fundament van Parijs lag eens 3800 kilometer zuidelijker 10 jaar geleden Catastrofale vloedgolf in Zeeland bracht de harten van het volk dichter bijeen Eendrachtige hulpvaardigheid Aardkorst in beweging Vrijdag 1 februari 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN PrVna 3 Bergruggen en kloven op de zeebodem Enorme verschuivingen Het grootste gedeelte van Zierikzee was, door middel van verboden toegangbord jes, verboden voor iedereen geworden. Slechts de politie hield hier controle. Een kijkje in een der vele ver woeste straten. (foto boven) De plaatsen in het noodge- bied zaten onder dikke la gen slib en modder. Om de straten weer enigszins be gaanbaar te maken ging men zo snel mogelijk, tot reiniging over. In Stave- nisse, het zwaar geteisterde stadje op Tholen, deed men het met behulp van spuiten. (foto hiernaast) Honderden arbeiders werk ten koortsachtig om het 400 meter lange gat in de zee dijk bij Schelp hoek op Schou wen -Duiveland te dichten. Grote aantallen zinkstukken werden gevlochten in de omgeving van het gat, om vervolgens naar het zeegat te worden versleept. Gehuld in oliejassen geven de dijkwerkers de stenen door, welke met grote schui ten waren aangevoerd om de zinkstukken te verzwa- ren(foto boven) Neem een schaal stevige dikke erwten soep, dampend en wel. De substantiële op pervlakte ervan borrelt en puft onder in vloed van de hitte, die ergens onder in de schaal is opgesloten en zich een uitweg zoekt. Dat is ongeveer het beeld van de aardkorst, tijdloos lang geleden, toen de aardmassa nog in wording was. Wat nu stevig land is, was toen nog vloeibaar - of misschien was 't nog slechts een betrekkelijk dunne kerst, drijvend op de taaie stroop van vloei bare gesteenten, onvoorstelbaar heet. En dit is het beeld, dat voorkomt op de tijd- tabellen van de geologie, die tracht uit te vinden, hoe de huidige aardbol aan zijn vorm is gekomen, hoe de continenten zijn geboren en de zeeën, de lage landen en de hooggebergten. En één van de veronderstel lingen is nu, dat de plaats, waarop momen teel Parijs ligt, in de loop van de laatste vijfhonderd miljard jaar niet minder dan 3800 kilometer naar het noorden is opgescho ven. Dr. Roger Revelle, wetenschappelijk advi seur bij het Amerikaanse ministerie van bin nenlandse zaken, die deze theorie als direc teur van het Californische Instituut voor Oceanografie heeft opgesteld, is nu een jaar dood. Hij is de leider geweest van de Deen se Galathea-expeditie, die voor het eerst te kenen van leven aantrof op de bodem van oceanen. Het onderzoek naar het ontstaan van de aarde is 't gemakkelijkst op zee, omdat daar slechts een laag water tussen de weten schappelijke geïnteresseerde en de diepere lagen aanwezig is. In deze diepere lagen bevinden zich de antwoorden op vragen over de vroegste tijden. „De aarde onder het zee water" zo placht dr. Revelle echter te zeg gen „verschilt fundamenteel van die on der de vaste bodem. Deze bestaat tot op 40 tot 60 kilometer dikte uit betrekkelijk licht gesteente dat als het ware drijft op het zwaardere materiaal van de mantel rond de kern. Onder de watermassa van de zee ligt echter maar een dunne laag gestolde steen, bovenop het zwaardere gesteente van de mantel". Hoewel degeologie zich nog steeds bedient van overoude en beproefde methoden van de termineren, zijn er vooral na de tweede we reldoorlog voor het diepzeeonderzoek midde len ter beschikking gekomen, die geheel nieuw zijn en die de kennis van de diepere aard lagen dan ook snel hebben uitgebreid. Son- deer-apparaten van hoge precisie bijvoor beeld maken het nu mogelijk om althans een poging te wagen de zeebodem in kaart te brengen. Een gigantische taak wanneer men bedenkt, dat 70 pet van het aardopper vlak uit zee bestaat en dat de resterende 30 pet vasteland eigenlijk nog maar sinds kort geheel op de kaart gebracht is. Op dit ogenblik is al bekend, dat het mid den van de zee bepaald niet hoeft samen te gaan met zijn diepste punt. De wereld zeeën worden min of meer in stukken ge deeld door een rug van hoge onderzeese berg kammen. De kloven, waarin de diepste plekken te vinden zijn, liggen eigenlijk aan de rand van continenten. De diepe troggen in de Stille Zuidzee bijvoorbeeld vormen een soort van ring rond de oceaan. Hieruit is mede de theorie ontstaan, dat warmtegelei- ding een reële factor is geweest in de vor ming van de aardkorst. Op sommige plaat sen is de korst gezakt, in andere omhoog- gekomen. Hoe dat tot stand is gekomen, trachtte dr. Revelle te verklaren uit de omstandigheid, dat de rots in de aardman- tel warmte slecht geleid. De hitte, die op grote diepte leeft, kan slechts een uitweg vinden, wanneer zij wordt afgevoerd door een opwaartse beweging van heet gesteente. Volgens deze theorie zou dan ook de warm- tebeweging het sterkst moeten zijn over de hogere gedeeltes van de zeebodem, de diep zeeruggen, en ijet zwakst in de diepe trog gen. Dat is jpist gebleken. Het Califor nische Instituu* zond een onderzoekingsvaar tuig uit, een verbouwde sleepboot, die door dr. Revelle w rd beschreven als „een van de kleine, vie^s en onbewoonbare scheepjes, waarop oceanogfafisch onderzoek wordt ver richt". Het vaartuig had aan de steven een soort olieboortoren mee, waarmee men meet apparatuur tot een diepte van vijfduizend meter kon lat^n zakken. Na op verschil lende plaatsen ii het zuid-oosten van de Stil le Zuidzee te hebben gewerkt, kon dr. Revel le mededelen, cl at de warmtestroom boven de diepzeeruggen veertigmaal sterker was dan in de troggen. Daarnaast vormde hij zijn conclusies uit de ontdekking dat buiten de Noordamerikaanse kust in het noord-oosten van de Stille Oceaan een aantal breuken in de zeebedding aanwe zig was, die soms tot meer dan drieduizend kilometer westwaarts wezen. Telkens op de randen van deze breuken waren variaties in het aardmagnetische veld waargenomen. Raadselachtig was, dat de breukranden vol gens hun magnetische veldstructuur niet bij elkaar pasten. Er bleef maar één mogelijk heid: dat grote stukken zeebodem niet al leen uiteengebroken waren, maar zich boven dien hadden verplaatst. Dr. Revelle nam de proef op de som. Hij verschoof de magneti sche uitkomsten van de breukranden over vele honderden kilometers en dan kwam er inderdaad een situatie, waarin zij nauwkeu rig op elkaar aansloten. Proef op de som kon worden geleverd uit weer een ander soort onderzoekingen, name lijk die van prof. Blackett van de Londense universiteit. Deze heeft zich gespecialiseerd op de ligging van magnetische kristallen in rots van verschillende ouderdom. Oorspron- U kent natuurlijk het gezegde „verande ring van spijs doet eten". In deze koude wintermaand gafen we de afwisseling eens zoeken in het nbgerecht. Er zijn natuurlijk vele nagerechten* dure en minder dure. Na al de feestdagen; zullen de laatste u waar schijnlijk beter i<an pas komen. De volgende „toetjes zijn vrij snel te maken en zullen in uw beurs niet veel schade aanrichten. Vooral de eerste twee gerechten zijn ge schikt om op een echt winterse dag te geven. Heeft u nog een restje olie, dan kunt u dat nu opmaken met het derde recept. Recepten voor 4 personen Appel -griesmceldessert kg stevige appelen (b.v. Bellefleur, Jo nathan, Cox's Orange), plm. dl (bijna kopje) water, citroenschil; Vz 1 melk, 20 g (3% eetlepel) griesmeel, 10 g (2 eetlepels) custardpoeder, plm. 30 g (3 eet lepels) suiker. De appelen boren, schillen en in plakken snijden. Het water aan de kook brengen met enkele dunne stukjes citroenschil. De schij ven appel in het kokende water leggen en plm 3 a 4 minuten zachtjes laten trekken. Het custardpoeder met weinig koude melk aanmengen. De rest van de melk aan de kook brengen. Het griesmeel met de suiker vermengen en onder goed roeren in de ko kende melk strooien. Het griesmeel onder af en toe roeren in 5 a 10 min. gaarkoken. De pap al roerende binden met het aan gemengde custardpoeder en even laten door koken. De vla bij de appelen schenken en de appelen er voorzichtig door roeren. Het geheel plm. 10 min. zachtjes op het vuur of in de oven verwarmen. De citroenschil verwijderen en het gerecht warm opdienen. Karnemelkpudding met dadels 0,75 1 karnemelk, 45 g (8 eetlepels) maïzena plm. 75 g (7% eetlepel) suker, 150 g dadels. De dadels in kleine stukjes snijden. De karnemelk in een pan met dikke bodem schen- ENKELE CIJFERS Naast de 1835 mensenlevens verdronken ca. 20.000 stuks rundvee, 12.000 varkens en 1750 paarden. Ruim 136.512 heclare kwam onder water te staan en 47.300 gebouwen werden onherstelbaar ver nield. De totale schede voor zover in geld uit te drukken, beliep l'/s mil jard gulden Rij Dubbeldam stond de polder geheel onder water. Slechts enkele boerderijen en boomtoppen onderbra ken de eindeloze watervlak ten. (foto boven) Dit bleef er over van het bekende hotel Smalheer te Zierikzee, waar de burgemeester in de bewuste nacht van zaterdag op zon dag zijn kwartier had opgeslagen. (foto hiernaast) Op het eiland Putten kon den de bewoners zich alleen met bootjes in veiligheid stellen. (foto onder) kelijk zijn deze kristallen als kleine kom pasjes georiënteerd geweest. Nu zij verscho ven zijn, valt uit te maken, uit welke rich ting zij afkomstig zijn. Aan de hand van 't eerder geschetste is te schatten van welke afstanden, c.q. diepte zij afkomstig zijn. Met al deze theorieën kon men conclude ren, dat de plek, waar Parijs nu ligt, 500 miljard jaar geleden 3800 kilometer zuide lijker lag. India's hoofdstad, Delhi moet in de loop van 150 miljoen jaar eenzelfde af stand naar het noorden hebben afgelegd, Ade laide in Australië - haar fundament althans - bewoog zich aanvankelijk zuidwaarts, maar is sindsdien teruggekeerd naar de plek, waar het 300 miljoen jaar tevoren was. Al deze resultaten pleiten voor de theorie van warmtegeleiding, maar desondanks is de theorie nog altijd niet méér dan een ver onderstelling. Om met feiten te komen moe ten er aardmonsters worden genomen, niet - zoals tot dusverre alleen - uit de boven ste tien meter van de aardkorst, maar van verschillende honderden meters diepte, ge meten van de zeebodem. ken. De droge maïzena in één keer toevoe gen en met een garde door de karnemelk roeren. De karnemelk langzaam al roeren de aan de kook brengen en even laten door koken. De suiker en dadels erdoor roeren en de massa in een met koud water om gespoelde pudding vorm gieten. De pudding koud en stijf laten worden en storten. Des gewenst een vruchtesapsaus erbij geven. Choco-wentelteefjes 8 sneetjes oud (wit)brood, 4 eetlepels cacao, 2y2 dl (iy2 kopje) melk, olie boter of mar garine, poedersuiker, desgewenst een klein ei. De cacao met weinig melk tot een glad papje aanmengen. Het papje met (het ei en) de rest van de melk verdunnen. Boter, margarine of olie in een koekepan heet la ten worden. De sneetjes brood (van korst ontdoen en) door de koude chocolademelk wentelen. Ze laten uitlekken en in olie, boter of margarine aan beide kanten even bak ken (plm y2 min). De wentelteefjes dik be strooien met poedersuiker en zo warm mo gelijk opdienen.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3