K?"Dampo m Hoog bezoek in de Bouwstraat en brulflo bij de Drilkater BELANGRIJK! EXCELSIOR SPEELDE GELIJK mm Feijenoord- Vasas 1-1 Vrijdag 16 november 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 In verband met de overstelpende drukte in de eerstkomende weken, maken wij onze adverteerders er op attent, dat de Sint Nicolaas- advertenties voor het nummer van vrijdag 23 november, uiterlijk woensdag 21 november in ons bezit moeten zijn, voor het nummer van 30 november kunnen wij opdrachten aannemen tot woensdag 28 november. Adm. Weekblad voor Rijssen Tentoonste 11 ingssuccessen Notter Stadsspel padvindsters VOORSPOEDIG Moeder worden Supeh. de Auce BABYSET Aanrijdingen Verder Exeelsior-nieuws De wedstrijd Eeijenoord-Vasas Hongarije) voor de tweede ronde in het toernooi om de Europa- beker is in een 11 gelijkspel geëindigd. Op de foto doel man Eddv Pie- ters Graafland (rechts) wordt gepasseerd. Veemarkt Rijssen De roodbaadjes hebben vorige week zater dag een bezoek gebracht aan hun rivaal Enter Vooruit. Was een dergelijke ontmoeting in het verleden bijkans een „vuurgevecht" zaterdag werd er maar bitter weinig gevoch ten. De Enternaren maakten hierop mis schien een uitzondering, toen ze na de rust tegen een 2-1 achterstand op zagen en deze wilden wegwerken. Slechts in die periode was er sprake van een grote activiteit. Voor de rest dus een matige ontmoeting zonder hoogtepunten. Nadat Excelsior en Enter Vooruit beur telings op terrein verkenning waren uitge weest, hadden de Rijssenaren het éérst suc ces. Uit een goede pass van Beunk scoorde Kappert ineens met een juweel van een schot. Kansloos was doelman Velten. Lang ple zier hadden de roodwitten hiervan niet want enkele minuten later werd het tenge volge van een verdedigingsfout - niet aanval len - gelijk. In de tweede helft nam Excelsior wederom de leiding, nadat de E.V.-defensie enkele malen met kunst en vliegwerk en met as sistentie van Vrouwe Fortuna onheil had kun- neij voorkomen. Toen echter Beunk en Kap- Op de jongdieren tentoonstelling, georga niseerd door de vereen. „Omithophilia" in de jaarbeursgebouwen te Utrecht, behaal den verschillende leden van de Rijssense pluimvee en konijnenfokkersvereen. „De Eendracht" talrijke fraaie prijzen en pre dikaten met hun ingezonden dieren. Op de ze show waren ruim 4000 nummers inge zonden. Afd. Krielen Lajos Luby met Hollandse krielen patrijs haan G idem hen GG idem haan blauw patrijs 1 ZG en ereprijs idem hen G. A. J. Tijhof met Sebright krielen zilver haan G idem haan G idem hen GG. G. Smit met Java kriel zwart haan 4e GG. Joh. Scheppink met Mod. Engelse vecht- kriel birchen hen 1 GG idem pile haan 2e ZG en ere prijs idem hen G. G. J. Slagman met Maleijer kriel haan 2e ZG, idem hen 3e ZG idem hen 2e ZZG en ereprijs. Afd. Sierduiven. H. Scheppink met Brun- ner kroppers rood doffer 2e ZG idem duif 2e ZZG. Joh. Veldhuis Holten met Duitse schoon heidspostduiven Wit doffer GG idem duif GG Afd. konijnen P. J. Holtkamp met Franse hangoor ijzer grauw ram A. klasse 1 ZZG en ereprijs, idem voedster 1 ZG, dezelfde met groot Chinchilla voedster GG idem ram A. klasse 2 GG. Comb. Ter Harmsel-Pluimers met Papillons zwart voedster 2e ZG idem blauw ram 2e ZG idem madagascar ram 2e ZG. G. Nijzink met Rijnlander zwartgeel ram 3e GG G. Vos met klein Chinchilla ram ZG idem ram ZG idem voedster 3e ZZG en ereprijs. H. ter Harmsel met klein Chinchilla ram GG idem voedster ZG, idem voedster GG idem stam 2 voedsters en 1 ram ZZG ZG en ZZG samen 279 punten. SUCCESSEN MET PLUIMVEE De combinatie Ter Harmsel Pijffers te Notter behaalde op de „Ornithophilia" tentoonstelling te Utrecht met zijn inzendin gen Minorca krielen de volgende prachtige prijzen. Haan jong zwart 2e ZZG, idem haan jong zwart 3e ZG, idem hen jong zwart 2e ZZG. De gezamenlijke padvindstersgroepen van het N.P.C. en de Walburgis groep hielden een z.g. stadsspel voor de gidsen en de ka bouters. Dit spel was min of meer een speur tocht, waarin interessante en leerzame opdrachten werden gelast. Het spel stond onder leiding van de leid sters de dames J. Nijhuis, B. Renger, F. Geuzendam en R. Velner. In het Louisahuis werd een nabeschouwing gehouden en ook werden daar de prijzen uit gereikt aan de winnaars. De le prijs werd gewonnen door de „Kor- hanen", de 2e door „de Karekieten", de 3e door „Koolmezen". Advertentie De kennis hiertoe en juisle Baby verzorging in een I i Bij het benzine tanken bij garage Baan aan de Haarstraat werd de auto van de heer W. beschadigd doordat de vrachtwagen be stuurd door H. van E. uit Vriezenveen, de auto in de flank aanreed. Op de hoek Molenstalweg-Stationsplein vond een aanrijding plaats tussen 'n landbouw- tractor en een personenauto, waarbij uit sluitend sprake was van materiële schade De landbouwtractor van de heer R. uit Rijssen wilde vanaf de Molenstalweg het Sta tionsplein oprijden, toen uit de richting Wier- densestraat de heer J. W. L. K. dit punt passeerde. Er ontstond een botsing waar door beide voertuigen -beschadigd werden. pert door de defensie sneden en Voortman voor open doel kwam, betekende dit 2-1. E.V. kwam hierna geforceerd opzetten en Excelsior begin de fout dit offensief ver dedigend op te vangen. De roodwitten ble ven steeds maar terug, zodat de voeding voor de voorhoede ontbrak. Doordat tenslotte in de Excelsior defen sie de bal niet voldoende werd opgeruimd, kon Grooten gemakkelijk scoren. Met deze gelijke stand, welke de verhou ding goed weer geeft, mogen beide partij en zeer tevreden zijn. Voor a.s. zaterdag staat een thuiswedstrijd tegen DETO op papier. In het verleden heeft men in wedstrijden tegen deze ploeg steeds getuige kunnen zijn van mooi spel. In kracht zullen de beide teams niet veel voor elkaar onderdoen en aangezien de Vriezenveners evenmin de „aan de man" taktiek spelen, verwachten we goede afsluiting van de eer ste helft der competitie. Nu het een thuiswedstrijd voor Excelsior is rekenen wij op een kleine zege. Excelsior 2 had zaterdagmiddag een pro- duktieve bui want Hulzense Boys 2 werd met een 9-0 nederlaag weer naar huis ge stuurd. Excelsior 4 deed het iets minder maar won toch met 7-0 in Enter van En ter Vooruit 3. Van de junioren won het C-elftal van plaats- genote R.V. A met 5-2. en verbeterde hier door haar positie op de ranglijst, terwijl de D-junioren met 3-0 de baas bleven over Nijverdal-C. Voor a.s. zaterdag is voor de lagere Excel sior elftallen het volgend programma vast gesteld. Excelsior 2 en 3 zijn vrij, het vier de elftal gaat op bezoek bij DES 4 in Nij- verdal en moet winnen wil zij haar woordje om de bovenste plaats nog verder mee spreken. Dit kan maar dan moet er voor gevochten worden want DES 4 is op eigen terrein een niet te onderschatten tegenstan der. Excelsior A gaat naar Haarle om Boys A daar te ontmoeten. Excelsior B heeft een thuiswedstrijd en ontvangt Nijverdal-A. Ook het C-elftal sp>eelt thuis en krijgt be- zo^'- van Enter-A. Excelsior D gaat naar nummer twee op de ranglijst, het Nijver- dalse SWN-D. dat slechts 2 punten achter stand heeft. Toch moet Excelsior-D kunnen winnen. Tenslotte krijgt Excelsior-E thuis Vesos-B. Ook hier zullen de krachten el kaar wel niet veel ontlopen, met hopelijk een overwinning voor de Rood-Witte jeugd. Advertentie R11 .S ,S' N buiten de De pastorie was schoon gemaakt Gewit en van alle onreinheid van de Pruizen ge zuiverd. Er stonden allerlei lelijke spreuken met houtskool op de muren gekrast De jeug dige Rijssense vrouwen hadden drie dagen nodig om het domineeshuis weer toon baar te maken. Toen het zover was, reed Klophengsten Mannes met de zeilwagen naar Deventer, twee buren, Pieren Bats en Beve Jan re den mee met gewone wagens. Des morgens heel in de vroegte werd de tocht aanvaard. Des avonds om vijf uur was het predikants gezin weer in Rijssen. Trommen Bram liep voorop hij sloeg op de trommel en heel Rijssen liep uit. Onder het zingen van Oran je liederen haalde men dominee in, alsof hel een vorst was De volgende dag stuurde de dominee's vrouw een boodschap naar Botter Trui. De kosterschoolmeester Lulla, moest er op af. Gewoontegetrouw ging hij naar de Oosterhof Maar daar kreeg hij te horen, dat Trui een snertmeid was Zij hokte sa men met de drilkater in de Bouwstraat Nu was koster Lulia een man die zeer ge steld was op fatsoen en goede zeden Een echte zedenprediker, daarom noemden de Rijssenaren dier dagen hem Lulla. Hevig verontrust spoedde hij zich naar de Bouw straat om Trui de les te lezen en haar te leren voor de dominee Doch in de Bouwstraat had men gewacht op het vertrek van de Munstersen en de terugkomst van de predikant. Voor de Dril kater stond het vast dat Botter Trui zijn vrouw zou worden En ook voor Trui stond het vast dat zij de Dril wilde hebben als man. O! Trui had al vele vrijers gehad, maar een als de Dril nog nooit. Die had ■IIIIHflllliaillKI'.IH.lliil I i;i:iinr:i!.li i lUWinut iii111 i ii i i i: i i iii I De Russische vice-premier Anastas Mihoyan en de Cubaanse premier Fidel Castro n< I een bijeenkomst met de ministerraad m Havana op het de laatste tijd veel besproken eiland Cuba. haar zulke lekkere pakkers gegeven Dat zij nooit meer 'an hem weg wilde. Dit ver telde zij ronduit aan Lulla, nou en die liep er dadelijk mee naar de pastorie. Onder weg bedenkende wat dominee wel zeggen zou over zulke rommel van volk als de Dril en Truin. Maar dat gleed Lulla lelijk van de vork. De predikant sprak kort en bondig, wat God verenigd heeft, dat zal de mens niet schelden! Ondertussen had Lulla al zijn vet gehad Trui had hem danig de les gelezen. Suffert! had zij geroepen, wat verbeel ie'j oe! Zij vertelde de koster: Ik heb Spinne Diene de kop kort en klein geslagen, en dat kun jij ook krijgen De Drilkater kwam tussen beide en riep Trui hool'n bek! En Trui hield zich in En het volk van de Bouwstraat prees de Drilka ter zeer. om zijn manmoedig optreden Veer tien dagen later zou het zijn. De Drilkater en Trui hadden hun trouwkleren klaar. Zij hadden nu de vereiste tijd onder de gebo den gestaan. En wat meer wilde zeggen, de Drilkater had twintig fles jenever. Die had nij tijdens de Munsterse bezetting in de grond gegraven In een oude hakselkist had hij ze geborgen en er een mesthoop opgezet. De Bouwstraters maakten het huis van De Dril mooi, toen hij met de nodige getuigen, de Klephengst, de Piere en Beve Jan waren neven. De Dril, met zijn broer Hein kon de Dril kater niet. Hein had het te bont gemaakt. Hij was als weduwnaar in de Tabaksgaar- den met acht kinderen blijven zitten. Daar na was hij met de weduwe van Jan Piep- kes van de Höfte hertrouwd. Zij had ook acht kinderen En samen kregen zij er nog zes bij. En het had Hein werken gekost om al die monden open te houden. Hij was eens naar zijn broer Dril gegaan om een mud weite. Maar deze had gezegd dat hij dat niet kon doen, de weite was te duur. Toen waren de beide broers uit elkaar ge gaan Maar Botter Trui, wilde dat de oom en tantezeggers op het trouwfeest zouden komen Het huwelijk in de kerk was vol trokken. De Bouwstraters stonden klaar om het jonge paar op te wachten. Er deed zich ook nog een ongeregeldheid voor Snuffel Jan de rentmeester kwam na mens de Vrouwe van de Oosterhof de brui loft verbieden. De Rijssenaren moesten eerst maar eens aan afbetaling denken van hun schulden, voor zij bruiloften aanrichtten. De Snuffel werd met gejoel ontvangen. De jon ge mannen gooiden hem met paardenmest. Dit liet de Snuffel niet op zich zitten. Hij was de rentmeester van de Oosterhof en van de Stoevelaar bij Goor. Allemaal huizen wier bewoners en bezit ters kapitalen waard waren. De jonker van de Oosterhof gaf de drost van Twente be richt dat het volk der stad Rijssen zich zeer misdragen had. Maar de drost kende zijn volk. Verbeeld je als hij met zijn ge volg van vijf man eens Rijssen werd uitge slagen. Want sinds de Munsterse overval hadden de burgers van alle kleine steden de pest aan de adel. En dat was geen wonder, want de edelen hadden zich ten aanzien van Munster zeer laf gedragen. Zij hadden om zo te zeggen het volk van Over ijssel vuil in de steek gelaten. Dus de drost liet het bij een waarschuwing. Dat die van Rijssen hun schulden moesten aflossen en niet zwelgen, of er niets aan de hand was De volgende dag ging de bruiloft door De stadsdiender die uit de Bouwstraat was ge jaagd vervoegde zich op de Oosterhof. Johan, sprak de vrouwe, het wordt nu tijd dat je er doordondert! De vrouwe van Aangevoerd: 1211 stuks vee, runderen 118, varkens 1092 en schapen 1. Prijzen: vette koeien van 2,40 tot 2,70 per kg. slachtgewicht. melk. en kalfkoeien van 700 tot 950 per stuk. pinken van 500 tot 600 per stuk. graskalveren van f 225 tot 350 per stuk drachtige zeugen van 225 tot 275 per stuk. loopvarkens van 65.- tot 80.- per stuk. biggen van 45 tot 55 per stuk. Overzicht handei: Runderhandel: kalm met staande prijzen. Varkenshandel: redelijk goed met iets op lopende prijzen. Rijssen de laatste van Langen werd rood van kwaadheid. Het volk van Rijssen liep haar uit de hand. Wat erger was, Rijssen betaalde geen hereniasten en geen schoor- steengeld meer. De drost van Twente stond er op, dat de stad de belasting betaalde. Zoals overal werd te Rijssen de belasting verpacht aan de meestbiedende. Nou, er waren Rijssenaren tuk op die baan. Er was veel te vorderen. De drost beval stren ge maatregelen en droeg de belastingpach ters op maar driest op te treden. De brui loft bij Drilkater was in volle gang. Er waren behalve de reeds genoemde twin tig fles jenever ook nog vijf tonnen bier. Zwartegats Bc-end de speelman zat te ve delen op het bunne van de bedstee. Hij speelde stichtelijke liederen en onstich telijke door elkaar, dat kon je soms zo heb ben. De bruiloft was groot. Want uit de ver te was er veel familie. Botter Trui danste juist met haren Dril in de kroon. Dit was een dans in ronde kring De vrolijkheid was op het toppunt. Daar kwamen de belasting pachters en wilden beslag leggen op de boe del van de Drilkater. Deze dacht eerst dat het een mooie mop was. Maar toen zij de bruidskoe van Trui wilden meenemen toen was het gebeurd. In wilde en toomloze vaart wierpen de bruiloftsgasten zich op de be lastingpachters. Het gerucht van het oproer verspreidde zich snel door Rijssen. Het volk liep te hoop en de belastingpachters snel den naar huis. Zij verschansten zich in hun woningen. Maar slechts voor korten tijd. Rijssen was in opstand gekomen. Men begaf zich buurts- gewijze naar de huizen van debelastingbeur- ders, sloeg ze voor zover zij ze in handen kregen, appelweek af. Sommigen van hen wisten zich door de vlucht buiten Rijssen met vrouw en kinderen aan een lichamelij ke kastijding te onttrekking. Botter Trui liep met een borrelglaasje en 'n fles jenever. En schonk borrels in. En mannen met ver hitte hoofden, sloegen met bijlen en ander dienstig gereedschap deuren en ramen in. Meubels werden op straat geworpen. Het oude kabinet van Soep Roelof, naar de over levering wilde, nog een gechenk van de laat ste bisschop van Utrecht werd in de Else- nerstraat aan gruzelementen geslagen. El ders stoelen, tafels en andere meubelstuk ken door de glazen gegooid. En toen er niets meer te vernielen viel had men nog de drank, die bij de belastingpachters ge vonden was. En men richtte 'n groot fes tijn op bij Bokken Willem vooraan op de Haar, een grote boerenherberg. De stads diender, die dagen te voren braaf naar de Oosterhof was gelopen werd aan de Molen beek door een holle wilg getrokken. Hij schreeuwde zohard, dat de Saare er een eind aan maakte door hem er radicaal door te trappen. De nacht daalde. De volgende dag tegen de middag verscheen de drost van Twente in eigen persoon. Hij kwam met zestig soldaten en bezette Rijssen. Hij zette de belastingpachters weer op hun post. En Botter Trui die als de aanvoerdster van het oproer werd gebrandmerkt - de Vrouwe van de Oosterhof had verteld, dat Trui een furie was - werd op de Schild te Rijssen aan een paardenstaart gebonden en meege voerd naar het huis te Diepenheim. Meer dan honderd Rijssenaren liepen er achter aan. De drost gaf bevel het vuur te openen. En een der soldaten schoot per on geluk door het touw van de paardenstaart, waaraan Trui gebonden was. De Drilkater greep zijn vrouw en vluchtte met haar de bossen in. Het gevecht in Rijssen duurde voort. Een week later was alles weer rustig. De stad Rijssen had voor de drost gecapitu leerd. Maar het volle pond boete hoefde niet betaald te worden. De vrouwe van de Oosterhof liet de schul digen tot zich komen, veegde ze flink de mantel uit en zond ze daarna naar huis, met een ga heen in vrede maar zondig niet meer. De jonker van de Oosterhof zat er ver legen mee. Vóór het oproer had hij de Saare als burgemeester willen hebben. Maar na de heibel? Op voorspraak van zijn vrouw liet hij de Saare komen. De Saare kwam en deze werd flink onder het mes genomen. Ten slotte vertelde hij aan de Saare dat hij moeilijk een oproerling tot burgemees ter kon voordragen. De Saare richtte zich op. Kaarsrecht stond hij in de herenkamer van de Oosterhof. Hij keek over de heer van de Oosterhof heen. Oproerling zegt de Jonker! Dat is mis Ik ben vóór Oranje en voor orde en recht! Dat eerste geloofde de jonker wel Hij kende zijn volk Maar die andere beide beginselen waren wat dubi eus. Maar omdat hij vóór Oranje was, wil de de Jonker met hem in zee gaan. Van Coeverden

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3