Goedgekeurde raadsbesluiten Kozak nam bad in een put Ei. ei, wat vindt u van een ei? V.v. Excelsior '31 Sportclub Rijssen VOOR DE BOER Vrijdag 12 april 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Bij volgende verkiezing zeventien raadsleden Lagere Excelsior-elftallen B en w delen de raad mede dat de navolgen de stukken zijn ingekomen: Raadsbesluit d.d. 31 augustus 1962, tot wijzi ging van het pachtcontract van boerderij „De Verdeling", goedgekeurd bij besluit van ge deputeerde staten d.d. 9 januari 1963. Het besluit van b en w d.d. 3 januari 1963 tot aankoop van een voorstraatje van de Arend Baanstraat van A. J. Preuter, goedgekeurd bij besluit van gedeputeerde staten d.d. 20 februa ri 1963. Raadsbesluit d.d. 28 december 1962, tot aankoop van grond van A. Wolterink, goedge keurd bij besluit van gedeputeerde staten d.d. 25 februari 1963. Raadsbesluit d.d. 28 december 1962 tot aan koop van grond van G. Pongers, goedgekeurd bij besluit van gedeputeerde staten d.d. 4 maart 1.963. Rapport van het verificatiebureau d.d. 19 februari -20 maart 1963, houdende controle van kas en boeken van de gemeente-ontvanger over het le kwartaal 1963; Raadsbesluit d.d. 18 januari 1963 tot verkoop van grond aan E. J. Vruggink, goedgekeurd bij besluit van gedeputeerde staten d.d. 18 mrt 1963. Het besluit van b en w d.d. 12 februari 1963 tot aankoop van een voorstraatje aan de A- rend Baanstraat van H. en J. Tijhuis, goedge keurd bij besluit van gedeputeerde staten d.d. 21 maart 1963. Raadsbesluit d.d. 18 januari 1963, nr. 238 tot aankoop van grond van Th. M. Janssen en consorten, goedgekeurd bij besluit van ge deputeerde staten, d.d. 21 maart 1963, Raadsbesluiten d.d. 18 januari 1963, nrs. 10, 11, 15, en 16 tot ruiling c.q. aankoop van gronden in plan Zuid van respectievelijk J. Ligtenberg, A. J. Preuter, A. J. Baan en me vrouw G. Bruins-Troost, goedgekeurd bij be sluiten van gedeputeerde staten d.d. 22 maart 1963. Raadsbesluiten d.d. 15 februari 1963, tot aan koop van grond in plan Zuid van diverse personen, goedgekeurd bij besluit van gede puteerde staten d.d. 22 maart 1963. Raadsbesluit d.d. 24 okt. 1962 tot aankoop van grond van A. Wolterink, goedgekeurd bij besluit van gedeputeerde staten d.d. 25 mrt. 1963. Besluiten van b en w d.d. 18 en 20 december 1962 tot, verkoop van bouwterrein aan respec tievelijk G. ten Hove en A. Wfessels, goedge- De overwinning-reeksen van voor de winter worden door Excelsior gecontinueerd en za terdag jl. werd van Sportclub Heeg weer ro yaal gewonnen. Iedereen in het Friese Heeg was het er over eens, dat de zege meer dan verdiend was en dat de score nog niet eens ge flatteerd was. In de eerste helft hadden de roodbaadjes de harde wind tot vriend, waar van zij dankbaar profiteerden. Met twee schitterende doelpunten, waarvan de eerste een harde kopstoot, bezorgde Beunk zijn ploeg een 2-0 voorsprong, terwijl daarna Kappert op de hem eigen wijze de drie-nul score liet noteren. Heeg kwam er voor de thee nagenoeg niet aan te pas en de enkele tegenacties, welke werden uitgevoerd, werden vroegtijdig door de hechte defensie met doelman Keizer aan het hoofd in de kiem gesmoord. Na de doelwisseling trok Excelsior weder om fel van leer en gaf Heeg geen gelegen heid het wind voordeel uit te buiten. Op tak- tische wijze pasten de roodbaadjes zich aan de omstandigheden aan en vanuit de mid denlinie werd de bal steeds laag over de grond geplaatst. De aanvallen werden hoofd zakelijk over de vleugels geleid terwijl Beunk, Kappert en Dangremond klaar ston den de aanvallen af te werken. Dat het uiteindelijk bij één doelpunt bleeef van ten Hove mag wel verbazing wekken. Na deze voorsprong opereerden de Excelsio- ren in hoofdzaak op het middenveld. Kort voor het einde zag Heeg haar zwoegen be loond door een treffer van de linksbuiten. Voor aanstaande zaterdag staat de zeer interessante thuiswedstrijd tegen Oranje Nas sau uit Sneek op het programma. De ploeg uit Sneek is ongetwijfeld één van de meest technisch begaafde teams uit de tweede Klasse Noord-Oost. Nu Excelsior een gevaarlijke runner-up is geworden en ONS ongetwijfeld alles zal doen om de verloren tweede plaats te veroveren, zal er zonder twijfel sprake zijn van een goede en spannende wedstrijd. Gezien het team van Excelsior momen teel een onaantastbaar sterk mentale instel ling eigen is, houden wij het op een zege voor de „Morsbewoners". Het was zaterdag een bijzonder goede dag voor de lagere elftallen van Excelsior, die zeker niet achter wilden blijven bij de presta ties van de laatste weken van het eerste elf tal. Excelsior 2. won in Hulzen, ondanks het afstaan van enkele spelers aan het eerste, met liefst 6-1 van Hulz. Boys 2. Excelsior 3 bleef op eigen terrein baas over S.V.V.N 3 en won met 2-1, terwijl de vierde editie van de Rood-Witten in Goor met 3-3 gelijk speelde tegen het zaterdag elftal van G.F.C. Van de junioren kon het a-elftal zoals te verwachten was het niet bolwerken in Nijver- dal tegen S.V.V.N.-a en verloor met liefst 5-1. Excelsior b deelde de puntjes broederlijk op eigen terrein met plaatsgenote Sportcl. Rijs- sen-a uitslag 1-1. Het d-elftal ging door met winnen en klopte op het R.V. terrein R.V.-b met 5-1 waardoor dit elftal na 12 wedstrij den 24 punten heeft met het doelgemid. van 103-5. Het belooft wat voor de toekomst. Ten slotte speelde Excelsior-e in Hulzen gelijk 0-0 tegen Hulz. Boys b. Voor zaterdag ziet het programma er als volgt uit. Excelsior 2 en 3 zijn vrij, het vierde elftal speelt in Hulzen tegen Hulzense Boys 3 en heeft wel een klein winstkansje. Van de junioren speelt het a-elftal in Haarle tegen Haarler Boys a, van deze uit slag valt weinig te zeggen, evenals van de wedstrijd van Excelsior b dat DES b ont vangt Tenslotte speelt het c-elftal in Enter tegen Enter-a De d en e junioren zijn vrij. keurd bij besluit van gedeputeerde staten d.d. 21 maart 1963. Besluit van b en w d.d. 3 januari 1963 tot verkoop van grond aan de N.V. Reginox, goed gekeurd bij besluit van gedeputeerde staten d.d. 21 maart 1963, Besluit van b en w d.d. 12 februari 1963 tot aankoop van een voorstraatje in de Esstraat van de weduwe J. Harbers, goedgekeurd bij besluit van gedeputeerde staten d.d. 22 maart 1963. Raadsbesluit d.d. 28 december 1962, nr. 220 tot ruiling van grond met de C.V. Baan en ten Hove, goedgekeurd bij besluit van gede puteerde staten d.d. 25 maart 1963. B en w stellen de raad voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. De straffe wind die zaterdagmiddag bij de ontmoeting Sportcl. RijssenD.V.V. (Daarler- veen) in de lengte over het veld stond, maakte goed voetbal onmogelijk. De thuisclub startte met de wind in de rug en hield mede hier door het heft gedurende de eerste speelhelft in handen. Stopper Jansen van D.V.V. bleek echter een te groot struikelblok om de gasten te verontrusten. Vrij onverwacht kwam Sport club Rijssen aan haar eerste en enige (tevens winnende) doelpunt. Een in de vijfde minuut door linksbuiten Reterink genomen hoekschop draaide door de wind ineens tussen de doelpalen en dit be tekende 1-0. Wie had verwacht dat Sportclub Rijssen na de pauze de zege zou laten glippen kwam bedrogen uit. De thuisclub speelde nu veel beter dan voor de rust. Middenvoor Rutter- kamp scoorde zelfs twee doelpunten, die ech ter (jammer voor hem) beide geannuleerd werden. Verder verprutste dezelfde speler enige opgelegde kansen, zodat in de stand geen verandering kwam. Aan de andere kant toonde doelman Langkamp zijn klasse bij fel le schoten die van dichtbij en veraf werden afgevuurd door de alles op alles zettende D.V.V.-aanvalslinie. Toen de arbiter het einde floot had Sport club Rijssen twee kostbare puntjes in de wacht gesleept. DE TEELT VAN SNIJMAIS. Vooral op bedrijven waar men krap in ar beidskrachten zit is snijmais de voordeligste producent van zetmeelwaarde. Snijmais vraagt weinig arbeid en levert veel voedingswaarde. Natte percelen komen niet voor de bouw van snijmais in aanmer king. TE VERBOUWEN OPPERVLAKTE: Een koe kan best 20 kg. snijmais per dag verwerken. Naast stoppelknollen is snijmais een prima voedermiddel. Wanneer de gehe le .stajperiqde snijmais gevoerd zal worden is bij., een gift van 20 kg per koe per dag onge veer een oppervlakte van 6 a 7 are snijmais per koe nodig. DE BEMESTING. Een ruime stalmest gift is gewenst. Naast stalmest is een gift van 400 kg superfosfaat, 300 kg kali 40 pet en 500 kg kalkammon- salpeter per ha. zeker rendabel. De stikstof moet vroeg en in één keer ge geven worden om bladverbranding bij over bemesting te voorkomen. ZAAITIJD. De beste resultaten worden verkregen wan neer men vroeg gaat zaaien d.w.z. de 2e helft van april. Het zaaizaad is allemaal ontsmet waardoor vroeg zaaien zonder veel risico plaats kan vinden. DE UITZAAI. Een juist plantgetal kan zonder extra werkzaamheden verkregen worden door nauw keurig de zaaizaadhoeveelheid uit te zaaien die voor verschillende rassen aangegeven wor den. ONKRUIDBESTRIJDING. De onkruidbestrijding kan geschieden door een éénmalige bespuiting met 3 kg A Atrazin per ha, voor of enige tijd na opkomst. Het is van groot belang, dat de grond tij dens het spuiten vochtig is en na het spui ten enige regen verwacht kan worden. Een tweemalige bespuiting met D.N.O.C. geeft ook goede resultaten. De eerste maal spuiten voor de opkomst van de mais, de tweede maal in het vier- tot zesbladstadium. Onkruidbestrijding door middel van chemi sche middelen heeft bij alle proeven hogere opbrengsten gegeven dan schoffelen. MAATREGELEN TER VOORKOMING VAN KOPZIEKTE Elk jaar vallen er slachtoffers onder de melkveestapel ten gevolge van kopziekte. Deze tegenslagen in de rundveehouderij moe ten zoveel mogelijk voorkomen worden. RIJSSEN buiten de wallen Van Wijngaarden was terug. In de nacht was hij door het kozakken car- don geslopen. Dat kon hij toen wel. Want hij wist overal de weg. Thuis gekomen, wach- te hem een nieuwe verrassing. Want Ale van Pietjes, Willem en Ante van Kriebel Bats, waren twee vrouwen, die waren afgevaar digd door vijftien andere vrouwen. Vrouwen waarvan de mannen waren opgepakt. Onder deze mannen was de zeer populaire Klaphengsten Abraham. De mannen zaten op de Oosterhof in de nor. En niemand wist of ze nog in het land der levenden waren. Misschien hadden de Kozakken wel gehakt van hen gemaakt. Van Wijngaarden stelde de vrouwen gerust. De volgende morgen zou hij gaan. Inderdaad ging hij. Maar, met de kolonel Galatszkin was geen land te bezei len. In de kast zouden de Rijssenaren blij ven. Tot er geen Rus meer in Rijssen was. Om het kwartier ging er een Rus kijken of de mannen er allemaal nog zaten. Om twee uur in de nacht kwam er een dikke vlezige Rus in de gevangenis kijken en Schapen Arend die ook tot de gijzelaars behoorde riep meteen toen de deur openging, dag Poepzak! Gelukkig verstond de man uit de steppen geen Hollands. Maar Klaphengsten Abraham bezwoer Arend geen grappen meer te maken, daarvoor was de toestand te ernstig. Huzaren Janna, wier man als soldaat in het Duitse leger diende, was 'n forse vrouw. Zij woonde in een huisje in de Walstraat en woog meer dan twee honderd pond. Nu in de dagen der bevrijding verwachtte zij haar man. Midden in de nacht ging zacht jes de deur open. Janna riep: bi'j der wier? Geen antwoord. Janna het bed uit. Zij zag een man die aan het organiseren was, de kerel was klein van stuk. Hij was bezig het lijfgoed van Janna te stelen. Je kunt begrij pen, dat een soldatenvrouw zoiets niet nam. Zij krabde het haardvuur open en maakte licht. De Rus blies de kaars uit en wilde zich met de kleren uit de voeten maken. Maar Janna greep de grote tinnen waterpot. Inhoud plusminus vijftig liter en sloeg er mee op de rovende Rus. Zij sloeg terdege raak. Want Zoepapskin kreeg de waterpot vast op zijn kop. Hij bleerde als of hij geslacht werd. En wilde er vandoor gaan. Maar huzaren Janna wilde haar kostbare tinnen waterpot niet missen, dat was nog een kostbaar aandenken van de kapitein in dienst van de prins van Oranje. Dat was nog een baronkolf geweest en daar had Janna zeer aangename herinneringen aan. Dus hield zij haar tinnen waterpot die vast over de oren van de Rus zat, stevig vast. De Rus brulde geweldig en Janna ook. Zij gilde van: Hier Soppert! Vier Russen liepen net wacht, en grepen de Rus. Maar Janna liet de pot niet los. Er zat niets anders op dan Janna mee te nemen in nachtgewaad. De Russen kregen wel enig respect voor het wapperende hemd van Janna, dat dwong respect af. Half drie in de nacht, de kolonel Galatszkin wreef zich de ogen uit, toen zij een landzaat binnen brachten met een waterpot vast op het hoofd en daaraan een reusin uit Rijssen. De Rus Zoepapskin moest met ge weld bevrijd worden. Janna kreeg haar wa terpot terug en haar gestolen kleren. En Zoepapskin moest zich uit kleden en werd ten aanschouwe van al de gevangen Rijsse naren gegeseld. Klaphengsten Abraham keek vooral goed toe, hoe de geseling in zijn werk ging. Je kon nooit weten wat er nog gebeurde. De wachtlopende soldaten brachten Janna weer naar huis. Zij sloot nu de deur, maakte eerst ter dege gebruik van haar tinnen wa terpot en even later sliep zij weer de slaap des rechtvaardigen. Des morgens kwam de maire Van Wijn gaarden een goed woord doen voor zijn opge sloten plaatsgenoten. Het hielp niets. Niet, dat de Rijssenaren het slecht hadden op de Oosterhof. Later toen alles voorbij was, ver telde Klaphengsten Abraham voor het eten en drinken daar teken ik voor, bij de Rus sen. Van Wijngaarden dacht twee uur lang diep na, toen was hij er. Schmoel Polak de Poolse Jood, woonde te Rijssen. Die moest naar Galatszkin. Dit was een hele verering voor de Jood. Nu kon hij misschien nog ge waar worden of zijn zuster Rachel nog leef de. De wacht wilde hem eerst niet door la ten. Want een vagebond van een Jood, kon wel een aanslag in de zin hebben. Na ander half uur mocht hij Galatszkin spreken. De kolonel was zeer verrast in zijn eigen taal te worden aangesproken. Toen hij vroeg wie zijt gij man? kreeg hij te horen dat hij Schmoel Polak voor zich had. En bevend van opwinding vroeg het Joodje of mijn hoge heer de kolonel nog iets van Rachel wist. Rachel, Rachel? sprak de kolonel verwonderd, dat meisje met die framboos op haar neus? Precies precies! riep Schmoel. Die dient op mijn huis! riep de kolonel. De here zegen je, riep Schmoel en hij meende het. Toen dit voor elkaar was. Begon Schmoel te vragen naar al de goede Rijssenaren die in de kel ders van de Oosterhof gevangen zaten. De ko lonel keek op de klok, het was tijd van ver trek. Alle Kozakken moesten oprukken naar De venter. Morgen zouden te Rijssen een paar afdelingen Tartaren komen. Hij riep de wacht hebbende officier. De Rijssenaren moesten worden vrijgelaten en alle manschappen moes ten binnen het uur marsvaardig zijn. De vreugde van de Rijssenaren was groot. Zij wilden Schmoel trakteren. Maar deze kon niet, want hij had dien dag verjaardag van het bestaan der wereld. Daar gingen zij de stadspoorten binnen. De Klaphengst en Schmoel voorop. De vrouwen wilden weten hoe het Joodje de mannen had vrijgekregen. Wees blij dat ze vrij zijn! In de Walstraat speelde zich intussen heel wat anders af. De Rus Zoepapskin, was vol wraak, eerst over de mep met de waterpot. Ten tweede door de mislukte diefstal. En ten derde door de geseling. Het was nog kort dag. Over een uur, zou het gebeurd zijn, dan zou hij Rijssen dat gat der schande voor goed verlaten. Het was omstreeks zes uur in de morgen van 27 november 1813. Hij had na enig zoeken het huisje van hu zaren Janna terug gevonden. Janna hoorde lawaai bij haar waterput. Zij ging overeind in het bed zitten maar het was achter in november en het schemerde nog. Voorzich tig liet zij zich uit het bed glijden, op de Schild hoorde zij trommen. Zij gluurde door het glazengordijn en wat zag zij daar? Daar stond de Rus Zoepapskin poedelnaakt. Zij zag het nu duidelijk dat hij het was, de rand van de tinnen waterpot tekende zich nog af om z'n hoofd. Zij schooi de gordijnen iets op zij en toen gebeürde het. Zoepapskin wipte over de putrand en verdween in de put. Janna schoot in minder dan geen tijd in de kleren. Zij riep de buren te hulp. Nou Knal Jan keek in de put en zag Zoepapskin heerlijk kopkeukelen door de put. Luizen Willem, de andere buurman snelde in de haast naar de Schild. Hij waarschuwde de hopman Sna- papskin en deze ging met vier manschappen naar de Walstraat naar het huisje van huza ren Janna, om naar hij dacht het lijk uit de put te halen. Maar niets van dit alles. De Rus Zoepapskin was nog lustig aan het kopkeukelen in de put. De soldaten hielden hem een puthaak toe, maar hij putste door in het putwater. Toen gaf de ketman Snapopskie bevel te schieten. De geweerlopen werden op de put rand gelegd en vier daverende schoten knal den door de Walstraat. De pannen rammelden op de huizen. Dat hielp de bader kwam snel boven. En tien minuten later was hij gekleed. Er kwam een andere Kozak met een paard en Zoepapskin werd aan 'n paardenstaart ge bonden en toen naar de Schild gebracht. Van daar vertrokken de Russen in de richting Hol ten om de Fransen uit Deventer te jagen. De Rijssenaren kregen vier en twintig uur tijd om het oude stro en de paardemest op te ruimen. Dan zouden voor een paar dagen nieuwe troepen komen. Tartaren of Donko- zakken dat wist men nog niet. Maar de kolonel Galatszkin liet weten dat er dertig officieren in het kwartier zouden komen. Er moest acht duizend pond hooi en stro zijn. Vijftig mud haver en honderd-twintig fles jenever werd dit niet geleverd dan zouden de huismannen om het tiende huis worden opgehangen. De maire Van Wijngaarden zond andermaal Schmoel Polak naar Galatszkin. Deze kreeg niets anders te horen, dan snert Jood scheer je weg! Ik heb het veel te druk met de nieuwe troepen. Het Joodje was net bij de deur toen werd hij terug geroepen door de sergeant Gijpalski die hem vertelde dat hij onmid dellijk bij de kolonel moest komen. De maire zat in zak en as. Achtduizend pond hooi en stro! Is het niet verschrikkelijk? vroeg hij aan Schmoel. Na! vertelde Schmoel, vier duizend pond hooi en stro komt eerst! Het water doet de rest! Wat water? riep Van Wijn gaarden. Nou man! Reip Schmoel je kunt wel zien dat je nooit in de handel bent geweest. Wij zetten het hooi en het stro buiten. Regent 't niet, nou dan gooien wij er water op. Daar kunnen wij minstens twee duizend pond mee sijbelen. Het is maar voor de Russen! Laat in de avond kwamen de boeren van Kedingen terug van Deventer. Vele boeren waren naar huis ge reden. Vele Rijssenaren moesten de buurtschap pen in. En Joachim de hardloper draafde naar Goor om de richter aldaar te waarschuwen dat er hooi en stro geleverd moest worden. Toen draafde hij naar Wierden. De schout van Wierden vond er wat op. De schippers hadden net hooi gehaald uit de kop van Over ijssel, dat was niet van te beste kwaliteit en daar wilden zij graag af. Joachim de hardlo per rende terug naar Rijssen en vertelde de doodmoede maire dat hij met het hooi ge slaagd was. De volgende morgen moest Schmoel op de handel. Dat hooi is niks waard veel te droog. Maar die van Enter vertrouwden de zaak niet. Maar zij wilden wel leveren maar dan meteen geld zien. Daar konden de Rijsse naren niet aan beginnen, want de buurtmannen (de burgemesters waren al lang afgezet) had den als laatste redmiddel een oude potkachel verkocht, om op het raadhuis een pot bier te drinken en de kas van de stad Rijssen was tot op de bodem leeg. Toen werd er naar de Oosterhof gegaan om een lening. Maar daar wilde de baron niet aan. Hij had in vroeger dagen jarenlang met de stad Rijssen overhoop gelegen. En niemand gaf hem de verzekering dat zoiets niet weer gebeurde. Een bovendien het waren minnetijden, hij had het geld zelf hard nodig. En bovendien, als de Russen weg waren wat kwam er dan? Er zat dus niets anders op, dan het hooi of stro maar op de pof kopen. Het ergste was nog de jenever. En dan te bedenken dat die Tartaren of die Donkozakken of wat het dan waren, zich bedronken en te Rijssen de ruiten insloegen. Toen naar de heer van de Grimberg. Helaas die was doodziek. Dan maar naar Galatszkin. Srtimoel werd er andermaal op afgestuurd en knibbelde er tweeduizend pond af. Men was daat nog niet mee gered toen kwam de inkwartiering van dertig officie ren. Dat kostte venten voor men die onder dak had. Een kapitein op leeftijd hield men over. En die kreeg netjes onderdak bij hu zaren Janna. Janna dacht bij zich zelf beter een half ei dan een lege dop. De inkwartie ring duurde drie dagen. Toen trokken de offi cieren verder en de Donkozakken kwamen. Toen de officieren vertrokken, waren was huzaren Janna ook weg. Zij had een nieuwe bestemming gevonden, zo ging dat in oorlogs- Van Coeverden. WAT KAN GEDAAN WORDEN. 1. Geef percelen grasland die onderzocht zijn niet meer kali dan geadviseerd is. 2. Geef percelen grasland die beweid zullen worden en niet onderzocht zijn niet meer dan 60 kg zuivere kali per ha. 3. Geef percelen die beweid zullen worden geen stalmest of gier. 4. Het verdient aanbeveling de percelen die beweid zullen worden 200 kg kieseriet per ha. te geven. 5. Op bedrijven waar regelmatig kopziekte voorkomt kan als extra voorzorg nog mag- nesiumkoek bijgevoerd worden, (deze koek niet geven aan hoogdrachtige koeien). Bij het niet opnemen van deze koek kan 2 kg pulp per koe per dag gunstig werken. Vroeger waren vooral voorjaar en zomer de seizoenen waarin eieren werden gegeten. Te genwoordig heeft men de kippen zover ge kregen, dat ze het hele jaar door ongeveer evenveel leggen. De eierprijs schommelt daar door maar heel weinig van maand tot maand. Voor de huisvrouw heel plezierig, want eie ren smaken in ieder jaargetijde: bij de spi nazie, de sla, de tomaten, het witlof, wat de groentemarkt maar oplevert. En natuurlij doet een eitje het ook best bij het ontbijt en de andere broodmaaltijd(en) Voor sommige mensen is het dagelijks ei tje zelfs onmisbaar; anderen menen, dat ze beter wat op kunnen passen met het eten van eieren. Vooral oudere mensen zijn er wel eens wat huiverig voor. Eieren danken evenals vlees en vis hun waarde vooral aan hun gehalte aan eiwitten, ijzerzouten en B-vitamines. Een ei van ge middelde grootte kan in voedingswaarde ge lijk gesteld worden met ongeveer 35 gram vlees of visvlees. Het is goed om dagelijks tenminste 50 a 75 gram vlees of een ge lijkwaardige vervanging te eten. Dit kan dus in de loop van de dag b.v. een ei en wat vlees of vis zijn, of twee maal een ei of geen ei en de hele portie als vlees of vis. Ook kaas of erwten of bonen of pap kunnen zo nu en dan als vleesvervanging dienst doen. Een ei behoeft dus niet iedere dag op het me nu te staan. Komt het er wel op voor, dan kan al naar wens een kleinere of een normale portie vlees, vis of kaas gegeven worden. KAN HET NU KWAAD om iedere dag een ei te eten? Neen, tenzij men ze niet verdraagt of er uit slag van krijgt. Maar dan zal men er van zelf wel af blijven. Wie geen nadelige gevol gen van het eieren-eten ondervindt, kan het zonder bezwaar doen, of hij nu 1 jaar is of al enkele kruisjes achter de rug heeft. Ook bij het groeien der jaren behoeven we ons eitje niet te laten staan, behalve natuurlijk als de dokter het verboden heeft. Is dit niet het geval, dan kan men juist als men 'n dagje ouder wordt veel plezier van eieren hebben: ze zijn gemakkelijk in voorraad te nemen, gauw toe te bereiden, op heel veel manieren klaar te maken en bijvoorbeeld ook erg prettig als men zin heeft in iets w^rms bij de boterham. Zijn eieren wel verboden, dan hoeft men be slist niet tekort te komen. Want, zoals we al zeiden: de voedingsstoffen, die in eieren voorkomen, vinden wij ook in vlees, vis, kaas en peulvruchten. Eieren bewaren. Eieren kunnen het best op een koele, frisse plaats bewaard worden, in 'n kelder of ge schikte keukenkast; bij voorkeur niet in de koelkast. In de Amerikaanse plaats Santa Monica zijn weer de jaarlijkse filmonderscheidingen de oscars, uitgereikt. Gregory Peck had alle reden tol vrolijkheid nadat hij uit handen van Sophia Loren als beste acteur van het jaar een oscar had ontvangen.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 5