erko i hemden Oud Rijssenaar Herman Schönfeld Wichers (Belcampo) houdt lezing ZILVEREN JUBILEUM ,ZANGLUST' lOVER- PREDIKBEURTEN Vermaard schrijver Gemeenteraad Jubileum Benoemd m Burgerlijke Stand Mishandeling PRIMEURS HERFST '62 Uitstapje nacr Düsseldorf Uitstapje Zondagsdienst dieren artsen Rijssen-Wierden Jaarvergadering A.F.V. Oudste inwoonster overleden Schapenfokdag VERTROUWEN OP WICHTER KUEJ NEET SPREKNG Coop. Boerenleenbank „Notter" Agenda Jeugddriedaagse Vrijdag 14 september 1962 40e jaargang No. 36 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1.25 per kwartaal voor post-abonnees f 1 40 per kwartaal Administratie en Redactie Enterstraat 10. Riisson Telef 2302 C054R0) Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 u. Advprtpntipp 10 rpnt ppr mm Rii contract korting Zuid-Vietnam werd opgeschrikt door geweldige overstromingen, waarvan op onze foto de resten van een ingestorte boerderij POSTDUIF-GOOR POSTDUIF-GOOR HUUENWAL 31 - RIJSSEN J. Lichtenberg, Schild 2. Rijssen NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK WEEKBLAD VOOR RUSSEN De afd. Rijssen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen organiseert op dinsdag 18 september in Hotel Gijsbers een interes sante lezing, door de heer H. Schönfeld Wichers, studentenarts te Groningen. De heer Schönfeld Wichers, bij oudere Rijssenaren bekend als Herman van „ne- taores", heeft zich vooral bekendheid verworven als schrijver van literair ge- - zien zeer gewaardeerde werken onder het pseudoniem Belcampo. Vooral in zijn eerste werken heeft de heer Schönfeld Wichers kennelijk veel in spiratie gevonden in Rijssen, waar hij op 5-jarige leeftijd kwam te wonen, toen zijn vader in Rijssen notaris werd. Hoewel een aantal Twentenaren daarop stellig de hoop hebben gevestigd, dat Bel campo ook zou gaan schrijven in het Twents, of in het Rijssens dialect, heeft de heer Schönfeld Wichers dat nooit gewild. Toch vindt Belcampo, dat hij zich 'n Twen tenaar voelt. Hij spreekt nog zijn dialect uit zijn kinderjaren en vaak heeft hij met de herinneringen met de wijsheid, die hij in zijn jeugdjaren in Rijssen heeft opgedaan, gespeeld. Schrijven is als een spel, vertelde Belcampo enkele jaren geleden ook tijdens een lezing in Rijssen van de Ned. ver. van Huisvrouwen. „Het is 'n spel met woorden". Eenvoudig gesteld, maar wie er op door wil denken en zijn boeken kent, kan inderdaad zien, dat Belcampo een handig speler is geworden. Een onberekenbaar, een grillig speler met woorden en fantasie en met diepzinnige ge dachten, waarbij hij bewijst een humaan denker, een geweldige fantast en vooral een originele figuur te zijn. In een beschouwing over zijn werk Spron gen in de branding zegt de schrijver F. Nor- dewijk „Ik ken hier te lande geen schrijver, die met hem kan worden vergeleken". En Menno ter Braak schrijft in zijn beoor deling over Belcampo's werk „De zwerf tocht van Belcampo": Zo wordt de zwerf tocht van Belcampo een persoonlijk avon tuur, waardoor de lezer, die van zulke rei zen vermag te genieten, van het begin tot het einde wordt geboeid. Dr. G. Stuiveling een boek van Belcampo aanbevelend (Nieuwa verhalen van Belcam po) laat zich uit als vólgt: Een rijk gevarieerd schema van vreemd soortige gebeurtenissen, een milde humane, ietwat ontgoochelde mensenliefde en een gees tige stijl. Ziedaar de eigenschappen, waar door Belcampo verrast. Het is duidelijk, uit deze uitspraken van figuren van formaat, die zojuist geciteerd werden, dat Herman Schönfeld Wichers een grote faam in de litteraire wereld heeft veroverd. De raad der gemeente komt hedenavond om lfl.15 in oDenbare zitting bijeen, ter be handeling van de volgende agenda. 1. Ingekomen stukken (voorstel van bur gemeester en wethouders d.d. 11 september 1962, nr. 182). 2. Voorstel van burgemeester en wethou ders d.d. 20 augustus 1962, nr. 168, tot ge slotenverklaring van de Oosterhofweg voor bromfietsen op bepaalde dagen en uren. (Nota: Bij de stukken ligt ter inzage een brief van J. Smalbrugge, waarin deze be zwaar maakt tegen de voorgestelde maatre gel. Wij stellen U voor dit stuk voor ken nisgeving aan te nemen). 3. Alvorens (d.d. 26 juni 1962 nr. 171) tot weigering van een subsidie aan de Volksho- ge school Diependaal. 4. Alsvoren (d.d. 26 juni 1962, nr. 172) tot weigering van een subsidie aan de Mili taire Matigheidsmissie. 5. Alsvoren (d.d. 24 augustus 1962, nr. 183) tot het beschikbaarstellen van een crediet voor aanschaffing van verkeersborden. 6. Alsvoren (d.d. 13 september 1962, nr. 184) tot herziening VI B van het uitbrei dingsplan Zuid. 7 Alsvoren (d.d. 31 juli 1962, nr. 185) tot onteigening van percelen en perceelsgedeel ten in plan Zuid (le fase). 8. Alsvoren (d.d. 11 september 1962, nr. 186) tot het geven van een huurcompensa- tie aan het gemeentepersoneel. 9. Alsvoren (d.d. 11 september 1962, nr. 187) tot 6e wijziging van de bezoldigings verordening 1960. Dinsdag vond ten kantore van de Direc tie ter Horst en Co de huldiging plaats van te Rijssen is benoemd mej. H. Dommerholt de heer J. H. Poortman, baas in de weverij, die 25 jaar in dienst bij genoemde firma was. Hij werd toegesproken door de heer A. H. ter Horst, die hem roemde om zijn grote plichtsbetrachting en trouwe dienst. Hij bood hem een envelop met inhoud aan, terwijl hem ook het draags&gldje werd op gespeld. Tot administratieve kracht aan de L.T.S. alhier. Voor diegenen, die Herman van 'n netao- res al eens eerder hebben horen vertellen, behoeft de lezing, die hij op 18 september in Rijssen hoopt te houden geen aanbeveling. Hoewel Belcampo geenszins de pretentie heeft naast schrijver ook redenaar te zijn, staat het vast, (is ook in Rijssen gebleken) dat een lezing van de oud Rijssenaar een belevenis is. Een belevenis, omdat hier een gevierd schrijver op eenvoudige wijze, vertelt van zijn werken, uitleg geeft van bepaalde stel lingen, welke - door onbegrip - vroeger niet al te zeer gewaardeerd werden. Zo kan Herman Schönfeld Wichers met heim wee vertellen van het Rijssen van voorheen, het Rijssen van de gemoedelijkheid, van de naoberschop, van de plaats, waaraan hij vele herinneringen heeft. Nogmaals een avond met Herman Schönfeld Wichers, belooft 'n bijzon dere avond te worden. De Rijssense vogelvereniging „Zanglust" gaat a.s. zaterdag haar zilveren jubileum vieren. 25 jaar lang hebben vogelliefhebbers (meest Rijssense, maar ook heeft de vere niging leden in Enter, Holten en Nijverdal) van het houden van vogels een nuttige vrije tijdsbesteding gemaakt. Vooral na de oorlog heeft de vereniging door het houden van lezingen, maar ook door het vrije toegang verlenen bij exposities aan de jeugd het nut van vogels bijgebracht. Vooral dient aller eerst genoemd de heer G. J. van Putten, de grote promotor die vanaf de oprichting steeds lid is geweest, waarvan 23 jaar bestuurslid. Hij verzorgt altijd de lezingen en is dan- ook bij alle vogelliefhebbers in en buiten Rijssen alom bekend. Ofschoon hij eigenlijk vorig jaar als bestuurslid heeft bedankt om voor jongeren plaats te maken is hij de gro te vraagbaak nog steeds. Zelf heeft hij ruim 150 vogels in zijn vele volières. Doordat de wildzang zich door de Vogel- wet bedreigd zag besloten in 1937 een 12-tal personen tot de oprichting van de vereni ging, waarvan het bestuur werd gevormd door H. J. Vlogtman, voorzitter. G. J. van Putten secretaris H. J. Wesselink, G. Klein R.-uweler en H. Struik. De oprichtingsver gadering had plaats in café J Gijsbers, ter wijl de bestuursvergadering bij de bestuurs leden thuis werd gehouden. Momenteel telt zij 78 leden. Zij heeft de beschikking over meer dan 400 kooien voor de exposities, die zij jaarlijks houdt. De tentoonstelling is na melijk jaarlijks het hoogtepunt voor de le den, die samen over meer dan 3000 vogels beschikken. Onlangs nog werd het tentoon stellingsmateriaal geheel door nieuw modem materiaal vervangen. Naast wildzang word ook ieder jaar (de oorlogsjaren dook de ver eniging onder) tropische vogels parkieten, eenden, fasanten, tropische duiven geëxpo seerd. GEBOREN: Janna, d.v. J. Pas en H. Dan- nenberg, Lentfersweg 66, 5 sept. Gertrudis Theresia Maria, d.v. H. J. Nitert en G. M. T. Ruel, Schoolstraat 9, 6 sept; Erik Jan, z.v. H. Maarsingh en A Kupers, Graaf Willem Lodewijkstraat 4, 6 sept; Dina, d.v. J. H. Poortman en G. Baan, Nij- verdalseweg 87, 7 sept; Janna Catharina, d.v. J. Scheppink en J. Beltman, Holtentorensweg 29, 10 sept; ONDERTROUWD: Berend Jan Megelink, 21 jaar, Holten Bin nenstraat 6 en Dina Johanna Drijer, 21 jaar Rijssen Nassaustraat 23, 6 sept; Hermannus Kreijkes, 24 jaar, Rijssen Prin senstraat 1 en Johanna Geertruida Scholten 21 jaar, Wierden Enter Julianastraat 32, 6 sept. GETROUWD: Gerrit Jan van de Riet, 28 jaar en Willemina Hendrika Paalman, 25 jaar, Wierden Enter Rondweg 36, 31 aug; Jan Baan, 27 jaar en Hendrika Tijhuis 28 jaar, Rijssen Holterstraatweg. 127, 5 sept; Gerrit Dinant Slagman 25 jaar en Janna Ligtenberg, 24 jaar, Rijssen Piet Heinstraat, 7, 6 sept; Berend Wolterink, 22 jaar en Janna Dirkje Pas, 19 jaar, Rijssen Molenstraat 28a, 7 sept. OVERLEDEN: Tonis Paalman, 68 jaar echtgenote van A. H. Pennings, Enterstraat 55, 4 sept; Jenneken ten Bolscher, 82 jaar, weduwe van H. Kraa, Walstraat 15, 7 sept; Henricus Hegeman, 67 jaar weduwnaar van J. H. Hoppen, Ligetenbergerdijk 34, 4 sept. te Almelo. Bij de politie alhier werd door de 19-jarige J. H. E. uit Nijverdal alhier aangifte ge daan, van een mishandeling. In café H. al hier zou hij door een zeker F. M. eveneens uit Nijverdal geslagen zijn, waarbij hij en kele tanden had verloren, die hij de politie als bewijs toonde. Deze heeft de zaak in onderzoek. Advertentie Zie onze advertentie op pag. 4. Een grote wens van de vogelliefhebbers is een wettelijke vangvergunning voor vin ken en putters, want er is een grote mank in de Vogelwet aldus deze heren, die wel kennis van zaken hebben. De vogelsport is nl. gediend met een periodieke vangvergun ning. Momenteel laten jaarlijks heel veel vogels nodeloos het leven en hiermede is de vogelstand en de Dierenbescherming niet ge diend. Het jubileum wordt zaterdag gevierd, 's Middags met een receptie in café Bakker en 's avonds een feestavond voor haar leden, echtgenoten en verloofden. Vanaf deze plaats feliciteren wij het bestuur en leden met dit zilveren jubileum. Het bestuur bestaat momenteel uit de vol gende leden: G. J. Beunk, voorzitten G. J. van de Maat secr. B. J. Tijhof, penningmeester, G. J. van de Berg, H. G. J. Tijhaar, H. J. ter Harmsel, ringcommissari en A. Borkent, al gemeen secundus. Afgelopen weekend Liacht een groep van circa 40 r.k. Rijssense Jongeren een bezoek aan Düsseldorf. Zaterdagmiddag werd per bus vertrokken, 's Avonds werd het gezel schap vlak voor Dusseldor het eerste verwelkomd. In de loop van de avond werden de Rijssenaren bij hun Duitse gasten ondergebracht, die hen heel gastvrij ontvingen. Er werd door de gastheren een amusementsavond verzorgd. Zondagmiddag werden diverse curiositeiten in de stad be zichtigd. 's Avonds werd met een salonboot een boottocht op de Rijn gemaakt. Tijdens deze tocht was er op de boot ook gelegen heid om een dansje te maken, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Op de terugreis kreeg het gezelschap nog een uur oponthoud, doordat bij Aalten de grenspost gesloten was. Om drie uur 's nachts arriveerden deze jongeren zeer vol daan te Rijssen. Door het personeel van de N.V. Omefa te Rijssen werd een uitstapje gemaakt naar Rotterdam en omgeving. Met een extra trein vertrok het uit ruim 170 personen bestaan de gezelschap. Er werd met bussen een tocht gemaakt naar Hellevoetsluis, waar de Deltawerken werden bezichtigd. Ook aan de olieraffinaderijen te Pemis werd een be zoek gebracht. De Euromast werd vervolgens met een bezoek vereerd. Na een prima diner werd de terugtocht naar huis weer aanvaard. De dienst wordt zondag as. waargenomen door dierenarts J. Siebelink, Wierden, tel. 05496-298. Op vrijdag 7 sept. j.l. hield de Amateur fotografen ver. Aldolem uit Rijssen haar derde, en zeer geslaagde, jaarvergadering in hotel Gijsbers. Een flink aantal leden was aanwezig. De voorzitter, de heer H. Westerik vroeg in zijn openingswoord ook aandacht van de leden voor de waarschijnlijk in het voor jaar van 1963 te houden tentoonstelling. Hij bracht o.m. dank aan de bandsconsul, de heer F. J. A. des Tombe te Hengelo, als mede aan de verenigingen Bendien te Al melo en De Zoeker te Nijverdal voor de prettige samenwerking in het afgelopen sei zoen. Voorts maakte hij melding van een anonieme gift van 10.- voor de komende tentoonstelling. Hij zag deze gift als een sti mulans voor de vereniging om op de inge slagen weg voort te gaan. Na de gebruikelijke jaarverslagen van se cretaris en penningmeester werd een wijzi ging van het Reglement voorgesteld. Na de gehouden bestuursverkiezing is dit als volgt samengesteld: Voorzitter H. Westerik, Secretaris W. P. Verbeek. Penningmeester G. J. van de Maat. Leden: H. H. de Goeijen, G. van der Stouw, A. Haase en J. van de Haar. Tijdens een geanimeerde stemming werd daarna het programma voor het komende seizoen bekend gemaakt. Hierop komen ver schillende landelijk bekende sprekers voor. De oudste inwoonster van Rijssen Hendri ka van de Riet (wed. van G. J. Egbertsen) is maandagmiddag in de leeftijd van 101 jaar in haar woning te Rijssen, Bleekstraat 1 overleden. Vele jaren is zij de oudste inwoonster de zer gemeente geweest en op haar verjaar dagen 6 januari mocht zij grote belangstel ling ontvangen. Gedurende de laatste tijd was haar toestand achteruitgegaan en maan dagmiddag is zijn rustig ontslapen. Haar opvolgster als oudste inwoonster komt thans in aanmerking Janna Smeijers (wed. J. H. H. Schreurs), wonende Molendijk 1 te Rijssen. Zij wordt 19 sept. a.s. 98 jaar. Tijdens de veemarkt te Rijssen, op maan dag 17 sepember a.s. wordt eveneens een Schapenfokdag gehouden uitgaande van het Texels Schapenstamboek voor Overijs sel. De schapenfokdag vindt plaats op het achterste gedeelte van de veemarktterrein. De aanmeldingen voor deze fokdag is groter dan in 1961. Ongeveer 250 schapen zijn ingeschreven. De inzending schapen, van de fokker de heer M. Jansen uit Rijssen, die op de ten toonstelling 3 x A te Enschede zoveel be langstelling trok, zal op deze fokdag ook aanwezig zijn. De jury bestaat uit de volgende personen, t.w. de heren Dr. J. Grashuis, Hamersveld, J. Huisman, Blokzijl, A. Holtland, Genemui- den, J. Knol, Zwollekerspel, A. Kok, Mas tenbroek, H. J.Oortgiesen, Arnhem en D. Steenbeek, Wartena. Advertentie r Onze landelijke reserves van ruim f 100.- miljoen stellen ook Uw spaarsaldo veilig. Wendt U vol vertrouwen tot de Op wichter kuej neet sprekng. Beernd Jan den geuln, skreewn moord en braand, Zin moo, net drok an 't striekng, Den huern um bruin, wat zol dr wean, Huesen zik um te kiekng. Min juenkn, wat is oe ouwerkumm, O moo, Graads deer miej zear, Wiej warn an 't spuln en zo in ees Gaf hee miej toch ne plear. Zo'n ondoch, woer is hee ebleewn, Hee is noar 't hoes egoan, Joa earlke moo, hee huw miej zoo, Ik har um niks edoan. Graads den hef van oe of te bliewn, Allo, met noar zin moo, De buurn dee kumm al rap noar boetn, Wat was det vuur 'n gedoo. Beernd Jan en Graads eur moo prebeern Mekoar te ouwerskreewn, 't Lik miej neet good um det gebek Hier net zo wier te geewn. Het eene woord haaln 't aandre oet, Wat gung 't dee baejn te keer, Noar wuere hoown ze neet zeukng, Het was gewoon altee. Noar 'n half uurkn speuln de wichter wier Mear zee, de juenks eur moo, Dee sprekt, 't is al ne moand eleen, Mekoar nog neet wier too. J. ROZENDOM, RIJSSEN, Advertentie Alleen verkrijgbaar bij 15 september Vergadering Eerste Rijssen se Kanarie vereniging, Café ,,'n Hook". 15 september Receptie 3.30-5.- tiur 's mid dags en feestavond, 25-jarig bestaan V.V. „Zanglust" café de Bakker. 17 september Amateurfotograf en ver. .Aldo lem (spreker P. Veltman, Apeldoorn) neu trale kleuterschool. 18 september Ned. Ver. Huisvrouwen (le zing dr. H. Schönfeld Wichers) hotel Gijs bers. 4, 5, 6 oktober Fancy-fair R.K. Jongerencon tact, café Struik. 5 oktober Amateurfotografenver. Aldolem, (spreker D. Helfferich, Doetinchem) neu- traule kleuterschool. 8 oktober Amateurfotografenver. Aldolem, (bondsfotocollectie) neutr. kleuterschool. 9 oktober Ned. Ver. Huisvrouwen (Insti tuut voor ^"'shoudelijke voorlichting) Parkgebouw. 12 oktober Feestavond 35-jarig bestaan Post- duivenver. „Het Luchtvermaak" hotel Gijsbers. 13 oktober Receptie Postduivenver. „Het Luchtvermaak" hotel Gijsbers. 2 november Amateurfotografenver. Aldolem (spreker J. Frijns) neutr. kleuterschool. 26 november Amateurfotografenver. Aldo lem (Dialezing over Israël) neutr. kleu terschool. 30 november 1 dec. Clubtentoonstelling Rijssense Pluimvee- en Konijnenfokkers ver. „De Eendrachtcafé Koedijk. 15 en 16 december Tentoonstelling V.V. „Zanglust" café de Bakker. 15 en 16 december Tentoonstelling Postdui venver. „Het Luchtvermaak" hotel Gijs bers. Opgaven voor deze rubriek kunnen ge schieden ten stadhuize, afdeling Algemene Zaken (kamer 7). Voor de r.k.-jeugd van Rijssen (15-jari- gen) was een jeugdweekend belegd door ka pelaan D. van der Hoorn vrijdagavond werd dit geopend. Naar aanleiding van films etc. werden gespreksgroepen gevormd, die hier over debatteerden. Naast een klankbeeld werd ook een kampvuur gehouden. Door de heer en mevr. Tiel en Struik werd medewerking aan deze zeer geslaagde Driedaagse verleend. 9.00 uur Ds. J. Vos 10.45 uur Ds. J. Vos 19.00 uur Ds. G. Wilrsten van Wierden WESTERKERK 9.30 uur Ds. A. Kool 15.00 uur Ds. W. van Tuyl ELSEN 10.00 uur Ds. W. van Tuyl GER. GEM. NOORDERKERK 9.30 en 15.00 uur Ds. Van Haren 15.00 uur leesdienst GER. KERK BOOMKAMP 9.30 en 15.00 uur Ds, Brinkman GER GEM. IN NEDERLAND ESKERK 9.30 en 18.00 uur Ds. Aangeenbrug 14.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur De heer Vosman 14.30 uur leesdienst 19.00 uur De heer Vosman OUD GER. GEM. ORANJESTRAAT 9.30 uur Ds. Van Dijk 15.00 uur Ds. Van Dijk

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 1