Andries v. Leeuwen had aandac htig gehoor voor Rijssense voetballiefhebbers Mevr. Cottrell - vroeger mej. D. de Bruin - tijdelijk terug in Rijssen Terugblik op het vijfde werkseizoen van Clubhuiswerk pUt'®®brer,9^ Amaeurfotografen kregen voorlichting 50 JAAK WEVER Afgehaalde kadavers Geen dierenliefde Avondcursus diploma meester-timmerman JUBILEUM Aldolem houdt expositie in Parkgebouw Veilig Verkeersexamen Uitbreiding telefoonlijnen 68 jarige Rijssenaar kreeg bromfietsongeluk Er werd weinig gespaard GOUDEN JUBILEUM De Oosterhof nog niet in exploitatie betrokken Wedvlucht Roosendaal Schoolvoetbal begonnen Krentebloesem in Ommen ZAKENNIEUWS VERVOERSVERBOD GELDT NOG STEEDS Vrijdag 10 mei 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 in de huid gezondheid en zuiverheid RIJSSEN Velen in ons land hebben in de jaren vlak na de oor log aan hun grote dank voor onze be vrijding uiting gege ven door het adopte ren van een graf van een gesneuvelde geal lieerde militair. Dat deed, in 1946 of 1947, ook een jonge inwoon ster van Rijssen, mej. D. de Bruin. Zij nam de zorg op zich voor het graf van een Ca nadese militair, serge ant Mc. Farlane, die op het oorlogskerkhof te Holten zijn laatste rustplaats vond. Mevr. Cottrell, samen met Paul en Barbara. Mej. De Bruin heeft in de tussenliggende jaren „Ik ben er talloze malen, in weer en wind, met bloemen heen geweest" haar oorspronkelijke naam „verloren". Zij trouwde in 1953 met een Amerikaanse beroepsmili tair, woonde jaren in Duitsland, daarna in de Ver. Staten en sinds kort weer in Duitsland, en vertoeft sinds enige weken in het huis van haar moeder en getrouwde broer, A. II. ter Horstlaan 14. Zelf eind vorig jaar Amerikaans staatsburger geworden heeft zij deze week voor het eerst de weduwe ontmoet van de ge sneuvelde Canadese sergeant wiens graf zij destijds heeft geadopteerd. „In Amerika houd je je meisjesnaam niet, wanneer je getrouwd bent" was een van de eerste dingen die zij ons vertelde. „Mrs. Cottrell is nu mijn naam geworden. In 1953 ontmoette ik Paul die in Duitsland gelegerd was, terwijl hij zijn verlof doorbracht in Am sterdam. Wij trouwden in dat jaar en ik ging met mijn man naar Duitsland. Twee jaar heb ben we daar gewoond, ongeveer en daarna acht jaar lang in de Ver. Staten, in New- Jersey". De moeder van mevrouw Cottrell, me vrouw De Bruin, kan daar van meepiaten. Tweemaal heeft zij haar dochter in de Ver. Staten opgezocht. Eind vorig jaar kwam zij van haar tweede overzeese reis naar Rijssen terug. Dat was vlak voordat mevrouw Cot trell vernam dat haar man die een functie heeft als kok, naar Duitsland zou worden overgeplaatst. Alle gezinsleden gingen mee naar Europa,, ook de achtjarige Paul die in de wandeling „junior" wórdt genoemd om hem van zijn vader te onderscheiden en de zeven jarige Barbara. Voor het eerst zijn zij nu in het land waar hun moeder geboren en geto gen is. Bij de grensövergang in Aalten zagen zij een molen en toen wisten zij nu zijn we in Holland. Mevrouw Cottrell die haar Riessens nog lang niet is vergeten, maar zich wat moeilij ker in het algemeen Nederlands kan uitdruk ken, is het leven in Nederland wel wat ont wend. Zij heeft zich in Amerika zo goed als dat kon aan het leven daar aangepast. „Dat moet je wel" vertrouwde zij ons toe, „wil je niet altijd als een vreemdeling beschouwd blijven wor den". De uitzonderlijke koude temperatuur van de afgelopen maanden, tot in deze maand toe, maakt het haar bovendien niet makkelijker zich weer een beetje thuis te voelen. „Het klimaat in New-Jersey is zo verrukkelijk" vertelde zij ons. „Moeder had het altijd verschrikke lijk warm, toen zij bij ons logeerde, maar ik vond het er heerlijk. Het is hier om te ril len". Het gesprek komt op het oorlogsgraf, dat zij als mej. De Bruin alweer zolang geleden adopteerde. „Het is een beetje in het vergeet boek geraakt, toen ik naar Amsterdam ver huisde, indertijd" herinnert zij zich. „Maar vóór die tijd heb ik ook geregeld met mevrouw Myrtle Black, de weduwe van sergeant Mac- Farlane, gecorrespondeerd. Dat ging toen vrij moeilijk, omdat ik de taal niet kende. Nu mevrouw Black hier komt is die moeilijkheid gelukkig verdwenen". Zij haalt een klein fotootje tevoorschijn, dat in het ouderlijk huis goed bewaard was gebleven; het is genomen toen zij, in die eerste jaren na de oorlog, een keer bij het graf bloemen neerlegde. Honderduit vertelt zij verder: over haar jaren in Amerika, over het Amerikaanse staats burgerschap dat zij eind vorig jaar kreeg, over de vele oorlogsbruidjes die zij in New-Jersey ontmoette - van wie sommigen lezen noch schrijven kunnen - en over het leven in Mün- weiler, waar zij nu bij enkele oude mensen inwoont. Trots laat zij ook haar nieuwe Ame rikaanse paspoort zien, voorzien van een aar dige foto van haar met de twee kinderen. Eén ding wordt uit dit alles wel duidelijk: na zoveel jaren is de mej. De Bruin van weleer haar geboorteplaats en -land ontgroeid. Zij beaamt het zelf: „Het lijkt wel of ik 100 jaar weg ben geweest". Maar even later ook: „Toch is het fijn, zo'n thuis waarnaar je weer eens kunt terugkeren". Cor van Weele, een fotograaf uit Amster dam was naar Rijssen gekomen om een cau serie te houden voor vereniging „Adolem" te Rijssen. Dit feit alleen al was oorzaak dat, zelfs een aantal amateurfotografen uit Al melo en Goor naar Rijssen was gekomen om naar deze bekwame fotograaf te luisteien. De laatste tijd wordt deze Cor van Weele een begrip bij de beoefenaren van de foto grafiekunst. Hij had als onderwerp gekozen „de Fotografie van Nu". Naar aanleiding van een keur van foto s, die hij had meegebracht toonde hij aan, dat een goede fotograaf zijn karakter niet hoefde te beschrijven, maar dat aan de hand van zijn foto's duidelijk zijn karakter kan worden vast gesteld. Vooral wat betreft zijn eigenschappen en hebbelijkheden. Wil een fotograaf iets be reiken, dan moet in zijn werk een persoonlijke noot liggen. Er moet langzamerhand een voor uitgang te bespeuren zijn, die een individuele inslag moet hebben. Ook een groot aantal vragen op technisch gebied beantwoordde hij tot grote tevredenheid van de talrijke aanwe zigen, waardoor de avond een geanimeerd verloop had en tenvolle geslaagd genoemd mag worden. In verband met zijn 50-jarig dienstverband bij de firma Ter Horst en Co. herdacht de heer M. Tijhof, Oosterhofweg 26 te Rijssen. dat hij 50 jaar geleden als wever bij boven genoemde firma in dienst trad. Namens de directie werd hij op kantoor toegesproken door de heer A. H. ter Horst. Deze dankte hem voor zijn nauwkeurige plichtsbetrachting en bood hem een gouden horloge aan en het insigne. Mevr. Tijhof ontving bloemen. Gedurende de maand april werden door de N.T.F. uit de gemeente Rijssen de cada vers afgehaald van 11 nuchtere kalveren, een pink, een kalf, drie varkens en drie biggen. Een dezer dagen heeft een groep straatjon gens op de speelplaats van de R.K. Kleuter school. een vogelnest, dat met zorg verbor gen was gehouden uitgehaald en een van de jonge vogels, die bijna konden vliegen aan een ijzerdraad opgehangen aan de klink van de deur. Ongetwijfeld een daad, die de groot ste afkeuring verdient. Op uitnodiging van de voetbalvereniging „R.K.S.V." te Rijssen hield de bekende in ternationale scheidsrechter Andries van Leeu wen'in het "Józefgebouw te Rijssen-een cau serie over zijn seheidsrechtersloopbaan. Heel interessant en boeiend vertelde deze joviale Enschedeër vooral over zijn bevindin gen, die hij als arbiter had opgedaan. Duide- "lijk bleek uit zijn ervaringen, dat scheidsrech teren geen sinecure is bij het betaalde voet bal. Vaak is de scheidsrechter de zondebok, vooral in zuidelijke landen moet de scheids rechter wel enigszins partij trekken voor de thuisclub wil hij het er zonder kleerscheuren afbrengen. Dit is dan ook de oorzaak, dat ve le arbiters daar z.g. home-referees zijn, wat in Nederland gelukkig niet voorkomt. 28 keer heb ik in het buitenland een wedstrijd geflo ten. Thans heeft de Fifa mij aangezocht voor de finale bekerwedstrijd op 15 mei in Rotterdam tussen Atletico Madrid en Totten- ham Hotspur. Het scheidsrechteren is voor mij een verrijking geworden van mijn leven. Naast veel mensenkennis is mijn algemene ontwikkeling er groter door geworden. Ook de Engelse taal heb ik er mede door ge leerd. Onder hilariteit vertelde deze prettige cau seur, dat hij tijdens een internationale wed strijd een neger met het scheidsrechterfluit je had „opgeschreven". Heel wat cadeaus had hij vooral in het buitenland ontvangen. Daar worden de scheids rechters ook beter betaald. In dit verband wees hij erop, dat in Nederland vooral bij de Afdelingen de scheidsrechtersdeclaratie veel te laag is. Ons land heeft 7000 scheidsrech ters, waarvan 40 'bij de betaalde sector hoort, 3 ervan zijn internationale arbiters. Een scheidsrechter heeft het vaak ook moei lijk, doordat men probeert hem te beïnvloe den door hem een etentje aan te bieden etc. Tot slot beantwoordde hij nog een aantal vragen tot volle tevredenheid van zijn aan dachtig luisterend gehoor. Hierna dankte de heer H. Tielen hem voor zijn boeiende en leerzame voordracht. Uit erkentelijkheid bood hij de heer van Leeu wen een viertal kippen aan. Deze internatio nale arbiter, die al heel wat gewend is, wat betreft de aard van ontvangen cadeaus toonde zich zeer verbaasd en uiterst dankbaar voor deze originele geste. Het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van 'n school voor ambachts onderwijs verzoekt de gemeenteraad van Rijs sen te verklaren, dat de oprichting en instand houding van een avondcursus ter opleiding voor het diploma meestertimmerman nood zakelijk wordt geoordeeld. De raad wordt voorgesteld deze verklaring af te geven. Koolzaad en bloembollen tel 3, Tegen de tweede week van mei zullen oe koolzaadvelden in Oostelijk Flevoland volgens verwachtingen weer in volle bloei staan. Om dat er door de strenge kou van de afgelopen winter nogal wat koolzaad is doodgevroren, zullen er ongetwijfeld kale plekken in het ge le bloemenbed te zien zijn. De eerste bloem- bollenvelden bij Ens (Noordoostpolder) staan reeds in bloei. Zeer binnenkort zal de omge ving van Ens in een prachtig gekleurd bloem bed veranderd zijn. De fruitbomen tussen Marknesse en Blokzijl en in Kraggenburg (NOP) zullen omstreeks medio mei in bloei staan. De heer A. J. Slagman, Koninginneweg 21 vierde maandag zijn zilveren jubileum als granietwerker bij de firma Bearzatto, al hier. Deze dag is voor de heer Slagman niet onopgemerkt voorbijgegaan. De jubilaris ontving van zijn werkgever een enveloppe met inhoud. Woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag 15, 16, 17 en 18 mei staat Rijssen in het te ken van de amateurfotografie. Voor het eerst sedert haar bestaan houdt de amateurfotografievereniging „Adolem" een expositie in de leeszaal van het Parkgebouw. Deze jonge vereniging bestaat pas 3 jaar, zodat het een hele stap voor het energieke bestuur is geweest te besluiten tot het hou den van een tentoonstelling van eigen werk. Natuurlijk is het ook haar bedoeling propa ganda te maken vooi de amateurfotografie en voor haar vereniging in het bijzonder. Mo menteel telt de vereniging 40 leden. In de drie jaren van haar bestaan heeft het bestuur alles in het werk gesteld haar leden vooral door voorlichtingsavonden op te „leiden" tot goe de fotograaf. Fotografen, die hun persoon lijkheid en karakter in hun werk moeten pro beren te leggen. Vanzelfsprekend verwacht het bestuur veel belangstelling. Vrijdag is de uitslag bekend gemaakt van het Veilig Verkeersexamen van de leerlingen der Rijssense Lagere scholen. 385 jongens en meisjes namen deel aan dit examen. 18 vielen er bij het schriftelijk examen af, terwijl 14 zakten voor het praktische gedeelte. 11 leer lingen behaalden nul fouten t.w. Adri Meeu- se, Hendrica Pleiter, Geeske Smalbrugge, Jan Averesch, Gerrit Zandvoort, Johan Zwiers, Hendrina - Harbers, Henk Altena Wim Wuar- banaran. Johan Nijzink en Gerrit Jurriens. Gezien de vele klachten is de gemeente over gegaan tot uitbreiding van het aantal netlijnen. Waren de gemeentediensten tot gisteren maar via 2 netlijnen te bereiken, sinds vrijdag heeft zij de beschikking over liefst 5 netlijnen. Met nummer is 2961. Toen de 68-jarige Rijssenaar J. G. vanaf het erf van de landbouwer Wissink te Eisen de voorrangsweg Markelo-Rijssen wilde over steken werd hij aangereden door een auto, bestuurd door W. S. te Rijssen. Hij werd hierbij vrij ernstig gewond. Naast een been breuk moest hij ook met enkele gebroken rib ben in het P. I. Ziekenhuis te Almelo worden opgenomen. Gedurende de maand april werd bij de Nuts- spaarbank te Rijssen een bedrag ingelegd van f 208.264,94 en terugbetaald 202.133,62. Voor de vijfde keer in een periode van bijna zes jaarzal de stichting „Clubr en Buurthuiswerk Rijssen" een sluitings avond van het clubwerkseizoen houden, t.w. op zaterdag, 18 mei a.s., in gebouw Jeruël". Een selectie uit de in het ka der van de verschillende clubs vervaar digde werkstukken zal 'n kleine tentoon stelling vormen, terwijl de zang- en speel- groep van de stichting opnieuw een zang spel zal -uitvoeren. Deze sluitingsavond is in feite het enige, wat de Rijssense bevolking tot nog toe van het clubhuiswerk te zien krijgt. Aan de mees ten van ons is het ontgaan, dat daaraan ech ter een vol seizoen van intensief werken met meer dan 250 jongens en meisjes voorafgaat in handwerkclubs, handenarbeidclubs, instuif- groepen, tafeltennisclubs, timmerclubs, enz. Een indrukwekkende rij van alleszins compe tente medewerkers en medewerksters stellen de stichting in staat op deze wijze jaarlijks iets te betekenen voor de vrijetijdsbesteding en vorming van zóveel jongens en meisjes. Dit klemt temeer, omdat de stichting er in de afgelopen jaren nog nooit in is geslaagd het werk de vorm te geven, die zij graag zou willen: een eigen clubhuis, met een beroepskracht als deskundig hoofdleider en een methodische aanpak van dit bijzonder belangrijk werk. De verschillende groepen zijn nu nog ver deeld over diverse lokaliteiten: de Schildschool, het Gymnastiekgebouw en het clubhuis van de Speeltuinvereniging „Margriet". De midde len, waarmede gewerkt moet worden, zijn nog uiterst primitief en de kas van de penning meester is amper toerijkend voor de veelheid van materiaal (stof garen, hout, pitriet, klei, enz.), die jaarlijks door de verschillende clubs moet worden verwerkt. Het is niet zo gemakkelijk op deze wijze te werken en alles geschiedt in stilte, tot de sluitingsavond het werk nog weer eens openbaar maakt voor de bevolking. Maar de vreugde onder de leiders en leidsters over In verband met zijn 50-jarig jubileum bij de firma Ter Horst en Co werd de heer M. ten Hove, Korteboslaan 103 ten kantore van de directie woensdagmorgen ontvangen. Hij werd door de heer A. H. ter Horst allerhar telijkst toegesproken. De heer Ten Hove, die 50 jaar in de spinnerij is werkzaam geweest is baas van de spinnerij momenteel. Hij ont ving een gouden horloge met inscriptie. In verband met zijn 50-jarig dienstverband bij de firma ter Horst en Co werd de heer G. Janssen, Holterstraaiweg 86 alhier gehul digd. Hij werd met zijn echtgenote ten kan tore van de directie ontvangen en toegespro ken door de heer H. Jordaan, die hem dank bracht voor zijn 50 jaren trouwe dienst als schilder bij deze firma. De heer Janssen werd een gouden horloge en een insigne overhan digd. Mevr. Janssen ontving bloemen. Bij de behandeling van de gemeentebegro ting voor 1963 hebben b en w van Rijssen onder meer toegezegd hun mening te geven over de suggestie de exploitatie van 't land goed „De Oosterhof" uit het dokter Stokkers fonds te halen en over te brengen naar de Algemene Dienst, of naar het bedrijf Bezit tingen. Om verschillende redenen, zowel begrotings technische, als financiële adviseren b en w de gemeenteraad in 1963 nog niet tot over brenging naar de Algemene Dienst of naar het bedrijf Bezittingen te besluiten. Aan de wedvlucht naar Roosendaal nam de postduivenvereniging „Het Luchtvermaak" deel met 1209 vogels. De belangrijkste uit slagen waren: 1. Joh. Slagman, 1-23-46. 2. H. Meenks, op 8 min. 3. H. van Losser op 1 uur 21 min. 4. B. Kreykes. 5. H. Bolink, T. J. W. Baan. 7. J. Dannenberg. 8. A. Har bers. 9. G. Kreykes 10 J Kamp, 11 J. Tij huis. 12 H. Bargboer, 13. Js. Harbers. 14 J. Harmsen. 15. H. Bolink 16. H. Koster. 17 W. van Brussel 18. J. Harmsen 19 J. W. Nij- kamp, 20 H. J. Nieuwenhuis. het werken met hun jongens en meisjes ont- breekt allerminst! De dames en heren, die zich elk jaar weer acht maanden lang een avond per week aan dit werk geven, ver dienen de hulde van onze gehele bevolking! Voor de buitenstaander is een sluitings avond, zoals die op 18 mei a.s. wordt ge houden, allerminst indrukwekkend. Misschien stoort hij zich aan de primitiviteit, waar onder dit alles gebeurt, aan de vele fouten, die er ongetwijfeld aan alle kanten weer uit zullen komen. Maar die buitenstaander heeft dan niet begrepen hoeveel bezieling er aan dit werk ten grondslag ligt en hoe moeilijk een dergelijke bezieling te nivelleren is. Ook het geduld van de stichting „Club- en buurthuiswerk Rijssen" en het corps van lei ders en leidsters zal beloond worden. Er zijn inmiddels intensieve besprekingen gaande in brede lagen van onze Rijssense bevolking om het werk te reorganiseren en tot een meer doelmatige uitbouw te komen. Het werk groeit en de bezieling voor het werk groeit. Die groei zal óók te zien zijn op de sluitings avond van 18 mei a.s. Wie van deze inner lijke groei kennis wil nemen, verzuime niet deze avond bij te wonen. Advertentie Onder groot enthousiasme van de Rijssen se en Enterse Jeugd is maandag de school- voetbalcompetitie 1963 begonnen. De eerste wedstrijden trokken veel belangstelling. Veel supporters begeleidden hun favorieten. De uit slagen luidden: O.L.S. Rijssen—Wilhelmina- school 0-2. OranjeschoolJozefschool Enter 0-2, R.K. Jongensschool Rijssen—Chr. School Enter 3-0. De bloesempracht van de bloeiende kren- tebossen in Ommen zal het a.s. weekend haar hoogtepunte hebben bereikt. Zowel op het landgoed Eerde als in de rest van de gemeente Ommen zullen zich miljoenen witte bloesems tegen de nog prille lentelucht ver heffen. Bezoekers wordt gevraagd de pas ontlui kende takken niet te beschadigen, teneinde het volgend jaar opnieuw verzekerd te zijn van deze witte vacht die zich zo prach tig tegen het donkere onderhout aftekent. U hartelijk welkom toeroepende, Vanaf j.l. zaterdag kan de firma G. H. Wes- sels, Bouwstraat 29 zich tot de grootste za ken op meubelgebied in Rijssen rekenen. De ze middag n.l. vond de feestelijke opening plaats van haar vergrote en nieuwverbouw- de winkelpand. De expositieruimte een zeer belangrijk onderdeel voor een meubelzaak is aanmerkelijk vergroot, waardoor de klant ge legenheid krijgt te keur te gaan in een gro ter assortiment. Het geheel geeft een fleurig aanzien. Deze zaak heeft nu de beschikking over een 5-tal toonkamers. Toch komen we al weer ruimte tekort, aldus de heer G. H. Ves sels, die we vanaf deze plaats veel succes toewensen. Varkens, schapen en kalveren niet ouder dan vier maanden, mogen voorshands niet wor den vervoerd uit 'n aaneengesloten gebied in 't oosten en zuiden van ons land, welk gebied in grote trekken Twente, Salland, de Achter hoek, het oosten van de Betuwe, het Rijk van Nijmegen, het land van Maas en Waal en het noordoostelijk deel van de provincie Noord-Brabant omvat. Dit blijkt uit een beschikking van de mi nister van Landbouw en Visserij, die op 7 mei 1963 in de Staatscourant is afgekondigd. Deze maatregel is genomen teneinde de ex port van vee en vlees uit overig Nederland zo veel mogelijk gaande te houden in ver band met het heersende mond- en klauwzeer. Dit houdt in, dat de Rijssense Varkens- markt voorshands nog gesloten blijft. aiVli jjwy Op de Britse koninlijke genieschool in Gillingham in Kent is een demonstralie gegeven met een meuw voertuig: een grote vrachtauto waarop een haspel met een kant-en-klaar wegd ek gemonteerd is. Dit metalen wegdek kan door de auto zelf ■worden gelegd waarbij een snelheid van ongeveer 30 meter in de 11 seconden bereikt kan worden Het enige, dat men bij deze demonstratie niet vertelde was, hoe de chauffeur van d e wagen, die weliswaar wel de weg in het oog kan houden, op het verkeer voorbij zijn ijzeren gordijn kan letten.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3