Joh. Jansen neemt na 36 jr. afscheid ais raadslid van Rijssen I hengelo' s bier vol van smaak Hotel op wielen met volledige restauratie DRUMBAND VRAAGT NIEUWE LEDEN Postduiven-nieuws Keuze nieuw stadhuis zal moeilijk zijn VANDAAG MOET DE RAAD BESLISSEN Motto's: „Tyros" en „Schild 62" Veilig gebruik SCHAAKNIEUWS JAN MÜLLER OPENDE HORLOGERIE INTERNATIONALE WINDHONDENRENNEN Oprichting Ponyclub VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Geblinddoekt Enorme omzetten Als de gemeenteraad a.s. vrijdagavond in vergadering bijeenkomt, zal dat voor al le raadsleden een wel bijzondere vergade ring worden, omdat dan een uiterst belang rijk besluit wordt genomen betrekking heb bend op de bouw van het nieuwe stadhuis Een historische vergadering zal het wor den omdat de raad in deze vergadering voor het laatst in de „oude" samenstelling bij een is. Hoewel het mogelijk is, dat een drie tal raadsleden die vrijdag afscheid ne men, nog eens ooit weer deel zullen gaan uitmaken van de Rijssense vroedschap is dat niet waarschijnlijk met de heer Joh. Jansen, die niet minder dan 36 jaar deel heeft uitgemaakt van het Rijssense raads- college. In deze periode heeft de heer Jansen het wel en wee van het stadje Rijssen van nabij meegemaakt en uren kan hij vertellen over het vele dat in de loop der jaren in de raadszaal aan de orde is ge> weest en wat de Rijssense gemeenschap heeft bewogen en geïnteresseerd. Sinds 1926 heeft de heer Jansen zijn (ge motiveerde) stem laten horen over een on voorstelbaar grote hoeveelheid agendapun ten. Door een toeval kwam Joh. Jansen in 1926 in aanmerking voor een raadszetel. Door de beruchte abattoirkwestie namen niet min der dan 7 raadsleden het opzienbarende be sluit af te trden. Diegenen, die voor opvolging van de aftredende raadsleden in aanmerking kwa men wensten lang niet allen een kandidatuur te aanvaarden, zodat de procedure werd gevolgd raadsleden van „andere lijsten" te benoemen. Zo kwam de toenmalige S.D.A.P. waar voor de heer G. Pluimers alleen zitting had voor 2 extra zetels in aanmerking, die wer den vervuld door de heren Jansen en W. Steenbergen. De jonge Jansen voelde zich weldra thuis in de Rijssense raad en toen de heer G. Pluimers als lijstaanvoerder bedankte bij de verkiezingen van 1927 werd zijn plaats ingenomen door de heer Jansen, die sinds die tijd onafgebroken zijn weloverwogen stem liet horen. Onafgebroken, nee dat is eigenlijk niet helemaal juist zo verbetert de heer Jansen onze conclusie toen wij een gesprek met hem hadden. Door een besluit van de be zettende macht werd de raad in mei 1941 geheel uitgerangeerd, maar dat was een be sluit, dat niets meer met democratie te maken had. Na de oorlog keerde in de nood- raad ook de heer Jansen terug en ook was dat het geval bij de eerste gemeenteraads- De heer Jansen heeft in de raad altijd (36 jaar lang dus) een vooruitstrevend ge luid laten horen. Zo was hij ook in zijn beginperiode een groot voorstander van het vaststellen van een uitbreidingsplan, „om de uitbreiding en de bebouwing van de plaats in geregelde banen te leiden". Hoewel men aanvankelijk zijn mening niet kon en wilde delen, „Rijssen is veel te klein voor 'n uit breidingsplan", wijzigde de raad in latere jaren dit standpunt en 't thans scheidende raadslid vond de vaststelling van het eerste uitbreidingsplan (het plan Schaap) in 1936 een besluit van verstrekkende betekenis. De periode waarin het SDAP raadslid Jansen zijn intrede deed in de Rijssense raad was min of meer vergelijkbaar met de huidige periode waarin voldoende werk kon worden gevonden, de lonen relatief goed genoemd konden worden en waarin er veel gebouwd werd ook in Rijssen. Deze hausse wer<j ge volgd door een baisse periode, de crisis tijd, de tijd van massale werkloosheid (1932-1940) met alle onaangename gevolgen van dien. Deze slechte tijd had natuurlijk ook zijn terugslag op de gemeentelijke hulshouding. Van de toen benoemde werklozencommis- sie maakte ook de heer Jansen deel uit en met grote helderheid herinnert hij zich die voor velen zo onaangename tijd. Hij werd als lid van die commissie geconfronteerd met klachten, wensen, ellende en narigheid, waaraan de commissie maar bitter weinig kon veranderen. Wij voelden ons min of meer een buffer tussen de Ned. Heide Maat schappij en de werklozen. Toch verkeerde de gemeente Rijssen nog in de gelukkige Advertentie Spaar paardjes uit het etiket voor de practische en charmante Hengelo-set omstandigheid, dat in haar eigen omgeving werkobjecten gevonden konden worden, waar op vele Rijssenaren tewerk konden worden gesteld. (Overtoom, Veerenland, Elzen) Het gemeentelijk beleid tijdens zijn zit tingsperiode weet de heer Jansen nog tot in de finesses uit de doeken te doen. Naar aanleiding van een legaat van dok ter Stokkers bestemd „voor aanleg van een gemeentelijke waterleiding of voor stads ver fraaiing", is door het college van b en w en door de raad alles gedaan om een ge meentelijke waterleiding te realiseren. Ook de heer Jansen heeft aan de vele bespre kingen hiertoe deelgenomen en burgemees ter Knottenbelt heeft er destijds hard voor gevochten. Maar het lukte ons niet weet de heer Jansen, omdat er een wet was uitgevaar digd, die samenwerking tussen provincies of onderdelen daarvan dwingend op legde in geval van projecten als gemeentelijke waterleiding enz. De grote gemeenten, die ten tijde dat de ze wet werd afgekondigd al de beschikking hadden over een eigen waterleiding, waren goed af, maar wij waren helaas te laat, en zo kon de bedoeling van dokter Stokkers niet tot werkelijkheid worden gebracht. Nog wel is het zo geweest, dat de aan geslotenen van Rijssen een reductie op het watergeld kregen van 20 pet. maar ook dit kon niet worden gehandhaafd en zo moet ook Rijssen het volle pond betalen. Zo kan de heer Jansen het gemeentelijke beleid van voor de oorlog nog nauwkeurig de revue laten passeren en van hoeveel belang dat is, heeft hij na de oorlog vele malen bewezen door te wijzen op lang ge leden genomen beslissingen, waaran hij nog heeft medegewerkt en waarvan hij de motieven en de bedoelingen nog goed weet te herinneren. Tijdens zijn zittingsperiode maakte de heer Jansen, na de oorlog afgevaardigde van de Partij van de Arbeid (sinds 1953 voorzit ter van de afdeling Rijssen) deel uit van raadscommissies als openbare werken, fi nanciële commissie, en zoals gezegd van de werklozencommissie. Toen wij de stadhuisbouw aanroerden, was de heer Jansen even voorzichtig. Hij maakt nl. ook deel uit van de commissie ad hoe en de beslissing kan vrijdag vallen. „Ik kan er niets over zeggen." Wanneer kan met de bouw begonnen wor den, wat is uw mening daarover? De heer Jansen glimlacht. Nou zo laat hij zich dan uit, misschien over 4 a 5 jaar, maar als ik eerlijk mijn mening moet zeggen, kan het ook nog wel 10 jaar duren. Dat neemt niet weg, dat de beslissing met welke ontwer per verder zal worden gewerkt van groot belang is, want dan wordt immers vastge steld welk soort bouwwerk in het Rijssen van de toekomst zal domineren. Daarom zal de heer Jansen vrijdag nog met veel interesse aan zijn laatste raads vergadering deelnemen. De heer Jansen heeft altijd een geheel eigen plaats ingenomen in de Rijssense raad. Daarom moet zijn afscheid als een verlies worden beschouwd. Dat is e°n feit, dat ook door zijn tegenstanders wordt erkend. De heer Jansen kenmerkte zich als een per soonlijkheid, die niet anders dan nadat hij zich een weloverwogen oordeel had gevormd aan de discussies deelnam. Hij durfde eer lijk en oprecht voor zijn overtuiging uit te komen, zocht de strijd niet maar schuwde hem evenmin. Hij wist opvallend vaak de vraagstukken in de kern te benaderen en vooral bij grote beslissingen werd vaak dui delijk dat de stem van de heer Jansen van grote invloed was. Wat het meest in hem gewaardeerd moet worden is het feit, dat hij zijn raadslid maatschap serieus heeft opgevat, serieus in dien zin, dat hij welbewust het gemeente belang heeft gezrcht en verdedigd. Hij sprak niet voor het forum van zijn kiezers en streef de niet naar populariteit. Is het afscheid voor de afd. Rijssen van de Partij v.d. Ar beid een verlies zeker is dat ook het geval voor de gemeente Rijssen, die in hem 'n uit stekend raadslid heeft gehad. Aan zijn opvol ger de taak in zijn oprechte voetsporen te treden. Bij de jeugddrumband Irene kunnen, thans weer een aantal nieuwe leden worden aan genomen. Ded rumband, die onlangs haar 5jarig bestaanheeft gebierd, telt thans ongeveer 40 leden, die in het lidmaatschap veel plezier vin den. Er wordt geoefend op vrijdagavond in het clubgebouw aan deVennekesg aarden onder leiding van de heren J. H. Dam Wichers en J. Berkel. Er kunnen een aantal drummbers en een aantal hoornblazers worden geplaatst. Zowel de instrumenten als de uniformen worden door de vereniging verstrekt, de con tributie kan geen bezwaar zijn, deze bedraagt slechts 25 ct per week. Wel is het van belan dat men er aardigheid in vindt en er ook iets voor over heeft een goed lid te worden. De toelating is niet opbeperkt, zodat de belangstellende jongensen meisjes in de leef tijd van 9 tot 13 jaar aangeraden wordt, zich zo spoedig mogelijk aan te melden en wel op vrijdag 31 augustus en op vrijdag 7 sep tember. Depo stduivenvereniging Het Luchtvermaak nam Zaterdag j.l. deel aan een wedvlucht op Essen met 1201 duiven, die w'erden ge lost om 12.00 uur. Een deel van de uitslag luidt: 1. A. J. ter Steege (13-40-43), 2. H. M.Bo link, J Kamp 4 A D Ligtenberg, 5 W Sik- kelbein, 6 H J Wilmink, 7 C. J. Dokters 8. H. Koster, 9. H. J ter Steege, 10 D. Schooten 11 en 12 W Haase, 13. J. W Baan 14 H J Wilmink, 15 G J. vd. Willige 16. J. Harmsen, 17. G J Schuitert 18. H.J Wilmink, 19 H Nijkamp 20 Joh ter Harm- sel. Uitslag wedvlucht Parkestone: 1. en 2 A. J. Temmink, 3. G. W. Kempe, 4. A J Slagman, 5 D Schooten, 6 W ter Harmsel, 7 en 8 A Jansen mmm - Vandaag zal de gemeenteraad van Rijssen een zeer belangrijke beslissing moeten nemen. Aan de hand van o.a. een juryrapport, twee maquettes en een reeks perspectieftekeningen zal hij na melijk een keuze moeten maken tussen twee ontwerpen voor het nieuwe stad huis, zoals deze onder de motto's „Ty ros" en „Schild 62" door twee architec ten zijn vervaardigd. Zolang de raad nog geen besluit ge nomen heeft blijft onbekend welke ar chitect welk ontwerp heeft gemaakt. Dit te een gebruikelijke gang van zaken bij meervoudige opdrachten; men voor komt erdoor dat door persoonlijke ge voelens jegens de betrokken architec ten een besluit wordt beïnvloed. De twee maquettes, waarvan wij hier bij foto's reproduceren, vertonen wei nig overeenkomst Bij het ontwerp „Ty ros", waarin een toren is opgenomen, zowel als bij „Schild 62" is de voorin- gang aan dezelfde zijde gedacht als het huidige stadhuis nu heeft. Het ene plan heeft echter een soort pleinvorming naar de zijkant, het andere aan de voorzijde. Terwijl één plan voorziet In een gesloten hof, blijft het andere plan geheel open. De raadszaal steunt in het ene plan op pilaren, vormt in het an dere plan met de rest meer een geheel. Stellig zullen vele bijzonderheden vanmiddag en vanavond in de gemeen teraad op de voorgrond treden die wij nu, aan de hand van maquettes en te keningen, nog niet hebben opgemerkt. Dat de beslissing echt niet makkelijk te nemen zal zijn mag men gerust aanne. men. Het zou van een goede belangstel ling van de zijde van de burgerij getui gen wanneer vanavond ook van de pu blieke tribune af de beraadslagingen werden gevolgd. Op onze foto's ziet men op de voor grond de kerk van het Schild en daar achter dus de ontworpen nieuwe stad huizen. Bij het plan „Tyros" gaat de raadszaal aan de linkerzijkant groten deels schuil in de schaduw, bij het plan „Schild 62" ziet men de raadszaal links schuin naar voren steken. Advertentie Jaren beproefd en hoog geroemd Mijnhardt's Zenuwtabletten De Schaakclub Rijssen begint op dinsdag 4 september weer met haar wekelijkse schaak- avondeh in hotel Weitering. Op deze eer ste avond is er dan tevens de prijsuitrei king van de in het voorjaar gehouden be kercompetitie. De wisselbeker, welke beschik baar werd gesteld door de V.V.V. werd gewonnen door de heer H. Waanders. Op de gedeelde 2e en 3e plaats kwamen de heren G. Troost en G. Waanders. In de 2e helft van het seizoen zal er weer een wisselbekercompetitie gehouden worden. Indien mogelijk zullen er in de loop van het seizoen enkele theorie-avonden gegeven worden door een le klas speler. Dit is voor iedereen een goede kans om zijn spelpeil te verbeteren, en een aansporing voor schaak liefhebbers om lid te worden van de Schaak club Rijssen. Onder grote belangstelling opende de heer Jan Müller vorige week donderdag zijn nieu we zaak aan de Haarstraat (horlogerie en goud en zilver. De zaak, waarin eertijds ijzerhandel D. Pas gevestigd was, is totaal vernieuwd en aangepast aan de eisen, die gelden voor 'n horlogerie. Het resultaat, dat verkregen is, overtreft alle verwachtingen. De jonge za kenman heeft thans de beschikking over een keurige winkel, waarin hij zijn cliëntele al le mogelijke service kan geven. Geeft de etalage al een uitstekende indruk over de voorraad uurwerken, sieraden en gebruiksartikelen, in de winkel zelf blijkt die eerste goede indruk nog maar een scha mele te zijn, omdat men getroffen wordt door een uiteenlopende voorraad van een veelheid van artikelen, waarin vooral de uurwerken een dominerende plaats innemen. In horloges voert de heer Müller deze zui ver Zwitserse horlogemerken Arlij en Pron to, in grote uurwerken levert hij het be kende merk Kienzle. De winkelbetimmering geeft aan de intie me gezellige zaak een prettige sfeer, sug gestieve glazen vitrines langs beide zijden van de zaak laten de artikelen uitstekend tot hun recht komen, waarbij vooral 's avonds als de indirecte verlichting ontstoken wordt een aantrekkelijk effect wordt verkregen. De redactie van dit blad wenst de heer Müller veel succes toe. In het kader van het vakantieprogramma, georganiseerd door de beide Rijssense Mid- denjstandsvereniginigen en de VW werd op de weide van de villa de Eschhorst aan de Enterweg een demonstratie gegeven door de ponyclub uit Hellendoom. Er bestond voor de gebeurtenis behoorlij ke belangstelling en met veeil voldoening hebben de toeschouwers de prestaties van de pony's en de jeugdige ruiters gevolgd. In de ponyclub heeft Helleodoorn een prachtige vereniging, die overal in den lan de veel belangstelling zal trekken. De jeugdige ruiters, hebben in Rijssen uit stekend hun best gedaan en een voortref felijke indruk achtergelaten. Hoewel er wel wat fouten werden gemaakt was het toch opvallend, wat de ruiters hun paardjes konden laten doen. De ponyclub is een zeer gedisciplineerde groep, die goed op elkaar is ingespeeld. Het hoogspringen o.a. was een goed on derdeel van het gevarieerde programma dat zonder twijfel aan de hoge verwachtingen van het publiek zal hebben voldaan. Maar weinig treinreizigers weten, dat de keuken van een restauratiewagen een waar wonderwerk is waar met ruimte wordt ge woekerd. Huisvrouwen zouden weigeren in zo'n kleine, nauwelijks zes vierkante meter beslaande ruimte ook maar een maaltijd voor vier personen klaar te maken. In deze ruimte werken in het kleine ho tel op wielen twee personen: de kok met zijn mannelijke of vrouwelijke assistenten. Het vaak nog met kolen gestookte fornuis - in de modernere treinen is het echter een elektrisch fornuis - is niet groter dan 120 bij 65 centimeter en op dit fornuis worden de maaltijden van meerdere gangen voor 2 keer 40 tot 50 reizigers klaargemaakt. Niet minder verbazingwekkend is, dat in dit kleine kombof je ook nog alle potten en pan nen en ander keukengerei is ondergebracht en zelfs een groot deel van het tafelgerei. Alleen het tafelzilver en de glazen worden in een klein vertrekje tussen keuken en restau ratie-ruimte opgeborgen. Tot de uitrusting van een Duitse restauratie wagen behoren ongeveer 140 grote en kleine borden, koppen en schotels, 80 bier- en 30 likeurglazen, koffie- en theepotten, zilveren dienblaadjes, waterkaraffen, citroenpersen en De windhondenrenver. „Rijssen" had za terdagmiddag op de renbaan „de Mors" na tionale rennen georganiseerd in 2 klassen, n.l. Greyhounds en Whippets en wel speciaal z.g. B. rennen. In totaal hadden voor deze rennen inge schreven 28 greyhounds en 21 whippets, af komstig uit alle delen van Nederland. Als juryleden fungeerden de heren J. Poel uit Utrecht, G. de Groot uit Apeldoorn en J. C. Smits uit Weesperkarspel. De aanwezigen hebben deze middag wel bijzonder spannende rennen kunnen zien, want herhaaldelijk werd een zeer felle strijd gevoerd en wel hoofdzakelijk veroorzaakt door de zeer snelle jonge hond „Remem ber" van K. Pelgrims uit Groningen. Deze hond stak ver uit boven de andere deelnemende honden en was door de an deren niet te benaderen, 't Mag wel als een goede prestatie worden genoemd, dat twee Rijssense honden in de finale wisten door te dringen, hoewel bekende en snelle honden aan deze rennen deelnamen, n.l. Pedro van A. Kippers, die in dit sterke ge zelschap een zeer goed figuur heeft gesla gen evenals de hond Phenlep v.d. Coz. van de heer Wesselink. De uitslagen van de afd. Greyhounds was als volgt: le. „Remember" van de heer K. Pelgrims te Groningen in 22,4 sec. (Baan- lengte bedroeg 350 meter), 2e „Goofy" van de heer H. Terpstra te Leeuwarden, 3e „Pe dro" van de heer A. Kippers te Rijssen en 4e P„henlep v.d. Coz." van de heer Wesse link te Rijssen. De uitslagen van de afd. Whippets waren als volgt: le Ceasar v.d. Emelerberg" van de heer A. J. Buis uit Hoeven in een tijd van 24,5 sec., 2e „Extasy of the Rapid Dogs" van de heer C. Ryerkerk te Rotterdam, 3e „Gazelle van Ushonk" van de heer A. J. Groen uit Amsterdam en 4e „Candidat of the jolle Jumper" van mevr. Pesman uit Hengelo. Na afloop van de rennen vond de prijs uitreiking plaats in hotel Gijsbers, waar de heer D. de Groot, die ook de wedstrijden had geopend, een slotwoord sprak en een korte bespreking hield over de rennen, waar na men enige tijd gezellig bijeen bleef. nog veel meer. Vandaar, dat dit alles pre cies uitgekiend in rekken, kasten en laden moet worden opgeborgen. Zo'n rijdend ho tel bevat echter nog veel meer: b.v. 35 grote en kleine tafelkleden, 300 servetten, 60 glazendoeken, 60 theedoeken, 20 keukenhand doeken, 20 stofdoeken. De treinreiziger weet ook niet, dat het personeel van een restauratiewagen tijdens de leertijd met een blinddoek voor in de kleine keuken wordt geschoold en precies leert waar de plaats van alles is. Wanneer de restauratiewagen tijdens het hoofdseizoen dan onderweg is, dan krijgt de keuken zo'n vijftig tot zestig kilo vlees per rit mee, 20 kilo worst en ham, 20 kilo gevogelte, drie mud aardappels, 50 kilo groen te en fruit., 20 kilo macaroni, spaghetti, e.d. 40 broden, 300 broodjes, 100 blikken fruit- en 800 f'-■'-dranken, 100 halve en 30 hele flessen verschillende wijnsoorten en on geveer tien soorten sterk alcoholhoudende dranken en likeuren. Op de Westduitse trajecten rijden thans 118 restauratiewagens, waarvan de 47 modern ste al een airconditioning-installatie hebben. Er zijn 95 treinen met zg.. buffetwagens, en kele compartimenten, waar de reiziger wat kan gebruiken, en nog een aantal andere wagens met keukens. Al deze rijdende ho tels ressorteren onder de D.S.G. de Duitse slaap- en restauratiewagen-maatschappij in Frankfort aan de Main, die in 1950 werd op gericht. De aandelen ervan zijn in het bezit van de federale spoorwegen. Hoewel de samenwerking met de spoorwe gen zeer nauw is, krijgt deze onderneming van de spoorwegen geen financiële steun. Vorig jaar werden in de Duitse restauratie wagen meer dan 13 miljoen flesjes koude dranken - bier en frisdranken - gedronken, bijna twee- en een half miljoen eieren gege ten, meer dan 300.000 kilo vlees, bijna 80.000 kilo boter en 57.000 kilo koffie ging door het keelgat van de hongerige en dorstige treinreizigers. De omzet steeg met 10 procent en ver wacht wordt, dat deze vooralsnog blijft stij gen. De D.S.G. heeft 5000 mensen in dienst. In de restauratiewagens in Duitsland werken ook Italianen, Spanjaarden, Turken en Per zen als kelners. Het werk is niet gemak kelijk, maar wordt goed betaald. Er wordt nauwkeurig op gelet, dat niet meer dan tien, in uiterste gevallen nooit meer dan 14 uur per dag wordt gewerkt. Dat is trouwens lang genoeg. De Rijssense jeugd kan zich sinds kort verheugen in de oprichting van een plaat selijke ponyclub. De initiatiefnemers de he ren P. Nijhuis, G. J. Ruttekamp, D. Steen bergen, H. ter Horst en J. Fuit zijn allen ponybezitters, die door in clubverband te treden de paardesport in Rijssen hopen te stimuleren. De eerste bijeenkomst telde 8 leden, K het enthousiasme was groot. Gebleken is dat zo'n club in Rijssen wel bestaansrechten heeft. Er werd een instructeur gevonden in de heer J. Rozendom. Het probleem om een geschikte trainingsweide te vinden werd vlot opgelost door het prachtige weiland, gele gen aan de burgemeester Knottebeltlaan tus sen de huisnummers 3 en 5. Vrijdagavond a.s. hoopt men in de eerste vergadering een bestuur te kiezen en daarna de nadere plannen te bespreken.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3