Forumavond A.R. en C.H. kies verenigi ngen EI LM NIKl/W S Jaarverslag Lagere Tech. School PAASGEBRUIKEN OVERIJSSEL JAARVERGADERING E.H.B.O. RufOlbrengl Vrijdag en zaterdag: Madame Sans Gêne 350 SCHOLIEREN PLANTTEN BOOM W&m Forumavond Ned. Bond tot bestrijding Vivisectie Bonj Woensdag: iour Tristesse Boottocht invaliden Vlaggetjesdag Urk Bemesting van particuliere turnen INGEZONDEN Nogmaals het nieuwe wijkgebouw aan de Koninginneweg Vrijdag 5 april 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Ck aan d, Sp« L i De besturen van de A. R. Kiesvereniging en de C.H. Kiesvereniging hadden een geza menlijke ledenvergadering belegd in gebouw Jeruël met als belangrijkste punt van de agen da het optreden van een forum dat was sa mengesteld uit de heer Doeve uit Almelo en de heer Bossenbroek uit Vroomshoop (bei den Anti-Revolutionair en uit de heren Fok- ke uit Vriezenveen, Broekhuis, uit Zwolle en Van Amerongen uit Almelo allen Christelijk Historisch. Door de heer H. N. Hollander werd een ope ningswoord gesproken, waarin hij hartelijke gelukwensen uitsprak aan het adres van de heer A. W. Smit, voorzitter van de C.H. Kies vereniging, die na een zeer langdurig verblijf in het ziekenhuis, weer naar huis was terug gekeerd. Voorts feliciteerde de heer Hollander de heer Bossenbroek met zijn benoeming tot burgemeester van Urk. De heer van Amerongen vond het van groot belang, dat de A. R. en de C. H. Kiesvereni ging in Rijssen een mogelijkheid van samen werking hadden weten te vinden, waarna hij de forumleden voorstelde een korte inleiding over een bepaald onderwerp te houden, naar aanleiding waarvan na afloop daarvan vra gen zouden kunnen worden gesteld en opmer kingen zouden kunnen worden gemaakt. De heer Doeve districtsbestuurder van het C.N.V. sprak over het onderwerp „Om de welvaart van ons volk". Een verantwoorde sociale politiek moet worden gevoerd aldus spr. ten nutte van het gehele volk en niet ten nutte van een bepaald gedeelte. Waar nodig aldus de heer Doeve, moeten industrie- en worden gevestigd op plaatsen waar daar behoefte aan is. Dit achtte spreker beter als de mensen naar de industrieën toe te trekken. De heer Doeve stipte verschillende socia le wetten aan en zei van mening te zijn, dat de sociaal economische politiek van deze re gering beter was geweest, dan van vorige kabinetten. De heer Broekhuis sprak over „welvaart en de kleine ondernemer". De positie van de kleine ondernemer aldus de heer Broekhuis, is vooral de laatste jaren nogal eens moeilijk gebleken. Bij de verdeling van de welvaart komt de kleine ondernemer nogal eens tussen de wal en het schip terecht. Dit moet onze aandacht blijven houden. In de chr. politiek moet ook de kleine ondernemer aan zijn trek ken komen. De heer Fokke besprak de gang van za ken rond de commerciële televisie. Spr. liet duidelijk blijken, dat hij een voorstander was, van de huidige constellatie in de radio en te levisie wereld. In de omroepverenigingen zijn alle geledingen van ons volk vertegenwoor- Cathérine Huebscher heeft een wasserij op 200 meter afstand van het paleis van Lode- wijk XVI. Haar wasserij is erg populair, niet zozeer om de kwaliteit van de was als wel om de charmante verschijning van Cathéri ne, die talrijke aanbidders heeft. Cathérine wacht echter op de ware man van haar hart en dus zet zij andere mannen, die haar pro beren te benaderen, kordaat en krachtig op hun plaats. Dit en de ongezouten taal, die zij hierbij gebruikt hebben haar de bijnaam „Sans Gêne" bezorgd. Het zijn in Parijs juist spannende dagen. De revolutie is in volle gang en de patriotten maken zich gereed het paleis te bestormen. Een van de gevolgen is, dat enkele soldaten onder bevel van sergeant Lefèvre een kanon neerzetten op de binnenplaats van Cathérine's wasserij, die op het paleis uitziet. Cathérine is woedend over deze inbreuk op haar particuliere rechten en in een aan dui delijkheid niets te wensen overlatende woor denstroom vertelt zij Lefèvre precies hoe zij over diens brutaliteit denkt. Lefèvre laat de woordenstroom echter lakoniek over zich heengaan, waarop Cathérine verbolgen naar het pension aan de overkant holt, waar lui tenant Bonaparte woont. Bonaparte is met twee hemden waarvan een heel en een kapot een vaste (en slecht betalende!) klant van Cathérine en dus laat hij zich door haar meenemen naar de wasserij als zij hem vraagt Lefèvre en diens mannen te verjagen. In de wasserij constateert Bonaparte, dat het kanon niet juist gericht is. Hij corrigeert een en ander en vertrekt dan ondanks de boze protesten van Cathérine. Nu haar laatste toe vlucht Bonaparte haar in de steek gelaten heeft, ziet zij nog maar één oplossing: zij sluit vrede met Fefèvre en deze vrede veran dert al gauw in liefde. digd, waardoor het gehele volk zeggenschap heeft in het beleid rond de radio en televisie. De heer van Amerongen besprak het subsidiebeleid van de regering. Hoewel spr. van mening was, dat er bepaalde initiatieven blijvend gesubsidieerd moeten worden, wees spr. toch ook op het grote belang van het particulier initiatief. De heer Bossenbroek, directeur van het ger. maatschappelijk werk in Overijssel, die dezer dagen benoemd werd tot burgemees ter van Urk, besprak de vraag wat moet en kan worden gedaan op sociaal gebied Tal van facetten van het maatschappelijk werk werden door spr. belicht en duidelijk stelde spr. de grote belangen van verant woord maatschappelijk werk vast Na de verschillende inleidingen werden 'n aantal vragen besproken. Het was een interes santé avond, waarover veel voldoening be stond. Ook in Ri.jssen werd woensdag de z.g. boom plantdag gehouden, waaraan werd deelgeno men door de hoogste klassen van 8 scholen met in totaal 350 schdieren. Op het parkeerterrein bij het zwembad De Koerbelt werd door de gemeentesecretaris van Rijssen de heer H. J. Nijland een kort welkomstwoord gesproken, waarin hij tevens dank bracht aan allen, die aan de voorbe reiding van deze boomplantdag hadden mee gewerkt. Op het plantterrein, gelegen ten Zuiden van het zwembad was een achttal plantvakken uitgezet, voor iedere school een vak. Iedere scholier mocht een boom planten, een bezigheid, die met veel enthousiasme werd verricht. Na een wandeling door het bos bij de Mar- keloseweg, langs het terrein waar in 1962 ook door scholieren bomen zijn geplant verzamel den de scholieren zich weer bij het zwem bad de Koerbelt, waar vaantjes en chocolade repen werden uitgereikt. Nadat gemeenschappelijk'het boomplantlied was gezongen werd door de directeur van gemeentewerken de heer H. N. Hollander een toespraak gehouden waarin spr. de scho lieren dank bracht voor de wijze waarop zij zich op deze boomplanting hadden gedra gen. Vooral ook de onderwijskrachten, die de jeugd de nodige leiding had gegeven was spr. dankbaar. De bedoeling van deze boomplantdag aldus de heer Hollander is om de jeugd meer eer bied bij te brengen voor de natuur. Jullie hebben zelf een boom geplant aldus spr. waar naar jullie later wellicht zullen terugkijken. Vanzelfsprekend zouden jullie het erg ver velend vinden, als de boom die jullie geplant hebben zou worden vernield. Uit de reacties van de jeugd viel te con cluderen, dat zij de bedoeling van deze boomplantdag goed aanvoelden, zodat kan wor den vastgesteld, dat het beoogde doel is be reikt. Advertentie in de huid gezondheid en zuiverheid Slik Op grond van een uitwisselings programma voor landbouw-ionge ren, uitgewerkt door de drie Ne derlandse plattelands-jongerenorga nisaties, met Canada en Australië, zijn sinds 1958, 500 Nederlandse jonge boeren naar Canada gereisd. De vijfhonderdste was de 22-iarige H. J. Hoogkamp uit Drempt tn de gemeente Hummelo en Keppel, die maandagmiddag met de „Rijn dam." van de H.A.L. uit Rotterdam vertrok. Op initiatief van de bur gemeester van Hummelo en Kep pel, tbr F. W P M. van Panhuys, nam de heer Hoogkamp 'n typisch Gelders produkt, een krentenweg- ge van 1,25 meter lengte mee om aan te bieden aan de burgemeester van Strateroy, Ontario, bij wie hij tijdelijk onderdak zal vinden Op de foto v.l.n.r achter de krenten- wegge, welke door twee bakkers wordt getorst, de heer Hoogkamp de burgemeester en de Canadese ambassadeur in Nederland, Z.E. r. F. Buil. Tijdens een gisteravond in „Hotel des Pays- Bas" gehouden forumavond spraken de Utrecht se hoogleraren prof. dr. M. G. J. Minnaert en prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, die deel uit maakten van het forum, zich uit voor een drastische beperking van het aantal dierproe ven. Ook de niet-medicus mag naar hun me ning hierover een oordeel hebben, omdat het feit dat jaar in jaar uit miljoenen dieren door vivisectie sterven, een zaak is die ons als mens raakt. Uitvoerig werd gesproken over vormen van vivisectie die niet strikt noodzakelijk zijn voor de volksgezondheid. Er worden dierproeven genomen bij de produktie van cosmetica, voor nieuwe kleurstoffen, voor agrarische doel einden, zelfs bij de produktie van behangsel papier en voor de vaststelling van het kan kergevaar van bepaalde sigarettenmerken. Zeer veel onnodige vivisectie wordt veroor zaakt door de concurrentie in de farmaceu tische industrie en door de jacht op telkens nieuwe patentgeneesmiddelen. Het was de mening van het forum dat voor lopig voor medische doeleinden een aantal dierproeven noodzakelijk blijft, maar dat de wetenschap de plicht heeft zoveel mogelijk te zoeken naar andere wegen. De vivisectie voor onderwijsdoeleinden moet tot het uiterste beperkt worden. Buiten de benoemde hoogleraren bestond het forum uit: mevrouw H. Vermeulen-Kool en de heren G. Seppen en J. Vinkenborg. De vragen uit het publiek gaven soms aanleiding tot een levendig debat. De Nederlandse Bond tot Bestrijding der Vivisectie acht het van groot belang dat de genoemde Utrechtse hoogleraren positief staan tegenover het streven van de Bond om door middel van een wettelijke regeling een eind te maken aan kennelijk overbodige en nutte loze dierproeven. 17-jarige Cecile (Jean Seberg) brengt haar vakantie aan de Rivièra door, tezamen met haar vader Raymond (David Niven) en diens vriendin Elsa (Mylène Demongeot). Zij zijn luchthartige, frivool levende men sen en Raymond is al helemaal vergeten dat hij maanden geleden ook Anne, een vriendin van Cecile's overleden moeder (Deborah Kerr), heeft uitgenodigd, als er plotseling bericht komt, dat Anne komt logeren. Anne is een veel serieuzer type, zij ordent het rommelige huishoudentje en iedereen is erg vriendelijk tegen iedereen, totdat Elsa Raymonds aandacht voor Anne te opvallend gaat vinden en wegloopt. Raymond is inderdaad hevig verliefd op Anne en zij ook op hem, maar voor avon turen op dit gebied is zij niet te vinden en dus vraagt hij haar ten huwelijk. Cecile vindt het prachtig totdat Anne zich met haar levenswijze gaat bemoeien. Anne vindt, dat Cecile haar iets te hartstochtelijke vrijage met buurjongen Philippe moet afbre ken en liever wat aan haar schoolwerk moet doen, aangezien zij voor haar examen gezakt is. Het jonge meisje begint de oudere vrouw nu te haten en smeedt een complot met Elsa •n Philippe. Uit het overzichtelijke jaarverslag over 1962 van de Lagere Technische School te Rijs sen valt te concluderen, dat deze school een belangrijke bijdrage levert in de onderwijs mogelijkheden van Rijssen en omgeving. Op 15 oktober 1962 bedroeg het aantal leer lingen dat dagonderwijs volgde 367, terwijl het aantal leerlingen in het raam van het leerlingstelsel 166 bedroeg. Het aantal personeelsleden bedroeg 27. On derwijs werd gegeven aan het algemeen le leerjaar in de algemeen vormende vakken en handvaardigheid in de verschillende vak kers, metselaars en schilders ontvingen alge meen vormend onderwijs, lich. opvoeding, vaktheorie, vaktekenen en schetsen. Bovendien ontvingen de timmerlieden: bank- timmeren, mach. houtbewerking, en bouw- timmeren. De metaalbewerkers: machinaal bankwer- ken, lassen, vuur- en plaatwerk, metselaars: metselen, voegen en raapwerk, schilders: huis- en decoratief schilderen. Met het oog op de beschikbare ruimte kun nen niet meer dan 3 klassen van het algemene le leerjaar gevormd worden. De leerlingen van de gezamenlijke 3e klassen timmeren, metselen schilderen en metaalbewerken werk ten samen aan een stenen woonhuis. Voor de cursus, die is aangevangen op 1 augustus 1962 werden 150 nieuwe leerlingen toegelaten. Voor het algemeen le leerjaar 78 leerlingen, voor timmeren 28 leerlingen, voor metaalbewerken 32, voor metselen 2 en voor schilderen 10 leerlingen. Van de 168 leerlingen uit het le leerjaar werden er 139 bevorderd naar de 2e klas. Het aantal leerlingen, dat niet bevorderd kon worden bedroeg 29. Er werd aan 127 leerlingen een diploma uitgereikt. Door de leerlingen van de Lagere Techni sche School werd medewerking verleend aan inzamelingen voor liefdadige doeleinden. Niet minder dan 4622,20 kon aan de diverse in stellingen worden overgemaakt. De opbrengst van de 10 x 10 actie: 341,20, die van de actie Open het Dorp 200.-, de opbrengst van de kaarsenactie ten behoeve van het sanatorium Zonnegloren te Soest be droeg 3555.-. Er werden 4740 kaarsen ver kocht. De kinderpostzegelverkoop tenslotte bracht 526 op. De directeur van de L.T.S. de heer P.T., de Ridder bezocht in het verslagjaar 'n 3-tal scholen om voorlichting te geven betreffende het technisch onderwijs. In de Lagere Technische School te Rijssen werden de examens, uitgaande van de stich ting vakopleiding bouwbedrijf voor wat be treft de vakken timmeren en metselen gehou den. Van de 33 kandidaten timmerlieden slaagden er 28, de kandidaten metselaars (13) slaagden allen. Op 4 en 5 juli werd aan de school het leerlingstelsel examen, uitgaande van de stich ting Schildersbedrijf gehouden. Van de 14 kandidaten kon aan 12 het di ploma worden toegekend. In het verslagjaar kampte men nog steeds met een groot gebrek aan ruimte. Men had niet minder dan 6 noodlokaliteiten nodig. In de avondnijverheidsschool werd omge schakeld van 4 lesavonden op 3 lesavonden per week. Sinds jaren verzorgde deze school met veel succes de gezelopleiding voor de vakken timmeren en metselen. Vanaf de nieu we cursus heeft de stichting vakopleiding Bouwbedrijf zich voor deze opleiding geïn teresseerd, met als gevolg, dat deze stich ting, in samenwerking met het Ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, ook de Lagere Technische School te Rijssen is aangewezen om een dergelijke cursus te verzorgen. In het afgelopen jaar werd onderwijs ge geven aan timmerlieden, metaalbewerkers, schilders, metselaars en lassers. Alle vak richtingen, uitgezonderd de lassers ontvingen algemeen vormend onderwijs, vaktheorie, vak tekenen en schetsen. In totaal bezochten 358 leerlingen de Avond nijverheidsschool. In de week van 6 tot 11 mei maken een 6 tal Rijssenaren de boottocht met het hospi taalschip de Henri Dunant. 6 mei wordt van uit Kampen vertrokken. Dit jaar nemen deel de dames: Timpers, Van Weelen, Meier, Bök- kerink-Tusveld, M. Haase en W. Bos. Op 27 april wordt ter ere van de opening van het nieuwe palingseizoen in Urk weer de inmiddels tot een traditie uitgegroeide vlaggetjesdag gehouden. Ruim 200 schepen (w.o. 80 IJsselmeerschepen en 110 Noordzee schepen) liggen dan al enkele dagen in de fees telijk verlichte haven. Het is dit jaar de vijf de keer dat de Urker vlaggetjesdag wordt georganiseerd. Wanneer op 27 april in de namiddag de gepavoiseerde vloot uitvaart ho pen de organisatoren dat het défilé op het IJsselmeer wordt afgenomen door een of meer leden van het Koninklijk Huis. In verband met het eerste lustrum van deze dag geloven de organisatoren dat hier kans op is. In ieder geval zal de Commissaris der Koningin in Overijssel aanwezig zijn. Op 25, 26 en 27 april wordt een visserij tentoonstelling gehouden in j twee grote tenten. De vaak eeuwenoude, folkloristische paas- gebruiken worden in tal van plaatsen in Over ijssel nog in ere gehouden. In Salland en Twente houdt men bv. palmpasenoptochten, maakt men rondedansen en ontsteekt men paasvuren. Hieronder plaatsen waar de be volking zich ieder jaar weer georganiseerd inzet om de paasgebruiken levendig te hou den en de programma's voor dit jaar: KAMPEN: 6 april, 's Middags 15 uur grote palmpasenoptocht vanaf de Nieuwe Markt. ALMELO: 7 april Palmpasenoptocht. BORNE: 7 april, 's Morgen om 12 uur start een grote palmpasenoptocht, waaraan ruim 700 kinderen vooraf gegaan door 2 mu ziekkorpsen deelnemen. 14 april, (le paasdag) Om 20.15 wordt door de burgemeester het grootste paasvuur van Twente ontstoken op het terrein aan de Weerselosestraat. DENEKAMP: 7 april. Palmpasenoptocht. 14 april. Denekamp viert het Paasfeest, het zgn. paasstaakslepen. Enkele dagen te voren worden uit de jonge dorpsbewoners een Ju das en een Iskariot gekozen, 's Morgens gaan zij met de andere jonge dorpsbewoners „eieren- gadderen" (eieren verzamelen). De boeren wor den bezocht en gevraagd of zij hout willen afstaan voor het paasvuur; later gaan Judas en Iskariot samen met enkele houthakkers naar het landgoed Singraven om te vragen of zij een boom mogen kappen. Onder het zingen van paasliederen wordt de boom naar bet dorp gesleept, waar ipen een teerton in de kruin bevestigd, waarna de boom weer wordt opgericht. De boom wordt later bij opbod ver kocht. 's Avonds wordt om 8 uur op de paas- weide het paasvuur ontstoken. DEVENTER: 12 april (Goede vrijdag). Op deze dag wordt in Deventer de zgn. Goede Vrijdagmarkt gehouden die stamt uit 1386 en ingesteld werd door de toenmalige koning van Bohemen Wencelaus. Duizenden kooplusti gen flaneren tussen de kraampjes door op de ze dag. HOLTEN: 14 april. Een twintigtal paasvu ren wordt in de buurtschappen van Holten omstreeks 8 uur ontstoken. OMMEN: 15 april, 's Morgens om plm. 11 uur verzamelt de plaatselijke bevolking zich op de markt om daar het traditionele eieren- tikken te beoefenen. De bewoners maken te vens een dankbaar gebruik van de gelegen heid om de laatste nieuwtjes uit te wisselen, 's Avonds worden de paasvuren in de omge ving ontstoken. OOTMARSUM: 7 april. Om 9 uur komen de kinderen bijeen op het marktplein met hun palmpasens, waarmee ze een rondgang door de stad maken. 13 april. Om 13 uur vertrekken de paas- wagens om hout te halen voor het paas vuur. Om 18 uur zijn de wagens weer terug thans volgeladen. 14 april. Om 8.45 trekken de paoskêêls door de stad onder het zingen van paasliederen. Dit herhaalt zich om 14.45. Om 17. uur gaat de plaatselijke bevolking „vlögge- len (hand in hand lopend) door de straten en om de „stiepels" ,van de huizen (verti cale paal in het midden van de deur), s Avonds om 20 uur worden de paasvuren ontstoken, waarbij men vanaf de Kuiperberg een schitterend gezicht heeft op de vele paas vuren die branden. 15 april. Het zelfde programma, behoudens het ontsteken van het paasvuur. RAALTE: 7 april. Na de morgenkerkdien sten trekt de grote palmpasenoptocht vanaf de Grote Markt door het dorp. Muziekkorpsen gaan voorop en de kinderen volgen met de pamlpasens in de hand. Verder worden op 14 en 15 april in ge heel Salland en Twente palmpasenoptochten gehouden en paasvuren ontstoken. RIJSSEN: 14 en 15 april worden op diver se plaatsen de Paasvuren ontstoken. Allerwege ziet men volkstuinders en par ticuliere tuinbezitters bezig in de tuin om de ze zaai en plantklaar te maken. Velen zwoe gen achter zware kruiwagens met mest om daarmee de grond in een goede bemestings toestand te brengen. Of men alleen met stal mest klaar is, is op een afstand en zelfs bij het zien van de grond, zeer moeilijk te zeggen. Daarvoor moet grondonderzoek plaats vin den. Bij de resultaten van het grondonderzoek in particuliere tuinen blijkt steeds weer, dat de bemestingstoestand dikwijls zeer oneven wichtig is. Op de zandgronden laat de kalk- en ook magnesiumtoestand, dikwijls zeer te wen sen over met alle gevolgen van dien. Is men niet tevreden over het opbrengstresultaat van de tuin, dan zou men kunnen overwegen om gebruik te maken van de moderne toets voor het bepalen van de bemestingstoestand die allerwege in land- en tuinbouw wordt toege past, nl. het grondonderzoek. MdR. Het vorig jaar mocht ik in Uw blad een oproep plaatsen aan ouders en kinderen, om te willen medewerken dat geen vernielingen en overlast meer zouden plaats vinden ten opzichte van dit gebouw en de daarbij be horende tuin. Helaas heeft die oproep weinig geholpen. Tijdens de winterperiode maakten de kinde ren glijbanen dwars door rozenperken heen, zodat 't bestuur van het Groene Kruis voor vernieuwing niet minder dan ongeveer 200 moet uitgeven. De vraag rijst is dit nu de dank van het publiek voor de grote uitgaven die het be stuur zich heeft moeten getroosten, om de be woners van het westelijke deel der gemeente tegemoet te komen, zodat de moeders geen lange weg naar het consultatiebureau meer hoeven te maken? Dus ouders, verbiedt Uw kinderen om het terrein te betreden en laten ook ouderen zich er aan houden, om over het trottoir te gaan en niet over het plantsoen. Mocht ook deze herhaalde oproep onver hoopt niet baten, dan zal het bestuur genood zaakt zijn, verdere vernielingen door kinde ren op de ouders te verhalen. R. BOSMA, SECRETARIS. De E. H. B. O. afd. Rijssen hield vrijdag avond in hotel W. G. Spekhorst een druk be zochte vergadering. In zijn openingswoord sprak waarnemend voorzitter P. F. Kiestra de wens uit, dat de bloei, waarin de ver eniging zich momenteel bevindt zich de ko mende jaren mag voortzetten. Uit het financieel verslag van de penning meester J. ten Brinke bleek, dat de kas sloot met een wel zeer klein batig saldo van 14.27 vorig jaar bedroeg dit 22.47, wat een lid de opmerking deed maken, we hebben nog 2 jaar tegoed!! Uit het jaarverslag van de secretaris de heer G. de Leeuw bleek, dat het ledental met 12 was toegenomen en nu 133 bedraagt, waarvan 123 met een geldig E.H.B.O. diplo-' ma. Helaas hebben enkele leden verzuimd de herhalingslessen te volgend, waardoor hun diploma kwam te vervallen. Het aantal dona teurs, dat 60 bedraagt bleek voor uitbreiding vatbaar. De secretaris deed dan ook een vu rig beroep op de leden voor een groter aan tal donateurs te zorgen om zo de vereniging meer financiële armslag te geven. Naast een herhalingscursus (dr. Kousemaker) gaf Di Oosthoek jr. een cursus bij de N.V. Heka Dr. Moolhuizen geeft momenteel een Ele mentaire cursus bij de firma Ter Horst. 60 x verleenden leden van de E.H.B.O. hulp bij aanrijdingen, ernstige brandgevallen etc. strijden werd medewerking verleend. Het be stuur was steeds paraat. Voorts bleek er een uitstekende verstandhouding met plaatselij ke instanties. De heer Spekhorst werd dank gebracht voor het gratis beschikbaar stellen van de zaal. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Beunk, J. ten Brinke en p. F. Kiestra bij acclamatie herkozen. De vereniging zal deel nemen aan Kringwedstrijden op 20 april te Almelo, terwijl ook te Rijssen wedstrijden zul len plaatsvinden. Naar aanleiding van vragen bleek, dat de Jeugd Rode Kruiscursus nog steeds niet opgang is gekomen. Er was echter goede ver wachting, dat een en ander spoedig zijn be slag zal krijgen. Voorts waren er leden, die het wenselijk achten, dat het publiek in de gelegenheid moest worden gesteld de bloed groep te kunnen laten vaststellen. Na het huishoudelijk gedeelte hield dr. Sik kel uit Almelo een zeer interessante en leer zame causerie over de nieuwe methode, wat betreft de mond en neusbeademing. Deze kunst matige ademhalingsmethode, die momenteel grote opgang maakt wordt thans voor het Oranjekruis als verplichte leerstof voor het diploma voorgeschreven. Over het nut lopen de meningen uiteen. Bij de begin van de vergadering herdacht aauijjuiu8eu, ernsixge Dranagevailen etc voorzitter p p j k

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3