BEGROTINGSVERGADERING RAAD RIJSSEN Nog vele wensen en suggesties Jeugd rrgABYDERM Aanbieding le kievitsei Woningnood Onderwijs Veemarkt Subsidie kwestie Vi egen Buitenwegen -puistjes Sportvelden Oosterhof G.E.B. te laat Openbare lagere school Oosterhof in stand houden Vrij fag 22 maart 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 4 Roepende in de woestijn Extra bijdrage Saneringsplannen Achterstand woningbouw Straten en wegen Kraamcentrum? Scholenbouw Verlaging gaspr^js Resultaten G.E.B. te Iaat Gemeentewerf Verkoop Gemeentewoningen Markthal Oosterhof Misnoegen over subsidie B. en W. in beraad Tactiek Handhaven oude vorm Winst Industrievestiging Voor hal tere Baby-huidje l'iyv - oaoj-nuiHje PUROL-POEDER Dat de Rijssense raad de begroting over het dienstjaar 1963 énkele maan den te laat in behandeling nam, werd nergens duidelijker door gedemonstreerd, dan door de aanbieding van het eerste kievitsei, tijdens de pauze tussen de mid dag- en de avondzitting. Dat gebeurde door de heer W. Dom mer holt, die het kievitsei had gevonden in de Mors (op gemeentelijk terrein dus). Op de late aanbieding van de begroting was wel enige critiek van de zijde van de raad, hoewel b en w in de aanbiedings nota als oorzaak hadden vermeld ziekte van met de samenstelling van de begro ting belaste ambtenaren. Evenals vorige jaren werden door enkele raadsleden algemene beschouwingen gehou den. Er werden verschillende wensen naar voren gebracht, sugesties gedaan enz. Het eerst kwam de heer G. Otten sprekende namens de fractie van de SGP aan de beurt. Na de verkiezing in 1962 is dit voor deze samenstelling van de raad de eerste behan deling van een begroting. Als SGP fractie zijn we niet ontevreden over de uitslag van de verkiezing voor de raad. Nationaal bezien aldus de heer Otten zijn we als een stem des roepende in de woes tijn, hetgeen ons echter niet hoeft neer te slaan, als we mogen weten dat we staan voor de belangen van ons en volk en gemeente in het licht van de Schepper des Hemels en der aarde en wat Deze vraagt van ons in Zijn Woord en Getuigenis. Hoewel de heer Otten het excuus (ziekte ambtenaren) voor de te late aanbieding Wilde aanvaarden was spr. van mening, dat de be grotingen aan belangrijkheid hebben ingeboet, 0.a. door het feit, dat er posten vermeld staan, die inmiddels reeds zijn Overschreden zij het dan ook door onvoorziene oorzaken. De heer Otten deed de merkwaardige uit lating: Wat de begrotingen in zijn geheel betreft zijn we haast genegen te zeggen om ze zonder hoofdelijke stemming maar vast te stellen, behoudens enkele opmerkingen, die jaarlijks weerkeren. Hoewel de begroting sluitend is, aldus de heer Otten zal het de vraag Zijn of ze sluitend blijft o.a. in verband met de extra uitgaven in verband met de strenge winter. Of vroeg de heer Otten is er enig uitzicht op een extra rijksbijdrage? Het is ons opgevallen aldus de heer Otten dat we „geabonneerd" zijn op P.M. (pro me morie) posten o.a. ook en vooral bij het be drijf gemeentewerken, terwijl de raad juist daar wat definitiefs heeft staan. In de eerste plaats zo ging de heer Otten voort hadden we gaarne wat naders gezien over de zuiveringsinstallatie. Moeten we hier voor niet wat gaan reserveren of denkt het college dit steeds op de lange baan te kunnen schuiven? Spr. was voorstander van de verzorging van de voortuinen door de huurders. Waar de gemeente deze onderhoudt ziet het er maar pover uit. Sprekende over het saneringsplan vreesde de heer Otten, dat het plan Tijros (stadhuisbouw) in het gedrang zou komen. Graag wilde de heer Otten van b en w vernemen, hoe het staat met de 80 pet ver goeding ten aanzien van de saneringsplan nen Spr. drong er bij het college van b en w op aan voorbereidingen te treffen dat ook de 2e phase van plan Zuid in 1964 ter hand zou kunnen worden genomen. Door de stagnering door de weersomstandigheden is aan de uit voering van de eerste phase nog niets ge beurd, zodat we .straks ruimte en terrein te kort komen om door te kunnen bouwen". In het plan Lentfersstukken aldus de heer Otten zijn nog slechts 6 bouwterreinen in voor raad en in het plan Vennekesgaarden slechts 1, zodat de toestand op dit gebied „precair" is. Het leek de heer Otten nuttig gelegenheid 1e scheppen tot het bouwen van goedkope bungalows „met inbegrip van grond zo tegen de prijs van een woningwetwoning". Spr. dacht aan realisatie hiervan aan de Korteboslaan of de Opbroekweg, zonder aan tasting van het agrarisch gedeelte. „Nog meer zouden we dan het particulier initiatief ontplooien voor de smallere beur zen en tevens de woningnood in zeer beperkte mate opheffen". Of de achterstand van de woningbouw dooi de strenge winter ingehaald kan worden kun nen we op dit moment niet zeggen, aldus de heer Otten. De vrije zaterdag geeft men in het bouw bedrijf niet direct prijs, bovendien zou dit prijsverhogend werken. Van het inhalen van de woningnood is in Rijssen nog weinig sprake. Mede uit dit oog punt bezien aldus de heer Otten zagen wij graag dat bij verdeling van de woningen een bepaald percentage ter beschikking stond voor jonggehuwden of toekomstige jonge echtpa ren, en ook de inschrijvingsleeftijd voor wo ningzoekenden zag de heer Otten gaarne ver laagd. Ook lanceerde de heer Otten het idee gelden ter beschikking te stellen om blijvende kleine gezinnen vrijwillig van grotere naar kleinere woningen te laten verhuizen en de daaruit voortvloeiende kosten voor een deel voor re kening van de gemeente te nemen. Over de uitvoering van vernieuwing van straten en wegen was de heer Otten weinig tevreden „Er zit weinig schot in de uitvoe ring van de ranglijst". Spr. dacht dat alleen de Molendijk, de Veereniandweg en de door braak Graaf Ottostraat in 1962 ter hand was genomen. Steeds blijven o.a. liggen de Blinde Banis- weg, de Eschstraat, de Molenstraat efl Bleek- straat. Ook vroeg de heer Otten dringende aandacht voor een aantal buitenwegen, die dringend verbetering behoeven, waarna spr. de WóJe- ring aan de Holterstraatweg (achterste ge deelte) ter sprake bracht. Het dokter Stokkersfonds moet aldus de hr. Otten een grondige herziening ondergaan. Het tekort is ontstaan door dé inbrenging van het landgoed de Oosterhóf. We zouden de Oosterhof uit het Dokter Stokkersfonds willen lichten en ook de boer derijen, welke meer kosten dan opbrengen en desnoods het hele fonds liquideren en hter- uit gaan bouwen een kraamcentrum óp de Oosterhof, hetgeen aldus de heer Otten in het algemeen belang is en mede strekt tot uitvoering van het testament van wijlen dok ter Stokkers. Verder uitte de heer Often de wens dat het college via de Kruisverenigingen de vesti ging van een oogarts in Rijssen zou bevorde ren en dat er een speciale kamer ter be schikking zou komen voor ongelukken met dodelijke afloop, Zodat bloedverwanten niet verwezen hoefden te worden naar het z.g. lijkenhuisje. Spr. zag graag dat et nog meer druk zou worden uitgeoefend bij de betreffende instan ties voor de uitvoering van de Lagere Tech nische school en de bijzondere 3e school van de Ger. Gemeente. Beidt scholen werken in onhoudbare omstandigheden. De heer Otten zou het wenselijk achten dat het college van b en w het nodige zöu ver richten om in Rijssen te komen tot de stichting vah een HAVO School (Hoger Alg. Vormend Ondervijs, thans H.B.S.). Deze zou aldus de heer Otten gekoppeld kunnen worden aan de MAVO school (thans ULO school). De heer Otten liet voorts zijn licht schij nen op het Gemeentelijk Licht bedrijf. Mis schien zou verkoop van de afdeling elektri citeit nog voordeliger zijn, dan het ftu is, en voor dit op een of andere wijze genaast wordt aldus spr. Ook zag spr. zich graag voorgelicht over de voorbereidingen omtrent verlaging van de gasprijzen in verband met de grote gasvoor raad in Slochteren. In de dagbladen is de mogelijkheid van halvering van de gasprijzen vermeld. Vooral voor ruimteverwarming liggen de gasprijzen in Rijssen veel te hoog, meende de heer Otten. Wellicht is het wenselijk zo ging spr. voort, om bij de aanleg van plan 2uid een totale nieuwe leiding aan te leggen. Van de gewoonte het personeel dank te zeg gen voor de opstelling van de begroting zag spr. thans af, in verband met de vele hierin gemaakte fouten. Tot slot vroeg spr. zich af of het niet nuttig zou zijn een gemeentblad in te stellen ten einde een zo neutraal of objectief mogelijke voorlichting te verkrijgen. Er wordt aldus de heer Otten soms kri tiek op gemeentebestuur of raadsleden ge geven, zonder dat men op dehoogte is van de gang van zaken. Namens de fractie van de A.R. en de C.H.U. hield de heer Ter Avest een algemene be schouwing. Ook dit raadslid achtte uitvoering van de 2e fase van plan Zuid van het allergroot ste belang. Evenals de heer Otten pleitte de heer Ter Avest voor de lichting uit 't Dokter Stokkers- fonds van de Oosterhof. Ten aanzien van het energiebedrijf vond de heer Ter Avest het bevreemdend dat b en w niet eerder dan eind 1962 op de hoog te waren gesteld van de financiële resul taten van het GEB over het jaar 1961 De financiële resultaten van het Gem. Ener giebedrijf kunnen de laatste jaren niet an ders dan gunstig worden genoemd. In verband met de winsten van de laatste jaren vooral op de afd. elektriciteit stelde de heer Ter Avest de vraag of het geen tijd werd om tariefsverlaging toe te passen Spr. vestigde voorts aandacht aan een „ge meentewerf". Spr. gaf b en w in overwe ging de plaats waar nu de sportvelden lig gen (aan de Dannenberg) v-oor dit doel te bestemmen. Natuurlijk zal dan de uitvoering van de nieuwe sportvelden in het recrea'ieter- rein bespoedigd moeten worden, aldus spr. Omtrent de vestiging van nieuwe industrie- en in Rijssen wilde de heer Ter Avest wel aannemen, dat b en w werkzaam zijn ge weest, maar klaagde spr „we merken er zo weinig van". Tot slot wees de heer Ter Avest op „patr- keermoeilijkheden in de Boomkamp. Vooral 's zondags als aan beide zijden van deze straat auto's geparkeerd staan moet van een ongewenste toestand worden gesproken. Misschien aldus spr. is dit euvel op te los sen, door op de Bevervoorde maatregelen te nemen. Namens de fractie van de Partij van de Arbeid trad de heer H. W. Janssen als woord voerder bij de algemene beschouwingen op. Spr. zag graag, dat bij de verkoop van gemeentewoningen (niet woningwetwoningen) dezelfde procedure zou worden gevolgd, als bij de verkoop van woningwetwoningen wat betreft de taxatie gebeurt dat door een com missie, die te werk gaat naar bepaalde nor men. Het schijnt gebeurd te zijn, dat niet woningwetwoningen getaxeerd zijn door ambte naren van de dienst gemeentewerken en vol gens de heer Janssen „op niet al te serieuze wijze" De heer Janssen wees op de grote wen selijkheid van de bouw van een nieuwe open bare lagere school en spr informeerde naar de stand van zaken rond de plannen hier omtrent. Evenals de heer Otten was de heer Jans sen geporteerd voor de stichting in Rijssen van een middelbare school en nódigde b eii w uit ln een nota haai standpunt rond deze materie kenbaar te maken. Spr. betreurde de terugloop van de aanvoer van de Rijssense veemarkt hoewel spr. besefte, dat hier door activiteiten van de gemeente niets aan te veranderen was. Spr. stelde vóór de rund- en varkensmarkt samen te voegen eh de gezamenlijke markt onder te brengen in een markthal, hetgeen het bezoek aan en de betekenis van de markt zou kunnen stimuleren. Bovendien zou deze hal nog voor andere doeleinden gebruikt kunnen worden. Met teleurstelling bracht de heer Janssen naar voren, dat voor de Oosterhof tot heden geen passende bestemming is gevonden. Toch moeten wij aldus spr. waken tegen algeheel verval. Daarom moet op intensieve wijze gezocht worden naar een bepaalde doel stelling via contacten op provinciaal of lan delijk niveau, opdat er een privinciaal c.q. landelijke bestemming kan worden gevonden Over de subsidiepolitiek sprak de heer Jans sen zijn (duidelijke) misnoegen uit. Instellingen die een sociaal of cultureel doel dienen worden gesubsidieerd en andere, die gelijke doelen nastreven wordt deze subsidie onthouden. Dat is aldus de heer Janssen niet demo cratisch. In een demoratie gelden spelregels, die eerlijk en sportief moeten worden na gevolgd" Spr. sprak de hoop uit, dat de raad in dezen een ruimer standpunt zou kun nen innemen. Bevreemdend vond de heer Janssen het, dat de lijst van uit te voeren straten en kele jaren dezelfde straten vermeldde liever zag spr. een bepaald plan uitgestrekt over een aantal jaren, waarin er naar gestreefd moest worden de in aanmerking komende straten ook werkelijk te realiseren. Het waren niet weinig onderwerpen waar over het college van b en w zich moest beraden om na de pauze te trachten de raads leden een bevredigend antwoord of reactie te geven. De vraag van de heer Otten of de begro ting nog wel sluitend is kon de voorzitter beantwoorden met de beaming, dat de stren ge vorstperiode (gladheidsbestrijding) grote onkosten met zich mee heeft gebracht. Het college van b en w hoopt dat van rijkszijde een bijdrage zal worden verleend in verband hiermede. Dat er vele posten pro memorie zijn ge raamd is aldus de voorster een zekere tac tiek, teneinde de begroting spoediger goed gekeurd te krijgen De burgemeester herin nerde de heer Otten er aan, in verband met zijh vraag omtrent de zuiveringsinstallatie, dat de waterschappen hierin een bepaalde rol zouden kunnen spelen. Binnenkort zal hierover een onderhoud plaats hebben. Over de suggestie, de Oosterhof uit het Dokter Stokkersfonds te lichten wees de voor zitter de raad op dat dan de post onvoorzien belangrijk lager zou worden Binnen afzien bare tiid, aldus spr. komen wij hierop in een nota terug. De suggestie van de heer Otten een kraam centrum te stichten op de Oosterhof bespre kende wees de voorzitter er op, dat als de restauratiekosten door provincie en rijk ge deeltelijk op zich worden genomen, dit al leen maar gebeurt als het gebouw in zijn oorsprohkelijke vorm gehandhaafd blijft. Wij streven aldus spr. naar het vinden van een nuttige bestemming. De suggestie van de heer Otten de beschikking te hebben over een rouwkamer zal worden besproken met de Kruisverenigingen zeide de voorzitter toe. De suggestie de afd. elektriciteit van het GEB over te doen aan de IJssel centrale te Zwolle besprekende zei de voorzitter, dat b en w reeds van de zijde van de IJ.C. een aanbieding hebben gehad, welke door deskun digen beoordeeld zal worden. De gemeente is alleen maar tot verkoop bereid, als het geboden bedrag -voor de gemeente aantrek kelijk lijkt. Dat zal dan hoger moeten zijn. dan het bedrag dat we van de zijde van de IJ.C. tot nu toe hbben gehoord. De afd. elektriciteit van het GEB heeft jaarlijks een behoorlijke winst. Over eventuele verlaging van gasprijzen kon de voorzitter weinig positiefs vermelden. Dat dé gasprijzen in de toekomst zullen gaan zakken zit er echt wel in aldus de burgemeester. In plan Zuid wordt met de aanleg van de leidingen reeds nu rekening gehouden met een groter gasverbruik. Omtrent gemaakte opmerkingen in die rich ting stelde ook de burgemeester vast dat de woningnood een der moeilijkste onderde len van het beleid van b en w vormen. De burgemeester was Van mening, dat on danks de winst op de afd. elektriciteit van het GEB geen tariefsverlaging moest worden doorgevoerd. Men moet de winst op deze afd. zien als een onderdeel van de gehele begro ting. Dat industrievestiging noodzakelijk was, er kende de voorzitter volledig. Wij hebben mooie industrieterreinen gecreëerd en dat hebben we waarlijk niet voor niets gedaan. De voorzitter stelde omtrent een en ander een nota in het vooruitzicht. De parkeermoei- lijkheden, aangehaald door de heer ter Avest besprekende deelde de voorzitter mede, dat binnenkort een rapport van de rijkspolitie hieromtrent kan worden verwacht. Hierna kwamen de beide wethouders aan boord. Advertentie Wethouder Scholman reageerde op de opmerkingen gemaakt door de he ren Otten en Ter Avest betreffende de woningnood. „Hoewel," aldus spr. „de woningtoewijzing een materie is, die het gehele college van b en w betreft". Er is opgemerkt, aldus weth. Scholman, dat de jonge mensen niet aan hun trek ko men. Ik stel vast, dat de situatie hierom trent niet bevredigend kan worden genoemd. Toch worden er wel jonge mensen geholpen, al is het dan ook vaak door opschuivingen. Vorig jaar zo wist spr. zich te herinneren is aan 5 jonge echtparen een woning toege wezen. Meestal zijn dit kleine woningen, die slechts als tijdelijk moeten worden beschouwd. Als er enkele kinderen zijn, moeten deze mensen natuurlijk een grotere woning zoeken. De in schrijvingsleeftijd is op 50 jaar gesteld (sa men). Wij kunnen deze grens natuurlijk wel stel len op 45 jaar, maar in de praktijk sorteert dit geen enkel effect aldus de wethouder. Hoogtens zou kunnen zijn, dat de jonge wo ningzoekenden een enigszins prettiger gevoel hebben, dat zij staan ingeschreven. De woningnood aldus spr. is nog steeds een vreselijk kruis, en in iedere zitting worden we geconfronteerd met de ellende die de woning nood, die wel genoemd is volksvijand no. 1, teweeg brengt aldus weth. Scholman. De heren Otten en Jansen aldus weth. Schol man hebben aandacht gevraagd voor het on derwijs Aan de nieuwe benamingen Mavo en Havo moeten wij nog even wennen. Met de bouw van de openbare lagere school kunnen wij geen voortgang maken, omdat de inspec teur van het lager onderwijs „geen tekening wil hebben voor de goedkeuring aanwezig is" Wel zijn we met de voorbereidende werk zaamheden bezig. Wij hebben een terrein in de Lentfersstukken voor de bouw van de open bare lagere school bestemd. De suggestie gedaan over een school voor Hoger onderwijs (HAVO) in Rijssen, vond weth Scholman niet zo gemakkelijk te ver wezenlijken. Het streven is gericht op scholen met een zeer groot aantal leerlingen. Voorts herin nerde spr. aan de activiteiten van een comité enkele jaren geleden, dat pogingen in deze richting heeft gedaan „zonder werkelijk re sultaat" aldus weth. Scholman. Spr. had in overweging de raad een nota te doen toekomen, waarin een aantal onder wijszaken aan de orde zouden worden gesteld. De achteruitgang van de Rijssense vee markt, aangehaald door de heer Janssen is inderdaad een feit, hoewel de varkensmarkt, afgezien van de tegenslagen door mond- en klauwzeer, een stijgende tendens blijft ver tonen. Ook b en w hebben wei eens het bou wen van een markthal in de gedachten ge had, maar men dient wel te bedenken, dat de financiën en tal van andere factoren hier in een rol spelen. Spr. was er van overtuigd, dat een dergelijke hal ook voor andere zaken (tentoonstellingen e.d.) goede diensten zou kunnen bewijzen. De subsidiekwestie, aangeroerd door de hr. Janssen, ligt aldus weth Scholman in het principiële vlak We leven in een vrij Ne derland. Iedereen heeft de vrijheid te belij den of niet te belijden wat men wil. Ook heeft men de vrijheid te steunen of niet te steunen wat men wil. Hoewel wethouder Scholman zich kon voor stellen, dat dit door de heer Janssen werd betreurd, was weth Scholman van mening, dat om principiële redenen zaken als de volks hogeschool Diependaal en het Humanistisch Thuisfront niet door de meerderheid van de Rijssense raad zouden worden gesubsidieerd. Wethouder Goosen diende de raadsleden van antwoord, waar kritiek of wensen waren ge uit liggende in de sector „openbare werken". Spr. erkende, dat het onderhoud van de plantsoenen veel geld kostte Voorlopig blij ven wij van het onderhoud van de voortuin tjes af aldus spr. Over de 80 pet bijdrage voor het saneringsplan zijn nog geen richt lijnen bekend. De 2e fase van plan Zuid is opgedragen, in juni kan de aanbesteding plaats vinden „Inderdaad" erkende weth. Goossen, „heb ben we momenteel geen voorraad bouwter reinen zoals we dat gewend zijn" De reden is de hele raad bekend, veronderstelde spr Met de opvatting van de heer Otten, waar deze gesproken had over het bouwen van goed kope bungalows was weth. Goosen het ken nelijk niet eens. Goedkope bungalows? aldus spr. Bunga lows zijn juist duur. Als de heer Otten bedoelt het bouwen sti muleren van een soort noodverblijven meen ik toch te moeten zeggen, aldus spr.. dat we die kant persé niet uitmoeten. Er is gesproken over de uitvoering van de wegen in de zin, dat er maar weinig of zo goed als niets zou zijn uitgevoerd, Spr stelde vast, dat naast de Veerenlandweg, de Kerk straat en de Kruisweg eei doortrekking van de Vennekesgaarden was aangelegd, een be tere aansluiting van de Prinsenstraat op de Banisweg tot stand was gekomen, terwijl bo vendien een belangrijke verbetering tot stand was gekomen door het aanbrengen van slijt lagen op diverse buitenwegen. Dat de uitvoering van een aantal straten pro memorie is geraamd, betekent uitsluitend aldus weth. Goosen, dat verbetering van deze straten gewenst is. Het meerjarenplan, zo als door de heer Janssen gesuggereerd was, achtte weth. Goosen geen wezenlijke verbe tering. Dat is ai eens eerder gebeurd Er ko men zo vaak omstandigheden die van te vo ren niet waren te overzien, dat het oorspron kelijke plan toch weer gewijzigd moet wor den. Dat verschillende buitenwegen slecht be rijdbaai zouden zijn wilde weth Goosen, me de door de strenge winter niet ontkennen, toch meende spi nok eer. positie! geluid te kunnen laten horen, door vast te stellen, dat vele buitenwegen in goede staat genoemd kun nen worden. Advertentie Of we een voorlopige oplossing kunnen vin den voor de riolering van de Holterweg zul len we nader bezien, aldus weth. Goosen. Spr. was er van op de hoogte, dat de paden van de alg. begraafplaats op het Lentfert de ze winter zeer slecht begaanbaar zijn ge weest. Gedacht wordt de hoofdpaden te ver harden. De suggestie gedaan door de heer ter Avest betreffende het magazijn van het GEB acht te weth. Goosen de moeite waard. B en w zijn van mening, dat er naar ge streefd moet worden te komen tot een cen traal magazijn voor het GEB en voor Gemeen tewerken. Ten aanzien van het recreatieplan deelde weth. Goosen mede, dat er rijksgoedkeuring is afgekomen voor het gereedmaken van 3 sport velden. Deze velden zullen echter het volgend jaar nog niet bespeelbaar zijn. De velden, moeten na de aanleg enkele jaren liggen, om te bereiken, dat er een goede grasmat ont staat. In zijn dupliek stelde de heer G. Otten vast, dat hij geen antwoord had bekomen op zijn suggestie op de Oosterhof een kraamcentrum te doen bouwen. Geen bijdrage van monu mentenzorg, aldus de heer Otten dat is voor mij geen bezwaar. De Oosterhof (de have- zathe) moet dan maar tot de grond toe wor den afgebroken. Met het antwoord van weth. Scholman be treffende de toewijzing aan jonge echtparen was de heer Otten niet geheel tevreden. Dat zoals weth. Scholman zegt een 5-tal gevallen door opschuiving zijn geholpen, is geen toe wijzing van woningen in de zin, zoals ik die bedoel aldus de heer Otten. Bovendien komen deze mensen vaak in de naaste toekomst voor dubbele installatiekos- ten te staan. Spr. informeerde naar de mogelijkheid, dat kleinere gezinnen vrijwillig grotere wonin gen zouden willen ruilen voor kleinere, des noods met een tegemoetkoming in de onkos ten, te betalen door de gemeente. Een school voor Havo-onderwijs kan wor den verbonden aan een Mavo-school, dat had de heer Otten geconcludeerd uit een rapport. Ik had verwacht, aldus de heer Otten, dat weth. Scholman over deze onderwijszaken be ter op de hoogte zou zijn. Over zijn idee van het bouwen van „goed kope bungalows" verduidelijkte de heer Ot ten zich in zoverre door te spreken van be hoorlijke woningen „behoorlijk van aanzicht en materiaal". Het antwoord van weth. Goosen betreffende riolering Holterweg achtte de heer Otten niet bevredigend. Niet wachten op een eventuele toelage van het rijk Laat men beginnen met de aanleg van een riolering, aldus de heer Otten. De heer Ter Avest was in zijn dupliek van mening dat het beheren van een bedrijf als het G.E.B. met zich meebrengt op de hoogte te zijn van de gang van zaken. Het loopt nu wel goed aldus spr., maar het kan ook an ders gaan. Als men een jaar te laat op de hoogte komt van de financiële resultaten, dan kan er niet gesproken worden van een goed beheer, aldus de heer Ter Avest. Sprekende over de winst van het GEB en het in verband daarmee door hem gedane voorstel van tariefsverlaging vulde de heer Ter Avest aan met te zeggen, dat naar zijn mening de winst gemaakt bij een openbaar nutsbedrijf aan beperkingen gebonden is. Men moet dit niet beschouwen als de kurk, waarop andere onderdelen van de begroting moeten drijven. Ten aanzien van het beleid inzake indus trievestiging, zag de heer Ter Avest gaarne, dat de raad van tijd tot tijd op de hoogte werd gesteld met de gang van zaken en wat er eventueel aan de orde was op dit gebied. Ook de heer Janssen zag in de antwoorden, door het college van b en w gegeven op het door hem in zijn algemene beschouwingen gestelde aanleiding opnieuw het woord te vra gen. Dat de inspecteur van het lager onderwijs geen tekening van een nieuw te bouwen open bare lagere school wil zien, zoals de heer Scholman had gezegd leek de heer Janssen „niet juist". De heer Janssen had niet de indruk, dat aan dit project zo hard gewerkt werd als wel het geval zou zijn voor bijzondere scholen. Spr. bleef naar hij zei, bij de wenselijkheid van een HAVO schooi in Rijssen. De heer Janssen begreep, dat de subsidie kwestie vrij moeilijk was. We leven aldus spr. toch in een democratische staat. Daar waar weth. Scholman in dit verband had gezegd ook rekening te houden met een eventueel gemeentebelang meende de heer Janssen stellig, dat de Volkshogeschool Die pendaal ook een gemeentebelang voor Rijs sen genoemd moest worden. Ook het stratenplan is moeilijk aldus de heer Janssen, die er desondanks van overtuigd was, dat, als het plan serieuzer werd opge steld, er betere resultaten mogelijk moesten zijn. De heer Haase vroeg of het niet beter zou zijn de openbare lagere school over te dra gen aan een stichting of een vereniging Met het rioleren van de Holterweg moet nergens op gewacht worden, meende de heer Haase. We geven subsidies om het tonnenstel sel zoveel mogelijk af te schaffen en hier nemen we genoegen met een onmogelijke toe stand. Burgemeester Landweer reageerde op op merkingen van de heer Otten met te stellen, dat het college van b en w van mening was, dat de havezathe de Oosterhof gespaard moest worden Wij menen aldus de burgemeester in de huidige ontwikkeling van Twente mogelijkhe den te zien, wat betreft het vinden van een passende bestemming.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 4