Dagblad van het Oosten-prij: voor Leo van Dongen n de ronde 1963 Duurste rennersveld uit de geschiedenis van Tubbergen Tijdig voorsorteren - Veilig Grote internationale motorraces 2e pinksterdag 1963 Vrijdag 24 mei 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Een lachende Leo van Dongen uit het plaatsje Made in Noord Brabant, heeft zaterdagavond als winnaar in de ronde van Overijssel 1963, de gloednieuwe race-fiets, beschikbaar gesteld door Hilarius' Courantenbe- drijf te Almelo, in ontvangst geno men. Toon Simons, caféhouder van pro fessie en wielerploegleider uit lief hebberij, lachte eveneens verge noegd, want de winnaar was tenslot te een pupil van deze gezette Bra bander. Vorig jaar beheerste Henk Corne- lisse de ronde en dit jaar dus de Bre- dase-bierploeg. Als er een renner voor wilde komen, ging er een van deze ploeg achteraan om hem tot de orde te roepen. Dat gebeurde bij voorbeeld ook met Arie den Hartog, die voor de wedstrijd nog had verze kerd, dat er voor hem niets belang- rijkers is in de wielersport, dan hef winnen van k'assiekers. Zij vormen de voorbereiding voor de wereld kampioenschappen dit jaar in 'België en de Olympische Spelen in Tokio 1964 Aan het begin van de ronde lukt het niet met Arie den Hartog Tussei Hengevelde en Haaksbergen scheer het zelfs dat deze sterke man uh Zuidland aan de overkant van Rot terdam aan de Nieuwe Maas, de strijd moest staken. Maar hij kwam terug en wel in een vloeiende stijl St,eed- weer probeerde hij het peleton te snel af te zijn, maar de Breda-bier ploeg liet dit niet toe en zo kwam dan uiteindelijk Leo van Dongen al- winnaar van de Ronde van Overijssel 1963 uit de bus. H Bra Wilhelminasehooi kan se hooi v0elb.1l ka m pioen- se hap niet meer ontgaan 1JIM||||||||t(f||l||1ilMIIIItl||||ltt1!llt|l1|il«|||i|f HIIWII<llitl1llll||lfllVllftl|lltli|l|||i|||||||||||||tN|||||||IIIII||||lj|lllll|lllll|lllll|,||fll|||l|ll||I||||li||i|!||||||||||||(|]||i||||||||||||i||)||||||||||||||||||||{||||||||||||||||||||||||i|ia De drie eerst aankt in de Ronde van Overijssel 1963, van links naai rechts Leo Hermens 3e, winnaar Leo van Dongen en Jan Pieterse uit Oude Tonge. 1 Leo van Dongen. Made 2 J. Pieterse, Oude Tonge, 3. L. Hermsen, Nijmegen, 4 Cees van Espen Arnhem Voor deze vier renners werd de tijd afgedrukt van 4.41.8 Op 18 seconden voigde het grote peleton. dat werd aangevoerd door 5. C. Visser. Santpoort, 6 Boog Laren 7. Jaap Oudkerk, Amsterdam, 8. Gerrit Krabbenbos. Haarlem. 8 F Boonman, 's Heerenboek. 10. A van Aert, Breda, 11. J. van der Kloot Zondert 12 J. Gisbers. Eindhoven 13. F. Lachterop, Amsterdam, 14. H Peters Haarlem 15. Van Vleuten. Mierloo Hout, 16. Duykers, Beverwijk, 17 A. Veenendaal Zeist 18 H. Ottenbos Alkmaar, 19. J. Deijkers, St. Wiliebrord, 20 B Saloro Den Bosch. De prijs voor de strijdlustigste renner ging naar J. Pieterse uit Oude Tonge, die van de grootste pechvogel naar Arie den Hartog uit Zuidland. D; premies in de 12e ronde van Overijssel werden gewonnen door Jurrie Dokter, Van Vleuten, Gert Zwienenberg, Duyker, Van Espen, Boog, Comelisse, Zoontjes en De Jong. "•iiiiiiiiiiiiiiiniiiirnriniiiniitiHiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiriiiiinnniinnimgniimrnrri,^ De finish op de Stationsdwarsweg. Van Dongen steekt zegevierend de rechterhand in de lucht. In 2e en 3e positie Pieterse en Hermens. TUBBERGEN, In Nieuw Zeeland en Noorwegen, in Engeland en Oostenrijk, in to taal 14 landen zijn motorcoureurs momen teel bezig hun tweewielers in de gunstigst denkbare conditie te brengen om op Tweede Pinksterdag een kans te maken met succes een gooi te doen naar de ere-titels van Tub bergen. Rond Tubbergen is het raderwerk van een bijna feilloze organisatie weer in beweging gekomen. Welgeteld 86 mensen, verdeeld over tal van commissies en geleid door een hoofdbe stuur en een dagelijks bestuur, hebben hun stellingen weer betrokken. Het organiseren van dit gigantische motorsportevenenement heeft vroeger heel wat meer hoofdbrekens gekost. Voorzitter Ten Bruggencate herinnert zich nog de tijd toen men persoonlijk bijna alle motorsportevenementen in Europa moest afstropen om renners te contracteren. Daar kwamen veel goede woorden en heel veel geld aan te pas om de heren coureurs bereid te kunnen vinden naar het toen nog onbekende Tubbergen te komen. Tengewoordig is de simpele vermelding in de agenda van de internationale motor sportkalender voldoendeom een stroom van aanvragen bij het secretariaat te doen bin nenkomen. Vroeger moest men werven, tegenwoordig alleen maar selecteren. Wat niet honderd procent geschikt wordt geacht tussen het ge weld der internationalen wordt onherx-oe- pelijk afgewezen. Tubbergens meest deskun dige man, Jaap de Wit uit Zenderen, is dit selectiewei'k wel toevertrouwd. Nauwkeu rig weegt hij de krachten tegen elkaar af om in elke klasse verzekei'd te zijn van ener verende strijd, van spanning en pure sneL- heid. Dat is altijd het geheim geweest van Tubbergen en juist in de laatste jaren is die ondefineerbaxe sfeer van een ras-echt mo torsportevenement tot 'n climax uitgegi-oeid. Dit jaar zijn de organisatoxen helemaal niet karig geweest met hef contracteren van het puikje uit de internationale motorsportwe reld. Het hoogste bedrag dat men ooit heeft besteed aan startgelden is 10.000.- geweest, doch dit jaar heeft men de 14.000.- reeds overschreden. Daar komt dan ook een rennersveld voor aan de start waar zelfs de meest verwende motorsportman van staat te kijken. Mogen wij enkele grepen doen uit het gevarieerde menu? Jan Huberts, onze meest succesvolle land genoot in de lichte klasse der 50 cc-ers komt met zijn 12-versnellingen Kreidler. In de strijd om de Europese titels bracht hij het temid den van de internationale sterren tot de derde plaats. Dat kwam echter omdat hij in de be slissende strijd op de Nürburgring met een stevige griep en bijna 39 graden koorts over het bochtige circuit raasde. In Tubbergen zal Jan laten zien wat er werkelijk aan pure snel heid in zijn wondermachientje zit. Verder ziet- en hoort - men de jankende Honda's. waarop de Duitser Giinther Beer en de Ne derlander Jan van Dongen een strijd op le ven en dood zullen uitvechten Deze kwart liter machientjes, waarvan de krachten ver deeld zijn over vier cilinders, zijn de trots van de Japanse motoi-industrie en de fabriek zal alles op alles zetten om de supprematie in deze klasse, waarin NSU en Adler tot nu toe de boventoon voerden, te vestigen. In de zware klasse speelt Norton nog al tijd een hoofdrol. De nationale kampioenen van Duitsland (Rudolf Glaser), België (R Bo- gaerds) en Oostenrijk (Edy Lens) hebben hun successen bevochten op het troetelkind van Joe Ci-aigh en alle drie zullen zij met hun Norton in Tubbergen aan de start ver schijnen. Misschien dat de snerpende Horex van Fritz Klager of de degelijke AJS van Carl Hoppe voor het zo noodzakelijke evenwicht zullen zorgen, maar dan moeten hun machi nes toch wei in bijzonder goede conditie zijn. Ook het jonge Nederlandse talent krijgt in Tubbergen zijn kansen. H. Jansen uit Tubbergen berijdt er de opgefokte Itom van Filai-t uit Manderveen en Holtkamp uit Hen gelo hoopt dat zijn Air Macchi het ditmaal de voorgeschreven ronde zal uithouden, want indien dat het geval is behoort hij tot de serieuze kanshebbers in de juniorklasse. Tubbergen heeft dit jaar een imponei'end rennersveld. Het circuit is als altijd weer in uitstekende staat gebracht, al hebben de men sen van de wegendienst er een zwaar kar wei aan gehad omdat het wegdek als gevolg van opdooi hier en daar nogal geleden had Niet minder dan acht ton koud-bitume kwam er aan te pas om alle oneffenheden weer glad te strijken. Het resultaat mag er zijn en een grote meute coureurs, afkomstig uit 14 lan den, zullen er hun enerverende duels uit vechten. Onder de titel „uw plaats op de weg" is het Verbond voor Veilig Verkeer begonnen met zijn tweede kwartaalactie. In het kadei van deze kernthema-actie wordt op grott schaal het - in de kleui-en rood. geel en zwart gehouden - affiche met de tekst „lij dig voorsorteren - veilig!" verspreid Men zn dit affiche kunnen zien hangen langs n Maandagmiddag werd onder grote span ning de wedstrijd Jozefschool-Wilhelmina- school gespeeld. Beide ploegen hadden pas één verliespunt. Beide partijen wogen aardig tegen elkaar op. De rust ging in met een 1-1 gelijk spel. In de tweede helft bracht de 1. buiten der Wilhelminasehooi met een fraai schot de stand op 2-1, waarmee ook het einde kwam. De Wilhelminasehooi hoeft nog één wed strijd te spelen en wel tegen de hervormde school, die nog geen enkel winstpunt heeft. De laatste uitslagen luiden Julianaschool-Jo- zefschool 0-0. r.k. Rijssen-O.L.S. 0-3. r.k.Rijs- sen-Oranjeschooi 1-2. Oranjeschool-Juliana- school 4-1. Jozefschool-Wilhelminasehooi 1-2. Julianaschool-r.k. Rijssen 3-0. juist voorsorteren, dat betekent, dat globaal geschat zo'n 40.000 tot 50.000 ongelukken ge beuren omdat het begrip voorsorteren of niet werd begrepen, of niet of onjuist in prak tijk werd gebracht. Veertig- tot vijftigdui zend ongelukken; dat betekent statistisch vier- tot vijfhonderd doden en zeventig- tot tach tigduizend ernstig gewondenAlléén om dat er niet goed werd voorgesorteerd. Daarom bepleit het Verbond voor Veilig Ver keer in dit kwartaal goed voorsorteren. Dus: tijdig aangeven dat men wil afslaan; voor dien zich overtuigen of afslaan geen gevaar voor achteropkomend verkeer oplevert; dan voorsorteren, en wachten, tot de „vrije over steek" mogelijk is. Maar wat is nu dat voorsorteren? Dat is: als u links af wilt, tevoren naar de uiterste linkerkant van uw weghelft gaan (dus tegen de wegas gaan rijden), zodat al het achter opkomende verkeer u aan de rechterkant kan passeren; rijdt u dus niet uiterst links, dan bestaat de kans dat achteropkomend verkeer u links gaat inhalen, met alle gevolgen van dien. Als u rechts wilt afslaan, moet u uiterst rechts gaan rijden, dus haast tegen de stoeprand aan. En daarbij moet u niet op uw spiegel vertrouwen, maar vooral eerst even over uw schouder kijken om te zien of er geen fietsers naast uw wagen rijden. Bestuurders van motorrijtuigen moeten voor sorteren, bestuurders van de overige voertui gen mogen dat, en moeten dus niet. Het hangt sterk van de situatie ter plaatse af, of voor sorteren door fietsers of bromfietsers gewenst is en veilig kan plaatsvinden; zij moeten echter voorsorteren, als er vakken met pijlen op het wegdek zijn geschilderd. „Tijdig voorsorteren - veilig!". Jawel, maar dan éérst goed rondkijken en vooral richting aangeven, en dan pas goed voorsorteren. Dan werkt u mee aan een veiliger verkeer. aantal wegen, in vrijwel alle postkantoren en op tal van andere plaatsen Steeds weer komt deze „slogan" ondei ieders ogen Waarom? Omdat is gebleken dat ruim 40 pet van de aanrijdingen plaatsvindt op of na bij kruisingen of splitsingen van wegen, en iat is gebleken da! daarvan weet het groot ste deel te wijten was aan het niet, of niet

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3