F1 LM NIEUWS K?.£!;Dgmp° Tien goede voedingsvoornemens Vrijdag: Zes zwarte ruiters Jaarvergadering v.v. Sportclub Rijssen Ur;iTAS-JEUGD VIERDE FEEST Woensdag: Wilde Onschuld Gevonden voorwerpen INGEZONDEN: Dierenbescherming De boom des aanstoots bediende bomen ahob M KERSTBOOM (II) I nuia-ncmoien- iip^n ZONDAGSDIENST TONEELUITVOERING Pagina 3 - BLAUWKAPEL - bomen gestoten bomen geopend -xxdctll 1 JÜÓ Ben Lane, koeiendrijver en paardentem mer, heeft in de woestijn zijn paard moe ten afmaken. Bij een rotskloof ziet hij een kudde wilde paarden, waarvan hij er één temt, maar als hij wil wegrijden zijn er zes geweren op hem gericht. Een groep man nen onder leiding van Mustanger beschuldi gen Lane van paardendiefstal en zij willen hem opbrengen, doch één man van .de groep, Frank Jesse steekt daar een stokje voor. Frank en Lane gaan er samen vandoor. In het stadje Perdido worden zij die avond aangevallen door twee onbekenden. Jesse en Lane begrijpen er niets van, maar bij het volgende revolvergevecht schieten zij hun belagers neer. Er komen moeilijkheden over de betaling van de begrafeniskosten, waarbij plotseling een jonge vrouw verschijnt, die alles betaalt en die dan Frank en Ben vraagt om haar naar Del Corbe te brengen, naar haar man. Het gebied tussen Perdido en Del Cor be is zeer gevaarlijk door het optreden van bloeddorstige Indianen, maar de beide man nen zwichten voor het hoge bedrag dat de jonge vrouw, Kelly, hen biedt. Op weg naar Del Corbe wil een groep Indi anen Kelly ruilen voor een paard en later komt het tot een vuurgevecht, waarbij Kelly er kennelijk op uit is om Jesse te doden. Lane verhindert dat en redt Jesse, die van deze aanslag onkundig is. Kelly wordt ge wond door een Indiaanse speer. Het raadselachtige van Kelly's daden wordt duidelijk als zij Lane bekent, dat haar man dood is neergeschoten door Jesse, die voor dat doel „gehuurd" was door twee man nen, die met Kelly's man ruzie over een kaartspel gekregen hadden. Zij bekent ook haar niet zeer fraaie verleden. Ook Lane vertelt van zijn leven. Zijn doel is om metter tijd in Mantana nog eens een eigen ranch te bezitten. De verhouding tussen Lane en Jesse wordt iets meer gespannen. Als blijkt, dat Del Corbe door Indianen omsingeld is, aarzelt Lane om verder te gaan en Kelly aan grote gevaren bloot te stellen. Zodra Jesse dit bemerkt slaat hij Lane neer en maakt zich met Kelly uit de voeten. Lane komt bij en gaat hen achterna. Hij vindt Kelly op de grond. Vrezende, dat zij dood of gewond is, neemt hij haar in zijn armen. Zo vindt Zaterdag jl. hield de V.V. Sportclub Rijs sen haar jaarlijkse ledenvergadering in het hotel Gijsbers. Nadat de voorzitter de heer Ditsel de ver gadering had geopend en hij de talrijke aan wezigen een hartelijk welkom had toegeroe pen, memoreerde de voorzitter de behaalde resultaten in het jaar 1962. Kritiek oefende de voorzitter uit op ver schillende leden die zelden of helemaal niet op de training komen. Dat onze elftallen mo menteel zo slecht op de ranglijst staan ge klasseerd, is oa.. de oorzaak van onvoldoen de lichaamsconditie. Toch zag de voorzitter ondanks de moei lijkheden die er bestaan, dat er nog wel ani mo bestaat voor de V. V. Sportclub Rijs sen, gezien de goede opkomst op deze ver gadering. Tot besluit verzocht de voorzitter alle leden van de Sportclub hun beste krach ten te geven, zodat het jaar 1963 een goed jaar mag worden ook voor onze vereniging. Hij wenste de 2e voorzitter de heer Brug- geman die in het ziekenhuis is opgenomen een spoedig herstel toe. De secretaris deed hierna verslag van de vorige algemene ledenvergadering van 18 juli 1932, welke door de vergadering onver anderd werd goedgekeurd. Naar aanleiding van het aftreden van de heer Koster als penningmeester in verband met zijn werkzaamheden gaf hij een kort verslag van de kas, waarna de heer E. de Jong als tijdelijk penningmeester werd be noemd. In plaats van de heer J. Kreijkes werd als bestuurslid benoemd de heer B. G. Tij hof. Doordat de contributieophaler en de ter reinknecht beiden voor hun functie hadden bedankt werd in hun plaats gekozen de heer J. Kosterbok en G. Schotman. Het bestuur van de Sportclub Rijssen sprak de wens uit dat de nieuwe voetbal terreinen spoedig klaar zullen zijn en dat deze in gebruik kunnen worden genomen bij de aanvang van de nieuwe competitie. Ter versteviging van de kas zal in dit jaar een loterij worden gehouden terwijl te vens een aanvang zal worden gemaakt om in de zomer enkele dubbel-kampen te hou den. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. Het was een goede gedachte van het be stuur van de afdeling Rijssen van „Unitas" om de kinderen boven de zes jaar van haar leden, een feestmiddag aan te bieden in het gebouw „Jeruël", ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. De leiding van deze feestelijke bijeen komst was bij de heer A. J. Dangremond in goede handen, welke, na een kort welkomst woord, met verschillende spelletjes de jeugd op prettige wijze wist bezig te houden. Een wedstrijd, tussen de verschillende scho len in hersengymnastiek werd gewonnen door de combinatie Banisschool-Schildschool, terwijl de Oranjeschool de tweede plaats bezette. Ter afwisseling werden door de heer Van de Eist uit Nijverdal enige lachfilmp- jes vertoond, welke bijzonder in de smaak vielen, zoals te begrijpen is. Nadat in de pauze allen getracteerd waren op limonade en koek. kreeg aan het einde van het feest elk kind verschillende versnaperingen en 'n ballon mee naar huis. Door de bestuursleden en de wijkagenten, werd terzelfdertijd aan de kinderen beneden de zes jaar een verrassing thuis gebracht. Door de leden, werd deze geste van het bestuur om bij dit 25-jarig jubileum, ook de kinderen niet te vergeten, zeer op prijs ge steld. Jesse hen.^ Het komt tot een conflict want Jesse wil Kelly voor zichzelf hebben. Lane weigert toe te geven. Een spannend revolverduel volgt. Jesse wordt door Lane ge dood. Kelly vliegt in Lane's armen. Welis waar dreigt een plotseling optreden der In dianen hun rust te verstoren, maar dat loopt nog goed af en Lane's voorstel om naar Mon tana te gaan wordt door Kelly graag ge accepteerd. Inuk, een jonge Eskimojager, is op zoek naar een vrouw. In een land waar voedsel uiterst schaars is, worden meisjes vaak bij de geboorte gedood, daar men later geen voedsel voor hen zal hebben. Mannen vor men dus de meerderheid en een man die een vrouw heeft leent haar uit aan zijn vrienden om te „lachen" zoals zij dat noe men. Ook Inuk leende andermans vrouwen, maar nu wil hij zelf een vrouw hebben die hem op zijn lange tochten kan vergezellen. Op zeke re dag komt Powtee, een Eskimovrouw uit het zuiden, met haar twee dochters, Imina en Asiak, op bezoek bij zijn vriend. Asiak bevalt Inuk en zij wordt zijn vrouw. Haar moeder staat haar af voor walwissenbeen, een walruskop en een amulet dat haar zal beschermen tegen gevaren. Inuk heeft dus nu een vrouw en met haar levert hij een wan hopige strijd tegen de meedogenloze natuur van het Poolland, op zoek naar voedsel. De berenjacht is gevaarlijk, maar Inuk kent geen vrees en voor Asiak trotseert hij alles. Van een andere jager verneemt hij, dat de blanken een geweer geven in ruil voor vos- sehuiden. Daarom brengt hij de ganse zomer door met jacht te maken op vossen, want met dit vreselijke wapen zal alles veel gemakkelijker worden. Als de herfst nadert maakt het gezin zich gereed om de reis naar het zuiden, waar de blanken wonen, te ondernemen. Sa men met Powtee, de oude moeder van Asiak trekken de beide jonge mensen naar ver re dorp van de blanke man en daar komen zij voor het eerst in aanraking met de be schaving, die zij niet begrijpen en die hen met onrust vervult. Volkomen onbegrijpelijk zijn voor hun de woorden van een missionaris die hen tracht te bekeren. Heel doodgewoon biedt Inuk hem zijn vrouw aan en deze maakt zich plichtsgetrouw ge reed om met hem te „lachen". Verschrikt wijst de missionaris 't voor hem zo vreemde voorstel af. Asiak, vreselijk beledigd en in haar vrou weneer gekrenkt, barst in tranen uit en Inuk, door woede verblind, smijt de ondank bare blanke met geweld tegen de wand van de igloo, die dadelijk met bloed besmeurd is. De missionaris is dood In allerijl vertrekt Inuk met de zijnen naar het onherbergzame Noorden. Asiak verwacht een baby en de oude Pow tee, oud en afgeleefd, besluit, volgens Es- kimogebruik, een einde aan haar bestaan te maken. De onmenselijke wet van hun ras getrouw, begeleiden Inuk en Asiak de oude moeder naar een uitgestrekte ijsvlakte en laten haar daar achter. Powtee stort geen enkele traan. Beschermkapje kentekenverlichting, Bouw tekening, een witte fietspomp, een bruine portemonnaie met inh. een klein wit vuist handschoentje, 'n witte wollen das, hoofd doek, zwarte damestas met inh. blauwe bar ret, groene fietspomp, wollen terra hand schoen, beige kinderportemonnaie, regenjas met centuur, grolse wanten, geel-bruine kin- derwant, grlose kinderwanten, blauwe kin- derwant, grolse kinderwanten, blauwe kin- meshandschoen, rechter bruine glacé hand schoen, groene sjaal, kinderhandschoen wit, handschoenen kleur zwart, bosje sleutels, grijze vingerhandschoenen, blauwe kinder wantjes. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen zijn te verkrijgen aan het groepsbureau der rijkspolitie te Rijssen, Wierdensestraat 7, op werkdagen tussen 18.0020.00. Niet te lefonisch. Het bestuur van de afdeling Rijssen van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren dankt bij dezen allen die in deze barre winterperiode meewerken aan de voe dering van de hongerende vogels. In het bij zonder past een woord van dank aan de le den van de plaatselijke politie, die in deze tijd geen moeite te veel is als onze gevleu gelde vrienden geholpen moeten worden. Verder spreken wij onze waardering uit voor de hulp, die het onderwijzend personeel van de plaatselijke scholen biedt bij de in zameling van het nodige voedsel. Ook de kinderen die er voor zorgen dat het voedsel in zo grote hoeveelheden binnen komt, kunnen zich van onze erkentelijkheid overtuigd houden. Wij spreken de hoop en verwachting uit, dat allen die aan de spontane voeractie deel nemen, hieraan zullen blijven meedoen zo lang de weersomstandigheden dit noodzake lijk maken. Tot onze zpijt moeten we bij de bovenom schreven dank tenslotte ook nog een ander geluid laten horen. Er zijn in deze gemeente helaas ook nog individuen die zich niet ontzien om de heer sende nood in de dierenwereld te misbruiken en de door de honger minder waakzame vogels te vangen. Wij hebben de politie verzocht om tegen deze zo onsportieve elementen streng op te treden. HET BESTUUR. De kerstboom heeft in Rijssen ergernis en opschudding veroorzaakt, omdat volgens de heer Otten, fractie-leider van de S.G.P. zich daar veel mensen aan hebben geërgerd. Dit is jammer, want als men zich ergens aan ergert, dan is dat niet best. Persoonlijk geloof ik daar niet veel van, want wie zal zich ergeren aan een kerst boom? Het zal wel een stuntje van de heer Otten zelf zijn. Dat Rijssen orthodox is behoeft de heer Otten ons niet te vertellen, dat weten we allemaal wel zo wij hier wonen en werken. Ook is het een bekend feit, dat de kerst boom in geen enkele kerk wordt binnenge haald, dat is ook niet nodig. De kerstboom heeft met het kerkelijk leven dan ook niets te maken. Toch schijnt de heer Otten de kerstboom en de geboorte van het Christuskind met el kaar te verbinden, want waarom anders die felle reactie? Het kan natuurlijk ook zo zijn, dat de heer Otten er zelf niets van gelooft en dat hij zich nu ergert aan de geplaatste kerstbo men. Ik betwijfel of hij de betekenis van het kerstfeest wel ten volle begrijpt. Holle fra sen van zondig en meer van die goedkope woorden liggen voor in de mond van de heer Otten, dat weten we maar al te goed. Voor mij persoonlijk en vele andere Rijs- senaren is kerstfeest het feest van het licht, het is het teken van het Eeuwige Licht, dat in de kersnacht daagt. Christus is voor ons allen geboren, ook voor u heer Otten. Ik zou zeggen heer Otten laat die kerst boom nu maar rusten, er liggen voor u als fractie-leider nog wel ander terrein braak. Begin nu eerst eens met bepaalde S.G.P.- jongeren op zondagavond van de straat te halen. Ik geloof dat zich op de Oosterhof weg meer mensen zullen ergeren aan die troep, die daar zondags rond scharrelt, dan aan het plaatsen van enkele kerstbomen in de Wierdensestraat. U kunt als fractie-leider daar zeker een steentje toe bij dragen. Of het moet u natuurlijk niet interesseren. Ik ben blij dat er zoveel andere S.G.P. families zijn in Rijssen die uw standpunt niet delen. Ik ben dankbaar gestemd, dat de overige raadsleden, die niet tot uw fractie behoren, niet met u meegingen in uw ergernis. Dit is een ware verademing voor het orthodoxe Rijssen. Velen spreken met mij de wens uit, dat burgemeester en wethouders van Rijssen met kerstfeest 1963 nog meer kerst bomen zullen laten plaatsen op verschillende punten in Rijssen. V. Naam en adres bij de redactie bekend. 1 SS3S3S53E5S y. sv s f 'y- s '•■'y'f Vert-.Vei In Verkeer- 0[ Plil 2*2 Als u hoort tot degenen, die een nieuw jaar met nieuwe moed en goede voornemens willen beginnen, komen wij enige suggesties brengen op het gebied van de voeding. Mis schien kunt u een of meer van onderstaande A d v ertentie Het gedeelte van de raadsvergadering in Uw blad van zaterdag j.l. is mij niet ge heel duidelijk wat de klacht betreft van en kele raadsleden tov de geplaatste kerst bomen in Rijssen op straat. Zijn zij er uit geloofsovertuiging op te gen dat een kerstboom niet op straat maar wel in huis of in de kerk een plaats vindt of zijn zij er op tegen omdat de kerst boom van heidense oorsprong is. In het laat ste geval kan ik mij hun klacht dan inden ken, ofschoon ik er persoonlijk geen bezwaar tegen zou hebben. Maar als de kerken en ik bedoel nu niet een bepaalde kerk, zouden moeten opruimen wat van heidense oorsprong is en wat de kerken is binnengeslopen, zonder wat wij daar enige aanstoot aan nemen, dan denk ik dat wij vele kerken na de schoonmaak niet terug kenden. Willen zij, die zich voor orthodox of cal vinistisch uitgeven er wel aan denken dat wanneer zij in de tijd van Calvijn hadden geleefd en Calvijn was in z'n tijd modem, met de gewoonten en zeden en gebruiken van nu zowel met gebruik van fiets, telefoon, microfoon, auto en machines, enfin noemt u maar op, zij hu n leven op de brandstapel hadden geëindigd omdat al deze zaken, ge zien door de bril van die tijd „des duivels" zijn. Een geloof, beweging of leerstelling kan, wil zij niet ten ondergaan, niet ortodox zijn. Een geloof of wat dan ook is als een huis, waaraan steeds vernieuwd verbeterd en ver anderd wordt, alleen het fundament is van een onvergankelijke en eeuwige wijsheid. Maar zij die het oorspronkelijke huis niet willen aanpassen met verbetering, vernieu wing en verandering en het in oorspronke- lyke staat willen laten, zullen eens tot de ont dekking komen, 't huis op instorten staat, al blijven de fundamenten ook gaaf. Met dank voor de plaatsing. H. OLDEKAMP. 3Mf Op eert verkeersweg bij Londen worden proeven genomen men een waarschuwingssysteem, dat de weggebruikers over een afstand van enkele kt'.',meters van te voren waai chuwt. dal er een ongeval heeft plaatsgevonden De grote waarschuwingsborden worden bediend vanaf een centrale politiepost. De mensen op de post krijgen hun meldingen van de politie, de eerste, hulp of de voorbijgangers op de plaats van 't ongeluk, die eventueel gebruik kunnen maken aan dp. wa.a/r^r.huuiiYi.oxhnrd.o'n ie van van cI J vjj we yiuuhj vuil, i> een telefoon, -welke aan de waarschuwingsborden is aangebracht regels in uw plannenlijstje een plaats ge ven - of houdt u er zich al aan? 1. Wanneer u na de feestdagen op de weegschaal gaat staan en ziet dat de wijzer wel wat erg ver doorslaat, neem u dan voor om minder vetten en zoetig heid te gaan eten en niet te bezuini gen op (karne)melk, vlees, vis en eie ren, groente en fruit. 2. Wanneer u een kleuter thuis hebt, die niet wil eten, geef hem dan kleinere por ties en maak u niet bezorgd wanneer hij eens naar uw smaak wat erg weinig eet. Uw ogen zijn vast veel groter dan zijn maag. Als een kind aan de maal tijden geen trek heeft, komt dat in vele gevallen doordat hij „tussendoor" te veel heeft gegeten. 3. Zorg ervoor, dat geen van de gezins leden zonder ontbijt - en zo nodig ook zonder gezellig en voldoende lunchpakket of broodtrommeltje - de deur uit gaat. 4. Wanneer u aan het ontbijt alleen zoete beleggingen op de boterham geeft en thee of koffie drinkt, stap dan eens over op hartig beleg: kaas, pindakaas, ei of vlees waren en geef bij voorkeur melk in een of andere vorm (melkdrank, pap of yog hurt). 5. Wanneer u een dochter van 14, 15 jaar hebt, die een goede eetlust heeft en aan de lijn wil doen, laat het haar dan niet zoeken in een beperking van de maal tijden, in minder eten en drinken van het gewone voedsel dus, maar in meer lichaamsbeweging. 6. Beschouw vitaminepreparaten niet als een noodzakelijk bestanddeel van het da gelijks menu. Zorg, dat de voeding ook zonder die preparaten goed is: voldoen de gevarieerd en samengesteld uit nor male levensmiddelen kan hij dat zeker zijn. Alleen vitamine D moet u de kin deren apart geven. U weet het: R in de maand, dat levertraan óf een vitamine D-premaraat óf hoogtezon. Niet alle te gelijk. 7. Wanneer uw kinderen nog niet aan snoep verslaafd zijn, neem u dan voor, ze er ook niet aan te wennen. Willen ze iets tussendoor, geef ze dan bijvoorbeeld wat rauw fruit, rauwe groente, rozijnen of nootjes (als ze zich er niet meer in kunnen verslikken). Als zoetigheid zijn koek en biscuitjes bij een beker thee, melk of vruchtesap te verkiezen boven zuurtjes en dergelijke kleverige lekker nijen. 8. Zorg dat de maaltijden niet alleen uit slappe zachte kost bestaat zoals stamp pot en pap en zorg dat er iedere dag iets hards te kauwen is ook voor de vol wassenen; werk voor de tanden en kie zen, ook werk voor de darmen. 9. Neem u voor om 's winters net zo veel verse groente te eten als 's zomers van alle beschikbare soorten gebruik te ma ken en ze met evenveel zorg toe te be reiden. 10. En lest best: gebruik de maaltijden niet om klachten en standjes te spuien Maak ze vooral gezellig! Advertentie W of schron! 7 PU RO" De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dierenarts J. Siebelink, Wierden, tel. 05496-298. In het Parkgebouw gaf de Holtense to neelvereniging DIO dinsdagavond een opvoering van het komische stuk „De Suk kel van Dick Faber. Er was veel jeugdig publiek voor deze geslaagde uitvoering, die in het kader stond van de actie „Open het dorp". De volwassenen lieten echter ver stek gaan. In het stuk draait alles om neef Daantje, die op uitnodiging van tanta Amalia de vakantie bij haar doorbrengt. Ondertussen heeft zij ook haar nicht Puck geïnviteerd. Haar bedoeling is als huwelijkmakelaarster op te treden. Neef Sukkel ontpopt zich als een grote sukkel, die het helemaal niet ligt met vrouwen om te gaan. Het gevolg is vanzelfsprekend dolle situa ties, o.a. de rookles, die de lachspieren in beweging brachten. Vooral Egbert Belt nan al- „De Sukkel", liet kostelijk spel zien Ook het spel van Hennie Beltman, als Puck dwong bewondering af. De overige spelers en speelsters zorgden ervoor, dat de Holten- se toneelvereniging een goede indruk in Rijs sen achterliet.

Weekblad voor Rijssen | 1963 | | pagina 3