Tal van evenementen tijdens de tentoonstelling 3x A. DUITSLAND: EEN GOEDE MARKT VOOR -BLOEMEN David en de Goldvinke komen terug Elf topdagen Vader Ramses (kampioen ram) met 12 dochters op de 3 x A Ledenvergadering Pluimvee- en Konijnen fokkersvereniging Romeinse spijkers bij tonnen tegelijk Vrijdag 17 augustus 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Rijsserr Vooruit-MVV 5-3 Eert boeiend beeld van een volop levend gewest zal de tentoonstelling 3 x A in het Volkspark te Enschede te zien geven. Ge durende de elf daigem van deze expositie (31 aug. tm. 1 september, behalve de tussen liggende zondag) worden niet alleen tal van interessante zaken tentoongesteld, maar zal het in en rondom de hallen en tussen het plantsoen van het 15 ha grote park ook gonzen van bedrijvigheid op de meest uit eenlopende terreinen. Er worden in en bij de paviljoens van machine-, textiel-, che mische-, confectie-, elektrotechnische- en rub berinid'Ustrie, van landbouw en regionale ac tiviteiten talrijke doorlopende demonstraties gegeven. Daarnaast komen er tientallen bij zondere voorstellingen en evenementen, zo wel in als buiten de agrarische showring. De tentoonstelling wordt onmiddellijk bij de hoofdingang ingeleid met de expositie „Geef ons heden ons dagelijks brood". Hierop sluit aan een grote wandschildering, die de groei van de werelbevolking en de betekenis van de wereldmarkt in beeld brengt Deze wereldwand geeft een boeiend inzicht in vermeerderd voedsel- en texfietlgebruik bij een groeiende wereldbevolking. In de hallen gaan modinettes en jonge vaklieden uit diverse bedrijfstakken vaardig om met de modernste machines. In rustieke werkplaatsen ziet men de man nen van het ambacht bezig met klompen maken, smeden, entz. Vrouwen maken knip mutsen, boerenpotten en Grolse wanten. In contrast met de moderne combine wordt het moeizame dorsen met de stek gede monstreerd. Men ziet het karnen met de hand, maar ook de kunst van pottenbak kan en dessin ontwerpen. Urbain Gerlo uit België laat zien, hoe de -oude volkskunst van het tapijt strooien daar tot artistiek ni veau is gekomen: met kleurig zand „schil- dert" hij de complete Nachtwacht van Rembrandt! Hij begint daartoe reeds op 7 augustus om tegen 1 september zijn kunst werk te kunnen voltooien. De snelle groei van Twente en zijn buur- gebieden tot een belangrijk kerngebied van de Europese industrie blijkt nog eens duidelijk uit de herinneringen aan de kin derjaren van de stoommachine: de eerste, welke in Twente draaide (in 1830 door John Cockeril uit Seraing aan de firma Hof- kes te Almelo geleverd) is voor de 3 x A opnieuw bedrijfsklaar nagebouwd, een der eerste produkten van de Twentse machi ne-industrie, stoommachine no. 26, door Stork in 1869 afgeleverd, fc? op de 3 x A weer te zien. Een bijzondere symboliek voor de contac ten, welke het moderne Twente met vrijwel alle landen van de aardbol onderhoudt, vindt men in de unieke expositie van de „wiegjes der wereld". De pracht van de oude en moderne kostuums in het „Paviljoen der Schoonheid" getuigt van Twents vakmanschap in de textiel. De 3xA biedt niet alleen permanente, maar ook van dag tot dag tal van bijzondere evenementen. In deze elf topdagen krijgt het publiek te zien: 66 modeshows van 40 minuten, gebracht door de Oostelijke Bond van Confectiefabrikaniten, od.v. mevrouw Chrispijn. 55 keer presenteert Mies Bouwman het ge zellige textielspel „Geef 'em van katoen dat in 30 minuten op originele wijze een schitterende collectie Twentse stoffen voor het voetlicht brengt. Voor het publiek zal dit spel betekenen lachen - leren en prij zen winnen! 110 keer voert Jan Nelissen in zijn Poppen- schouwburg Evert Workman's spel „Toon- De prachtige dannonstratiegroep Texelse stamboekschapen, die op de 3xA tentoonstel ling in Enschede sterk de aandacht zullen trekken, bestaat uit een twaalftal eenjari ge ooien-, die vorig jaar zijn geboren in de koppel van de heer Marimis Jansen in Rijs- sen. De vader van al deze ooien, Ramses (941 T.S.O.) zal zijn dochters vergezellen. Ramses is de kampioenram van de Scha- penfokdag van Twente (Rijssen) 1961, en winnaar van de le prijs op de Nationale ten toonstelling in 's-Hertogenbosch. In het kader van de door „hijssen Voor uit" georganiseerde nederlaag wedstrijden werd zaterdagavond te Rijssen de voetbal wedstrijd R.V. tegen M.V.V. uit Almelo ge sp e aid. MVV ging direct hard van stapel en al in het eerste kwartier moest doelman Tijink van RV een paar maal bewijzen, dat hij uit het goede hout gesneden was. Een paar harde schoten van de MW midvoor maakte hii prachtig onschadelijk. Na een kwartier ontworstelde RV zich enigszins aan de druk van MW en zette enige goede aanvallen op, die al spoedig resultaat hadden toen W. Maatman hard inschoot. Toch wist MW door haar rechtsbinnen gelijk te komen, maar lang plezier hadden ze hier niet van, want al na 2 min. was het G. v. d. Maat die een solorush besloot met een hard onhoudbaar schot 2-1. Het gelukte RV voor de rust zelfs nog uit te lopen tot 4-1 door doelpunten van W. Maatman en J. Zwoferink. Na de rust zakte het spelpeil aanmerke lijk, vooral aan RV. zijde, waar het midden veld werd verwaarloosd, waardoor MVV te genaanvallen kon opbouwen. Dit leidde na een kwartier tot een corner en daar er niet voldoende gedekt werd, kon de MW-mid- denvoor met een prachtige kopbal de achter stand verkleinen tot 4-2. Hierna volgde niets noemenswaard meer. Voor RV. wist van de Maar nog een keer doel te treffen en voor MVV de linksbinnen, zodat de eindstand 5-3 werd bereikt na een aardige wedstrijd. tje Stoom en Toontje Stroom" op dat in 12 minuten de ontwikkeling van de elek- trietieitsvoorziening belicht. 600 keer maakt de „Glazen Mens" de men selijke constitutie aanschouwelijk, toegelicht in explikaties van zes minuten. 400 keer draait de film „Oud Enschede" in de „Honderd Jaren Hal", met daarbij ver toning van lichtbeelden uit voorbije tijden. 300 voorstellingen van de textielfilm „Stof om over te deniken" (12 minuten) van de cineast Jaap S. Nieuwerahuis worden gege ven in een speciaal filmtheater. Ook ver schillende bedrijfsfilms geven een beedl van de levenssfeer in onze streken. Als con trast hiermee laat de gevoelvolle film ..An- gouti" het leven zien van de kleine Eski mo temidden van de barre ijsvelden. Deze film is beschikbaar gesteld door de Cana dese ambassade. 's Avonds worden op een lommerrijke plek in de open lucht o.a. historische lach films gegeven. Bert Haanstra's filmgedicht „Glas van de Glasfabriken Leerdam wordt eveneens - voor het eerst in de openlucht- vertoornd 400 keer is in het Planetarium tien minu ten lang de natuurgetrouwe loop van de hemellichamen te aanschouwen. Mede door de daarbij te geven uitleg vaniwege de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrekunde wordt dit een leerzame en indrukwekkende gebeurtenis. Verpozing vindt men op de 3 x A iedere dag rondom de Witte Muziekschelp; spelen voor de jeugd, concerten, variété shows, talentenjacht. Het zien van de feestelijke ver lichting van het prachtige Volkspark is elke avond opnieuw een belevenis voor jong en oud. In de showring van de 3 x A worden da gelijks belangrijke evenementen op het gebied van landbouw en veeteelt gehouden. In het hotel Spekhorst hield de Rijssense Pluimvee etn konijnenfokkersvereniging „De dioor afwezigheid van haar voorzitter de hr. P. J. Holtkamp, onder leiding stond van de heer J. Tijhof. Als afgevaardigde van de ver. Plusiko te Zwolle was aanwezig, het bestuurslid van deze vereniging de heer G. W. Vos, uit Nij- vendal. De vereniging Plusiko stelt zich als hoofddoel het organiseren, in het Oosten van ons land, van tentoonstellingen van hoen ders, duiven en konijnen, welke niet op zon dag worden gehouden. Nadat door de heer Vos verschillende vragen, betreffende deze tentoonstellingen waren beantwoord, werd met algemene stemmen besloten zich als vereniging bij „Plusiko" aan te sluiten Voor de clubtentoonistelling op 30 nov. en 1 dec. van hoenders, duiven en konijnen in de zaal van de heer Koedijk, werd als ten toonstellingssecretaris gekozen de heer H. Scheppink, terwijl ook verschillende com missies van bijstand werden benoemd. Deze tentoonstelling blijkt wei in de belangstel ling bij de leden te staan, want tal van ere prijzen werden op de vergadering reeds be schikbaar gesteld. Tenslotte werd besloten evenals vorig jaren de dieren naar de di verse tentoonstellingen, weer gezamenlijk in te schrijven en te verzenden, daar hierdoor een flinke besparing wordt gemaakt op de onkosten. Zwijgen is goud. Enige oudere dames uit Toronto hebben zich bereid verklaard voortaan te zwijgen over wat zij weten van pasgetrouwde stelletjes, indien zij daarvoor een zwijggeld ont vangen. Met de inkomsten van hun beroep bestrijden zij de kosten van hun damesclubje. Op de begraafplaats aan de Oranjestraat in Willemstad is het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen waarnemend gouverneur Christiaan Winkel. De begrafenis ge schiedde met militaire eer. Rechts van de lijk wagen minister Hen- riquez en de secre taris van de raad van ministers, de heer Van der Made. Links bij hei portier van de wagen minister-pre sident E. Jonckheer. TIEN JAAR GELEDEN kochten de Duit sers per jaar per persoon voor nauwelijks acht gulden bloemen. Thans geeft de Duit se burger daarvoor per jaar ongeveer 22 guldein uit en hij koopt per jar onge veer zestien keer bloemen. Ook dat is een teken van de gestegen koop- RIJKS Els buiten de wallen Op de roggeakkers in de Rijssener es, was men druk bezig. De vroege man tastte reeds zijn rogge op de wagen en reed het graan naar huis. De late man was nog aan het maaien. Maar heel Rijssen stond in het teken van de roggeoogst. De weef getouwen stonden stil. De steenbakkerijen en de veenderijen ook. Alleen de veehoeder trok er zich niets van aan. Om zes uur 's morgens deed hij zijn tabaksdoos boordevol met goedkflg^flfttakr'Ari'^rie borden karne- melk^epap met roggebrood. Nam in een lin nen zakje nog een paar hompen roggebrood met reuzel mee, voor een twaalf uurtje. Een kruik met drabbig vocht dat koffie of zo iets moest verbeelden, ging de stad door harkte de koeien bij elkaar en verdween naar de Mors. Hier deed Spits de hond zijn werk en de scheper zocht een pol op en als de zon fel scheen, deed hij zijn buis uit, maar blootte zich niet te veel, want de ene warmte moest de andere verdrijven. De 17de eeuwse koehoeder van Rijssen was 'n vakman. Hij kende de oude koeien. Hun deugden en gebreken. Van af zijn pol, over zag hij zijn koeienleger net als wijlen de herders van Abraham. De markante toren van Rijssen was voor de scheper de baken in de grote oneindigheid die de lucht heet te. Wanneer de zon fel scheen, dan trok de scheper zijn verfomfaaide hoed in de ogen. Dan kwam er een moeilijke tijd. Dan be gon de scheper te zweten en te stinken en het ongedierte jeukte hem. Dan kon het ge beuren, dat hij naar de beid op de Mors liep, waar tussen de vliegdennen een ver dwaalde berk stond. Daar zette hij dan zijn rug tegen aan en scheukte zich heerlijk gelijk een stuurman op een schip keek hij in de lucht naar alle windstreken en keurde het weer, minstens een dag of tien vooruit. Onze huidige Bild, is er niets bij. En zo had Ru pert de scheper voorspeld dat Rijssen een glansrijke Sint Joapik zou hebben. De boe ren uit de Walstraat, de Bouwstraat, De Haar, het Haar einde, dit was een nieuwe buurt in opkomst, buiten de wallen. En dan was er nog de voorbuurt van Rijssen de Hof- te, de bewoners van deze buurt lopen even als Eisen onder de klokkenslag van Rijssen en werden ook door de stad beschermd. Die van Eisen niet, die hadden alleen een kerkelijke band met Rijssen voor zover al thans als zij niert tot de spokende en heksen de familie's van Eisen behoorden. Zij allen waren het er over eens, dat Ruppert een luie kanes was, en onzindelijk ook. Maai als weerprofeet had hij zijns gelijke in Twen te niet. En de jonge Saare geloofde hem. En hij riep paupers en kotters en arme- lui's dochters op, om te helpen oogsten en dat deden de andere boeren ook. Want de armen moesten bij winterdag door de beter gesitueerden in het leven worden gehouden. De Goldvinke stond voor het kasteel Twi- ckel te knipperen met de ogen. Zij kwamen van het gedempte licht uit de drosten ka mer. De knecht had hun haastig uitge laten. Drie zak haver boette! Brulde de* Goldvinke. Meteen keek hij schichtig ach terom. De knecht kwam haastig op hen toe draven. Deze vertelde hen, dat ze binnen acht dagen de haver moesten leveren anders zou er gepand worden. (Panden dat was in beslag nemen van vee of huisraad)Nee! riep David en snoot zijn grote neus leeg op het plein voor het kasteel, daar moet men jood voor wezen om zo gekastijd te worden. Een rijtuig hield stil, er stapte een heer uit. Scheer je weg pruttel! riep het heerschap. Het is de beul! piepte David, goede gouw! De beide Rijssenaren zetten de sokken er in. Bij schippers Marieje kwamen ze wat op verhaal. De herbergierster vond dat zij het ieder met drie zak haver er maar schoon hadden afgebacht. De renten jood uit Bor ne, had vier dagen in het blok moeten staan. Dat was net zoiets, als die man op de tabakszakken van van Rossums Troost. De Goldvinke wilde het weer goed maken en trakteerde rijkelijk. En op weg van Delden naar Enter zongen beiden zittende op de kar, uit volle borst, Wij gaan nog niet naar huis. Nog lange niet naar huis! Zo kwamen ze bij Binen Gait aan. En begonnen weer te pierewaaien. In de haven bij Binnen Gait lag de Rijssener beurtschipper de Drol. De ze had een hekel aan David. Dat kwam zo. De Drol bracht vaak mooi huisraad mee uit Friesland. -Maar zijn touw een verdoeza- me tante verkwanselde het huisraad weer aan David. Natuurlijk voor niet te veel geld. En nu begon de Drol te ruzieën met Da vid. De Drol trok het mes, wette het bij Binnen Gait op de put-rand, en riep, rot jood als je niet -maakt dat je weg komt, ga je er aan. De Goldvinke vroeg of het niet wat minder kon. Minder zeg je! Riep de Drol woest. Kom op en ik steek je mors dood. De Goldvinke had zijn leven lief, sprong op de kar en reed weg. De andere schippers die bij Binnen Gait lagen, prezen de Drol zeer. Dat was nog eens eerst optreden. Bij de Rohaan stond David te bibberen. Hij noem de Enter en Delden rotgaten. Daar had je zo'n, kanis van een drost ook, drie mud ha ver boete en dat binnen een week, en ik heb niks gedaan! schreeuwde David. Stil! ge bood de Goldvinke, de bossen hebben oren. Zij naderden Rijssen. Reeds van verre za gen zij de oogstdrukte. De Goldvinke be dacht, dat hij ook snel naar de akker moest. Zij reden Rijssen binnen. Wat een schone stad was Rijssen toch, vonden zij allebei De burgemeester de Gapert, zat in zijn hemdsmouwen voor het raadhuis onder de lindeboom, omdat het binnen te benauwd was. Hij zat te wachten op de Saare en de Fluite. Er werd stadsgericht gehouden. Het jonge koestaartje. Liesken geheten had zich de laatste maand te Rijssen binnen gedron gen, Liesken was de dochter van Tover Jan van de Borkeld. Tover Jan was volgens de jonge Saare een goed kalf van een keel. Maar men had nagegaan dat de grootmoe der van Tover Jan niet vrij was van hekse rij. En in die tijd groef men in heel Twente diep. Als er met iemand iets aan de knik ker was dan werd de hele familie opgera keld tot een eeuw terug en sommige perso nen waren daar zeer glad in. En nu was aangebracht dat er op de Haar een kind behekst was. En twee huizen verder diende Liesken Koestaart als kleine maagd, bij het Schöpken. En Schöpkes Dieks vertelde, dat sinds hij Liesken in huis had alles veel beter en voordeliger ging. Alleen zijn vrouw Leide daar was het mis mee. Die had al lang moeder moeten wor den maar niks hoor! Leide werd met de dag jonger, het Schöpken durfde het niet te vertellen. Maar de alom bekende piskijk- ster en wijze moer, Harmine die bij de wa termolen woonde, was geropen bij het kind van Knollen Jan. Harmine bezocht het kind, kon er niets aan vinden, maar vertelde dat er de laatste veertien dagen iets aan man keerde. En zij vroeg of Liesken Koestaart of Tover Jan ook in huis geweest was. Ja Liesken was er geweest. De consternatie was groot. De Knolle maakte er werk van en nu moest Liesken komen voor het stadsge richt. Zij kwam niet alleen, want Liesken mocht dan verdacht worden van hekserij, de jongelingen in verre omgeving vonden haar een schat van een meid. Zo was er ook een Bentheims soldaat die op een plunder tocht op de Borkeld Liesken had gezien. En Tover Jan had een plundering kunnen afkopen wanneer de aanvoerder der bende Liesken een zoen mocht geven. Dat was ge beurd. Maar nadien had de soldaat maan den lang met het spit in de rug gelegen En nu verscheen zij daar, met Jans van de Borkeld een sterk gespierd jong mens. die Liesken wilde zuiveren van spokerij. Inmiddels kwam de kar van de Goldvinke de Schild oprijden Sara zag haren man, liep op de kar toe en begon op haren man te schelden en te razen. De burgemeesters let ten een ogenblik niet op Lisken en haar vrijer. Het volk, voorzover het niet op de akker was, stroomde toe. Men was zeer be nieuwd wat het vonnis van de drost inhield. De Goldvinke gooide zijnen jas uit, en de hoed af. Haalde een grote zakdoek voor de dag, voelde bij een wagenvracht aan de rog- gearen, en riep opgetogen wat 'n beste rog ge. Toen David en de Goldvinke uitvoerig verslag hadden uitgebracht met de nodige gezellige noot er bij. Ging ieder zijns weegs. Het verhoor van Liesken zou verder plaats hebben maar Liesken was verdwenen. Het stadsgericht sojui. .Koor, schut en dat was de schuld van Gape Jan die had de Smak- kerd de enige veldwachter van Rijssen nar zijn akker gestuurd om rogge te maaien, omdat het zulk mooi weer was. Het ge beurde wel meer, dat men de Smakkerd aan het werk zette. Want als de Rijssenaren el kaar sloegen, dat hadden zij daar de Smak kerd niet bij nodig. Vredig daalde de avond weer over Rijssen. De arbeid werd gestaakt tenegen uur. Het was zeer warm geweest die augustus dag. Pannen Mans liep op bevel van de bur gemeesters nogbur af, dat er niet meer gerookt of gestookt mocht worden van wege het brandgevaar. Piep'n oet! En het veur dichte raken! commandeerde de omroeper. Toen hij met luider stemme en heftig slaan op de pan, door de Bouwstraat liep, zag hij met een wenk dat het vuur nog hoog opvlamde bij de Saare. De nachtwaker haalde de Smakkerd op om een bekeuring te maken. Maar bij de Saa re zat Berend de jonker van de Oosterhof. En toen Pannen Mans en de Smakkerd de deel op kwamen en het gezin Saare za gen zitten met de jonker van de Oosterhof in hun midden, gereed om zometeeen stop- pelhanen te vieren. Wat gebeurt hier! vroeg de Smakkerd vrouw Saare, de jonge vrouw wel te verstaan, want opoe Saare woonde in de kamer apart. En moeder Saare die juist 'tlaatste deeg in de pan deed, vroeg of de Smakkerd gisteren in de wereld was komen regenen? Nee dat was de Smakkerd niet. Hij liep twee en veertig jaar in Rijssen rond. De smakkerd wees op de stadskeuren. Waarop vrouw Saare eerst de handen in de zij zet te daarna de pannekoek omkeerde. In haar rechterhand hield zij het pannemes. Riep achter de voordeur heen, Mans etten! En uit zijn bijenstal kwam de jonge Saare de pijp aan, de rook kolderde hem om de kop, dit van wege de bijen. De Smakkerd viel de mond open van verbazing. Burgemeester riep de Smakkerd. Je weet, dat ik eten moet, riep de burgemeester. U bent in overtre ding met de stadkeur. Hoepel nu maar op was het antwoord. Ik heb visite wijzende op de jonker. Zeg Smakkerd zorg er voor dat er tonnen met water voor de huizen komen te staan. De omroeper en veldwachter af. De standsdiender mopperde nog wat na, en sprak van overtredende burgemeesters, die je niets kon doen, omdat zij bevriend waren met den huize Oosterhof. De Smak kerd deed wat hem bevolen was. De meeste mensen waren al naar bed. Alles was in or de behalve bij David het Jöddeken, zag hij geen kuip met water staan. Die stond er wel maar er stond ook een vlierbos aan de götte en daar stond een kuip met water. David was nog dtuk, vilde voor giwwe Jantje een kalf af, dat was een noodslachting het kalf had een poot gebroken en het vlees moest met het. krieken van de dag aan de man. De Jödde is der bie'j! Dacht de Smak kerd. Na veel gebons op de deur deed David zelf open. Waar heb iej, oene kieven met water? wilde de Smakkerd weten. Daar! riep David, wees in de richting van de kuip Iej leeft! Schreeuwde de staddiender. Hier dan! riep de Jödde en gaf de Smakkerd een duw en deze viel met zijn achterwerk in het water Eenschreeuw en een vloek, en haas tige s: '-kende voetstappen. En voor de zo veelste maal daalde de nacht over Rijssen. VAN COEVERDEN. kracht. Er zijn thans ongeveer 20.000 bloe- menihanidelaren en bloemerazaken in West- Duitsland, die in 1961 met elkaar voor 540 miljoen D.M, bloemen verkochten. Bloemen zijn dus een bloeiende zak. Bloemen zijn in Duitslmd niet goedkoop - kwekers, groot handelaar en kleinhandelaar willen er aan verdienen en zij verdienen niet slecht. In de Bondsrepubliek zelf worden thans op ongeveer 6000 hectare bloemen gekweekt, waarvan op 4300 hectare snijbloemen. De helft van de snijbloemen wordt onder glas gekweekt, voor de periode van oktober tot april. E iedere tweede in Duitsland gekweek te roos is afkomstig uit de meest Noordelijke gelegen deelstaat, uit Sleeswijk-Holstein. Opdat de Duitse bloemen zich op de markt kunnen handhaven, heeft de overheid ter bescherming van de binnenlandse prijzen in de zomermaanden wanneer de produkten van de Duitse kwekers op de markt komen, het invoerrecht voor buitenlandse bloemen van elf tot dertig procent verhoogd Daardoor vermindert de invoer tijdens de warme maanden. Van 1 juli j.l. af tot 1 juli 1965 zullen evenwel volgens de in de Europese Economische Gemeenschap overeengekomen marktordening alle kwantitatieve invoerbe perkingen en alle voorschriften over de re geling van minimum-prijzen alsmede alle overheids-subsidies verdwijnen. Van 1965 zal de Duitse markt voor onbe perkte bloemen-invoeren uit de E.E.G. lan den open sitaanHet is begrijpelijk, dat vele Duitse bloem enkwekers dit tijdstip niet zon der bezorgd heid tegemoet zien. Daartegen over staat een steeds groter wordend opna- mevermogen van de bloemenmarkt. Al in 1961 had de bloemen-import uit Europese landen een waarde van meer dan 100 mil joen D.M. hetgeen twintig procent meer was dan in 1960. Het grootste deel van de duitse bloem-im- porten komt van oktober tot april van de Italiaans- en Franse Rvièra per vliegtuig of per trein. Dat zijn in die periode per dag niet minder dan 30 tot 40 ton bloemen. In de kersttijd stijgt deze invoer tot 60 ton. Daarbij komen dan nog voor 30 miljoen D.M. anjers uit Italië, omdat iedere der de in Duitsland gekochte bloem een anjer is. De bloemen-import uit de E.E.G. landen had in 1961 een waarde van 92 miljoen D.M. Nederland leverde daarvoor bijna 35 miljoen D.M. Italië voor 55 miljoen D.M. Spanje stuurde voor 4 miljoen D.M. bloe men, Denemarken voor 3 miljoen D.M. snij- groen. Wanneer de tweede fase van het E.E.G. verdrag in werking treedt, verwacht men verdere uitbreiding van de bloemenhandel met de Bondsrepubliek, weshalve ook in deze landen het aanbouwaereaal en de kwa liteit der produkten verbeterd werd. In de buurt van het Schotse plaats je Dunkeld heeft de archeoloog profes sor I. A. Richmond ongeveer zeven ton spijkers gevonden die - bijna negentien eeuwen geleden - door Romeinse ko lonisten met de hand zijn gemaakt. Zij werden gevonden bij de plaats waar eens een Romeins fort heeft ge staan. Wat er met de spijkers moet gebeuren is een probleem: zelfs als elk museum ter wereld er een verza meling van kreeg, zouden er nog en kele tonnen overblijven. Van alle Nederlanders gaat 86 pet met vakantie in juli en augustus; van spreiding is dus geen sprake en het is al zo, dat enkele bungalow- en vooral jeugdkampen exploitatie heb ben moeten staken; gebrek aan sprei ding maakt ze niet rendabel. De Ned. Reisvereniging heeft uitgerekend, dat 90 pet. van de bedrijfsmatige vakan ties der industrie met steun van de vakbonden geconcentreerd worden in de topweken; wrange resultaat ls (zegt NRV) dat vakbonden mee schuldig zijn aan feit dat minst draagkrachtige be volkingsgroep wordt verplicht vakan tie te nemen in de duurste tijd. Om van 's werelds hoogstgele gen naar 's werelds laagstgelegen vlieg veld te komen kan men het best het vliegtuig nemen. Het hoogteverschil bedraagt meer dan 4 kilometer. Het hoogste vliegveld is La Pas in Bolivia. Het ligt op een hoogte van 4080 meter. Passagiers die in een druk- cablne gereisd hebben krijgen zuurstof maskers aangeboden. Het laagstgelegen vliegveld is Schip hol waar nietsvermoedende reizigers tot de ontdekking komen, dat de scheep vaart in het nabijgelegen kanaal vier meter hoger ligt dan de startbaan.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5