Hebt U onze Rijstepap al geprobeerd Fantastisch GOLDVINKE EN DAVID „onder hel mes" INDEDROSTENKAMER verlichtingsartikelen Gouden huwelijksfeest echtpaar J. J. ter Horst iWilNi&X ingeschreven wasmachines, combinettes, centrifuges G. van Dam MAISON KIEVEN Dit weekend koop een CENTRIFUGE van IJZERHANDEL PAS NAWEIDE G. Mensink KNOLZAAD hondebrood Mensink ESSO- BUTAGAS M. Baas Flexaverven JAN OALBERT jonge dwergpoedels haard met glas 10 gulden beloning net MEISJE Hotel Gijsbers een schuur 1 Sparta '61 1 Sparta '60 1 Zundap '61 Mans van Stein WONINGRUIL D. DE BOER A. P. Linders Muziekschool Rijssen Heerlijk Cake-Krentenbrood KLEIN HORSMAN grote bussen hairspray Indola schuimspoeling HUISVROUW Maandag en dinsdag Woensdag gehaktdag Donderdag verse worst GEEN PROBLEMEN mei het drogen van uw was VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 2 VAN COEVERDEN. Hulde Belangstelling HAARSTRAAT 100 WAPEN VAN OVERIJSSEL RIJSSEN builen tie traliën Zij hadden zich het heel anders voorge steld dan het was. De drost zat in de dros- tenkamer. ter rechterzijde zat naast de drost meester Jan van Marked, (de fiscaal) offi cier van Justitie, zouden wij nu zeggen. Ter linkerzijde zat de landschrijver. Achter de drost stond steeds als een paal zo recht de bode van de drost. Toen de portier de deur opende en de Goldvinke en David binnen liet stokte bei den de adem ih de keel. Maar het viel best mee. Voor de tafel stond een eikenhouten bank. De portier las de namen voor en de drost gebood de beide Rijssenaren te gaan zitten. Eerst nam hij de Goldvinke onder het mes. Hij vertelde deze, dat het maar eens uit moest zijn met de vechtpartijen te Rijssen. Anders beschikte heer droste nog wel over middelen om Rijssen klein te krij gen. Natuurlijk mocht de Goldvinke zich ver dedigen. Hij vertelde dat hij te veel gerdon- ken had. De drost gooide de baard in de wind en vroeg of alle Rijssenaren zoveel dronken. Nee! Bleerde de Goldvinke. Daar na maande de drost hem aan om tien gul den te geven voor de Rijssener-arm. Dat was beter dan overtollige jenever, drin ken. De drost schraapte de keel gooide de baard in de wind en sprak Goldvinke gij zijt een slecht mens. Gij hebt de glazen in geslagen bij David Poepzak gij hebt de zelve de kop kapot geslagen en hem uitgeschol den en u bedronken. Boete drie mud haver. David bad al die tijd zijn hoed opgehouden, omdat hij twee grote uitwassen op zijn hoofd had. Hoed af! gebood de drost. De beide glanzende bulten staken door de haren. Hoe kom je daaran? Wilde de drost weten. Die zijn van zelf ge komen! Riep David. Goed! Riep de drost p gij zijt een slecht mens schreeuwde de drost. Gij zijt niet alleen een woekeraar, maar verkoopt uwe waren één en kwart cent goed koper, maar vilt ook op zondag. David deed zijn mond open om te vertellen dat zijn sab bat niet op zondag viel. Zwijg! Riep de drost gij zijt pruttel! Boete drie mud draver en tien gulden voor de Rijsser-diaconie! Te voldoen binnen drie weken. Volgende zaak. De portier zwaaide de deur open .Een volgende portier loosde de beide Rijssenaren naar buiten. Gezwind liepen zij de brug over Toen ze ver genoeg weg waren, zodat de drost het niet hoorde, wensten zij de drost luidruchtig ndet veel goeds toe. Zij namen een consumptie bij schippers Marieje. Span den de hit voor de kar. Toen was het weer David, die het initiatief nam. Door de Gold vinke voor te stellen, zes mud haver op zijn voordeligst te konen. David wist nog een boertje op de Lichtenberg, die dringend o-"1 eeld verlegen zat en nog void' - ha ver had. De Goldvinke vertelde dat daar de muizen in hadden huisgehouden, maar David oordeelde dat die haver voor de drost goed genoeg was. Zo>gezegd zo gedaan. De haver mijt werd gekocht en het boertje dor ste de haver af. De haver kostte niet te veel geld. Maar zij krioelde ook van muizenkeutels. De Goldvinke schudde zijn hoofd. Het is geen koopmanswaar, riep hij. Maar David zette door. De zes mud haver gintg naar Del den. De Goldvinke en David gingen mee. Da vid nam een half pond tabak mee. Wat moet daar mee gebeuren. Vroeg de Goldvinke. Zal je wel zien! Riep David. Op Twickel was men druk bezig met het in ontvangst nemen van boetne in natuar. Een werkbaas keek toe, of maat en gewicht wel in orde waren. De maat van beide Rijssenaren was goed. De werkbaas commandeerde toe te zien op kwalite:'t De Goldvinke moest een praat je maken met de werkbaas en David schoof het halfpondspak tabak tussen de lege zak ken. Pak weg! siste hij. Even later was de tabak verdwenen. In orde baas! Schreeuw de het mannetie en storte reeds een andere partij op de hoop. De baas kwam en keek toe Willem! RieD hij, goed uitkiiken. ik zie muReukeutels! Maar daar bleef het voorlo pig bij De baas tekende de schuldbriefies af. En de boete was voldaan. Daar kon de gasterd het mee doen, siste David, toen zij huiswaarts reden. De Bessem had de tabaks zak gezien. Hij wist dadelijk uit welke hoek de ind waai de. Hij tippelde op zondagmiddag naar Rijs sen. Hij ging regelrecht op het huis van David af. Sara zag hem komen en grendel de de deur af. Want ofschoon het zondag was, was David op de handel. Toen hij geen gehoor kreeg liep hij naar de Goldvinke. Daar stapte hij ongevreesd de winkel bin nen en vertelde aan deze dat hij de drost belazerd had. De Goldvinke verschoot van kleur, dit had hij niet moeten doen. Gooi mij nog eens op de mestvaalt lelijkerd! Riep de Bessem. Dan zul je zien wat er komt. Maar de Goldvinke was David niet. Hij dreigde de Bessen te zullen aankalgen bij de richter van Kedingen. De Bessem ging Hij dreigde dat hij er meer van zou horen Mans ging naar de herberg van de Bok king. En daar zag Marieje hem. En Marieje riep Mans in haar kamertje en vertelde haar vrijer hoe hij zich te gedragen had. Als hij haar raad opvolgde zou hij nog eenmaal een groot man worden en zij zou hem lief hebben boven alles. Hij moest niet gaan stoken tussen de drost en het volk van Rijs sen Mannes moest goed begrijpen dat Rijs sen voor hem boven alles moest gaan. Als wij maar eenmaal gelukkig getrouwd zijn, moet je dansen naar mijn pij pen, had zij willen zeggen, maar ze deed het niet. Maar zij spiegelde hem andermaal een schone toekomst voor De oogst was binnen en blij van geest, vierden de Rijssenaren het stoppelfeest. Reeds honderden jaren geleden kwam er te Rijs sen een nieuwe bisschop. En die was in de stad uitbundig door de Rijssenaren ontvan gen. Zij hadden er een anker wijn tegen gegooid. En de bisschop en zijn gevolg wa ren zeer voldaan en hadden dat luidruchtig te kennen gegeven. En de landsvorst had de stad Rijssen het recht gegeven om eenmaal per jaar als de rogge binnen was, er een natte dag van te houden. En de bisschop liet het afkondigen in geheel Overijssel op plaatsen waar zulks dienstig was. En alle kasteleins hadden er op gerekend dat er veel volk zou komen op de stoppelmarkt En de pastoor had gebeden om mooi weer en veel volk en die bede was verhoord gewor den, Er was op die eerste stoppelmarkt veel volk geweest veel adel en ook veel Jan Ha gel. Dat had je destijds op markten. En zo was het gebleven tot op die bewuste dag dat David en de Goldvinke him kramen naast elkaar hadden gezet. En het was gebleken dat David weer de Goldvinke te glad af was. Het waren vooral de boeren geweest en het volk uit d" steden die zich krom gelachen hadden om de grollen en moppen die David ten beste gaf. Er was ook een wikster in een tentje die iedereen de toe komst voorspelde. Van de stad had zij per missie gekregen, maar de drost van Twen te wilde dit niet. Hij stapte de tent der wikster binnen om zich de toekomst te la ten voorspellen. De drost gebood haar, haar eigen toekomst te voorspellen. Zij schudde haar kaarten en het antwoord kwam. Hoog edel geboren heer sprak zij, ik zal mijn leven lang gezond en gelukkig zijn en zal precies drie dagen voor U hoogedelgeborene sterven. Heer droste; hoe kan het anders; was in die dagen net als iedereen bijgelovig Hij voelde zich zo gezond als een vis Maar toch .was het zaak, die wikster in de gaten te houden Hij raadpleegde zijn huisknecht de Bessem. Waar of die wikster woonde. Ja dat wist de Bessem heel secuur. Het was een dochter van Adele. En Adele was een zeer bekwaam wikster, die was het vorig jaar gestorven precies drie dagen vóór jon ker Craanhals die op het hoge huis te Eisen had gewoond. En de dochte heette „Irm- gaarde. Eens had de Rijssenerheidekoning bij haar gelogeerd, zo wist men te vertellen. Nadien had men de heidekoning niet meer gezien. Maar bij stormweer hoorde men zijn stem in het Rijssener veen. De drost keek schichtig om zich heen hij voelde zich niet lekker. In het geheim besloot hij er toch voor te zorgen dat de wikster Irmingaar- de geen haaT gekrenkt werd. Op kerstavond werd de drost onwel. Dat kwam wel vaker voor bij hoogwaardigheidsbekleders. Zij had den dan een of ander huismiddel bij de hand om op te kikkeren Vooral de heer van de Oosterhof was daar zeer sterk in. Als veldheer had hij onder veel kronen gediend. Hij had middelen tegen allerlei kwalen ook tegen geestverschijningen. De drost van Twente wilde ook een kalmerend middel heb ben, maar ook graag zekerheid hoe Irmin- gaarde de wikster het maakte Haar goede gezondheid was van het grootste belang, want wij weten het drie dagen na haar zou de drost aan de beurt zijn. Dus zond de drost Mans Bessem naar Rijssen. Maar de Bes sem ging eerst naar de herberg van Rot man te Eisen. Daar kwam het volk van Ei sen bij elkaar, en daar wist men waar de wikster huisde. De kastelein waarschuwde Mannes nog, Maar deze weerde af. Niemand kon hem nog leren om met mensen om te gaan. Hij was huisknecht bij de drost En dat verklaarde veel. Niet ver van de heiden- serille daar stond het huisje van Irmingaar- de. Zij had haar kamer zo ingericht dat zij reeds op verren afstand bezoek kon zien naderen. Daar kwam een jonge man in uni form aan. Irmingaarde keek in de spiegel Ja zij zag er onberispelijk uit. Zij keek en keek nog eens. Jawel het was de Bessem de herenknecht van de drost. Welk een schone vangst, die zou haar niet ontlopen. Nu kon zij zich zich kostelijk wre ken op Marieje van de Bokking, die haar op de laatste stoppelkermis had uitgeschol den voor heks. Nu zou Marieje ontdekken wat ze waard was. Mannes kwam binnen en vroeg om een middel om de drost op te knap pen. En dan moest hij meteen de boodschap meenemen aangaande haar gezondheid Maar alles moest geheim blijven. Nu dit laatste beloofde de wikster dadelijk. Zeer vriende lijk bood zij de Bessem een stoel en maak te een minnedraftk" klaar. Een heerlijk zoe te drank. En zij ging naast Mannes zitten en wachte af. Twitig minuten later zonk Mannes aan haar borst Hij vergat Marieje en de drost en heel Rijssen en Irmingaarde sloeg haar slag zij laadde alles op de ezel wagen. Liet het huisje door Mannes in el kaar slaan. Zij had zich grondig voorbereid op de vlucht, en nog een goede dosis minne drank bereid voor het geval de Bessem haar wilde verlaten. De drost zat korzelig te wach ten op zijn knecht Voor de schrik had hij alvast enige glazen wijn gedronken. Maar te twaalf uur toog hij naar bed. Na een korte angstige droomslaap riep hij zijn personeel. De hardloper Pleer Dieks moest naar Rijssen. En Pleer Dieks zette de sokken er in. Om vijf uur zette hij heel Rijssen op stelten Mans Bessem was weg. Dinsdag, 28 augustus herdacht het echt paar J. J. Ter Horst - A. B. M. Künsemül- ler, de dag, waarop het 50 jaar geleden in de echt werd verbonden. De heer Ter Horst is 80 jaar en zijn echt genote 70 jaar, en beiden mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. Het echtpaar heeft 4 kinderen en 7 klein kinderen. De beide zonen de heren Auke Hayo ter Horst en Gustav Wilhelm ter Horst zijn momenteel directieleden van ter Horst en Co en hun zoon de heer Jan Ter Horst, sidirecteur van de kamgaren- spinnerij te Rijssen. De heer J. J. ter Horst is de oudste van de directieleden van ter Horst en co. NV. Kon. jutefabrieken te Rijs sen. Als jutefabrikant heeft de gouden jubila ris zeer veel gedaan in het belang van de Rijssense inwoners. Als een der belangrijk ste gebeurtenissen in het leven van de ju bilaris is wel de opening van het nieuwe fabriekscomplex „de Bijvank" in het jaar 1924 onder leiding staande van de toenma lige directie de heren M. G. van Heel, J. H. ter Horst en J. J. ter Horst. De bloei van het grote bedrijf heeft de heer Ter Horst ge heel mee kunnen maken. De heer Ter Horst werd in 1950 bij Kon. besluit benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, wegens zijn verdienstelijke werkzaamheden gedurende een lange reeks van jaren op maatschappelijk, economisch en cultureel terrein. Ter gelegenheid van de herdenking van het 125 jarig bestaan van het bedrijf (gepaard gaande met grote fees telijkheden) werd de jubilaris benoemd tot ere-burger van Rijssen. De heer Ter Horst is tevens mede-oprichter van de kamgaren- fabriek te Rijssen. Ook op politiek gebied heeft de heer Ter Horst vele activiteiten ontplooid. In 1918 werd hij gekozen tot lid van de ge meenteraad van Rijssen, terwijl hij van sep. 1927 tot 1941 het wethouderschap in deze ge meente heeft vervuld, in welke periode hij ook op dit terrein veel voor het welzijn van Rijssen heeft gedaan. „Lang zal hij leven, lang zal hij leven", het schalde dinsdagavond uit de vele mu ziekinstrumenten van „Wilhelmina", als n' hulde aan het echtpaar. De heer Ter Horst ('n ooln meneer Jan) luisterde met zijn echtgenote en de kinderen en kleinkinderen met een vrolijke lach naar de serenade, hem, ter ere van zijn gouden bruiloft ge bracht. Het was de luisterrijke apotheose van een feestelijke middag. Vele familieleden, ken nissen, afgevaardigden van gemeente, fa briek en vakverenigingen hadden het vitale paar gefeliciteerd met hun gouden bruiloft. Talloze geschenken waren overhandigd, een zee van bloemen sierde de „villa" aan de Wierdensestraat, waarvan de ingang door het tuinpersoneel prachtig met bloemen en een bord „Hulde aan het gouden paar" was versierd. Door een deputatie van alle fabrieken en afdelingen (weverij Holten, Kamgarenspin- nerij „Rlessen", de gepensioneerden en het gezamenlijk personeel) werd de heer en me vrouw Ter Horst een fraaie zilveren schaal met orchideeën aangeboden. Onder de vele aanwezigen merkten wij ondermeer op: burgemeester C. B. J. Land weer met zijn beide wethouders, de heren Goossen en Scholman, gemeentesecretaris H. J. Nijland, burgemeester mr. E. D. Maal- drink van Wierden, pastoor R. W. J. Pe ters, kapelaan D. van Hoorn, ds. A. Kool namens de Rijssense predikanten, het kan toorpersoneel van Ter Horst en Co en vele, vele bekenden uit de Twentse fabrikanten kringen. Woensdagavond werd het feest in de fa miliekring gevierd. Gevraagd Haarstraat 149 Nog voorradig tevens prima Haarstr. 149, tel. 2266 Vanaf heden kunt u ook het ontvangen bij Esso Petroleumhandelaar Haarstraat 166, tel. 2587 BIJ HET VERFHUIS TE KOOP 9 weken oud DANNENBERG 6 Te koop z.g.a.n. Te bevr. K. VELDHUIS BOrkeld 8 A. wie voor ons agent wordt, of een agent aanstelt. OKKER'S ZAADTEELT EN ZAADHANDEL Ooltgensplaat (Z.H.) telefoon 01873-350 Gevraagd Enterstraat 7, tel. 2470 Rijssen Te koop voor afbraak Te bevr. Watermolen 7, RIJSSEN TE KOOP (blauw) NIJVERDALSEWEG 98 AMSTERDAM-RIJSSEN Aangeboden te Amsterdam- Zuid zeskamerwoning, le verdieping huurprijs f 52.50 per maand. Gevraagd goede woning te Rijssen, Hellen- doorn of Nijverdal. Brieven postbus 24, Rijssen. Assurantiekantoor verzorgt voor u alle verze keringen, hypotheken, li nancieringen en boekhou ding. Zeer concurrerend In Rijssen en omgeving ver tegenwoordigd door Graaf Ottostraat 62 Telefoon 2272 Beleefd aanbevelend In verband met de samen steling van groepjes jongens en meisjes van 6 tot en met 12 jaar voor algemeen vor mend muziekonderwijs (A.V.M.O.) en blokfluit, kunnen nog enkele leerlin gen worden Opgave uiterlijk 1 sept. a.s. bij de directeur G Kaspers- ma, Welleweg 80, Rijssen, telefoon 2919. Wel nagemaakt, doch niet geëvenaard, BAKKERIJ Onze collectie is uniek, evenals onze voorraad Elsenerstraat 47 Bijssen Damessalon de Haute Coiffure 18 onz. f 5.90 merk Indola in alle kleuren f 2.50 HAARSTRAAT, TELFOON 2286 GEZOND ETEN!! VLEES ETEN!! 500 gram Rollade runder of varken v.a. f 2.10 500 gram Fricandeau heel mager f 2.68 500 gram Rundvlees iets doorregen f 2.08 500 gram Schenkel met klein beentje f 1.75 500 gram Klapstuk met klein beentje f 1.58 1000 gram Speklapjes nu f 1.78 1000 gram Kluiven nu f 1.10 500 gram Gehakt half om halff 1.45 1000 gram Gehakt f 2.70 150 gram Snijworst f 0.58 500 gram Verse worst heerlijk gekruid f 1.58 150 gram Hamrollade f 0.68 HUISVROUW: koop bij de WINEX een lekker stukje VLEES jong en mals. alleen vaarzen. SCHILD 5 RIJSSEN

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 2