l ■EM Traditioneel Kerstconcert door Rijssens Mannenkoor Een blik terug op het oude jaar fr i. Ma m n i r Vrijdag 28 december 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Prachtig oud boerenhuis gesloopt Betreurenswaardig Meer dan 5000 boeken Ponyclub Oudste inwoonster overleden jl «ai- Beter lot verdiend Dierbaar bouwwerk Grote haast onsportief De bijl erin Nieuwe bibliotheek Modernisering tichelwerk Mengkelder IBlpÉiiilj lit- 7* v Grote order voor landbouwwerktuigenfabriek Judoclub Grote marktverloting 1000ste lid P Iattelandsbibliotheek a it Oprichting muziekclub Zilveren jubileum Unitas li w&m. ifl r Vervolg van pagina 1 Vele Rijssenaren, die liefde voor hun stad gevoelen, en dat zijn er zeer velen, werden in september opgeschrikt, door krantenbe richten over het slopen van een typisch boe renhuis, in de Haarstraat, het huis van „De Manzes". De pogingen, die door diverse in stanties werden ingesteld, om de sloopver gunning, die b en w hadden afgegeven in te doen trekken mislukten hopeloos. Des te betreurenswaardiger was een en ander, omdat de stichting Monumentenzorg slechts kort geleden een aanvraag voor sub sidiëring van de restauratie bij het ministe rie van Onderwijs Kunsten en Wetenschap pen had ingediend. Het verzoek van de Oudheidkamer het fraaie boerenhuis voor het nageslacht te be waren, desnoods elders weer te laten op bouwen (op de Weijerd") werd niet ingewil ligd. Een telegram van de Bond Heemschut waarin verzocht werd de „stadsboerderij" te bewaren had eveneens geen enkel resultaat. Hoewel de gemeenteraad door de bevol king is gekozen, is het stellig onze mening, dat de raad de gevoelens van de gemeente naren in deze affaire niet heeft vertolkt. sinds de ingebruikneming van het nieuwe gebouw het aantal leden en het aantal uitle ningen belangrijk is gestegen. Bemoedigend voor het bestuur van de stich ting was de aanwezigheid van het lid van Gedeputeerde Staten de heer Bakker, die hiermede bewees, dat ook de provinciale Overheid voor 't bibliotheek, e nleeszaal- wezen grote belangstelling heeft. Het boekenbezit van de afd. Rijssen be droeg bij de opening 5213, waaronder vele belangrijke en kostbare werken. De belang stelling voor de bibliotheek is nog steeds stij gende. In augustus werd in Rijssen een ponyclub opgericht, met als instructeur de oud beroeps cavalerist J. Rozerdom. Begonnen met een klein aantal leden, bleek ook voor deze tak van sport behoorlijke belangstelling te be staan. De oefenmiddagen op een weide van de fam. Coenen in de Burg. Knottenbelt laan trekken ook van de zijde van niet leden grote belangstelling. Op maandag 10 september overleed de oud ste inwoonster van Rijssen. De wed. Egbert- sen v.d. Riet bereikte de leeftijd van 101 jaar. Zaterdag 15 september herdacht de vere niging van vogelliefhebbers Zanglust haar zil veren jubileum. 111111111mi Dat de stadskern zogezegd gesaneerd moet worden, moge waar zijn, maar dit pand, dat bijna alle Rijssenaren mooi vonden had een beter lot verdiend, dan met de slopershamer worden neergeveld. Enige poging 't typische huis elders te herbouwen, zoals we dat in Enschede met 't „Twentse losse Hoes" zien, is voor zover bekend van gemeentelijke zijde niet ondernomen. Rijssen heeft prachtig natuurschoon in zijn omgeving, de stad zelf, bezit praktisch geen monumenten, die uitblinken, door archites- tonische schoonheid, of waard zijn om be waard te blijven, omdat zij een typische stijl vertegenwoordigen, die vooral voor het nage slacht van ontzettend veel waarde zouden zijn. Het gemeentebestuur, heeft, hoe ongeloof lijk, met instemming van de gemeenteraad 'n wij zouden bijna zeggen dierbaar bouw werk laten neerslaan, als of het een waarde loze schuur was geweest. Wij beweren, dat het college van b en w en de raadsleden, voor zover deze instemden met de afbraak van het mooie oud Saksiche boerenhuis (meer dan 2 eeuwen oud), Rijssen een slechte dienst hebben bewezen. Dat er achter de sloop zulk een grote haast werd gezet, alsof men bang was dat de Stich ting Monumentenzorg ter elfder ure nog de reddende engel zou kunnen zijn was alleen maar zeer onsportief. Voor de afbraak op het moment dat het gebeurde was geen enkele dringende reden. Dat durven wij hardop te beweren. Het was een gebaar, dat overheidscolleges niet moe ten maken. Wij zetten er de bijl in, dan is Monumen tenzorg in ieder geval te laat, zo moet onge veer het parool geweest zijn. Men heeft zich niet afgevraagd of deze stichting, die schit terend werk heeft verricht, ook voor Rijs sen een positief doel wilde dienen. Maar waarom zullen wij ons nog langer ergeren aan deze hoogst betreurenswaardi ge affaire? Gedane zaken nemen immers geen keer. Maar we hebben toch misschien vooral bij het schrijven van deze oudejaarsrevue, echt verdriet gevoeld bij de gedachte, dat een mooi stukje oud Rijssen, op voor ons gevoel volkomen onverantwoorde wijze, is verdwe nen. Op woensdag 5 september werd de nieuwe bibliotheek en leeszaal van de Stichting Uit leenbibliotheek Rijssen officieel geopend. In het fraaie gebouwtje op de Bevervoor de, bevinden zich duizenden verantwoorde boeken, die door de Rijssenaren met gretig heid worden gelezen. Dat het bestuur van de stichting met de oprichting van de uitleenbibilotheek een goe de stap heeft gezet voor de ontwikkeling en verantwoorde ontspanning van velen in Rijs sen kan worden bewezen uit het feit, dat Rijs sen bijna het grootst aantal leden heeft van alle Overijsselse afdelingen van de Platte landsbibliotheek in Overijssel. In 1961 wer den niet minder dan 55098 uitleningen ver richt, een aantal dat in 1962 ver zal worden overschreden, ook al omdat is bewezen, dat Een van de oudste middelen van bestaan in Rijssen, de tichelwerken, onderging deze zomer een belangrijke verbetering, die zal leiden tot kwaliteitsverbetering en tot pro- duktieverhoging. De primitieve wijze waarop in vroeger tijden de leem, de grondstof voor de bakstenen, werd gegraven en ge bakken is reeds lang achter de rug. Met de bouw van een imposante mengkel der bij de fa. Baan en ten Hove bereikt men niet alleen kwaliteitsverbetering van de ste nen maar vooral is belangrijk, dat men min der afhankelijk is van de weersomstandig heden. In de enorme kelder kan een grote voor raad leem worden gevormd, welke niet aan het weer behoeft te worden blootgesteld. Door de intensieve menging krijgt men een stabiel kleurpatroon, dat als een belangrijke verbetering wordt beschouwd. Dat de bouw van de grote kelder leidt tot /V...... v. produktieverhoging, is natuurlijk een van de belangrijkste redenen geweest, waarom tot deze maatregel werd besloten. De landbouwwerktuigenfabriek van de Ge broeders Schuitemaker NV, die in de naoor logse jaren een geweldige opgang heeft ge maakt, ontving in september een enorme or der tot levering van niet minder dan 600 stalmeststrooiers aan een van de meest be kende landbouwwerktuigenfabrieken in Duits land. Deze order is ongeveer de halve jaar- produktie van het bedrijf, dat een nieuwe fabriek in aanbouw heeft op het industrie terrein in de Mors. Na een gehouden Judo demonstratie bleek dat voor deze sport ook in Rijssen een be hoorlijk aantal liefhebbers kon worden gevonden, zodat besloten werd een judo club op te richten. Of uit de Rijssense gelederen ooit figu ren als de wereldkampioen Anton Geesink voort zullen komen schijnt nu een stille hoop te zijn, bij de initiatiefnemers. Op maandag 15 oktober vond de trekking plaats van de jaarlijkse Grote marktverlo ting. Deze verloting, georganiseerd tot be vordering van het marktwezen te Rijssen blijft zich nog steeds handhaven ondanks de con currentie van voetbalpools en van andere lote rijen op landelijk niveau met veel grotere prijzen dan een vette koe. Op zaterdag 13 okt tor vierde de post duivenvereniging Het Luchtvermaak haar 35 jarig jubileum. Dat deze vereniging die 140 leden telt een grote plaats inneemt in het verenigings leven, ook in federatief verband, kwam tij dens de receptie overduidelijk tot uitdruk king. In oktober ontving mevr. Roosink. Schui temaker van de Stichting Uitleenbibliotheek Rijssen een prettige verrassing, toen zij zich aanmeldde als lid. Met haar' lidmaatschap maakte zij de 1000 leden van de afd. Rijs sen vol. Op zondag 14 oktober overleed de heer D. A. Oldekamp, een figuur die zich o.a. zeer verdienstelijk heeft gemakt voor de voetbal vereniging Rijssen Vooruit, van welke ver eniging hij ere-lid was, en voor de vereni ging marktwezen Plaatselijke Belangen en VVV. Wijlen de heer Oldekamp was niet min. der dan 34 jaar lid van deze vereniging, waarvan hij ook een aantal jaren secretaris is geweest. Op dinsdag 18 december werd een mu ziekclub opgericht, irv welke club jongeeren en ouderen accordeon en snaarinstrumenten zullen bespelen. Een der hoofdmotieven van de vereniging is de jeugd van de straat te houden voor een nuttige en verantwoorde vrijetijds besteding. De vereniging is gestart met 23 leden; ver wacht wordt, dat dit aantal na kortere of lan gere tijd belangrijk groter zal worden. Op 14 december werd de eerste steen ge legd voor de Chr. Landb. huish. school. Zaterdag 14 december 'vierde de Bond van Chr. Werknemers in textiel en kleding bedrijven „Unitas" op waardige wijze haar zilveren jubileum. Er werden hartelijke woorden gesproken en gewaagd werd van de grote verbeterin gen, die in de verschillende ondernemingen tot stand zijn gekomen. De feestrede werd 's avonds gehouden door een oprichter van de afd. Rijssen de heer J. Nieuwenhuis, die thans landelijk voorzit ter van Unitas is, en in die functie een be langrijke bijdrage heeft geleverd voor de verbetering van de arbeidsvoorwaarden enz. voor de arbeiders. Op 17 december werd de heer R. Bosma gehuldigd door het bestuur van de Vereni ging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Rijssen. De heer Bosma had n.l. 40 jaar deel uitgemaakt van het bestuur van deze vereniging, waarvan hij 20 jaar 2e voorzitter en eveneens 20 jaar le voorzitter was. In een der laatste maanden van het jaar onderlgingde steenfabriek van de Gebr. Struik een grote verbetering, toen de nieuwe kunst matige drooginrichting in gebruik werd ge nomen. Door deze verbetering waardoor men niet langer afhankelijk is van de weersomstandig heden, kan men in het bedrijf het gehele jaar drogen, terwijl ook de vorming van de stenen doorgang kan vinden. Tot nu toe kon op het tichelwerk alleen gewerkt worden in de periode april-novem- ber. Door de grote mechanisatie is het werk voor de arbeiders in dit bedrijf veel aan genamer geworden en de „droogtijd" voor de stenen is teruggebracht van enkele weken op enkele dagen. De nieuwe werkwijze, automatisering van vele handelingen, biedt een uitermate interes sant gezicht. Voor een geheel bezet Parkgebouw met een aandachtig gestemd publiek gaf het Rijs sens Mannenkoor zijn jaarlijks concert. Het programma voor de pauze bevatte meester werken uit de koorlitteratuur, verband hou dende met het Kerstgebeuren. Na de ope ning werd een minuut stilte in acht geno men ter herdenking aan het overleden koor lid Tijhoff. Indrukwekkend werd daarop het „Chris tus factus est" gezongen, uit welke tekst dui delijk blijkt dat na de nederige geboorte in de kribbe ook de vernederende kruisdood van Christus volgt. ^Hodie Christus natus est" van Palestrina is een van de vaste repertoirenummers van het koor. Evenwel steeds feestelijk om te beluisteren en moeilijk te vervangen door 'n koorwerk van dergelijke allure. Vooral de polyphone gedeelten werden lenig en fraai van toon gezongen. Een dergelijk zingen be reikt men pas na jaren studie, 't Koor zong vrijwel goed op toon, de dirigent liet de zangers in feestelijke toonaarden zingen, o.a. in A, D en zelfs in Cis. Dit zingt voor het koor prettig, alhoewel 't vaak iets ten koste gaat van de totaalklank, vooral voor de hoge tenoren. O Glorie Jesu was homophoon van composi tie, dit koorwerk in mineur geschreven be reikt in het slotakkoord met de picardische terts zijn hoogtepunt. Het dubbelkorig „Haec Dies" was voor het Parkgebouw een bekende klank. Deze werken blijven altijd mooi en hoe langer ze op het repertoire staan, hoe meer 't koor er mee vertrouwd raakt. Ook hier weer een glanzende uitvoering. Met het genoemde „Hodie Christus" waren dit de muzikale hoogtepunten. Christus factus est werd nog weer gezongen. Waarschijnlijk voor gemengd koor gecomponeerd en gearran geerd door Aug. Vörding. Ook hier de stem men te veel in elkaar gedrukt waardoor 'n te donkere koorklank ontstaat. Een arrangement van Jac. Reuland op „Adeste Fidelis" gaf geen nieuwe visie op Komt allen tezamen, 't geheel bleef in traditionele sfeer. Het Kyrie werd wat zwaar gezongen, mede door de enge ligging van de stemmen. Het fugato was veel lichter van toon, zodat het slot veel goed maakte. Het Hallelujah-kobr voor man nenkoor gearrangeerd, blijkt een moeilijk uit voerbaar werk. De totaalklank is geheel an ders dan bij een gemengd koor. De diri gent had zijn handen meer dan vol aan de niet gemakkelijke pianobegeleiding waardoor het koor wel iets aan zijn intenties tekort kwam, een enkele vooruitstrevende Rijsse- naar zette daardoor iets te vroeg in. Toch was dit een feestelijke afsluiting van het concert voor de pauze. Na de pauze werd het publiek in de ro mantische sfeer van het Kerstfeest bracht. Het sneeuwde zelfs op het toneel en ook daarbuiten, zodat de stemming aanwezig was. In het „Stille nacht" vielen de nobele bassen op. De dirigent verbond de Kerstliederen aan elkaar door eenvoudige modulaties aan de piano. „Herders Hij is geboren" is meer in we reldlijke stijl, het lied heeft 'n vrolijk ritme niet altijd overeenstemmend met de diep ernstige tekst. Ook enkele liederen hadden nog de zgn. Liedertafelstijl, die heel braaf door de stoere mannen werden gezongen, 't Meest wist te boeien het bekende „Er is een kindeke geboren op d'aard" met bariton solo en bromstemmen, in de bewerking van Koekelkoren. Nu sijt wellecome, arrangement Jac. Reu land gaf geen nieuwe aspecten, alleen enke le holle en kale akkoorden zonder terts en kwint, alhoewel het slot toch nog de terts liet horen. Het „Ambrosianischer Lobge- sang" vormde het slotnummer. Jammer dat dit arrangement zo eenzijdig is. Vrijwel uniso no gezongen is het nog wel aantrekkelijk om aan te horen, maar dit is geen climax voor een kerstconcert. Het Rijssens mannen koor heeft veel meer in zijn mars en is in staat een programma van meesterwerken uit de mannenkoorlitteratuur te realiseren. Evenwel het publiek vroeg om herhaling, waarna het grif gebisseerd werd. De dirigent die begeleidde op een nogal blikkerige piano voerde zijn koor naar een juichend: Halle lujah! Amen! Onder de bekwame leiding van Bar Joosen die naast vakkundig koorleider ook pianist in de perfectie is, weet het koor zich te handhaven op het inderdaad hoge peil. Een ommezwaai naar een ander repertoire blijkt nodig te zijn, anders verzandt men in ge ijkte paradepaardjes en romantisch aandoen de koorwerkjes. Na de kennismaking met de kunstsneeuw op het toneel werden de toehoorders na af loop geconfronteerd met de echte sneeuw, die tijdens het concert gevallen was. Een gewijd concert met veel tradities in een weinig voor komende witte Kerst! Kaspersma 4 V;

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3