1 Wageningse huisvrouwen proeven en oordelen De avonturen met de Glimworm wêêéêêBêêè Vrijdag 18 januari 1963 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 De beste patates frites en chips Veredeld produkt neemt steeds grotere plaats in Moeilijke beoordeling De smaakgevoeligheid - 'u i I - JMÜÊÜ MÊËiÈËÈÈÊÊÊÊmÈ Noodlokaal Banisschool Lezing Oudheidkamer Riessen „Praat en vraag' van Unitas Genei aal Lauris Norstad (links) heeft tijdens een plechtigheid op het hoofd kwartier van de NAVO m Fontainebleau het opperbevel over de NAVO-strijd- krachten overgedragen aan generaal Lyman Lemnitzer {rechts). RU -.S! buiten de traliën Tweemaal per dag kan men een groepje vrouwen met smaak patates frites, potato chips of aardappelpuree zien eten in een lo kaal van het Instituut voor Bewaring en Ver werking van Landbouwprodukten (IBVL) aan de Bornsesteeg te Wageningen. Deze uit Wageningen of omgeving afkomstige huis vrouwen zitten, gescheiden van elkaar als in een stembureau, met een vijftal schotel tjes, gevuld met heerlijke patates, chips of puree voor zich. Ze nemen een stukje patate of chips, proeven ernstig en nadrukkelijk, maken dan een aantekening op een for mulier, nemen dan weer een hapje van een volgend scholteltje, maken opnieuw een aan tekening, en zo gaat het door tot van alle schoteltjes geproefd is en alle vragen zijn ingevuld. Veertig keer komt zo'n groepje vrouwen naar dit testlokaaltje van het IBVL aleer de test welke deze proeverij ten doel heeft, is volbracht. Deze Wageningse huisvrouwen verrichten een nuttig werk. Zij helpen mee aan het onderzoek, dat het Instituut verricht op het gebied van de verwerking van landbouwpro dukten tot veredelde produkten. Men bestu deert hier namelijk de bereiding van pata tes frites, chips en aardappelpureevlokken. De bedoeling is de geschiktheid na te gaan van de Nederlandse aardappelrassen voor deze verwerkingsdoeleinden, en in hoeverre technologische ingrepen verbeteringen kun nen bewerkstelligen. Het belangrijkste uitgangspunt is hierbij de kwaliteit van het eindprodukt. Zo'n beoor deling is echter heel moeilijk. Want de vraag moet dan gesteld worden aan welke eigen schappen een goed produkt moet voldoen. Neem bijvoorbeeld chips. Als men de consu ment vraagt wat hij op prijs stelt, dan kan men een scala van antwoorden verwachten. En met patates frites is het evenzo. Men weet niet hoe de consument het eindprodukt beoordeelt. Men kan wel een bepaald uit gangspunt nemen (bros of niet bros, droog of niet droog, lichte of donkere kleur) er gens blijft de beoordeling toch subjectief. Wanneer men tot strikt meetbare gegevens tracht te komen, dan is voor het vaststel len van de eigenschappen, waaraan een goed produkt moet voldoen, meestal een onderzoek bij de consument nodig. Een consumenten onderzoek vraagt echter een heel apparaat van enquêteurs. Het IBVL past nu de methode toe van het meten van verschillen tussen de diverse produkten. Hiervoor maakt men gebruik van enkele testgroepen van huisvrouwen, bestaan de uit een vijftiental personen. De vrouwen zijn contractueel aan het Instituut verbon den, doch zij behoeven zich slechts enkele uren per week beschikbaar te stellen. De da mes worden door het Instituut per uur be taald. Zij krijgen ieder, gedurende 50 opeen volgende uren, een regelmatig opklimmend bedrag uitbetaald, zodat het voor iedere deel neemster in haar eigen belang is alle zittingen bij te wonen. Het absentiepercentage is dan ook zeer laag (2 pet). De doorsnee-consument in Nederland be schikt over betrekkelijk weinig smaakge- voel. De aan de test deelnemende vrouwen zijn dan ook zwaar geselecteerd op smaak gevoeligheid. Elke zitting begint met een smaaktest. De huisvrouwen krijgen vijf kleine bekerglaas jes met een oplossing in diverse concentra ties van één der hoofdsmaken (b.v. een sui keroplossing) voor zich. In een der glaasjes bevindt zich de standaardoplossing, waar mee de overige vier concentraties moeten worden vergeleken (noteren: sterke, veel sterker: zwakker- -©f --veel' zwakker). Men weet dan welke vrouwen niet in (smaak) vorm zijn, bijvoorbeeld door verkoudheid. Na de smaaktest volgt dan de eerste proef, waarbij of vijf monsters patates, of vijf monsters chips worden beoordeeld. Wat de resultaten betreft, bij de eerste proef bleek na 40 zittingen, dat in ongeveer 76 pet van de gevallen de juist concentratie bij de smaaktest werd onderkend, hoewel dit per deelnemer sterk kan variëren. Het hoog ste percentage dat één deelneemster bij de smaakbepaling bereikte was 94,4 pet het laag ste 48,1 pet. Maar na enkele malen proeven wordt toch een zeker niveau bereikt. Bij de beoordeling der produkten blijkt eveneens, na een zekere „inproefperiode" het cijfermateriaal vrij constant te zijn. Een dergelijk onderzoek, dat men ook wel een organoleptisch ofwel zintuigelijke beoor deling noemt, zal altijd een min of meer ge brekkig hulpmiddel blijven bij het vaststel len van de kwaliteit. Men gelooft op het IBVL echter, dat het mogelijk moet zijn in ieder geval de kleur van het produkt objectief vast te leggen door middel van een meet methode en dat hetzelfde mogelijk zal blij ken voor eigenschappen als broosheid, aan vaardbaarheid, kleverigheid etc. Op dit ge bied is nog weinig onderzoek aan verwerkte produkten verricht. Ook op het gebied van het aardappelver- bruik zal in de toekomst, naar verwacht mag worden, het veredelde produkt een belangrij ke plaats innemen. Wij zien dit reeds in an dere landen, vooral in de Verenigde Staten. In Nederland is de laatste tien jaar het aardappelverbruik per hoofd van de bevolking regelmatig gedaald. Terwijl dit in 1950 nog 125 kg per jaar was, bedraagt het nu rond de 100 kg. Om de daling in het aardap pelverbruik tot staan te brengen zal het o.m. noodzakelijk zijn de aflevering van de aard- De jonker van de Grimberg had een nieu we meester-jager gekregen, die van het landgoed Eerde kwam. De man was 'n pri ma vakman. En de jonker van Eerde zou hem nooit hebben laten gaan, als hij niet alle mooie meisjes van Eerde de kop op hol gemaakt had. Dit deed de man niet uit zich zelf. Hij was een hoogst fatsoenlijk man en wat zijn arbeid aan ging, een dienstklopper eerste klas. Bij het Juunken een stropersherberg vergaderden de stropers iedere week om de hachelijke toestand te bespreken waarin ze waren verzeild geraakt. De jonker van de Grimberg had de nieu we jagermeester er deftig bij lopen. In Rijs- sen had men spoedig een naam voor hem gevonden. De Glimworm. Dit vanwege zijn mooi gepoetste knopen. Als man van stand kon men hem vinden in de Kroon. Tussen de min of meer ge goede Rijssenaren. Zijn verhalen waren sterk, waar het betrof het vangen van stropers. Mocht men de Glimworm geloven, dan was binnen het half jaar Rijssen van stropers verlost. Vele, ja de meeste Rijssenaren lieten het onverschillig of te Rijssen stropers hui: den. Vroeger ja, heel lang geleden mochten de burgers van Rijssen ter jacht gaan, dat wil zeggen op hun eigen marke gronden. Maar de adel met de drost aan het hoofd, had de jacht voor de burgers der kleine steden al lang afgeschaft. Het jachtrecht was nu alleen voor de heren van de Oos terhof en de Grimberg. Er waren al een paar stropers gegrepen en die hadden ken nis gemaakt met de gevangenis en de zweep van de drost, want niks was erger dan stropen. Nu woonde er in Rijssen heel lang geleden een stroper. Ja 'n aartsstroper, die luisterde naar de naam van Pleer Harm. Pleer Harm was in zijn dagelijks leven wieldraaier en in zijn vrije tijd ging hij klandestien op jacht. Bij zekere gelegenheid had de drost van Twente het mooie huisje van de wieldraaier Pleer Bats opgezocht en hem de vuist onder de neus gehouden en hem toegezworen dat wanneer hij eenmaal gegrepen werd, hij de drost, Bats levend zou laten villen. Dat was maar bij wijze van s-preken, want in z'n hart was de drost de kwaadste nog niet. Het heerschap kon veel over zijn kant laten gaan. Daar wist menigeen over mee te praten. Maar voor stropers had hij geen pardon. Bats had het hoge heerschap nagekeken door het kleine met spinnewebben bedekte raam van zijn werkplaatsje en had bij zich zelf gedacht, wacht maar vaderman! Ook voor jouw komt de beurt! En nu zaten ze bij het.Juunken, acht man sterk, Stinke Wil lem die veel jacht maakte op ulken, had het woord. Het was jammer, maar Pleer Bats was er niet. Die had een pracht order van een freule van de Stoevelaar die ging trouwen en dat karwei moest af. De vol gende morgen leverde hij het af. Beurde geld en de middag van die dag ging hij zijn bovenlaadsjachtgeweer eens schoon ma ken, dat was in lang niet gebeurd, want sinds de Glimworm op de Grimberg was, bepaalde Bats zich hoofdzakelijk tot strikken zetten. En er stonden er in de Grimberg zoveel, dat de Glimworm er grijze haren van kreeg. Nog de vorige week was hij zelf met beide benen bij avond in een hazenstrik gelopen. Dat was vlak bij de Grimberg ge beurd. Natuurlijk had hij het stil gehouden. En nu was hij bij Koedijk in de herberg en gaf hoog op van zijn speurderskwaliteiten en zijn borrel uitdrinkend riep hij, als ik ze in mijn klauwen heb zijn ze zuur! De stropers dan; Stinke Willem. Hogen Graads, Het Mesken, Flop Dieks en Waljan allemaal namen die de Rijssenaren ontzag inboezemden gingen naar het wieldraaiers huisje in de Rozengaarde. Daar zat Bats voor de deur. Een lap met olie in de hand en de geweerloop. Bats vertelde de mannen dat ze om vijf uur bij het Juunken moes ten zijn, hij had een heel nieuw plan. Om vijf uur waren allen present. Bats ontvouwde zijn plan. Een daverend gelach ging op. Het Mesken zou zo meteen een paar maal langs het logement lopen waar de Glimworm met zijn stamgasten was. Het Mesken moest de aandacht trekken en Bats zou dan op de vlakte komen en de Glimworm de poets van zijn leven bakken. Het Mesken ging naar binnen, kocht 'n borrel en even later ging Bats voorbij de stok in de hand. Die wil er ook nog op uit! De Glimworm veerde op. Dronk zijn glas leeg en stapte achter Bats aan. Het was voor in oktober dus des avonds nog aardig lang licht. Zo tegen halfzes liep Bats op de grote passabele weg, die door de Grimberg leidde. Bats ging zitten op een Wal langs de weg. De Glimworm passeerde hem en deed ogenschijnlijk of hij Bats niet kende. appelen aan de consument aan te passen aan de eisen die de consument van vandaag stelt. Dit houdt b.v. in, dat een deel van het publiek de aardappelen in kleinverpakking wenst te kopen. Bovendien blijkt, door de stijgende wel vaart, de consument steeds grotere behoef te te krijgen aan de zogenaamde direct con sumeerbare produkten, zoals potato chips, voorgebakken en diepgevroren patatesfrites aardappelpureevlokken en poeder. De vraag rijst of we dezelfde kant opgaan als in Ame rika, waar 30 pet van het totale aardappel- verbruik in de vorm van verwerkte (vere delde) produkten plaats vindt. Deze ontwik keling moet ook onze aardappeltelers interes seren. Chips worden ook reeds, zij het nog op bescheiden schaal, in Nederland gefa briceerd en in pakjes op de markt gebracht. De totale consumptie van patates frites bedraagt in ons land ongeveer 5 kg. per hoofd der bevolking per jaar. Dit komt overeen met een totaal verbruik van 60.000 ton aard appelen per jaar voor dit doel. En dit zou dan weer neerkomen op 6 pet van onze totale oogst aan consumptieaardappelen. In Nederland begint ook meer belangstel ling te komen voor de fabriekmatige berei ding van voorgebakken patates frites. Er is reeds een fabriek, welke hierin een behoor lijke omzet heeft opgebouwd en zelfs ex porteert naar' België en Duitsland. De belangstelling voor aardappelpuree even wel is op de Nederlandse markt nog niet zo groot. Het is het Instituut voor Bewaring en Ver werking van Landbouwprodukten in Wage ningen dat aan deze verwerkte aardappelpro- dukten vrij veel aandacht besteed. En het zijn dus de huisvrouwen die hierin een be langrijke medewerking verlenen. Op deze wijze zullen ook voor andere produkten der gelijke onderzoekingen kunnen worden ge daan. Huisvrouiuen in Wageningen proeven en be oordelen smaak, kleur en stevigheid van patates frites. - y-/..,. m 1 -V- - - - Het bestuur van de vereniging tot het ver strekken van schoolonderwijs op gereformeer de grondslag verzoekt het gemeentebestuur medewerking te verlenen tot het doen van uitgaven voor de bouw van een noodlokaal bij de Banisschool. In een van de lokalen zijn 65 leerlingen on dergebracht, welke toestand de inspec teur van het lager onderwijs in de inspec tie Deventer uit hygiënische, onderwijskundi ge als opvoedkundige redenen onhoudbaar acht. B en w. stellen de raad voor de gevraag de medewerking te verlenen. Op verzoek van de Stichting Oudheidkamer Riessen, hoopt de heer Dr. Hijszeler, Di recteur van het Rijksmuseum te Enschede, op dinsdag 22 januari in Hotel Koende- rink aan het Schild te Rijssen te spreken over de resultaten van de laatste opgravin gen onder zijn leiding bij Mander. Al enige keren heeft deze spreker een talrijk gehoor weten te boeien in Rijssen zowel wegens de nauwgezetheid waarmee die arbeid ver richt wordt als door zijn deskundigheid om trent een periode die niet zover achter ons ligt, dat er geen verband meer mogelijk is met de tegenwoordige bewoners. Evenals Rijssen ligt Mander op een van de zandige hoogten van Twente, omringd door veen, dat vaak een grote verkeershin- der vormde. De kans op voortbestaan van oude menseritypen en gewoonten is er daar om groter. Wegens de niet grote afstand, zou heel veel van wat daar uit de ondergrond blijkt, ook in het gelijktijdige Rijssen zo geweest kunnen zijn, maar de spreker zelf maant hier tot voorzichtigheid omdat meermalen gebleken is, dat in Rijssen uitzonderlijke ur nen aan het licht kwamen. Jammer genoeg zijn de urnenvelden bij Rijssen door ondes kundige opgravers zo geplunderd en ver woest, dat een uitgebreid onderzoek niet meer mogelijk is. De afdeling Rijssen van de Ned. Christe lijke Textielarbeidersbond „Unitas" hield voor haar leden een „Vraag en Praatavond" in 't gebouw Jeruël. Na opening door de voorzitter der afdeling de heer H. Nieuwenhuis, en een welkomst woord tot de aanwezige leden, en in het bij zonder tot de districtsbestuurder de heer Doe- ve uit Almelo, was er gelegenheid tot het stellen van vragen welke door de heer Doe- ve werden besproken en beantwoord. De meeste leden waren nieuwsgierig te weten, hoe het gesteld was met de nieuwe CAO, en in welk stadium de besprekingen tussen de beide partijen gekomen waren. Ook werd de vraag gesteld welke verbeteringen er in waren opgenomen voor de arbei ders, en hoe het gesteld was met de ge vraagde loonsverhoging, ende meerdere va kantiedagen. Door de heer Doeve werden al deze vragen op duidelijke wijze en tot ieders tevredenheid beantwoord. Aan het slot van deze gezellige en leerza me avond werd besloten om het ledental nog verder uit "te breiden, door het voeren van propaganriaactie hiervoor en door middel van huisbezoek. Deze actie zal krachtig ter hand worden genomen. Op verzoek van de voorzitter werd deze bijeenkomst door de heer Doeve, op de gebruikelijke wijze geslo ten. Toen de Glimworm nog een driehonderd passen gelopen had, kroop Bats over vier of vijf singels en posteerde zich in een droge sloot. Wat hij verwacht had, gebeurde. De Glimworm sprong ook over de singels en ging zitten in de negende sloot. Daar had hij een goed oog op het doen en laten van Bats. De laatste had een oude stropershoed op en een achter de jas. De uren verstre ken en Bats wachtens moe, zette de reser- vehoed op een stok en stak deze voorzichtig in de grond. Kroop daarna op handen en voeten een heel eind door de sloot. De maan kwam op voorzichtig kroop de Glimworm een paar singels verder. Ja, de stroper zat er nog, de hoed stak nog even boven de wal uit. Vervelende kerel om daar maar te blij ven zitten! Maar de Glimworm bleef ook zitten. Hij moest de stroper op heterdaad betrappen. De Glimworm wikkelde zich in zijn dikke jas, had de ander de tijd, hij ook! Met het gelaat naar de hoed gericht ging hij liggen. Nu of nooit! Was zijn parool. Hij nam een paar slokken uit het platte flesje, dat hij bij zulke gelegenheden in zijn zak had, nog eens en nog eens. Pleer Bats was al lang bij zijn maats. Zij smeedden een hachelijk plan. De torenklok van Rijssen sloeg drie uur in de nacht. Bats en het Mesken be gaven zich op weg naar de Grimberg. Een wollen omslagdoek hield het koperen ketel tje met koffie warm. En in een heldere linnen Jap zaten twee sneden brood met spek. Zo kwamen zij op de plek waar de hoed nog op de stok stond. De Glimworm had al licht even gedommeld, plotseling hoorde hij geritsel in het hout. „Halt" brulde hij, „sta of ik schiet! Zacht wat baas! Riep het Mesken. Je hebt hier de hele nacht in het bos gelegen, en Bats dacht zo iemand komt een warme kom koffie toe met iets hartigs er bij. De Glimworm nam de zaak zoals ze was. Hij dronk de hete koffie en at het brood met spek. En toen zei hij, jullie smeerlappen! En ging weg. De volgende dag daverde Rijssen van de lach en de jon ker van de Oosterhof sloeg zich op de knie- en en zijn vrouw zei man doe niet zo gek! De burgemeester de Fluite trakteerde op het stadhuis. De jonker van de Grimberg hoorde er van. Hij riep zijn meester jager. En vertelde hem dat hij wel een andere baan kon zoeken. Zich in het holst van de nacht door aartsstropers uit Rijssen laten trakteren op warme koffie, dat kwam niet te pas. De jonker noemde hem een koddebei er van lik mij 't vestje. De vrouwe van de Oosterhof was zeer verontwaardigd. Was dat nu een streek, die twee Rijssenaren hem geleverd hadden? Niet alleen heel Rijssen lachte er om maar zelfs de drost van Twente bulderde van de lach, toen hij het hoorde. De Glimworm ging weer weg. Hij werd schoutsdienaar te Delden en Sakker Jan uit Rijssen werd in zijn plaats aangesteld. Het was maar een heel gewoon echtpaar. Pruttel Jans en Pruttel Leide. Jans was kleigraver op een tichelwerk. En toch kon den zij het goed doen. Boze tongen beweer den dat Leide een verbond met de duivel had gesloten, want zij had maar drie sikken en karnde volop boter. Piepkes Dieks was een fleurige weduwe, met een eveneens fleu rige dochter. Rijssener jonge mannen kwamen op Han- na niet af. Maar Enterse jongens hadden er lucht van gekregen en die hielden van avontuur en jolijt. De Holpijpe een Enters varensgezel vol avontuur en jolijt ging op een vrijen dag met twee zijner maats naar Rijssen om eens te zien wat er bij Piepkes Dieke te beleven viel. Nou dat viel best mee. Dieke ging voor de jonge lui aan het spek- pannekoek bakken. En Hanna had het spoe dig op de Holpiepe voorzien. Op het einde van de avond vroeg Dieke of de jongens ook nog een mooie starbaskalf wisten, want als Hanna nog 'n keer zou trouwen, dan moest er een koe zijn. De Entersmannen beloofden 't, zij .maakten een afspraak met een boer uit Ypelo. Dat hij een kalf zou leveren. Het was maar bakslagerij (gekheid). Maar de boer wilde wel, en Hanna leende het oude paard en de stortkar van Mospel Toone een buurman en reden naar Enter. De Holpiepe was toevallig varende, maar dat hinderde niet. De beste moer Holpiepe wist precies uit te duiden hoe ze rijden moesten. En zo kwamen zij op de plaats van bestemming. De boer en de boerin wa ren de hartelijkheid zelf. De koop was gauw gesloten en voldaan reden de vrouwen met hun kalf naar Rijssen. Het kalf werd in de stal gezet en twee dagen later kwam Pruttel Leide het kalf eens bekijken. De dochter van Piepkes Dieke haalde het kalf uit het hok op de deel. Leide bekeek het koebeest in spé. Voelde het kalf tussen de achterpoten en riep, Dieke, het is ne bolle. De conster natie was groot. Dieke en de dochter over tuigden zich van de waarheid. De dochter ging op hoge poten naar de Holpiepe in En ter. En schold de jongeman uit voor bedrie ger, maar de Holpiepe bleef kalm. En vroeg of Pruttelleide er ook bij was geweest. Natuurlijk, Leide had ontdekt dat het een bolle was. Maar lieve meid, riep de Hol piepe, Leide kan heksen. Endie heeft van het starkenkalf een bolle gemaakt. De kar en het paard van Mispel Toone werden andermaal geleend, het kalf in de zak gedaan en in Enter werd halt ge houden, de jonge Holpiepe moest mee. Ge drieën reden ze naar de boer en die riep daar komt ze met de bolle an! Dieke sput terde het hardst. Het was gemeen, om een arme weduwe zo te bedriegen. De boer bleef kalm en zei denk eens goed na, wie er allemaal bij zijn geweest om het kalf te bekijken. En toen kwam het hoge woord er uit. Pruttel Leide was er bij ge weest en nu was het kalf behekst. De boer wilde voor deze keer de hand over het hart strijken voor hetzelfde geld kreeg Dieke een starkenkalf van ongeveer dezelfde kleur. En ze kregen nog koffie en stoet toe en reden voldaan weg met het kalf en de Hol piepe moest mee. Dat wilde de dochter, want zij kreeg zin aan de Holpiepe. Weer twee dagen later kwam Pruttel Leide om het kalf andermaal te zien, maar nu riep Hanna, nee blik^^rns- kop wie'j laot ons gin tweemoal bi'j de bolle doon! Van Coeverden. V

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 7