FILM NIEUWS OM 5 UUR TE SLUITEN MEISJES UIT HONGKONG VINDEN BESCHERMING IN WUPPERTAL GfSIOTEN MEISJE 0, TE M0RSCHE OLIEBOLLEN J0IGEN P0LYGAZ M. BAAS OP 0UDSJMRSD/SG BUITENGEWONE SCHOMMELINGEN IN DE HOGERE LUCHTLAGEN Een goed tehuis en 80 DM per maand oudejaarsdag hartelijk dank GASKACHEL slagerspink Te koop T.V. Meer dan 20 jaar Viert Oud en Nieuw Banketbakkerij MEINDERS Autorijschool J. A. VOORTMAN Voor lekkere nette Ter Horst Zowel in de temperatuur als luchtdichtheid Pu Vrijdag en zaterdag de film ..Freddy en de miljonair' Nieuwjaarsdag s middags de film „Door *t dolle heen Nieuwjaarsdag s avonds de film „De man met het ijzeren masker Woensdag de film „De Kinderlokker" CONCERT RIVO werd koploper in Almelose competitie Wijziging clubwerk- programma ADVERTEREN DOET VERKOPEN BINNENBRAND W-L.U 1\ Eenvoudig en nuchter, maar pienter en aantrekkelijk voor rijke, geblaseerde meis jes, zo verschijnt de zahger-acteur ï^reddy Quinn ditmaal in de nieuwe Ufa-Filmexfilm „Freddy en de Miljonair", die onder regie van Paul May op het zonnige Italiaanse eiland Ischia tot stand kwam. Wanneer Freddy door omstandigheden midden in het „zoete leven" van een miljonair en zijn profiterende aanhang terechtkomt, zijn de verrassende en ook charmante avonturen niet van de lucht, maar het einde van de vakantie trekt alles weer recht: de serieuze en eenvoudige han delscorrespondent stapt naast zijn lieve verloofde weer terug in het gewone leven dat hem lief is. Meyer IV - ter onderscheiding van de an dere Meyers op het moderne handelskantoor heet de eenvoudige, maar pientere corres pondent in vreemde talen, maar ook de lieve Edith, de directie-secretaresse, blijft hij „Meyer I". Vooral wanneer hij, in afwezig heid van de baas, zijn fantasie de vrije loop laat en de verrukkingen schildert van de we reld, die hen beiden wacht, wanneer ze straks hun vakantiereisje maken! Maar die vakan- tiedroom krijgt abrupt einde, wanneer Edith plotseling onmogelijk kan worden gemist, zo dat hij op haar aandringen - als eenzame vrijgezel met zijn autootje, zijn tent en zijn hengelspul naar Italië trekt - naar Ischia, waar niet alleen de romantiek van zon en natuur, maar bovendien een onverwacht ge zelschap hem wacht. Wanneer hij met een paar duizend lire de welgedane en puissant rijke heer John St uit de nood helpt door een vasthoudende Italiaanse politie-agent die zijn boekje trekt voor vissen-zonder-vergunning komt hij de volgende dag, vanwege het geleende geld, in de droomvilla van de miljonair terecht en de eenvoudige, maar stoere jongeman is op het zelfde ogenblik omringd door de genotzuch tige, zwaar-profiterende aanhang van de rij ke Mr. Stone. Achtervolgd door de overbo dige dieetvoorschriften van een modedokter en geprikkeld door de jazz-orgieën van de „cercle" van zijn dochter Silvia, omgeven bovendien door pluimstrijkende valsspelers en andere louche „dolce-vita-anen", vindt John Stone in deze rechtschapen en nuchte re vakantieganger een dankbare steun, die hem wat ruggegraat geeft. Onbewust impo neert Meyer eigenlijk iedereen, zelfs de zie- kelijk-geblaseerde Silvia, die op het punt staat van haar op handen zijnde huwelijk met een leeghoofdig miljonairszoontje uit Zuid-Ameri. ka een soort mode. en publiciteitsstunt te maken. Stan en Ollie bestellen kamer in herberg. Bij invullen valt de inkt over 't boek en er voigt een grote smeerpartij. Zij bemerken dat herbergier 'n meisje tegen haar wil, wil trouwen en weigeren als ge tuigen op te treden, waarna hevige vechtpar tij volgt en de vrienden vlug aan de haal gaan met achterlating van bagage en geld. Berooid komen zij 'n vriend tegen, die hun geld leent, onder voorwaarde dat één van hen 's avonds in bokswedstrijd optreedt. Nu is Stan weer degene die zal boksen en Ollie degene die lekker eten mag! Hun tegenstander in de ring blijkt.... de herbergier te zijn! Deze wil korte metten met hun maken en vult één handschoen met ijzer, doch wanneer de handschoenen op de grond vallen, grijpt Stan de verkeerde en doet verwoede aanvallen op de herbergier, die niet weet waar hij 't zoeken zal en knock out wordt geslagen. Voor hun laatste geld willen Laurel en Har dy bier gaan brouwen wat in het droog gelegd Amerika een zeer winstgevend bedrijf is. Laurel belast zich met de verkoop en levert enkele flessen aan een politle-agent, die hij voor een conducteur aanziet. De bei de compagnons worden gearresteerd en ver oordeeld tot gevangenisstraf. Nadat zij alle formaliteiten met hun gebruikelijke linksheid doorlopen (hebben en om beurten de woede vrn de gevangenis-directeur en van de be wakers opgeroepen hebben, brengen zij ook de „tijger", hun celgenoot tot razernij, het geen het leven in hun nauw verblijf niet bepaald aangenamer en gemakkelijker maakt. De oude hertog van Pinerolo, wiens vor stendom aan Frankrijk grenst is door ziekte niet in staat zelf zijn gebied te rege ren en dit is een kolfje naar de hand van Graaf Astolfo, een sluwe intrigant, die er niet alleen op loert om de macht over te nemen, maar die zelfs met de Franse mi nister Colbert het verhaal speelt in de eer ste helft van de zeventiende eeuw - al af spraken gemaakt heeft, waardoor het Italiaan se gebied in Franse handen zal komen en Astolfo zal daar natuurlijk wel bij varen. De Hertog heeft twee kinderen, een zoon Marco en een dochter Christina. Marco vertoeft met zijn vriend Andrea de Clermont in Frank rijk, waar hij van de verraderlijke samen zwering tussen Astolfo en Colbert op de hoog. te komt, doordat een brief van Colbert, waar in alles beschreven staat, in zijn handen valt. Naar Pinerolo terugkerend worden hij en zijn vriend Andrea aangevallen door ban dieten die door Astolfo gehuurd waren. Hij kan de brief nog ongemerkt in een kapelletje op het land gooien, maar wordt tenslotte gevangen genomen én door Astolfo opgesloten. Zijn vriend Andrea gewond, ont komt en zint op middelen om Astolfo aan de kaak te stellen. Dat is echter een moei lijke taak, want de graaf is even sluw als geraffineerd en gemeen. Het blijkt dat hij een duivels plan heeft uitgedacht. Ten eerste wil hij de oude Her tog uit de weg ruimen door hem langzaam te vergiftigen, waarbij de hofdame Stefanie zijn gewillige handlangster is. Ten tweede hoopt hij de knappe Christina te trouwen, die vooralsnog van hem walgt en ten derde sluit hij niet alleen de gevangen Marco op in een kerker, maar hij bedenkt een vreselijke mar teling. Diens hoofd wordt in een ijzeren mas ker gesloten. De tienjarige Jean Carter geeft haar ou ders een schrik als zij vertelt, dat de oude mijnheer Olderberry haar vriendin Lucille naakt heeft laten dansen in ruil voor snoep goed. Na de opvatting dat Olderberry 'n ge vaar is voor alle kinderen van het stadje gaat de heer Carter naar de politie. Maar politiechef Hammond laat doorschemeren, dat de familie Olderberry zeer gezien is; dank zij haar ondernemingsgeest is dit Ca nadese stadje welvarend geworden, bijna ie dereen betrekt zijn loon van 'n bedrijf der Olderberry's. De Carters daarentegen zijn pas uit Engeland gekomen. Als blijkt, dat Olderberry al eerder in een sanatorium is opgenomen geweest, besluiten de Carters door te zetten en maken er een rechtzaak van. Olderberry's zoon Richard probeert de Car ters te bepraten hij wil zijn vader niet la ten „opbergen"; tenslotte dreigt hij dat het hard tegen hard zal gaan in de rechtzaal en dat Carter niet als hoofd der school ge handhaafd zal worden. Allerwegen ondervin den de Carters tegenwerking. De ouders van Lucille willen niet deelne men aan het proces; het sanatorium waar Olderberry sr. verbleef, verschuilt zich ach ter vaagheden. In de rechtzaal stelt de ad vocaat van de Olderberry's Jeans verklarin gen in zulk 'n scheef daglicht, dat de Car ters hun klacht intrekken om het kind te sparen. Carter neemt ontslag en de famlie maakt zich gereed naar Engeland terug te keren nog eenmaal fietsen Jean en Lucille aan de rand van het bos. Opeens staat daar de oude Olderberry en houdt een zak snoepgoed uitgestrekt. Geschrokken vluchten de meis jes het bos in. Hij achtervolgt hen. Die avond vindt de politie Jean uitgeput, maar ongeschonden in het bos.... Lucille daar entegen is door de bezeten oude man ge wurgd. Sprakeloos staat de bevolking tegen over dit drama. En de radeloze Richard ziet eindelijk in dat zijn vader een psychopaat is die niet vrij mag rondlopen. De Rijssense r.-k. gemengde zangvereniging „St. Caecilia" en de r.-k. Enterse gemengde zangvereniging „Amicitia" hebben Tweede Kerstdag een gezamenlijk concert gegeven in het Sanatorium te Hellendoorn. Vanzelfsprekend stond het concert in het te ken van Kerstmis. In de hal van het sanato rium werden een vijftal Kerstliederen ten ge hore gebracht. Begonnen werd met Stille Nacht, dat 4-stemmtg werd gezongen en onder leiding van de heer G. Hulsink, die directeur van beide koren is. Tot slot werd nog een Italiaans nummer ten gehore gebracht. Het concert werd door de patiënten zeer op prijs gesteld. Door de directie van het ziekenhuis werden allen langs de diverse afdelingen rond geleid. Het eerste zestal van RIVO heeft zich vrij dagavond aan de kop van de eerste klasse van afd. Almelo van de Nederlandse Volley- balbond geplaatst. In een bijzonder span nende en technisch op hoog peil staande wedstrijd werd koploper Lavolé in drie sets verslagen, waardoor deze twee ploegen met de Zwaluwen aan de leiding gaan. Bij de Rijssenaren was deze avond niets te bespeuren van een zwak begin. Integen deel, al direct werd fel op de aanval ge speeld en gesteund door uitmuntend werk van Leusink aan de opslag ging de eerste set met 15-6 naar RIVO. In de tweede set lukte het niet zo best. Even was de concentratie zoek en dat be tekende al direct een achterstand die niet meer in te halen was. Lavolé won tenslotte met dezelfde cijfers, als waarmee de eerste set verloren werd, 15-6. In de derde en beslissende set rees het spelpeil tot grote hoogte. RIVO nam een klei ne voorsprong, maar enkele goede smashes van Wienk zorgden ervoor dat bij de vak wisseling de stand 8-6 voor Lavolé was be reikt. Maar toen trok RIVO alle registers open. Dreunende smashes van Nijsink en Rooslnk brachten eerst de balans weer in evenwicht en tenslotte kon Nijsink met een kogelharde smash de vijftien punten voor de Rijssenaren vol maken, 15-11. Verheugender dan de overwinning, was echter de vorm die het zestal van onze plaatsgenoten ten toon spreidde. Een uit muntende conditie ging gepaard met een zeer goede techniek, waardoor vele Almelo se smashes niet alleen maar gevangen kon den worden, doch tevens gelijk weer tot RIVO-aanvallen omgezet. In deze vorm spe lend zit er voor de mannen van trainer Bakiewicz zeker een kampioenschap in en mogelijk zelfs een promotie naar de over gangsklasse, waardoor het Rijssense volley bal weer op landelijk peil getild zou worden. Er zijn enkele wijzigingen gekomen in 't programma van de stichting „Club- en Buurt huiswerk Rijssen", welke ongetwijfeld voor enkele jongens en meisjes belangrijk zijn. De op woensdagavond geplande handenar- beidgroep wordt met Ingang van 9 januari a.s. veranderd in een teken, en knutselgroep. De teken, en schildergroep, welke op vrij dagavond was gepland, komt hiermede te vervallen. Jongens en meisjes, die alsnog willen meedoen aan de teken, en knutsel- activiteiten, kunnen zich dus aanmelden op de eerstvolgende avond, woensdag 9 januari a.s. van zeven tot acht uur in het Clubge bouw „Margriet" aan de Lentfertsweg. De zang. en spelgroep van de stichting onder leiding van mevrouw Lugtigheid me- vrouw Steenhuizen en mejuffrouw Waan- ders, is doende met de repetities voor de uitvoering van de kinderoperette „Prinses Ro- zelijn". Indien er nog meisjes zijn, die hier in willen meezingen, hebben zij een laatste mogelijkheid om zich aan te melden op vrij dagavond, 4 januari a.s. van half zeven tot half acht in het Gymnastiekgebouw aan de Schoolstraat. Zie ook de in dit blad voor komende advertentie. TOEN ZIJ ZESTIEN JAAR was verloor Lois Chang haar vader. Hij werd doodge schoten. Met haar moeder en vier broertjes en zusjes vluchtte zij voor de communis ten uit de provincie Kanton naar Hongkong. Haar moeder werd het slachtoffer van de ontberingen tijdens de vlucht. Zij stierf in het vluchtelingenkamp. Na jaren van ellen de kwam in het leven van Lois Chang, zoals zij hetzelf noemt „een goede wending". Met elf andere Chinese meisjes waar van de meeste eveneens wees zijn, wordt de 22-jarige Lois Chang thans in Wup pertal tot verpleegster opgeleid. Vooralsnog brengt zij met twee lotgenoten Cathrine Wong 21 jaar, en Grace Lau (19 jaar) in blainvlinnen jurken gestoken, witte kapjes op het zwarte glanzende haar, in drie af delingen van 't Bethesda-diaconessenzie- kenhuis het eten aan de patiënten. TOEN MEN HEN de kamer liet zien, die zij met zijn drieën bewonen, vroegen de meisjes ongelovig „is die voor ons drieën helemaal alleen?" In Hongkong woonden zij met zijn vijftienen in een even groot ver trek. In de flatgebouwen, die voor vluchte lingen in het overbevolkte Hongkong worden gebouwd, wonen soms vel twee honderd ge zinnen vaak met tien en meer kinderen. De ze meisjes werden uit zo'n pakhuis van men sen gehaald door een 54-jarige Duitser, die zij de „hongerdominee van Hongkong" noe men. Ds. Karl Ludwig Stumph is als predi kant voor de vluchtelingen door de Luther se Gereld bond naar Hongkong gestuurd. De jonge meisjes in Wuppertal spreken vol verering over de man, die met 200 mede werkers de vluchtelingennood tracht te le nigen. STUMPH, die in Mannheim werd geboren, ging oorspronkelijk als zakenman naar Chi na. Zijn ontmoeting aldaar met een theoloog die Joodse vluchtelingen hielp, had op zijn verdere leven beslissende invloed. Hij ver liet zijn goed-betaalde baan, werd leken-pre- dikant en na een theologische studie ten slotte predikant in China. DR. EUGEN ROSE, zijn ambtsbroeder in Wuppertal, kwam op de gedachte „ten ein de op onze wijze tot de ontwikkelingshulp bij te dragen" aan Ds. Stumph te vragen vluchtelingenmeisjes uit Hongkong naar Duitsland sturen, waar zij een verpleegster opleiding krijgen Eerst werken zij twee jaar in de praktijk van een ziekenhuis, dan komt de opleiding, die drie jaar duurt. IN WUPPERTAL werken niet alleen Chi nese meisjes in het Bethesda-ziekenhuis, maar ook in een aantal tehuizen voor bejaarden, van meisjes en gereclasseerden. Zij krijgen van Dr. Rose regelmatig Duitse les Wegens de taalmoeilijkheden - de meisjes spreken alleen Kantonees, - kan men ze nog niet direct „op zaal" laten werken. Met die taal lessen begon hij dirct na hun aankomt. Hij begroette zijn beschermelingen in perfect Mandarijn-Chinees, maar zij verstonden er geen woord van. AAN DE MEISJES is gevraagd zich inner lijk op een verblijf van vijf jaar voor te be reiden. Behalve vrije kost en inwoning krij gen zij 40 DM zakgeld per maand en wordt 80 dm. per maand voor ieder van hen op een spaarbankrekening gestort. Na vijf jaar krijgen zij dan 5000 DM mee naar huis. Maar wanneer zij eerder heimwee zou den krijgen", zo zegt Ds. Rose, „dan kunnen zij dit geld natuurlijk ook eerde opnemen". Tot dusver vroeg nog geen een of zij naar Hongkong mocht terugkeren. Met grote blijdschap en dankbaarheid geven de heer en mevr. NOUHUYS- JONKER, kennis van de geboorte van hun zoon Joan Dirk Rijssen, 23 december 1962 Dr. Stokkersstraat 37 Wegens sterfgeval js onze winkel en broodbakkerij ook zal er die dag geen brood bezorgd worden J. BOKSEM Markeloseweg 35, Rijssen De nagelaten betrekkingen van de gevallenen van de meidagen 1940 zeggen de Bond van Oud-Strijders voor het prachtige kerst pakket. GEVRAAGD voor hele dagen en MEISJE voor halve dagen. HOTEL WEITERING TE KOOP f 35.— Verenlandweg 19 Te koop 2-jarige guste Ireneweg 1, Notter prachtig beeld 43 cm, z.g. a.n. f 250. Tel. 070-725793. met specialiteiten van Appelbollen sauspzebroodjes chipula tataarten cherry-snitt chocolade-cake BESTEL TIJDIG UW chipolatapudding, hors d' oeuvre huzarensalade, Russisch-ei VAN VRAAGT Aanmelden dagelijks bedrijf PRIJSVERHOGING? DAT GEEFT NIET!!! Ook in het komende jaar, voor de juiste op leiding, naar de Opel en Fiat F..O.P. en V'amor gediplomeerd TELEFOON 2839 het vertrouwde adres voor Brandverzekering (op nieuwwaarde) Ziekenhuiskosten (alles onbenerkt) W.A. voor auto - motor Hypotheken financiering Ruime polisvoorwaarden AssurantiekarUoc Markeloseweg 72, t.'.. 2269 Oudejaarsdag naar het Schild. Opbrengst van deze verkoop voor de actie „HEB HET HART EENS" GEVRAAGD: ZELFBEDIENING KRACHTIG GAS Bestendig tegen 12° vorst Zeer voordelige voorwaar den en nog goedkoper. Alleenverkoop voor Rijssen Uw Esso petroleum-hande- laar, Haarstr. 166, tel. 2587. Het publiek gelieve er rekening mee te houden, dat wij onze leden winke liers, hebben geadviseerd hun zaken RIJSSENSE MIDDENSTANDS CENTRALE. De atmosfeer van onze planeet schijnt toch in grotere mate afhankelijk te zijn van buitenaardse invloeden, dan tot dusver werd aangenomen. Nieuw licht op deze samen- hangwordtgewor pen door het interssante onderzoek van Keulen onder leiding van prof. dr. H. K. Paetzold. Sedert 1951 volgt deze geleerde, die met een aantal bekende Ame rikaanse instituten samenwerkt, de variaties van de atmosferische ozon-laag In de stra tosfeer tussen 10 en 35 kilometer hoogte met behulp van een door hem zelf geconstrueer de ballon-spektograaf en ballon-radiosonden. Het voornaamste resultaat is het vaststel len van een globaal circulatie-systeem, dat de lucht aan de equator poolwaarts en van de stratosfeer naar de troposfeer (onder de 10 kilometer hoogte) brengt. Dat is in zo verre van direkt praktisch belang, omdat het nieuw-ontdekte systeem de tocht van de splijtingsprodukten van kernbommen-explo sies in de gehele atmosfeer beïnvloedt. Paet zold concludeert uit z'n observatiesda t ra dioactieve splijtingsprodukten zich slechts gemiddeld één tot twee jaren in de stratos- Bij de familie Z. aan de Enterstraat brak in de keuken brand uit, waarbij huisraad, stoe len, tafelkleed en enkele kleinere dingen ver loren gingen. Ook sprong er een ruit De be woners slaagden er zelf in de brand te blu°sen zodat de brandweer er niet aan te pas hoefde te komen. De brand is ontstaan door een siga rettenpeukje in de vuilnisemmer. feer kunnen ophouden, dan worden zij naar de torposfeer en tenslotte naar de aardbo dem getransporteed. Een andere vaststelling van de Keulse ge leerde is, dat boven 35 kilometer hoogte tij dens een zonnevlekken-maximum meer ozon aanwezig is dan tijdens een minimum. De zonnevlekken-maxima komen ongeveer iede re elf jaren voor, maar dit is slechts een on geveer cijfer. De ozonlaag in die hoogten is belangrijk want zij absorbeert ultra-violet zonlicht, wordt daardoor bijzonder rijk aan energie en fungeert als motor van de gehe le atmosferische circulatie. Het schijnt, dat deze circulatie van de zonneactiviteit af hangt, hetgeen een, zij het zwakke invloed van de solaire activiteit op het weer op de aarde, plausibel maakt. Ook de hogere sferen, de ionosfeer en de exosfeer, werd door Professor Paetzold sedert 1957 bestudeerd, waarbij hij gebruik maak te van de door de verschillende kunstmati ge satelieten uitgezonden signalen. Aan dit lopende meetprogramma nemen vijf Duitse sterrekundige stations (Berlijn, Bochum, Han nover, Munchen en Recklinghausen) deel. Het belangsrijkste resultaat was het vast stellen van de buitengewone schommelingen in de hoge atmosfeer, die voordien niet be kend waren. Ook hier is dezon neactiviteit een belang rijke factor. Dichtheid en temperatuurver anderingen in die hoogste sferen hangen zeer nauw samen met de zonnevlekken. Bij ver mindering van de activiteit van de zon schrompelt onze hoge atmosfeer sterk ineen. Dat is een gevolg van de zwakkere solaire ultra-violette straling. Bij deze nieuwe vast stellingen komt nog het bewijs van een zeer variabele verwarming van de hoge atmos feer door solaire wolkjes (uit delen bestaan de wolken van solaire herkomst, die ook wat men de magnetische stormen te maken heb ben) en door het voortdurend wegstromen de „zonmegas", als „solaire wind" bekend. De uitwerking van deze buiten-aardse in vloeden Is enorm. Boven de 4000kilometer hoogte schommelt de temperatuur tussen de 800 en 3300 graden celsisus, in het heelal is het geenszins koud, maar wel zeer heet. Nog veel meer schommelt de lucht dichtheid, die op slechts 800 kilometer hoog- temaxi maal vanhet vijfduizend vormige der minima bedraagt. De planeten-atmosfeer staat dus aanmerkelijk onder de invloed van buitenaardse verhoudingen. Het onderzoek zal binnen het kader van het beginnende Europese wereldruimteonder zoek (ESRO-European Space Research Or ganization) door het afvuren van kleinere raketten en verdere actieve deelneming aan het internationale satellieten-meetprogram ma worden voortgezet. De bedoeling is de stratosfeer tot 100 kilometer hoogte te door vorsen. Het belangrijkste onderzoek van Keulen kan, dank zij het gebruik van mo derne hulpmiddelen, zoals elektronische re kenmachines, met weinig personeel worden uitgevoerd. Slechts vier geleerden en negen assistenten, nemen er san deel. 4

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5