HET ZEVENDE DEEL VAN DE MENSHEID MET BLINDHEID BEDREIGD Ouderwetse feestavond in Yolkspark UNICEF bestrijdt in elf Bestrijding begon in 1952 oogziekte trachoom landen 3 x A toont Twentes veelzijdige industriële ontwikkeling Voeding en verkeersveiligheid Wedvluchten postduiven OP ZOEK NAAR ZEER BEGAAFDE STUDENTEN PIJLERS VAN NATIONALE WELVAART Vrijdag 3 augustus 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Hoe men werkt - w^7~^^~"yr mammm «Hl Overijsels stamboek gelijk in de ring met Fries Nutsspaarbank Boeken alleen met speciale vergunning Meer dan 400 miljoen mensen, die samen dus ongeveer een zevende deel van de we reldbevolking vormen, lijden aan een be smettelijke oogziekte, welke de voornaamste oorzaak van blindheid is: trachoom, een ont steking van de oogleden, en aan een ziekte, die daarvan veelal een gevolg is: conjunc tivitis, een ontsteking van het oogbind- vlies. De Wereld-Gezondheidsorganisatie en UNICEF, het Kinderfonds van de Verenig de Naities, bestrijden die ziekte in nauwe samenwerking. Trachoom is beslist geen ziekte van onze tijd: ze werd reeds in het jaar 2769 voor Chr. genoemd in een Chinees boek en ze heeft in de duizenden jaren sindsdien heel wat menselijk lijden veroorzaakt. Zoals de meeste massaziekten is trachoom vooral 'n ziekte van armoede en komt zij dus speciaal voor in wat wij tegenwoordig de minder- ontwikkelde landen noemen, en dan wel spe ciaal in de droge zandgebieden van Afrika, de landen aan de Middellandse Zee, Pakistan Noord-India en sommige delen van Oost-Azië Een lage levensstandaard en slechte hygië nische toestanden dragen bij tot de versprei ding van de ziekte. In het Midden-Oosten en in Noord-Afrika is met name de gewone huisvlieg verantwoordelijk voor de massale verspreiding van de trachoom. Er zijn lan den, waar praktisch de gehele bevolking er aan lijdt. Omdat velen blind werden tengevolge van de trachoom en omdat bij de anderen het gezichtsvermogen in elk geval ernstig wordt aangesitast, is deze ziekte de oorzaak van heel veel menselijk leed. Bovendien bete kent zij ook een groot economisch nadeel. Men schatte bijvoorbeeld in 1951, dat al- Mobiel team van Unicef behandelt dorpsbe volking in Tunesië tegen trachoom. leen al in Tunesië per jaar 20 miljoen werk dagen verloren gingen als gevolg van tra choom en daarmee samenhangende ontste kingen! In 1952 begon UNICEF in samenwerking met de Wereld-Gezondheidsorganisatie, met zijn hulpverlening in de strijd tegen de tra choom en sindsdien zijn ongeveer IVz mil joen mensen in elf landen behandeld. Meer dan vijf miljoen van hen waren kinderen. U vindt het aantal van 7% miljoen op 400 miljoen lijders niet indrukwekkend? Ach, UNICEF kan niet roeien met riemen die het niet heeft (voor de goede verstaander: het gironummer van het Nederlands Comité UNICEF in Den Haag is 7515,) maar heel belangrijk is in elk geval, dat een begin is gemaakt. De hulp van UNICEF in de projec ten, die 't samen met de Wereld-Gezondheids organisatie uitvoert in de landen, waarvan de regeringen bereid zijn om krachtig mee te werken, bestaat uit de verstrekking van antibiotica en andere medicijnen, laborato riumuitrustingen, materialen voor opvoe ding van de bevolking opdat ze zelf de ziekte gaan bestrijden, enz. De kosten voor UNICEF van de aureomy-cinezalf, nodig, voor de behandeling, bedragen circa tach tig cent per jaar per patiënt. De omstandigheden, waaronder men de ziekte moet bestrijden, lopen zeer uiteen en dientengevolge zijn de bestrijdingsmiddelen verschillend. In sommige landen of streken, waar de meerderheid van de bevolking aan trachoom lijdt, worden gehele bevolkingsgroe pen behandeld, bijvoorbeeld hele dorpen of alle schoolkinderen. De behandeling strekt zich uit over enige jaren, waarbij men er uiteraard vooral naar streeft, onder de be volking van het. land, waarin de ziekte wordt bestreden, de mensen op te leiden die de campagne zelf kunnen voeren. Natuurlijk geeft men ook voorlichting over algemene hygiëne en dergelijke. We willen U een indruk geven van de wij ze, waarop de strijd wordt gevoerd. Tot de >- - - «4 -W .V-: 1 mmems&ssmc Onderwijzeres te Tunis behandelt school kinderen tegen trachoom. landen, waarin met behulp van UNICEF campagnes tegen de trachoom tot uitvoe ring worden gebracht, behoort Tunesië. Daar blijkt trachoom telkens acuut te zijn en haar grootste hoogte .te bereiken in het voorjaar en in de herfst. De campagne ertegen om vat jaarlijkse stadia. In het eerste jaar in het voorjaar behandelt een groep van me disch personeel de gehele bevolking van 'n bepaald gebied met de zalf. Later in de herfst, wordt die behandeling herhaald. Bo vendien worden voorlichtende bijeenkomsten gehouden, waarin men de methode en de be tekenis van de behandeling uiteenzet en zalf gratis ter beschikking stelt. De bevolking wordt geleerd, hoe ze zichzelf daarmee kan behandelen. In het tweede jaar herhaalt het team in diezelfde streken zijn voorlich tende werk en geeft het kleine hoeveelheden zalf uit, ter aanvulling van de voorraden bij de gezinnen. In het derde jaar, nadat de bevolking nog eens herinnerd is aan wat uitreiken, die door de regering van Tunesië zij dient te doen en de teams gratis zalf beschikbaar wordt gesteld, beginnen de men sen zelf de zalf te kopen in winkels, die door de overheid worden gecontroleerd. De prijs van die zalf is laag gesteld. In het vierde jaar tenslotte wordt de zalfbehandeling voort gezet en maakt men een begin met een per manente controle. Het derde stadium in deze massale cam pagne is het belangrijkste: als de bevolking ermee begint zelf haar genezende zalf te kopen. Deze verkopen begonnen in septem ber 1956 en bleken een groot succes. Van september 1956 tot en met december 1957 werden bijna 300.000 tubes verkocht, in het jaar 1958 alleen echter reeds iets meer dan 700,000. In 1961 heeft men bijna een half mil joen mensen voor de eerste maal behandeld, waarmee bijna twee miljoen mensen in totaal ofwel meer dan de helft van de bevolking van het gehele land, bereikt is! Dat betekent, dat er voor bijna twee mil joen mensen alleen al in Tunesië een eind zal zijn gekomen aan een lijden, waarvan wij in ons deel van de wereld ons geen voor stelling kunnen maken! In het kader van het vakantieprogramma, georganiseerd door de beide Kijssense mid- densitandsverenigingen en de WV werd za terdagavond in het Volkspark een ouderwet se feestavond georganiseerd, waaraan me dewerking werd verleend door de bóeren- dansgroep „De Larense Schotsers" uit La ren en door de boerenikape-1 uit Ommen. Ondanks het wat kille weer had een behoorlijk aantal Rijssenaren en vreemde lingen een plaatsje gezocht rond de in alle opzichten, schitterende muziekkoepel om zich te verplaatsen, in het wereldje van voorheen toen men zich op een gemoedelijke wijze wist te amuseren. De Larense Schotsers in ouderwetse Gel derse klederdracht met keurig geschuurde witte klompen, lieten zien hoe de jongelui zich in vroeger dagen wisten te amuse ren. De dansen doen uiteraard wat stijf aan, wat houterig en weinig gecharmeerd, maar ze waren kennelijk gebaseerd op de intieme Het gebeurt slechts bij hoge uitzondering, dat het puikje van het Friese stamboekvee buiten het F.R.S.-fokgebied tegelijk met an der stamboekvee wordt geshowd. Voor het Drents-Overijsselse zwartbonte Hollands-Friese stamboekvee doet zich de unieke gelegenheid voor, aan een dergelijke krachtproef deel te nemen, zowel met het Friese als met het Noordhollandse. Op de 3 x A tentoonstelling voor land bouw, industrie, handel en cultuur, welke van 21 aug. t.m. 1 sept. a.s. in het Volks park te Enschede zal worden gehouden, zul len drie keurcollectiedagen (22, 23 en 24 aug) worden georganiseerd. Op deze dagen zullen keurcollecties zwartbont Noordhollands en Fries topvee naast het Drents-Overijsselse Hollandse-Friese slaigin de ring worden ge showd. Tegelijkertijd zal een kerncollectie van het roodbonte Gelders-Overijsselse stamboekvee defileren. Deze gezamenlijke demonstratie van de top van het Nederlandse stamboekvee, in feite een demonstratie van de beste koeien ter wereld, is een uniek evenement op de 3 x A tentoonstelling, dat sterk de aan dacht zal trekken. Ook voor de Twentse fokveedagen op 29 en 30 aug. wordt van buiten de provin cie veel belangstelling verwacht. Op deze dagen treden ongeveer 250 van de beste Twentse dieren aan. Zowel voor de beste Twentse zwartbonte (29 aug.) als voor de beste Twentse roodbonte stamboekkoe (30 aug.) wordt door de gemeente Enschede een „Gouden Koe" beschikbaar gesteld. gezelligheid zonder ook maar een enkel element van geforceerdheid. De groep toonde op uitstekende wijze op elkaar te zijn ingesteld em ze brachten de ouderwetse dansen met vaart en met overga ve, hetgeen veel indruk gemaakt heeft. Voor al op de touristen, die de folkloristische dan sen met veel aandacht bestudeerden., waar bij men vooral ook veel belangstelling had voor de klederdrachten van de dames en de héren. De Ommer boerenifcapel heeft eveneens een uitstekende indruk gemaakt. Van de kapel maken een aantal mensen deel uit, die kennelijk veel plezier hebben in het maken van de hoempa muziek. Ook hier is het gehele optreden afgestemd op het brengen van gezelligheid, die kenne lijk nog velen kunnen, waarderen. Het re pertoire van de Ommenaren bestond uit ou derwetse „nummers" maar ook werkjes uit het moderne genre, gearrangeerd in de „boe- renkapelstijl" werden met overgave gebracht. De conferencier bleek goed voor zijn taak te zijn opgewassen en zijn conference, door spekt met veel humor, werd kennelijk zeer gewaardeerd. We hadden het idee dat het publiek een aangename indruk van deze fol kloristische avond had. De postduivenvereniging Het Luchtver- maak nam deel aan een wedvlucht op Vil voorde waarvan winnaar werd de heer A. Lankamp. 2e werd A. Harbers, 3. B. Kreijkes, 4. J. Nijkamp, 5. H. J. Lankamp 6. H. Teela, 7. J. W. Nijkamp, 8. J. Dannenberg, 9. H. van Losser 10 A. Voortman, 11. G. J. Tijhuis, 12. J. Slagman 13. M. Boerman, 14. Joh. ter Harmsel 15. Joh. Slagman 16. G. Kreijkes 17. H. J. Lankamp 18. W. Scherp hof 19. H. van Losser 20. J. W. Nijkamp. Van de wedvlucht op Bordeaux werd win naar G. J. v.d. Willige 2. werd H. Meenks, 3. A. Lankamp, 4. G. J. v.d. Willige, 5. H. J. Kienhuis, 6. J. Nijkamp 7. A. J. Tem- menink, 8. G. Simerink, 9. A. ter Harmsel 10 B. Kreijkes, 11. G. Scheppink 12. Joh. ter Harmsel, 13. G. J. v.d. Willige 14. G. H. ter Harmsel, 15. Joh. Slagman 16. H. Meenks, 17. G. J. v.d. Willige 18. A. Wil- lems 19. G. W. Kempe 20 A. ten Hove. Zaterdag 28 juli nam „Het Luchtvermaak deel aan een wedvlucht op Neufvilles. De duiven werden gelost om 10.30 uur. De eerst- aankomende duif was van H. Meenks om 14.58.35. 2e werd H. Koster, 3. D. Schooten 4. G. Scheppink, 5. G. G. J. Tijhuis, 6. G. Wes- sels 7. J. Tijhuis 8. D. Dennekamp 9. J. Nijkamp 10. G. J. de Wilde 11. J. Dan nenberg 12. A. Lankamp' 13. W. Scherphof 14 A. Jansen 15. E. Lohuis 16. M. Teela 17. J. ter Harmsel 18. G. Siemerink 19. A. Lankamp 20. J. W, Baan. BONN Er zijn thans ongeveer 200.000 studenten in Duitsland. De meeste Duitse universiteiten zijn eivol en weten niet hoe zij de grote aandrang moeten opvangen. In München studeren alleen al twintigduizend jongeren en alle waarschuwingen ten spijt komen er telkens meer naar deze opgewek te stad. Bij zoveel studenten verdwijnt de enkeling in de massa, geen professor leert hem kennen en kan hem raadgeven. Voor al voor de eerstejaars studenten is dit een deprimerende situatie.En hoe kunnen de professoren vaststellen welke studenten uit zonderlijk begaafd zijn en misschien wel voor bijzondere steun in aanmerking moe ten komen? De „Studiestichting vau het Duitse Volk" is een organisatie, die zich slechts met één procent van de Duitse studenten bezighoudt met de meest begaafden. Zij beschikt over 400 vertrouwensdocenten, die haar helpen met het selecteren. Het gaat deze stichting ndet in de eerste pl aarts om het toekennen van studiebeurzen, hoewel ook de financiële toestand van de student, die 'door deze stich ting wordt uitverkoren, wordt verzekerd. Het gaat echter vooral om het vaststellen van uiterst-begaafde studente-:, die door een pro fessor nauwelijks zouden worden opge merkt, wanneer deze stichting niet zou be staan. Dit jaar heeft deze stichting van de 1500 eindexaminandi en studenten, die door rectoren en professoren werden aanbevolen er 400 na een lang en zorgvuldig onderzoek uitgekozen. Deze 400 worden uiterst streng getoetst. Velen van hen krijgen een maan delijkse bijdrage, anderen wier ouders de studie geheel kunnen bekostigen, uiteraard niet. Deze studenten studeren in nauw contact met <fe vertrouwens-docenten aan de betrok ken universiteiten. Eens in de veertien da gen vindt bij zo'n vertrouwens-professor een bijeenkomst plaats - nooit meer dan 15 stu denten tegelijk, waardoor hij deze goed kan leren kennen. Van de door de Stichting uit verkorenen kan hij méér dan van de door snee student verwachten en zij krijgen dan ook veel meer oefenstof te verwerken. Op dit ogenblik studeren 400 stipendiaten van deze Studiestichting aan universiteiten in 't buitenland. Gedurende de maand augustus werd bij de Nutsspaarbank te Rijssen ingelegd een bedrag van ;f 198.694,39 en terugbetaald f 184.093,90. In deze maand werden 50 nieuwe spaarreke- ningen geopend. De textielnijverheid is in Twente wel de oudste, maar bepaald niet de enige indus trie. Wereldbekend is de maciune-industrie van dit gewest, terwijl zich volgens de heer H. Glastra de laatste jaren ook de elektrotechnische industrie met sprongen ont wikkeld heeft. Deze ontwikkeling, zowel in omvang als in veelzijdigheid, krijgt op de tentoonstelling 3 x A die van 21 aug. - 1 sept, in het 15 ha. grote Volkspark te En schede gehouden wordt, alle aandacht. De heer Glastra, voorzitter van het comi té elektrotechniek van de 3 x A, zei dit op een persbijeenkomst ten stadhuize van Enschede, waarin bijzonderheden bekend ge maakt zijn over dit facet van de internatio nale tentoonstelling, welke door het bureau Jac. Kleiboer georganiseerd wordt. Zo zul len o.m. de elektronische apparaten voor het testen en gelijkmatig maken van ga ren getoond worden, welke door Qualitex N.V. te Enschede (een thans tot het Phi- lipsconcern behorende onderneming) ontwik keld zijn. Dit jonge bedrijf heeft zich hier mede reeds een wereldfaam verworven. Hollandse Signaalapparatenfabriek te Hen gelo laat op de 3 x A o.m. een complete radar-installatie in werking zien. Voor de IJssel Centrale schreef Evert Werkman de tekst van een poppenspel, over de ontwik keling van stoom naar stroom, dat door Jan Nelissen vertoond zal worden. Uit de Twentse textielindustrie is de metaalnijver heid voortgekomen. Twente levert thans aan de hele wereld zowel draaibeitels en stalen ramen als scheepsmotoren, lokomotieven en hijswerktuigen. De machinehal wordt als 'n echte fabriek ingericht, met airconditioning (bestemd voor de Technische Hogeschool te Eindhoven), een tekenkamer in bedrijf en voor een groot deel draaiende machines. Stork Hengelo toont o.m. een van haar oudste stoomma chines, in 1869 geleverd aan de Gist- en spiritusfabriek te Delft. Op 'n andere plaats wordt ter gelegen heid van de 3 x A de oudste stoomma chine welke in Twente gewerkt heeft, in 1830 door de fa. John Cockerill te Luik geleverd voor de eerste mechanische spinnerij (van de fa. Hofkes te Almelo) volledig nagebouwd een werk, dat door een tiental fabrieken en technische scholen gezamenlijk verricht wordt. In de dienstensector wordt de aandacht gevestigd op het transitoverkeer via het Twentekanaal. Van één ton in 1954 is de overslag van goederen voor Duitsland te Enschede ggroeid tot 80.000 ton per jaar. BONN - Het is thans vier en een half jaar geleden, dat de Verenigde Naties bij het Instituut voor Volkenrecht aan de Frie- drich Schiller-universiteit in Jena in de Sov- jet-aone van Duitsland een U.N.O.-biblio theek inrichtten. Dit werd door de commu nisten toegestaan, omdat zij dachten daar door meer kans te hebben op toelating van Oost-Duitsland tot de Ver. Naties. De bibliotheek krijgt kosrtenloos alle publi- katies, tijdschriften, rapporten e.d. alsmede alle protocollen van de besprekingen in de Verenigde Naties. Theoretisch heeft iedere burger van de Sovjet-zone het recht deze stukken in te zien. In de praktijk ziet het er echter anders uit. Slechts een uiterst kleine kring wordt tot deze bibliotheek toegelaten. Men heeft daarvoor een speciale vergunning nodig, die door het Centrale Instituut voor het Bibliotheekwezen in Oost-Berlijn alleen wordt verstrekt, wanneer voordien de an tecedenten van de aanvrager door het staats secretariaat voor de hogescholen diepgaand zijn onderzocht. Alleen aan politieke functionarissen: en aan enkele geleerden en docenten is het ge bruik van dit instituut in Jena toegestaan. Het komt vaak genoeg voor, dat zelfs voor aanstaande leden van de pseudo-burgerlijke „blok"-partijen gem vergtunmtag krijgen. De bibliotheek houdt de voor de regering onaangename documenten en publikaties ach ter slot en grendel. Om deze gesloten af deling te mogen bezoeken, moet men in het bezit zijn van een speciale vergunning van de commissie voor buitenlandse aangelegen heden van het centrale comité van de Oost- duitse socialistische partij. De autowegen in ons eigen land en in het buitenland worden met de dag drukker. Heel wat instituten en verenigingen ma ken achter de schermenstudie van de ver keersproblemen in verband met veiligheid op de weg. Behalve verkeerstechnische vraagstukken zijn er vooral ook persoonlijke omstandighe den van de autobestuurder, wielrijder en iedere andere weggebruiker die hemzelf en anderen bij het verkeer in gevaar kunnen brengen. Ieder die dikwijls achter het stuur zit kan ervaren hoe de aandacht reeds kan worden afgeleid door een beetje hoofdpijn of kiespijn om van slaperigheid of vermoeid heid nog maar niet te spreken. Een goede gezondheid en lichamelijk welzijn zijn erg belangrijk voor veilig rijden. De bestuurder die moe is, nerveus, opge wonden of slecht gevoed rijdt altijd min der veilig, of het nu in een bus in een perso nenauto is, op een fiets of op een tractor. Ook een slechte voedingsconditie kan aan leiding zijn tot hoofdpijn of slapte en traag reageren. Een onderzoek in de Ver. Staten naar de voedingsgewoonten van beroepschauffeurs toonde aan dat ongeveer de helft van hen zich in de voorafgaande 24 uur onvoldoen de had gevoed. Men vond o.a. zowel gerin ge opneming van vitamine B als van A. en C. Dit was voornamelijk het gevolg van het feit dat veel chauffeurs weinig of geen ont bijt gebruikten, terwijl ook het gebruik van een goede warme maaltijd dikwijls te wen sen overliet. Verkeerde voedingsgewoonten kunnen op de duur de conditie ook van de meest er varen en goed getrainde autobestuurder in gevaar brengen. Rapporten omtrent de voe ding van schoolkinderen, studenten en fa brieksarbeiders geven aanwijzingen dat het overslaan van het ontbijt - of ook het ge bruiken van 'n onvoldoende ontbijt - de werk prestaties in de 2e helft van de morgen on gunstig kan beïnvloeden; zonder twijfel kan deze gewoonte ook voor de weggebruiker op de snelwegen ernstige gevolgen hebben. De voedingsbehoeften van een beroeps chauffeur zijn niet anders dan die van ie der ander die matig zware arbeid verricht. Zijn problemen in verband met de voeding worden veel eerder gevormd door zijn lan ge of onregelmatige werktijden, waardoor het regelmatig gebruik van maaltijden in 'it gedrang komt. Dit wordt veelal in de hand gewerkt door onvoldoende mogelijkheden om langs de wegen, waar hij moet rijden, in weg-restauran.ts een goede maaltijd te ko pen of als aanvulling van meegenomen voe- dirtg b.v. in automaten verantwoorde hap jes zoals blokjes kaas, sandwiches, vruch ten of melk etc. te betrekken. De neiging om op willekeurige tijden wat te eten om het hongergevoel te verdrijven, meestal in de vorm van gemakkelijk te ver krijgen „snacks" in plaats van het regelma tige gebruik van 3 hoofdmaaltijden en wat verstandig gekozen voeding tussen door, vormt een van de grote problemen voor de beroepschauffeurs. Een verstandige voeding kan bestaan uit: een vroeg ontbijt: van 15 2 bruine boterhammen, zonodig aan gevuld met andere broodsoorten, met boter of margarine en kaas of vlees of een ei; een glas melk of karnemelk, eventueel pap van b.v. havermout of gaar tarwegries; een appel, tomaat of sinaasappel of glas vruch- tesap. 2e ontbijt (10-11 uur): 1 a 2 boterhammen met pindakaas, kaas of vleeswaren, koffie of chocolademelk etc. lunch (ca. 1 uur) brood, waaronder tenminste 2 a 3 bruine boterhammen, beleg naar keuze, 1/4 a y2 1. melk of koffie met melk, of chocolademelk 3-4 uur: ■thee met een vrucht. warme maaltijd (ca. 6 uur): 4 eetlepels groente, 50 g. of meer vlees of vis of ei, aardappelen naar behoefte, bord yoghurt of vla e.d. 's avonds: sinaasappel of ander fruit, melk of koffie. Natuurlijk zijn er vele variaties op het schema te bedenken. Het is echter van be tekenis dat degeen die veel op de weg is, beter doet zijn voeding te verdelen in drie kleinere hoofdmaaltijden en twee of drie keer enig voedsel tussendoor, dan in twee grote maaltijden en een gering of geen ont bijt. Krijgt men na een maaltijd slaap, dan is deze maaltijd te groot en/of te zwaar ge weest. Maar ook voor de weggebruikers die niet dagelijks vanwege hun beroep aan het snel verkeer deelnemen zijn verstandige voedings- regels van betekenis. Niet alleen kan in de schemer de gezichtsscherpte onvoldoen de zijn door onverstandige voedingsgewoon ten van lange duur, maar ook hongergevoel of vermoeidheid kunnen hem op de weg in gevaar brengen. Iedere zomer worden er door vele gezin nen grote autotochten ondernomen. Ook voor hen is het belangrijk een goed ontbijt te gebruiken en een lichte lunch terwijl men de warme maaltijd zal bewaren voor het eind van de dag. Een zware maaltijd in de middag kan tot gevolg hebben dat de au tobestuurder gedurende de eerste middag uren minder oplettend is door een zekere slaperigheid. Kinderen die meerijden moeten worden aangespoord liever melkdranken of vruchtesap tussen de maaltijden te gebrui ken dan koolzuurhoudende dranken, waar door zij een opgeblazen en ongemakkelijk gevoel kunnen krijgen en daardoor onrus tig zijn. Een aantal regels kunnen bijdragen to.t de verkeersveiligheid bij u— dagtochten: 1. Begin een lange tocht goed uitgerust (niet de nacht door blijven pakken) en nooit met een lege maag. 2. Kies lichtverteerbare vitaminerijke voe ding voor het ontbijt. Eet niet te veel en niet ite vet, daardoor behoudt men een goede „spankracht" en reageert men snel; in de loop van de ochtend een paar sand wiches en koffie en melk. 3. Eet 's middags en 's avonds zoveel mo gelijk op normale tijden, maar niet te veel of te zwaar als men nog verder moet rij den en vooral geen voeding, waarvan men een „opgeblazen" gevoel krijgt. 4. Gedurende de reis neemt, dikwijls zon der dat men het bemerkt, de concentra tie af. Daarom moet men iedere twee uur ca. 10 minuten onderbreken. Blijf dan bij voorkeur niet in de auto zitten maar strek de benen en neem wat fruit, chocolade of brood. Rijd in ieder geval niet door terwijl u eet en daarvoor een en ander moet uitpakken. De aandacht is dan van de weg afgeleid. 5. Ga ook niet na het broodje langs de weg in uw auto een dutje doen om daarna half slaperig door te rijden. Neem voor iedere hoofdmaaltijd voldoende tijd en rijd niet direct na de maaltijd weer door. Ga liever een beetje wandelen. 6. Als drank is melk, vruchtesap, limona de of mineraalwater aangewezen. Drink echter niet teveel ineens, maar meerde re keren kleine beetjes. Koffie, thee en andere opwekkende dranken zijn in beperk te hoeveelheden ook goed. Vermijd daar entegen alcohol in iedere vorm gedurende de rit. 7. Het is gevaarlijk om aandachtsverslap ping door zg. „wilskracht" of door roken of medicamenten te overwinnen. Wanneer uf bemerkt dat u moe bent geworden, moet een grotere pauze worden ingelast. 8. Het is ook gevaarlijk om wanneer u hon ger hebt, niet iets te eten. Het maakt u moe en nerveus en de reactiesnelheid wordt minder, het ongevalsgevaar gro ter.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5