van Mr. Hilterman Interessante lezing Belang van medische sportkeuring wordt nog te weinig ingezien ROSSEN 150 JAAR BEVRIJD i Bfonchiletten P - - EUROPA EN DE POLITIEK Verzoek aankoop grond plan Zuid Verkoopprijs grond plan Noord Weer mond- en klauwzeer Vacature maatschappelijke zorg Gevonden voorwerpen Bejaardencentrum Ned. Herv. Stichting Uitbreiding brandweer- materieel Commissie wering schoolverzuim Jubileum a vond .Macht van het Kleine Gemeentebode ook concierge Rijkspolitie heeft een auto Benzin? over straat Gevaarlijke situatie in de kiem gesmoord Contactavond R.-K. voetbalvereniging Vrijdag 15 februari 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 2 Voor een nagenoeg volle zaal van het ge bouw Jeruël hield de bekende politieke com mentator mr. G. B. J. Hilterman woensdag avond een interessante en leerzame causerie over Europa en de politiek. De wens van de voorzitter van de Volksuniversiteit de heer E. Dasselaar dat allen bevredigd mochten huis waarts keren ging deze avond ongetwijfeld in vervulling. Op een duidelijke en zeer vlotte wijze schet ste deze eminente spreker de internationale politiek en die van Europa in het bijzonder. Door een vrolijke noot zorgde hij ervoor, dat zijn lezing geen ogenblik de saaie kant uit ging. Uitvoerig zette hij uiteen hoe Europa in de moeilijke periode, waarin het zich mo menteel bevindt is teruggekomen. De interna tionale politiek heeft de hebbelijkheid de men sen af en toé heftig te interesseren, in tegen stelling met vroeger zijn wij, dank zij de uit stekende communicatiemiddelen vaak dezelfde dag nog op de hoogte van de diverse situaties integenstelling met vroeger, toen men vaak na enige weken of maanden van de diverse verwikkelingen hoorde. De 2e wereldoorlog noemde hij zeer belangrijk. Hernam Europa na vroegere oorlogen direct weer zijn rechten na de laatste oorlog is dit het geval niet ge weest. Nu zijn het Amerika en Rusland, die de he- gomonie voeren. Hij wees op het niet hou den door Rusland van de gemaakte afspraken op het einde van de 2e wereldoorlog (o.a. Yal ta) en het begin van de „koude oorlog", toen de Ver. Staten de Engelsen in Griekenland te hulp kwamen. Vanaf dit moment is Ame rika aan buitenlandse politiek gaan doen. Voor de oorlog heeft men zich opzettelijk overal bui tengehouden. Voorts wees hij op de gewijzig de inzichten van Rusland zowel als Amerika wat betreft de buitenlandse politiek nadien. Zo probeert Rusland Europa verdeeld te houden, door aanhang te vinden in diverse lan den. Militaire veroveringen zijn van het eer ste plan verdwenen. Amerika probeert door de O.E.S.O. Nato en andere organisaties te stimuleren een tegenweer te vinden tegen het communisme. Uitvoerig stond mr. Hilterman stil bij het pact van Rome. Steeds meer en meer blijkt dat diverse landen niet dezelfde opvattingen hebben over het ontstaan van het nieuwe Euro pa. Vooral krijgt steeds meer en meer de opvat ting vaste voet, dat de communistische drei ging niet zo serieus meer wordt gevoeld. Zo staat generaal De Gaulle de mening voor, dat er een militair evenwicht is tussen Rusland en De heer J. Koster wonende Wilhelminastr. 22 heeft de raad verzocht hem een grond- strook ter breedte van ongeveer 4 meter te verkopen, teneinde hierop een garage te bouwen. Deze strook is gelegen ten zuiden van de door hem bewoonde woning. Het verzoek is door b en w in handen gesteld van de directeur van gemeentewerken om advies. Van deze zijde wordt medegedeeld, dat ter zijde van de desbetreffende woning een grond- strook aanwezig is van ongeveer 3 meter, welke aan de heer Koster toebehoort. Deze strook is voldoende als inrit naar een ach tergelegen garage. Voorts zou verkoop aldus de directeur van gemeentewerken van de on derhavige strook de uitvóering van plan Zuid belemmeren, omdat ter plaatse winkel- met bedrijfsbebouwing, alsmede een toegangsweg naar achter de winkelbebouwing geprojec teerde bedrijfsbebouwing is gepland. In ver band hiermede stellen b en w de raad voor het verzoek niet in te willigen. De kostprijsberekening voor de gronden in plan Noord is gereed gekomen en een over zicht hiervan heeft het college van b en w aan de raad toegezonden. De berekening heeft tot resultaat, dat b en w de raad voorstellen de verkopprijs per m2 vast te stellen als volgt: a. Voor groot-industrie A 7,50 per m2 b. Voor groot industrie A (hoekpercelen) 8 per m2 c. voor openbaar bedrijf en terrein, bestemd voor rioolwaterzuiveringsinstallatie 8,50 per m2 d. voor klein industrie B 10 per m2 (in pandige percelen) e. voor klein industrie B 10,50 per m2 f. voor klein industrie B 11 per m2 (hóek- percelen) g. voor woningbouw 13,50 per m2 h. voor woningbouw (hoekpercelen) 14 per m2. In de varkensstapel van de heer H. J. Bor- kent (Witmoesdijk) is de gevreesde veeziek te mond- en klauwzeer uitgebroken. De gehele varkensstapel ter grootte van 70 stuks moest worden afgemaakt. Tenge volge hiervan is een vervoersverbod voor varkens ingesteld. Naast dit vervoersverbod voor varkens geldt dit verbod ook voor her kauwend vee. De consequentie van dit verbod is, dat de veemarkt te Rijssen voorlopig zal zijn gesloten. Was bij de vorige mond en klauwzeer epi demie alleen de varkensmarkt gesloten, nu zal ook de veemarkt niet kunnen worden ge houden. Voor de slagers te Rijssen heeft een en ander onprettige gevolgen. Omdat geen koeien pinken varkens enz in Rijssen vervoerd mogen worden zullen de slagers deze dieren dus niet kunnen slachten in de slachthuizen. Welke oplossing de Rijssense slagers voor deze moeilijkheden zullen vinden is nog niet bekend. Wellicht zal het vlees betrokken moeten worden van grossiers, of zal men in abbatoirs elders moeten slachten. Vanzelfspre kend hopen zowel slagers als landbouwers, dat het vervoersverbod spoedig zal kunnen worden opgeheven. Aan de toegangswegen naar Rijssen zijn bor den geplaatst, waarop vermeld staat, dat in Rijssen mond- en klauwzeer heerst. Amerika, om welke reden er gelegenheid is voor een Europese politiek. Wij hebben al lang de vrijheid een Europees gezicht te trekken en wij geloven in eigen symbolen, aldus deze staatsman. De natuurlijke tegenstelling Rusland-China kijkt reeds om de hoek. Wat de positie van ons land betreft wij zijn gebaat met een voortzetting van de wereldhandel en willen niets weten van een Frans-Duitse hegemonie. De Gaulle is er niet zeker van, dat Ame rika solidair is met Europa. Het is voor Frank rijk en Duitsland vooral nog de vraag of in geval van nood Amerika wel gebruik zal ma ken van de superwapens. Duidelijk stelde de heer Hilterman vast, dat het niet doorgaan van de E.E.G. voor Nederland speciaal een moeilijke tijd zal brengen. We komen in een impasse en zijn daar nog niet uit. Het bestuurslid van de gemeentelijke in stelling voor maatschappelijke zorg de heer A. Knol heeft voor dit lidmaatschap bedankt Ter vervulling van deze vacature hebben b en w aan de raad de volgende voordracht doen toekomen: 1. D. van Dijk, Markelose- weg 30, 2. J. Roosink, Banisweg 8. Een paar gele handschoenen. Een grijze colbertjas. Een bankbiljet van f 10,-. Een timmermanduimstok. Een Hugenotenkruisje. Een wollen das. Een rechter bruine heren schoen. Een bruine muts. Een achterhek van een vrachtauto. Een blauwe halsdoek. Een bankbiljet van 100. Een bruine linker ny lonhandschoen. Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen zijn te verkrijgen aan het groepsbureau der rijkspolitie te Rijssen, Wierdensestraat 7, op werkdagen tussen 18.00-20.00. NIET TELE FONISCH!!!. Uit het jaarverslag van de plaatselijke me dische sportkeuring over 1962 kan het vol gende worden ontleend: Er werden 346 personen gekeurd, waarvan 297 heren en 49 dames (in 1961 resp 185 he ren en 20 dames). Van het totaal aantal gekeurden verschenen er 105 voor de eerste keer op de medische sportkeuring, 241 personen onderwierpen zich reeds eerder aan de keuring. Tijdelijk goedgekeurd met opdracht her keuring binnen bepaalde tijd werden 6 kan didaten, terwijl in eerste instantie meerdere kandidaten voor nader onderzoek en-of con trole naar hun huisarts werden verwezen. Het aantal gekeurden in diverse takken van sport was als volgt verdeeld: atletiek 4, gymnastiek 2, voetbal 261, wandelen 2 en zwemmen 77. De leeftijdsgrenzen voor alle gekeurden lagen het afgelopen jaar als volgt: Beneden 12 jaar 29 jongens 12-14 jaar 68 jongens en 12 meisjes, 15 tot 18 jaar 89 he ren en 23 dames, 19 tot 24 jaar 59 heren en 9 dames, 25 tot 34 jaar 48 heren en 1 dame 35 jaar en ouder 8 heren. In het verslag wordt geklaagd, dat het eigenlijk bedroevend is, dat zo weinigen in Rijssen het nut van een medische keuring niet willen of kunnen inzien. De jongeren wordt geen verwijt gemaakt, maar ten aan zien van de ouderen wordt devraag gesteld of men wel voldoende beseft, dat elke tak Advertentie Hoestdrank in tablefvorm.95ct Br; De plannen voor de bouw van een bejaar dencentrum door de Ned. herv. Stichting voor verzorging van ouden van dagen, zijn thans zo ver gevorderd, dat waarschijnlijk dit jaar nog met de bouw kan worden be gonnen. De stichting heeft het gemeentebestuur ver zocht of het in principe genegen is, de voor de financiering van de bouw benodigde geld lening te willen garanderen. Het college van b en w heeft geen be zwaar om de gevraagde garantie te verle nen. Omtrent de voorwaarden, welke voor de garantie gelden en de grootte van de voor de bouw op te nemen lening, zal te zijner tijd een besluit worden genomen. Het college van b en w stelt de raad voor om in principe dus een beslissing te nemen om de Ned. herv. Stichting voor verzorging van ouden van dagen de voor de bouw van het bejaardencentrum benodigde lening te garan deren. Sinds kort heeft de Rijssense brandweer de beschikking over een rijdbaar droogpoeder- brandblusapparaat. De aanschaf van dit apparaat, dat bij be paalde branden een onvoorstelbaar grote blus- kracht heeft wordt beschouwd als een uiterst belangrijke uitbreiding van het blusmaterieel waarover de Rijssense vrijwillige brandweer de beschikking heeft, en dat aan hoge eisen voldoet. Het nieuwe apparaat werd reeds meegevoerd naar de gevaarlijke situatie in de Oranje straat toen vele honderden liters benzine over de straat vloeiden. Het droogpoederapparaat heeft een geweldi ge werking en wordt o.a. gebruikt op vliegvel den in chemische bedrijven enz. Als het apparaat via een eenvoudige bedie ning in werking wordt gesteld, komt onder hoge druk via een knijpventiel 'n enorme wolk op de brandhaard; een grote oppervlakte brand kan in enkele seconden volkomen ge blust worden. Het is geen ingewikkeld, maar wel een belangwekkend apparaat. In een cylinder bevindt zich een hoeveel heid stikstof, dat na een draai aan een knop in het poederreservoir (250 kg) kan worden gebracht met een druk van 150 atmosfeer. Het appraat kan via 2 hoogdrukslangen ge koppeld worden aan alle brandweerwagens. Een bijzonder feit is, dat niet meer dan 1 minuut kan worden geschoten dan is alle materiaal opgebruikt, maar de praktijk heeft bewezen, dat oppervlaktebranden van for maat met 1 schot volkomen zijn geblust, het droogpoederapparaat is vooral effectief bij benzinebranden. In de commissie tot wering van school verzuim ontstaat een vacature door de af treding van de heer G. B. B. Renger, hoofd van de Oranjescool. Ter vervulling van deze vacature doen b en w de volgende aanbeveling aan de raad: 1. J. Eshuis, 2. A. Altena. van sport zijn eisen stelt. De verantwoording van de leiders van een sportvereniging kan men toch ook niet zonder meer weglvakken Uit de gegevens van het jaarverslag komt het nut van de medische keuring duidelijk tot uiting. Meerdere malen (Het afgelopen jaar niet) is een kandidaat sportman totaal afgekeurd. Welk onheil voor de betrokken sportman hiermede is voorkomen is moeilijk te zeggen. Van zeer groot belang moeten de adviezen worden geacht die een kandidaat bij wie kleine afwijkingen zijn geconstateerd door de medicus worden verstrekt. Het bureau medische sportkeuring heeft het vorig jaar kunnen werken in het gebouw Oost van het Groene Kruis, waarvoor in het jaarverslag hartelijke dank wordt gebracht Een woord van dank vooral ook aan heren doktoren, die heel wat avonden aan de sport keuring moesten geven alsook aan de kern van clubmensen, die vele avonden bereid was hun medewerking te geven. De afdeling Rijssen van de Macht van het Kleine, die het vorig jaar 40 jaar bestond organiseert op dinsdag 26 februari in ge bouw Jeruël een jubileumherdenking, waar in enkele goede en mooie films zullen wor den vertoond. In een kleurenfil mwordt een indruk ge geven van wat er wordt gedaan aan epilep- siebestrijding en hoe er wordt gewerkt in de inrichtingen van „De Macht van het Kleine" in de strijd tegen deze volksziekte. De functie gemeentebode is ingedeeld in sa larisschaal 2 van de bezoldigingsverorde ning van de gemeente. Gebleken is, dat dit de schaal is voor een gemeentebode die aan vaste uren is gebon den en geen conciergediensten behoeft te ver richten. De bode van de gemeente Rijssen verricht ook conciergediensten; hij is op grond van zijn instructie verplicht bij avondvergade ringen van de raad, van raadscommissies en bij bijzondere gelegenheden buiten de norma le werktijd aanwezig te zijn. Ook moet hij voor en na de normale werktijd aanwezig zijn voor het openen en sluiten van de deuren. Voor een bode-concierge kan een hogere sa- lar isschaal vastgelegd worden, in minimum en maximum vier regels boven die van sala risschaal 2 liggende. B en w. stellen de raad voor de functie ge meentebode te schrappen en de nieuwe func tie bode-concierge met de aangegeven sala risschaal op te nemen in bijlage 1, onderdeel A, van de bezoldigingsverordening. Een lang gekoesterde wens van de rijks politie te Rijssen is in vervulling gegaan. Sinds vrijdag heeft zij de beschikking over een nieuwe Taunus, die is uitgerust met alles, wat een politiewagen moet bevatten. Naast een strooiapparaat met krijtpoeder, flikkerlampen, koevoet, bebakeningskegels, waarmee lijnen kunnen worden getrokken bij een aanrijding bevinden zich er ook een paar verbandkist. grondzeil, dreg met lijn, bezem, schop, witte verkeersjas en meetbanden, in. Binnenkort zal er nog een mobilofoon in worden gebouwd. Hoewel er geen paniek is uitgebroken, be seften toch velen dat er vrijdagmiddag een uiterst gevaarlijke situatie in de Oranjestraat in Rijssen was ontstaan, toen meer dan dui zend liter benzine via de straat in de rio lering vloeide. Een tankwagen van een grote benzine maatschappij, kwam de benzinetank van de heer Valk bijvullen Dé chauffeur heeft niet gemerkt, dat door een defect in de af- voerleiding van de tankwagen de benzine niet in de tank, maar langs de tank vloeide. Toen het gevaar werd opgemerkt werd on middellijk de brandweer en de politie ge waarschuwd; maatregelen konden niet ach terwege blijven. Besloten werd de Oranjestraat voor alle verkeer af te sluiten. De kinderen van de kleuterschool Margriet konden daardoor niet naar school. De brandweer heeft enkele uren lang dui zenden liters water in de hoofdriolering ge spoten, om gasvorming in het riool zo veel mogelijk tegen te gaan. Een aantal bewoners van de Oranjestraat werd geadviseerd hun kranen te laten lopen, teneinde de gassen naar de binnenleidingen te weren. Na enkele uren bleek het gevaar van ont ploffingen e.d. dat sterk aanwezig is ge weest, volkomen afgewend. De brandweercommandant de heer G. J. Wolters, die, nadat zijn mannen waren inge rukt, zich telefonisch in verbinding stelde met de inspectie voor het brandweerwezen, kreeg van die zijde volkomen instemming met de genomen maatregelen. De benzinemaatschappij heeft zijn grote er kentelijkheid over het optreden van de Rijs sense brandweer aan de burgemeester ken baar gemaakt. In café A. Kamphuis aan de Veemarkt hield de voetbalvereniging „R.K.S.V." een contact avond. Er werd biljart gespeeld, gedamd, ge voetbald en gekaart. Alle deelnemers ontvin gen een prijsje. De uitslagen luiden: Biljarten le pr. Bennie Slaghekke, 2e pr. Frans Hesselman, 3e pr. Louis Ebbing Kaarten le pr. Rudi Bekhuis en G. ten Hove, 2e pr. Gerard Wolters en Johan Nijland. '■"•"•"■"•"•'ii.iiiiaiiiiiiiiiiiii'iiiiiin.iMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiHiiiiiiuiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiHiHniiiiniiiiiuitininiiue iiiiiiiMi.niiiiiMiiiiiiiiiiiiKu.iiiiiiiitiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimirniiiiiiininiiini RJJSSEN builen de wallen r Dit jaar is het honderd vijftig jaar gele den dat Rijssen weer onafhankelijk werd. Rijssen had de twijfelachtige eer in de laat ste jaren der Franse overheersing een ver gaarbak te zijn en een vakantieverblijf voor schuim en rappaille van internationale faam. In Rijssen kenden Hessen, Pruisen, Hanno- veranen Schotten, Polen, Brunswijkers, Kal- mukken, Tartaren, Voerlanders, Kozakken en Witrussen, de weg als in eigen huis. Grote veldheren van Franse en Duitse, Pool se en Russische bloede hebben in Rijssen smakelijk gegeten en gedronken en baas ge speeld. Er is brand gesticht geroofd, gemoord, vrou wen werden verkracht. Hoge boetes betaald en soms iemand aan een paardestaart ge bonden. Ook een ondergrondse was er. Dit alles hopen wij te vertellen in de vol gende weken. Rijssen kwam evenwel na ze ventien jaar bezetting en tirannie weer te voorschijn, als onafhankelijke gemeente in 1813. Dit jaar honderdvijftig jaar geleden. Wij hopen de bezetting van 1794-1813 te be schrijven en hier volgt dan de eerste bij drage. De Schrijver. Bungel Bats In de winter van zeventienvierennegentig waren zij over het ijs der bevroren wateren gekomen. Grote legerscharen van Frankrijk, stroomden ons land binnen. Zij werden door een deel van het volk als bevrijders ontmoet, want sedert een reeks van jaren was ons volk in twee kampen verdeeld. De patriot ten en de prinsgezinden. Men vond in beide partijen van hoog tot laag onder alle be volkingsgroepen. De republiek was versleten. Nieuwe vormen en gedachten braken zich baan. Rijssen had enkele jaren te voren een schoolmeester ge kregen uit Dordrecht in de persoon van Ger- rit van Wijngaarden, die men na de bezet ting, de Overijsselse Fransman noemde, van wege zijn grote beheersing der Franse taal. Rijssen was toen het oude Rijssen nog. Zoals de lezer het kent uit onze vertellin gen. Bungel Bats een man van omstreeks vijf endertig jaar, nam toen de bezetter kwam dadelijk zijn maatregelen, dit probeerde hij tenminste, hij was het niet eens met de prinsgezinden, die waren hem te be houdzuchtig. Dat de adel met de grootburgers uit de steden, alleen de dienst uitmaakte, vond Bungel Bats niet goed, maar over de andere kant waren de patriotten ook zo lekker niet. Toen bij de komst der Fransen een groot deel van het volk van Rijssen om de vrijheidsboom danste, was de Bungel er niet bij. Hij vertelde op het land toen hij met zijn volk aan het aardappelwieden was dat het mis was. De vijanden trokken bin nen. De toenmalige schout van Rijssen probeerde de bezetters te lijmen. Van Wijngaarden werd vanwege z'n vloeiend Frans adjunct maire, dat is plaatsvervangend burgemeester. Dit was geen benijdenswaardige post. Vooral omdat spoedig bleek, dat Rijssen als ziekenhuis was bedoeld, voor uitgehongerde soldaten, wie men had wijs gemaakt, dat in Nederland de vleespotten voor het grijpen waren. Maar de heer van de Oosterhof stond toch wel even te kijken, toen hij komende op het raadhuis van de adjunct maire te horen kreeg, dat hij nu gewoon burger was. Sommige Rijssenaren dreven de gekheid zo ver, dat zij elkaar begroetten met dag bur ger! De jonker van de Oosterhof liet eens informeren hoe het in Goor was. Koopmans Jannes zijn huisknecht, was van binnen en van buiten oranje, dus die kon hij ver trouwen. Vele edelen waren naar hun hui zen in de steden vertrokken. Alleen de vrou we van Wegdom vond hij thuis. Zij vertelde dat er wanorde was en dit waren haar eigen woorden. Haar man was als officier door de bezetter gevangen genomen en zat ver in Frankrijk. Joden en Roomsen alles re geerde hier en God weet het einde nog!!! Op de Oosterhof besloot men maar kalm de komende dingen af te wachten en die kwamen. En zij kwamen in de vorm van een nijdig afgeblazen Frans officier die de beHte kamers voor zich opeiste. De grote kelder moest zijn bevel in gereedheid worden gebracht om ongehoorzame Rijsse naren in de kast te doen. Dit was natuur lijk niks waard, want de Rijssenaren ver stonden geen Frans en als zij ja zeiden, dan bedoelden zij nee! Bungel Bats stak voorzichtig zijn voelhoorns uit. Hij verzamel de zo langzamerhand een kleine kring van vertrouwensmannen om zich heen. Zo wist hij spoedig van ene Kampman uit Eisen in Duitsland dat die Fransozen grote rovers waren. En dat er commiezen kwamen in Rijssen. Het leek er veel op veertig-vijfenveertig. Eerst zachtjes aan dan breekt het lijntje niet. De broer van Napoleon koning Lode- wijk, had het goed met ons volk voor, maar naar mate de jaren verstreken werden de koorden nauwer aangehaald. De vrijheids boom waarom men in Rijssen zo vurig had gedanst, was op een morgen verdwenen. Bungel Bats had het nu mooi genoeg ge vonden, en had hem op een nacht stilletjes weggehaald. Geen mens die zich trouwens meer om de boom bekommerde. De Fransen begonnen te vorderen. Er kwam inkwartie ring om het oplaaiende verzet te breken. De belasting op het gemaal werd sterk ver hoogd. Maar men vond er wat op. De Rijs senaren maalden zelf hun rogge op kleine mo- lesn er kwam huiszoeking en toen gebeurde het! Bungel Bats stond in een donkere hoek in een gangetje, waar men de mestkalveren placht te zetten. En daar kwamen de con troleurs aan. Twee Rijssener patriotten. Zij keken ook in het donkere gangetje en Bats sloeg toe. De man die het naaste bij was, had er genoeg van. Zijn maat greep hem, en hij kwam terug met mannen van de bezetting om Bats gevangen te nemen. Op de Schild zou hij doodgeschoten worden. Jan van de Wipgalge was de bode van de maire. En Van Wijngaarden stuurde de Wip galge naar Bungel Bats. Bats moest naar de Oosterhof vluchten en zich daar door een huisknecht laten opsluiten. Nou en dat gebeurde en Bats kwam precies onder de Franse bevelhebber te zitten. Toen ze Bats niet vinden konden, zouden ze ha ver en hooi vorderen voor de paarden. Daar hadden ze meer aan als aan die kever van een Bungel. De bevelhebber schreef 'n be velschrift en er moest haver en hooi ko men. De commandant vloekte tegen Van Wijngaarden dat men te Rijssen meer mui zenkeutels dan haver leverde. Als dat zo door ging, zou het Rijssen nog slecht ver gaan. De lucht hing nog vol dagen en de Fransen zouden nog wel andere potten te vuur zetten. Men gebruikte onder het bidden van het/(Pest). Onze Vader in plaats van verlos ons van den boze, verlos ons van de Fransozen! De zoon van Napoleon was jarig. Men was dan gedurende de tijd onder de bezetting verplicht feest te vieren. Bungel Bats en zijn vrienden vierden feest. Maar de wees meisjes die uitgehuurd zouden worden aan jonge Fransmannen, werden voor één dag ondergedoken in Eisen bij de boeren. Die meisjes wilden de jonge mannen van Rijs sen voor zich zelf houden. En des avonds als het donker was dan moesten de Fran sozen hun kwartieren opzoeken om niet on der de koeiengier te raken. Bungel Bats fluisterde tegen de Rijssenaren, wanneer hij op het land was, met strond kom je 'n heel eind, doelende op de bezetter, maar kijkende naar de grond. De toestand werd met de jaren nijpender, naarmate de bezetting lan ger duurde. Toch kwam er in die jaren een aantal wetten tot stand, natuurlijk bedoeld om de bezetter het volle profijt te geven, die ech ter achteraf beschouwd ons land en ook Twente een heel ander gezicht gaven. Napo leon verordonneerde dat er van Deventer op Enschede en op Almelo harde wegen moesten komen. De plannen werden gemaakt. Doch door geldgebrek en sabotage kreeg hij het niet voor elkaar. Pas veel jaren later toen ons land al lang bevrijd was, werden de plannen uitgevoerd. Koning Lodewijk deugde volgens Napoleon niet. Hij moest weg en ons land werd gewoon een provincie van Frank rijk. Groot was het leed dat geleden werd. 't Huiselijke- en gezinsleven werd ontwor teld. De Rijssenaren rookten schaddenmos in hun pijp En koffie kende men nog als een aangename herinnering. De tijden gaan verder loting voor natio- anele militie. Evenals de Führer in 40-45 moest Napoleon over alle hulpbronnen beschikken. Nederland had goede soldaten. Er moest geloot worden. Rijssen moest in eerste instantie negentien man leveren, er werd geloot er werden voor honderden gulden replacanten gekocht en dan moest de vrijgekochte toch later nog eens opkomen. Veel jonge mannen uit Twente probeerden Deventer te bereiken. Maar te Holten waar de hoofdwegen uit Twente sa menkwamen liepen zij als het ware in een fuik. En werden dan onherroepelijk terug gebracht. De paardenvordering kwam. Bungel Bats raadde de mensen aan stallen buiten op het land onder de grond te ma ken. De Peppelboer waren zijn twee paarden al afgenomen omdat hij een grote mond had gehad. De Peppel had de paardenvorderaar uit gescholden voor vieze man! En die paardenvorderaar was een Ensche- deër die op de hand van de vijand was. Anderhalf jaar later heeft de oude os, de paardenvorderaar doodgedukt tegen de muu van een huis. Dat was zijn verdiende loon. De Rijssenaren werd ook voorgesenreven de suikerbieten als de tabak, ilden volgens grond stonden vol suikerbieten. En ook werd bevolen tabak te verbouwen. Maar zowel de suikerbieten en de tabak, wilden volgens Bungel Bats in Rijssen niet. Twee maal moest Bats de vlucht nemen. Eenmaal had hij een Frans onderofficier zolang om de nek, met zijn vuisten vastge houden, dat het grote moeite kostte, de man weer bij te brengen De commandant op de Oosterhof gaf bevel, Bats dood te schieten, maar de Jante 'n Enters schipper verstopte het gehele gezin in het ruim van een boot, gedienstige buren haalden gauw vee en huisraad weg en zetten toen op de niendeur van de Bungel het woord

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 2