FILMNIEVWS DE SCHOOLMEESTER NEEMT WRAAK li i Koningin Willielmina bijgezet in de Nieuwe Kerk te Delft Vrijdag 13 uur BURGERLIJKE STAND Verkoop percelen grond VEEMARKT RUSSEN EXAMENS Gevonden voorwerpen The Rose Tattoo Vrijdag 14 december 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 A Prinses Irene, Prinses Beatrix Koningin Juliana Prins Bernhard, Prinses Margriet en Prinses Marijke volgen ontroerd de dienst in de Nieuwe Kerk te Delft. Vrijdag en zaterdag Woensdag Elke vrijdag om één uur verlaat een pant serauto met een miljoen dollar een bank in Marseille met bestemming de Amerikaanse legerbasis. Deze rijdende brandkast lijkt be stand tegen alle overvallen, maar toch heb ben Frank, Black, Gypo en Kitson samen met de geraffineerde Ginny besloten zich er mees ter van te maken. Ginny heeft het plan bedacht. Zij zal een auto-ongeluk op de route van de pantserauto ensceneren. Als de chauffeur en de bijrijder haar zien liggen, zullen zij zeker niet de auto matische blinden sluiten, of alarm geven, maar zij zullen uitstappen om te kijken wat er aan de hand is. Dan hebben de verdekt opgestelde mannen alle gelegenheid de twee bewakers uit te schakelen en zich van de pantserauto meester te maken. Gypo, die al tijd alle sloten openkrijgt, kan dan op zijn gemak proberen deze brandkast te openen. Maar alles loopt anders dan voorzien Wel wordt de overval met bovenmenselijke inspanning gepleegd, doch de politie is gealar meerd en de vijf misdadigers dienen een heen komen te zoeken. Ginny en Black doen alsof zij een pasge trouwd stel zijn, dat met 'n kampeerwa gen op huwelijksreis is. De spanning tussen GEBOREN: Harman, z.v. G. Smit en J. H. Vosgezang, Tabaksgaarden 17, 4 dec; Berend Jan, z.v. W. Tijhuis en W. Nijkamp, Nassaustraat 13, 5 dec; Jenneken, d.v. H. van den Noort en J. Ro- haan, Elsenerstraat 62, 4 dec; Jan, z.v. G. J. Ligtenberg en W. ter Haar, dokter Stokkersstraat 11, 2 dec; Dinie, d.v. G. J. Ligtenberg en W. ter Haar, dokter Stokkersstraat 11, 2 dec;. Hendrikje, d.v. J. B. Fransen en H. Brun- nekreef, Enterstraat 47, 7 dec; Christiaan Leopold Adolf, z.v. W. A. Hen- drikse en B. Poortman, Nijverdalseweg 74, 30 nov. te Hellendoorn. ONDERTROUWD: Gerrit Hendrik Averesch, 25 jaar Rijssen de Bleijdestraat 2 en Dina Maria Voort man, 23 jaar, Rijssen Wierdensestraat 109 4 dec; Frederik Jan Goossen, 24 jaar, Rijssen Nas saustraat 38 en Geertruida Johanna ten Bol- scher, 21 jaar, Rijssen, Molendijk 38, 6 dec; Marinus Langenhof, 23 jaar, Rijssen Graaf Ottostraat 3 en Gerritdina Nijland, 22 jaar Rijssen Nassaustraat 7, 6 dec. GETROUWD: Dinand Jan Getkate, 24 jaar en Janna Janssen, 21 jaar, Wierden Enter, Brinkstraat 5a, 7 dec. OVERLEDEN: Willem Tijhof 57 jaar, echtgenoot van J. Boerman, Zuiderstraat 6, 29 nov. te Almelo Jan Ligtenberg 48 jaar, echtgenoot van A. Schuitert, J. ter HorstJHznstr. 23, 30 nov. te Almelo. Gerritdina Keijzer, 58 jaar, echtgenote van B. J. Averesch, Graaf Adolfstraat 4, 4 dec. te Almelo. f Onder grote belangstelling vond in café Spekhorst bij toeslag de verkoop plaats van grondpercelen op verzoek van de families Weijers en Wechstapel ten overstaan van No taris Van Schooten te Rijssen. Verkocht werden: Een perceel woeste grond in de Norkerij voor 1300,-, Een vervallen huis met erf ge legen nabij de Holterberg voor 38.000. Een perceel woeste grond met opslag ge legen in Zuna voor ƒ2100,-. Een perceel heidegrond nabij de Holterberg voor 8100. Aangevoerd: 1145 stuks vee, runderen 51 en varkens 1094. Prijzen: vette koeien van 2,40 tot 2,80 per kg. slachtgewicht. melk- en kalfkoeien van 800- tot 950.- per stuk. pinken van 375,- tot 500,- per stuk. graskalveren van 200,- tot 275,- per stuk. drachtige zeugen van 225,- tot 285,- per stuk. loopvarkens van 70,- tot 85,- per stuk. biggen van 45 tot 60,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel iets vlotter, prijzen onveran derd. Zeugen: Handel redelijk goed, prijzen staan de. Biggen: Handel vlot, oplopende prijzen. R IJ SS E N builen de traliën Voor het EHBOdiploma slaagden de da mes H. Baan, M. Baan, A. Buursink, A. van Heek, F. Kalter, J. Nijveld, W. Nijveld, J. Wilbers en H. A. Landeweerd en de heren M. van Heek, J. H. Wessels en J. Dannen- berg. Zijden gebloemde hoofddoek. Veelkleuri ge want (rechts) bruine glacé dameshand schoen (rechts). Bonte jute boodschappen tas. Handschoen (linker). Paar rode dames handschoenen. Bruine portemonnaie (met inhoud). Bruine glacé herenhandschoen (lin ker) Zwarte das. Groen tasje met half brood erin. Gouden ring met witte ster. zw. dames glacé handschoenen. Grijs kinder jas je. Sierdop voor Volkswagen. Bankbiljet van io,-. Blauw kinderhandschoentje. Grijze sjaal. Licht dames glacé (bruin) met rits. Papieren rijksdaalder, bruine manchester jas en een blauwe damesmantel. Portemon naie met inhoud. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen zijn te verkrijgen aan het groepsbu- reau der rijkspolitie te Rijssen, Wierdense straat 7, op werkdagen tussen 18.00-20.00 u. NIET TELEFONISCH. LoBats was woedend en hij zocht er twin tig jongens uit, die hij van de rokerij in de school verdacht. Nu was LoBats met de linnenmeid getrouwd van de Grimberg en dat had hem de post van schoolmeester van Rijssen bezorgd. De jonker van de Grim berg had hem gezegd dat er maar flink geranseld moest worden. Hoe meer hij de schrik er in kreeg hoe beter, dat scheelde hem jaarlijks een half vet varken. Want jong geleerd was oud gedaan. Als het ont zag voor de adel er van kinds af aan in geslagen werd, dan scheelde dat stukken. Toen de meester de zoon van UilenFreerk tot bloedens toe geslagen had, vonden de anderen het welletjes. Zij grepen de Uil on der de armen en renden in groten getale de school uit. De meester liet het rokende schoolgebouw voor wat het was, nam een dikke stok en rende achter de jongens aan. De jongens sloegen alarm. Zij riepen help! help! De meester is gek geworden. En waren veel vaders en moe ders die beducht waren voor hun kroost. Zij liepen de straat op en overtuigden zich dat de meester niet goed was. Deuren gin gen open en vaders holden de straat op. GrondJans een polderwerker versperde de meester de weg, maar deze was door het dolle heen. Hij dacht aan wat de jonker van de Grimberg gezegd had. Heel Rijssen zal voor u beven! Grond Jans echter beefde niet maar hij kreeg meteen een flinke mep te pakken. Jans echter aan zwaar werk ge woon, nam de klomp van de voet. Bollen Gerrit Jan liet in armoede de stadsstier los. De staart in de hoogte een brullend en snui vend maakte de stier ruimte. Grond Jans sprong een geopende niendeur in en smak te deze achter zich dicht. De stier was ge stationeerd op de Haar. Hij zette de horens vooruit en hield het op de meester aan. De schooljongens moedigden de stier aan. De meester rende voor zijn leven de Bouw- straat in. De Fluitjood die in de Bouwstraat op de veehandel was zag de schoolmeester ren nen. Bin iej drok? Bats? vroeg de Fluitjood spottend. De Saare kon het niet langer zien Hij had land in pacht van de jonker van de Grimberg. Wel niet zo veel maar toch een paar beste akkers die lagen precies aan de zijne en die zou hij niet graag mis sen dus zond hij Karo de hond achter de stier aan en dit gaf de gewenste afleiding. Met vereende krachten wist men in de Bouw straat de stier te vangen. Lo Bats de school meester sloot die dag verder de school. Om op verhaal te komen zette zijn vrouw Diene hem tegen de muur onder de klok aan het bonen doppen, en overlegde intussen met haar man, wat er gedaan moest worden. Na het eten zou Bats zijn beklag maken bij de burgemeesters. Nou dat zou niet veel helpen, want de burgemeesters sloegen zich op 't raadhuis op de buik van het lachen. Ja, dat waren van die oude toestanden, waaronder ook Rijssen gebukt ging. De kas teelheren hadden het recht om de predikant en de kosterschoolmeester te benoemen. En de heren hielden hun proselieten de hand boven het hoofd. Nu was er een lichtpunt. De vrouwe van de Oosterhof mocht LoBats niet luchten of zien. Maar iets dat van mor gen was gebeurd kon ook niet door de beu gel. Zij zou zelf eens op onderzoek uitgaan. Het was ongeveer half elf in de morgen. Zij zou het hoor en wederhoor toepassen en ging eerst naar de schoolmeester. Daar kwam zij vroeg genoeg. Diene schold en raasde dat het schik en aard had. Klokke half elf had het gewicht van de Friese klok het begeven de ketting was gebroken het gewicht eerst met een forse smak op het dikke vlezige hoofd van de schoolmeester gekomen. Een flink gat was het gevolg. Als een beekje stroomde het bloed over meesters beste jas. Een zeer antieke kom, waar de meester de gedopte bonen indeed was nu aan de beurt de kom viël in scherven. En die kom was nog wel ,een erfstuk van Diene's over grootmoeder, 'die de kom georven had van een vroegere vrouwe van Bevervoorde. En nu was de kom kapot. Het gat in het hoofd van de schoolmeester groeide vanzelf weer aan, maar de kom was voor goed kapot. Op dat moment kwam de vrouwe van de Oosterhof binnen. Zij hoorde dat Diene haar man nog juist uitschold voor lelijkmanskind. De vrouwe van de Oosterhof trok de wenk brauwen op. Dat was straattaal van de school- meesterse en zoiets kwam niet te pas. Wat is er gebeurd? hier, wilde de vrouwe van de Oosterhof weten. Het gewicht van de klok is op zijn kop gevallen! schreeuwde Diene. De mooie kom is kapot, de jas en de bonen zitten vol bloed. De burgemees ter van de week de Piepe kwam binnen met de stadsdiender. Hij wilde de namen van de jongens weten. De schoolmeester zat op de stoof en Diene wies hem de wonde uit, met een stuk van een linnen laken. De vrouwe van de Oosterhof keek toe, hoe diep het gat was. Van welke jongmens heb je last gehad? wilde de burgemeester weten. Het is hier allemaal pruttel in Rijssen, stel de de schoolmeester vast. de stadsbolle was er de grootste schuld aan, riep de schoolmeester. En het gewicht van de klok! riep hij. De stadsdiender stelde met de burgemeester de Piepe een onderzpek in, in de school. De diender moest op de school om in de schoor steen te kijken. Hij rapte de panlatten stuk en schoot naar binten. Zijn hóófd was juist nog zichtbaar. Het autuide een kwartier eer men een lange ladder had. En Metsel Be rend, de diender kon bevrijden. De burge meester droeg Metsel Berend op een onder zoek in te stellen. En dat pakte goed uit. De metselaar verklaarde dat die kluns van een meester dagelijks in dat hok moest hui zen dat was nog daar aan toe, maar dat de bloedeigen Rijssener kinderen daar in ver kommeren moesten, dat noemde Metsel Be rend een schandaal. Intussen zette de vrou we van de Oosterhof de schoolmeester te recht. En schold haar vernuftig uit, want de hoge vrouwe was zelf een geboren en getogen Rijssense. En zij vertelde de school meester dat men zich vergist had toen men hem aanstelde. Intussen gebeurde er een maand later iets wat verstrekkende gevol gen zou hebben voor de Rijssense school meester. De school was van stadswege weer opgelapt en meester LoBats gaf weer les met strenge hand. Hij had de buiten- jgewone slechte eigenschap om kinderen bij namen te geven. En dat namen de kinderen over. Wanneer de jonker van de Oosterhof voorbij reed of de heer van de Grimberg dan namen ze netjes hun hoofddeksels af, als ze die ten minste op het hoofd hadden. Dok de Rijssense bevolking werd door de ongens en meisjes behoorlijk tijd van de lag gegeven. Tegenover vreemdelingen was dat wel eens nders en vooral wanneer ze buiten de wal len waren in bos en veld waarvan Rijssen zo rijk was. En zo geviel het dat de drost van Twente eens van de kant van Eisen Rijssens contrijen binnenkwam. De jongens hadden van de Fluitjood gehoord dat de drost een lelijkerd was. Sam de Fluitjood nam het niet altijd nauw met de eerlijkheid. En was voor de drost gedaagd. Deze had hem Sam uitgescholden voor stinkjood. Nu kon Sam veel verdragen, maar dat van stink jood had hij afschuwelijk gevonden, omdat hij zeer zindelijk was. De jongens nu, en het waren er vele, hadden op de Schild in een kring gestaan. En hadden gehoord wat de Fluitjood er uit gekraamd had. Vooral dat van stinkjood had den zij mooi gevonden. En toen op den ge zegden middag de drost Rijssen binnen reed en zeer goed gemutst was, omdat op dat ogenblik er Rijssen zo helder bij lag, had hij plotseling horen roepen in koor van Fluit jood! Het kwam uit het struikgewas. Zijne dienaren onderzochten of Sam de jood ook geplaagd werd. Maar Sam was op het ogen blik aan het villen met een zoetemelkskalf dat door een der Rijssenaren door de hals gesneden was. Dat wist de drost niet, maar de jongens wisten het wel. De jongens ge bruikten ook andere minder voegelijke scheld woorden. Hij dacht bij zich zelf, de op voeding der jeugd daar ontbreekt te Rijs sen nog wel een en ander aan. Dus daar zal ik de schoolmeester en wie het aan gaat eens op wijzen. Hij vroeg naar de maand- schepen. De burgemeesters hadden in Rijs sen net als overal in die dagen ieder zijn eigen functie. Twee waren er vuurheren een bij dag en een bij nacht. En nu was de Piepe toevallig maandschepen. De stadssecretaris stond de drost te woord. Hij vroeg beleefd of heer droste nog een ander boodschap had. De burgemeester de Piepe knipte op het kleine kamerken een andere burgemeester het haar. Men moest als burgemeester zijn de er knap bij lopen. En daarbij de Piepe was veel handiger in het haarknippen dan de stadsbaardscheerder. De drost trok de lip op en vroeg hem de weg te wijzen. Nou de secretaris gaf de stadsbode mee. Heer droste hoor je hem schreeuwen? Hier zijn we er. De buren trokken zich bescheiden terug, bij het naderen van heer droste. Het was maar gelukkig dat heer droste een lijf wacht had, die de deur voqr hem opende, daar zag de drost een tafereel om nooit te vergeten. Diene de schoolmeesterse had ha ren man bij de haren en sloeg er met een talhout ongemakkelijk op. Toen de drost bin nen stapte vroeg deze, wat heeft dit te be duiden? En keek daarbij streng. Maar Diene keek even streng terug. Zij had de rug warm. En de vijf misdadigers neemt hand over hand toe, te meer daar Cypo geen kans ziet om het slot van de brandkast te openen, ondanks de herhaalde krachtdadige bedreigingen van Frank. Intussen is niet alleen de gehele marechaus see van Zuid-Frankrijk, maar ook de aldaar gelegerde Amerikaanse M.P. gemobiliseerd en er volgt een jacht zonder genade met alle beschikbare middelen! Wij zouden het uitermate spannende ver haal van James Hadley Chase en de in alle opzichten fascinerende thriller, die hiervan werd gemaakt, tekort doen, wanneer wij U de alleszins verbluffende ontknoping zouden verraden. the rose tattoo tel 4 Serafina delle Rose, oorspronkelijk een Si- ciliaanse, is naaister in een Amerikaans stad je. Zij houdt veel van haar man en merkt daardoor niet, dat deze al enige tijd een ver houding heeft met Estelle Hohengarten van de Mardi G?as Club. Evenmin beseft zij, dat hij zich bezighoudt met handel in con trabande, tot hij op 'n dag bij een botsing met de politie gedood wordt. Serafina is on- trooostbaar. Zij laat hem cremeren en be waart zijn as in haar huis. Steeds meer zon dert zij zich af, verwaarloost haar werk en probeert ook haar dochter Rosa hetzelfde kluizenaarsleven op te leggen. Rosa doet enkele jaren na de dood van haar vader eindexamen. Op het bal na het examen maakt zij kennis met de broer van een school vriendin, Jack Hunter, een jonge zeeman. Het wordt 'n liefde op 't eerste gezicht en Rosa neemt Jack mee naar huis om hem aan haar moeder voor te stellen. Serafina maakt een scène, want zij voelt er niets voor, dat haar dochter met een zeeman trouwt, maar als Jack haar dan plechtig zweert, dat hij Rosa's onschuld zal respecteren, staat Se rafina hem de omgang met haar dochter toe. Toch is zij hierdoor nog meer van streek ge raakt en dus is zij hoogst geprikkeld als zij twee dametjes op bezoek krijgt, van wie de ene een blouse bij haar heeft besteld. De dames tonen veel belangstelling voor de heren, die zij door Serafina's raam op straat zien passeren en geven daarop hun commen taar, wat Serafina aanleiding geeft op te mer ken, dat zij zich in een fatsoenlijk huis en niet in een kroeg bevinden. Van het een komt het ander. Er onstaat een niet malse woor denwisseling, waarbij een van de beide be zoeksters Serafina ten slotte naar het hoofd slingert, dat haar man er een liefje op na hield. De hoogst ontdane Serafina wil dit niet geloven, maar wordt toch bevangen door een wanhopige twijfel. Zij gaat naar haar geestelijke, Pater de Leo, en vraagt hem of haar man hem ooit iets over een andere vrouw heeft gebiecht. Dj Pater beroept zich uiteraard op zijn biechtgeheim. Serafina neemt daar echter geen genoegen mee en windt zich zo op, dat zij flauw valt. Als zij bijkomt zit zij in de vrachtwagen van Alvaro Mangiacavallo, die haar in op dracht van de Pater naar huis brengt. Alva ro blijft bij Serafina thuis nog even praten. Hij vertelt haar zijn moeilijkheden en zij hem de hare en aangezien deze moeilijkheden erg uitgebreid zijn duurt het gesprek zo lang, dat Alvaro door z'n baas op staande voet ont slagen wordt waardoor hij voldoende tijd heeft om Serafina nog eens een bezoek te brengen. Het eerste bezoek is zo bij hem in de smaak gevallen, dat hij zich voor het tweede bezoek een roos op de borst heeft laten tatoueren,' precies zo'n roos als ook Serafina's man heeft gehad, naar zij aan Alvaro verteld heeft. Alvaro is zo trots op zijn idee, dat hij niet schroomt Serafina zegevierend zijn borst te tonen. Serafina is hiermee echter voorals nog niet bijzonder ingenomen. De vraag of haar man haar bedrogen heeft, houdt haar nog steeds bezig. met plezier had zij heer droste ook even afgedekt, maar er was te veel dak op het huis. Het gevolg bestond uit zeven mans kerels. Mijnen man is een aartsdobbelaar, die al zijn geld verdobbelt en vrouw en kinderen gebrek laat lijden! Van Coeverden. zijn Hïlversumse atelier heeft lelsmid Richard Braun zijn leuwste schepping „Het zilveren mrwiel" voltooid. Ter gele, itd van de opening van een accu- ftriek in Diemen door prins Irnhard, heeft directeur K. Vyth ei fonds ingesteld, waaruit elk jr drie „Zilveren stuurwielen" zien worden bekostigd. De on- dscheidingen worden toegekend amensen, die zich op het gebied v het automobilisme verdienste- lihebben gemaakt, Djury, die uit een aantal kandi- den de dne personen heeft ge- ken, aan wie binnenkort voor de eie keer het ,jZilveren stuur - w" zal worden aangeboden, be- sU uit de heren Harinxma thoe Slten (KNAC), A. G. M. Boost (sWB), B. Th. Hugenholtz (Cuit van Zandvoort)W. Fick (Vkeersjoumalist), J. H. Strum- ph Tideman (burgemeester van Di en) en C. Tonneman (Ver- kedeskundige). Bijit ontwerpen van het Zilve- reniurwiel stelde Richard Braun prii.r de gedachte, dat de mens bij rijden met een auto de be- schïng krijgt over het leven van andn en van zichzelf. Het kun.erk is een zilveren abstrac tie een stuur geworden, om- hooyzend uit de aarde, verbon den t drie vegetatieve vormen, die koesterende handen dit stuunl omvatten. l

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3