Ledenvergadering B.D.O. 7e Nationale boomfeestdag mars tegen de werk loosheid DA Geslaagde leerlingenuitvoering Muziekschool Ook Spierpijn LEDENVERGADERING IJSCLUB RIJSSEN Speeltuinvereniging in plan-Zuid INGEZONDEN Propaganda-avond „IJhiladelfia te Enter BURGERLIJKE STAND Vijf woningen onbewoon baar verklaard WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de toestand van de woningen Oranjestraat 33, Boomkamp 10, Holterstraatweg 97, Kerk straat 9 en Enterstraat 47 zeer slecht is en dat deze niet voor verdere bewoning geschikt zijn. Ingevolge artikel 25 eerste lid der Woning wet hebben b. en w. advies gevraagd van de hoofdingenieur-directeur van de volkshuis vesting en de bouwnijverheid te Zwolle. Genoemde hoofdingenieur-directeur adviseert b. en w. de raad voor te stellen deze wonin gen onbewoonbaar te verklaren, aangezien de geconstateerde gebreken wegens de ouderdom en de vervallen en verwaarloosde toestand van de woningen niet - en voor zover mo gelijk niet zonder onevenredig hoge kosten - zijn te herstellen en de ongeschiktheid ter be woning reeds is ingetreden. Naar aanleiding van het bovenstaande stel len b. en w. voor, genoemde woningen onbe woonbaar te verklaren. In hotel Gijsbers vergaderde de IJsclub Rijssen onder voorzitterschap van de heer J. Nijhoff. Hij wees er in zijn openingswoord op, dat indertijd beloofd was direct na het seizoen een vergadering te beleggen om even tueel wensen te bespreken. Door het groot ste gedeelte van de vergadering werd de wens geuit om over te gaan tot het oprichten van een 400 m baan. Verder zouden de leden graag zien, dat de baan vaker gedweild zou worden. Uit het financieel verslag van de heer J Muller bleek, dat er gezien het lange ijsseizoen een nadelig saldo was. De baan was geopend geweest van 4 dec. tot 4 maart met een onderbreking van 8 dec. tot 24 dec. Totaal 57 keer. In nagenoeg alle landen van de wereld is voetbal de belangrijkste sport. Zonder over drijving kan worden vastgesteld, dat er op aar de vele honderden miljoenen mensen zijn, die in deze sport belangstellen. Vele miljoenen waren of zijn nog enthou siaste beoefenaren - de actieve reactie. Ge rekend over de gehele wereld is er voorts een enorm aantal mensen, dat wekelijks voet balwedstrijden bijwoont - passieve recreatie, en een nog veel groter aantal, dat de voet balsport volgt via couranten, radio, televisie en totoprogramma's. In de overweldigende belangstelling en de commerciële zijde van de top van het voet- In het zuidelijk deel van Rijssen worden pogingen in het werk gesteld te komen tot oprichting van een speeltuinvereniging. De ini tiatiefnemers hebben reeds een onderhoud ge had. met de sport en culturele commissie uit de gemeenteraad Hoewel er geen definitie ve toezeggingen konden worden gedaan o.a. niet over een eventueel terrein hebben de ini tiatiefnemers besloten toch door te werken. Er is gestart met een grote ledenwerfcam pagne. hoewel reeds nu vast staat, dat veel belangstelling voor de op te richten vereni ging zal bestaan Het gebied, dat de nieuwe vereniging zal bestrijken omvat De Marke- loseweg, de Arend Baanstraat, De Tuinstraat, v.d. Broekestraat, Hogepad, Noachstraat, Wal- straat, Wilhelminastraat en het gehele plan Zuid. De afdeling Notter-Zuna-Rijssen van de B DV hield onder leiding van haar presidente mevr. J. Ooms-Kool een ledenvergadering in het gebouw „Irene" te Notter, waarvoor ook van de zijde van niet leden belangstelling be stond. In haar openingswoord heette mevr. Ooms in het bijzonder welkom, de directeur van de Coöp. Aan- en verkoopvereniging Not ter-Zuna-Rijssen, de heer H. H. Müller, wel ke voor de afdeling deze avond een lezing zou houden met dia's. Verschillende zaken betreffende de Vereniging werden allereerst behandeld. O.a. werd besloten om te trachten a.s. zomer weer een excursie te maken. Ook zal in het najaar weer de jaarlijkse tentoon stelling van bloemen worden georganiseerd. In de maand mei zal hiervoor onder de leden een uitreiking van bloemen plaatfe vin den. Getracht zal worden, om in de maand april een lezing te krijgen over een interessant en belangrijk onderwerp; Nadat in de pauze kof fie was geschonken met een traktatie, hield hierna de heer Müller zijn met belangstelling tegemoet geziene lezing met dia's over zijn reisen naar Mallorca, en over de reizen ge maakt door het bestuur leden en personeel van de Coöp. Aan- en Verkoop Vereniging. Deze lezing viel bijzonder in de smaak bij de aanwezigen, en de presidente, mevr. Ooms was dan ook de tolk van allen toen zij na af loop de heer Müller dank bracht voor het ge- bodene. Tot slot wekte zij de leden op, tot ondersteuning van de kas, de Persil emmer tje actie te steunen. bal schuilt helaas een ernstig gevaar, name lijk dat het winnen van een wedstrijd de enige waarde gaat worden, die er bij voet bal op aankomt en het spel daardoor zijn karakter en traditie gaat verliezen en de spe lers hun vreugde in het spel. Het willen winnen ten koste van alles werkt spelverruwing in de hand. Spelverruwing be tekent o.a. dat men geen eerbied meer heeft voor het lichaam van een tegenstander en de werkelijke waarden van het voetbalspel, namelijk speelvreugde, sportiviteit, vaardig heid, spelinzicht en lichamelijke conditie niet meer onderkent. Tot onsportieve daden, tot niet-ridderlijk gedrag, dienen o.a. te worden gerekend, dis cussiëren met de scheidsrechter, opzettelijk hands maken, ophouden van het spel, na trappen, vasthouden van een tegenstander, schreeuwen, maken van verwijten aan mede spelers en tegenstanders tonen van een slecht humeur en het coachen vanaf de zijlijn. Het is volkomen onjuist om de scheidsrech ter een verwijt te maken van dergelijke han delingen. Zijn taak bestaat niet in het onder wijzen van goede manieren, maar in het ge ven van leiding aan het spel en het consta teren van overtredingen. Een correct gedrag op het veld behoort primair tot de verantwoordelijkheid van de speler zelf en van degenen die met de oplei ding in de ruimste zin van het woord, onzer voetballers belast zijn. Dit zijn verenigings besturen, de leiders der elftallen, de trainers de aanvoerders. Met elkaar hebben deze er voor te zorgen, dat de spelers zich als correc te sportslieden gedragen. Van het publiek wordt een sportief mede leven met de wedstrijd en de spelers ver wacht. Men bemoeie zich nimmer met de lei ding en men hitse de spelers niet op. Mede naar aanleiding van dringende ver zoeken der FIFA en UEFA doet het bestuur van de K.NV.B. een ernstig beroep op al de genen, die zich daadwerkelijk in actief en pas sief opzicht met de voetbalsport bezighouden, de waarden in het spel ten volle eerbiedigen en eraan mede te werken, dat het spel in al zijn schoonheid tot ontplooiing kan komen. Advertentie en rheumatische pijnen wrijft U weg met GEBOREN: Gradus zv J Huisken en G C Altink Haar- straat 174, 18 maart Maria Hendrika dv H M van de Maat en A G Vukkink, Molen dijk 4, 18 maart Willem zv B Kreijkes en B Bolink Beatrixstraat 15 19 maart Hen drika dv J W Keizer en J Kraa, Trompstraat 13, 19 maart Wouter Karei zv A C Kou semaker en J G Feind, Boomkamp 23 18 maart Gerrit Willem zv H Vosgezang en J Ha- geman Lentfersweg 59 23 maart Johanna Willemina dv H Voortman en G Dangre- mond Esstraat 111, 24 maart Gerrit Arend zv J Voortman en W Bakker Brekeldlaan 17 24 maart Jan Hendrik zv J Slots en J Voortman de Ruyterstraat 29, 24 maart Hendrika Carolina dv J Kastenberg en P De Vries, Hangerad 28 23 maart Hendri ka Everdina dv F ten Hove en J Baan, Nas- saustraat 80 17 maart te Almelo Wilhelmi- na dv E J van den Belt en H Nijland, Nas- saustraat 68, 18 maart te Almelo. ONDERTROUWD: Willem Nieuwenhuis 26 jaar Hogepad 41 en Johanna Kwintenberg 24 jaar Moddesteeg 17 19 maart Hendrik Herman de Goeijen 25 jaar, Haarstraat 5 en Herma Rohaan 22 jaar Wierden, Enter, Rondweg 21, 21 maart Hermannus Veldman 19 jaar Almelo Blauw- huisweg 59 en Janna Lichtenberg 17 jaar Wierdensestraat 114, 22 maart Gerhard Hendrik Leusman 20 jaar Wierden, Hexelse- vveg 73 en Arendje Heuten 19 jaar Lentfers weg 71, 22 maart. GETROUWD: Gerrit Hendrik Harbers 23 jaar en Hendrika Altink 28 jaar Rijssen, Westerstraat 1, 19 mrt Arend Jan Hoevink 35 j en Klaasje Brinks 25 jaar Rozengaarde 37, 22 maart. OVERLEDEN: Willem Hendrik Pas, 77 jaar ongehuwd Spuit- straat 26, 18 maart Jan Klein Spenke- link 84 jaar, weduwnaar v G E Mensink Haarstraat 62, 24 maart Willem van Dijk 64 jaar. echtgenoot van J Offerman J ter HorstJhznstraat 13, 19 maart te Almelo. Als straks op 3 april bijna 15.000 kinderen in ons land zullen uitzwermen om in het bos of langs wegen en lanen boompjes te plan ten, dan betekent dat de viering van de 7e nationale boomfeestdag. U zult zich misschien afvragen wat het be lang is van die ene dag in het jaar, ja zelfs óf het wel belangrijk is. Wij zouden die vraag met een volmondig ja willen beantwoorden. Zeker, de boompjes die op deze dag worden geplant vormen wel iswaar maar een klein deel van wat er jaar lijks in Nederland geplant wordt, maar de boomfeestdag is vooral een treffende uiting van het groeiend besef, dat er iets moet gebeu ren in ons land om dit groen te houden en goed bewoonbaar, dat wij niet alleen kunnen leven bij brood en spelen in een omgeving van staal, steen en beton, maar dat wij de vrije natuur en het goed verzorgde land schap evenzeer nodig hebben om geestelijk ge zond te kunnen blijven. Het is verheugend, dat die gedachten juist bij de jeugd zo goed ingang vinden. Daarom on dervindt de boomfeestdag zoveel spontane be langstelling en daarom ook groeit hij in be tekenis ver uit boven het „boompjesplan- ten op één dag in het jaar". Trouwens voor de kinderen staat deze dag niet alleen, maar is hij een afsluiting van een voorlichtings- week op de school, waarin de kinderen op een plezierige wijze wordt verteld over de bete kenis van de vrije natuur, van bomen en bos sen. Het Landelijk Comité Boomfeestdagen werkt met de gemeentebesturen samen om voor de kinderen deze voorlichting en het bomen plan ten tot een feestelijk geheel te maken, tot iets, waarover ze thuis vertellen en dat zij zich altijd zullen blijven herinneren en mis schien later wel doorgeven aan hun kinderen. Het element van spanning is daarbij niet vergeten. Allerwegen worden dan ook kleur- wedstrijden georganiseerd en onder de chocola derepen, die op de boomfeestdag zelf worden uitgedeeld zijn er verscheidene met een af- In Londen is een grote protestmars gehouden tegen de werkloosheid. Op dt joto tracht de politie een menigte demon stranten testen te houden. Zaterdagavond vond de leerlingen-uitvoering plaats in gebouw Jeruel Reeds lang tevoren gonsde de zaal al van de jeugdige muzikan ten die gewapend met hun instrumenten voor een gezellige sfeer zorgden. De heer P. J. Otte, voorzitter van het Stich tingsbestuur heette de genodigden, de ouders en de leerlingen, alsmede vele belangstellen den hartelijk welkom. Onder de genodigden waren aanwezig namens het gemeentebestuur wethouder Scholman, en de heer Steen, oud-directeur van de muziek school. De voorzitter memoreerde de belang rijke toename van het aantal leerlingen, dat momenteel 140 bedraagt. Door 6 leraren wordt les gegeven op de instrumenten, piano, orgel, viool, blokfluit, gitaar en ukelele, terwijl ook een voorbereidende klas is gevormd voor alge meen vormend muziekonderwijs. Met deze klas o.l.v. de Heer Barnaat werd begonnen. Spelenderwijs worden de elementai re begrippen van de muziek bijgebracht. Leuk was het ritme klappen het handzingen en de gezongen canons. De 4 blokfluitklassen van de heer Fokke kwamen goéd voor de dag. De prestaties bewogen zich in stijgende lijn, vooral de laatste klas wist verantwoord-mu zikaal te boeien. De gitaar- en ukeleleklassen van de heer Ten Brugge lieten aardig ensemblespel horen, dat door de zaal zéér werd geapprecieerd. Het trio Anneke en Marietje Hartsuiker met Rob land speelde vlot de gitaristenmars. Solistisch lieten zich horen Minny de Pagter, die al ad'rdig gevorderd is en Jan Webbink, die wel vaker op een uitvoering speelde. Zijn moeilijk instrument beheerst hij behoor lijk en zijn vurig gespeelde Sevilanas viel zeer in de smaak Twee vioolleerlingen van mevr. Van Schoo- ten betraden het podium. Eddv van der Veen speelde met een flinke streek een Rondo be geleid dooi zijn lerares. Henri van Morselaar is al meer gevorderd, hij liet de mars van Handerl feestelijk klinken begeleid dooi Fenne- lies Eerdmans aan de piano De hoofdmoot vormden de pianoleerlingen, die in het kort de revue zullen passeren Jean en Gertjan van den Brink speelden zonder podiumvrees 4 handig de elfendans. Marianne en Jan Wes- sels speelden samen bescheiden doch goed van ritme winterliedjes Klaas Boonstra en Lex Barnaart zijn al iets verder gevorderd, zij lie ten 4-handig een goed gespeelde Diabelli horen. Lex speelde alleen zeer muzikaal een Ta rantella. Wiepke Stoker en Adriaantje Kouse- makei hadden ijverig gestudeerd op het 4- handige nummer en speelden mooi gelijk Adriaantje toonde zich vaardig in een Alle gro. Alice en Geeske ter Horst lieten volks liedjes horen. Leidy en Tineke Kaspersma speelden rap een Scherzo, terwijl Tineke zowaar ,,Für Elise" uit het blote hoofd speel de. Wineke en Annemieke van Schooten wa ren al aardig op elkaar ingespeeld en lieten walsjes horen. Nelly en Tineke Kaspersma be sloten het eerste gedeelte van de avond met een vlot gespeelde militaire mars van Schu bert. Betty van Maanen en Willemien de Mol van Otterloo speelden goed van ritme volksliede ren evenals Ineke Koedijk en Alie Bolks Betty en Ineke Speelden afzonderlijk een wals resp. van Duvernoy en Lemoine. Het samen musiceren is heel belangrijk, zodat het ani merend werkt pianoleerlingen 4-handig te laten spelen. Wilhelmien de Mol van Otterloo speelde met Geeske ter Horst een aardig menuet van Haydn, nog niet volledig beheerst. Geeske liet zich alleen horen in een met bravour gespeelde Ballade. Gerrit Veen en Fennelies Eerdmans lieten een vlot Rondino horen, ter wijl Fennelies al een moeilijke prélude van Bach alleen speelde. Joke Bults en Johanna van Benthem zijn nog niet zo ver, maar ze wisten samen het „Goedennacht" muzikaal weer te geven. Marja en Hetty Capelle debuteerden 4 han dig met Diabelli, nog niet voldoende op el kaar ingespeeld. Hetty en Theo Oving speel den heel netjes sonatines van Hasslinger en Dussek, weliswaar niet foutloos, maar ze her stelden zich in hun quatre-mains. Harry Roze- muller en Kees Otte hadden Handel en Beethoven gekozen als componisten, op hun 4-handig spel was kennelijk hard gestudeerd, want het Allegretto van Lösschhorn kwam mooi tot zijn recht met een markant gespeeld slot. Van de orgelleerlingen van de heer Fid- der opende Rientje Wessel de rij. Ze speel de in goed legato een Gebed. Dineke ten Bol- scher speelde behoorlijk, hoewel ietwat te lang zaam, een Interludium. Alice en Henk Wol- terink speelden dapper hun etudes goed rit misch en gebonden. Albert van Maanen kwam ook met een etude, die hij technisch al aardig onder de knie had. Jan Slot speelde correct en zonder fouten een Elévation. Fennie Rozendom vertolkte een Meditation, voor haar nog iets te moeilijk. ..Wim Goossen maakte een goede beurt met het Dankgebed, wat stuk betreft wat lang ademig. Rebecca de Ridder was de laatste die op de orgelbank plaats nam, zij besloot met een moeilijk andantino, dat goed uit de noten kwam. Jhr. Barnaart speelde op piano nog de Turk se mars van Mozart. Behoudens een „techni sche storing" waardeerde het publiek deze bijdrage zeer met gulle bijval. Trouwens aan applaus ontbrak het niet, ieder kreeg zijn deel in meerdere of mindere mate. Enkele routiniers onder de leerlingen bedank ten daarvoor op hoofse wijze. De heer Otte deelde nog mede dat de subsi die van de muziekschool van gemeentewege aanmerkelijk was verhoogd, welke mededeling door de aanwezigen enthousiast met applaus werd beantwoord. Een dankwoord werd gericht aan de directeur van de muziekschool de heer Kaspersma, de leraren en de leerlingen voor hun werk, aan de uitvoering besteed. Om 11 uur was alles afgelopen en keerden muziekminnend Rijssen huiswaarts. De mu ziekschool in Rijssen heeft bewezen bestaans recht te hebben. Ze heeft zich inmiddels al een plaats bij de Rijssense bevolking ver overd Wat voor een paar jaar niet mogelijk scheen, is nu al werkelijkheid, plm 140 leer lingen studeren wekelijks en spelen al dat het een lieve lust is, zowel individueel als in groeps verband. Als vrijetijdsbesteding is de muziek beoefening heel belangrijk. Ook het samen musiceren kweekt gezonde rivaliteit en ver draagzaamheid. Wanneer het aantal leerlingen blijft toenemen zal het noodzakelijk zijn een splitsing te maken in voorbereidende klassen en meer-gevorderde leerlingen De leerlingen hebben deze keer een goede beurt gemaakt en we zijn benieuwd naar de prestaties van het volgend jaar! Via pers, radio en televisie hebt u de laat ste tijd veel kunnen zien, horen en lezen over 't probleem van het geestelijk- en li chamelijk gestoorde kind. Er is in Nederland een vereniging van ouders en vrienden van deze gehandicapte kinderen. Het doel van deze vereniging is het wettelijk vaststellen van een Juridische Sta tus van 't gestoorde kind en het zo gunstig mogelijk maken van de sociale omstandighe den van deze gehandicapten. Vroeger bereikten deze kinderen geen hoge leeftijd, doch de voortschrijdende wetenschap doet ook deze kinderen veel langer leven en terecht: ook zij hebben daar recht op, maar dan in een gepaste, geëigende omgeving waar zij gelukkig kunnen zijn. Vroeger ontfermden zich na de dood van de ouders, naaste fa milie of anderen over deze kinderen. Zeer lofwaardig en gelukkig zijn er veel gevallen bekend, waarin deze kinderen ge lukkig waren en zij tevreden hun laatste le vensdagen konden slijten; maar meer zijn de gevallen bekend, waarin het gehandicapte kind niet op z'n plaats was en waar in groot verdriet zo'n kind geduld werd, verdienen zij dit? Kunnen zij het helpen dat ze zo zijn? Wij willen tesamen op de duur al deze mensen opvangen en in een voor hen geschikt milieu plaatsen, als om welke reden ook handha ving in het eigen gezin niet meer mogelijk is. Een woord van lof voor de nazorgvereni gingen die zeer goed werk doen. Laat een ieder er van doordrongen zijn van 't groot belang van zo'n vereniging waar het gaat om het kind van deze „vergeten groep". De Prot. Christ. Ver. van ouders en vrien den van 't afwijkende kind Philadelphia no digt u uit voor 'n propaganda-avond te Enter in hotel de Adelaar op woensdag 3 april a.s. 8 uur. Wij verwachten alle ouders en vrien den van deze kinderen van Rijssen, Wierden en Enter. PROPAGANDA COMMISSIE wijkend bedrukt omslag die recht geven op een prijs. Elke deelnemende school ontvangt van het Comité Boomfeestdagen als herinnering aan deze dag een kleurig vaantje met opdruk. Jaarlijks groeit het aantal gemeenten, dat aan deze dag deelneemt. Het voorbeeld van die éne gemeente (Apeldoorn), die in 1957 de boomfeestdag vierde is nu gevolgd door vele andere: bijna 60 gemeenten nemen dit jaar deel en hopen aan de 15000 kinderen een ple zierige boomfeestdag 1963 te bereiden. Aan deze boomfeestdag wordt door onge veer 330 leerlingen van Rijssense lagere scho len deelgenomen.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3