I m A.N.W.B.-informatiecentraie voor opdooi gegevens Keurige uitvoering Y.E.K. Ze maakt Riessen kapot FILMNIEUWS I Bronchi letten ISKt Snuif en wrijf PU HOL in huis! Wegenwacht ingeschakeld Onderzoek sportvelden BEZEUK AN GAOIT EXCELSIOR-N S E U WS NUTSSPAARBANK Notter MEISJESAFDELING P.J.G.O. OPGERICHT Vrijdag en zaterdag: DE CLIFF RICHARD-SHOW Woensdag: DE VRUCHTEN ZIJN RIJP INGEZONDEN Vrijdag 8 maart 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Tijdens de jaarlijkse uitvoering van de 1 Chr. gymnastiekvereniging „Vlugheid en Kracht" werden enige foto's genomen, waarop men hiernaast een oefening ziet aan de rekstok onder deskundig toezicht van de heer Bolk. Op de onderste foto I een overzicht van de knotsoefeningen. Hoestdrank in tabletvorm.95ct iiii!;i:iiiiiiii!tiiiililiiiiiiin:!i>ii i i :ii:i i!iiini;i::itiiiMniifii laüiüinaüiüiiiüdwiüiiiiniKliii De ANWB verwacht dat in de komende weken een deel van het Nederlandse we gennet door het opdooi verschijnsel zal wor den getroffen, een situatie die op deze schaal nog niet eerder is voorgekomen. De ex treem strenge en langdurige vorstperiode heeft de structuur van de ondergrond van een deel van de wegen aangetast en de gevolgen daarvan zullen, zodra de dooi doorzet, aan de dag treden in de vorm van verzakkingen, schade aan het wegdek enz. Het herstel van deze aangetaste wegvlak ken zal niet alleen veel tijd in beslag nemen, maar ook voor het wegverkeer en speciaal voor het vrachtvervoer, de nodige moeilijkhe den opleveren. Gezien de grote hoeveelheid verkeersbeper- Advertentie Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met De Chr. Gymnastiekvereniging Vlugheid en Kracht (VEK) gaf maandagavond haar jaar lijkse uitvoering, waarvoor ook nu grote be langstelling bestond. VEK onder leiding staan de van de heren Bolk en Dekker uit Almelo is nog steeds een grote vereniging, die een belangrijke bijdrage levert in de sportieve ont wikkeling van een groot aantal jeugdige Rijs- senaren. Jammer is het, dat in de gelederen van de senioren vooral bij de heren de be langstelling tanende is. Kon enkele jaren geleden nog een prachti ge kern turners naar voren komen, om te bewijzen wat na jarenlange training in de turn- sport kan worden bereikt, de laatste jaren is het aantal senioren wel erg klein, hetgeen wellicht verklaarbaar, anderszins toch te be treuren is. In ieder geval is VEK voor een groot aan tal jongens en meisjes een vereniging, waar bij men zich eenmaal per week schitterend kan amuseren, en waar men op verantwoord de wijze aan vrije tijdsbesteding, aan lichame lijke ontwikkeling doet. De uitvoering is alleszins geslaagd te noe men. Een duidelijk bewijs van serieuze trai ning van goed geslaagde oefeningen over alle linies en keurig georganiseerd. Wat kan men meer verwachten? Natuurlijk ontstond er bij de oefeningetjes van de kleuters grote hilariteit. De eerste stappen in de „gymnastiek" zijn niet zo heel gemakkelijk, maar de overmoed waar mee zich een aantal kleuters op de planken bewoog, was werkelijk een genoegen om naar te kij ken. De diverse groepen meisjes aan brug en rek, kwamen over het algemeen goed voor de dag, al staat het vast dat er duidelijk sprake is van verschil in prestaties. Een uitvoering als deze wordt zo opgezet, dat ieder lid deelneemt, men maakt geen uit zonderingen, ook past men geen selectie toe; daardoor draagt deze uitvoering min of meer een ongecompliceerd en vooral een gemoede lijk karakter, dat vooral door de ouders van de gymnasisten zonder twijfel gewaardeerd zal zijn. Een aardig onderdeel van het programma was het ringenwerk „van groot tot klein" waarin vooral tot uiting kwam, dat na jaren oefenen pas bijzondere prestaties kunnen wor den bereikt. De ritmische oefeningen van de dames (knotsoefening en vrije oefeningen) werden hogelijk gewaardeerd en het moet gezegd, dat men hiervan veel werk had gemaakt. In zijn openingstoespraak had de voorziter de heer G. Klein Horsman hulde gebracht aan de leden, die de verkoop van de glazenactie tot zulk een groot succes hadden gemaakt. Een 4-tal leden, die aan de top van deze ver koop hadden gestaan ontvingen een zeer ge waardeerde attentie. De opbrengst van deze landelijke verkoopactie komt ten dele de ver enigingen aangesloten bij het KNCGV ten goe de en deels wordt de opbrengst aangewend voor de onkosten verbonden aan de zomer kampen van het KNCGV. De afdeling sportaccommodaties van de Ne derlandse Sport Federatie is in nauwe samen werking met de afdeling bodemkunde van de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij begonnen met 9 sportvelden van Nederland vier maal per jaar gedurende vijf jaren aan een intensief onderzoek te onderwerpen. De ze 9 velden liggen verspreid over gebieden met verschillende grondsoorten zoals rivier- klei, zand en veen. Dit draagt er toe bij, dat het onderzoek zo representatief mogelijk is. Het onderzoek richt zich o.m. op de be strijding van onkruid, de hechtheid van de grasmat, de botanische samenstelling en de beworteling. Ook zal men aandacht besteden aan de vaak hinderlijke gladheid van de vel den, de piasvorming en de hardheid van de velden. Het onderzoek richt zich verder op de vlakheid van het terrein. De voorkomende mechanische en natuurlijke beschadigingen en de drainage. Min baas zeg teegn miej „weat toch wiezder" meer ik kon 't toch neet laotn um draowr te skriewn, det Gaoit, den keal dent vuur ennege jaor'n in 'n Suffert skreef, fraoi zeek was. Ik har 't eheurt in de wachkamer en ik daggen an den keal he'k zovaoke wille ehad duur zin geskrief in de kraante, ik gao dr 'n maol hen dan wi'k um ees eawn ansprek'n. Ik hebbe dr gin grös aower hen laot'n greui'n en met nen buul vol siensappel in 'n karbies zin ik biej 'n aoln Gaoit binn' estapt. Ik her um ook nog 'n pek'n proemtebak met ebrach, umdet de aole baas aajt gearne hef eproemd en ook gearne van zik ofspuuj. Het was dr aans leawnsgevaorlijk op de weg. Ik leupe duur 't Doodstreutje hen en ik daggen, non streutje iej kon oew'n naam wals eer andoon. Meer ik zin dr leawndeg duur hen ekumn. Non umme non mer te vertel'n woer of 't met Gaoit was. Hee vul miej met. Hee zat met de veute op ne staowe vuur 'n ka chel, en in kot 'n tied heffe nog wal nen hoop op eneumt. Gediene Gediene wat zin ik bliej de'j komt en benaamd da'j miej neet verget'n zeent. Iej har'n miej neet wat met hoown te breng'n gans neet, nee Gediene, iej har'n neet wat met hoown te breng'n, det haj neet. Meer ik mut 't oe in daank of nem'n, de sien- sappele en det pek'n proemtebak ook. Ik daanke dr oe vuur Gediene heur iej det. Jao Gaoit het is al lange good, het is mer ne aorghaid, daor hoow iej miej neet vuur te bedaank'n. Wat 'n hat weenter Gaoit hen. Zeg det wal Gediene wat 'n hat ween ter en wat heulte vaste zeg Gaoit. Hee be- geent de leu 'n haals oet te hangne. Mer wat zu'j der toch andoon. Zo kuijer'n viej van 't eene op 't aandr. Gaoit wus aoweral nog van. Ik zegge Gaoit iej mur'n ees wier ne kee skriewn in 'n Suffert. Nen hoop leu, zeent dr bliej met zeg ik. Nee zeg Gaoit ik doot neet wier. Oonze Jenne hef dr nen gruwelijken hekel an en ik gieuwe ook det 't better vuur miej is, de'k miej kalm haole. Ik hebbe dr aans nog wal wier verskaidn maol zin an ehad, um 't skriefheultjen 's wier in de haane te nem'n. Ik her gearne wil skriew'n aower nep hoop dinge dee't miej neet anstaot. Aower et aole Riessen, aower min en oew Riessen, det ze kepot weelt maak'n van binn'n. Daor zeent ze al met gangs. Gediene, Gediene zeg Gaoit het aole Ries sen wodt kepot emaakt. Ik kan der wal umme göl'n. Ze haalt 't hatte oet Riessen vot en aj 't hate oet 'n leawndeg dinge vot haalt, wat blif der dan aower? Herman van 'n netaores den hef in dee daage ees ezeg en eskreewn, Wat hebt ze met minne Haor edaon. Non zeg ik wat doot ze temee met 'n Skeeld. De Manzes is al vot, toen de hoongn van Riessen in de gaat'n kreeng'n det dr zik aandere hoongn met bemeuj'n woln um de Manzes vuur Ries sen te bewaorn, toen besleut'n de Riessendr hoongn de Manzes teeng te groond te houw'n. Zo gung 't met de Manzes. De kroone is veraandert. Woer 't vrooger plezeerig nen borrel wur dedreunk'n, zit non leu dee broen- der van de zunne zeent as wieleu ries met rezien te et'n. Dr gebuurt nog wal mear, det zuj zeen. Gediene. 'n Drieftol vot, zengt ze, Bouw- measter en de jongs van Keupske. Wat geet dr toch of. Temee 't Stadhuuske vot. Viej kreengt 'n heel groot stadhoes woe't zo defteg is, da'j dr teengn an zoln zeen, de'j der in mossen trouw'n. Toen Gaoit eawn stille was, zeg Jenne zinne vrouwe. Skait dr toch aower oet, daor ku'j toch niks an veraander'n. Toen wur'n Gaoit eawn helg. Leu deet zo kuijert, daor ku'j toch niks an veraander'n dee maakt de boele kepot, dee maakt ook Riessen kepot. Iej mun oewe méénnege zengn, iej mun sprek'n iej mur'n proteSteer'n, op tied en plaase. Netuurlijk op ne eerbaore meneere, neet zoas dee Vrieje Boer'n in Dreante, dee met gewaeld doot. Det lieket naons op. En zo is 't miej egaon biej Gaoit, hee vreug miej of ik oeleu de groot'n wol doon. Dat doo'k dan, GEDIENE Excelsior kon het zaterdagmiddag in haar vriendschappelijke wedstrijd in Enschede te gen Sportclub 2 niet bolwerken, en moest met 6-2 in de Sportclub-mensen haar meerdere er kennen. Stopper H. Nijland kon niet meespe len, omdat hij als reserve was opgesteld in het voorlopig zaterdagmiddag elftal dat in Dordrecht tegen D.F.C. speelde, terwijl ook D. Nijland en Beunk zich tijdens de wed strijd nog moesten laten vervangen i.v.m. blessures. H. Nijland is voor a.s. zaterdagmiddag opgesteld als achterspeler in het voorlopig Ned. zaterdagmiddag elftal dat in Zwolle te gen Zwolse Boys speelt. Advertentie Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. Gedurende de maand februari werd bij de Nutsspaarbank Almelo, bijkantoor Rijssen in gelegd een bedrag van 'if 216.967,62 en terug betaald i 17.250,33. In deze maand werden 97 nieuwe spaarrekeningen geopend. Met het doel om weer tot oprichting te ko men van een meisjes afdeling van de PJGO was door de jongens afdeling Notter-Zuna-Rijs- sen van de PJGO een bijeenkomst met een 10-tal meisjes belegd in het gebouw „Irene" te Notter. Op deze vergadering waren ook aanwezig 2 leden van het hoofdbestuur van de afdeling Overijssel en enige afgevaardig den van de kring Holten met het gehele be stuur van de jongens afdeling Notter-Zuna- Rijssen. Na het welkomstwoord van de voorzitter der afdeling hield de heer Beumer uit Zwolle secretaris van de PJGO een inleiding over het onderwerp „PJGO wie ben je". Mej. Dini Voordes uit Holten lid van het hoofdbestuur lichtte vervolgens het meisjeswerk van de PJGO nader toe. Nadat verschillende vra gen waren gesteld, welke door de heer Beu mer en mej. Voordes werden beantwoord, werd besloten om wederom een afdeling op te richten waarbij zich alle aanwezige meis jes opgaven. Mevr. Ooms-Bartels te Notter, mej. Mini Mensink Zuna, mej. Eertink Rijs sen, en mej. Jennie van Losser Notter, wer den in het voorlopige bestuur gekozen. In dien mogelijk, zullen de jongens en de meisjes afdeling, trachten te gaan samen werken bij verschillende belangen betreffen de de PJGO. Door het houden van enige ge zelschapsspelen bleef men het verdere gedeel te van de avond nog enige tijd gezellig bij een. Nicky is de leider van een teenager-club waarvan het hoofdkwartier is gevestigd in een bouwvallig lokaal in een armoedige buurt van Londen. Nicky, zijn vriendinnetje Toni en andere jongelui zijn daar gelukkig. Het biedt hun de gelegenheid zich met hun Rock 'n Roll muziek uit te leven en het is tevens een soort toevluchtsoord waarheen zij kunnen vluchten uit de bekrompen en alles veroordelende we reld der volwassenen. De anderen weten niet dat Nicky's vader de miljonair Hamilton Black is, die zich specialiseert in het opkopen van grond om daarop indrukwekkende, moderne kantoorge bouwen te bouwen. Op zekere dag ontdekt men, dat Black het plan heeft om de grond te kopen waarop de jeugdclub staat. De jongelui komen er echter achter, dat er in het pachtcontract een ont snappingsclausule is, maar als de clubleden Black hierover benaderen,, zegt hij hun dat zij de grond kunnen krijgen - wanneer zij de huur voor 5 jaar vooruit betalen, een kwestie van 15000 gulden. Black heeft inmiddels ontdekt, dat zijn zoon één van de clubleden is en ofschoon hij be wondering voor hem heeft omdat hij de strijd opneemt, zegt hij hem dat hij niet de minste kans heeft om te winnen. Nicky en de anderen denken er evenwel anders over. Zij willen een theater huren om daar een show op te voeren en zo trach ten de benodigde 15000.- bij elkaar te krij gen. Black koopt echter ook dit theater op. De jongelui gaan weer op zoek en vinden een oud, bouwvallig theater. Zij stellen zich in verbinding met een oude dame in Glasgow die de pachtrechten bezit en krijgen toestem ming het theater op te knappen en hun show daar op te voeren. Intussen zijn zij erin geslaagd via een oude radio-zender clandestien reclame voor hun show te maken over het Nationale TV-net. Hamilton Black heeft natuurlijk van de plan nen van de jeugdclub gehoord en probeert hei oude theater te kopen vóór de show wordt opgevoerd. Enige jongens ontvoeren Hamil ton Black om te verhinderen dat hij naar het theater gaat. Als Nicky dit hoort, probeert hij hen achterna te gaan om de ontvoering van zijn vader te verhinderen, maar dit wordt door de andere clubleden verijdeld. Zij heb ben n.l. ontdekt dat Hamiltoen Black zijn va der is en besluiten Nicky vast te houden tot het zijn beurt is om op te treden. Nicky weet echter te ontsnappen en gaat naar het oude clubhuis, waar zijn vader gevangen wordt gehouden en weet hem na een fikse vechtpar tij te bevrijden. Vader en zoon gaan daarna met grote spoed naar het theater, waar zij aankomen juist als het publiek het entree-geld begint terug te eisen, omdat de „mystery singer", van wie zij zoveel over de clandestie ne zender hebben gehoord, maar niet ver schijnt. Als Nicky dan eindelijk op het toneel komt is het publiek tevreden. Hij oogt een enorm applaus en als hij achte de coulissen komt vindt hij zijn trotse en enthousiaste va der, die ogenblikkelijk aanbiedt een nieuwe grote club te bouwen. Dit aanbod wordt aan vaard en Nicky keert naar de om hem roepen de toeschouwers terug om z'n grootse finale te zingen. In de vlakten langs de Rhöne is de fruit oogst begonnen en trekt een heel leger van jonge meisjes, vrouwen en mannen aan uit de omliggende districten. Deze mensen wor den dan enige weken lang ondergebracht in kampementen. Gnder de jonge meisjes zien we Kissa, die de rol van „vamp" speelt; Margo, die men „de harde" noemt en Josine, „de tedere". Al len worden echter gefascineerd door één ge dachte: het geld en het avontuurlijke leven. In het bij de fruitteelt behorende expeditie centrum lijdt en droomt men niet minder dan elders. Ook hier worden vriendschap, haat en passie geboren. In dit centrum winden we Armand, de vrachtauto-chauffeur en plaatse lijke Don Juan, die zich met evenveel ijver aan de liefde als aan zijn werk wijdt. Hij riskeert dagelijks zijn leven op een zware wagen, welke al eens is verongelukt maar waarvan een steeds grotere snelheid wordt verlangd. Josine heeft van Armand nooit meer dan kleine blijken van genegenheid ondervon den. Hij speelt het spel van Kissa, die hem uitspeelt tegen Berto Buonocasa, de zoon van de baas. Berto is een fat, die trots is op zich zelf en zijn Amerikaanse wagen. Hij is ver liefd op Kissa, maar heeft ook een oogje op Josine. Op zekere avond krijgen Armand en Berto ruzie en raken slaags, Josine is erg onder de indruk van dit geweld. Kissa jubelt echter, daar zij het spel leidt en de mannen over heerst, schaamteloos en uitdagend. Het para dijs van Kissa is het cabaret aan het strand. Zij schept er genoegen in daar de mannen tegen elkaar uit te spelen. De andere meisjes zijn te zelf der tijd op het volksbal, dat wordt gehouden onder de platanen van het stadje. Armand heeft daar Josine teruggevonden, maar als de naam Kissa ter sprake komt, scheiden hun wegen zich weer. De in het expeditie-centrum dreigende sta king breekt plotseling uit en de werkeloosheid brengt de daarbij betrokken arbeiders onge woon in beroering. Kissa doet haar best om het werk weer te doen hervatten en perst ook weer eens geld af van de oude Buonocasa. Berto is jaloers en daar hij Armand van medeplichtigheid verdenkt, zoekt hij laatstge noemde en Kissa op in het cabaret aan het strand. De twee mannen raken opnieuw aan het vechten. Kissa is echter ook niet door geweld tot andere gedachten te brengen en door haar handelingen nemen de onderlinge haatgevoelens nog meer toe. kende maatregelen, die hier het gevolg van zullen zijn, heeft de ANWB besloten de in formatiecentrale, de dienst die op het hoofd kantoor van de Bond alle voorkomende vra gen op het gebied van toerisme en verkeer verwerkt, in te schakelen om gegevens over deze maatregelen te verzamelen en inlichtin gen hierover te verstrekken. Deze informatie-centrale zal met ingang van 6 maart telefonisch te bereiken zijn onder nummer (070) 81.43.81 en zal vanaf dat mo ment inlichtingen kunnen verstrekken over alle beperkende maatregelen in verband met opdooi en vorstschade aan de wegen, zodat afsluiting van wegen en de omleidingen die daarvan het gevolg zullen zijn, werkzaamheden aan het wegdek met de daarbij behorende snelheids- en inhaalbeperkingen, beperkingen ten aanzien van een maximaal toegestane as-druk en de toestand van het wegdek op een bepaald tra ject. De ANWB heeft hiervoor de Wegenwacht ingeschakeld om zo snel mogelijk over actuele gegevens te beschikken. De ANWB Wegen wacht patrouilleert op de belangrijkste rou tes over een totale afstand van ongeveer 3000 km; iedere Wegenwacht geeft telefonisch zijn bevindingen door aan de informatie-centrale di rect nadat het door hem gepatrouilleerde tra ject voor de eerste maal is afgelegd, verder in alle voorkomende gevallen die naar zijn in zicht voor de informatie-centrale van belang kunnen zfjn. Daarnaast heeft de ANWB een beroep ge daan op alle wegbeheerders van de belangrijk ste doorgaande routes om gegevens over be perkingen, voorzover deze betrekking heb ben op de weggedeelten welke onder hen res sorteren, zo snel en zo uitgebreid mogelijk aan de informatie-centrale te willen doorgeven. Het betreft hier in hoofdzaak de rijks- en provinciale overheid voorzover het hun weg- beherende taken betreft. De ANWB verwacht, via deze beide informatiebronnen, op een snelle wijze over exacte gegevens te beschikken betreffende de toestand van de weg en de maat regelen die op de diverse routes zijn getroffen. Uiteraard is het geheel afhankelijk van de bouw van de weg en de aard van de gebruik te materialen in hoeverre 'n wegvak schade zal hebben opgelopen en in de praktijk zal blij ken dat een groot deel van het wegennet de vorstperiode goed heeft doorstaan. Over het algemeen zijn het alleen wegvak- ken met een speciale ondergrond, iets wat vooral bij oudere wegen het geval is, die dooi de opdooi zijn beschadigd. Veelal is de struc tuur van het dragende zandlichaam onder de weg door de vorst aangetast en verzakkingen en wegdekbeschadigingen zijn hiervan het ge volg. De reparatie van een op dergelijke wij ze beschadigd weggedeelte is over het alge meen kostbaar en langdurig. Eerder merk baar zijn de minder gecompliceerde vorstscha- den waarbij alleen het wegdek zelf is aange tast, schaden die in het algemeen sneller te herstellen zijn. De ANWB hoopt met een snelle en nauw keurige berichtgeving over de genomen maat regelen de schade, althans voor het wegver keer, nog enigszins te kunnen beperken. Advertentie Mdr. Het ziet er naar uit, dat de winter eindelijk afscheid heeft genomen. De sneeuw is thans zo goed als verdwenen en als gevolg daar van is de voedering van wild en vogels thans niet meer nodig. Wij verzoeken de schooljeugd derhalve geen voedsel meer in te zamelen, daar het op het politie-bureau niet meer in ontvangst kan worden genomen. Bij het einde van de actie danken wij allen, die het ons hebben mogelijk gemaakt, dat we deze voedering meer dan twee maanden hebben kunnen volhouden. Een speciaal woord van dank komt toe aan de schooljeugd, die werkelijk enorme voor raden voedsel heeft ingezameld en die stug is blijven inzamelen zolang dat nodig was. In deze dank betrekken we uiteraard ook het onderwijzend personeel, voor de mede werking, die we van die zijde zo spontaan ontvingen. Verder willen we in het bijzonder noemen het personeel van de plaatselijke politie en de particulieren, die de dagelijkse voedertoch- ten onder vaak moeilijke omstandigheden heb ben verzorgd. Wij zijn voor hun onmisbare medewerking bijzonder erkentelijk. Ook het gemeentebestuur, de plaatselijke bedrijven en de particulieren, van wie we fi nanciële steun mochten ontvangen, danken wij hiervoor alsnog. Wij hebben deze winter, de indruk gekre gen, dat er in onze gemeente veel meer praktische dierenvrienden wonen, dat we ver ondersteld hadden. Het is een bijzonder verheugend teken, dat ook de jeugd dat zo onomwonden heeft ge toond. Voor zover we thans kunnen nagaan, is de dierenwereld in onze omgeving, dank zij Uw aller medewerking zonder veel schade de win ter doorgekomen. Wij rekenen er vast op, dat de jeugd, die in de afgelopen maanden zo trouw heeft ge holpen de vogels in het leven te houden, ook in de komende voorjaarsmaanden zal tonen werkelijk dierenvrienden te zijn, door de nesten te sparen en deze te helpen bescher men. Met dank voor de plaatsing, Het bestuur van de afdeling Rijssen der Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren. I

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3