FILMNIEVWS Voor artistieke kerststukjes naar MEIJER 10 o/o KORTING VOORT MAN's Gemechaniseerde drooginriehting op steenfabriek Gebr. Struik mmrnm I mmm mmmmmmmm mtmmm mmrnm ORGEL HUISORGEL KAMER WINTERMANTELS KINDERMANTELS WIKTERPAKJES WINTERJASSEN Niet meer van weer afhankelijk HAAR- SIERSPELDEN TEN BERGE DIENSTBODE BEHANG Jan Aolbert a een leerling-monteur b een leerling-fitter c een helper-vakman Uw kerstwens 'n Fijne doos BONBONS. banketbakkerij MEINDERS Te koop OUD en NIEUW N.V. Rijssense Gebouwensloperij hypotheek Berend van Heek Formica Hardboard Hout Spaanplaat Ronde stokken Sierlijsten Tafelpoten Modelbouw Vliegtuigen onderdelen Jan Aolbert Gasaansfekers G IJ S B E R S Profiteer van deze extra aanbieding OP ALLE kledingmagazijn t.o. postkantoor R.V.-LUCTOR Excelsior-Hulzense Boys Vrijdag en zaterdag: Alpenlied Woensdag (2e kerstdag): Zorg dat je er bij komt Y.V. EXCELSIOR TENTOONSTELLING Woensdag (2e kerstdag 'savonds): Overal in de Pacific Verplichte dek- en geboorteaangifte ANTIEKE BRUIDSAUTO Vrijdag 21 december 1962 Pagina 2 GROTESTRAAT 18 TELEFOON 2505 A K.W. f 7.50 Poppell zwart f 10.— Poppell in kleur f 11.— Pollygaz f 17.50 en f 19.50 Mylflam vanaf f 28.50 Werkgelegenheid van vele eeuwen Kunstmatige drooginriehting Seizoenwerk verleden tijd Werk aangenamer Automatisch Na enkele dagen klaar voor de oven Zeer mooie collectie in diverse prijzen vanaf f 0.95 Koopt nu een mooie spald. Drogisterij a a Telefoon 2293 - Esstraat 4. Gevraagd wegens huwelijk der tegenwoordige flinke VOOR HELE DAGEN. Zaterdagsmiddags en zondags vrij. Meerdere hulp aanwezig. MEVR. WITKOP Wierdensestraat 118, Rijssen TE KOOP Beatrixplein 8, Rijssen. TE KOOP AANGEBODEN: 13 registers. Ma.rkelo6eweg 71, Rijssen. Het modernste en de grootste sortering heeft VERF- en HOBBYHUIS Tabaksgaarden 68 GEVRAAGD zonnige ongemeubileerde zonder huiselijk verkeer. Brieven onder no. 135 bur. van dit blad. Bij het GEMEENTELIJK ENERGIEBEDRIJF RIJSSEN is gelegenheid tot plaatsing van (grondwerker), max. leeftijd 35 jaar. Voor de functies, genoemd onder a en b, wordt het diploma LTS, afdeling metaal, vereist. Inlichtingen omtrent salarissen zijn te verkrijgen op de afdeling personeelszaken ter gemeente secretarie. Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad aan de burgemeest^ van Rijssen. Bestel dan nu bij Speciale luxe Kerstverpakkingen. Bestellingen worden t.m. a.s. zaterdag aangenomen. planken, balken, regels, tegels, ramen, deuren, enz. ZEER LAGE PRIJZEN. BRAAKMANSDIJK. RIJSSEN Geopend: maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag. VOOR EEN NAAR Braakmansdijk 4. Vraagt inlichtingen. REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en goedkoper I Drogisterij J TER HARM- SEL. ten Berge, Escbstraat 4, Rijssen. „DOE HET ZELF" ARTIKELEN in alle maten en VERF- en HOBBYHUIS Tabaksgaarden 68 Telefoon 2888 Verkrijgbaar bij: SIGARENMAGAZIJN telefoon 2303 Hoe anders zou het aanzicht van gehele landen en werelddelen er uit zien, als in de natuur geen klei of leem gevonden was ge worden, dat de mens al in de oudste tijden de mogelijkheden gaf tot het maken van (bak) stenen. Uit de Bijbel valt te concluderen, dat bij de bouw van de toren van Babel gebruik is gemaakt van stenen, die in vuur werden gebakken. De Romeinen hebben de kunst van het steenbakken tot een hoge ontwikkeling we ten te brengen. De baksteenindustrie, is een werkgelegen heid van vele eeuwen. Rijssen, een van de weinige plaatsen in Twente, die een „haard" is gebleven van „tichelwerken" zoals de steenfabrieken hier nog steeds worden ge noemd, heeft nog steeds 'n 4-t.al bloeiende steenfabrieken, die in totaal een respectabel aantal bakstenen aan de vele bouwbedrijven leveren, hetgeen ook in het raam van de woningbouw van uitzonderlijk groot belang is. Onmogelijk te schatten hoeveel hiuzen ker ken, fabrieken en scholen in de loop der eeuwen met „Riessense" stenen zijn ge bouwd. Nog steeds heeft deze tak van in dustrie een behoorlijke plaats in de totale werkgelegenheid die Rijssen te bieden heeft. Ruim honderd jaar geleden telde Rijssen een groot aantal z.g. tichelwerken. Tiental len hebben de strijd om het bestaan vrij willig of gedwongen opgegeven. De bedrijven, die zich hebben weten te handhaven hetzij door een gunstige ligging, een goede bedrijfs voering of door andere positieve factoren, zijn, vooral in de naoorlogse jaren belang rijke bedrijven gebleven of geworden. Het werk in de leemgroeven op de Hocht (vroeger uiterst zware arbeid) en dat op de steenfabrieken, kan geen enkele vergelijking doorstaan met de hedendaagse produktie- methodes. Een van de bedrijven, die zich in verge lijking met de anderen het eerst gemoderni seerd heeft is het bedrijf van de Gebr. Struik aan deEnterweg. Een recente modernisering, die verstrek kende gevolgen kan hebben is de kunstmati ge drooginriehting die kortgeleden in bedrijf is gesteld. Ook op dit bedrijf heerst 'n gemoedelijke sfeer zoals dat misschien wel kenmerkend mag worden genoemd voor de Rijssense steenfabrieken. Er heerst een gevoel van saamho righeid en de afstand tussen leiding en per soneel lijkt kleiner, anders, intiemer dan op andere qua grootte en belangrijkheid verge lijkbare ondernemingen in andere industrië le sectoren. Wat heeft men met de (grote investering vergende) nieuw installatie beogen te berei ken. Voordat de ongebakken steen na diverse bewerkingen uiteraard, in de oven werden gebracht, moesten de weke „stenen" eerst in de droogloodsen worden gebracht. Dit dro gen op natuurlijke wijze kon alleen plaats vinden in het seizoen van april tot oktober- november. Het gevolg van deze methode was op de eerste plaats, dat voor de tichelders tijdens de wintermaanden geen produktief werk kon worden gevonden, althans niet voor al lemaal. Een even logisch gevolg was tot nu toe het feit, dat in de „werkperiode" de gehele jaarproduktie gevormd en gedroogd moest worden. Met de nieuwe drooginriehting, waarover de fa. gebr. Struik thans de be schikking heeft, kan het gehele jaar door gedroogd worden, terwijl ook de vorming van de stenen doorgang kan vinden. De verbetering waarvan hier sprake is, is zelfs voor een volslagen leek waarneem baar. De tot nu toe gevolgde methode van het drogen in de loodsen was niet alleen zeer arbeidsintensief, het drogen van de stenen, dat op deze wijze enkele weken vergde, wordt in de kunstmatige drooginriehting terugge bracht tot enkele dagen. Met deze modernisering, is een wel zeer belangrijke stap gezet in de richting van automatisering en verdere mechanisering van een van de oudste industrieën. Naast de boven genoemde voordelen zal het werk tengevolge van deze modernise ring, waarvan de diverse bewerkingen een hoogst interessant gezicht vormen, voor de arbeiders veel aangenamer worden, terwijl ook het aantal beschadigingen, die onher roepelijk aan de „oude" methode verbonden waren, in sterke mate gereduceerd worden. Voordat de nog kneedbare steenvormen in de nieuwe drogerij kunnen worden ge bracht, is er al een reeks (veelal machinale) bewerkingen achter de rug. Nadat de leem is gemengd, vrij gemaakt van stenen via een vernuftige machine, wordt de leem door een differentiaal walswerk geplet, waarna de grondstof door een vacuumaggregaat Rijssen Vooruit speelt a.s. zondag een thuiswedstrijd tegen Luctor et Emergo. Aan gezien verschillende spelers te kampen heb ben met blessures is het nog niet zeker welk elftal zal worden opgesteld; Een keuze zal worden gedaan uit de volgende spelers: Tijink, Kamphuis, Schreurs, Zwoferink, Mul der Kwintenberg, Ligtenberg, Steen, Jan sen, Maathuis, Maatman Jr, Pongers, Pas en Bakker. Zaterdag a.s. speelt Excelsior op haar terrein aan de Dannenberg een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de 4e klasser Hul zense Boys. De wedstrijd wordt geleid door dokter D. Oosthoek. ontlucht wordt. Door een prachtig fungerend af snij apparaat wordt de kleimassa in steen- vormen gesneden, waarna in het nieuwe bedrijfsgedeelte van de Gebr. Struik het sta dium wordt bereikt van de recente moderni sering. Nadat een arbeider aan beide zijden van de transportband latjes heeft aangebracht waarop de vormen terecht komen, komt er praktisch geen mensenhand meer aan te pas. Op het lattenpaar wordt een eenheid van 16 stenen automatisch weggevoerd naar een elevator, welke ingewikkelde machine in staat is, automatisch een van 12 eenheden te vullen; het hele pakket van 12 rekken wordt automatisch op een elektrische tra versewagen gebracht, die deze belangrijke lading naar de diverse droogkamers voert. Het is hier, dat de vormen na enkele da gen uit de inrichting worden gehaald, in een toestand die geschikt is om te worden ge bakken. Via een controlesysteem, waardoor het mogelijk is, de trek, de temperatuur en het Het leven lijkt vaak een roulettespel met duizenden mogelijkheden. Als bijvoorbeeld de roodharige kwast Egon Fehring de be roemde televisiester Sonja Martens niet voort durend had lastig gevallen met huwelijks aanzoeken, zou Sonja misschien in het pro gramma van meneer Plaüert zijn blijven op treden. Meneer Plauert zou dan na haar laatste optreden geen zenuwcrisis hebben doorgemaakt en Egon zou zijn baan als con ferencier en impressario zonder moeite heb ben behouden. Nu staat hij op straat als hij geen kans ziet om Sonja voor een nieuw contract met meneer Plauert te interesseren. Als er in Sonj a's privévliegtuig voldoende benzine zou zijn getankt, zou ze rechtstreeks naar haar vakantieoord Nice hebben kunnen vliegen, maar aangezien dat niet het geval is, moet zij een noodlanding maken in de bergen en Egon, die, al pratend- voor dove- vrouwsoren, mee de lucht is ingegaan hoe wel hij niet tegen vliegen kan, is maar wat blij dat hij weer vaste .grond onder de. voe ten heeft, al is het op een alpenweide. In wijde omtrek van de plaats waar zij hun noodlanding maakten schijnt geen levende ziel te wonen. Schijn bedriegt echter ook in dit geval, want Sonja en haar aanbidder komen na een ongemakkelijke nacht in de verstijvend kille berglucht tot de ontdekking dat op drie minuten gaans van hun open lucht-slaapplaats een comfortabel hotel ligt. Hoewel, als u Egon wilt geloven, dan was dat hotel er gisteravond nog niet! Sonja be sluit al dadelijk na het ontbijt om te blij ven waar zij is. Niet speciaal omdat de bergen haar trekken, maar meer omdat zij de houthakkers-voorman Toni Hofer heeft ontmoet, een gezellige jongeman, die haar sterk aantrekt en die nog leuk kan zingen ook. Als zij Toni, na een ruzie met zijn meisje Maria, wat aanmoedigt bij zijn toe naderingspogingen, heeft Sonja een heerlijke vakantie en een zonnig uitzicht op de toe komst. Wanneer een flotille van de Engelse ma rine de haven van Portland wil binnensto- men, kan de gezaghebber Admiraal Bryan- Tegen veler verwachtingen, heeft Excel sior zaterdag toch gespeeld, zij het dan ook op een terrein, welks toestand verre van aanlokkelijk was. Op dit zware terrein heeft Excelsior een grote 6-0 overwinning behaald, zodat de Friezen wel van een koude kermis zijn thuis gekomen. Aanvankelijk leek het er niet op, dat de roodwitten Harkemase Boys zouden ver pletteren. De bezoekers zijn ook einige ma len dichtbij een treffer geweest. Toen echter Kappert met twee prachtige goals Excelsior een 2-0 voorsprong gaf, was in feite de zaak al bekeken. Nog voor de rust werd het 3-0 door Dangremond. Na de thee heeft Excelsior rustig aange daan en zouden zij zich meer ingespannen hebben, het zou niet bij nogmaals drie doel punten van Dangremond (2x) en Van Losser zijn gebleven. Voor a.s. zaterdag staat er voor Excelsior 1 geen wedstrijd op het programma. NOTTER Op de tentoonstelling van hoenders- ko nijnen en sierduiven in de sporthal te En schede de „Oneto 1962" behaalde de com binatie ter Harmsel-Pijffers weer talrijke fraaie prijzen met hun ingezonden dieren. Op een Maleier hen oud tarwe kleur be haalde de comb. 1 ZZG en 4 ere prijzen, verder op Minorca krielen zwart haan jong G.G. idem haan jong GG idem haan jong 3 ZG idem haan jong 2 ZZG en ere prijs, idem haan jong 1 ZZG en 3 ere prijzen, idem hen jong 2 ZG, idem hen jong 1 ZG en 2 ere prijzen. Met sierduiven, Modena Schiet- te blauw duif oud 1 ZZG en ere prijs, idem duif oud 2 ZG, idem doffer jong 1 ZG. vochtgehalte te regelen beslist de man, die daarvoor is aangewezen, hoe de stenen zul len worden gedroogd. Hierdoor heeft de be drijfsleiding het verloop van het drogen, waarvoor men vroeger van de weersfactor afhankelijk was, zelf in de hand, een voor uitgang, waarmee niet alleen de bedrijfslei ding maar ook het personeel, dat onder gun stigere omstandigheden kan werken zeer is ingenomen. Nadat een arbeider aan beide zijden van de transportband latjes heeft aangebracht waarop de stenen terecht komen, komt er praktisch geen mensenhand meer aan te pas. Op het lattenpaar wordt een eenheid van 16 stenen automatisch weggevoerd naar een elevator, welke ingewikkelde machine in staat is 12 rijen op te bouwen. Dit pak ket van 192 stenen wordt automatisch in een bufferrek geplaatst. Met behulp van 'n etagewagen wordt een pakket van 192 ste nen uit het bufferrek gehaald en op een elektrisch aangedreven traversewagen ge bracht, die deze lading naar de droogka mers vervoert. Nadat de natte stenen enkele dagen in de drooginriehting zijn worden ze in een z.g. omlader geplaatst, van waaruit zij automatisch op de wagons worden ge zet om naar de bakoven te worden getrans porteerd. Via een controlesysteem, waar door het mogelijk is de trek, de temperatuur en het vochtigheidsgehalte te regelen, be slist de man die daarvoor is aangewezen, hoe de stenen zullen worden gedroogd. Hierdoor heeft de bedrijfsleiding het ver loop van het drogen waarvoor men vroeger van de weersfactor aanhankelijk was, zelf in de hand, een vooruitgang, waarmee niet alleen de bedrijfsleiding maar ook het per soneel, dat onder gunstiger omstandigheden kan werken, zeer ingenomen is. ston Blyth, zich niet indenken, dat zijn sche pen verhinderd worden binnen te varen door een parlevinker, Norman Puckle. De admi raal egeft verschillende waarschuwingste kens maar Norman is niet uit zijn „koers" te krijgen. Hij kent de rechten van de Engel sen op zee; dus laat de marine maar wach ten! Onder hevige protesten van de admi raal. Norman Puckle is tot over zijn oren ver liefd op de blonde Mariene, een cassière van de plaatselijke bioscoop. Mariene is hooghartig en vindt Norman maar 'n mie zerig kereltje, ondanks zijn lekkerebonbons en zijn leuke manieren om meisjes het hof te maken. Als hij naar de bioscoop komt om haar te vragen met hem te trouwen, peoiert zij hem voor goed af. Norman, ge heel overstuur, probeert zelfmoord te ple gen door zich te verdrinken en van de rot sen te gooien. Doch iedere poging wordt door een of ander misverstand verijdeld. Een ma rinier adviseert hem om dienst te nemen bij de marine om zodoende de wereld te zien en de mooie meisjes uit Hawaaii en Tahi ti te ontmoeten. Norman voelt daar wel voor en neemt dienst bij de marine. De admiraal heefteen buldog, „Bosun" ge- naamd. Deze naam Jlwxü hij ook geven aan de eerste ruimtevaartraket die de marine van plan 1 ste lanceren. De geleerde Carru- thers, vindt het wel een geschikte naam, maar hij zou het geweldig vinden als de raket bemand zou worden. Ook de admiraal zou dat graag zien en dan het liefst met iemand van de marine, opdat hij zou kun nen zeggen: „De marine was weer de eer ste". Dit is een verhaal uit Wereldoorlog II Luitenant ter zee Ken Braden maakt ken nis met Sally Johnson en beleeft met haar een kortstondige idylle, die onderbroken wordt door geheime orders, die Ken met de meeste spoed naar Pearl Harbour diri geren. Sally is echter een Marva, in dienst van de Marine Inlichtingen Dienst, die opdracht had, zoveel mogelijk te weten te ko men over Ken, teneinde zijn geschiktheid te kunnen bepalen voor een gevaarlijke gehei me opdracht. Maar Cupido had ook bij haar een spaak in het wiel gestokenzij is hopeloos verliefd op hem geworden. In Honolulu vieren de opvarenden van de onderzeeër, de USS „Barracuda" hun eer ste wal-verlof na 57 dagen, maar hun eerste officier, Phil Carney, maakt abrupt een einde aan het feest en stuurt alle hens hals- over-kop terug naar het schip. Zij vertrek ken naar een onbekende bestemming, met Ken als speciale passagier. Op zee worden de orders opengemaakt door de Comman dant van de onderzeeër, Commandant Ste venson. De Raad van Beheer op Kynologisch Ge bied in Nederland heeft in zijn vergadering van 1 september 1962 het volgende besloten: a. met ingang van 1 januari 1963 moet van iedere dekking en van iedere geboorte bin nen 3 x 24 uur schriftelijk kennis worden gegeven aan de Raad van Beheer; b. op deze aangiften kan, zowel tijdens de draagtijd van de teef als na de geboorte der pups, controle worden uitgeoefend door een aan te stellen controleur; c. aan degene, die weigert om zijn mede werking aan deze controle te verlenen, zul len geen stambomen worden afgegeven; d. de termijn waarbinnen de stambomen behoren te worden aangevraagd, blijft voor lopig gehandhaafd op zs maanden na de geboorte der pups. Voorts heeft de Raad van Beheer beslo ten dat van de fokkers die lid van een erken de kynologische vereniging zijn, geen aan vragen om stambomen in behandeling zul len worden genomen, indien van de dekking, voor zover deze plaats heeft gehad na 31 de cember 1962 en van de geboorte geen behoor lijke aangiften zijn ontvangen. Aangifteplicht bestaat ook voor dekkin gen door buitenlandse reuen. Ten aanzien van de fokkers die geen lid van een kynologische vereniging zijn, zal een overgangstermijn van hoogstens 2 jaar in acht worden genomen, tenzij de Raad van Beheer aanneemt dat ook zij van de nieuwe regeling reeds op de hoogte waren. Er zullen gratis kaarten beschikbaar wor den gesteld voor: a. dekaangifte, welke door de eigenaar van de gedekte teef en door de eigenaar van de dekreu moeten worden ondertekend, en b. geboorte-aangifte, alleen door de ei genaar van de teef te ondertekenen. De bruidsauto die het bruidspaar Pas-Be- verdam naar het stadhuis in Rijssen ver voerde trok veel bekijks. Het was n.l. een Ford 1926, die schril afstak tegen de glanzende auto's, waarin de bruiloftsgangers vervoerd werden. Het puffende Ford je moest eerst een reis naar Wierden maken, waar Gerhard Pas, zijn stralende bruidje af moest halen. Op de reserve band achter het antieke wagen tje stond een veelzeggende mededeling: Niet storen, s.v.p. Bruidspaar.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 2