w.z. van de elektrische ener gie wordt een veel groter deel in licht en een kleiner deel in warmte omgezet dan bij de temperatuurstralen. De neonbuis benadert bijna het ideaal van „koud licht", de licht gevende functie is in verhouding tot de be spaarde stroom veel groter. Dat is de reden van het grote succes. Dr. W Schilling van de Osram-gloeilam penfabrieken in München meent, dat de gloei lamp zich desondanks tegenover de neonbuis zal weten te handhaven, hoewel de neonbuis een veel grotere plaats zal gaan innemen. Er worden op het ogenblik nog altijd 70 pet gloeilampen en 30 pet ontladingslampen ver vaardigd Elk jaar neemt de produktie van neonbuizen echter toe, maar voor de naaste toekomst blijft volgens Dr. Schilling het ac cent liggen op gloeilampen. De industrie is ten opzichte van deze kwestie objectief, wanl voor haar zou een volledige omschakeling op de produktie van neonbuizen niet veel ver schil maken. De gloeidraad is tegenwoordig nauwelijks een honderdste milimeter dik. (Hoe dunner de draad is, des te groter de warmteweerstand en des te meer hij gaat gloeien!. Volgens dr. Schilling kan de huidige gloeidraad hoogst waarschijnlijk niet meer worden verbeterd. Men heeft het vermogen van de gloeilamp eveneens door de gasvllling weten te verbe teren. Men laat in de lamp geen vacuum - de klas sieke gloeilamp moet worden leeggepompt, om dat anders de gloeidraad in de zuurstof van de lucht zou verbranden - maar vult deze met een traag niet reagerend gas, zoals stikstof of een zogenaamd edelgas, bij voorkeur argon Hierdoor wordt de verdampingssnelheid van het metaal verminderd. In de heersende hitte van 2000 a 3000 graden verdampt het metaal langzaam zonder eerst te smelten, het „subli meert". De metaaldamp zet zich af op de wand van het glas en maakt dit zwart. Alle metalen zijn in fijn verdeelde toestand zwart. De gasvul- ling vertraagt de verdamping tot een hon derdste van de oorspronkelijke snelheid in het vakcuum. Daardoor worden hogere temperaturen en een beter vermogen tot licht geven mogelijk, ook wordt de levensduur van de gloeidraad verlengd. Een nadeel is de koelende werking van de gassen. Men tracht dit tegen te gaan door de lampen kleiner te maken, daar er dan minder gas wordt verwarmd. Ook de toepassing van zwak koelende edelgassen, zo als krypton en xenon verbetert het vermogen tot licht geven, maar deze gassen zijn erg duur. Ze komen alleen voor speciale lampen in aanmerking. De gloeilamp heeft echter nog een punt in zijn voordeel. De lichtsterkte of stralingsbun del is bij deze lampen betei dan bij de een of meer diffuus lichtgevende ontladingslamp Men kan het licht door spiegelende delen of een speciale vormgeving in een bepaalde rich ting concentreren. De gloeilamp heeft te vens het voordeel, dat hij klein is en gemak kelijk te hanteren. De fabrikanten proberen thans de lampen zo klein mogelijk te maken en hebben daarbij volgens dr. Schilling al veel succes gehad. De grens van de afmetingen ligt aan de hoogst toelaatbare temperaturen aan het uiteinde en rondom de fitting, want een kleine lamp wordt natuurlijk warmer. Verder wordt een kleine lamp eerder zwart Het eerste kan men vermijden door toepassing van duur der materiaal het tweede kan men moeilijker voorkomen. Ei is ook een nieuwe soort gloeilamp, de kwartsjodiumlamp In deze lamp, die bij een vermogen van 500 Watt slechts een paar mili meter dik en de helft korter is dan een gloeilamp van 500 Watt - deze lamp heeft de vorm van een buisje is aan de gasvulling een kleine hoeveelheid jodiumdamp toege voegd Het jodium vormt met het verdampte wolf ram het gasvormige wolframjodide, dat zich dicht bij de gloeidraad weer splitst in wolfram en jodium. Het wolfram slaat dan op de gloei draad neer in plaats van op de binnenkant van het glas en dit wordt dus niet zwart Dit wolframjodide-proces is echter alleen mo gelijk bij hoge temperatuur. Daarom moet de lamp van kwarts of hard glas gemaakt wor den. Het is van groot belang, dat alle ge bruikte chemische stoffen uiterst zuiver zijn. De prijs van deze verbeterde, niet zwart wor dende gloeilampen is echter nog zeer hoog. Wat de lichtdichtheid betreft, die dooi schijn werpers van auto's projectie apparaten e.d. zo belangrijk is, is de gloeilamp toch de minde re van de neonbuis. Een gloeilamp heeft nau welijks een veertigste van de lichtdichtheid van de ontladingslamp. Het is echter slecht gesteld met de levens duur van de gloeilamp. Een ontladingslamp gaat zeven maal zolang mee. Sedert een hal ve eeuw tracht men volgens dr. Schilling de levensduur van de gloeidraad te verlengen, evenwel zonder resultaat. De gloeidraad breekt op plaatsen, die door onbekende redenen een temperatuur hebben, die enkele graden boven het gemiddelde van de draad ligt. De gloeilamp staat aan de top, waar het elek trische bedrijfsvoorwaarden betreft. De een voudige functie van de gloeilamp zal door de neonbuis nooit worden bereikt. De aanschaf- fingskosten zijn eveneens zoveel lager, dat de gloeilamp op dit punt altijd een voorsprong zal houden, hoezeer de bedrijfskosten en de levensduur ook spreken, voor de ontladings lamp die bij dezelfde lichtsterkte slechts een vierde van de hoeveelheid stroom verbruikt en zeven maal langer meegaat. Dr. Schilling gelooft, dat de gloeilamp steeds naast de ont- ladingslamp zal blijven bestaan, vooral voor huisverlichting en auto's, waarbij de aanschaf- fingskosten en bedrijfsvoorwaarden behal ve lichtsterkte en lichtdichtheid doorslagge vend zijn. Voor straatverlichting en fabrieks- verlichting daarentegen wordt de voorkeur ge geven aan de ontladingslamp. Voor huisverlich ting en de verlichting van kleinere werk plaatsen speelt ook de psychologische werking een rol Veel mensen vinden het neonlicht niet alleen fysisch maai ook psychisch „koud", het gloeilicht daarentegen „natuurlijker".

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 7