HOE BUNGELBATS DE SNOR KER TE GRAZEN NAM NOG ALTIJD TWAALFDUIZEND POLITIEKE GEVANGENEN Proef wijngaarden in de graafschap Sussex TER HAIMSEL FLINK MEISJE BEHANG IN OOST-DUITSLAND RIVO-RESERVES RUKKEN OP NA MATIGE START MANTEL, JAPON, MANTELKOSTUUM of BLOUSE DAMESHOEDEN en SHAWLS HEREN- en JONGENSKOSTUUMS Hypotheek Berend van Heek BALAST0RES G. J. A, Tijhuis Hotel Rijsserherg Jan Aolhert ADVERTEREN DOET VERKOPEN Vrijdag 8 maart 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 „Poging tot mensenhandel" Ook vrouwen Het geval Karl Raddatz RUSSEN buiten de walten De Snorker was wat je noemt vurig Frans gezind. Dat had je meer. Echter in Rijssen niet zoveel. Daar hadden ze al gauw in de gaten, dat ze beter te doen konden hebben met de heer en de vrouwe van de Ooster hof, dan met de Franse commandant. Mees ter van Wijngaarden zag er ook geen gat meer in en ten einde raad, wees hij hun het huis Bevervoorde aan om daar te ko ken. Daar moesten Rijssenaren aardappels bonen, erwten leveren. Likke Dieks uit de Rozengaarde maakte de Snorker wijs, dat hij voor de Fransozen stamppot van knollen moest koken. Maar de Snorker was maar hulpkok. En hij was er trots op ook. Er moesten dagelijks var kens geleverd worden. Want de soldaten die van het front kwamen waren mager als een lat. Bungel Bats en de Mugge, hadden een hekel aan de Snorker, dat was een onva derlands iemand. Het Piepken was een soort winkelier en kramer. Bungel Bats wist hem te bewegen voor hem tien pond zout mee te brengen uit Almelo. Dat moest in Rijssen niet in de gaten lopen, want de Snorker was er als de kip pen bij, als er iets aan de knikker was. Goed de tien pond zout kwam. Nu was het zorg dat het zo onopvallend mogelijk naar de Bevervoorde kwam en op het geschikte moment. Die kans deed zich voor, een aantal ingezetenen moest bruine bonen leveren. Jantjen Sliepoet een flinke Rijssense boer en hater van de bezetter liet om elf uur Bungel Bats de bonen naar de Bevervoorde brengen. Arme Rijssener vrouwen zorgden voor het schillen van aardappelen en het doppen van bonen. Want de Rijssenaren leverden de bo nen in de bast. Bats kwam met de kruiwa gen bij de Bevervoorde. Hij was een dapper man. Maar het hart klopte nu toch wel snel van opwinding. De Snorker kwam naar bui ten. Zo Bats bi'j doar, goo mer effen binnen Mesjeu is der neet, en ik mut eff'n een bos holt haal'n. Mesjeu, dat was de Franse kok die vroeg even aan de officieren wat de heren van mid dag beliefden te eten. De delle is schone, dacht Bats. Zag een grote etensketel en daar onder een houten turfvuur. Even een paar seconden blikte hij om zich heen. Nam daarna de streek waar, grabbelde onder de bonen in de kruiwagen, pakte het zakje zout, schud de het leeg in de etensketel en stak het zakje in de zak. Hier heb je een kom koffie! Riep de Snorker, terwijl hij het bos hout neer gooi de. Pak die bonen maar in de hoek, daar komen straks de Tompetterse en Mine van de Jonge Dood, om ze te doppen. Bats riep nog, dat ruikt goed! Het is zo gaar! Riep de Snorker ik kan je wel een bord vooraf- geven. Dat is waarachtig mooi genoeg! Riep Bats, maar ik moet nodig naar huis. Nou Willem eet smakelijk! En Bats maakte dat hij met de kruiwagen van het terrein kwam. Bats liep naar de Mugge. Is het gelukt? fluis terde de Mugge. Wis en donders! riep Bats. Daarna gingen ze naar het Piepken. Maar deze lei de vinger op de lippen. De Fransen doorzochten zijn huis. Of er ook iets voorhan den was wat er niet hoorde. Onder het naar huis gaan hoorden zij een heidens specta- kel. Twee sergeants en daartussen in de Snor ker, liepen naar het raadhuis, dit was geslo ten. Daarna naar de adjunct maire van Wijn gaarden. De Snorker moest doodgeschoten worden hij had de hele compagnie willen ver giftigen. De adjunctmaire, die juist met zijn gezin aan tafel zat, moets op staanden voet mee. En de beide sergeants sloegen om beur ten de Snorker om de oren. Toen van Wijn gaarden kwam, moest hij beslist het eten proeven. Dat is aan de zoute kant heren, sprak hij met verheffing van stem. Mesjeu werd geroepen en putte zich uit in veront schuldigingen. Hij zoutte altijd het eten. Ik heb het niet gedaan! schreeuwde hij. Ik ook niet! riep van Wijngaarden. En ik ook niet! jammerde de Snorker. De grote ketel eten werd naar buiten ge kieperd en de Snorker zou levend in de ketel gekookt worden als een afschrikwekkend voor beeld voor alle Rijssenaren die in het ge heim, verzet pleegden. Op order van de commandant werd de ketel met water gevuld en de Snorker er in gezet. Heel Rijssen stond paf, over zoveel wreedheid. Het was in Rijssen nog nooit ver toond, dat iemand levend werd gekookt en dan nog wel de Snorker, die zich zo voor de Fransen had uitgesloofd. Stook op! Brul de de commandant, die kerel moet gaar. Het water was al lauw en> de Snorker zat te bidden in de ketel met water. Van Wijn gaarden liep wat hij lopen kon, naar de Oos terhof om een goed woord te doen voor de kokende Snorker en de Franse officier stuur de dadelijk een ordonnans naar Bevervoorde met de boodschap, dat wanneer de Snorker nog ongehavend was hem dadelijk uit de ke tel te halen. Het werd ook hoog tijd. Maar Mesjeu was menselijk geweest, hij had stie- kum water op het vuur gegooid om tijd te winnen en hij had de Snorker helpen bidden. De ordonnans kwam en Snorker Willem moest dadelijk uit de ketel en hij werd afgedroogd en hij riep, ik ben in vijfentwintig jaar niet zo schoon geweest. De twee sergeants brach ten hem nu naar de Oosterhof. Hier wist van Wijngaarden zo meesterlijk voor de Snor ker te pleiten, dat hij drie dagen in de privé gevangenis moest zitten. Bats had een gloeiende hekel aan de be zetters en hij kon niet laten ondeugende stre ken uit te halen. Zes weken waren verlopen, toen was het uitgelekt dat de ondergrondse het eten wel gezouten zou hebben. Maar de grote vraag was, wie waren dat? De Bun gel, kon het niet zijn en de Mugge ook niet Die waren veel te correct in het groeten van Franse officieren. De zoon van Napoleon was jarig. En Rijssen moest andermaal tegen heug en meug feest vieren. Met de patriot ten- ging dit nog al, al ging het niet meer van harte. De Oranjemannen hielden zich zoveel mogelijk afzijdig. De Snorker was weer aangenomen als hulpkok. Wel hield men hem in" de- gaten. Des morgens moest hij al zijn zakken uitpakken de Tompetterse ook. Die moest haar zak op de bovenste rok dragen. Zo dat men dadelijk kon zien of zij wat in de zak had. De Bungel Bats hoor de dat men op de Bevervoorde voor de sol daten rijstebrij met schapenvlees kookte. Het zou er van langs gaan. De oude Vis sers Jan Harm van de mors, vroeg toen hij hoorde dat de Franse officieren champagne zouden drinken van de adjunct maire hoe champagne smaakte. Hij Harm, had nooit anders geproefd dan goedkoop scharrebier en slechte Duitse foezel. De adjunct maire fluisterde hem in het oor, doelende op de Fran sen, dat champagne schobbejakken drank was. De Worst ook een Fransgezinde voerman, moest naar Deventer om die drank te ha len. Hij kreeg een sergeant mee, die op moest letten, dat de Worst niet bij de flessen kwam. In de Wijnhandel de Gouden Druif, moest de wijn gehaald worden. De Wijnkoper in de Gouden Druif, trakteerde de beide mannen royaal. Zij reden weg uit Deventer. Echter de Franse sergeant was een likkebroer. Hij nam onderweg een fles van de voorraad af en om beurten dronken hij en de Worst een slok uit de fles. Het paard van de Worst wist de weg. En als de Worst goed geproefd had werd hij vrolijk. In Holten werd 't paard gevoerd. De sergeant trakteerde de Worst royaal. In de Zwaan begon tot verbazing van alle gasten de Worst te zingen van Al is ons prinsje nog zo klein hoeze, Alevel zal hij stad houder zijn hoezee! De Fransman brulde het Franse volkslied. De kastelein van de Zwaan bang dat hij er last mee kreeg, werkte de beide gasten de deur uit. Het ging op Rijs sen aan. Het paard wist de weg de voerman raakte in slaap en de sergeant ook. In Rijssen was het intussen lang niet pluis. De Bungel had de Mugge gepolst of die geen kans zag bij de Snorker binnen te dringen Mesjeu was druk bezig het tafelgerei voor de officieren na te kijken en de Mugge moest langs de wacht. Hij had een brief in de hand waar de naam van de adjunct maire op stond. De schildwacht liet hem door. Ha, de Mugge riep de Snorker. Hoe kom je er door? Ik heb een boodschap! Wat mag dat zijn? Ik wou graag een goed kop koffie hebben, riep de Muge, die heb ik in dagen niet gehad. De Snorker haastte zich om in een an der kookhok een kom koffie te halen En de Mugge nam de streek waar en donderde een pond peper in de grote etenspot Drink gauw op! Riep de Snorker, want er was een officier in aantocht. De Mugge slurpte de koffie haastig op, en poetste de plaat De officier kwam, hij wilde het eten proeven, vol verwachting diende Mesjeu de tafel en de Snorker stond er welvoldaan naar te kij ken. De officier proefde van de sterk gepeper de spijs, spuwde het over de tafel, trok zijn degen en wilde op Mesjeu inslaan. Deze en de Snorker dachten dat de hoge ome gek ge worden was. En holden de deur uit. De of ficier er achter aan. Sterven zullen jullie. Om op de dag van de verjaardag van de troonopvolger de zoon van onzen groten Na poleon het hele bataljon te vergiftigen De schildwacht sloeg alarm en heel Rijssen alar meerde spoedig mee. Men wilde huiszoeking doen. Maar de meeste mensen keken naar de hansworst, die ter gelegenheid van het feest op de Schild zijn kunsten vertoonde. De maire van Wijngaarden werd uit zijn huis gehaald. Hij moest mee naar Bevervoorde om het eten te proeven. Tussen twee sergeants in Twee soldaten er vóór en twee er achter Helemaal voorop de luid vloekende officier Dat zou Rijssen op een hoge boete komen te staan. Terwijl men juist van Wijngaarden de poort van Bevervoorde binnenbracht, kwam daar het paard van de Worst ook de poort binnen sjokken. De wachthoudende sergeant lag voor mirakel op de wagen en met lod der ogen keek de Worst voor zich uit zonder veel te zien. Halt riep de schildwacht, wat is er met de sergeant? Vroeg een luitenant. De Worst verstond hem niet. Van Wijngaar den sprak alleen Frans in Rijssen. Kan dat ten minste. Alle anderen verstonden alleen Riessens. Van Wijngaarden vroeg aan de Worst wat de sergeant mankeerde. Den schelt niks. Riepde Worst, hee zal wa kapot ween. De sergeant werd van de wagen gehaald en nu was het de luitenant duidelijk wat de sergeant mankeerde. VAN COEVERDEN Ruim twaalf duizend gevangenen zitten thans in de Sovjet-zone in Duitsland nog in gevangenissen, tuchthuizen en kampen. Twaalf duizend - een abstract cijfer, maar achter dit cijfer gaat het lot en de ellende van mensen schuil. Het is misschien wei het beste dit te bewijzen aan de hand van een keuze uit deze gevallen. In het tuchthuis van Brandenburg bevindt zich momenteel de 34-jarige journalist Die ter Hübner. Hij zit nu vijftien jaar ge vangen. Hij was lid van een liberaal-demo cratische jongerenorganisatie, toen hij op 13 juli 1948 gearresteerd werd wegens een z.g. oppositionele houding en door een Russisch militair tribunaal tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld werd. Intussen werd deze straf met vijftien jaar verminderd, zodat hij misschien in 1963 vrij gelaten zal worden - maar of dat dan het jaar van zijn vrijheid zal worden is een ge heel andere vraag. Zijn in West-Berlijn wo nende moeder weet nog steeds niet of hij wel een uitreisvergunning zal krijgen of dat hij zich weer in Dresden zal moeten vesti gen. In dat zelfde tuchthuis zit ook Günther Anders. Hij werd op 23 juli 1952 met enkele gelijkgezinden gearresteerd, toen hij in Oost- Berlijn pamfletten verspreidde met vrijheids lievende inhoud. Na een showproces tegen hem en vier medestanders, waarin hij tot acht jaar tucht huis veroordeeld werd deed hij op vijftien januari 1953 een mislukte poging tot vlucht, die hem nogmaals acht jaar tuchthuisstraf opleverde. In Brandenburg-Görden zit ook Jörg Schmidt, die vóór zijn arrestatie camera-as sistent was bij de Westberlijnse televisie Hij kreeg vijf jaar gevangenisstraf. Zijn misdaad? Hij probeerde op 16 augustus 1961 zijn verloofde met een geleend persoonsbe wijs door de muur naar West-Berlijn te smok kelen en werd daarbij gearresteerd. Een rechtbank zag in zijn liefde 'n „poging tot mensenhandel". Iets dergelijks gebeurde er met de student Jürgen Wiechert, de zoon van 'n predikant in Berlijn-Schmöckwitz, die op 't ogenblik in 't tuchthuis van Torgau vertoeft. Met tien andere jongens had hij op 13 augustus door „joelen, fluiten, spreekkoren en het verzamelen van handtekeningen ge tracht het schip „Seebad Binz" tot het ver anderen van zijn koers in de richting van het Navo-steunpunt Bornholm te dwingen", zoals dit in een communistisch dagblad ge formuleerd werd. Jürgen Wiechert en zijn vriend Gerloff werden door de districtsrecht bank van Rostock ieder tot acht jaar tucht huis veroordeeld, de anderen van het groep je tot kortere vrijheidsstraffen. In de vrouwengevangenis van Görlitz zit ten met vele andere lotgenoten de negentien jarige stenotypiste Erika Kargus en haar eenentwintigjarige collega Renate Lindow op gesloten. Zij hebben tezamen met andere jongeren, zoals dit in officiële stukken ge noemd werd „een gewelddadige doorbraak van de staatsgrens van Berlijn gewaagd", hetgeen betekenen moest, dat zij met een groep van negen jongeren in de nacht van 16 op 17 juli j.l. gepoogd hebben de muur van Berlijn te doorbreken. De vonnis sen luidden tussen drie en tien jaar gevan genisstraf. De twee meisjes kregen ieder zes jaar tuchthuis. De 'jongste, die in dit pro ces veroordeeld werd, was zestien jaar. In het beruchte tuchthuis Bautzen, waar in in november 1950 vierentwintig ter dood veroordeelden werden opgehangen, vierde kort geleden 'n gevangene voor de 10de maal „Nieuwjaar". Het is Lothar Markwirth fo tograaf van beroep, oud-liberaal-democratisch afgevaardigde van Niesky (district Dresden) In den beginne werd hij tot levenslang tucht huis veroordeeld, omdat hij deelnam aan de opstand van de 17 juni 1953, intus sen is hij echter „begenadigd" tot vijftien jaar. Ook de tractor-bestuurder Werner Reinelt uit Havelsberg, die in Bautzen zit, moet er nog altijd voor boeten, dat hij op de 17e juni in Rathenow voor de vrijheid heeft gedemon streerd. Hij werd „begenadigd" op grond van zijn jeugdige leeftijd (hij was in 1953 19 jaar oud), alhoewel hij eerst door de districts rechtbank van Potsdam ter dood veroordeeld was. In Bautzen - en wel in het als „object II" betitelde gebouw, dat onder controle van de staatsveiligheidsdienst staat - zit Karl Raddatz in strenge „einzelhaft" een gevangenisstraf van zeven jaar en zes maan den uit. Raddatz, een voormalig communist, werd in het zelfde geheime proces voor het op perste gerechtshof van de Sowjet-zöne ver oordeeld, waarin ook de vakbonds-journa- list Heinz Brandt en de tolk Wilhelm Ficken- scher tot dertien, respectievelijk twaalf jaar tuchthuis werden veroordeeld. Hij zat al gedurende de nationaal-socialis- tische heerschappij elf jaar lang in tucht huizen en concentratiekampen. Uit die tijd kennen ook heel wat Nederlanders hem. De ironie van het lot wilde, dat hij na 1945 ge ruime tijd algemeen secretaris van de com munistische „Vereniging van Vervolgden van het Naziregime", V.V.N. was. Later kwam hij in oppositie tegen de koers van Ulbricht en werd gearresteerd. Door zijn partij vrienden. Hij ging de weg van vele eer lijke communisten, die in verzet kwamen, toen zij zagen dat hun idealen werden ver raden. De hier genoemde gevallen zijn typisch voor het overgrote deel van de gevangenen in de Sovjet-zone, waarvan het heersende systeem beweert, dat het een „arbeiders en boerenstaat" is. De kracht, die in de gevangenen van dit regime leeft en die hun in staat stelt hun ketenen te dragen bezield van de geest van de vrijheid. Een jonge arbeider, Michael Gartenschlager uit Strausberg, die in 1961 door de districtsrechtbank var Frankfort aan de Oder als lid van een „contra-revolutionai re" groep tot levenslang tuchthuis veroor deeld is en die thans in het tuchthuis van Brandenburg-Görden is opgesloten legde hier van een indrukwekkende getuigenis af, toen hij volgens een Oostduits krantenverslag tegen zijn rechters verklaarde: „Ik ben het met deze staat niet eens omdat hier geen vrijheid bestaat!" KARL WILHELM TRICKE. LONDEN - Als er al mensen zijn, die stille wens koesteren, eens de bezitter te zijn van een wijnberg, dan kan dit voor een Engelsman, zou men zo zeggen - en in deze dagen helemaal - toch nooit méér zijn, dan een mooie, maar verre droom. Want alles is er in dit land tegen: het klimaat, de be lastingen, de hoge lonen, een forse bui tenlandse concurrentie en - misschien wel het ergste - de vogels. Tegen een dergelijke sa menzwering van tegenwerkende krachten, moet, zo zou men zeggen, de grootste enthou siast terugschrikken. En toch zijn er ongeveer een dozijn wijn gaarden in verschillende delen van Engeland Ondanks de moeilijkheden, waarmee de En gelse wijnboer te kampen heeft, is het toch bepaald niet onmogelijk, hier een goede fles te oogsten. De Romeinen speelden het klaar en ook na hun aftocht leefde op de Britse eilanden de kunst van de wijnbouw nog. De eerste grote slag kreeg de wijnbouw, toen de Engelse vorsten door huwelijken in het bezit kwamen van enorme wijngaarden in Frankrijk, vooral bij Bordeaux, en de invoer van grote hoeveelheden wijn van het vaste land een winstgevende zaak bleek. Al spoedig merkten de Engelse boeren, dat de verbouw van hop en granen lonender was. De edele kunst van de wijnverbouw werd vergeten. Acht jaar geleden nu werd in de Graaf schap Sussex een proefwijngaard aangelegd. Weliswaar bestaat de bodem daar uit een tamelijk harde, leemachtige mergel, nauwe lijks geschikt voor de wijnstok, niettemin is de verbouw er niet geheel onmogelijk. De stokken hebben zich intussen niet overal even goed ontwikkeld Veruit de betrouwbaar ste en rijkst dragende stok is de Riesling- Silvaner, een kruising tussen de in Duitsland op gunstige plekken verbouwde Riesling-va riëteit, bestemd voor kwaliteits-wijnen en de vroegrijpe Silvaner druif. Niet iedereen houdt van het zeer karakteristieke bouquet van de Silvanerwijnen en hierdoor werd de kruising met de Riesling een zeer gelukkig compro mis Op minder gunstige plaatsen in het Rijn land heeft men deels Riesling-Silvaner dan wel Muller-Thurgau geplant, welke laatste soort naar zijn kweker is genoemd Ook in Sussex is men met deze soort zeer tevre den. Zij draagt volle druiven en is betrouw baar In het afgelopen jaar werd in Succes een tweede wijngaard van ongeveer 0,6 hectare aangelegd Hier hebben de wijnboeren slechts Riesling-Silvaner geplant. Ondanks het zeer ongunstige voorjaar zagen de planten er deze zomer zeer goed uit. Voor een nieuwe, han dige manier van binden is men gaan kijken in de wijnbouwschool in Bad Kreuznach. In de proefwijngaard van 0,2 hectare had men tot nu toe twee oogsten De eerste, die in de uitzonderlijk slechte zomer van 1960 viel, was bijna catastrofaal. Door de onop houdelijke regen trad vroegtijdig schimmel op, zodat de druiven iets te vroeg geoogst moesten worden. de/ Niettemin kelderden de Engelse wijnboeren nog 280 liter wijn, die heel drinkbaar was. In 1961 zag het er aanzienlijk beter uit en in het afgelopen jaar was de opbrengst van alle soorten, dank zij de prachtige herfst van 1962 zeer goed Een ernstige plaag zijn de merels. Met hun onverzadiglijke trek in sappige vruch ten kunnen zij gedurende de lange rijpings- tijd der druiven de wijnboer 't grootste deel van zijn oogst* doen verliezen En in Enge land moet men de pluk zo laat mogelijk la ten beginnen - wanneer 't weer dit toelaat liefst pas in november De vogels beginnen zich echter in augustus reeds te goed te doen aan de nog onrijpe vruchten. De wijnboeren van Sussex hebben van alles geprobeerd, tot kunst-havikken toe, die zij aan ballons boven de wijngaard lieten zweven. Dit bleek nog 't effectiefste afweermiddel te zijn. On danks alle moeilijkheden willen de Engelse wijnboeren proberen te bewijzen, dat niet al leen de Romeinen op Britse bodem wijn konden verbouwen. Zij hopen, dat de proef tuinen succes zullen hebben en dat de kunst van de wijnboer in Engeland weer bekend zal worden. Na een uitermate zwakke start in de twee de klasse van de afdeling Almelo van de Ne derlandse Volleybalbond heeft de tweede edi tie van RIVO zich op een prachtige manier hersteld Nadat eerst koploper Christelijk ly ceum werd verslagen, klopten de Rijssenaren in de zaal aan de Ganzediepstraat in Almelo zaterdagmiddag de reserves van Zwaluwen met 2-0. De eerste set was helemaal voor RIVO, dat een spelletje speelde waar de nieuwe kam pioenspretendenten niet van terug hadden. Met zeer sterk aanvalsspel werden de Al- meloërs naar een 11-15 nederlaag geleid. In de tweede set ging het iets moeilijker. De Zwa luwen waren kennelijk van de verrassing be komen en daardoor groeide de wedstrijd ver uit boven het niveau dat normaliter in de tweede klasse wordt ten toon gespreid. De gro tere smash-kracht van de Rijssense blauw-wit- ten bracht hen tenslotte een verdiende 13-15 zege, waardoor de wedstrijd met 0-2 was ge wonnen. De competitie werd door dit zestal donderdagavond afgesloten. Vrijdag (van daag) speelt het eerste zestal in Almelo twee wedstrijden, tegen Nieuwland 1 en 2. Worden deze wedstrijden beide gewonnen, dan blijven de kampioenskansen uiterst reëel. De stand aan de kop is namelijk: Zwaluwen 7-12, RIVO* 8-12, Lavolé 7-10. Het damesteam van RIVO komt voorlopig nog niet in het veld. Wel zal het deelnemen aan een volleybaltoernooi in Nijverdal. LEUK EN VLOT ZIJN DIT VOORJAAR ONZE MODELLEN voor een prachtige kunt u zeker slagen. Zojuist ontvingen wij de nieuwste Ook hebben wij een enorme sortering in alle prijsklassen. Kom geheel vrijblijvend een kijkje nemen. Beter maar niet duurder v VAN vraagt voor spoedige indiensttreding een Sollicitaties schriftelijk te richten aan ons adres BRAAKMANSDIJK 6. RIJSSEN. VOOR EEN NAAR Braakmansdijk 4. Vraagt inlichtingen. in alle maten voorradig. VRAAGT Voor goede kracht, goed loon. MODERNSTE BIJ HET VERFHUIS Tabaksgaarde 68

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 5