Ronde van Rijssen ten einde F1LMN1EVW S hengelo' s bier M vol van smaak RIJSSEN ROUWT OM DE DROST Voor velen aangename vakantie-ontspanning Moto-cross Vasse 5 aug. 1962 Vrijdag en zaterdag: HELDEN OP SOKKEN Woensdag: FORT YUMA Grote belangstelling voor (vakantie)puzzelrit GESLAAGD Vrijdag 3 augustus 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Spaar paardjes uit het etiket voor de practische en charmante Hengelo-set De Jeugdronde van Rijssen behoort weer tot het verleden. Zij heeft gezorgd voor een week aangename vakanitieverpoztog voor een groot aantal jongelui en oiok veel ouderen beleefden er hun plezier aan. Vrijdagmor gen vond de ronde van heit Leyerweerd plaats. Het was goed merkbaar, dat de ver moeidheid een woordje meesprak, want het werd een echte wandeltocht. Het grote pe loton bleef tot de laatste honderd meter bij een. Vlak voor de finish zette Jan Nijhof een eindsprint in, die de geletruidrager Lubbers geheel verraste. Uitslag: 1. J. Nijhof 57.17 min:. (31,5 km) 2. H. Lubbers 57.19 min. 3. J. Harbers 57.20 min. 4. E. Kerkhof z.t, 5. H. J. Berendse z.t. Op het parcours aan de Ravijnen vond 's middags de laatste etappe plaats. Op nieuw bracht deze étappe Harrie Lubbers niet de verwachte triomfen. Het betrof nu een ploegentijdrit. Het parcours moest door de coureurtjes 5x individueel worden afge- lagd. H. J. Beremdsen uit Markelo reed een fantastische cours. Hij werd winnaar in bers deed er 5 seconden langer over. Harrie de uitstekende tijd van 8 min. 32 sec. H. Lub- Essink uit Enter bleek ook een goede tijd rijden Hij maakte een tijd van 8.48 min. Harrie ter Wierik „presteerde" het om in een half uur de etappe uit te rijden, In het clublokaal van de speeltuinvereni ging Mangriet werd vrijdagavond onder gro te belangstelling van de zijde van de sup porters de prijs uitreiking gehouden. Een van de leden van het comité de heer Piet Oosthoek bracht dank aan allen, die er toe hadden bijgedragen, dat de ronde zulk een vlot en vooral een verantwoord verloop had gehad. Speciaal bracht spr. dank aan de politie van Rijssen, aan gemeentelijke instanties, aan de EHBO en aan vele middenstanders, die de ronde hebben gesteund. De winnaar van de ronde kreeg een fraaie trofee, de renner H. Ten Brinke ontving de prijs voor de onfortuinlijkste renner, de meest strijdlustige renner was JanNijhoff uit Vriezenveens die daarvoor eveneens een prijs in ontvangst kon nemen. De winnaars van het ploegenklassement ontvingen een taart en de knapen konden allemaal een herinneringsmedaille in ontvangst nemen. Een vain de deelnemers liet zich ontvallen „Het geet haoste te gek", waarmede hij de tevredenheid van de renners op duidelij ke wijze tot uiting wist te brengen. De voorzitter van de VW de heer G. Kappert sprak vooral het organisatie comité bestaande uit J. Brumnekreef, M. Jansen, P. Oosthoek, W. Oving, H. Pijffers, Joh. Brun- nekreef. Th. Oving en F. Witkop toe en prees hen voor het genomen initiatief en voor die samenwerking, die had geleid tot zulk een succesvolle organisatie van de ron de. De uitslag van de laatste etappe is: 1. H. J. Berend sen (Magneet) 8.32 met bon. 8.22. 2. H. Lubbers (Locomotief) 8.37 met bon 8.32. 3. H. Essink (Locomotief) 8.48. 4. J .Harbers (Magneet) 8.51. 5. J. Nijhoff (Radium) 8.53. 6. J. Maneschijn (Magneet) 9.14. 7. E. Kerkhof (Radium) 9.20. 8. G. Bargboer (Torpedo) 9.21. 9. J. Ligteniberg (Vredestein) 9.26. 10. G. Averesch (Union) 9.27. 11. H. Deyk (Magneet) 9.32. 12. H. Polko (Dextro) 9.33. 13. B. ten Berge (Dextro) 9.35. 14. A. Otten (Locomotief) 9.47. 15. J. H. Hertog (Radium) 9.49. 16. J. Boode (Ero- ba) 9.51 17. B. Rozendom (Union) 9.52. 18 A. Kerkhof (Dextro) 9.55. 19. J. Hertog (Lo comotief 10.03. 20 G. van Coesant (Torpe do) 10.09. 21-22 E. Wensink (Radium) 10.11. W. Paalman (Union) z.t. 23. B. Tukkers, (Vredestein) 10.20. 24. A. Ten Berge (Ero- ba) 10.27. 25. S. Schotten (Vredestein 10.32. 26. J. v. Heek (Union) 10.33. 27. J. Zwiers. (Eroba) 11.07. 28. H. Ten Wierike (Torpedo) 11.08. 29. J. Leyemdekker (Eroba) 11.13. 30 J. Overvelde (Dextro) 11.47. Het ploegenklassement van de laatste etap pe: 1. Magneet, 2. Locomotief. 3. Radium. 4. Dextro. 5. Union. 6 Vredestein. 7. Torpe do. 8 Eroba. Algemeen Ploegenklassement: 1. Magneet 14 pnt. 2 .Radium 27 pmt. 3 Locomotief 28 pnt 4. Torpedo 40 pnt. 5 Dextro 56 pnt. 6 Vredestein 57 pnt. 7 Union 63 pnt. 8 Ero ba 75 pnt. Het Puntenklassement luidt: 1. H. Lub bers 81 pnt. 2. J. Nijhoff 59 pnt. 3. H. Be- rendsen 31 pnt. 4. J. Harbers 25 pnt 4. J. Harbers. 25 pnt. 5. E. Kerkhof 24 pnt. 6 H. Essink 6 put, 7. J. Maneschijn 4 pnt. Algemeen Eindklassement: 1. H. Lubbers 4.52.52; 2. J. Nijhoff 4.59.34; 3. H. J. Berendsen 5.01.25; 4. J. Harbers 5.01.49; 5. E. Kerkhof 5.02.30; 6. H. Esstok 5.09.58; 7. J. Bargboer 5.10.37; 8 J. Lig- teraberg 5. 10.44; 9. J. Maneschijn 510.42; 10. H. Deyk 5.23.04; 11. J. H. Hertog 5.26.04 12. B. ten Berge 5.27.26; 13. E. G. Wen- stok 5.28.55; 14. A. Kerkhof 5.29.00; 15. J. Boode 5.29.20; 16. J. Heertog 5.34.52; 17. A. Otten 5.36.55; 18. J. G. van Heek 5.39.11; 19. B. Rozendom 5.39.34 20. W. H. Paalman 5.45.39; 21. G. Averesch 5.46.37, 22. A. ten Berge 5.55.12; 23 B. Tukkers 5.55.43; 24. H. Polko 6.07.27; 25. J. Zwiers 6.16.37; 26. G. Scholten 6.33.00; 27. G. van Coesant 6.43.28; 28. J. Leyendekker 7.01.38; 29. H. te Wiereke 7.04.16; 30. J. Overvelde 7.06.57. ALMELO, - Voor het tweede achtereen volgende jaar gaat de Stichting Circuit Tub- bergen enkele maanden na de succesvolle wegraces een moto-cross organiseren op 'n wel zeer uniek terrein In Vasse. Vorig jaar is men er voorzichtig mee be gonnen. Er was nog weinig ruchtbaarheid aan gegeven en de publieke belangstelling was niet bepaald daverend. Men verwacht dat dit jaar op 5 augustus die belangstel ling verveelvoudigd zal worden, want wie vorig jaar het spectaculaire gevecht tussen de zijspannen heeft gezien, komt dit jaar zeer beslist terug en bovendien zal hij an deren meebrengt. Als de voortekens niet bedriegen, belooft de jaarlijkse moto-cross in Vasse een even gewild evenement te worden als de wegra ces op het bekende circuit. De organisato ren prefereren een geleidelijke opbouw. Zo is men ook in Tubbergen begonnen met wed strijden uitsluitend voor Nederlanders. Dit jaar waren er dertien nationaliteiten verte genwoordigd. Op dezelfde wijze gaat men te werk in Vasse. Voor de komende cross komen voor het eerst enkele Belgen aan de start. Het zijn overigens niet de eerste de besten want L. Liekens geldt de laatste tien jaar zo'n beetje permanent als de beste zijspanrijder van Europa. En als men nu weet dat zijn landgenoot J. Brems hem vorig jaar het nationale kam pioenschap heeft ontfutseld dan weet men zo ongeveer welk Belgisch vlees men in de kuip heeft. Deze twee geweldenaren gaan de strijd aanbinden met Henk Steman, on ze Nederlandse veelzijdige motorman, die ja ren lang de beste speedway-renner was, die tal van triomfen heeft gevierd op wegcircuits en die vooral in terretoraoes zijn enorme behendigheid heeft gedemonstreerd. Momenteel is hij een verwoed zijspanrij der en men kan er van verzekerd zijn dat hij zijn Belgische rivalen goed partij zal ge ven. In totaal hebben 11 zijspanrijders inge schreven en in drie manches vormen zij het hoogtepunt van deze spectaculaire mo- torsportdag in het prachtige terein te Vas se. Dit terrein is wel buitengewoon geschikt voor dit soort wedstrijden, want de baan is voldoende breed om elkaar op elk stuk van de weg te passeren, terwijl de nodige sprtogschansen er voor zullen zorgen, dat het niet alleen maar een wilde renpartij wordt, maar dat vooral het accent gelegd dient te worden op de stuurmanskunst van de rijder en het teamwork van de man die in het bakje er naast de boel in evenwicht moet houden. Tot drie maal toe, moeten deze zijspan nen het circuit van 4200 meter rond en even zo vaak moeten zij door de enorm diepe kuil, waarvan men duizelig wordt als men op de rand staat en naar beneden kijkt. Toch presteren deze knapen het om langs de steile wand naar beneden af te dalen en bovendien ook nog weer de klim door het mulle zand met succes te volbrengen. Zijn de zijspannen dus het hoogtepunt van Brigadier Wilktos heeft het op zijn zenu wen. Elke dag vallen er meer agenten ten offer aan de heersende A-griep en de enige man, die hij deze ziekte van harte gunt, de zanikende incompetente inspecteur Mills blijft maar op de been. Op Wilktos' verzoek heeft de inspecteur eindelijk gezorgd voor een viertal vervangers. De eerste vreugde over deze aanvulling van het korps bekoelt al spoedig. De nieu welingen komen kersvers van de politieschool. Bovendien wordt het leven van agent Agent (zo héét de man!) geleid door zijn vast geloof to de sterren. Agent Benson heeft zo zijn eigen (overigens volledig waardeloze) theorieën over dé misdaad en agent Potter kan zelfs de eenvoudigste taak niet uitvoe ren als er ook maar één knap meisje in de buurt is. Aan dit hopeloze stel wordt dan nog agent Gorse toegevoegd, die erin slaagt om na een kattejacht in de klokke- toren te belanden. De anderen stellen het al niet beter. Charlie Agent hóórt een moord plegen, snelt te hulp en blijkt naar de radio te hebben geluisterd! Benson helpt gediens tig een oude dame oversteken en verneemt dan dat ze juist tien minuten bezig is ge weest om de kant te bereiken waar ze van daan gekomen zijn. En PotterPotter moet de geheimzinnige voetstappen onder zoeken in een schijnbaar verlaten woning. Bij zijn totrede slaat de dochter des buizes aan het gillen omdat zij op het punt staat in het bad te stappen. Inspecteur Mills is razend! Ze komen de straat niet meer op zonder geleide. Maar agente Passworthy, die nu met Charlie op ronde moet, krijgt een hu welijksaanzoek te horen, dat door de ster ren is goedgekeurd. Benson en Gorse ont snappen aan de aandacht en verkleden zich als vrouwelijke detectives om inspecteur Mills te tonen, wat ze waard zijn. Ze kun nen nog maar juist het vege lijf redden als zij de burgemeestersvrouw ervan beschul digen, dat zij een corset heeft gestolen. En Potter, nu onder het oog van briga dier Wilktos werkend, zet dieven na, die ont snappen met een buit van een ton, maar hij verliest ze uit het oog. Inspecteur Mills is zo mogelijk nog ra zender! Spoedig moet hij echter z'n mening over de nieuwelingen herzien. In een des perate laatste poging om zich te rehabili teren, stellen Potter en zijn vrienden een plan op om de dieven te achterhalen. Het plan is kortweg gezegd: knots! Maar aan gezien de dieven om de politie te mislei den, óók van de normale gedaehtengang zijn afgeweken, lopen zij onze vrienden to de armen. Het is Gorse, die zijn knuppel laat dansen van het ene hoofd op het andere en onze vrienden zijn de helden van de dag. Daardoor wordt inspecteur Mills bevorderd En brigadier Wilktos ook. Als het Apache-opperhoofd door een on tevreden kolonist is gedood, besluit zijn opvolger Mangas Colorado op het oorlogspad te gaan en hitst de Indianen op tot een dol le niets ontziende woede tegen de blanke indringers. De commandant van Fort Yuma wetend, dat een afdeling soldaten onderweg is om hem en zijn mannen af te lossen, besluit een koerier te zenden om de mannen ,te waarschuwen. De Indianen snijden de koe rier evenwel de pas af en doden hem. On- gewaarschuwd trekt luitenant Ben Keegan met zijn afdeling van Fort Apache naar Fort Yuma, midden door het oproerige gebied. Weliswaar heeft hij het voordeel, dat hij van nature wantrouwig is tegen alles wat Indiaan is en hij is nu dubbel op zijn hoede, omdat hij als gids een Apache heeft mee gekregen. Onder zijn bescherming staat Me- lanie Crowne, die meetrekt om missiewerk te verrichten tussen de Indianen. Zij is er van overtuigd, dat goede wil aan beide zij den de moeilijkheden uit de weg kan rui men. Maar die goede wil is ver te zoeken. Mangas Colorado valt aan; niets en nie mand ontziend storten zich de rode horden op de karavaan, die zich moedig verzet, maar wordt afgeslacht. Onder de bescher ming van een rotsplateau weten Keegan en Melanie zich in veiligheid .te brengen met het doel Fort Yuma te waarschuwen. In het daaropvolgende gevecht lijden de Indianen een verpletterende nederlaag en doodt Keegan zelf zijn grote tegenstander Mangas Colorado. de dag, de solorijders zorgen ook voor hat nodige vuurwerk. Er zijn drie klassen. In de 50 cc-senioren schreven 17 deelnemers in. Met hun lichte fietsjes dansen zij als het ware over het circuit en het valt op geen stukken na te zeggen wie hier met de eerste prijs gaat strijken. Er hebben en kele bekende Twentenaren ingeschreven, w. o. de Gebr. P. en W. van Dijk uit Ensche de, J. Hulstok uit Wierden en J. Rietman uit Haaksbergen. De grootste deelname vindt men in de klasse tot 250 cc. Liefst 53 deelnemers ver schijnen hier aan de start, die to twee se ries plus een finale moeten uitmaken, wie de winnaar wordt. Ook hier vanzelfsprekend veel Twentena ren, zoals de Almeloërs Willemsen, Mochel, Span, Boonstra en Jansen, Aaltink uit En schede, Kellerhuis uit Losser en Nikkels uit Holten. Tussen de zware jongens die een motor van boven de 250 cc berijden, zal Dick Mul ler uit Holten wel de boventoon voeren. Hij heeft al meerdere triomfen gevierd ta in ternationale zesdaagsen en zijn grote rivaal wordt J. Dobben uit Zwammerdam, die ook reeds deel heeft uitgemaakt van het Neder landse zesdaagse-team. Een unieke inschrij ving in deze klasse is die van de zes ge broeders Van Heugten uit Amersfoort. In totaal telt dit gezin acht broers die aan In het vakantieprogramma van de beide middenstandsverenigtogen en de VW was dinsdagavond een grote puzzelrit ingelast, welke georganiseerd werd in samenwerking met de Rijssense Motorclub R.M.C. Voor dit evenement bestond zeer veel be langstelling; de vele deelnemers waren na afloop vol lof over de organisatie waardoor het werkelijk een ontspanningsavond is ge worden. De afstand van de rit, waarvan de start en finish plaats vonden op het Volks park, bedroeg c.a. 60 km voor auto's en mo toren en c.a. 40 km voor bromfietsen. De prijsuitreiking werd verricht door de heer I. de Lange die de tevredenheid van de organisatoren uitsprak over de grote deelname en het goede verloop van de puz zelrit. De uitslagen luiden als volgt: Afd. Automobielen: 1. J. Hoevenberg Almelo 13 strp. 2. J. C. Zijsling Almelo 14, 3. B. Eshuis Rijssen 53, 4. J. Zweers, Almelo, 62, 5. D. Duindam Rijssen 66, 6. J. W. Dijktok, Rijssen 67, 7. J. Rozendom, Rijssen, 75, 8. J. Aalbers, Hengelo, 76, 9. A. Ligtenfoerg Rijssen 77, 10. J. Kamp Nijverdal 86, 11. J. Pas Rijs sen 127 12. D. Jansen Rijssen 132, 13. M. Mensink, Rijssen 135, 14. H. Flim Rijssen 142, 15. A. v.d. Noort Rijssen 143. Afd. Motoren: 1. K. Tijhof Vriezenveen 57 strp. 2. J. Os- senkoppele Almelo 73, 3. J Nieuwen hu is Rijs sen 96, 4. A. Alferink, Nijverdal 110, 5. H. de Lange Hellendoom 112, 6. J. Wijnen Nijverdal 128. Afd. Bromfietsen: L. J. te Maat Hengelo 32, 2. A. Vloedgra ven, Nijverdal 68, 3. J. Dekker Vriezen veen 83, 4. F. Webbink, Vriezenveen 87, 5. F. W. Scholten Rijssen 88, 6. G. Poort man Rijssen 89, 7. W. J. Rietman Almelo 91, 8. H. ten Brinke Almelo 92, 9. J. Tij hof Rijssen 110, 10. H. J. Harbers Rijssen 117 11. H. J. Pluimers Enter 124. 12. H. Mulder Nijverdal 136, 13. T. Dam Wichers Rijssen 138. motorsport doen, doch twee waren door om standigheden verhinderd in Vasse aan de start te verschijnen. Overigens vinden wij zes motorrennende broers al een heel uniek verschijnsel. Advertentie Te Enschede slaagde voor het praktijk diploma boekhouden de heer J. Berkel. RIJ SS EN buiten de wallen In Overijssel voornamelijk to Twente, werd de overleden drost officieel herdacht in ker ken en overal waar dat zo te pas kwam, werd de overleden bewindhebber geprezen als een rechtschapen man. In de Walstraat stond destijds een huis dat opviel door stijl en bouw. Het was" wat men in die da gen noemde een herenhuis. In de eerste plaats was de kap veel hoger. De houten gevel was ook anders. Beneden aan de straatzijde was 'n voortuin. Door een haag omgeven. Een poortje en een grindpad leid den naar de voordeur, die uit twee helften bestond. Vier ramen voorzien van kleine ruiten sierden de voorgevel. Iets aparts voor Rijssen was, dat Sienemeuije een vestibule had. Buiten de Walstraat noemden de Rijs- senaren haar de Juffer, maar de kinderen in de Walstraat noemden haar Sienemeuije en daarmee hadden zij succes. Vooral in de kersen, appel en perentijd. Want de achtertuin van Sienemeuijes huis was groot en er stonden veel vruchtbomen. Zij was dan ook de tante en meteen de opvoedster van de jeugd to de Bouwstraat. En aan gezien Siene meuije zeventig was had zij in de Walstraat groot ontzag. En in de Wal straat niet alleen. Als de burgemeesters de boel in de knoop hadden zitten, met een arm gezin of zo, dan werd de raad van de juffer ingeroepen. Kort en snijdend waren dan haar raadgevingen die soms op beve len leken, maar voor menig arme van goe den wille, stond haar hart en haar beurs open. Want de juffer was rijk. Volgens Rijs sense begrippen dan. De imker de Stoet haspel, genoot de grote belangstelling van de juffer. Of dit kwam dat zij geregeld honing kreeg van de Stoethaspel, en deze redeneerde, dat men beter vliegen kon vangen met honing dan met azijn, laten wij buiten beschouwing. Maar een feit was dat twee dochters van de imker dienst boden waren bij de juffer. Dat was een erebaantje. Zij verdienden er acht gulden per jaar en de daagse kleren van het hoofd tot de voeten en dat was een vorstelijk loon. Er zat ook nog een schaduwzijde aan. Want de beide dochters Stoethaspel werden zeer streng opgevoed. En Batte, de jong ste der twee, wenste soms de juffer heel ver weg. Batte was negentien en een lief hebster van jongens. Niet, dat zij onbehoor lijke dingen deed, maar zij liet zich zo nu en dan graag afvrijen door een flinke Rijssener jongen, het liefst uit de Walstraat. Sienemeuije kreeg er spoedig de lucht van. En zij attendeerde de twee-entwtatig jarige Janna er op, dat hare zuster min of meer losbandig was. Janna ging het net als de juffer. In haar jonge jaren was de juffer huishoudster geweest bij de richter van Ootmarsum. Een man met een zwakke ge zondheid. Nu had het toeval gewild, dat iedereen een hekel had aan de richter. Dat duurde zolang, tot de richter een hekel aan zich zelf kreeg. Zijn testament maakte, en toen Sienemeuije, toen raog Sientje, op een morgen opstond, om mijnheer te wekken, kreeg zij geen gehoor. Zij werd bang en riep de koetsier, die aan de overkant van de straat to 't koetshuis woonde. Deze open de de slaapkamer, mijnheer was er niet. Het hele huis werd doorzocht. Eindelijk vond men hem in de kelder, hangende aan een dikke ijzeren duim. De schout werd ge waarschuwd en deze constateerde dat de man al uren dood was. Het huis werd ver zegeld en Sientje verhuisde naar Rijssen. Waarom juist naar Rijssen? Haar groot moeder was een dochter geweest van Gal gen Jan uit de Walstraat, daar had zij als klein kind wel eens gelogeerd. De Galgen waren uitgestorven en 't huis was verkocht. Graads van het Konijn een bijgelovig man, had zich laten wijsmaken, dat het spookte in het galgenhuis. De Walstraters hadden er schik van, en zij maakten hem zo gek dat hij het huis wilde verkopen. Het testament van de overleden richter van Ootmarsum werd geopend. En Sientje de huishoudster die nooit verkering had gekregen, omdat zij bij de richter diende, werd de universele erfgenaam. De burge meesters van Ootmarsum noemden hem een vlegel van een kerel. Nu kwamen er huwe lijkskandidaten voor Sientje. Zij was nu veertig jaar, maar zij dacht, loop nu voor mijn part naar de pomp! De vaste goederen te Ootmarsum maakte zij .te gelde, op de drie boerderijen na en zij ging naar Rijs sen. De vrouwe van de Oosterhof bood haar een pracht betrekking aan, bij haar schoon vader heer droste. Maar zij sloeg het heel beleefd, maar beslist af. Zij dacht bij zich zelf, ik nooit geen huishoudster meer! Maar niettemin bleef er een goede verhou ding bestaan tussen de juffer en de vrouwe van de Oosterhof. Bemardtoa van Langen Vrouwe van de Oosterhof en van Rijssen, vond haar acceptabel. Zij ging naar Graads van het Konijn en keurde huis en hof. En zij deed een bod. Het Konijn rook winst en over vroeg. Maar Siene meuije hield zich aan haar bod. En de Walstraters riepen in koor dat het Konijn gek was, om zulk een bod af te slaan. Negen dagen later was de juf fer eigenaresse van het huis. Timmer-Harm kreeg opdracht het oude huis af te breken en de spoken te verjagen. De juffer geloof de niet aan spoken. Op een dag was zij in een huurkar met Harm naar het dorp Ul- zen in de graafschap Bentheim gegaan. Daar stonden van die mooie buitenhuizen waar de juffer haar hart aan verpand had. Het was voor Harm de reis van zijn leven, n Ootmarsum waar zij aankwamen tegen mid dagtijd, werd de maaltijd gebruikt in de „Volle maan". Nog nooit had Harm zo kos telijk en zoveel gegeten. Laat in de middag werd Ulzen bereikt, waar een zuster van de overleden richter woonde en waar de juffer logeerde. Bats kreeg een onderkomen in de Tap een boe renherberg in het dorp waar hij zich uit stekend op zijn gemak voelde. Een jaar was nadien verlopen. In de Walstraat stond het vreemde bouwsel. Men wende er aan. Met het klimmen van de jaren werd de juffer bij de jeugd Sienemeuije. En nu was daar dé opperhuisknecht van de Oosterhof gekomen, of de juffer eens op het kasteel wilde komen te hedenmiddag om drie uur. Voor zij naar de Oosterhof ging, vond zij het nodig om Batte nog eens flink de kast uit te keren, want Johan van de Meijer uit de Walstraat loerde strabant op Batte. De juffer mocht de jongen wel maar zij vond hem wel brutaal. Batte beloofde niet op straat te komen en dat kon zij goed be loven, want in de haag van de achtertuin was een gat. En als de geliefden elkaar benaderen wilden en dat gebeurde meestal als de juffer haar praatavond had op de Oosterhof dan had Batte vaak toevallig een of ander ta de tuin te doen en ging dan in het prieeltje zitten wachten, tot Johan door het gat in de heg kroop. Het was in tussen al aan de juffer overgebriefd en zij besloot de proef op de som te nemen. Op een avond dat naar haar vermoeden het weer zou gebeuren, zette zij Batte aan het tin en koper schuren. Zij zelf stelde zich verdekt op in het prieeltje. Toch wel griezelig zo in het donker, in het prieel alleen. Zij hoefde echter niet lang te wach ten, want spoedig verscheen er de scha duw van van 'n flinke jongeman, die sloeg on vervaard zijn stevige armen om haar hals en fluisterde, Dag schat! Dat was de juffer nog nooit overkomen. Meteen voelde ze zich zoenen van verbazing gaf zij geen kik. Maar Johan merkte ras zijn vergissing en verdween even gezwind door het gat in de heg als hij gekomen was. De juffer vertelde van het voorval niets maar ging de volgende morgen haren tuin eens grondig inspecteren. En zij vond het gat ta de haag. Zij had vroeger de richter van Ootmarsum wel eens vakkundig strik ken zien zetten, en zij was er anderhalf uur mee bezig, maar het resultaat was er ook naar. Zij wachtte tot hert avon<j werd. In de schemering sloop Batte naar het prie- eeltje en de juffer stelde zich verdekt op in de stokkebonen. Het duurde een poosje en zij hoorde wat ritselen en zij er op af. Daar hoorde zij een gesmoorden vloek. Zij taste toe en gaf de heetgebakerde vrijer een paar flinke oorvijgen, dit hielp blijkbaar, want Johan verdween en de strik verdween mee. Zij keek in het prieeltje, niets te zien. Toen zij in de keuken kwam, was Bat te met het onschuldigste gezicht van de we reld aan het bonen doppen. Maar twee da gen later kreeg Batte het op de zenuwen, Johan had haar de bons gegeven. En nu was het ook weer zo, Batte mocht met Johan wel verkering hebben in het nette. Maar Johan wilde niet meer. Kom, kom, vertelde de juffer, ik zal eens met hem gaan praten. Hij stuurde des avonds een loopjongen naar de Meijer in de Walstraat of Johan even bij de juffer wilde komen. Johan kreeg een kleur als vuur. Maar hij ging. In het kleine kamerken waar niemand haar kon horen, smeet zij de Meijerszoon zijn gedrag voor de voeten. Stiekum een bejaarde en eerbiedwaardige dame zoenen. En dan dat meisje, dat schaap, dat zo van hem weg was, de bons geven. Gasterd! schold zij. Ik zal het aan iedereen in de Walstraat vertellen. Daar had Johan niet van terug. In het vervolg mocht Batte ie- deren zaterdagavond om de veertien da gen met hem uit. Maar Batte en Johan namen nog genoeg toe, maar dat keek de juffer door de vingers, want zij had zelf ondervonden dat die Johan niet mis was. Dus na haar bevelen te hebben gegeven, spoedde zij zich naar de Oosterhof. En daar hoorde zij klagelijk de vrouwe van Rijssen aan. Zij de vrouw van Rijssen kon nu niet voorgaan, de leiding niet nemen in het betonen van rouw. En of de juffer nu dat niet wilde doen. Nu voor dit keer zou zij het volk van Rijssen oproepen. De vrouwe van de Oosterhof dacht van een rouwweek maar de juffer maakte er een dag van. Zei wendde zich de volgende dag tot een zeer gezien burger van Rijssen, dat was Modder Berend. Dit heerschap was het hele jaar in de rouw, omdat zowat heel Rijssen familie van hem was. Dat wil zeg gen de westzijde der stad. Berend behoorde tot de gegoede burgerij en was een vakman ta het rouwen. Be rend streek zich bedenkelijk door den baard en luisterde waardig naar de juffer. Hij hielp de juffer uit de droom. Voor Twente was wat Rijssen aanging, een dag ruim voldoende. Berend zelf had zijn mensen er voor, in iedere straat één. De volgen de dag was het voor elkaar. De juffer kon komen en Jan met de pan ook. Modder Berend had het programma van de dag al klaar. Eén dag lag allen arbeid stiL En Rijssen was in het zwart. De vrouwe van de Oosterhof was diep getroffen door zoveel aanhankelijkheid. Maar met één greep Siene meuije naar de macht. Modder Be rend die helaas te vergeefs een goed oogje op haar had. Hij was pas zestig en sinds twaalf jaar weduwnaar. De juffer bracht hem aan het verstand dat zij met mannen niet van doen wilde hebben eenmaal had zij er een dood in de kelder zien hangen, en daar had zij genoeg van gekregen. De volgende keer hopen wij te zien hoe de juf fer het verder maakte. Van Coeverden.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3