HET DUITSE VERZET EN DUITSE WEDEROPBOUW GÖTTINCEN, STAD VAN GEDENKSTENEN Zwemwedstrijden in Koerbelt Vrouwelijke werknemers hebben meer gezondheidszorg nodig Jaarsmo Almelo nieuw record Verbetering A. Baanstraat Postbus op 't Lentfert Huwelijk van de dag Gift van 1000 gulden Ernstig ongeval VOLGENS EEN DUITS Vrijdag 10 augustus 1962 WF.F.KRLAD VOOR RÏ.TSSF.N Basis voor wederopbouw Bittere teleurstelling; Ook in de kleinere partijen Pagina 5 -4 1 TOEN OP 7 SEPTEMBER 1949 Paul Lö- be, de voormalige president van de, Duitse rijksdag, de eerste zitting van de bondsdag, het nieuwe Duitse parlement opende, stelde hij vast, dat bijna een zesde deel van de niet-nationaal-socialistische leden van de rijksdag door de nationaal-socialisten waren vermoord. Het is goed hieraan te denken, wanneer men de deelneming van de vooral na de aanslag van 20 juli 1944 zo gruwelijk uit gedunde gelederen van het Duitse verzet aan de wederopbouw van de Duitse bondsrepu bliek eens nader bekijkt. Het verzet tegen Hitier heeft geen tastbare resultaten opge leverd. De laatste poging om zijn geweld- heerschappij omver te werpen, is mislukt. Bijna alle personen, die de leiding van deze actie hadden, betaalden hun deelneming met hun leven. Slechts enkelen, die meer zij delings bij deze actie waren betrokken, ble ven in leven. Tot hen behoorde Jakob Kaiser, de over leden minister voor de Duitse hereniging, die na de aanslag op Hitier aan de Ges tapo wist te ontkomen. Voorts Robert Lehr, die in 1956 overleden eerste minister van binnenlandse zaken van de Bondsrepubliek •alsmede Karl Arnold, de eveneens overleden minister-president van Noordrijn-Westfalen. Zij maakten deel uit van de groep rondom Carl Goerdeler. Ook Euigen Gerstenmaier, de huidige presi dent van de Bondsdag, die lid was van de ,,Kreisauer Kreis" en op 20 juli 1944 in het gebouw van het weermachtsministerie in de Bendlerstrasse werd gearresteerd, bracht er het leven af. Aan de groep der voormalige verzetsstrij ders dient nog een aantal tegenstanders van het regime te worden toegevoegd, d.ie om verschillende redenen niet actief aan het verzet konden deelnemen, maar in de geest van het Duitse verzet in 1945 aan de wederopbouw begonnen. Velen van hen ston den immers vanwege hun activiteit en func tie ten tijde van de republiek van Weimar on der voortdurende controle van de Gestapo zo dat zij door deelneming aam welke verzets groep dan ook, deze slechts in gevaar zou den hebben gebracht. Dit geldt o.m. voor bondskanselier Aden auer, die vóór 1933 als „Oberbrgemeister" van Keulen en president van de Pruisische Staatsraad een vooraanstaande persoonlijk heid iin het politieke leven van Duitsland was. Hij werd na de aanslag van 20 juli 1944 gearresteerd, hoewel hij daarmede geen verbinding had gehad en het was de be doeling hem ter dood te brengen. Uit dit voorbeeld blijkt weer eens, d®t de deelne ming aan het verzet niet alleen afhankelijk was van de wil van de enkeling. Niet zel den was het om uiterlijke redenen niet mo gelijk voor tegenstanders van het regiem aan het verzet deel te nemen. Daarom levert het niet altijd 'n duidelijk en juist beeld op wanneer mem het Duitse verzet siplitst m actieve deelnemers en niet-actieve tegen standers van het nationaal-socialisme. Het Duitse verzet wer^ de basis van de Duitse wederopbouw. Deze bewering is ener zijds gebaseerd op 't niet te ontkennen feit dat Duitsland nooit in zo korte tijd in de kring der vrije naties zou zijn opgenomen, indien het niet op de activiteit van het Duit se verzet had kunnen wijzen. Pas daardoor kon de geallieerde these van de collectieve schuld, waarop o.a. het Morgenthau-pian was gebaseerd worden weerlegd en de weg voor 'n opwaartse ontwikkeling in Duitsland wor den vrijgemaakt. Na 1945 werd het democratische leven in bijna alle partijen geïnspireerd door man nen die bij het Duitse verzet betrokken wa ren geweest. Bij de oprichting van de C. D.U. speelden Hans Lukaschek, Andreas, Hermes, minister van landbouw tijdens de republiek van Weimar, Jakob Kaiser, Karl Arnold een beslissende rol. In deze nieuwe partij werd immers een gedachte verwezen lijkt, die tijdens de gemeenschappelijke lij denstij d van protestanten en katholieken an der het nationaal-socialisme was ontstaan. In deze partij werden tenslotte ook in beide geloofsrichtingen aanwezige weerstanden te gen de democratische beginselen overwon nen en daardoor wer<3 aan de nieuwe staat een zeer veel bredere democratische grond slag gegeven dan zij in de republiek van Weimar ooit had bezeten. De nieuwe partij bleek ook meer aantrekkingskrcht te heb ben dan de Duitse sociaal-democratische par tij, die van alle Duitse politieke partijen uit de republiek van Weimar nadat de commu nisten de grootste offers tijdens het natio- naal-socialistisehe sohrikbewoind heeft ge bracht. Een groot deel van de leiding moest emigreren. De S.P'D. beschikte sedert 1933- 34 over vele goed-georganiseerde verzets groepen, die een zware, heldhaftige strijd hebben gestreden. De door velenna 1945 als toekomstig bondskanselier beschouwde voor zitter van de S.P.D. Kurt Schumacher, heeft elf vreselijke jaren in concentratiekampen doorgebracht. In alle Duitse verzetsgroepen speelden sociaal-democraten een rol. Fritz Erler, de bekende S.P.D-afgevaardigde in de bondsdag, bracht de nationaal-socialis- tisohe periode eveneens door in tuchthuizen en gevangenissen. Het was voor Kurt Schumacher een bit tere teleurstelling, dat de S.P.D. bij de we deropbouw van de bondsrepubliek uitgeslo ten bleef van verantwoordelijkheid. Het was naar zijn opvattingen ondenkbaar, dat een democratisch Duitsland zonder deelneming van de S.P.D. zou kunnen worden opge bouwd. Deze wederopbouw voltrok zich ook niet in het teken van het ver zet, maar was bewust gericht op verzoening en overbrugging der door 't nationaal-so- cialistische bewind to het Duitse volk ver wekte tegenstellingen. Hierdoor werd bereikt, dat zich vandaag de dag alle bevolkingsgroepen in Duitsland met de democratie hebben verzoend. Deze opbouw heeft weliswaar andere tegenstel lingen opengereten, maar uiteindelijk de oor spronkelijk van 't verzet overgenomen front- stelling van democratische tegen anti-demo cratische krachten afgeschaft. Dit heeft niet zelden gevoelens van onbehaaglijkheid opge wekt, in het bijzonder dan, wanneer voor malige nationaai-socialisten probeerden weer een politieke rol te spelen Alles bij elkar genomen bleef echter deze versmalling van de democratische uitgangs-positie zonder de gevreesde negatieve gevolgen. Het stre ven om tot één grote democratische partij te komen, waarin burgerlijken en soci aal-democraten georganiseerd zouden zijn geweest, 'n gedachte die na '946 door de uit het Duitse verzet bekende professor Eu- gen Kogon werd gepropageerd, bleek niet te verwezenlijken. De oorspronkelijke ver bondenheid vam alle demociatische krach- t»**ï in het verzet komt vandaag misschien nog wei het meest tot uiting in de politieke houding van Eugen Gerstenmaier, die wei de meest vooraanstaande vertegenwoordiger van het Duitse verzet in 't huidige politieke leven mag worden genoemd. Jakob Kaiser verklaarde op 2 februari 1946: „Wij wa ren het er met de mannen van de sociaal democratie vóór 20 juli 1944 volkomen over eens, dat ook in Duitsland langzamerhand partij-politieke organisaties zouden kunnen groeien van een zo uitgesproken tolerantie, dat wereldbeschouwelijke verschillen geen hinderpaal behoefden te vormen voor 'n ge meenschappelijke politiek. Ik hoop dat de partij-politieke ontwikkeling in onze jonge Duitse democratie deze weg zal weten te begaan". Ook in de kleinere partijen, die na 1945 werden opgericht, standen voormalige deel nemers aan het verzet op de voorgrond. In Beieren waren het in de C.S.U. o.a. dr. Joseph Mller, die zijn relaties met het Va- ticaan in dienst van het verzet had gesteld en een van de belangrijkste verbindings mannen van Admiraal Canaris was, en dr. Aloys Hundhammer die zich in maart 1933 met geweld tegen het hijsen van de haken- kruisvlag in de Beierse landdag had verzet en deel uitmaakte van een n.onarchistisch- burgerlijke verzetsgroep Zij hebben beiden een grote rol gespeeld in de wederopbouw van het democratische leven in Beieren. In Nedersaksen was het de partij van Hein- rich Hellwege, de latere Duitse Partij, die uit de illegale Nedersaksische vrijheids-be weging was ontstaan, terwijl in de Beieren- part.ij de resten van Beierse verzetsgroepen onder leiding van Gebhart Seelos werden sa mengevat. Het aandeel van het Duitse verzet aan de wederopbouw kan echter niet alleen aan de beslissende impulsen worden afgemeten, In de bossen bij La Ciotat, aan de Middellandse Zee tussen Marseille en Toulon woedde 'n hevige brand, die door de sterke wind werd aan gewakkerd. Verscheidejie gezinnen moesten uit bun villa's of vakan tiehuisjes vlucb+n Foto: La Ciot.j ian de Middel landse Zee. Op de achtergrond de rookrvolken vr.: de bosbrand, die steeds meer naderbij komt. die het bij de oprichting van politieke par tijen gaf. Het kan ook niet worden omschre ven door het noemen van enige bekende namen. De vaak vergeten daden van de ve le mensen in de gemeenten, die na 1945 de hoofdlast van de wederopbouw droegen, verdienen te worden genoemd. Hier waren het zeer vele leden van voormalige ver zetsgroepen, die hun activiteit vaak met ja renlange opsluiting in concentratiekampen betaalden, die onvermoeid aan de slag gin gen. Voor al de sociaal-democratie neeft bij de opbouw van de illigale organisaties vaak op de onbekende niet-opvallende, voor malige partijleden kunnen steunen. Hetgeen door deze mannen en vrouwen bij de we deropbouw van het democratische Duitsland werd gepresteerd, was vaak veel belangrij ker dan de daden van menig in het licht der publieke schijnwerpers staande persoon lijkheid. Het lot van het Duitse verzet - één ein deloze bloedige lijdensweg - liet niet toe, dat het alleen na het einde van de natio- naal-socialistische heerschappij de politie ke verantwoordelijkheid op zich kon nemen. Van het Duitse verzet echter gingen de im pulsen uit, die het mogelijk hebben gemaakt dat Duitsland zijn plaats in de kring der vrije naties weer mocht innemen. Dit is de onvervreemdbare erfenis, die de jonge Duit se democratie kreeg. DAT GOTTINGEN een mooie, beroemde, zeer oude en desondanks in vele opzichten een moderne stad is, weten veel mensen ook buiten Duitsland. Ondanks Lüneburg is Göttingen in zekere zin de tweede hoofdstad van de huidige deel staat Neder Saksen. Ook al kan Göttingen met ca. 80.000 inwoners niat met Hanno ver vergeleken worden, toch heeft het op cultureel gebied en wat landschapsschoon betreft veel voor: de wereldberoemde uni versiteit „Georgia Augusta", die 224 jaar oud is, waar de élite van Duitsland stu deert en gestudeerd heeft en de prachtige ligging in het voorgebergte van de Harz aan een kruispunt van verkeerswegen. Deze gunstige ligging aan het snijpunt van de verkeersader Noord-Zuid en Oost-West heeft de ontwikkeling van de stad van ouds her mogelijk gemaakt en bevorderd. De archeologen hebben bewezen, dat er se dert duizenden jaren mensen aan de Letoe gewoond hebben. De eerste oorkonde van „Guttogi" stamt uit het jaar 953 toen kei zer Otto I de plaats aan het Moritzklooster in Maagdenburg ten geschenke gaf. Het toenemende verkeer in de dertiende eeuw deed het tot stad verheven Göttingen opbloeien. Handel en verkeer, een lucratieve lakenin dustrie, de aansluiting bij de Hanzesteden brachten een welvaart, waarvan de sta tige kerken, de representatieve gebouwn en de prachtige vakwerkhuizen getuigen. Vooral in de renaissancetijd kreeg de stad er een aantal prachtige bouwwerken bij. Na de dertigjarige oorlog beleefde Göttin gen dankzij de hulp van het vorstenhuis Brunswijk-Lüneburg - dat sedert 1914 tevens de dynastie van Groot-Brittannië was - een nieuwe periode van bloei. Georg II August richtte er in 1737 de naar hem genoemde universiteit op. Deze ontwik kelde zich door gelukkige omstandigheden tot een centrum van het geestelijke leven in Duitsland en trok tot op heden een groot aantal beroemde gelederen en talentvoll studenten aan. Aan bijna elk tweede huis in de oude bin nenstad is een gedenksteen aangebracht. De vruchtdragende geest van de universiteit bleef ook im onze eeuw bestaan. Beroemde personen, vooral op mathematisch-natuur- wetenschappelijk gebied, zoals Einstein, Op- perheimer, Von Laue, Planck, Hahn etc. hebben in Göttingen gewerkt. Ook op ander gebied heeft Göttingen een goede naam. De stad is het middelpunt van de industrie van precisie-instrumenten, far- maceutici, elektro-instrumenten, textiel en muziekinstrumenten. Vooral orgels hebben Göttingen wereldbe roemd gemaakt. Daarnaast heeft in Göttingen ook de kunst steeds eenbijzondere plaats ingenomen. De Handel-Renaissance begon vroeger zijn weg in Göttingen en deze traditie wordt ook thans nog voortgezet. Het „Deutsche Theater" onder leiding van Heinz Hilpert is één van de belangrijkste gezelschappen van Duitsland. En tenslotte stond men in de stad van de „Georgia Au gusta" ook niet afwijzend tegenover het 10.00Ü Skandinavische bezoekers, 100.00 Duit se bezoekers, 1.000.000 boeken in de univer siteitsbibliotheek. Het centrum van de stad is de plaats waar het stadhuis staat. Voor het stadhuis staat een kleine fontein met een meisjesfiguur het ganzehoedster- tje." Dit is een soort maskotte en wel speciaal van de artsen. Als de examinandi de plech tige verlening van de doktersbul achter zich hebben plegen ze met veel fantasie uitge dost in optocht naar de markt te gaan. De nieuwbakken dokters moeten op de rand van de fontein een rede houden en dan met een sprong over het water zien te komen om het ganzehoedstertje te kussen. Er is iets waars in de oude studentenspreuk, die luidt: „Extra Gottingam non et vita, si est vita, non est ita". En dat betekent: „Buiten Göttingen is er geen leven en als er leven is, dan is het (zoals in Göttingen) niet. nieuwe fenomeen film. Göttingen is met Gei- selgasteig en Hamburg een belangrijk film- stad geworden, waar in de afgelopen twaalf jaar een aantal zeer goede films gemaakt werd. In een kortgeleden in Stockholm uitgege ven boek „Hur man reser i Vasttyskland" stelt op amusante wijze vast: 100 be zienswaardigheden, 1000 jaar stadsrechten," Donderdagavond vonden in het zwembad „De Koerbelt" Kringwedstrijden plaats die georganiseerd werden door de Kring Twen te. De wedstrijden hadden een vlot verloop, mede door de goede organisatie. Er werd door een 8-tal verenigingen deelgenomen. Er werden enkele goede prestaties geleverd Vooral Berti Jaarsma uit Almelo leverde een uitstekende prestatie op het nummer persoonlijk wisselslag heren. Hij vestigde een nieuw Twents record. De 4 x 50 m wissel slag zwom hij in 2,51.6 min. Het oude He renrecord stond met 2,54.9 in ook op zijn naam. Bij het nummer 50 m vrijde slag da mes maakte mej. S. Pasman een uitsteken de tijd van 33,6 sec. Deze tijd is in Twen te nog niet eerder gemaakt. Ook mej. J. van Egdom (de Aa) zorgde voor een goede tijd 33,7 sec Trouwens bij het nummer 50 m Schoolslag Meisjes B werden ook goede tijden genoteerd (J. Vörgers). De voornaamste uitslagen luiden. 50 m Vrije slag Meisjes A: 1. S. Pas man Thialf '33,6 sec. 2. J. van Egdom De Aa 33,7 sec. 3. I. Keppals ZCE 34,7 sec. 50 m dugslag Jongens A: 1. W. van Rui ten ZCE 36,4 sec. 2. A. Giljou ZPC 38,3 sec. 3. G. Scharstuhl ZPC 38,5 sec. 50 m Schoolslag Meisjes B: 1. J. Vör gers Weusthag 44,5 sec. 2. A. Savoneye ZCE 47,5 sec. 3. R. van 't Ende Thialf 48,4 sec. 50 m Schoolslag Jongens B: 1. J. Beert- huis HZC 42,7 sec. 2. G. ter Beek Thialf 43,5 sec. 3. R. Jaarsma ZPA 46 sec. 4 x 50 wisselslag dames 1. P. Besselink- Lughthart Thialf 3,16.5 min. 2. M. Heslinga Lughthart Thialf 3,27.7 min. 3. S. Pasman Thialf 3,28.9 min. Het nieuwe bosbad „De Koerbelt" te Rijs- san kon tot heden alleen via een slecht stuk weg van de Arend Baanstraat worden bereikt. Hierin is onlangs een flinke verbe tering gekomen. Niet dat de Arend Baanstraat werd ver beterd, maar een mooie verbindingsweg is klaar gekomen vanaf de Markeloseweg. Bij het begin van de bossen van het Hollands Schwarzwald slaat hier thans een nieuwe verharde weg af, die bij het zwembad uit komt. Vainiwege de PTT iS' onlangs een postbus geplaatst op de hoek Trompstraat - de Kaem- pe te Rijssen. Voor de bewoners van de nieu we buurt „De Lentfersstukken" kan deze plaatsing een goede vooruitgang worden be schouwd. 4 x 50 m pers. wisselslag Heren. 1. E. Jaarsma ZPA 2,51.6 min. 2. J. Rohof De \a 2.52.7 min. 3. M. Heuvelman HZC 3,04.4 min 100 m Schoolslag Dames: 1. J. Eppink ZPA 1,33.4 min. 2. J. van Egdom de Aa 1,35.6 min. 3. R. vain Son Thialf 1,37.9 min. 100 m Schoolslag Heren: 1. E. Jaarsma ZPA 1,24.8 min. 2 B. Veltkamp Weushag 1.29.8 min. 3. G. Nijhof ZCE 1,31.1 min. Voor het donderdagmiddag ten gemeente huize van Rijssen voltrokken huwelijk tussen F. J. van de Maat en mej. J. Spenkelink bestond een bijzondere belangstelling. Bij het verlaten van het stadhuis stond een deputatie van de chr. gymnastiekver eniging V.E.K. te Rijssen opgesteld. Met stokken vormden de gymnasten een ereboog, waaronder de bruidsstoet doorging. De brui degom is nl. bestuurslid van deze gymnas tiekvereniging. Bij de Herv. gemeente (Ds. Kool) te Rijssen is een gift van ongeveer 1000.- binnen ge komen van een onbekende gever. Deze gift is als volgt verdeeld: 500.- voor het bejaar dencentrum en 492.50 voor de kerk. De 65-jarige heer A. W. Smit, boekhou der bij Ter Horst en co. te Rijssen werd donderdagmiddag door een auto gegrepen en in ernstige toestand naar het Pr. Irene- ziekenhuis te Almelo vervoerd. De heer Smit keerde tegen 1 uur des middags van bet kantoor huiswaarts per rijwiel. Ter hoogte van zijn woning aan de Markeloseweg gekomen liet hij eerst een melkwagen passeren om daarna linksaf te slaan. Met grote snelheid naderde op dit mo ment uit de richting Markelo een luxe auto, bestuur^ door V. uit Goor. De heer Smit heeft blijkbaar deze auto niet gezien en werd gegrepen. Nadat dr. Oosthoek de eerste hulp verleen de werd het slachtoffer met ernstige ver wondingen (o.m. beenbreuk) naar het zieken huis overgebracht. De 15 jarige koksmaat Klaus Ka- tenbeck, van het Duitse schip „Sonder- berg" is na 12 uur in het water van de golf van Mexico te hebben gelegen opgevist door zijn eigen schip. De kapitein zei, dat hij dacht dat de jongen in wanhoop over boord was gesprongen. Daarbij had hij er echter voor gezorgd een reddingsgordel en 'n mes mee te nemen. Klaus werd door een vliegtuig opgespoord. DARMSTADT Dr. Herbert M. is sedert tien jaren vrouwenarts in een grote Duit ten in dienst. Ook in vele andere bedrij- dere grote chemische fabrieken hebben hier ongeveer duizend vrouwelijke arbeidskrach- tn in dienst. Ook in vele andere bedrij ven in drukkerijen, levensmiddelenfabrieken e.d. is het aantal vrouwelijke werknemers de afgelopen jaren voortdurend gestegen. Dr. M. die veel te veel te doen heeft, om dat het aantal patiëntes ook voortdurend stijgt, is maar moeilijk tot een kort ge sprek te krijgen. Zijn dagelijks spreekuur is overvol; 30 tot 40 vrouwelijke ziekenfonds patiënten moet hij iedere dag tussen 15 en 20 uur behandelen. Maar één dag per week is voor particuliere patiënten gereserveerd. Vóór de middag bezoekt hij de patiënten die het bed moeten houden en na vijf maan den heeft hij zelf dringend vakantie nodig. „De meeste vrouwen die bij mij komen", zegt hij „zijn arbeidsters en vrouwelijke employees. Velen van hen zijn gehuwd, dus nog met huishoudelijk werk naast hun werk in bedrijf of bureau belast. De oorzaak van hun bezoek bij mij is in vele gevallen dan ook deze over-belasting. Vaak zijn het klach ten over het zenuwsysteem of bepaalde or ganen. In bijna alle gevallen is een min of meer langere rustpoos nodig. Vele vrou wen, vooral oudere, zijn vroegtijdig ver bruikt. Hen kan Ik slechts raden het werk in het bedrijf zo mogelijk geheel te sta ken, wanneer zij hun gezondheid niet ern stig willen schaden. Circulatiestoringen en stoornissen van het vegetatieve zenuwstelsel zijn de verschijnselen!, waarmede ik het meest te maken heb. Naar mijn ervaring zou het een vergissing zijn te menen, dat een deel van deze werkende vrouwen „doet alsof". Zij zijn werkelijk ziek en behoeven herstel". Wat deze vrouwenarts tijdens zijn dagelijk se spreekuur beleeft wordt bevestigd door een interessant onderzoek, dat de organisa tie van Duitse werkgeversorganisatie in meer dere honderden bedrijven inDuitsland over de structuur van 't ziekteverzuim bij 420.000 werknemers deed instellen. Daarbij bleek, dat bij de vrouwelijke werknemers 't ziek teverzuim ruim 40 procent hoger was dan bij mannelijke werknemers. Op iedere honerd vrouwelijke arbeidsters in de bedrijven kwa men per maand bij de leeftijdsgroep tot 25 jaar 252 verzuimdagen wegens ziekte, bij mannen van dezelfde leeftijdgroep slechts 134. Met de leeftijd van de vrouwen stijgt ook het aantal verzuimdagen wegens ziekte. Op iedere 100 arbeidsters tussen 25 en 45 ja ren kwamen 270 verzuimdagen wegens ziek te voor (bij de mannen van dezelfde leef tijd slechts 188). In de leeftijdsgroep boven 45 jaar stijgt het aantal verzuimde dagen wegens ziekte bij mannen echter aanzienlijk, namelijk tot 215 per honderd arbeiders per maand, bij vrouwen daalt het iets toit 265 Daarbij dient nog te worden opgemerkt, dat ziekteduur bij vrouwelijke werknemers in ader geval langer is dan bij mannelijke werknemers van dezelfde leeftijd. Heit verschil ligt bij jonge mensen tussen 14 en 17 dagen, bij oudere tussen 18 en 19 dagen. Een door snee door alle leeftijdgroepen doet zien, dat gemiddeld op iedere honderd mannelijke werknemers 195 dagen verzuim wegens ziek te vallen, maar liefst 262 bij vrouwen. Vele bedrijven, vooral die waar voorna melijk vrouwen werken, maken zich over deze ontwikkeling ernstig bezorgd. Bedrijfs artsen van grotere fabrieken bepleiten der halve dringend verbetering van de gezond heidszorg en beschermende bepalingen voor de vrouwen. Dit geldt vooral voor de che mische industrie, maar ook voor de fabri cage van kleurstoffen en parfums, waar vrouwen vaak genoeg met werkzaamheden belast zijn, die gevaar opleveren voor de gezondheid. Het onderzoek van bovengenoemde orga nisaties schijnt ook nog iets anders te be wijzen. Dat 't werk op kantoor veel gezonder is dan het werk in de fabriek. Op 100 em ployees tot 25 jaar komen daar per maand 79 dagen verzuim wegens ziekte voor bij mannen en 145 bij de vrouwen. Ook hier stijgen de cijfers mat de leeftijd. In de leeftijdsgroep van 25 tot 45 jaren komen 161 verzuimdagen wegens ziekte voor vrouwen boven de 45 jaar 160 verzuimdagen voor vrouwen tegenover 306 bij de mannen. Ook hier schijnt echter wel te zijn bewezen, dat de vrouwelijke werknemers meer behoefte aan bescherming hebben dan tot dusver werd aangenomen. Het zal een gemeenschappelijke taak moeten zijn van de overbelaste vrouwen artsen, de bedrijfsartsen en tenslotte ook de wetgever om het uitzonderlijk hoge ziek- tecijfer bij vrouwen te doen dalen.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5