Excelsior-Enter Vooruit werd een tamme derby I FILMNIEUWS I Het groen van de lente 1 'Ml m Beunk miste strafschop lJrsus de Leeuwenkqning Droomreis door Amerika Schoolvoetbaltoernooi vindt overal instemming R.K.S.V.-Stevo De Betuwe in bloei wmm Vrijdag 10 m< - 963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Rijssense voorhoede beneden de maat Vrijdag en zaterdag de film Woensdag de film Feyenoord moest woensdagavond het onderspit delven tegen Benfica in het Portugese stadion te Lissabon. mm M Enter Vooruit-doelman Velten kon zichzelf wel slaan. Amper een minuut was de twee de helft van de wedstrijd tegen Excelsior oud, na een eerste driekwartier waarin hij prachtig werk had geleverd, of htj liet een tam, laag schot van Kappert onder zijn han den doorrollen. Dat was de Rijssense gelijk maker, 1-1, terwijl Enter Vooruit de punten juist zo goed kon gebruiken. In de eerste helft namen de Enternaren na een kwartier al verrassend de leiding, toen De Wilde een door Harbers weggekopte val van de rand van het strafschopgebied langs Keizer mikte. Excelsior stelde zaterdagmiddag het meest teleur. De achterhoede, met Beunk als voor treffelijke vervanger van stopper Nijland, ver werkte de weinig talrijke Enterse aanvallen prima, maar in de voorhoede ontbrak de af- werker. Dangremond speelde te onbehou wen, Kappert dreef zijn solowerk te lang door, Stopper Schuitemaker (E.V.) en mid denvoor Dan gremond (Exo.) zien hoe Har bers (Exc.) het leer langs de buitenkant van de paal mikt. of mikte niet zuiver genoeg en Harbers kwam nauwelijks aan schieten toe. Bovendien pareer de doelman Velten met veel bravour de wél- gerichte schoten. Zijn beide backs, Ten Brin- ke en Eertink, waren uitstekend opgewassen tegen hun directe tegenstanders. Dit dwong de Rijssenaren om veel door het midden te spelen, waar gedurende drie-kwart van de wedstrijd het hoofdkwartier van de EV-defen- sie was gevestigd. Zelfs met een strompe lende stopper-Schuitemaker - die zich veel te laat liet vervangen - bleef de Enterse voor sprong onaangetast. Enter Vooruit had back Schuitemaker mid denvoor gezet, een oplossing die zeker niet slecht was, al moest hij in persoonlijke duels met Beunk meestal het onderspit delven. Zowel vóór als na het Enterse doelpunt, was Excelsior sterker - dankzij zeer goed spel van Dick Nijland en Baan - en beter. Velten ran selde echter alles uit zijn doel wat maar ge vaarlijk leek te worden. Een half uur voor afloop kreeg Beunk de kans Excelsior op winst te zetten, maar hij schoot de straf schop - Kappert was onderuit gewerkt in vrije positie - net naast. Ook de voor Kappert in gevallen Van Losser vermocht de schotvaar digheid niet meer op te voeren, evenmin als dat Pluimers, invaller voor Schuitemaker, ge lukte Het bleef dus 1-1 als resultaat van de vrij tamme Twentse „derby". iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiHiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiuiiiiHiifiiiiiniiiiiiiiiiiiniutiifHiiiiiiiiiiiiftniiiu Een legerhorde barbaren, onder aanvoe ring van de wrede Ajak, vernietigt het geluk kige koningschap van Annurius en Leda. Als door een wonder ontsnapt Ursus, de kleine troonopvolger, aan de dood, nadat men hem in een mand had gelegd, die op de rug van een paard werd gebonden. In de mand is bovendien een medaillon gelegd met een inscriptie van zijn koninklijke afstamming. Het paard bereikt het eenzame dal der leeuwen, waar het kindergeschrei de aandacht van de leeuwen trekt. Zij vallen het paard aan en een leeuwin erbarmt zich over de baby, die zij zoogt. Twintig jaar later is Ursus een boomsterke jongeman, die geen vrees kent en wiens enige vrienden en metgezellen de leeuwen zijn. Op zekere dag verstrikt een van de vallen, die hij voor wild heeft uitgezet, de wagen van de koopman Simud met zijn slavinnen, die hij naar de markt brengt. Ursus voelt zich onweerstaanbaar aangetrokken tot de jongste der Slavinnen, Anya, die licht gewond is bij de val. Hij houdt het meisje bij zich en geeft Simud in ruil voor haar de gou den medaillon, waarvan hij de waarde en betekenis niet kent. Des te meer trekt het kleinood de aandacht van Iannos, een der trouwt officieren van Annurius, die nu aanvoerder is van de rebel len. Hij bekijkt het medaillon nauwkeurig en stelt de herkomst ervan vast. Zo komen de rebellen achter het bestaan van de wettige troonopvolger. Ook Ajak komt dat te weten. Lotar, Ajak's adjudant, krijgt opdracht om Ur sus levend in handen te krijgen. Hij slaagt daarin door de leeuwen te vergiftigen en Anya te ontvoeren, dankzij de hulp van de slavin Diar, die door Simud aan Ajak was verkocht en die de verblijfplaats van Ursus en Anya kende. Ajak onthoudt evenwel Diar de belo ning, die hij haar had beloofd, en verbitterd je gens Anya, die de liefde van Ajak heeft ge wekt, kiest Diar de partij van de rebellen. Door een list lukt 't haar Ursus te bevrij den. In een kort hevig gevecht doodt Ursus Lotar en een aantal van zijn soldaten. Hij voegt zich bij de rebellen, die hem tot ko ning uitroepen. In zijn hart koestert hij even wel slechts wraakgevoelens. Anya en enkele der rebellen worden door Ajak's mannen ge grepen en ter dood veroordeeld. Bijna alle continenten ter wereld worden tegenwoordig doorsneden door grote wegen. Reeds in 1923 ontstond in Ameiika het toen reeds fantastisch aandoende plan een weg te bouwen van de noordelijkste punt van N. Amerika naar Z. Amerika, een weg van on geveer 30.000 km. de langste weg ter wereld Heden ten dage is deze weg gereed met in begrip van bestaande wegen, van Fairbank, Het schoolvoetbal dat gehouden wordt tus sen Rijssense en Enterse scholen belooft ge zien de belangstelling van vele zijden een groot succes te worden zo heeft nu ook het Gemeen tebestuur van Rijssen een prijs beschikbaar gesteld. Natuurlijk vergroot dit nog de animo der jeugdige speelstertjes. De laatste uitslagen luiden: Herv School-Julianaschool 0-7. Jozefschool Enter—OLS 6-0, R.K. Rijssen Herv. School Enter 11-0. Chr. School Enter Julianaschool 0-7. Zondagmiddag vindt aan de Enterweg de belangrijke wedstrijd plaats tussen het Rijs sense R.K.S.V. dat nog in degradatiegevaar is en Stevo uit Geesteren, dat de laatste plaats bezet. Vooral ook plaatsgenoot R.V. dat één punt meer heeft dan Stevo is zeer gebaat bij de uitslag Gezien dat R.K.S.V. nog nooit gewonnen heeft van de Geesternaren is er reden een spannende strijd te verwachten. In de Betuwe en het land van Maas en Waal zullen de kerse-, pere- en pruimebomen in het komende week-end in volle bloei staan. De nieuwe Betuweroutefolder heeft aller- wege een enthousiast onthaal gevonden. De ze veelkleurige folder is thans op alle V.V.V.- kantoren, alsmede op de Caltex-benzinesta- tions in de Betuwe en op de Caltex-depots el ders in het land verkrijgbaar. Met ingang van zondag 5 mei a.s. voert de Geldersche Tramwegmaatschappij op zondag, dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van uit Arnhem speciale bustochten uit door de bloeiende Betuwe. Vertrek vanaf het busstation op het Velper- plein om 13.30 uur. Gok enkele andere bus maatschappijen verzorgen dergelijke ritten vanuit verschillende plaatsen. Nadere inlichtingen bij V.V.V.-Arnhem, Sta tionsplein 45, tel. 26845. in het hart van Alaska tot het tropische Mexi co. Deze weg voert langs een aantal natuur wonderen, die tot de grootste en de mooiste ter wereld behoren en wordt terecht, de weg der grandioze natuurlandschappen, genoemd. Zo ook trokken duizenden jaren geleden de Indo's die raadselachtige volksstammen uit Azië's steppen, toen zij de smalle Bering- straat overstekend in het toen nog lege vas te land emigreerden. Ver in het Zuiden in het Huidige Mexico, richten zij tempelsteden en tot lof van hun goden. Elf maanden duurde deze avontuurlijke film expeditie van Hans Domnick, waarbij hij met zijn opname-wagen 55.000 km. aflegde en ver der nog 25.000 km. per schip en vliegtuig deed om alle plaatsen van deze opnamen te berei ken. Vanuit een watervliegtuig fotografeerde hij de Gletschers van Alalska. Een potsierlijk beeld boden de bruine beren, die zich bij het smelten van de sneeuw ver in de ijsbeken wagen om zalm te vanten. Overal in Alaska herinneren de totempalen aan de Indo's. Dit zijn eigenaardige maskers van mensen en dieren, die vaak in raadselachtig teken' schrift de familie-geschiedenis van de Indo's en de geschiedenis van het land vertellen. Op de IJs reuzen en goudvelden van Alaska volgt de uitgestrekte verte van Canada met zijn zwijgende bossen, zijn rijke tarwevelden. Tot de grootste bezienswaardigheden van Canada behoort de „Stampede" van Calgary. De wildste en gevaarlijkste rennen van de wereld. Ook de vreemde gevechten tussen Men sen, Stieren en Leeuwen, die in het interna tionale vredespark plaatsvinden trekken enor me aantallen bezoekers. Dan gaat deze „Wonderweg" door het Yel lowstone Park, het beroemde geysergebied, waar er meer dan twee honderd als reuze fonteinen opspuiten. Vulkanische krachten laten hier een schouw spel zien, als of de wereld nog te midden van de schepping verkeerde. Als vreemde oer woudwezens liggen de kraters van de enkele geysers te midden van dit bizarre landschap. Het rotsenlandschap van de Grand Canyon, van de Bryce Canyon en van het Monumen tendal, die zich niet ver van elkaar in de staten Utah, en Arizona bevinden gaat nu voor ons open. Een reusachtige, zich terugtrekkende Oceaan heeft hier miljoenen jaren geleden, eindeloze zandduinen, achtergelaten. Door wind, vorst en regen ontstonden vreemdsoortige rotsfor maties, die zich voordoen als kastelen, burch ten, tempels en kathedralen. Het „Oor der Wereld" wordt zo'n imposan te brug genoemd, die met z'n rode gesteente een sterk contrast vormt met de azuurblauwe hemel In het gebied van het Monumenten-dal trof Hans Domnick nog enkele Indo families. Ver van de beschaving leiden deze mensen hier een met de natuur verbonden leven De mo derne Indo's zijn de cultuur van hun voorva deren vergeten. In prachtig gekleurde gewa den dansen zij ook nog de hen door overleve ring bekende dansen, vooral bij het feest van de Madonna van Guadelupe, dat jaarlijks gevierd wordt. De eerste jonge groenten, vers, groen en knappend hebben weer hun intrede gedaan. Vooral na de schaarste van de afgelopen winter is het prettig weer jonge groente zoals raapstelen spinazie of komkommer op tafel te kunnen brengen Raapstelen staan over hel algemeen niet hoog in aanzien Toch is het de moeite waard, wat meer aandacht aan de ze groente te schenken, vooral omdat de prijs redelijk is. Gekookte raapsteeltjes, afgemaakt met boter en nootmuskaat is voor u een be kend recept evenals een stamppot van ge kookte of rauwe raapstelen. Probeert u ook het volgende recept eens. Recepten voor 4 personen. Macaroni met raapstelen. plm. 300 g varkenslappen, zout, 40 g. boter of margarine, plm. %U kg (8 bosjes) raapstelen, 1 grote ui, (1 teentje knoflook), 300 a 400 g macaroni, spaghetti of mie. Het vlees zouten en in hete boter of mar garine bruin en gaar bakken. Het vlees uit de pan halen en in dobbelsteentjes snijden. De ui (en knoflook) schoonmaken, kleinsijden en in het vet lichtbruim bakken. De macaroni of spaghetti met ruim kokend water en zout opzetten en in 10 minuten gaarkoken. Voor de mie de gebruiksaanwijzing op de verpak king volgen. De macaroni, spaghetti of mie in een vergiet of zeef overbrengen en afspoe len met koud water. De raapstelen van wor teltjes ontdoen, wassen en snijden. De groen te weer wassen en opzetten met aanhangend water en zout De raapstelen omleggen wan neer ze even gekookt hebben en plm 5 minuten koken. Ze moeten nog beslist groen zijn. De groente afgieten (het vocht bewaren en in een soep of saus verwerken). De macaroni, spag hetti of mie, de raapstelen en het vlees bij de uien voegen en alles goed warmen, maar niet pappig laten worden. Desgewenst het gerecht afmaken met een weinig kooknat van de raap stelen en-of sojasaus. Met het voorjaar kan in één adem de schoon maak genoemd worden Wanneer die naar wens verlopen is, kunt u dit best vieren met een extra lekkere schotel, zoals de toverrol. Toverrol: lVs kg spinazie, boter of margarine, paneer meel of beschuitkruim, (1 teentje knoflook, citroensap) 100 g ontbijtspek, 4 eieren, 2 eet lepels bloem, 4 eetlepels melk, zout, peper. De spinazie uitzoeken, wassen en vlug gaar koken met aanhangend water en zout. Zodra de spinazie kookt de groente omleggen. Kook tijd plm. 3 min. De spinazie afgieten en klein- snijden of hakken. De( knoflook schoonmaken en heel klein snijden.) De spinazie afmaken met een klontje boter of margarine, paneer meel of beschuitkruim (knoflook en een beet je citroensap) Het ontbijtspek in boter of mar garine krokant bakken. De plakjes uit de pan nemen; het spekvet afgieten, de eieren met de bloem, melk en zout en peper losklop pen. Van dit mengsel in een niet te grote koe- kepan, in heet spekvet 3 a 4 dunne omelet ten bakken, de gaar geworden eimassa telkens van de bodem losmaken, zodat het nog vloei bare gedeelte eronder kan lopen. De omelet ten aan de onderkant vlug lichtbruin laten worden. De omeletten op een verwarmde scho tel op elkaar stapelen met stukjes spek er tussen. De bovenste omelet bedekken met een laagje spinazie. De omeletten oprollen. De rol met de naad naar onderen leggen en in 4 dikke plakken snijden. De plakken midden op de schotel schikken en spinazie eromheen leg gen. De rest van de spinazie apart erbij ge ven. Bij dit gerecht kan heel goed droogge- kookte rijst of aardappelpuree gegeven wor den. Heeft u wel eens een rauwkostslaatje van groente met vruchten geprobeerd? Nu de mooie groene komkommers er weer zijn kun nen we er b.v. een maken van komkommer met vruchten. Zo'n zoetzuur slaatje kan uitstekend inplaats van soep of als enige of 2e groente gegeven worden. Maakt u het wel kort voor het gebruik klaar? Komkommer-fruit-slaatje. 1 groene komkommer 1 sinaasappel, 1 ba naan, 2 eetlepels yoghurt of I eetlepel mayo naise, citroensap of azijn, suiker. De komkommer wassen en in kleine blokjes snijden. De sinaasappel en banaan schillen en in stukjes verdelen. Vruchten, yoghurt of mayonaise en naar smaak citroensap of azijn en suiker met de komkommer vermengen. Moment uit de tweede helft: Een Feijenoord- aanvaller in duel met de Benfica-verdedt- wmm ging: Kruiver in duel I met de doelverdedt ger van Benfica. Hel moment, waarop doelman Pieters Graafland voor de tweede maal geslagen wordt. De situatie voor het doel van Benfica, en kele seconden voordat het eerste en enige doelpunt van Feyen oord gemaakt zal worden, hier heeft de Benfica-doelman Pe- reira de situatie nog onder controle, (toch even later zal hij door een onhoudbaar schot geslagen worden.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 5