Tien panden in Rijssen moeten worden afgebroken FILM NIEUWS Edelmanswoning te Elburg Uitkomsten volkstelling 1960 DcWflp0 breekt En NU.... COUPONS COCOS RESTANTEN DIE WEG MOETEN DE ZAAK VAN VERTROUWEN T.V. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN Bezwaarschriften Overkluising noodzakelijk Geen plaats meer voor tuingrond ZETFOUTEN ZIJN LEVENSGEVAARLIJK Veerboot ramt ijsschots - zes doden - Woensdag: „Een nacht van liefde5" Vrijdag en zaterdag: „De Banneling v. St. Petersburg*' Gevonden voorwerpen Britse vrouwen breien 3 maal de wereld rond Handen en Lippen ruw PU ROL. hypotheek Berend van Heek VLOERKLEDEN Enorm werk van C.B.S. Vrijdag 8 februari 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 2 mui iirii iii i i ■■■■■■■■■■I de kracht vaneen verkoudheid Aantal kinderen Inwoners Godsdienst Hoofd van het gezin Onderwijs Nationaliteit Woning Bedrijfsklasse Het ontwerp tot herziening van het uitbrei dingsplan VE, dat ter secretarie van Rijssen ter inzage heeft gelegen, heeft een schok teweeg gebracht, bij de betrokkenen, wier panden, als het ontwerp door de raad zou worden goed gekeurd zouden moeten worden afgebroken. Het ontwerp behelst een 10 tal panden in een gebied begrensd door de straten, Elzener straat, Oranjestraat en Kerkstraat. De bedoe ling van de ontwerper is o.a. de Elzenerstraat, dat een toegangsweg voor de Rijksweg de E 8 zal worden, belangrijk te verbreden. Voorts moet het plan aldus b. en w. in een nota aan de raad gezien worden als een poging om in de binnenstad een nieuw winkel centrum te stichten. Daartoe is aan de Rozengaarde, de Elzener straat, de Kerkstraat en de Oranjestraat nabij de uitmonding op de Elzenerstraat een ver plichte winkelbebouwing geprojecteerd. In het verdere gedeelte van de Oranjestraat is het stichten van winkels toegestaan. De bestaande Hagen is in het ontwerp zo danig geprojecteerd, dat deze straat bestemd is voor bedieningsweg voor de achterzijde van de winkels. Daarnaast zijn z.g. „overkluizingen" ontwor pen, teneinde een verbinding te krijgen met de Rozengaarde en de Oranjestraat. Hoewel van de Hagen een open verbinding naar de Oranjestraat is ontworpen, is het niet uitgesloten, dat ook hier eenzelfde overkluizing komt als is ontworpen naar de Kerkstraat, aldus b. en w. Hoewel op het plan de gemeen telijke schadevergoedingsverordening van toe passing is, hebben praktisch alle „aangelan den" een bezwaarschrfit ingediend, n.l. De wed. Brand, de wed. ter Steege-Voortman, mevr. B. Hodes-Geuzendam en de heren G. H. Wessels, M. Voortman, B. G. Geuzendam, G. Nijland, H. Struik, G. J. Struik en de fa. E. J. Schooten. In een nota aan de raad worden door b. en w. bezwaarschriften met een enkel woord bespro ken. Het bezwaar van de heer Wessels, is formeel niet ontvankelijk aldus b. en w. omdat het is gericht aan het college van b. en w. en niet aan de raad Verder wordt alleen aangevoerd, dat de heer Wessels bezwaar heeft, naar niet welk bezwaar. Hoewel in strikt juridische zin hier geen sprake is van een bezwaarschrift, zijn b. en w. bereid uit morele overwegingen dit bezwaarschrift alsnog ontvankelijk te ver klaren. B. en w. vermoeden, dat de heer Wessels be zwaar heeft, omdat zijn perceel kleiner zal worden. B. en w. kunnen dit bezwaar niet de len, want aldus het college, hoewel misschien de bebouwingsmogelijkheid iets wordt ver kleind, komt de heer Wessels, anderszins in 'n "bevoorrechte positie te verkeren, omdat zijn perceel midden in een winkelcentrum komt te liggen. Ook het bezwaarschrift van de wed. Brand geeft niet aan welke bezwaren er zijn. Waarschijnlijk aldus b. en w. wordt bezwaar gemaakt tegen de overkluizing over haar pand Deze overkluizing aldus b. en w. is echter noodzakelijk. De heer Voortman, Rozengaarde 57, heeft bezwaar tegen hét ontwerp, omdat zijn perceel geheel zal moeten verdwijnen in verband met het feit, dat de voorgevelrooilijn naar achteren wordt geschoven. De reactie van b. en w. in de nota aan de raad is de volgende: „Inderdaad mag worden gesteld, dat elke niet winkelbebouwing ge doemd zal zijn te verdwijnen, zodra dit plan zal worden gerealiseerd. Het bezwaar van de heer Voortman kunnen wij dan ook wel delen, aldus b. en w. maar wij achten het niet gewenst om in het plan een plaats in te ruimen voor niet-winkels. Ook het bezwaar van de heer B. G. Geuzen dam is gericht tegen de geplande voorgevel rooilijn. Nu de wand van de Elzenerstraat naar achteren moet worden gedrukt, teneinde een verantwoorde breedte van de straat zelf te kunnen krijgen, kunnen wij ook dit bezwaar niet onderschrijven aldus b. en w. Wat betreft het verloren -gaan van de tuin, delen wij het standpunt van de heer Geuzendam niet aldus b. en w. In een winkelcentrum in de bebouwde kom is geen plaats meer voor tuingrond zo is de me ning van het college van b. en w. De doorbraak naar de Oranjestraat is ab soluut noodzakelijk volgens b. en w. Wanneer dit winkelcentrum gerealiseerd zal zijn, is het niet denkbeeldig dat diverse vrachtauto's op een gelijk tijdstip lossen of laden. Het zal dan onmogelijk zijn om in deze straat de vracht auto te keren met het oog waaropp de uitmon ding is ontworppen. Van een waardeverminde ring mag in geen geval worden gesproken al dus b. en w. 4 De bezwaren van mevr. Hodes-Geuzendam. van de wed. ter Steege-Voortman en van de heer G. Nijland zijn gelijkluidend n.l. dat hun panden moeten worden afgebroken, hetgeen aluds b en w. inderdaad het geval z^ zijn Het voordeel is aldus b en w., dat de percelen in een winkelcentrum komen te liggen. De heren H. Struik en G. J. Struik, hebben hun bezwaren ingediend via een gemachtigde n.l. ir. B. van Dijk te Arnhem. Ten aanzien van het pand van de heer H Struik maakt Ir. Van Dijk bezwaar tegen het feit, dat de hoekwoning Elzenerstraat-Oran jestraat zal dienen te verdwijnen. Ir. Van Dijk is van oordeel, dat de verbreding en de ver betering van de kruising wel gezocht kan wor den aan de andere zijde en dat de uitmonding van de Hagen op de Oranjestraat wel kan vervallen, daar deze uitmonding een verzwa ring geeft van het verkeersprobleem op ge noemde kruising Oranjestraat-Elzenerstraat Verder is ir. Van Dijk van oordeel, dat, wan neer de bouw van een woning en- of winkel op het openliggende bouwterrein aan de Oranjestraat wordt toegestaan, deze Oranje straat een gave en gesloten wand aan de noordzijde krijgt en daardoor geheel passend in het huidige plan. B. en w. zijn ten aanzien van de standpun ten van de gemachtigde van de heer H. Struik van mening, dat, ondanks de verkregen ver ruiming van de kruising bij sloping van de oude boerderij van de heer Harbers, het nood zakelijk zal zijn dat ook aan de noordzijde de bebouwing aan de Oranjestraat wordt terug gedrongen. De Oranjestraat als verbind'ugs- weg voor het verkeer van de Markeloseweg, Elzenerstraat naar de Enterstraat zal in de toekomst vrij breed dienen te zijn. Het is daarom, aldus b. en w niet wense lijk om het hoekhuis te sparen. Een winkel centrum vraagt bovendien om een behoorlijk trottoir. Al met al. achten b. en w. het voor stel van ir. Van Dijk niet juist en het college adviseert de raad ook hier geen wijziging in het plan aan te brengen. Het bezwaarschrift van de heer ir Van Dijk als gemachtigde van de heer G. .T. Sintik is praktisch van gelijke strekking als het vorige zodat b. en w. adviseren ook hier geen wijzi ging in het ontwerp aan te brengen. De fa. E. J. Schooten en Zn. maakt bezwaar tegen de geplande parkeerruimte op haar ter rein. Het is de fa. nu niet mogelijk aldaar een i Het „zetfoutenduiveltje" dat van oudsher door drukkerijen spookt, zetters parten speelt redacteuren in de maling neemt en soms ook wel tot wanhoop brengt, kan ook le vensgevaarlijke consequenties hebben. Door een enkel woord te verwisselen, soms slechts een enkele letter, kan de zin van een geheel artikel precies het tegenovergestelde worden van hetgeen bedoeld werd en aldus verwar ring stichten. Wat echter in de Westerse wereld hoogstens een bron van ergernis is, kan in de communistische wereld als „be lastering van de staat" of als „staatsgevaar lijke ophitsing" dan wel als „sabotage" met alle bittere consequenties van dien worden uitgelegd. Bij het gebrek aan humor, dat vele stoere communisten kenmerkt, tiert het wantrouwen uiteraard eveneens welig. Van daar, dat zij nooit precies weten of een zet fout gewoon een menselijke vergissing is dan wel opzet en bewijs van de ondermij nende activiteiten van de klasse-vijand. Wat moet een communistische functionaris ook denken, wanneer hij, zoals op 14 septem ber j.l. in het in Oost-Berlijn verschijnende dagblad „Neue Zeit" kameraad Walter Ül- bricht tot „algemeen secretaris van het K.Z. der S.E.D." bevorderd ziet? „K.Z. is de Duit se afkorting voor concentratiekamp en „Z. K." zoals het had moeten luiden voor „cen traal comité". Sedert door prikkeldraadversperringen en betonnen muren de Sovjet-zone van Duits land in een enorm concentratiekamp werd veranderd, mag over dergelijke dingen niet worden gespot. In dit geval werd zonder meer aangenomen dat het „zetfoutduiveltje" wel een „imperialistische agent" zou zijn geweest. De zetter en de verantwoordelijke redacteur werden onmiddellijk door de staatsveilig heidsdienst gearresteerd. Hetzelfde overkwam op 7 maart 1953 ook Hugo Polkeh, de chef van „Tribune", het blad van het Oost-duitse vakverbond. Hij werd tot vijf jaar tuchthuis veroordeeld, om dat de dag, dat hij dienst had, in het blad in een necrologie over Stalin stond te lezen, „dat met Stalin 'n onvergetelijk strijder voor de instandhouding van de oorlog (i.p.v. vre de!) was heengegaan". SEOUL (Korea) Een Zuidkoreaan- se veerboot met 203 passagiers aan boord is in aanvaring gekomen met een ijsschots en gezonken. Zes mensen zijn verdronken, terwijl 26 anderen worden vermist. Het was de tweede veerboot binnen een maand die voor de Koreaanse west kust is gezonken. De vorige ramp eiste 137 levens. woon. en winkelhuismet werkplaats te bou wen voor de vestiging, van een zaak in huishou delijke artikelen. In voorgaande bespreking in zake verplaatsing vip de aldaar gevestigde smederij is ons nooit iets van een dergelijk plan gebleken aldus b en w. Door de bouw van het nieuwe raadhuis en het geplande winkel centrum zal het noodzakelijk zijn, dat in de naaste omgeving een behoorlijk parkeerterrein komt. Het terrein van de fa. Schooten was naar haar aard en bebouwing daarvoor het meest geschikt aldus b. en w. Geen der bezwaar schriften geeft ons aanleiding u voor te stellen het ontwerp te wijzigen en wij stellen u dan ook voor dit ontwerp ongewijzigd vast te stel len aldus b. en w. tot de raad. Het wil ons voorkomen, dat over dit ingrij pende ontwerp, het laatste woord ook in de raad nog niet is gezegd, en of de meerderheid van de raad zich met dit plan zal kunnen ver enigen zal moeten worden afgewacht. Korte inhoud: David is een 20-jarige Amerikaanse oor logsvlieger, die reeds aan talrijke luchtaan vallen op Duitsland heeft deelgenomen. Als hij zijn op één na laatste vlucht voor zijn terugkeer naar Amerika maakt, wordt zijn vliegtuig getroffen door de Duitse luchtaf- weerkanonnen en zijn vriend en co-piloot Mike wordt ernstig gewond. Als Mike na hun terugkeer op de Engelse basis geopereerd is, vertelt hij aan David dat hij geen man meer is. Mike neemt dat erg zwaar op en pleegt nog dezelfde dag zelfmoord. David is door de tragische dood van zijn vriend diep geschokt en zoekt zijn troost bij de drank. Hij realiseert zich dat de laatste vlucht, die hij morgen moet maken, ook hem noodlottig kan worden en dat hij nog nooit liefde heeft gekend. Dronken verlaat hij het café, vastbesloten deze liefde nog dezelfde nacht te vinden. Hij bezoekt allereerst een meisje van lichte ze den maar is dusdanig nerveus, dat hij haar zo gauw mogelijk weer verlaat in het besef dat dit niets met echte liefde te maken heeft. Hij gaat naar een dancing, waar hij een meisje ontmoet, dat erg vriendelijk tegen hem doet en hem voorstelt met haar mee te gaan naar haar kamer. Daivd gaat op haar voorstel in, maar 't meisje lokt hem mee naar 'n stille straat, waar hij door haar vrienden beroofd wordt. Terwijl het Russische vorstelijke hof, het elegantste van Europa, schittert door zijn pracht en praal en overdaad, wordt het ont zaglijk uitgestrekte Groot Rusland voortdu rend opgeschrikt door oproer en opstand. Peter Grinieff, een jonge kadet van adel, wordt voor straf overgeplaatst naar Bjele- gorsk. Dit is een geïsoleerd garnizoen, dat ergens ver weg in de steppen ligt, in een onherbergzaam gebied, waar de beweging van de opstandelingen vaste voet tracht te krijgen. Peter, die in gezelschap is van zijn trouwe knecht Savelic, vindt op zijn tocht daarheen langs de weg een man, die half bevroren in de sneeuw ligt. Hij neemt hem mee in zijn slee en geeft hem wodka en een warme jas. Wanneer de onbekende weer in staat is te spreken, blijkt hij, ondanks zijn ruwheid, een scherpe geest te hebben en veel te we ten, waardoor de jonge en onervaren kadet zeer geïmponeerd wordt. Zakdoekje met ring, paar bruine glacé handschoenen, paar zwarte glacé dameshand schoenen, armbandje (kettinkje waaraan een goud vijfje), geldbedrag (los op straat groot f f.27), paar kinderwanten (blauw), linker bruine gebreide handschoenen, Deventer kruid koek, linker blauwe want, witte damesporte- monnaie, paar schaatsen, linker grolsewant, twee damesrijwielen en twee herenrijwielen. Inlichtinge over bovenstaande voorwerpen zijn te verkrijgen aan het groepsbureau der rijkspolitie te Rijssen, Wierdensestraat 7, op werkdagen tussen 18.00 ^ot 20.00 uur.. Niet telefonisch. Advertentie na bij Vader, Moeder en Kind.wmmmm LONDEN De Britse huisvrouw heeft het breien herontdekt als een nuttige en aan gename bezigheid: in de maanden januari tot september 1962 hebben de Britse vrou wen in totaal 32.600.000 lbs breiwol verbruikt, ruim 3 miljoen pounds meer dan in het vori ge recordjaar 1961. Iedere dag gebruiken deze breisters ruim 115.200 kilometer brei garen, ruim driemaal de omtrek van de aarde. De snelste Engelse breister is mevrouw C. Matthewman te Pontefract, die in negen maanden tijds 55 truien en pullovers, twee sweaters en twee gebreide jurken maakte. Het totaalverbruik aan breiwol was daar- bij ruim 20 kg. I Advertentie Na de restauratie van het voormalige Ag- nietenklooster te Elburg, dat thans in gebruik is als stadhuis, is men begonnen met het herstel van het gebouw, dat voordien tot raad huis diende. Het betreft hier één van de oudste huizen van de stad, namelijk het in 1393 voor Arent Thoe Boecop gebouwde edel- manshuis. Deze Arent was rentmeester van de hertog van Gelre en het huis, dat hij voor zich liet oprichten, moest dus ook dienen als verblijf voor de hertog, wanneer deze het nieuw gestichte Elburg bezocht. Na de dood van Thoe Boecop in 1400 heeft de stad het belangrijkste deel van het huis aangekocht en tot raadhuis bestemd. Op het terrein werden enige afzonder lijke woningen gebouwd. Aangezien Elburg in later tijd slechts een betrekkelijke wel vaart genoot, was er nooit geld genoeg in de stadskas om een nieuwe raadhuis te bou wen of het oude te moderniseren. Daar door is van de oude edelmanswoning veel bewaard gebleven. Het oude huis met hoek torentjes beheerst nog steeds het silhouet van de stad en vormt één der weinige stads kastelen, die ons land rijk is. Het is de be doeling bij de restauratie, die geschiedt on der toezicht van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, het middeleeuwse aspect van het huis zoveel mogelijk recht te doen we dervaren en tegelijkertijd enige latere aan bouwsels te verwijderen. Na de restauratie zal het pand de be stemming krijgen van polderhuis. Als het zover is, zal één van de belangrijkste gro te monumenten van Elburg hersteld zijn, waarna het steeds wenselijker zal worden de restauratie van de vele woonhuizen, die dit stadje in zijn geheel tot monument ma ken, aan te vatten. Architect van het Thoe Boecophuis is C. W. Royaards te Schoorl. van ongeveer 2 meter tot 10 meter voor SPOTPRIJS en Haal weer echte koopjes in REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en.... goedkoper! Drogisterij J. TER HARM- SEL, ten Berge, Eschstraat 4, Rijssen. TE KOOP: prachtig beeld 43 cm, z.g.a.n. f 250- Telefoon 070-638515 VOOR EEN NAAR Braakmansdijk 4. Vraagt Inlichtingen. Enige wollen Smyrna door Groothandel op Jaar beurs gebruikt, f 150- p.st. Grote maten. Niet van nieuw te onderscheiden. Bvt. thuis te bezichtigen. Brieven no. 141 bur. blad. De „uitkomsten van de 13e algemene volkstelling, gehouden op 31 mei 1960 geven een aantal cijfers te zien, die be langwekkend kunnen worden genoemd. Het rapport, waarin deze uitkomsten voor wat Rijssen betreft zijn opgenomen telt niet minder dan 65 bladen. Op het oog is het dor cijfermateriaal, vooral omdat het Centraal bureau voor de statistiek een geweldige hoeveelheid geevens heeft verzameld. De totale be volking van Rijssen bedroeg op 13 mei 1960 14.153, een aantal, dat inmiddels met enige honderden is toegenomen. Het aantal hoofden van „huishoudens" al of niet tevens gezinshoofd bedraagt volgens het rapport 3156. Interessant is de kolom Aantal kinderen, dat is opgenomen in de gezinnen. Hierbij is onderscheid gemaakt in groepen kinderen van 0 tot 4 jaar, 5 tot 9 jaar, 10 tot 14 jaar enz. Uit deze kolom blijkt dat in Rijssen 1724 kinderen „woonden" in de leeftijd van 0 tot 4 jaar, in de groep 5 tot 9 jaar 1474, in de groep 10 tot 14 jaar 1417, in de groep 15 tot 19 jaar 1053, in de groep 20 tot 24 723, in de groep 25 tot 29 287, en in de groep 30 tot 34 118, in de groep 35 tot 39 jaar 64, in de groep 40 tot 44 jaar 48, in de groep 45 tot 49 jaar 41, in de groep 50 tot 54 14 en dat er in de oudere leeftijdsgroepen nog een aantal kinderen bij hun bejaarde ouders inwonen wijzen de volgende cijfers uit. In de groep 55 tot 59 6, in de groep 60 tot 64 jaar 6 in de groep 65 tot 69 jaar 1, en in de groep 70 tot 74 jaar 1. Uit de telling blijkt dat er op 31 mei 1960 163 inwoners als „alleenstaanden" werden genoteerd, waarvan niet minder dan 123 vrouwen. Het aantal gehuwde personen be droeg 6037 en het aantal ongehuwde per sonen 7543, er woonden 217 weduwnaren in Rijssen en 343 weduwen. Er is ook gevraagd naar de Godsdienst. Uit de telling blijkt dat er in Rijssen 4566 gerekend moeten worden te behoren tot de Gereformeerde gemeenten, waarbij opge-' merkt dient te worden, dat hierin ook .de kinderen in alle leeftijdsgroepen zijn begre pen. Datzelfde geldt uiteraard voor de an dere Godsdiensten. Het aantal Oud Gereformeerden bedroeg 1106, het aantal Christelijk Gereformeerden 3, het aantal behorend tot de Gereformeer de Kerken (vrijgemaakt) bedroeg 11, Het aantal inwoners behorende tot de Gere formeerde Kerken bedroeg 645, het aantal Nederl. Hervormden 5975, het aantal Rooms-Katholieken 1504, het aantal Doops gezinden 18, Evangelisch Luthers 12, Re monstrant 8, Israëliet 2 en tot andere ker kelijke gezindten behoorden 131 Rijssena- ren terwijl het aantal van diegenen die niet tot een kerkelijke gezindte behorend opgaven 178 bedroeg. brieken, smederijen, constructiewerkplaatsen, enz 64, in de machinebouw 94, in de elec- trotechnische industrie 34, in transport- middelenfabrieken 56, in overige industriële en aanverwante ambachtsbedrijven 8. Het totaal aantal personen, werkzaam in indus trie en ambracht bedroeg 2847. In bouw en aanverwante bedrijven waren werkzaam 682 personen, in installatie bedrij ven 50 en in cultuurtechnische werken 6, in electriciteits- en gasbedrijven 15, in water leidingbedrijven 1 en in de reinigingsdienst enz 10. Werkzaam in de groothandel waren 98 per sonen, werkzaam in detailhandel winkels 279, in de detailhandel, niet in winkels 52, werk zaam bij banken en andere financiële instel lingen 21 in het verzekeringswezen 14. Werkzaam bij de spoorwegen waren 29 personen, bij tram en autobusdiensten 25, bij het wegvervoer 81, bij de zeevaart 5, bij de binnenvaart 2, bij communicatiebedrij ven 24. Werkzaam bij de overheidsdienst waren 219 personen, bij het onderwijs 140, bij de eredienst 13, bij maatschappelijke diensten 54, bij de zakelijke dienstenverlening 55, bij de recreatie 6, in huiselijke diensten 109, in hotels café's restaurants enz 38. Tabel 17 vermeldt het aantal mannelijke hoofden van huishoudens naar leeftijd. In de groep 14 tot 19 jaar bedroeg dit aantal 3, van 20 tot 24 jaar 73, van 25 tot 29 jaar 336, van 30 tot 34 jaar 400, van 35 tot 39 jaar 436, van 50 tot 44 jaar 327, van 45 tot 49 jaar 363, van 50 tot 54 jaar 327, van 55 tot 59 jaar 285, van 60 tot 64 jaar 243 van 65 tot 69 jaar 174 van 70 tot 74 jaar 110 en van 75 jaar en ouder 91. Het aantal alleenstaande mannen bedroeg 68, het aantal alleenstaande vrouwen 147. De tabel „buiten de woongemeente wer kende personen geeft aan, dat niet min der dan 1913 Rijssenaren in andere plaatsen hun dagelijkse arbeid verrichten. Hiervan werken in de gemeente Hellendoorn 271 personen, in Holten 52, in Markelo 18, in Wierden 258, in Almelo 489, in Bathmen 1, in Borne 14 in Denekamp 1 in Deventer 33, in Enschede 19, in Goor 122 in Hengelo 130, in Den Ham 2, in Heino 1, in Olden- zaal 2, in Ommen 3, in Raaltje 1, in Stad Delden 3, in Vrlezenveen 11, in Zwolle 9, in Coevorden 2, in Apeldoorn 11, in Arn hem 1, in Borculo 4, in Ermelo 1, in Laren Gld. 1, in Lochem 1, in Neede 1, in Voorst 1, in Amersfoort 1, in Rhenen 1. Er is ook een statistiek opgemaakt van de beroepsbevolking naar genoten onderwijs. Hieruit blijkt, dat van de mannelijke be volking van 14 jaar 3836 personen uitsluitend lager onderwijs had genoten. Het aantal personen, dat (M)u.l.o. onderwijs had genoten bedroeg 251, volledig v.h.mo. onderwijs 51, Hoger onderwijs 19. lager land bouwonderwijs 46, Lager technisch onderwijs 484, onderwijzersacte 61, overig middel baar onderwijs 13, .semi hoger technisch onderwijs 30, overig semi hoger onderwijs 2. Een tabel vermeldt de inwoners van Rijs sen naar Nationaliteit. Hieruit bleek, dat in Rijssen op 31 mei 1960 6 Duitsers woon den, 2 Fransen, 7 Italianen, 1 inwoner met „dubbele nationaliteit" en 1 inwoner zonder nationaliteit. Een andere tabel deelt de inwoners van Rijssen zodanig in, dat blijkt in welke pro vincie zij geboren zijn. In Overijssel geboren: 13157, in Gronin gen: 65, in Friesland 58, in Drenthe 65, in Gelderland 242, in Utrecht 54, in Noord- Holland 136, in Zuid Holland 182, in Zeeland 24, in Noord Brabant 28, in Limburg 14, In het buitenland waren geboren 128, en in Rijssen geboren (niet minder dan) 11.269. Van de totale bevolking zo blijkt uit een andere tabel hebben 11462 inwoners altijd in Rijssen getvoond. Het aantal personen, dat zich komende van elders in Rijssen heeft gevestigd bedroeg 2691. Daarvan vestig den zich in de periode 1909 en vroeger 83 personen in Rijssen, in de periode 1910-1919 122, van 1920 tot 1929 297, van 1930 tot 1939 338, van 1940 tot 1944 184, van 1945 tot 1949 292, van 1950 tot 1954 462 en in de periode 1955 en later 913 De totale woningvoorraad van Rijssen be droeg op 31 mei 1960 4.125. Het aantal boer derijen bedroeg 649, en het aantal overige woningen met bedrijf 1156. Het aantal hotels en pensions bedroeg 45. Er werd onderscheid gemaakt van de huis houdens naar gezinsgrootte. Hieruit blijkt, dat het aantal huishoudens van 2 personen 580 bedroeg, het aantal van 3 personen 611, het aantal van 4 personen 664, dat van 5 per sonen 485, dat van 6 personen 294, dat van 7 personen 169, dat van 8 personen 99, dat van 9 personen 41 en dat van 10 personen en meer 65. De tabêl waarin de bevolking naar werk zaamheid is ingedeeld, vermeldt, dat het aantal bedrijfshoofden 626 bedroeg, het aantal medewerkende gezinsleden (inbegrepen de echtgenotes) bedroeg 149, het aantal perso nen, werkzaam in loondienst bedroeg 4423, en de totale beroepsbevolking bedroeg 5208. Het aantal personen beneden 14 jaar en dagonderwijsgenietenden van 14 jaar en ouder bedroeg 4739 het aantal huisvrouwen en overige personen zonder beroep bedroeg 2209. Er was ook een indeling gemaakt naar bedrijfsklasse enz. In de landbouw waren werkzaam 252 per sonen, in de delfstofwinning (zandgraverijen) 3, In de voedingsmiddelennijverheid 229, in drankenfabrieken 4, in de tabaksnijverheid 5, in de textielnijverheid 1594, in de schoen nijverheid, kleding en andere textielwaren- fabrieken 485, in de houtnijverheid (exclu sief meubelen) 67, in de meubelnijverheid 18, in de papiernijverheid 36, in de grafi sche nijverheid 14, in de lederwarennij- verheid 9, in de chemische industrie 6, in de steen en cementfabrieken 120, in de me tallurgische industrie 4, in metaalwarenfa-

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 2