belangrijke beslissing wmm awf MB Vrijdag 7 september 1963 Weekblad voor Rijssen Pagina 3 In het Dortmund- Ems-kanaal is een nieuwe scheepslift in gebruik gesteld De lift, genaamd „Henrichsenburg" kan schepen tot een lengte van 100 meter en 12 meter breedte in twee- en-halve minuut 14.75 omhoog brengen of laten zakken. De kosten van de lift bedragen 40 miljoen mark; de construct! etijd was 3 jaar. s S mm (Vervolg van voorpagina) Moeilijk punt Eenheid Representatief Groter plein Niet uitstellen Afscheid raadsleden Zilveren penning voor de heer Jansen Ter Horst Co. organiseerde puzzeltoclit voor personeelsleden Benoemd 6 g §%wM8mÊËÊÊÈÈÊÊÊÊÊÊ RIJSSENS RAAD nam v.,. '-A-f.vrftfWmnwwflff .V. 2- V De heer ter Avest vond het evenals de vorige sprekers „een moeilijk punt" Spr. zei ook eerst het plan gezien te hebben en daarna het jury-rapport te hebben gelezen In tegenstelling met de heer Hodes was spr. onmiddellijk getroffen door het plan Schild 1962. Dat vindt zijn oorzaak in hoofdzaak in de pleinvorming. We hebben altijd ge streefd naar meer ruimte in de binnenstad het plan Schild 1962 houdt hiermede reke ning. Aanvankelijk was de mening van de heer ter Avest geweest, dat het plan Tij- ros beter was. Spr. drukte er zijn spijt over uit, dat niet ter kennis van de architecten is gebracht dat ook gebruik gemaakt kon wor den van de Rozengaarde waar een bouw- verbod is uitgevaardigd. In het plan Ty ros aldus de heer Ter Avest staat het stad huis veel te dicht bij de kerk gepland. Spr. voelde er veel voor, het plan aan te houden. Als de architecten weten dat men rekening kan houden met het bouwverbod in de Rozengaarde kan men misschien tot een heel ander resultaat komen. Wij nemen nu een zeer belangrijke beslissing, waarmee kapitalen gemoeid zijn. Als we nu een be slissing moeten nemen, kies ik het plan Schild 1962 maar ik wil liever de beslissing uitstellen aldus de heer Ter Avest. De heer Pluimers was van mening, dat in het plan Tij ros het meest tegemoet wordt gekomen an het idee, dat „iedereen" heeft over de aard en de vorm die een gemeen tehuis moet hebben. In het andere plan lijkt het gebouw meer op een kantoor. Omda. de heer Pluimers in zijn mening gesterkt was door de jury van deskundigen verklaar de hij zich voorstander van 't plan Tyros. De heer Haase vond het van belang dat de deskundigen het plan Tyros verre weg de voorkeur gaven. De bewering dat dit een veel duurder zou zijn dan het andere berust op een globale raming. Dat kan best meevallen. Spr. vond dat in het plan Tij- ros het stadhuis veel meer een eenheid werd dan in het andere. De heer Paauwe vond dat het gebouw in het plan Tyros een representatieve indruk maakte. Zijn eigen visuele indruk op de maquette en het rapport van de jury, dat in diplomatieke woorden het plan Schild 1962 afwijst deden hem een duidelijk voorstan der zijn van het plan Tyros. Ik geloof alsdus dhr. Paauwe dat er heel wat euvele moed voor nodig is om 't rapport van de jury naast zich neer te leggen. „We moeten proberen overeenstemmin te krijgen". De keuze moet niet met de kleinst mogelijke meerderheid gemaakt wor den aldus de heer Voortman (SGP we moe ten ook de financiële overwegingen een rol laten spelen. tPlan Tyros is niet minder dan 300.00 duurder dan het andere. Spr verklaarde zich voor het plan Schild 1962. Nadat door verschillende raadsleden in eerste instantie het woord was gevoerd was het voor niemand mogelijk te zeggen welk plan het zou kunnen halen. Er waren voor beide plannen even zo veel voor- als te genstanders. De heer Otten (in 2e instantie sprekende) zei, dat niemand hem kon over tuigen anders te gaan stemmen. Als gezegd is dat het plan Schild 1962 bij stukjes aan elkaar is gebracht is dat voor mij juist de variatie. Ik geloof niet dat we elkaar kunnen overtuigen. Als een van beide plannen het zou halen bij de kleinst mogelijke meerderheid dan ligt m dat zwaar op de maag aldus spr. Laten we dit agendapunt daarom aanhouden ad viseerde de heer Otten. Ik wil ook de nieu we raad wel verantwoordelijk stellen nu de beslissing zo moeilijk blijkt. Wat het rapport van de jury betreft: Er zijn veel meer deskundigen in Nederland het kan best dat een andere jury een heel andere me ning zou hebben aldus spr. De heer Jansen reageerde daarop met te zeggen, dat i: geen standpunt. Natuurlijk kun-nen andere deskundigen een andere mening hebben dan diegenen, die wij ons vertrouwen hebben gegeven. Nu moeten wij met dat rapport ook rekening houden, anders hadden wij de ze deskundigen niet om advies hoeven te vragen. Als gezegd is aldus de heer Jansen, dat een aantal raadsleden zich laten leiden door een jury, dan is dat een logische zaak. Als men twijfel heeft welk plan van de twee het beste is, moet men aan het oordeel van deskundigen juist veel waarde hechten. In het plan Tyros zit meer architectuur. Na tuurlijk we kunnen de beslissing uitstellen, maar daar ben ik tegen aldus de heer Jan sen, omdat deze raad bevoegd is en de voor bereidingen heeft meegemaakt. De nieuwe raadsleden zullen zich nog eerst moeten in werken. Weth. Goosen herinnerde er aan. dat de stedebouwkundige ir. Leupen enkele jaren geleden heeft gezegd dat „het hart van Rijs sen groter moet worden", om welke reden de driehoek Rozengaarde, Elzenerstraat. Kerk straat gesaneerd moest worden. In een ge sprek met de jury is gebleken dat beide plannen verantwoord zijn omdat voor hem de grote aantrekkelijkheid van het plan Schild 1962 daarin gelegen was, dat het „hart van Rijssen groter zou worden" liet spr zich uit voor dit laatste plan te zijn. Ook burgemeester Landweer was voor het plan Schild 1962. Daarvoor had spr. ver schillende argumenten. De raadszaal is op gunstige wijze geprojecteerd. De afstand tot de „klassieke" kerk is verantwoorder dan in het andere plan er is een groter plein, hetwelk bij verschillende gelegenhe den en manifestaties toch zeker een functie heeft, en het gebouw is niet te hoog ge projecteerd, factoren die voor de burge meester aanleiding waren de raad aan li raden hun stem voor het plan Schild 1962 uit te brengen. De heer Hodes voerde nog argumenten aan voor zijn voorkeur. Als we ruimte wil len hebben in het hart van de plaats, moe ten we het stadhuis helemaal niet bouwen op de „driehoek". De meerderheid van de raad meent, dat het stadhuis in het cen trum moet komen Het gebouw uit het plan Tyros is prachtig. Als gezegd is, dat dit plan 300.00 meer kost moeten we toch ook afvragen wat krijgen we er voor. Het zou ^p verheugen als het plan met algemene stemmen weid aangenomen. Het pian iyrj.-, wei te verstaan niet het ande re aldus spr. Een voordeel in het plan Ty ros vond de heer Hodes dat de trouwzaal gelijkvloers was gepland anders dan het andere. Een klimpartij bij gelegenheden als dez kon spr. niet waarderen. De raadszaal in het plan Tyros isop een veel rustiger plaats en wijze gepland, wat dat betekent weten we maar al te goed, omdat hier sin - jaar en dag een hels lawaai heerst tijdens raadsvergaderingen De verschillende raadsleden gehoord heb bende stelde de voorzitter voor de beslis sing uit te stellen Daartegen protesteer* de heer Jansen „Deze raad is immers be voegd een verantwoorde keuze te maken! Dit voorstel (uitstellen) werd in stemming gebracht. Het werd verworpen met 9 tegen 6 stemmen. Omdat zowel de burgemeester als wethou der Goosen voor het plan Schild 1962 wa ren stelde de voorzitter voor te gaan stem men over het aannemen van het plan Schild 1962. Het werd verworpen met 9 tegen 6 stem men. Voor stemden de heren: Otten, Voortman, Smeijers, Ter Horst, ter Avest en Goosen. Tegen stemden de heren Haase, G. J. Voortman, Scholman, Paauwe, Kreijkes, Plui men. Voor stemden de heren: Otten, Jar Vanzelfsprekend werd toen gestemd over het plan Tyros. Het werd aangenomen met 9 voor en 6 tegen. Voor stemden de heren Haase, G. J. Voort man, Scholman, Paauwe, Kreijkes, Plui mers, Jansen, Nijland en Hodes. De raad heeft dus gekozen voor het ont werp van het architectenbureau Ir. Dam mers en Ch. Lammers Koeleman uit. Arn hem. Nadat de meningen over de plannen tot de bouw van een nieuw stadhuis breed uit gesponnen waren nam de raad af-cheid van die raadsleden die niet weer in het nieuwe raadscollege terug zullen keren. Burgemeester Landweer bracht de schei dende raadsleden dank voor de serieuze wij ze waarop alle scheidende leden hun taak in het belang van de gemeente hadden ver vuld. Naast vele andere is zojuist nog een be langrijke beslissing genomen. Voor de con- cientieuze wijze waarop u uw werk hebt ver vuld betuig ik u als voorzitter van het colle ge van b en w mijn erkentelijkheid. Ook de wethouders die „mogelijkerwijze" niet terug keren betuig ik na de afsluiting van deze zittingsperiode mijn dank, Beide wethouders hebben zich op bijzondere wijze ingewerkt in de problemen van de gemeen telijke huishouding, hetgeen ik pas nog heb ervaren toen ik door ziekte verhinderd was mijn ambt te vervullen. Ik heb vooral toen veel respect gekregen voor het Werk van lo co burgemeester Scholman en van dat van wethouder Goosen. Zich tot de scheidende raadsleden wendende sprak de burgemees ter allereerst de heer Jansen toe, „die vanaf 1926 deel heeft uitgemaakt van de raad van Rijssen". U bent op bijzondere wijze in de raad gekomen als afgevaardigde van de toenma lige Sociaal Democratische Partij. U heeft uw taak altijd breed kunnen zien en u heeft zich zeer ingespannen voor de op- en uit bouw van Rijssen u heeft al lang geleden gestreefd naar de vaststelling van een uit breidingsplan, hetgeen van een goede visie getuigde. Allemaal hebben we grote bewon dering voor de wijze waarop u aan de dis cussies hebt deelgenomen, ook voor uw wijze van reageren op meningen van anderen. U verdient veel dank voor al datgene wat u voor Rijssen hebt gedaan ook als een belang rijk man in de verschillende raadscommis sies waarvan u deel uitmaakte. We zullen u bepaald zeer missen, aldus de burgemeester. U heeft gemeend het werk aan jongeren te moeten overlaten, hetgeen een moeilijke beslissig zal zijn geweest. Als waardering voor uw verdienstelijk werk bieden wij u de zilveren penning van de stad Rijssen aan, op de inscriptie staat aan gegeven hoe wij over uw werk oordelen al dus burgemeester Landweer. Vervolgens richtte spr. zich tot de heer Ter Horst. In 1945 werd u lid van de raad, in de moeilijke na-oorlogse periode. Ook u hebt willen deelnemen aan het bestuur van onze gemeente. Wij betreuren zeer, dat u ons gaat verlaten. Dat is nu éénmaal zo ge lopen, maar wij zullen het allen toejuichen als u in de toekomst nog eens weer lid van ons college zoudt willen worden. Zich richtende tot de heer Jac. Voortman zei spr. dat ook dit scheidende raadlid op serieuze wijze zijn werk had gedaan. Het is onze wens dat u nog eens weer in de raad terugkeert. De heer Paauwe kwam in de raad in de vacature Siegerink. Met groot enthousiasme hebt u uw raadslidmaatschap vervuld en u hebt deelgenomen aan de discussies. Ook de heer G. J. Voortman heeft op zijn wijze het belang van de gemeente gediend. Alle scheidende raadsleden breng ik uit drukkelijke dank voor de wijze waarop zij hun taak hébben opg'rat aldus burgemees ter Landweer. Namens de raad „als tijdelijke nestor" zoals hij het uitdrukte sprak de heer Hodes woorden van afscheid tot hen, die niet in de raad terug zullen keren. Dat is echter maar een tijdelijk begrip meende spr. omdat de gaande man van nu de komende man van de toekomst zal zijn. Dat terugkomen zal waarschijnlijk niet gelden voor de heer Jansen die geheel vrij willig terugtreedt en niet hoeft te vragen als wijlen de heer Marchant hem te waar schuwen als „het minder met hem begon te worden" Hoewel ik spreek namens het blijvende deel van de raad wil ik mij ook met een persoonlijk woord richten tot de heer Jansen, omdat ik een groot aantal ja ren met hem in de raad heb samengewerkt. Ik zeg niet teveel als ik beweer, dat het vertrek van de heer Jansen door de hele raad betreurd wordt. Met kennis van zaken hebt u vaak een oordeel uitgesproken én u nam een invloed rijke plaats in. Aan de prettige geest, die in de raad heerste hebt u een groot aandeel gehad. Daarom is liet, dat ik namens de raad en misschien Wel namens de gehele Rijssense gemeenschap u hartelijk dank zeg voor al les wat u voor Rijssen hebt gedaan. De heer Hodes bood de'heer Jansen na mens de raad een elektrisch scheerapparaat aan. Ik spreek namens de raad aldus richtte de heer Hodes zich tot de heer Ter Horst als ik zeg, dat. het ons spijt, dat u ons gaat verlaten. Met uw heengaan wordt een tradi tie verbroken; een raad zonder een Jid van de Ter Horst familie kan zich wellicht geen enkele Rijssenaar indenken. U nam als telg van het fabrikantengeslacht Ter Horst een markante en eigen plaats in. Uw doen en laten in de raad getuigde van een objectiviteit en openhartigheid, die u stempelden tot een sympathiek raadslid, waarvan wij met spijt in ons hart afscheid nemen. Namens de raad bood de heer Hodes de heer Ter Horst een zilveren briefopener aan. Voor de heer Jac. Voortman is het de 2e keer dat hij de raad verlaat en aldus de heer Hodes „deze keer uit vrije wil". U heeft er blijk van gegeven het raadslid maatschap niet als een sinecure te beschou wen. Met de meeste belangstelling en ijver nam U aan de werkzaamheden van de raad deel en u innemende prettige persoonlijkheid zal in ons raadscollege node gemist worden. De heer Voortman ontving een boekwerk. Tot slot richtte de heer Hodes zich tot de heren G. J. Voortman en Paauwe die kor tere tijd deel hebben uitgemaakt van de Rijssense raad. Ieder van u heeft, de be schikking hebbende over verschillende capa citeiten zijn best gedaan het gemeentebe lang te dienen. Wellicht is het mogelijk, dat beide heren nog eens als raadslid terugkeren zodat dit afscheid dan een tijdelijk afscheid hoeft te zijn. Ook deze beide scheidende raadsleden werd een briefopener aangeboden. De hartelijke afscheidstoespraak van de heer Hodes werd als eerste van de schei dende raadsleden beantwoord door de heer Jansen met een goed opgebouwde speech. Het besluit geen raadszetel meer te aan vaarden heb ik aldus de heer Jansen geno men in verband met mijn leeftijd en ook om gezondheidsredenen. Men moet nu een keer van scheiden weten, al kan een be sluit daartoe moeilijk genoeg zijn. Waar blijft de tijd verzuchtte de heer Jansen een blik werpend naar de publieke tribune waar zijn kinderen hadden plaats genomen. Spr. zei dankbaar te zijn voor de vrien delijke woorden die de heer Hodes namens de raad tot hem had gericht. Dankbaar ben ik voor de medewerking, die ik van de zijde van b en w van de gemeentesecretarissen en van het gemeentepersoneel tijdens mijn lange zittingstijd heb gehad. Ik ben blij, dat ook oud gemeentesecre taris Bosma op de publieke tribune aanwe zig is, omdat ik hem het langst als secre taris heb meegemaakt. Merkwaardig aldus de heer Jansen, dat ik bij toeval in de raad kwam en 36 jaar als raadslid ben gebleven. Dat toeval kwam in de omstandigheid van het felste onweer, dat ooit in Rijssen heeft gewoed (de abattoirkwestie) Merkwaardig ook, dat moeilijkheden van deze aard nooit weer zijn voorgekomen in de Rijssense raad. Ik heb altijd in een raad gezeten, waarin uitstekende verstandhoudingen en veel we derzijds begrip bestonden. Ik heb altijd beseft zo ging spr. voort, dat ik als lid van de SDAP (voor de oorlog) en als lid van de Partij van de Arbeid (daar na) een uitzonderlijke positie heb ingeno men, in het bijzonder in de beginjaren van mijn raadslidmaatschap. Dat heeft niet het feit kunnen wegnemen, dat wij hebben ge meend op zakelijk gebied mee te kunnen werken aan constructieve gemeentepolitiek. Als mijn houding, mede aanleiding is ge weest, om na het hevige onweer de atmos feer te zuiveren, dan ben ik daar blij mee, aldus de heer Jansen. Ook ben ik blij, dat ik lange jaren mee heb kunnen werken aan de vooruitgang van Rijssen. Het is lange tijd zo geweest, dat ook in deze plaats moei lijk mensen konden worden gevonden, die zich beschikbaar wilden stellen om als raads lid aan het bestuur van de plaats mee te werken. Ik geloof, dat dat niet verantwoord is. Als daartoe geen gewichtige redenen kun nen worden aangevoerd om het niet te doen, moet iedereen waarop een beroep wordt ge daan om lid van de raad te worden, dat in ernstige overweging nemen. In het besef, dat ook ik in mijn werk als raadslid vele tekorkomingen heb gehad, ben ik voldaan over mijn werk, en dankbaar dat de raad bii monde van de heer Hodes, dit gevoel heeft bevestigd. Ik hoop aldus de heer Jansen tot slot, dat er altijd mensen zullen worden gevonden, die bereid zijn werk voor de gemeenschap te verrichten. De heer Ter Horst, dankbaar zijnde voor de hartelijke woorden, die de heer Hodes ook tot hem had gericht, zei, dat hij altijd op de meest prettige wijze met alle raads leden had samengewerkt. De samenwerking vooral met het huidige college van b en w releveerde spr. even eens met grote dankbaarheid. Wij hebben vaak openlijk met elkaar ge sproken. U zult allen beseffen aldus de heer Ter Horst, dat ik vaak een moeilijke po sitie heb ingenomen. Ik vertegenwoordigde geen partij en werd gekozen door kiezers van verschillende richtingen. Het is voor mij vaak moeilijk geweest een standpunt te bepalen. Ik heb gehandeld en geoordeeld als Rijssenaar en het belang van de gemeente naar beste weten gezocht. Nooit heb ik mij fel uitgelaten als een mening werd v.verkondigd, die niet de mijne was. De grote tegenstellingen van vroeger zijn aldus de heer Ter Horst afgevlakt zonder dat men de principes heeft laten varen. Daarom hebben wij met elkaar een pretti ge sfeer tijdens de vergaderingen kunnen scheppen. Zeer dankbaar ben ik de heer Hodes, die namens de raad sprak en ik weet dat zijn woorden van harte gemeend waren. De heer Ter Horst bracht tot slot dank aan de -ymeente secretaris en het hele per soneel voor de samenwerking en met ont roering in zijn stemjsracht de heer Ter Horst dank voor het afscheidscadeau van de raad „waardoor ik zeer verrast was en u kunt er van overtuigd zijn, dat ik dit met trots in mijn huis zal bewaren en gebruiken". De heer Jac. Voortman en de andere schei dende raadsleden maakten het korter. De heer Voortman dankte de'heer Hodes voor de hartelijke welgemeende woorden tot hem gericht en voor het afscheidscadeau. Ik wens het college van b en w en de raad God's onmisbare zegen, de wijsheid en de kracht, die nodig zijn, om de taak die U is opgelegd, te kunnen volbrengen. De heer Pa-.uwe zei, dat hij misschien een record had gevestigd zoals de heer Jan sen maar dan in kortheid. Ik heb het werk in de raad met genoegen gedaan. Ik werd als raadslid benoemd in de vacature wijlgn de heer Siegerink, en ik heb getracht de plichtsbetrachting, die hij altijd aan de dag had gelegd, na te stre ven. Ook de heer Paauwe bracht het colle ge van b. en w., de gemeentesecretaris, de hoofden van dienst en allen, die hem vr rlichting hadden gegeven daarvoor dank. Ook dankte spr. de heer Hodes en de hele raad voor het cadeau, dat hij in ontangst had mogen nemen. De heer G. J. Voortman (AR) dankte ook het college van b. en w., de gemeentesecre taris en het gemeentepersoneel, maar voor al de raad voor de prettige samenwerking, en voor het cadeau, dat hij uit handen van de heer Hodes had mogen ontvangen. Begunstigd door prachtig weer, waaran zeker het groot aantal deelnemers is toe te schrijven, werd zaterdagmiddag weer de jaarlijkse, door de firma ter Horst en Co N.V. georganiseerde puzzeltocht gehouden voor personeelsleden. De rit, waarin een groot aantal valletjes en klemmen waren op genomen, was 21 km lang, en uitgezet in de omgeving van Rijssen en Enter, waarbij de deelnemers tevens de juiste plaats van een 10-tal foto's moesten bepalen. De start was bij het Parkgebouw, terwijl de finish was aan de korte boslaan. Na afloop reikte, door afwezigheid wegens ziekte, van de personeelschef de heer B. J. Ligtenberg, de heer M. Kreijkes de prijzen uit, na allereerst dank te hebben gebracht aan de directie voor het beschikbaar stellen van meer dan 20 prijzen, en aan allen die hadden meegewerkt aan het welslagen van deze prachtige puzzeltocht. De eerste tien prijswinnaars waren; le pr. en tevens winnaar van de wisselbeker D. Poortman r loting, 2e prijs M. Klein Ligten berg, 3e prijs M. Averesch, 4e prijs G. J. Webbink, 5e prijs Mej. A. Nijzink, 6e prijs G. Peters, 7e pr. F. J. Smalbrugge, 8e pr. H. J. Averesch. 9e. prijs J. Nijkamp, 10e pr. mej. Anta Baan. Tot tijdelijk onderwijzer aan de „School met den Bijbel" te Notter, hoofd de heer R. Doorn, is benoemd de heer Bakker te Dub beldam, wegens het aanstaande vertrek van de heer J Nijland, door diens benoeming als onderwijzer aan de chr. school te Wezep. DOOOOOOQOOOOOOOOOQOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGK:iDOOOOO O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O r> Kü L-V:... Dit is een tekening van de straaluitvoering van de Handley Page „Dart Herald", een Brits passagiersvlieg tuig, dat tot nu toe slechts als straaltur- binevliegtuig bekend was. De nieuwe „straal-Herald" kan 70 passagiers met een snelheid van bijna 7 00 km per uur vervoeren over een afstand van 1300 km, of 44 pas sagiers over een af stand van- 2000 km. Het nieuwe toestel zal worden uitgerust met twee Rolls Royce-mo- toren met een stuw kracht van 8850 pond elk.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3