Veel veranderd maar geen sociaal paradijs K?^?Pampo Prinses Margriet verjaart Oaine^ ZILVEREN JUBILEUM BIJ STENPHER Duvve D|j |<-0| Waardering voor wijlen Klaas Tabak AANRIJDINGEN Contactavond jongensclub „Remigius'' IAARVERGADERING R.K. KERKKOOR FILMAVOND VOOR HEISVROUWEN BALDADIGHEID INGEZONDEN KERSTBOMEN II KERSTBOMEN III Vrijdag 18 januari 1963 WEEKBLAD VOOE RIJSSEN Pagina 3 Veel veranderd Nog jonge afdeling H. Hofstede in verzet Hulde voor Hofstede Waardering Rede Bondsvoorzitter Staking Na de oorlog beter begrip Oprichters dank verschuldigd Scholing arbeiders Veel samenwerking Nief op lauweren rusten Brug tegen dictatuur Feestavond handen HAMEA-GELElUü^ld H1JID en HANDEN De endrarht (NVV) herdacht zilveren jubileum Van vele zijden heeft de jubilerende af deling Rijssen van De Eendracht (vakorganisatie van werknemers in tex tiel en kledingbedrijven, aangesloten bij het NVV) zaterdagmiddag grote waarde ring gekregen, voor het werk, dat in de afgelopen 25 jaar in het belang van de aangesloten leden is verricht, en voor de bijdrage, die ook de afd. Rijssen heeft ge leverd in de tot stand koming van een groot aantal verbeterde arbeidsvoorwaar den. De landelijke voorzitter van de Algemene bedrijfsbond De Eendracht de heer Theo de Jong uit Amsterdam (geen onbekende in Rijs sen) deed een markante uitspraak. Er is veel veranderd ten goede in de po sitie van de arbeiders, wij beschikken over een c.a.o., regelingen voor pensioenfondsen, wij hebben ondernemingsraden, en zelfs een regeling tot winstdeling. Desalniettemin le ven wij niet in een sociaal paradijs, aldus spr. Wat van belang is ook voor de toekomst aldus de heer De Jong is, dat zowel werkne mers als werkgevers begrip moeten hebben voor elkanders problemen. De werkgevers hebben van nature de taak hun bedrijf zo goed mogelijk te organiseren, opdat hun on derneming zo groot mogelijke revenuen zal afwerpen. Daaraan mede te werken, dat tot stand te helpen brengen is de taak van de werknemer, waarbij het recht ontstaat op loon en arbeidsvoorwaarden, die in die on derneming verantwoord zijn een loon zo hoog en arbeidsvoorwaarden zo goed mogelijk. De heer J. Ehrenhard sprak een woord van welkom tot de genodigden waaronder de heer H. Jordaan, directeur van Ter Horst en Co. NV afgevaardigden van Unitas en St. Lambertus, van afdelingen van De Eendracht uit de omgeving,. De afdeling Rijssen is nog een jonge afde ling in de kring van de landelijke organisa ties aldus de heer Ehrenhard in zijn inlei dend overzicht. De Rijssense arbeiders hadden na de be kende staking van 1907 de moed en het in zicht om zich te organiseren verloren, en vele jaren bleven pogingen tot organisatie van de Rijssense jutebewerkers zonder re sultaat, totdat de berusting vooral bij de jongeren tijdens de crisisjaren vervaagde. Het gelukte wijlen Klaas Tabak in 1937, contact te krijgen met een aantal jongeren, hetgeen tot resultaat had, dat ten huize van wijlen de heer D. Wesselink de afdeling Rijs sen van De Eendracht werd opgericht. Tijdens de bezetting werd de afd. in naam opgeheven, maar het bestuur hield veel con tact met de districtsbestuurder Klaas Ta bak. Tegen de gelijkschakeling van de vakbe weging door de bezetter, groeide in Rijssen een kern van verzet, waarvan de voorzitter van De Eendracht, de heer Hein Hofste de een der hoofdpersonen was. Na de bevrijding, toen de afdeling nieuw leven werd ingeblazen, vond de roep tot or ganisatie grotere weerklank, 't ledental werd steeds groter en tot op de dag van vandaag houdt men gaarne rekening met het stand punt van De Eendracht. Er is veel ten goede veranderd in de po sitie van de arbeiders, aldus de heer Ehren hard. In 1937 moesten de vergaderingen gehouden worden als het donker was, omdat het misschien beter was, dat men niet ge zien werd. In de bedrijven was van geen en kele invloed of overleg sprake. Na de oor log heeft zich een ontwikkeling ten goede voorgedaan. In de colectlve arbeidsovereenkomsten wer den niet alleen de lonen, geregeld en de ar beidsvoorwaarden vastgelegd, maar ook kre gen de werknemers rechten. Van arbeids slaaf zonder rechten zijn wij arbeidsbur- ger geworden met medezeggingsschap in de sociale sector. Na deze inleiding ontving de eerste voor zitter (oprichter) van De Eendracht de heer H. Hofstede uit handen van de huidige voor zitter de heer G. Grob een cadeau onder couvert" voor 't vele werk, in de beginperio de van onze organisatie, onder moeilijke omstandigheden verricht. Mevr. Hofstede ont ving een boeket bloemen. Vervolgens werd het woord gegeven aan de heer Herman Jordaan, directeur van Ter Horst en Co. NV. Advertentie Op de Molenstraat, nabij de Noorderkerk had gistermiddag om één uur een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door N. M. uit Rijssen en een vrachtauto bestuurd door T. S. uit Helmond. Toen de personenauto, de vrachtwagen wilde inhalen kwam deze te slippen, tengevolge van de gladheid en kwam met de vrachtauto in aan raking. Er was vrij behoorlijke materiële schade. Op de hoek WierdensestraatEnterstraat, had woensdagmorgen een aanrijding plaats. Een grote tienwielige vrachtwagen bestuurd door R. T. uit Zuidwolde kwam in botsing met een personenauto, bestuurder G. J. H. B. te Wierden. De aanrijding gebeurde op het moment, dat de vrachtwagen de Enterstraat in wilde rijden en van tegengestelde richting de personenauto naderde. Er was alleen ma teriële schade. Er is aldus de heer Jordaan, veel gebeurd in de afgelopen 25 jaar. Vooral in de tijd na de oorlog is er een groter een beter be grip gegroeid voor het standpunt van de werk gevers en de werknemers. Wij hebben ook in Rijssen, in gemeenschappelijk overleg veel tot stand kunnen brengen. Wij hebben, ook met vertegenwoordigers van De Eendracht vele vruchtbare contacten gehad, en aldus spr. ik hoop, dat deze zullen blijven voort bestaan. Voor de wijze waarop de Eendracht de kandidaatstelling in de bedrijfsraad verricht te heb ik aldus de heer Jordaan veel waar dering. Daarin hebt U bewezen, een overi gens volkomen juist standpunt, dat het u er niet om te doen is om iemand een functie te geven, maar dat gezocht moet worden naar mensen, die geschikt zijn voor de taak, die zij moeten verrichten. Hierna hield de heer Th. de Jong, lande lijk voorzitter van de ABTK De Eendracht een korte rede, waarin hij zei, dat het tref fend is, dat in de sociale geschiedenis van ons land, de naam Rijssen een bekende, zij het droevige klank heeft. In het jaarboekje van De Eendracht uit 1906-1907 is een grote plaats ingeruimd voor de situatie in de Rijssense juteindustrie. Men deed ook in Rijssen van de zijde der arbeiders pogingen tot een rechtvaardiger loon te komen, en men trachtte zich te ont doen aan de verplichting een deel van het schamele loon te betalen voor de produktie- middelen. De toenmalige directie van Ter Horst en Co, wees besprekingen met vertegenwoor digers van De Eendracht en Unitas af, ten gevolge waarvan een staking werd afgekun- digd, waarin vele arbeiders betrokken waren, en die niet minder dan een half jaar heeft geduurd. De worsteling van de arbeiders in Rijsssen voor betere arbeidsvoorwaarden, trok de aan dacht van de ganse arbeidsbevoiking van Nederland, aldus de heer De Jong. De lande lijke organisatie van De Eendracht keerde een bedrag van 70.000.- uit, bijeengebracht door arbeiders uit het hele land. De afd. Goor van De Eendracht (90 leden) zamelde een bedrag in van 1000.- Het is niet verwonder lijk, zo ging de heer De Jong voort, dat de verhoudingen, tengevolge hiervan, vele ja ren gespannen zijn geweest. Toen de staking verloren werd, durfden velen zich niet meer te organiseren. Met waardering herinnerde spr. aan de bewogen heid waarmee de heer v.d. Sluis, burgemees ter van Goor in die tijd, de aandacht van de regering vroeg voor de situatie in Rijssen. Nadat de crisisjaren ook voor de werkge vers, tijden zijn geweest, met wei uitzonder lijk moeilijke problemen, bleek dat na de oorlog een veel groter begrip voor de ar beiders van de zijde der werkgevers werd opgebracht. Door de CAO kregen de werk nemers in 1945 rechten en plichten, en het is een vaststaand feit, dat in de textielindustrie de grootste vorderingen zijn gemaakt met betrekking tot de gang van zaken in de on dernemingsraden. Het is al weer vele jaren zo, dat de textielarbeider als mens en als partner is aanvaard en ook als zodanig wordt behandeld. Wij zijn aldus de heer De Jong grote dank verschuldigd aan de oprichters van De Een dracht in Rijssen. die de moed hebben ge had, een organisatie op te richten en ook voor de leden, die de moed hebben gehad er lid van te worden Bijzondere waardering had de landelijke voorzitter voor het werk van de heer Joh. Waanders, die o.a. sinds 1946 lid is van de bondsraad. Voor de toekomst aldus de heer De Jong, moet onze organisatie er naar streven dat de arbeiders zo goed mogelijk geschoold wor den, waardoor met succes in het belang van werkgever en werknemer een samengesteld doel, het zo efficiënt mogelijk organiseren van de onderneming, waarin men werkzaam is, kan worden bereikt. Tot slot sprak de bondsvoorzitter de hoop In haar clubhuis aan de Rozengaarde was door het bestuur van de r.k. Jongensclub „Remigius" een contactavond belegd met de ouders der jongens. Het was voorzitter G. Haarman, die in zijn openingswoord zijn te vredenheid uitte over de opkomst, gezien de slechte weersomstandigheden. Kapelaan D. van der Hoorn sprak over het werk der jeugdbeweging. We mogen in Rijssen blij zijn met zo'n grote staf van jeugdleiders, aldus kapelaan Van der Hoorn, elders is dit vaak anders. De resultaten zijn dan ook al duidelijk merk baar. De belangstelling der ouders is geluk kig ook verzekerd. Secretaris L. Ebbing wees op het goede verloop der Verjaardagsactie. Van deze gelden is een kast met gereed schap aangeschaft. De jongens zullen voortaan de helft moeten bijdragen in de materiaalkosten. Er zal weer een tentoonstelling van werkstukjes worden gehouden. Er ontspon zich levendige dis cussie tussen de ouders en het bestuur, die zeer vruchtbaar bleek. Het verschil in leef tijd (13 en 17 jaar) bleek nog moeilijkhe den op te leveren. Over een eventuele split sing der club werd echter nog geen besluit genomen. Er werd voorts besloten dit jaar weer een zomerkamp te houden. Gezien de vruchtbare discussies hoopt het bestuur binnenkort weer een contactavond te houden. uit, dat het bestuur van de afd. Rijssen en haar leden in de toekomst zouden willen trach ten in deze geest te blijven werken in het be lang van de sociale status van de arbeiders. Namens de afd. Rijssen van Unitas uitte de voorzitter de heer D. Nieuwenhuis zijn waardering voor het feit, dat er tussen beide organisaties „iets is gegroeid". De onder linge verhoudingen zijn goed, zelfs zeer goed aldus spreker. Wij hebben in het verleden vee] samenge werkt vooral met de heer J Waanders; na tuurlijk is er verschil van mening geweest, maar wij hebben steeds begrip kunnen op brengen voor elkanders standpunt. Spreker hoopte, dat deze samenwerking zou kunnen worden bestendigd in het belang van beide organisaties, die beiden werken voor een „rechtvaardige zaak" Het jubileum van De Eendracht geeft ons aanleiding tot grote vreugde aldus de voor zitter van St. Lambertus Rijssen de heer F H. Hanstede. De Eendracht is onder moeilijke omstan digheden opgericht; juist daardoor was een intensieve samenwerking nodig. Met veel waardering herinnerde spr. de ac tiviteiten van wijlen de heer Klaas Tabak, die geen moeilijkheden vrezende, veel voor de Rijssense arbeiders tot stand heeft gebracht. Dat op deze receptie vertegenwoordigers van Ter Horst en Co. aanwezig zijn, is een bewijs, dat ook van die zijde de plaats van onze organisaties in onze maatschappij wordt erkend, aidus spr. Er is veel ten goede veranderd aldus de heer Hanstede. In het verleden ligt het he den, in het nu, wat worden zal. Ondanks dat wij vele verbeteringen hebben zien verwe zenlijken is het niet zo, dat de organisaties maar op de lauweren moeten gaan rusten. Spr hoopte, dat de Rijssense organisaties door een goede samenwerking nog meer ver beteringen zouden bereiken. Namens De Eendracht afdeling Almelo, Nijverdal en Goor werd het woord gevoerd door de heer Van Straten uit Almelo. De Rijssense afd. heeft het 25 jaar gele den wei bijzonder moeilijk gehad aldus de heer Van Straten, omdat een groot deel van de Rijssense bevolking vastgegroeid was in een bepaalde conservatieve sfeer, waarvan het moeilijk was, zich los te maken. Daarom verdienen, de oprichters van de afd. Rijssen veel waardering, omdat ze ge tracht hebben deze conservatieve sfeer te doorbreken met de bedoeling de arbeiders meer vreugde en meer levensgeluk te bren gen. Nog steeds heerst er bij een aantal mensen een tegenzin tegen de organisatie, omdat deze alleen en uitsluitend zou stre ven naar materiële welvaart. Dat is een misrekening aldus de heer Van Straten. Ook deze organisatie stelt zich ten doel een geestelijke verheffing van de arbei dersklasse te bereiken. De organisaties moeten ook in de toekomst een brug zijn tes 1 de dictatuur, of deze nu komt van links of van rechts. Hoe gevaar lijk een dictatuur kan zijn, hebben wij in de periode 1940-1945 aan den lijve ondervon den. In de toekomst kan alleen een ontwik kelde arbeider zijn plaats in de maatschap pij behouden. Daaraan medewerking te ge ven, daaraan mede te helpen is de taak van de organisaties in de toekomst, aldus de heer Van Straten. De heer W. de Vries sprak namens de afd. Wierden min of meer een persoonlijk woord f5 ll Een recente opname van prinses Margriet, die morgen haar 20e verjaardag hoopt te vieren. Foto Max Koot SSBSSfKSS tot enkele bestuursleden met name tot de heren Waanders en Grob. De voorzitter van de jubilerende afd Rijssen van De Eendracht de heer G.Grob sprak een hartelijk dank woord. Zich richtende tot de bondsvoorzit ter zegde de heer Grob toe alles in het werk te zullen stellen „om onze organisatie nog sterker te maken". 's Avonds werd in het Parkgebouw een feestavond gehouden, die grotendeels verzorgd werd door het gezelschap Pim Canté. De heer De Jong reikte ere insignes uit aan die leden die 25 jaar lid waren geweest van De Eendracht n.l. aan de heren: H. A. Tijhof, W. H. Nijkamp, H. Nijland, J. Heuten, J. Bruins, G. Bakker G. H. Hof stede, A. Kippers, J. Heuten, H. Nijkamp, Joh. Waanders, J. Witten, G. W. Kappert, G. J. Sikkelbein, M. Scherphof, W. J. Schreurs J. ten Berge en J. Tijhof. Advertentie ■inrrT UAMCA.f ruw of schraal De fabriekschef van de papierwarenfabriek Stempher en Zn in de Mors, herdacht het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst was ge komen bij dit bedrijf welk jubileum niet on gemerkt voorbij is gegaan. In de kantine van het bedrijf werd de ju bilaris gehuldigd door de heer A. Willem- sen, oudste firmant van de onderneming. Verder waren aanwezig de heer D. v. d. Lee, bedrijfsleider, verschillende werkbazen, hoofden der verschillende afdelingen en het kantoorpersoneel. De heer Willemsen memoreerde het ont staan van het bedrijf in Rijssen, dat een on derdeel is van de C.V. papierwarenfabriek en drukkerij W. Stempher en Zn te Deven ter. In 1936 is vanuit Deventer een afdeling ge vormd in Rijssen, welke klein begonnen is uitgegroeid tot een flink bedrijf met meer dan 80 werknemers. De heer Nijland is ongeveer vanaf het be gin van de vestiging in Rijssen aan het be drijf verbonden geweest. Na op verschillende plaatsen in Rijssen ondergebracht te zijn ge weest kon in 1954 het tegenwoordige fabrieks gebouw in de Mors worden betrokken. Was in vroeger jaren de vervaardiging van kleinere papieren zakken (winkelzakken) hoofdzaak, na de oorlogsjaren is men over gegaan op de vervaardiging van uitsluitend grote meervoudige papieren zakken. De heer Willemsen bracht de jubilaris dank voor de wijze, waarop hij zijn werkkracht in dienst heeft gesteld van het bedrijf waarna In café 'n Hook hield het r.k. kerkkoor o.l.v. de heer G. Geerding haar jaarverga dering, waaraan een feestelijk tintje vast zat. In zijn openingswoord wenste hij het lid G. Bökkerink een spoedige beterschap toe. Hij deelde mede, dat het koor medewerking zal verlenen bij het concert, dat de r.k. Gemeng de zangvereniging „Caeciiia" met Pasen zal geven. Bij de bestuursverkiezing stelden de heren H. Embsen en A. Klein Rouweler zich niet meer herkiesbaar. Hiervoor werden ge kozen Hein Brand en Johan Blokhorst. De heer Jan Tusveld werd herkozen. spr. een cadeau onder couvert overhandig de alsmede een blijvend geschenk. Mevr. Nijland ontving bloemen en nog een andere attentie. Namens de personeelsver eniging sprak de heer J. v. de Burg de ju bilaris toe. Spr. memoreerde de goede verstandhouding tussen de jubilaris en het personeel en bood hem namens het geza menlijk personeel een elektrisch scheerap- paraat aan. De heer Nijland was zeer verrast over de wijze, waarop aan zijn zilveren jubileum aandacht was besteed. De afd. Rijssen van de Ned. ver. van Huis vrouwen hield in de leeszaal van het Parkge bouw een filmavond. Vertoond werd de fraaie kleurenfilm: Duits- land-Vakantieland. De heer van Lunteren van de Ned. Reisver- eniging hield een inleidend betoog over het doel van vakantie houden en vertelde o.a. over zijn ervaringen in het Duitse plaatsje Rothenburg, waar het aldus spr. leek of de tijd 700 jaar heeft stilgestaan. Niet alleen voor hen, die oog hebben voor schilderachtig gelegen dorpen valt er veel te genieten In Duitsland maar eveneens voor de muziekliefhebber. De zeer toepasselijke muzikale omlijsting van de film gaf daar van een duidelijk bewijs. De film was een aaneenschakeling van schit terende opnamen in allerlei delen van Duits land o.a. Teutoburgerwoud, Sauerland, We- serbergland, Harz, Beieren enz. Aan het slot van de avond bracht de presidente van de afd. Rijssen Mevr. Thomas sen v.d. Wildt de heer van Lunteren dank voor zijn duidelijke toelichting en zij sprak de hoop uit, dat velen van de aanwezigen profijt van deze avond zouden hebben bij het maken van de plannen voor vakantie. Bij de politie is aangifte gedaan van het vernielen van de ruiten van een dragline waarvan de heer Ten Hove eigenaar is. Deze dragline is gestationeerd nabij de Koningsbelt, waar zandafgravingen worden verricht. Advertentie niitmiiillllULÖI M. de R, Gaarne zou ik onderstaande geplaatst zien als „ingezonden" naar aanleiding van het commentaar op de heer Otten van de heer V. Het is eigenlijk de moeite niet waard om op het schrijven van iemand te reageren, die niet anders dan achter de voorletter van zijn naam of in het laatje van een redactiebu reau durft schuil te gaan. Maar toch meen ik het ln dit geval voor de heer Otten te moeten opnemen, daar deze nog voor zijn principe durft uit te ko men en hiermede het geestelijk belang van iedere ingezetene beoogt. Volgens de heer V. ishet „Eeuwige Licht" het Christuskind, voor iedereen in de wereld gekomen. Maar zolang de heer V., op nog meer kerstbomen hoopt voor 1963, vrees ik voor hem of hij de betekenis van het Eeuwig Licht verstaat. Dat hij tracht de heer Otten in een kwaad daglicht te stellen, kan voor een ieder duidelijk wezen, wanneer men het ar tikel van de heer V. leest. Ook maakt de heer V. de heer Otten attent op de jeugd der S.G.P. deze opmerking ligt vanzelfsprekend beneden alle peil, om deze vanwege hun bal dadigheid van de straat te houden. Dit is natuurlijk voor de heer Otten ten enenmale onmogelijk. Ieder weldenkend mens kan dit begrijpen. Ook weet ons geacht raadslid en met hem alle andere leden der SGP wel dat de jeugd der SGP niet uitmunt boven alle an dere. Wat de jeugd betreft, heer V., ligt hier een terrein braak voor ons allen en ook voor U. Voor de gemeente Rijssen is echter te ho pen dat er uit de jeugd nog raadsleden komen met een principe wat gelijk is aan dat van de heer Otten. De holle frasen waar over de heer V. het heeft, kunnen we niet anders beschouwen dan een politieke stunt die hij gebruikt om de SGP in een kwaad daglicht te stellen. Dit zal U echter niet ge lukken heer V., zolang U met uw holle fra sen blijft vuren. H. PLUIMERS, Arend Baanstraat 47, Rijssen Met verbazing heb ik in uw blad van j.L 11 jan. het schrijven gelezen van de heer V. tegen de heer Otten, naar aanleiding van de Kerstboom versiering. Mijn verbazing geldt niet de belangrijkheid van het wel of niet hebben van een Kerst boom, maar de manier van reageren. Ten eerste vraag ik mij af, waarom de heer V. zo laf is om z'n naam te doen schuil gaan onder een V'tje en deze niet voluit durft te noemen. Wel noemt hij de naam van de heer Otten steeds voluit. Bovendien begrijp ik niet wat die S.G.P. jongeren, die zondags op straat lopen, te maken hebben met de heer Otten. De heer V. vindt dus, dat de fractie-leiders moeten toezien hoe de jeugd zijn zondag doorbrengt Wat zult u dan een gemakkelijke zondag hebben heer V. als uw fractie-leider op uw kinderen let zondags! Volgens mij dragen de ouders verantwoor ding voor de wijze waarop hun kinderen de zondag doorbrengen. Het is mij een raadsel, dat de heer V. die zegt het Kerstleest te zien als het teest van net Eeuwige Licht, zo liefdeloos en zonder begrip kan reageren op de mening van een ander. Met dank voorde plaatsing. J ANNIE LIGTENBERG. LISSE.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3