F1LMN1EUWS Koü SPIONNEN UIT OVERTUIGING WORDEN SCHAARS Enkele allround tekenaars Enkele jonge krachten B. J. NIJHUIS en ZOMEN N.V. SLOKKER Jan Aolbert Adverteren doet verkopen Muziekvereniging bracht 3 aubades AANNEMERSBEDRIJF en TIMMERFABRIEK Rijssen dienstmeisje Hotel Muller WERKSTER of tlink MEISJE glazen wassen Aardbeien li+orWlilr 119 Pruimen Kersen Gapucijners Appelmoes Sinaasappels 4-10 stuks Bananen per kilo Golden Delicious 4x'/t kilo Goudreinetten 4xV* kilo GROENTE dagelijks vers 79 HARING in tom.saus Snijworst 59 Ontbijtspek 59 Boerenmetworst 59 Boterhamworst 59 HAM 69 Gebraden ham 59 Margarine Choco-margarine Custard Jam Chocohagel Leverpastei Beschuit Soepcomplet Karbonade Vlees Gehakt F0URREE KOEKEN 89 Chocolade REPEN 98 Worst 190 Franse cognac per fles Speculaas gg Limonadesiroop gg Perziken ««g Gazeuse ^g Vruch'enlimonade Doperwten 5q Sperciebonen gg Snoep gg Woensdag: Striptease en gangster V.V. „Excelsior" Nieuws van lagere Excelsior-elftallen Vrijdag en zaterdag: De gebochelde van Rome O.A.D. naar voetbalwed strijd en bollenvelden V.E.K. naar toogdag Gevaarlijk, slecht betaald werk RIJST CR0NINGER KOEK 69 RUMBONEN 59 ZOUTE PINDA'S 39 SINASSTAAFJES 59 39 Geldig van woensdag 1 mei tot woensdag 8 mei 168 Slijterij TER HORST 9.80 7.90 Koffiemelk gg 1 plastic feesttoeler 39 DINSDAG 30 APRIL GESLOTEN Vrijdag 26 april 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 OANPO GEPREST GEHOORZAAMHEID b. Clemont Leroy een industrieel, heeft het volste vertrouwen in Sorel, zijn bedrijfsleider, Leroy's grootste wens is om zijn stiefdochter, Laurence Mercier, getrouwd te zien met Sorel Maar Laurence is tot over haar oren verliefd op Patrick, een jong student zonder geld, die zij niet aan haar stiefouders durft voor te stel len. Het Leeuwarder Blaauw-Wit is er zaterdag in geslaagd Excelsior een grote nederlaag toe te brengen. Verloor Excelsior aan het begin van de competitie enkele wedstrijden, sindsdien wer den alleen maar grote overwinningen behaald zodat de 4-0 nederlaag van jl. zaterdag wel een koude douche voor de roodbaadjes en hun supporters zal zijn geweest. Nee, Excelsior had z'n dag niet. Het veld spel was niet onaardig, doch de tomeloze energie ontbrak. Het is niet zo, dat de neder laag is toe te schrijven aan het niet meespe len van stopper Nij land, ofschoon zijn afwe zigheid uiteraard wel een grote aderlating be tekende. Met de rust, toen Blauw-Wit een 2-0 voor sprong had veroverd, was er nog van alles mogelijk en zaten er zeker nog winstkansen in. Toen evenwel de Friese hoofdstedelijke ploeg op enigszins gelukkige wijze het derde doel punt scoorde, juist in een periode waarin Ex celsior een grote meerderheid demonstreer de en doelpunten „in de lucht hingen", was het gedaan met de roodbaadjes. Dat Blauw- Wit tegen het einde de vierde goal scoorde was een kwestie van formaliteit. Voor zaterdag a.s. staat de thuiswedstrijd tegen Leeuwarder Zwaluwen op het program ma. Het is bekend dat de Zwaluwen beschik ken over een behoorlijke ploeg, die evenwel de kunst van goalsmaken niet verstaat. De Zwaluwen zullen ongetwijfeld alles in het werk stellen om tot een overwinning te komen. En kat in het nauw kan rare sprongen maken en indien de Excelsior-ploeg inder daad uit balans zou zijn, is een Rijssense ze ge nog lang niet waarschijnlijk. Moest Excelsior I in Leeuwarden met een nederlaag tegen Blauw-Wit genoegen nemen, het tweede elftal van de Rood-Witten deed het in Nijverdal beter en behaalde een ver diende 2-1 overwinning. Ook Excelsior 3 liet zich niet verrassen en bleef in Borne met 3-1 de baas over B.C.S.V. 2. Het vierde elftal kon het op eigen terrein niet bolwerken, en verloor in een doelpuntenrijke wedstrijd met 5-3 van plaatsgenote Sportcl. Rijssen 3. Van de junioren won Excelsior A op de Mors verrassend met 5-0 van Wierden A. Met dezelfde cijfers verloor Excelsior B met 10 man spelend, in Enter van Enter Vooruit A. Ook Excelsior C moest de puntjes aan haar tegenstander laten en verloor op eigen terrein met 3-2 van Haarl. Boys B Het D-elf- tal bewees ook nu weer de sterkste in haar afdeling te zijn en won in Nijverdal met 2-1 van Nijverdal C. Door dit resultaat behaal den deze jeugdige Rood-Witten ongeslagen het kampioenschap van hun afdeling met 26 pun ten uit 13 wedstrijden 'n doelgem. van 110- 6. Prachtig werk jongens. De E-junioren ten slotte behielden de bovenste plaats door met 5-0 overwinning terug te keren van Haarler Boys E. Voor a.s. zaterdag ziet 't programma er als volgt uit. Excelsior 2 speelt haar laatste wed strijd in deze competitie evenals Excelsior 3. Beiden met een thuiswedstrijd. Het tweede elftal krijgt bezoek van S.V..ZW. 2 uit Wier den en kan zeker winnen. Moeilijker krijgt Excelsior 3 het tegen koploper Voorwaarts 2. Het vierde elftal gaat naar Vesos 2 in Hel- lendoorn. Het A-elftal heeft ook een thuiswedstrijd en ontvangt Haarler Boys A. De B-junioren moe ten toch eindelijk eens weer een keer kunnen winnen waartoe zij in Nijverdal tegen De Zweef b zeker de kans krijgen. Ook het C-elf- tal kan op eigen terrein zeker een puntje thuis houden tegen Enter Vooruit B. De D-ju nioren spelen ook hun laatste wedstrijd en zullen op eigen terrein hun ongeslagen re cord tegen' Haarler Boys D zeker handhaven. literblik literblik grote pot literblik Sorel is echter een gokker die diep in de schulden zit. Hij staat geheel onder de dwang van Perez, eigenaar van een speelhol, die hem allerlei louche baantjes laat opknappen. Perez stelt Sorel een ultimatum dat hij binnen dè 24 uur zijn schulden moet afbetalen anders zullen er maatregelen genomen worden met slechte gevolgen voor Sorel. Deze weet dat wanneer Perez met iets dreigt hij het meent ook! 's Avonds keert Laurence niet haar huis te rug en Leroy en zijn vrouw doen aangifte bij de politie. Inspecteur Muller zal zich met het onderzoek belasten. Allereerst wordt Patrick door Muller aan de tand gevoeld, doch men laat hem weer vrij. De volgende dag ontvangt Leroy een dreig brief waarin losgeld wordt gevraagd, een be drag van 1 miljoen francs, anders zal hij zijn dochter niet meer levend terugzien, en hij moet de politie buiten de zaak houden. Onder dwang van Perez werd deze brief door Sorel geschreven. Door zijn vriendin Vera die als animeermeisje in het speelhol werk zaam is, krijgt Sorel het adres waar Perez Laurence schuilhoudt. Op het door Vera opgegeven adres zoekt hij Perez op die hem bij Laurence brengt. Op dat moment weet Laurence dat Sorel me deplichtig is aan haar ontvoering. Perez dreigt Laurence te zullen doden als Sorel maar één kik geeft aan wie dan ook. Sorel ziet dat hij machteloos staat. Onder de Italiaanse verzetsstrijders, die het bij Rome de Duitsers en de Italiaanse fas cisten lastig maken, neemt de Bochel (Gerard Blain) een leidende plaats in. Zijn mismaakt heid drijft hem ertoe om met bijzonder stout moedig optreden te bewijzen welk een groot leider hij is. Hij is verliefd op Ninetta (ANNA MARIA FERRERO), de dochter van de fascistische adjudant Moretti (IVO GARRANI) en onder het mom van een strafoefening tegen deze ge hate vijand, breekt hij met zijn helpers diens huis binnen en overweldigt Ninetta. Na haar aanvankelijk verzet voelt het meis je zich toch verbonden met deze vreemde min naar en als hij - gewond - een schuilplaats bij haar zoekt, verpleegt zij hem. Zij pro beert hem milder te stemmen tegenover haar vader, maar kort daarop schiet hij Moretti in koelen bloede neer. Hiermee verspeelt de Bochel Ninetta's liefde. Ook de leiding der verzetsbeweging ver stoot hem, omdat hij meer voor eigen be lang optreedt dan voor Italië. Maar zijn naas te handlangers blijven hem trouw en bevrij den hem al schietend wanneer hij in handen van de fascisten is gevallen. Na de capitulatie van de Duitsers kan de Bochel er niet toe komen zijn wapens op te ge ven. Met zijn vrienden blijft hij de baas spe len, rooft magazijnen van de Amerikanen of van zwarthandelaars leeg, helpt armen en kinderen - maar helpt vooral ook zichzelf. Zijn bende wordt de schrik van de stad. Advertentie en pijnweg» wrijven met De leden van de muziekvereniging Wilhelmi- na hadden een drukke zaterdagmiddag. Niet minder dan 3 bezoeken moesten wor den afgelegd om een muzikale hulde te bren gen. Allereerst werd een muzikale hulde ge bracht aan mevrouw De Bordes-van Heel, beschermvrouwe van de vereniging, die de ze winter haar 85-ste verjaardag vierde. Ter gelegenheid van haar verjaardag had mevr. De Bordes de vereniging een prach tig geschenk aangeboden n.l. 2 schellenbo men, een instrument van Turkse oorsprong, dat vooral bij het marcheren een prachtige indruk maat. Het is behangen met vele klin kende bellen en van boven versierd met een halve maan van koper. Het bestuur van Wilhelmina nam dit ge schenk met veel enthousiasme in ontvangst en het was logisch dat mevr. De Bordes een dankbare muzikale hulde werd gebracht. Het echtpaar Dommerholt Vlogtman wonen de in de Zuiderstraat, dat in januari haar 60- jarig huwelijksfeest vierde kreeg hierna een bezoek. De heer Dommerholt een van de op richters van Wilhelmina stelde de muzikale hulde, die voor hun woning werd gebracht kennelijk zeer op prijs. Tot slot bracht de vereniging een bezoek aan de voorzitter de heer E. Paauwe, die na een ernstige ziekte weer in zijn woning aan de Wierdensestraat is teruggekeerd Ook de heer Paauwe, die vol bewondering was voor de schellenbomen was door dit be zoek zeer verrast. De OAD organiseert een aantal aantrekke lijke ritten. Op 2 mei een speciale rit naar de belangrijke voetbalwedstrijd Nederland- Brazilië. Een bijzonderheid mag niet onver meld blijven dat n.l. bij de O.A.D. toegangs kaarten verkrijgbaar zijn voor deze wedstrijd. Op zaterdag 11 mei wordt een bezoek gebracht aan de Keukenhof te Lisse, ge combineerd met een bezoek aan het grote bloemencorso. Ook op andere dagen maakt men ritten naar de bloembollenvelden. Voorts staan er op het program ritten naar de wildepaardenvangst te Duimen en aan de werktuigendag te Liempde. De Chr. gymnastiekvereniging VEK hield onder voorzitterschap van de heer G. Klein Horstman haar jaarvergadering. Besloten werd met de vereniging deel te nemen aan de toogdag van het K.N.C.G.V. op 2e pinksterdag. De aftredende bestuursleden mej. A. van Pijkeren en de heer G. Klein Horsman wer den herkozen. In plaats van mej. J. v. d. Noort werd gekozen mej. J. Hofstede. De spionnen en agenten, die uit Oost- Duitsland naar West-Duitsland worden ge stuurd en daar in vele gevallen vroeger of later betrapt worden, blijken in de minste gevallen overtuigde aanhangers van het communistische systeem te zijn. Tot deze conclusie kwam niet alleen het opperste gerechtshof van Sleeswijk-Holstein, dat in 1962 76 zaken moest behandelen van in woners van deze noordelijke Westduitsc deelstaat, die voor de staatsveiligheids dienst van de Sowjet-zone hadden gespi oneerd, maar ook de politie van West- Berlijn kon dezer dagen weer eens vast stellen, dat het communistische spionnage- apparaat bij voorkeur mensen gebruikt, die het door dreigementen tot derge lijke activiteit kan chanteren. Sleeswijk-Holstein, gelegen tussen Noordzee en Oostzee is een belangrijk gebied voor de N.A.T.O. Deze deelstaat geniet daarom al vele jaren bijzondere belangstelling van de com munisten, niet in de laatste plaats omdat in Kiel het opperbevel van het Oostzee-com- mando van de N.A.T.O. gevestigd is en in deze deelstaat in vele plaatsen sterke bonds- weer-garnizoenen gelegerd zijn. Bij de mees te gearresteerden en veroordeelden gaat het om jonge mensen tussen 20 en 30 jaar, waar van zich zo goed als geen een uit overtuiging ter beschikking van de communisten stelde. Allemaal hadden zij meer of minder vage persoonlijke redenen voor hun houding. Een deel van deze jonge mensen had een behoorlijke inkomen. Zij verlieten West-Duits- land echter om allerlei reden. De een, omdat hij dacht, dat een geschoold arbeider in de Sowjet-zone nog meer loon krijgt dan in West-Duitsland. Een ander, omdat hij ruzie in zijn bedrijf had. Een derde omdat hij na een ongelukkige liefdesgeschiedenis ietwat in de war was. Weer anderen, omdat zij dachten, dat zij thuis niet werden begrepen en dat hun vlucht naar Oost-Duitsland „hun ouders wel tot andere gedachten zou brengen". Een tweede en wel de grootste groep bestond uit min of meer mislukte jongeren, die nu wel eens in het andere deel van Duits land hun geluk wilden beproeven. En dan is er nog een derde groep van „grensgangers", mensen, die om de een of andere reden tus- sen Oost- en W.-Duitsland heen en weer trek ken, zonder speciaal doel, meestal alleen ge dreven door de gedachte, dat hen elders iets zou kunnen ontgaan. En tenslotte waren er ook nog een paar Westduitsers die zich door vlucht naar Oost-Duitsland dachten te kunnen onttrekken aan een Westduits vonnis omdat zij in de waan verkeerden, dat hen in Oost-Duitsland dan niets gebeurt. De Westduitse autoriteiten leggen degenen, die naar Oost-Duitsland willen, geen moeilijk heden in de weg. En de Oostduitse auto riteiten ontvangen hen ook met open armen. Zij stoppen ze echter wel allemaal eerst in een opvangkamp en daar is het meestal, dat verte genwoordigers van de Oostduitse staatsveilig heidsdienst verschijnen en door gesprekken met de betrokkenen achter hun beweegrede nen trachten te komen. In de meeste gevallen lopen dergelijke ge sprekken er dan op uit, dat de staatsveilig heidsdienst de vluchtelingen weet „om te draaien" en hen met bepaalde opdrachten weer naar West-Duitsland terugstuurt. Welke middelen en methoden de Oostduit se staatsveiligheidsdienst bezigt bij het aan werven van agenten, bleek dezer dagen weer eens duidelijk na de arrestatie van de 21-jari- ge elektriciën Reiner Lorenz in West-Berlijn. Lorenz was in februari 1962 voor het com munistische spionageappraat gaan werken. Hij had sedertdien 35 opdrachten uitgevoerd, waarvoor men hem 1100 D.M. betaalde. Lorenz was met een meisje uit Oost-Ber- lijn verloofd, die van hem een kind had gekre gen. Vorig jaar werd dit meisje bij een vlucht poging van de communistische grenspolitie be trapt en door de staatsveiligheidsdienst ver hoord. Deze liet haar pas vrij, nadat zij zich had verplicht een afspraak te maken met haar Westberlijnse verloofde in het Oost- berlijnse station Friedrichstr. Tijdens dit ia- spraakje verschenen ambtenaren van de staats veiligheidsdienst, die de Westberlijnse elek triciën meenamen. Hij liet zich „omdraaien" omdat men hem dreigde dat hij anders zijn verloofde en hun kind nooit meer terug zou mogen zien. Bovendien beloofde men de nieuwe agent dat men zijn verloofde en haar kind mogelijkheden om naar W.-Berlijn te vluchten, zou verschaf fen. Lorenz had in Oost-Berlijn regelmatig ont moetingen met Manfred Kaufmann, zijn con tact-man. Deze had onder de deknaam „Horst" in Oost-Berlijn een woning gehuurd, die alleen diende voor zijn ontmoetingen met Lorenz, die daar zijn rapporten en onontwikkelde films moest afleveren. Lorenz moest zich vooral bezighouden met de in West-Berlijn gelegerde troepen en de Westberlijnse politie. Hij richtte echter ook in een Westberlijns park een „dode brievenbus" in en bracht een ande re bewoner van West-Berlijn in contact met Kaufmann. Deze door Lorenz aangeworven handlanger werd echter al begin februari j.L in West Berlijn gearresteerd. Evenals Lorenz moesten ook de 76 inwo ners van Sleeswijk-Holstein zich tot zwijgen en onvoorwaardelijke gehoorzaamheid verplich ten, voordat zij in de bondsrepubliek aan het werk werden gezet. De staatsveiligheidsdienst betaalt dit soort handlangers slecht. Lorenz kreeg voor zijn 35 opdrachten 1100 D.M., dat wil zeggen 31.40 D.M. per opdracht. Maar in de meeste gevallen betalen deze mensen ook met hun vrijheid. Want de straffen, die Westduitse rechtbanken voor spio nage opleggen, zijn niet mals. Voor ons hoofdkantoor te Rijssen, vragen wij: afdeling Werkvoorbereiding en tekenkamer, met H.T.S.-opleiding of gelijkwaardig niveau. die voor tekenaar opgeleid willen worden. Brieven met referenties, verlangd salaris enz. te richten aan bovengenoemd adres. GEVRAAGD FLINK voor dag of dag en nacht. HOLTEN GEVRAAGD voor enkele dagen per week MEVR. v. BENTHEM Markeloseweg 84 voor Trompstraat 29 telefoon 2976 VRUETUDSVERF - KWAUTEITSVERI droogkokend 2x500 gram geen 102 maar groot blik 200 gram 200 gram de laagste prijs 150 gram 150 gram 150 gram 250 gram 150 gram 150 gram literfles bij aankoop van koffie naar keuze 3 pak 2 pak, geen 70 maar groot blik 2 rol Voordelig, Voordeliger geen 65 maar GROTESTRAAT 14 Nölet - Pulstein Visser enz per liter EXTRA AANBIEDING! Alleen geldig op maandag 29 april. geen 1.maar per fles literblik 2 gezinsflessen 2 gezinsflessen literblik literblik V. literfles geen 49 maar Zolang de voorraad strekt: 'S MORGENS OM 1(1 ÏTUR

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 5