Duitse illegale zenders .begunstigen spionnen Excursie Ned. Ver. van Huisvrouwen Schuimmassa's op de rivieren door synthetische wasmiddelen De Jonker, de schipper en de boer HULP W. Koedijk ZONNESCHERM VEGEN eefaardappelen KENKHUIS NAAISTER SCHOORSTEEN MENSINK Vrijdag 10 mei 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN VAN COEVERDEN. „Zachte" in plaats van „harde" zeepsoorten Wettelijke bescherming Wassen mmmm Uitvinding Bacterieën RUSSEN bu it on do wallen Het was een zeer koude januaridag in het jaar 1700. De oude Jonker van de Grimberg, 'n Olden Beer geheten had een korte wandeling gemaakt, en een\ dood gevroren vogel opge raapt. Hij kwam bij het bouwhuis het was vier uur en de arbeid buiten was afgelopen. Twee daghuurders woonachtig in Rijssen mochten zo niet naar huis. De olde heer was bang, dat zij doot de koude bevangen zouden worden, en daarom gebood hij beiden een paardedeken om te slaan 's Heren bevel werd opgevolgd en de beide mannen lieten zich door Boer Berend de piasbaas die in de stalgebouwen op de Grimberg woonde een deken vakkundig om hangen. Hein de Schipper, profiteerde van de straffe noordenwind viel juist met zijn schuit de contrijen van Rijssen binnen. Goddank! Dat was dat. De hele dag had hij alle zeilen bijgezet want hij had een hele vracht aan boord en een goede vracht voor de Grimberg turf, uit Friesland en Makkemer dakpannen. Want de jonker van de Grimberg wilde steedS Makkemer pannen. Daar sneeuw de het niet door, volgens de baron. Nog een schuit was onderweg. Het was de Gouden Hoorn. Deze was van de jongste jonker van de Grimberg De Schande van zijn familie. Hij was uit de ridderstand gestapt en was schipper geworden. Dat was zo gekomen, als jongen, ja als kind had de Reggevaart hem aange trokken. Eens op twaalf-jarige leeftijd had hij een tocht naar Zwolle mogen meemaken met Nollen Bram uit Enter. Bram, had de jonker van de Grimberg nog gewaarschuwd de jonge jonker bij zich te houden. Maar de oude heer had gezegd jong gewend oud gedaan! Adolf zou later zeeoffi cier worden en zo leerde hij bij Nollen Bram reeds het water kennen. Bram dacht bij zich zelf kan het jou niet schelen, mij ook niet, en nam de jonker mee op de schuit. Dit zou voor de jonker van de Grimberg verstrekkende gevolgen heb ben. De heer van de Grimberg had vijf kin deren. Drie zonen en twee dochters. Met de beide oudste zonen zat de zaak wel goed. Met de dochters ook. Zij kregen tenminste de zonen dan, goede posten een ridder waar dig. Ook de beide dochters trouwden in hun stand. Maar de jongste ging scheef, tenminste hij hield zich niet in de ridderstand. De va der had een zeker vermogen opzij gelegd om daarvan zijn jongste te laten 'studeren. Maar deze wilde schipper worden. Woedend riep de vader moet jij de familie te schande maken? Ik maak niks te schande, of ik nu al vecht in een leger, of ik ben beurtschipper dat is net eender. Ga riep de vertoornde baron, hier is geld voor een schuit en verdwijn uit mijn gezicht! Geen nazaat van u zal ooit de Grimberg bewonen! De jonge Adolf tot de jaren gekomen zijnde ging naar de schuitenmakers werf in Enter en bestelde een dure schuit. De Gouden Hoorn moest hij heten. Toen de schuit khfar was werd zij te water gelaten. Adolf nam drie flinke knechten aan, die het een grote eer vonden bij schippersjonker in dienst te tre den. Hij kreeg ook op de eerste reis flinke orders, dat was wat nieuws. Een jonker als kapitein op een zompe. De jonker van de Grimberg passeerde voor de eerste reis het veer bij Rijssen. Daar stond hij, de pijp in de mond. Na acht weken kwam hij terug. Hij had inmiddels ook een meisje opgeduikeld een Friese hoofdelingen dochter met een flinke duit geld. Groot blond en slank. Zij was een meerderjarige wees. Haar voogden hadden vol afschuw gekre ten, dat zij haar naam haar stand en afkomst verloochende. Maar zij koos de man harer keuze, een jon ker. die een kerel was. De oude heer van de Grimberg wilde eerst het vrouwmens niet zien maar bij nader inzien viel zij hem toch mee. Natuurlijk was er geen sprake van om op de Grimberg te logeren. Mensen die zich zelf vergooiden moest men buiten de deur houden. Trouwen, dat konden en wilden de oude lui niet tegen houden. Want de freule die zo gek was om met een schuitenvoerder te trouwen was de rijke freule Hargerda. Adolf bouwde zich buiten de wallen van Rijssen niet ver van de Regge een riant huis. En binnen het jaar na hun trouwen was de kleine Herman geboren naar de grootvader van de Grimberg vernoemd. De huwelijken der andere kinderen bleven tot grote spijt en ergernis van de oude baron kinderloos Hij had nu maar een kleinzoon Op een avond in zijn riant kasteel gezeten een bijzettafeltje naast hem bij het haard vuur met een fikse borrel er op overlegde hij met zijn gemalin om de kleinzoon Herman, bij zich te vragen logeren het kind werd to taal verwaarloosd. Die Friese moeder was ook al uit de band gesprongen. De oude heer stuurde zijn opper- huisknecht naar het deftige koopmanshuis en trof de jonker schipper bij toeval thuis. Hij had dien dag zijn zevende schuit te water gelaten, en was bezig een waterbaron te wor den. Men kan zeggen wat men wilde, maar goede zakenlui waren hij en zijn vrouw beiden. En beiden vonden 't uitstekend dat hun stamhouder eens logeerde op de Grimberg Trouwens het zou hem gauw genoeg ver velen meenden zij. En zo kwam de kleine jonker Herman op de Grimberg. Het kind lo geerde er een maand en dat was lang ge noeg om door opa en oma geweldig verwend te worden Ook de kinderloze ooms en tantes vonden dat er wat aan gedaan moest wor den om de laatste mannelijke telg in aankomst weer het aanzien en de oude luister te herge ven, die hij verdiende. Nou daar had men niet veel moeite mee Opa blies het kind ge weldig wat in de oren en toen hij na zes we ken weer thuis kwam vertelde hij aan vader en moeder dat opa gezegd had dat hij een groot heer moest worden een man met een faam ver over de grenzen. Adolf en zijn vrouw schoten^ in een lach Een kind van wilde ouders, hoe was het mogelijk? De kleine jonker Herman logeer de vaak op de Grimberg. Hij werd de steun en toeverlaat van de hele familie. Er kwam een extra huisonderwijzer met name Vlerken Jan, uit Almelo, die moest de kleine Herman de nodige kennis bij brengen De jaren ver liepen. Freule Hargersma de vrouw van de jonge baron van de Grimberg was het schip peren zat. Zij wist haar man te bewegen rus tig te gaan leven. Dat wfT zêfgên hij wifde wat om handen hebben. De hoog bejaarde oude jonker en diens vrouw hielden familieraad. Als Adolf eens de helft, van de Grimberg huurde dan kon hij boeren zoveel hij wilde. Het was voor het klein kind ook beter. Adolf voelde er aanvankelijk niet voor. In zijn oude stand te leven. Hij had in Rijssen onder het burgerdom vele vrienden verworven. En die wilde hij niet prijs geven. Bij zijn vrouw zat het op jaren gekomen, euvel hoger. Maar Adolf ging, ook al omdat zijn zoon Herman het mooi vond op de Grim berg Hoog en edel was hij, had grootvader gezegd. Vader vertelde hem, dat hij op den duur naar Leiden of Groningen moest naai de universiteit. Zonder dat men hem iets ver teld had, koos hij Groningen. Ook had hij een hang naar de Groninger en Friese neven en nichten van zijn moeder. De oude Opa BONN In Duitsland wijden vele jonge ren zich de laatste jaren aan een hobby, die enerzijds veel technische kennis vereist, an derzijds het gevaar oplevert, dat zij met het strafrecht in aanraking komen: het clandes tien zenden. Pas de laatste tijd toonde een reeks processen, dat jonge mensen tüd, noch geld, noch moeite gespaard hadden, om zich ook in hun vrije tijdsbesteding met verbazing wekkende vakkennis maar helaas op illegale zag de dag komen dat hij het fonds kon aanspreken dat hij voor zijn jongste zoon Adolf niet nodig had gehad. Deze was volgens zijn vader en zijn broers ontaard. Hij lag te veel te Rijssen in de herbergen, zonder bepaald een drinker te zijn. Hij vond het straatleven tus sen de Rijssenaren gezellig. Hij deelde hun vreugde en verdriet. De dag kwam dat de enige telg de hoop van de familie, naar Gro ningen ging om te studeren. Opa had met graagte de kosten op zich genomen. Vader en moeder brachten hun zoon zelf weg. De statiekoets van de Grimberg getrokken door vier paarden bracht er hen in drie dagen heen. De jonge jonker Herman studeerde flink. Maar Opa keek met bezorgdheid toe hoe veel geld het jongmens nodig had. Adolf vertelde dan zijn grijze vader, hij had schipper moeten worden net als ik. Het begon klachten te regenen De student van de Grimberg maak te het bont. Zo had hij op 'n fuifavond van drie woniningen de glazen in geslagen. Zijn moeder liet hem overkomen op de Grimberg en vertelde hem ongezouten de waarheid dat hielp Toen hij afgestudeerd was overleed zijn grootvader. De ooms en tantes die met zijn vader nog gemeenschappelijk de Grimberg beheerden lieten de jonge Herman komen om met hen te overleggen. Om later heer van de Grimberg te worden. Maar de enige toekomstige erfgenaam was niets onder de indruk van de besluiten die te zijnen gunste genomen werden. Ook zocht men reeds een geschikte vrouw voor hem. Maar toen was de boot helemaal aan. Hij verklaarde kort en bondig nooit te zullen trouwen. De laatste jonker van de Grimberg maak te snel promotie, hij werd gecommitteerde in Friesland en bewindhebber der Oostindi- sche compagnie. In Rijssen vertoonde hij zich weinig Een uitzondering maakte hij voor jon ker Van der Turf een arme edelman, die hij diens stand hielp ophouden. Maar verder leek hij niet op zijn vader noch op zijn moeder. Hij was hoog hartig en sprak smalend van burgers en boe ren, dat was zelfs de heer van de Oosterhof te erg Die noemde hem een kanis van een kerel. En dat was hij inderdaad ook De tijd ging verder in de loop van negen jaar waren de meesten zijner verwanten gestorven. Toen jonker Herman 46 geworden was ging hij op zijn louweren rusten. Hij nam zich een vrouw, en sloot vriendschap met de jonker van Eisen. Hij trouwde met freule Van Met eren, die hij op Utrechtse kermis ontmoet had want de jonker van de Grimberg hield van kermissen en jaarmarkten. En de freule van Meteren stond daar hele maal alleen op het Sint Jans kerkhof. En dat vond de jonker van de Grimberg zo miezerig dat hij tegen de freule zei jonk vrouwe ga mee en maak mij gelukkig. Wie is U mijnheer? Ik? Wel allemachtig de hele wereld kent de baron van de Grimberg te Rijssen. Rijssen, waar ligt dat? waagde, de freule te vragen. Op de rug! Riep de jonker vrolijk en hij knalde met de zweep dat het daverde. De freule vroeg bedenktijd maar dat ging eenvoudig niet. Een week zou hij nog in Utrecht blij ven. Dan moest zij weten an of van. En de freule koos de jonker van de Grimberg tot man. Nu was het afgelopen met het losbandi ge leven. Want de vrouwe van de Grimberg liet zich geweldig aan Rijssen gelegen liggen en vooral aan de armen en die kreeg de stad Rijssen toen met de dag meer. Want de een vertelde aan de ander hoe goed de Vrouwe van de Grimberg was. Het begon de jonker soms werkelijk te begroten zoveel zijn vrouw naar Rijssen liet slepen. Maar ja zij had haar eigen vermogen en de armen moesten geholpen worden. Dinsdagmiddag 7 mei maakten de dames v.d. Ned. Vereniging van Huisvrouwen afd. Rijssen een excursie naar het kasteel „Het Nijenhuis", bij Heino. Het Nijenhuis is een bijzonder kasteel. Het is niet alleen museum maar wordt tevens bewoond door de kunsthistoricus Dr. Hanne- ma. Dr. Hannema heeft zijn kunst voor werken mede verzameld door zijn ouders, geschonken aan de stichting „Hannema-de Stuers Funda tie. Zelf beheert hij nu de rijke verzameling die eerst in het „Weldam" bij Goor was onder ge bracht. Het kasteel zelf dateert van voor 1457. In 1690 werd een nieuwe voorgevel opgetrok ken en twee bouwhuizen bijgezet. Ook het inwendige van het kasteel werd verfraaid door de architect Daniël Mardt. Een plafond en een schouw zijn nog steeds te bewonderen. Met veel liefde voor al dit moois werden de dames rond geleid door Dr. Hannema zelf. Natuurlijk kon hij niet alles vertellen van zijn 1200 kunststukken. Er waren veel schilderijen, veel meubelen uit alle tijdvakken verzameld, veel mooi Chi nees porselein zilveren gebruiksvoorwerpen enz. Het pruikenkamertje bij de eetzaal trok veel belangstelling. Hier konden de da mes zich vroeger eerst even poederen voor dat men aan tafel ging. De apothekerskast genoot ook aller bewondering- De reistoel in de bibliotheek gaf een beeld hoe men vroeger op stap ging. Het uitzicht uit de ramen van de bibliotheek was als uit alle kamers, op park en grachten. Door één van de ramen zag men een weymouthden uit de 17de eeuw. Aan het eind van de rondleiding kwam men boven in de torenkamer met een mooie wenteltrap. Op de vloer lag een prachtig ta pijt dat was ontworpen door Colenbrander. De hyper moderne schilderijen van Appel, Mondriaan, Jongkind alles had de liefde van dr. Hannema. Met veel genoegen kunnen de dames terug zien op deze interessante en leerzame excur sie. Sedert enkele jaren drijven ook op de Duitse rivieren grote massa's schuim, vooral in de buurt van waterkeringen. Dit schuim is af komstig van de synthetische wasmiddelen, die sedert 1954 in Duitsland de zeep bijna geheel verdrongen hebben. Het is een vaststaand feit, dat de chemi sche wasmiddelen beter wassen en het weef sel minder aantasten dan zeep. Bovendien zijn ze goedkoper en gemakkelijker in het ge bruik. Ze komen echter met het afvoerwater in de rivieren terecht, waar hun sterk schui mende werking niet op prijs wordt gesteld. De synthetische wasmiddelen kunnen, omdat ze door de bodemlagen niet altijd voldoende weggefilteerd worden, de drinkwatervoorzie ning bedreigen, waarvoor door een bekend expert op dit gebied, Professor Dr. Ing. W. Husmann ernstig wordt gewaarschuwd. De installaties, die het afvoerwater reinigen, alvorens 't in de rivieren terecht komt, staan machteloos tegenover de synthetische wasmid delen. Op dagen dat er veel gewassen wordt, verdwijnen deze reinigingsinstallaties vaak onder bergen schuim De Duitse deskundigen hebben geprotesteerd en verbazingwekkend snel gehoor gevonden. De Duitse industrie van wasmiddelen heeft toegezegd over te gaan tot de produktie van nieuwe middelen, die de rivieren niet veront reinigen. Ook de Bondsdag heet een wet aangenomen, die de produktie zonodig kan verbieden. Deze wasmiddelen, detergenten genoemd, wassen volgens hetzelfde principe als zeep. Het komt erop neer de kleine vuildeeltjes te om ringen met een beschermend omhulsel om te voorkomen, dat ze zich weer verenigingen als ze door het water losgewerkt zijn. In dat geval kunnen ze gemakkelijk verwijderd wor den. De beschermende omhulsels worden gele verd door schuimvormende middelen. Om schuim te vormen moeten ze oppervlakte-ac tief zijn d.w.z. het vermogen bezitten om de op pervlaktespanning van het water te verhin deren. De oppervlaktespanning gaat de ver groting van de oppervlakte die door de schuim- vorming veroorzaakt wordt, tegen. Moderne wijze aan ons technische tijdperk aan te pas sen. Zo deed in ie stad Augsburg in Beieren de geheime zender „Marina" van zich spreken, die liefhebbers van top-hits in de naaste omge ving gedurende vele maanden een program ma presenteerde, waaraan zij de voorkeur en boven de amusementsprogramma's van de officiële radiostations. In Lüneburg in Neder Saksen stonden drie illegale zenders tegelijkertijd, die luisterden naar de geheim- zinnig-romantische namen „Carola III", „Ve ra 91" en „Sing-Sing". Elke dag weer wekte ook dit zendertrio met vurige jazzplaten, ama teur-cabarets en jeugdig naïeve commenta- Een kijkje in de bouwput van de IJ-tunnel aan de zijde van Amsterdam Noord. Duidelijk is de bocht te zien welke de tunnel bij het Noordhollands kanaal en de Meeuwenlaan maakt. De sigaarvormige gevaarten zijn z.g. tempelswelke steun geven aan de wanden van de bouwput om te voorkomen dat deze naar binnen klappen. De bijzondere vorm geeft meer weerstand. ren grote belangstelling bij de vrijwillige luis teraars. Voor de Duitse PTT betekende het een steeds groeiende ergenis. Pas na drie jaar gelukte het tenslotte met een mobiele peilzender de „etherpiraten" op te sporen. Het waren jongelui tussen 16 en 20 jaar. De ambtenaren waren sprakeloos toen zij de technisch volkomen verantwoorde installaties zagen en kennis maakten met de geraffineerde methoden, waarmede deze zend- enthousiastelingen door de mazen van het controlenet trachten te glippen. Terwijl de rechtbanken in Duitsland met het oog op dit jeugdig enthousiasme voor de hóóg- frequentie tot nu toe bijna altijd milde von nissen uitspraken, eist de PTT thans dat er zware straffen worden opgelegd. Zij verwijst naar de internationale verdragen, die door de Bondrepubliek mede ondertekend zijn en die haar de verplichting opleggen, nauwkeurige controle uit te oefenen op de in haar gebied aanwezige telegrafie- en radiozendinstallaties. Bovendien wijzen de posterijen met nadruk op de grote gevaren, die clandestiene zenders voor het zo belangrijke officiële radiover keer opleveren. Als iedereen zou mogen uit zenden, wat hij wil, zou er in de ether een enorme chaos ontstaan en de zendinstallaties van de vliegveiligheidsdienst, de zeereddings dienst, de politie, de brandweer en de diensten voor eerste hulp zouden onmogelijk kunnen werken. Daarbij komt nog, en dit is een wel zeer ernstig feit, dat de clandestiene zenders onbewust het radioverkeer van groepen staats- vijandelijke agenten begunstigen. Het onge controleerde doorelkaar zenden van talrijke geheime zenders kan het peilen en opsporen van spionage-zenders zo goed als onmogelijk maken. Daarbij is het moeilijk deze beide van elkaar te onderscheiden, daar de agenten dik wijls trachten, hun zenders te camoufleren als gewone clandestiene zenders met op de laatste plaats is het dus een kwestie van staatsveiligheid, als de PTT afschrikwekken de straffen eist. De jonge radio-experts in de Duitse Bonds republiek hebben echter de mogelijkheid, hun technische hartstocht op legale wijze uit te leven. In alle middelgrote en grote steden bestaan radio-amateurclubs, die door de PTT zijn toegestaan. Hier kan men een opleiding volgen, examens afleggen en als men 18 jaar oud is een officiële zendvergunning verkrij gen. wasmiddelen doen de oppervlaktespanning van het water tot een derde dalen. Het eerste synthetische wasmiddel werd al in 1860 in Duitsland voor industriële doelein den uitgevonden. De opkomst van de industrie van synthetische wasmiddelen begon in deze eeuw vooral sedert in 1930 het „Igepon" op de markt kwam. Moderne wasmiddelen hebben moleculen met vertakte koolstofkettingen (een koolstofketting bestaat uit in de vorm van een parelsnoer achter elkaar liggende koolstofatomen). Deze verbeteren de eigenschappen van het wasmid del. Zeep daarentegen heeft een rechte koolstofket ting. Tachtig procent van de Duitse wasmiddelen bestaan uit een produkt met fraaie vertakte koolstofkettingen, dat chemisch tetrapropy- leen-benzolsulfonaat heet (afgekort tot TBS). De vertakking van de chemische structuur leidt tot beter wassen, maar bemoeilijkt het verwijderen van de moleculen van het was middel, zodra dit zijn dienst heeft gedaan. Door de zuiveringsinstallatie voor het afvoerwater wordt gewone zeep gemakkelijk opgevan gen. De vetzuren vormen met het calcium en het magnesium uit het water, dat hierna de bekende „hardheid" verleent, moeilijk op losbare zouten, die als modder afgescheiden worden. Bovendien kunnen de bij de zuivering voorkomende bacteriën de rechte koolstof kettingen gemakkelijk afbreken. Er komt dus praktisch geen zeep in de rivieren terecht. De synthetische wasmiddelen hebben echter vertakte kettingen, er wordt geen onoplosbare kalkzeep gevormd en ook de bacteriën kunnen tegen deze vertakte kool stofkettingen niet veel uitrichten. Daarom ko men de wasmiddelen ongehinderd in de ri vieren terecht en vormen daar schuim. De oplossing van het probleem ligt in de bestudering van de chemische structuur der wasmiddelen. Kenmerkend voor de huidige middelen is het aanwezig zijn van „quaternai- re" koolstofatomen in de ketting, d.w.z. kool stofatomen, die naar alle vier kanten (kool stof kan vier verbindingen vormen) met ande re koolstofatomen verzadigd zijn. Vervangt men een van deze koolstofatomen door 'n een voudig waterstofatoom, hetgeen voor de mo derne chemie niet moeilijk is, dan veranderen de eigenschappen van het wasmiddel. Het werkt even goed als te voren, vormt geen on oplosbare kalkzeep, maar het kan door de bacteriën vernietigd worden. Daardoor wordt het mogelijk om de wasmiddelen In de reini gingsinstallatie biologisch te vernietigen. De Duitse industrie van wasmiddelen is be zig met de voorbereiding van de produktie van. deze nieuwe detergenten. De waskracht blijft hetzelfde en de prijs zal niet noemenswaard veranderen. De proeven, z(jn tot na toe zeer bevre digend verlopen, zodat reeds binnen afzienba re tijd de omschakeling van „harde" op „zach te" wasmiddelen tegemoetgezien kan worden. GEVRAAGD: voor I of meerdere halve dagen per week een goede Café-Restaurant Telefoon 2373 TE KOOP PUIKE Noordelingen f 7.- per mud. BANIS Te koop wegens overcom pleet een goed breedte 4 meter EN EEN GEVRAAGD Adres te bevragen bureau dezer. vakkundig laten zonder stof of vuil. Dan naar Oosterhofweg 12 i.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 7