PurOlfcrengl- hengele s bier vol van smaak i FILMN1EUW HET GELD VAN JANTJEN EN DIENE VREUGDESCHOTEN KNALDEN Bfonchiletten Collecte /Draagt Elkanders Lasten' VLIEGERWEDSTRIJD Excelsior I-DOS (Kampen) I PROGNOSF. VOOR A.S. ZATERDAG VERDER EXCELSIOR NIEUWS Sportclub Rijssen won van Vesos Rijssen Vooruit-RKSV 0-2 Verbouwing „School met de Bijbel" Vrüdag en zaterdag de film Susanne Woensdag de film Parachutisten-commando Vrijdag 28 september 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 mm RIJSSEN buiten de wallen Binnen enkele dagen zal weer de jaarlijk se collecte voor het Fonds „Draagt El kanders Lasten" worden gehouden. Dit Fonds heeft zich langzamerhand een naam verworven in ons land, niet alleen omdat het jaarlijks een beroep doet op de collectemarkt, maar veel meer nog omdat de werkzaamheden van het Fonds ln tal van gemeenten van zich hebben doen spre ken. Was de aanvankelijke opzet van het Fonds alleen maar beperkt tot de hulpverlening in die gezinnen waar een lid was getrof fen door tuberculose, in de loop der jaren hebben de werkzaamheden van het Fonds zich uitgebreid en wij verlenen ook hulp in die gevallen, waar door ziekte een noodsi tuatie ontstaat. Duizenden gezinnen worden jaarlijks in Ne derland geholpen, waaruit wel duidelijk blijkt dat dit Fonds inderdaad een belangrijke bij drage levert voor de volksgezondheid in Nederland. Sinds 1960 is dit Fonds ook in het bezit van een eigen herstellingsoord, waardoor de mogelijkheden nog meer zijn uitgebreid. Het zou te ver voeren om een uitgebreid overzicht te gaan geven van alles wat het Fonds doet, maar wij weten dat duizen den Nederlanders dankbaar zijn voor het be staan van dit Fonds. Wij bevelen daarom de collecte die eerst daags zal worden gehouden van harte bij u allen aan. Advertentie in de huid gezondheid en zuiverheid Zaterdagmorgen organiseerde de speeltuin vereniging „Margriet" een vliegerwedstrijd, waaraan door cm 40-tal kinderen werd deel genomen. Er was een veelheid van vlieger modellen. We noemen o.a. vliegmachine bierglas-brommer-molen-uil, man en vrouw. De jury die bestond uit de heren C. Haan, J. Altena en H. van Maanen lette bij het toekenne van prijzen op model, de hoogte en het stilstaan der vlieger. Winnaar van de wisselbeker werd H. Nieuwenhuis. De uitslagen waren: 1. H. Nieuwenhuis 82 p. Ie en ere prijs. 2 G. Flim 81,5 p en le pr. 3. J. Eertink 81 p. Ie pr. 4. B. Schuurman 80,5 pt. 2e pr. 5. C. Nieuwen huis 3e pr. 79,5 pt. 6. A. Borkent 3e pr. 79,5 pt. 7. W. Smit, 79 pt. 3e pr. de kop loper van de tweede-klasse C heeft de rood- witten wel doen ervaren dat men alle zei len moet bijzetten, wil men althans in de tweede-klasse een redelijk resultaat behalen. De Kampenaren toonden nu ook weer aan dat doorzettingsvermogen zeer belangrijk is en zij slaagden er dan ook in deze wedstrijd met 1-0 te winnen toen doelman Keizer een bal niet juist wegwerkte en daardoor zijn naamgenoot, de Kamper midvoor, gelegen heid gaf in te schieten. De Excelsior-voorhoede leek deze middag alle fut verloren te hebben. Zij bouwden wel de meeste aanvallen op, doch als het erop aankwam misten zij toch de energie om het beslissende schot te lossen. Van de vleugels zagen wij nog wel aardig werk, doch bij de onzen moeten de binnenspelers en midvoor nu eenmaal voor de doelpunten zorgen, doch daartoe zagen zij deze middag helaas geen kans. Tegen het einde van deze wedstrijd, die hoe langer hoe harder werd, dacht Excel sior nog de gelijkmaker te kunnen scoren, doch het hoofd van één der verdedigers uit de stad van de befaamde steur kon toe valligerwijs dit doelpunt nog voorkomen. Zo eindigde deze wedstrijd die aanvanke lijk met aardig spel aan weerszijden begon nen was, doch naarmate de tijd verstreek beslist ontaardde in ontsportief voetbal, al dient worden toegegeven dat de soms vreem de beslissingen van de arbiter hier ook niet geheel debet aan waren. Het eerste gaat a.s. zaterdag op bezoek bij Genemuiden I. Over de uitslag van deze wedstrijd valt niet veel te zeggen, temeer daar de opstelling nog niet bekend was bij het ter perse gaan van dit blad. Ofschoon ook Genemuiden dit seizoen nog geen verbluffende resultaten heeft geboekt wordt dit wel een zware wedstrijd voor de onzen. Desondanks houden wij het toch op een kleine overwinning. Zoals gebruikelijk zullen natuurlijk weer vele supporters, daar toe door de supportersvereniging in de ge legenheid gesteld, deze wedstrijd bijwonen en.... hun favorieten aanmoedigen. De wedstrijd Hulzense Boys 2—Excelsior 2 werd uitgesteld. Excelsior 3 ging op het goede pad voort en behaalde haar derde achtereen volgende overwinning door in Enschede Achil les 2 met 6-1 te kloppen. Ook Excelsior 4 deed goed werk door na 2 nederlagen nu de eerste winst binnen te halen. Van SVVN 4 werd met 10-2 gewonnen in Nij- verdal. De oud-eerste-elftalspeler H. Schuiterd welke na zijn beenbreuk voor het eerst weer speelde, nam liefst 8 doelpunten voor zijn reke ning. Van de junioren speelde het A-elftal op eigen terrein gelijk tegen De Zweef A. Excel sior B verloor wederom. Nu met 2-1 tegen Holten B. Het C- en D-elftal deden het beiden beter door van SVVN B en Haarler Boys D te winnen. Excelsior 2 krijgt bezoek van ON 2 uit Al melo. Hier zit voor de tweede editie wel een kleine winstkans in. Het 3e elftal gaat naar SVVN 3 in Nijverdal en kan haar vierde over winning behalen indien zij haar tegenstanders niet onderschat. Tenslotte krijgt Excelsior 4 bezoek van 't nieuwe zaterdag-elftal uit Goor nl. GFC 1, van wiens kracht weinig te zeggen valt. Wat de junioren betreft ontvangt Excelsior A het Nijverdalse SWN A. Excelsior B gaat op bezoek bij haar plaatsgenote Sportclub Rijs- sen A. Excelsior D ontvangt op eigen terrein Nijverdal C en Excelsior E Hulzense Boys B. De C-junioren zijn vrij. Dank zij het weer uitstekende spel van de rood-witte verdediging is het Sportclub Rijssen zaterdag gelukt haar tweede wed strijd in successie te winnen. Dit keer werd Vesos uit Hellendoorn het kind van de rekening. Nu dient voorop ge steld te worden dat Vesos twee van haar beste voorhoedespelers miste wegens mil dienst. Van de aftrap af domineerde Sportclub Rijssen doch het duurde tot de 23e minuut eer zij tot scoren kwam. Het doelpunt kwam van de voet van rechtsbinnen Gerrits die op dat moment rustig door de Vesos verdediging wandelde toen deze bleef staan wegens ver meend buitenspel (1-0). Linksbinnen Ten Bol- scher zorgde voor de tweede treffer, doch moest hiervoor twee keer een schot lossen (2-0). Na de rust speelde Sportclub Rijssen be ter dan we de laatste tijd van haar gewend waren. Hierdoor kreeg Vesos geen gelegen heid tot tegenaanvallen. In de Sportclub-verdediging behoorden M. Rutterkamp en stopper Ruiterkamp tot de uitblinkers. Aangezien de Sportclub-aanvalslinie niet wist te profiteren van lange passes uit de verdediging kwam in de stand geen veran dering. Zaterdag a.s. trekt Sportclub Rijs sen naar S.V.V. Hoewel Sportclub, doordat enkele spelers zich niet hebben laten keu ren, met een gehavend elftal naar Sibculo gaat, verwachten we toch een overwinning. In een op laag peil staande wedstrijd is het R.K.S.V. gelukt de plaatselijke derbij tot een goed eind te brengen. Haar spel was minder slecht, dan dat er R.V.ers, die er vooral na rust weinig van terecht brachten. Reedsna ciraca tien minuten viel bij de gas ten links binnen B. Slaghekke uit, toen hij geblesseerd raakte bij een aanval der R.K.S. V'ers. Reeds spoedig bleek, dat beide teams een soff-day hadden. Er was weinig strijd lust, terwijl vooral het plaatsen zeer slecht te noemen was. Bij R.V. was het gemis van midvoor Jansen en bij de gasten dat van G. Klein Rouweler duidelijk merkbaar Voor rust deden zich dan ook geen duide lijke doelpuntrijke kansen voor. Alleen r. binnen van de Maat schoot een keer buiten bereik van de R.K.S.V keeper Pfeiffer tegen de lat. Na rust speelde vooral R.K.S.V met veel wilskracht. Na een kwartier spelen werd linksbuiten A. Tusveld binnen het 16 m lijn ten val gebracht, maar het verwachte fluitje bleef uit. Nadat in de 30e minuut J. Struik een op gelegde kans onbenut had gelaten, kreeg R.K.S.V. haar toch verdiende doelpunt, toen midvoor B. Markslag over de uitlopende R.V. doelman in kopte (0-1). In de 40e min. stel de dezelfde speler de zege veilig, toen hij een goed aangegeven bal van J. Struik in een doelpunt omzette. (0-2). De R.K.S.V. verdediging deze middag nog het beste deel van de ploeg gaf geen krimp, zodat de thuisclub niet tot een treffen kwam. Voor zondag staat er opnieuw een derbij op het programma. Enter komt n.l. haar opwach ting aan de Enterweg maken, dus volop spanning. Advertentie Spaar paardjes uit het etiket voor de practische en charmante Hengelo-set NOTTER Het bestuur van de „School met den Bijbel" te Notter, hoofd de heer R. Doorn, heeft van de bevoegde instanties toestemming ontvangen tot verbouwing en vernieuwing van de school. Na gehouden aanbesteding is het werk ge gund aan de volgende aannemers. Hoofd bouw firma Mensink, Notter; schilderswerk firma Ter Avest, Notter; loodgieterswerk B. Meijer, Wierden en elektrische werken G H. ter Avest, Nijverdal. Architect is de heer Nij- hof te Wierden. Jan, hoole den doem der op! Riep Diene waarschuwend. Het feest van de armen had honderd gulden gekost en dat was in die dagen heel wat. Maar een maand na het gulle feest voor de armen, kwam er nog een brief van de Almelose notaris, dat Hazen Jan nog drieduizend gulden erfd, dit had zijn broer Bats vooraf, aan hem ver maakt, indien kwam vast te staan dat Jan altijd goed had opgepast en 'n degelijk leven had geleid. Jan had van de fluit jood een nieuwe pijp gekocht. Hij had daarbij zo ge pingeld, dat het schandalig was. Van de plantage kreeg hij een brief uit de Oost. Dat zijn broer er voor gezorgd had, dat Jan zijn hele leven lang vrij roken had. Zij zouden hem twintig monsters sturen, dan kon hij uitzoeken welke tabak hij in de toekomst wilde roken Jan had zelf zijn hele leven lang, de goedkoopste tabak gerookt Dit laatste niet uit gierigheid, maar omdat het er niet aanzat. Iedereen widle van hem beter worden. Maar Diene stookte hem op. Een half jaar hard houden Jan. Dan blij ven ze wel weg Intussen was het wel te zien dat Jan ge- erfd had. Het huis zag er van buiten en van binnen uit, om door een ringetje te halen. Jan had de oude werkvodden aan de veenarbeiders gegeven. Spieje Bats had het oude verschoter zondagse pak gekregen, het was nog het trouwpak van Jan geweest. En zijn maats wezen hem des zondags na en vertelden dat P-*~ in de huid van Hazen Jantjen gekropen was. Hetgeen de heer van de Oosterhof voorspelde scheen niet uit te komen. Jan was eerder schraperig dan vrij gevig. Marieje Bokking vertelde aan haren Mans, dat hij ook eens naar Hazen Jan moest gaan om een geldlening. De Bes- sem werd heel vriendelijk ontvangen. Diene tracteerde op koffie en Jan op tabak. Zij lieten de Bessem he+ hele huis zien en ook het meubilair. Dit is makkelijk vertelde Diene. Als je mettertijd trouwt, dan kun je ook zien hoe ie het hebben moet. Toen hij om een geldlening vroeg, vertelde Jan, hem dat zulks niet kr n. Hij, Jan had veel te veel voor zich zelf nodig. De broers van Diene. Klapmans en Willem, hadden het niet breed. Hij noemde hun zuster een kreng van een 'vijf en Jantjen een rijke stinkert. Het werd weer RijsseneT herfstmarkt. De meeste Rijssenaren beseften niet welk een groot voorrecht zij hadden met hun mark ten. De bisschop David van Bourgondië had de goede stad Riissen vroeger het voorrecht gegeven om een aantal markten per jaar te houden. De burgemeesters hadden de bisschop vriendelijk bedankt, en hem een eigen geweven tafelkleed aangeboden. De bisschop was diep onder de indruk geweest. Hij had het op het kasteel Bevervoorde op de mooiste kamer op tafel laten leggen. En daar was het ruim drie jaren later gesto len door de benden van Berend van Hakfort. De linkerhand van de hertog van Gelder. En nu zou 't kleed wel ergensliggen op De 16-jarige Susanne is het enige kind van een vooraanstaand advocaat. Deze en zijn vrouw laten zich geheel in beslag ne men door hun maatschappelijke verplichtin gen, waardoor zij te weinig tijd overhou den voor Susanne. Het ontgaat hen dan ook, dat Susanne verliefd wordt op Olie, een po pulaire figuur onder de nozems van de stad, waarin Susanne en haar ouders wonen. Op een dag zijn Olie en de zijnen weer bij een in hun buiten de stad gelegen clubhuis, waar zij een van hun vele „intieme feestjes" houden. De politie, die het huis in kwestie al enige tijd met achterdocht beziet, doet een inval. Na ee hevige vechtpartij stuiven de nozems met hun meisjes naar alle kan ten uiteen. Ook Olie en Susanne vluchten in Ollie's auto, die door de politie wordt ge volgd. Met een razende vaart rijden zij langs een buitenweg, als - onzichtbaar door een bocht - een tegenligger nader. De bei de chauffeurs zien elkaar te laat en met een enorme klap vliegen de twee auto's te gen elkaar op. De chauffeur van de andere wagen is op slag dood, Susanne is uit de auto geslingerd en ligt bewusteloos op de weg, Olie gilt en krimt in elkaar van de pijn. De politie is gauw ter plaatse en Olie en Susanne worden naar een ziekenhuis over gebracht. Hier wordt vastgesteld, dat Olie een gescheurde milt heeft, en direct worden de voorbereidingen voor zijn operatie getrof fen. Susanne is inmiddels nog steeds niet tot bewustzijn gekomen. Terwijl Olie geope reerd wordt wordt op de röntgenafdeling vast gesteld, dat Susanne een schedelbasisfrac- tuur heeft. Het duur enkele weken voor zij buiten levensgevaar is. Op dat moment heeft Olie volkomen genezen het ziekenhuis alweer verlaten. Het ongeluk is een goede les voor hem geweest en hij heeft besloten een eind te maken aan zijn vroegere los bandige leven. Vol verlangen wacht hij op de terugkeer van Susanne, want door het ongeluk heeft hij begrepen hoeveel zij voor hem betekent Als Susanne nog enkele weken later uit het ziekenhuis ontslagen wordt, blijkt dat zij alleen maar lichamelijk hersteld is. Van de psychische gevolgen van de opgelopen shock heeft zij zich niet hersteld en hier door herkennen har ouders en Olie Susanne bijna niet meer terug. Van 'n stil en inge togen meisje dat Olie vroeger alleen maar wegens haar verliefdheid bij zijn wilde avon turen volgde, is zij een cynisch en hard type geworden, dat in het leven alleen nog maar het genot zoekt. Zij houdt het nu met alle jongens en als Olie haar zijn liefde bekent, lacht zij hem in zijn gezicht uit. Zij aanvaardt hem slechts als een sexuele partner en Olie krijgt pas weer hoop om haar voorgoed voor zich te winnen als zij in verwachting blijkt te zijn. Hij stelt Susanne nu nogmaals voor met hem te trouwen, maar zij stemt pas toe ls zij inziet, dat een tafel in een der hertogelijke paleizen. Maar hoe het ook zij, Rijssen had zijn herfst markt. De bisschoppen waren al lang ten grave gedaald. Karei V en zijn zoon Philips waren sindsdien al lang afgezworen, dat had heel wat bloed en tranen gekost, maar onveranderlijk was het volk van Twente en Salland in eer grote kring om de stad, tel ken jare naar Rijssen getogen. Om er goede of slechte of helemaal geen zaken te doen. En nu was het weer zover. Bij Hazen Jan tjen in huis was het druk. Want Jan was bezig hereboer te worden. Bij het nieuwe huis was het niet gebleven. Er was een grote schuur bijgebouwd. Daar stonden drie koeien in. Hazen J had, opgestookt door Diene veel land in de es gekocht. Twee nicht jes van Diene waren de dienstboden. En twee neven van Jan waren knechts. En het Schöpken was de voorman op de boerderij. En Jantjen boerde goed. Vroeger was hij flink uitgebuit geworden. Toen hij nog op daghuur ging. En nu ging het met hem zelf van dik hout zaagt men planken. Om half zes gooide Jan de bovenste niendeur los. Dan legde hij een wijle de armen op de onderste niendeur en keek met genoegen de wereld van Rijssen in. De beide jonge Hazenknechten bereidden de werkzaamheden van de dag voor. De beide Klapmeiden melk ten. De boerbaas Schöpken rammelde al met de wagens ten teken dat hij wakker was. Diene zorgde voor het morgenont- bijt dat tegen half zeven genuttigd werd. Dan waren de kinders op. Drie maal in de week kwam op een morgen de reizende schoolmeester Diederik Honger. De man woon de in Goor, omdat men hem nergens wilde hebben. De reizende schoolmeester begon zijn arbeid met het scheren van mijnheer Hazen Jan. Zo noemde meester Honger hem. En Diene had gezegd dat het zo hoorde. Een man die zo veel geld had als hij hoorde men met mijnheer aan te spreken. En meester Honger had volgens Diene goede manieren. Trouwens aan tafel deed Honger zijn naam eer aan. Jan gun de iedereen voldoende eten, maar tussen de beide gebeden door werkte hij zoveel naar binnen als drie anderen. Maar toch hield Jan hem om de andere dag. Want Diederik Honger kon uitsteker'1 scheren. Hazen Jant jen liep er net zo glad bij als de jon ker van de Oosterhof. En goede lessen gaf hij ook Want de predikant had proefste- ken genomen. Hij had de dertienjarige Ha zen Bats gevraagd wie de eerste smid op aarde was geweest. En prompt had Bats geantwoord Tubal Kaïn. De zoon of klein zoon van Kaïn. de broeder moordenaar, had Bats er ter verduidelijking bij gezegd. De nakomelingen van Kaïn had Bats gezegd, was een goed slag volk dat van aanpakken wist. En de predikant was naar vader Jan gegaan en had gevraagd of zijn zoon Bats wel op de goede weg was. En Jan had gezegd hier dominee heb je een half pond van de beste tabak en verder praten we abortus in haar geval niet mogelijk is. Het huwelijk brengt echter geen verbetering; in tegendeel! Hoewel Olie alles doet om het Si>ne naar haar zin te maken, wordt haar houding steeds vijandiger. Nadat zich nog ver schillende moeilijkhc'en zullen voordoen, zal uiteind dijk >r hen het geluk wederkeren. Afrika 1942. Zes parachutisten raken na hun dropping slaags met een overmachtige vij and, die hen het v rdergaan belet. Zij zijn ten dode opgeschreven! De vindingrijke Cowboy heeft nog wel 'n ideetje. Hij trekt een Duits uniform aan en zal zo de vijandelijke stelling binnendringen om voor zijn vrienden de weg vrij te maken. Cowboy's opzet slaagt maar gedeeltelijk, want een van zijn eigen mensen, die van de anderen is afgeweken, neemt „de Duit ser" voor zijn rekening. Charlie is er volko men van ondersteboven als hij verneemt, dat hij Cowboy heeft gedood en als boven dien de and-ren te kennen geven, dat zijn bekende onmin met Cowboy hiertoe de aan leiding is geweest, leeft de wat stille Charlie in een hel van verachting. Ace gaat zelfs zo ver, te beweren, dat hij Charlie bij de eerste de beste gelegenheid „hetzelfde me dicijn" zal toedienen. Hij doet daartoe inderdaad een poging bij de dropping op Sicilië. Charlie heeft echter geen bewijzen, maar a1-. de luitenant hem te kennen geeft, dat het wellicht beter is, dat hij overplaatsing aanvraagt, weigert hij. De luitenant voelt wel aan, dat het doden van Cowboy te wijten is aan een ongeluk kige samenloop van omstandigheden, die niets heeft te maken met opzet van Charlie's kant, maar hij kan de bevooroordeelde Ace niet overtuigen. Charlie heeft zich voorge nomen, ook Ace het bewijs van zijn moed te leveren. Daartoe krijgt hij de kans bij de invasie van Salerno. Voor Charlie is het een onge lukkige landing, aangezien hij in een boom terechtkomt, waaruit hij zich niet zonder hulp van anderen kan bevrijden. Als dat met onverwacht grote verliezer gepaard gaat, neemt Charlie vrijwillig de zwaarste taak op zich en brengt de radio, die belangrij ke informaties naar het hoofdkwartier moet doorgeven, naar de gewonde luitenant. Hiertoe moet hij een open straatweg over steken, die onder vijandelijk vuur ligt en bovendien zwaar met mijnen is „beveiligd". Het luk+ Charlie deze, zijn laatste opdracht te volbrengen. Eerst dan beseffen Ace en de anderen, dat zij deze stille jongen heb ben miskend. Zijn plaats zal door anderen worden in genomen, maar vergeten zullen ze hem niet meer. Advertentie Hoestdrank in tabletvorm.95ct nergens over. U krijgt dit jaar vijftig gul den voor de diakonie en vijf pond was wat voor de kerk. Maar Jan ik maak mij bezorgd over uw zoon. Hoeft niet dominee. Want Bats is in Gods hand. En dominee stapte op. Hij wilde er met de vrouwe van de Oosterhof over praten. Zij was Vrouwe van Rijssen. En zij zou de Hazen wél eens tot rede brengen. Een jongen als Bats dien de herenknecht te worden. Dan werd hij een goed mens. Half negen was Hazen Jan klaar voor de jaarmarkt. Hij wilde eerst twee vette varkens en een vette koe kopen, alles voor de slacht. Want de komende winter zou hij nog menigmaal een stuk moeten weggeven. En Diene's moeder leefde ook nog, op de Höfte, die had haar eigen kamertje nog en het ontbrak haar aan niets. Hazenjantje had zelf ook wel mestvarkens, maar die vonden hun mannetje wel. Als kleine jon gen vroeger had hij de rijke Deventer koop lui. de vetste koeien en de zwaarste var kens zien wegkopen. En hij had vaak bij de Saare voor de niendeur gestaan om de baklucht van <-pek op te snuiven. Dat was nu anders. De jonker van de Oosterhof liep ook met edelen op de markt. Daar was de vette koe van de hofboer van Ypelo. De jonker van Bellinkhof een neef van de heer van de Oosterhof, die zich ver dienstelijk maakte om bij tijd en wijle te gen de Turken te vechten was aan het on derhandelen met de hofboer van Ypelo. Ha zen Jan stond toe te kijken. De koop ging niet door de Jonker van Bellinkhof vond de koe te duur. Hazen Jan sloeg er door en met een brengt ne mie'j eff'n nao hoes! stopte Jan een verse pijp. Daarna kocht hij de beste beide slachtvarkens van de markt. Zij zouden him weg wel vinden. De jonker van de Oosterhof vond het on beschaamd, dat hij door een vroegere turf steker wiens voorouders van de armen aten, zo voor schut gezet was. Hij zou proberen Bats de oudste zoon op de Oosterhof te krij gen om deze in het goede gareel te bren gen. Maar ook dat liep met een sisser af. De Amsterdammer. Dirk Bazel een van de bewindhebbers der Oostindische Compagnie kwam naar Rijssen. Men wist bij de com pagnie nog van Hazen Bats. Bats die voor slecht naar de Oost gegaan whs en ginds zo goed geboerd had. En zij kwamen bij Diederik Honger te Goor en hoorden de rei zende schoolmeester uit over de zonen van Hazen Jantjen En Diederik rapporteerde goed slag jongens. Maar echte Rijssenaren. En te Rijssen stak Dirk Bazel eerst zijn licht op bij de Juffer De juffer dacht ver dikkeme dat is een late vrijer, die op haar afkwam. De dienstbode waarschuwde haar, dat er een deftig heer aan de deur was een heer uit Amsterdam. Laat mijnheer maar in de mooie kamer en presenteer hem kof fie. Ik kom straks. De juffer riep haar an dere dienstbode. Die moest haar vlug in de kleren helpen. Na twintig minuten was zij klaar. Zij greep nog gauw haren waaier. Die zij van Hazen Jantjen gekregen had. Diene en Jan hadden niet geweten wat met het ding aan te vangen. Nu de Juffer wist het wel. Dus ze nam de waaier en ging zo voornaam en deftig als zij dat van de Vrou we van de Oosterhof gezien had en stapte de kamer binnen. Haar verwachtingen wer den overtroffen, toen zij daar de fraaie heer zag staan. Maar zij kreeg meteen een koud bad, toen na een zeer hoffelijke begroeting Dirk Bazel begon te informeren naar de Hazen. Zij legde haren waaier neer. Hij hoef de geen dienst te doen. Zij kon of wilde van de Hazen niets zeggen. Daar moest mijnheer zelf maar naar gaan kijken. Hij kon ze makkelijk genoeg vinden. Het nieuw ste huis op de Haar. De Juffer liet haar bezoeker uit. Wat verbeeldde die kerelzich wel? Zij zou daar gaan labberen over het volk van Rijssen. Neen dat deed men te Rijssen aan buitenstaanders ndet, om eikaars vuile was te tonen. Dirk Bazel dacht bij zich zelf, wat een feeks van een wijf! De Amsterdammer kwam op de Haar. Hij zag wel het enige nieuwe huis en een man, naar het scheen een hereboer, die smakelijk een pijp rookte. Daar maar eens op af. Goeden- morgen sprak de Amsterdammer, want het was half elf in de morgen. Dag baas! Klonk het vriendelijk weerom. Kun u mij ook zeg gen waar hier de familie Hazen Jan woont. Kom er in! Kom er in! ZIej zint hier good te rechte! De Amsterdammer liep achter Jan aan. Diene hier is good volk. Meneer Dinges is ter! Pardon, ik heet Bazel. Och ja, riep Jan, ik kon zo gaiuw niet op de naam komen. Ken je mij dan? Wil de Dirk Bazel weten Kennen? Kennen! Je bent toch van de Compagnie niet! Inder daad! Nou riep Jan ga zitten meneer. Dit is Diene miene Vrouwe. En dit zijn de kin deren. Dat is Bats dit Frerik en hier is Jan, wijzende op een jongen met een snot neus. En dit zijn de dochters, wijzende op Jenne, die elf jaar was, gevolgd door Els- ken die naar Diene's moeder vernoemd was. En dit is Berendina. Net als de Vrouwe van de Oosterhof. Dirk Bazel keek de jon ge Hazen aan. Zij zagen er behalve Ries- sens erg schrander uit. Ik heb plannen met uw oudste zoon. Hoe dat? Vroeg Jantjen. Wij willen hem opleiden voor Opperkoop man. En dan kan hij een goede positie krij gen in de Oost. Bats begon erbarmelijk te bieren toen hij hoorde wat men met hem van plan was. Hij brulde dat hij in Rijssen wilde blijven. Hij had wel gehoord en men had hem ook zelf verteld, wat de mensen van Oom Bats zaliger gedacht hadden. Maar riep Dirk Bazel, oom Bats was toch een zeer fatsoenlijk mens. Die zelf een hele nieuwe kerk heeft geschonken aan de plaats zijner inwoning. Dus een braaf Christen mens. Hij had beter gedaan on, in Rijssen een nieuwe kerk te bouwen! Bracht vader Jan in het midden, terwijl hij een nieuwe pijp stopte. Maar ik bouw geen nieuwe kerk in de Oost jankte Bats, die zich met de gedachte be gon te verzoenen, dat oom Bats een vroom Christen was geweest. Wat waren de men sen toch lelijk! Dirk Bazel stapte op. Men zou er nog meer van horen. De beide dienst boden van de juffer echte flapuiten, ver telden overal dat de Hazen onder de be scherming stonden van de Compagnie. Wat heb ik je gezegd! Riep de vrouwe van de Oosterhof, tegen haar man. Wij adel raken op het achterschip. Het gewone volk komt op, er zal nog een tijd komen, dat de Oos terhof op het invallen staat. Van Coeverden.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3