RAADSVERGADERING F1LMNIEUWS hengelo" s bier vol van smaak Optreden Winschoter Kunstrolschaatsdub groots evenement C Wedstrijdprogramma „Excelsior Ongewone bruidskoets Vrijdag en zaterdag DE KORPORAAL GAAT AAN DE HAAL! Woensdag IK WAS AAN HEM VERSLAAFD Gouden jubileum bij Ter Horst en Co MET ENTHOUSIASME ONTVANGEN Vrijdag 17 augustus 1962 WEEKBLAD VOOR RUSSEN Pagina 3 (Vervolg van pagina 1) 3 Vele Rijssenaren hebben deze zomer een vakantie doorgebracht ver van huis, hetzij aan de Noordzeestranden of -eilanden, hetzij in het b uitenland. Een groter aantal weet evenwel de eigen omgeving te waarderen en zo werd bov enstaande foto deze week genomen van de uit gegraven Alecklenberg aan de weg naar Albergen. In de Oranjestraat is een kerk gebouwd zander hiermee rekening te houden. Nu zal de gemeente de heer Lammertink zijn woning afnemen. Het kerkbestuur heeft hier willens en wetens gebouwd. Mede te wer ken aan het voorstel van b. en w. druist in tegen mijn gevoelens. De heer Haase vond het „jammer dat de kerk daar gebouwd is", weth. Scholman was van mening, dat de stedebouwkundige een en ander niet alleen heeft ontworpen met als argument, dat rond de kerk zoveel mo gelijk ruimte moest worden geschapen. De stedebouwkundige kwam met het pand van de heer Lammertink ook in aanraking bij de vaststelling van de rooilijn van de Lent- fersweg. Nadat nog een aantal opmerkingen over en weer waren gemaakt werd er over het voorstel van b. en w. over de handelwijze met betrekking op de verschillende bezwaarschrif ten gestemd- Het bezwaar vam de heer Snijders werd tegemoet gekomen conform die toezegging van b. en w. (zoveel mogelijk). Voor de defini tieve uitwerking van het plan kan de raad nog praten over details. Het bedrijf van de heer Harbers kan op deze plaats niet worden gehandhaafd, met toepassing van de schadevergoedingsveror dening kan de schade worden bepaald, dit standpunt van b. en w. werd overgenomen door de raad. De heer Borghuis krijgt een schriftelijke toestemmen, dat hij bij eventu ele calamiteiten altijd weer mag herbou wen. Oook hiermee ging de raad akkoord. Met de zienswijze van b. en w. omtrent het geval Lammertink was geen enkel raads lid akkoord. Alleen de beide wethouders lieten hun instemming over het voorstel van b. en w. horen- Wat er nu precies gebeuren moet werd niet duidelijk. De voorzitter verklaarde dit geval nog eens met de stedebouwkundige te zullen bespreken. De verwijdering van een aantal overbodi ge brandkranem was ook nu weer een doorn in het oog van de raadsleden. Is het niet mogelijk een particulier in te schakelen zo vroeg de heer Otten. We hebben deze kwes tie uitvoerig besproken met vertegenwoor digers vam de Waterleidingmaatschappij verwijderen voorgerekend. Men kan wel zeg- OverijsseL Men heeft ons de kosten van het gen de berekening is onjuist maar dat moeten wij toch niet aannemen. Inschake len van een particulier? Ik zou het niet durven vragen aldus weth. Scholman. De heer Hodes informeerde naar het con tract dat toch zal bestaan over het ge bruik van deze brandkranen. Voor de ver wijdering zou ik dat contract graag willen zien, en eventueel aan een jurist voorleg gen. De W.M.O. haalt de kranen uit de grond, brengt, ze weer in goede conditie en wij moeten de kosten betalen. De heer Jansen dacht aan een mogelijk heid tot verzegeling. Weth. Scholman: dan kost het nog 2.000 gulden meer. De voorzitter: Wij zijn met handen en voeten gebonden. De heer Haase wilde ook graag inzage van het contract hebben. Desgevraagd deel de een ambtenaar van de Md. algemene zaken mede, dat hierover geen contract bestond. Het zal wel omschreven staan in de le veringsvoorwaarden meende weth. Goosen De heer Hodes verklaarde zich tegen, de overige raadsleden gingen met het voorstel van b. en w. accoord. De rekening van 1958 werd voorlopig vastgesteld. De heer Ottert had kritiek op de ingewik kelde procedure betreffende het betalen (en terugbetalen) van waarborgsommen Weth. Goosen antwoordde, dat „juist van middag" besloten was een eenvoudiger rege ling op te zetten. De raad besloot tot aankoop van een per ceel aan de Regge van de heer W. J. Derk- sen. Het is de bedoeling dat op dit en op aan grenzende terreinen van de gemeente gedurende „enige tijd" het huisvuil te laten storten. De heer Otten was bevreesd, dat de scholen in de nabijheid van deze ter reinen hinder zouden ondervinden van het storten van het huisvuil. De heer Haase was bang, dat hierdoor ratten zouden wor den „aangetrokken" en de heer Ter Horst vond de terreinen voor dit doel veel te dicht bij de bebouwde kom liggen. De heer Jansen was van mening, dat de ze terreinen slechts korte tijd voor dit doel bestemd komden worden. Tegen verklaarden zich de heren Haase, Ter Horst en Otten. In de rondvraag vroeg de heer Ter Horst aandacht voor de situatie waarin zich de heer Boddé bevond, die aanzegging heeft gekregen, dat de woning nabij de schietbaan moet verdwijnen. Kam deze woning niet gebauwd worden nabij de woning van de heer Boddé aan de AH ter Horstlaan? zo vroeg spr. Wethouder Goosen deelde mede, dat er een adres omtrent deze kwestie was ge richt aam de raad. Dit zal in de volgende vergadering (31 augustus) worden behandeld. De heer Ter Avest vroeg aandacht voor Het competitie programma voor het sei zoen 1962-1963 ziet voor Excelsior dat met D.E.S. Nijverdal d.o.s.K. Kampen, Blauw wit '34 Leeuwarden, Harfcem&se Boys, Heeg Leewarden Zwaluwen. Sportclub Genemiui- dem S.V.Z.W Wierden. Enter Vooruit, DETO Vriezenveen en O.NB. Sneek is onderge bracht in de 2e klasse C van de sect/ e zaterdagvoetbal, er alsvolgt uit wat de eerste helft betreft: 1 sept DES-Exceisior, 8 sept ExcelsiorSV ZW, 15 sept. Harkemase BoysExcelsior; 22 sept. ExcelsiorDOSK. 29 sept. Sport club GenemuidenExcelsior. 6 okt. Excel siorHeeg, 20 okt. ONSExcelsior, 27 okt Excelsior—Blauw Wit'34, 3 nov. Leeuwarder ZwaluweraExcelsior, 10 nov. Enter Vooruit Excelsior, 17 nov. ExcelsiOT—DETO. de verkeerssituatie aan de Molenstalweg. Door meerdere raadsleden is ai eens de wenselijkheid van de verdwijning van het materialengebouwtje van de Ned. Spoorwe gen naar voren gebracht. De hoog opgroeien de heesters (gemeenteplantsoen) beletten het uizicht evenzeer, zodat de gemeente eerst de hand in eigen boezem moet steken. D evoorzitter zegde toe goede nota van deze opmerking te zullen nemen. De heer Otten informeerde naar de reden van de stagnatie omtrent het verkopen vna gemeem- tewoningen aan de bewoners ervan inge volge de mogelijkheid geschapen in een cir culaire van de minister voor Volkshuisves ting. Hoe langerg ewacht wordt hoe minder enthousiast de bewoners worden. Weth. Goo sen antwoordde, dat er een commissie (taxa tie) is ingesteld, en dat het onderzoek is gestagneerd door ziekte van een^. ambte naar in Zwolle. De heer Smeijers wilde gaarne weten waarop de in aanbouw zijnde fabriekshal in de Mors gerioleerd moest worden. (Antwoord: Wachten op rijksgoedkeuring). Waar blijft de veegmachine was een vol gende vraag van de heer Smeijers. Weth. Goosen: deze wordt spoedig geleverd. De heer Hods wilde graag weten of de overweg op de Damnenberg geautomatiseerd zou worden. De voorzitter betwijfelde dat. Dan aldus de heer Hodes moeten er schuil- gelegemhedem worden gebouwd voor de win terdag. Er moeten ieder dag vele mensen lang wachten. Het bord doorgaand verkeer op de Daranenfoerg vond de heer Hodes te onovpallend en te verwarrend. Hoe staat het met de bestrating van de voortuintjes op de Molenstalweg? Wet. Goosen: Gebrek aan stratenmakers. De heer Hodes: Wanneer zal dan de Mo lendijk kunnen worden bestraat nu daar voo rde rijksgoedkeuring is afgekomen Wet. Goosen: Dat is wat anders. Dat wordt aangesteed. De heer Hodes: Koppel dan de Molen stalweg en de Molendijk aan elkaar dan we ten we zeker dat het voor eikaar komt. De heer Paauwe had „met stijgende ver ontwaardiging" gelezen, dat voor de woning Oranjestraat 38 voorheen bewoond door de Gebr. Van Heek) een woonvergunning was afgegeven. Dit vond spr. verschrikkelijk om dat het een mensonwaardige woning was, naar zijn inzichten. Weth. Goosen ontkende dat er een woon vergunning was afgegeven. Het „spook van de woningnood" aldus spr. leidt tot onge wenste situaties. De heer Pluimers gevraagd of hij deel wenste te nemen aan de rond vraag, maakte de veelzeggende opmerking: Wat kan er nog meer zijn meneer de voor zitter. Het bruidspaar G.J. Harbers-J. ter Maat trok in Rijssen grote belangstelling door het feit, dat zij voor de grote tocht naar het stadhuis van een wel zeer ongewone „bruids koets" gebruik maakten. Het bruidspaar had n.l. plaats genomen op een. meststrooier, die getrokken werd door een tractor. De reden waarom dit ongewone voertuig voor een zo bij ondere gebeurtenis als een huwelijksvoltrekking was gekozen was ge legen in het feit, dat de bruidegom als ma chine tekenaar in dienst is van de gebr. Schuitemaker landbouwwerktu igenfabriek. Advertentie paardjes uit I etiket voor de Tactische 1 \V en charmante JJ Hengelo-set Wanneer Frankrijk na een korte strijd in 1940 voor (je invallende Duitsers moet capitu leren, dan is dat een capitulatie van het le ger en van zijn aanvoerders. Het Franse volk en de Franse soldaat, ook al bevindt de ze zichin krijgsgevangenschapp capituleert niet, capituleert nóóit. De held van de roman van Jacques Perret, de Korporaal tharas op het witte doek ge bracht dioor de grootmeester Jean Renoir, is niet zomaar een kind van de geest. Hij is de Fransman met al z'n optimisme, vin dingrijkheid en „savoir vivre", zelfs onder omstandigheden, die daartoe op de eerste blik beslist géén aanleiding geven. En zijn kameraden, een boer, een kellner, een gasfit ter, 'n elektriciën, 't zijn geboren en ge togen Fransen, die tezamen in krijgsgevangen schap ergens in Duitsland, nimmer de moed en nimmer de liefde voor het onsterfelijke vaderland verliezen. Géén wónder dus, dat hun belevenissen als krijgsgevangenen voortdurend bezield zijn van een wonderlijke humor, die hen op de been houdt tegen het fantasieloze régime van de Duitsers. De centrale figuur is onze Korporaal nog on- verwoestbaarder dan alle anderen in die ene grote idee: ontsnappen! Maar hoe? pro deo doen, bewijst, dat zij uit het ware sportieve hout zijn gesneden. Het geheim van deze vereniging, die sport kunst en techniek in zich verenigt zijn de beide gebroeders, die de juiste toon en in stelling weten te vinden om van deze vereni ging zulk een bijzondere te maken. De grote verdienste van het programma is de variatie die men heeft weten aan te brengen, terwijl men de rijders en rijdsters nergens te hoog heeft doen grijpen. Dat er enkele sterren in de vereniging schuilen heeft men eveneens weten uit t buiten. Rond de ze prima ballerina's heeft men op verant woorde wijze de figuranten gegroepeerd waar door de onderdelen een goed afgerond ge heel werden. Het optreden van de WKC is een aaneen schakeling geworden van gratie charme en perfecte techniek, waarbij men ook van de elementen humor en show een dankbaar ge bruik heeft gemaakt. Het grootste compliment dat de WKC ge geven kon worden is deze: Het gehele optre den heeft tot in onderdelen van belichting, kostumering, decoropbouw en van indici- dueel optreden de schijn van een beroepsge zelschap te zijn. Het best tot zijn recht kwa men misschien de acrobatieknummers, waar in bewezen werd tot welk een hoog peil ver schillende rijdsters zijn gevorderd. De enthousiaste wijze waarop 't Rijssen - se publiek reageerde was een bewijs, dat men voor het optreden van deze amateur vereniging de grootste bewondering koester de. Fransen zouden geen Fransen zijn, indien niet fantasie en improvisatie van de koste lijkste soort hierbij een grote nol zouden spelen. Maar, helaas, vele pogingen mislukken Ondanks alle tegenslag echter houdt de Korporaal vol, samen met zijn vriend Dédé Hun kameraden staan achter hen, een lief lijke tandarts-assistente helpt hen en het wordt een wel heel ingenieuze en merkwaar dige ontsnapping. Maar niet een ontsnapping zomaar. Want in Parijs aangekomen, het bezette Parijs, beseffen beiden, dat onderscheid van rang en stand op dat ogenblik niet bestaan. Er zijn geen twee verschillende wegen. Er Is maar één weg, samen De weg, die wordt bepaald door wat men voor het vaderland, tégen de verraderlijke, bezetter heeft te doen! Wie herinnert zich niet „DE GROTE IL LUSIE", waarin Jean Renoir een markant psychologisch beeld schiep over Wereldoor log I? Terecht ontleende deze unieke per soonlijkheid van de Franse cinéma aan de roman van Jaques Perret het getuigenis, dat hij met deze film op onovertroffen wijze aflegt over de Franse geest van Wereldoor log II. an de lijdensweg van Anette Klinger, haar tragische liefde voor de oplichter Hans Steiraneier, is onder leiding van regisseur Wolfgang Becker een zeer bijzondere film gemaakt, waardig en waarheidsgetrouw, boei end van begin tot einde, knap gespeeld en uitstekend gefotografeerd. „Als wij, edelachtbare heren, deze geschie denis in een film zouden zien, zouden wij de maker vioar een fantast houden", zo sprak de openbare aanklager tijdens het proces Steinmeier in 1956. Wel, hier is dan de film en men zou de woorden van de officier van justitie kunnen onderschrijven, ware het niiet, dat we wis ten, dat dit inderdaad een treurig stuk wer kelijkheid is. Anette Klinger had er geen bezwaar tegen, dat haar werkelijke naam in de film werd genoemd. Hans Steinmeier, die tot vijf jaar en twee maanden werd ver oordeeld, maar die hoopt wegens goed ge drag misschien al aan het einde van dit jaar vrij te komen, had des te meer be zwaren en in de film heet hij d an ookNiko- lei Stein.De rol wordt gespeeld door Carlos Thompson en deze geboren Argentijn, die de laatste tijd steeds meer op de voorgrond treedt, heeft er uiterlijk alles voor mee: hij is helemaal, de knappe gladde jongen, die zonder scrupules de vrouwen in zijn net ten verstrikt. Ondanks dit uiterlijke voordeel toch een knap stuk werk van deze jonge acteur en wel een geheel ander genre dan zijn rol van de romantische roverhoofdman in „Da Wirts- haus im Spessart", de Duitse festival-inzen ding naar Cannes, die ook binnenkort in ons land wordt vertoond. Barbara Rutting vertolkt op indringende wijze héél knap de moeilijke figuur van Anette Klinger en zij weet de geestelijke afhankelijkheid van deze eenzame vrouw ten aanzien van Steinmeier volop waar te ma ken. „Ich war ihm horig" heet de film in 't Duits en dat woordt „hörig" is inderdaad moeilijk anders te omschrijven dan door geestelijke afhankelijkheid, geestelijke ver slaafdheid van de ene mens voor de amiere, een psychische horigheid, die heel wat va ker voorkomt, dan men misschien zou ver moeden. Al met al een levenswaar verhaal dat een voortreffelijke film opleverde, die ons aller belangstelling ruimschoots verdient. Maandag herdacht de heer J. Bargboer, wonende Arend Raamstraat 3 te Rijssen, dat hij 50 jaar als plaatswerker in dienst was geweest bij de fa. Ter Horst en co. te Rijs sen. Namens de directie werd de jubilaris op hartelijke wijze toegesproken door de heer A. H. ter Horst, die hem 'n gouden horlo ge en, gouden draagspeldje overhandigde. Mevr. Bargboer ontving bloemen. Het optreden van de Winschoter Kunstrol schaatsdub in Het Volkspark is voor de (meer dan 1000) bezoekers een openbaring geworden. Hoewel de roem van de unieke amateurvereniging de Groningers min of meer vooruit was gesneld bleek duidelijk dat de verwachtingen van de prestaties van de kunstrolschaatsers verre werden over troffen. Daarom werd het zaterdagavond in het Volkspark een avond, waarover velen nog lang zullen praten en de VVV Rijssen, die deze avond organiseerde kan met genoe gen hierop terugzien. De Winschoter Kunstrolschaatsdub, die nu ongeveer2 jaar een „ijsrevue op wieletjes verzorgt" verdient veel bewondering. Alleen al op de wijze waarop deze vereniging qua accommodatie voor de dag komt. Men heeft de beschikking over een eigen „piste" een rolschaatsbaan van 15 bij 20 meter, die aan de hoogste eisen voldoet, met opge bouwde muziek en kleedboxen, een accom modatie, die een uitstekend verzorgde in druk maakt. Deze piste, aangebracht in zoals de Gro ningers vol bewondering toegeven 'n sprook jesachtige omgeving gaf de schaatsers uiter aard een gevoel van op bekend terrein te rijden, hetgeen de prestaties natuurlijk ten goede kwam. De rolschaatsbaan, omzoomd door fleurige rozenparijen, met op de ach tergrond het fraaie decor van hoog geboom te kwam in het Volkspark buitengewoon goed tot zijn recht. Een der leiders van de vereni ging de heer Koos Werkman, enthousiast zijnde over de reacties van het Rijssense publiek was van mening, dat zijn vereniging deze avond als een der best geslaagde uit de reeks shows, die men in vele plaatsen in binnen- en buitenland had gegeven, kon beschouwen. De W.K.-C. met 36 werkende leden heeft in Rijssen een programma verzorgd, dat van begin tot einde boeiend en interessant is geweest. De jongens en meisjes beschikken allen over een goede techniek en zonder twijfel hebben de vele toeschouwers nooit gewe ten, dat men het in deze sport zo ver kan brengen. Men bewoog zich met grote lenig heid over de baan, uiterst gedisciplineerd en met een overgave en enthousiasme, dat het publiek meer dan eens een open doekje ontlokte. De technische leiders de Gebr. Werkman hebben er naar gestreefd een non stop pro gramma te brengen een programma van variaties en van mogelijkheden, dat het pu bliek van begin tot einde moet boeien, Daar in zijn deze broers geslaagd en de vele opofferingen die zij zich hebben getroost re sulteren nu in een show, die tot iets zeer bijzonders moet worden aangemerkt. Deze beide sportieve heren, die van het rolschaatsen een hobby hebben gemaakt trai nen de leden van de WKC 2 maal per week en hebben de technische leiding ook van de shows geheel in handen. Dat zij dat geheel Enorme vreugde heerste deze weck in de Russische hoofd stad. nadat bekend was geworden, dat de ruimtevaarders Niko- lajev en Popowitsj behouden uit het heelal waren terug gekeerd.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3