hengelo' s bier vol van smaak a Ba I AANWINST VOOR OOSTELIJK DEEL VAN Rl S^EN Nieuw bankgebouw boerenleenbank officieel geopend Kerker a ad deed oiul koster aanzegging dienstwoning te ver laten Winschoter kunstrol- schaatsclub VOLKSTELLING VAN 31 Mf/ 1960 Bijna 2000 Riissenaren werken in andere plaats Vriirtag 20 iuli 1Q62 WEEKRT.AD VOOR RTJSSEN Pagina 3 Kort geding in consistoriekamer -puistjes PUROL-POEDER Opening gemoderniseerde zelfbediening Fa. Zandink Geoensicmeerden van Ter Horst en Co. maakten jaarliiks uitstapje Puzzelrit R.M.C. Zwem- en Poloclub De Mors" Toen het 6-jarig dochtertje van de voor zitter van de Boerenleenbank Rijssen, Tru dy Struik, de sleutel van het nieuwe bank gebouw overhandigde, waarna deze het nieu we gebouw opende, ging voor het bestuur van de boerenleenbank een grote wens in vervulling. Vooral was het ook een groot moment voor de 97 jarige H. Struik, die niet minder dan 40 jaar het voorzitterschap van de boe renleenbank Rijssen heeft bekleed en thans als ere-voorzitter nog steeds de belangen van de bank op de voet volgt. De boerenleenbank Rijssen, opgericht in 1919 heeft altijd een belangrijke, plaats, voor al bij de „agrarische" bevolking ingeno men, maar vooral de laatste jaren heeft de bank een ontwikkeling doorgemaakt, waar bij zij haar vleugels ook naar andere krin gen heeft uitgeslagen. Het is zonder twijfel van het huidige be stuur van de boerenleenbank, bestaande uit de heren: W. A. W. Struik, voorzitter, H. W. Legtenberg, H. Muihof, en voor de Raad van Toezicht bestaande uit de heren G. J. Hegeman, H.. J. Slot, en G. J. de Baas een moedig besluit geweest een geheel nieuw bankgebouw in het centrum van het Oos telijk deel van Rijssen te doen bouwen. De voorzitter van de boerenleenbank de heer W. A. W. Struik heette de genodigden bij de opening van harte welkom bij deze zoals hij zei, „zo blijd gebeurtenis". In het bijzonder richtte de heer Struik zich tot loco burgemeester Scholman „wij zijn u erkentelijk, dat u, ondanks uw drukke werk zaamheden bereid bent geweest ons nieuw bankgebouw officieel te willen openen". Voorts verwelkomde spr. mr. Klaassens van de Centrale Bank en de heer Rompkes uit Arnhem en vooral ook z'n oom de heer H. Struik, die 40 jaar voorzitter van de boe renleenbank is geweest. Spr. herdacht met dankbaarheid het werk van de pioniers die de bank in 1919 op richtten. Dat waren naast de heer H. Struik de heren H. Lammertink, J. Hegeman, J. N. Klein Schaarsberg, A. H. Klein Douwel en H. J. Altena. Nadat wijlen de heer H. J. Schutte vele jaren als kassier aan de bank verbonden is geweest en de belangen er van op uitnemende wijze heeft gediend werd de heer J. Klein Schaarsberg in 1953 als kassier benoemd. Omdat de service en het dienstbetoon niet voldoende konden wor den uitgevoerd besloot het bestuur tot de bouw van een nieuw bankgebouw. De heer Struik sprak de hoop uit, dat het ruime gebouw na korte tijd te klein zou mogen blijken. De loco burgemeester de heer J. A. Schol man zei, dat het een genoegen voor hem was geweest de ba»-" te mogen openen. Ook het gemeentebestuur is blij met dit nieuwe gebouw, omdat dit zeker een bijdrage levert in de verfraaiing van Rijssen. Het initiatief van het bestuur gtuigt van een verstandig en wijs beleid en men heeft hiermede be wezen, dat men de tijd, waarin we leven, heeft verstaan. De tijden zijn aldus de heer Scholman veranderd. Was het zo, dat men in vroeger tijden in het geheim trachtte te sparen (in een oude sok vaak), thans is het zo, dat men van de goede gewoonte, die het spa ren toch is geen geheim meer hoeft te ma ken. Spr. sprak de hoop uit, dat 't gebouw zou mogen voldoen aan de wensen en de verwachtingen, die het bestuur er aan stelt en wenste het bestuur met de opening van harte geluk toe. Mr. Klaassens, vertegenwoordiger van de Centrale Bank in Eindhoven richtte zich al lereerst tot het bestuur met te herinneren aan de vele besprekingen, die aan de tot standkoming van dit gebouw zijn vooraf gegaan. Met het werktuig, dat u thans hebt gekregen om uw taak naar behoren te ver vullen maak ik u gaarne mijn compliment aldus spr. De cijfers van de bank zijn in een aan tal jaren verdrievoudigd, een vooruitgang waarmee de resultaten van uw bank in overeenstemming zijn. De taak van de boe renleenbank aldus spr. is niet alleen kre diet verlenen, maar ook 't bevorderen van de spaargedachte. De boerenleenbank Rijs sen speelt een duidelijke rol als spaarbank, is niet verstard maar heeft zich weten aan te passen, factoren, die voor de toekomst alle goeds doen verwachten. Nu Rijssen de beschikking heeft over een modem gebouw kan zij haar taak verder ontwikkelen ook in de richting van het uitzetten van hypo theken in het raam van de woningbouw. Uw kassier aldus de heer Klaassens zet zich graag voor u in, ook hem wil ik graag met deze belangrijke dag feliciteren. De architect de heer Michon zei verheugd te zijn de bank aan het bestuur te kun nen overdragen, en sprak de hoop uit, dat het gebouw zal voldoen aan de verwach tingen. De heer J. a.d. Stegge uit Enter voerde het woord namens de boerenleenbanken uit de omgeving, als naaste „naober" zoals hij het uitdrukte. Dit gebouw kan met recht een aanwinst voor onze banken en in het bijzonder voor Rijssen worden genoemd. Namens de kassiers uit de kring Hengelo voerde het woord de heer Griep uit Hen gelo. Wij zijn blij te mogen delen in de feestvreugde. Wij wensen U toe dat Gods zegen op uw werk mag rusten aldus spr Namens de Handsorganisa ies, de A.B.T.B. de K.A.B. en de R.K. Middenstandsvereni ging sprak de heer J. G. Nollen het be stuur op hartelijke wijze toe. Spr. haalde oude herinneringen op aan wijlen de heer Schutte. Ik kan mij, aldus spr. nog de ijver herinneren van mees ter Schutte, die kassier van de bank is ge weest vanaf de oprichting in 1919 tot 1953. Spr. roemde het we'k van de huidige kas sier de heer J. Klein Schaarsberg omdat tijdens zijn „kassiersperiode" de bank een grote ontwikkeling heeft doorgemaakt. De boerenleenbank is niet alleen voor boe ren aldus nam de heer Nollen een vermeend misverstand weg, maar heeft een taak voor alle lagen van de bevolking. Tot slot bracht de voorzitter de heer W. A. W. Struik dank aan alle sprekers, die hun waarderende woorden zonder uitzondering vergezeld de den gaan van een cad^ Voorts dankte spr. het architectenbureau de opzichters de aannemers enz. en hoopte dat het nieuwe barkgebouw tot in lengte van jaren i dienst zou mogen bijven staan van de Rijssense gemeenschap. Het bestuur van de boerenleenbank kan met recht trots zijn op 't nieuwe bankge bouw. Er is veel aandreht besteed aan het te verlenen dienstbetoon en de uitvoering is keurig verzorgd. Men heeft de beschikking over een rui me wachtkamer; terwijl ook het kantoor een royale indruk maakt. Aan het kantoor grenst een mime confe rentiekamer, die tevens kan dienen als be stuurskamer. Er is een ruime kluis gebouwd, terwijl de kelder kan dienen als archief ruimte. De boerenleenbank heeft ook de beschik king over een aantal safeloketten. Al met al is er sprake van een zeer fraai en prak tisch ingericht gebouw, op de bouw waar van het bestuur met veel genoegen kan te rugzien. - In de consistoriekamer van de Ger. gem. inNederland (Eschkerk) had woensdagoch tend een niet alledaagse zitting plaats. Vanwege een geschil, dat de kerkeraad van deze gemeente heeft met een ex lid maat de heer W. Karkdijk moest de waar nemend president ar de Almelose rechtbank mr. Houck uitspraak doen in een kort ge ding. De kerkeraad eiste, dat de heer Kark dijk, de woning, eigendom van de ger. gem. in Nederland, verliet, terwijl de oud koster van deze gemeente van mening was, dat hij daaraan niet kon voldoen. De heer K. bewoont n.l. een dienstwoning van de gemeente waarvan hij deel heeft uitgemaakt en toen hij naar 'n ander kerk genootschap overging, maakte de ger. gem. in Nederland de eis bekend. Namens de kerkeraad betoogde mr C. W. V. van Rijn, dat de woning bewoond door de heer K. moest worden beschouwd als dienst woning, tengevolgde waarvan de bewoner krachtens 'n arrest van de Hoge Raad der Ne derlanden geen recht kan doen gelden op huurbescherming. Spr. zette de beweegredenen, die de ker keraad o.m. tot het standpunt, dat de hui dige huurder de woning moet verlaten uit een. De woning vormt één geheel met de consistoriekamer, terwijl de naastgelegen gang zeer gehorig is, zodat er in de gege ven omstandigheden sprake is van een on gewenste situatie. De heer Karkdijk, die de functie van kos ter, bij zijn overgaan naar een ander kerk genootschap heeft neergelegd, moet de wo ning vrij maken voor de nieuwe ksfer zo is het standpunt van de kerkeraad. Dit is de bewuste woning in Rijs sen. Achter het rechterbeneden- raam bevindt zich de leerkamer. Advertentie Mr. Van Rijn maakte duidelijk dat de kerkeraad het „zeer spijtig" vond, dat men het geschil niet in onderling overleg heeft kunnen oplossen, maar aldus spr. men ziet geen andere weg dan deze. Hoewel de woning van oudsher als dienst woning is benut, verklaarde de heer Kark dijk dat hij de woning indertijd als parti culier heeft gehuurd. Hij wilde de een halve eeuw geleden als pastorie gebouwde woning wel verlaten als hij de beschikking over een ander huis kon krijgen. De heer K. kon zich voorstellen, dat de kerkeraad de woning graag vrij wilde ma ken voor zijn opvolger als koster, maar als ik geen andere woning heb wat moet ik dan zo vroeg hij zich af. Wethouder Goosen bevestigde, dat van de zijde der gemeente aan de heer K. niet voor september 1963 een andere woning in het vooruitzicht kon worden gesteld. Een ruiling met de nieuwe koster bleek om be paalde redenen niet mogelijk. Tijdens de zitting werd een andere mogelijkheid geop perd, welke nader onderzocht zal worden. Mr. Houck besloot in afwachting hiervan het geding voor onbepaalde tijd aan te hou den. Gistermorgen opende de fa. G. Zandink (Oranjestraat 49) haar geheel uitgebreide en gemoderniseerde Spar kruidenierszaak, die thans is ingericht als zelfbediening. Hoe wel de Oranjestraat toch als een belangrijke verbindingsstraat moet worden beschouwd is het merkwaardig, dat hier relatief wei nig zaken zijn gevestigd. Een ieder die de nieuwe hoog-moderne Spar zelfbedieningszaak in ogenschouw neemt zal moeten erkennen, dat hier sprake is van een aanwinst voor de Oranjestraat. De fa. Zandink kan met trots op het ge nomen initiatief terugzien, omdat men thans de beschikking heeft over een der meest moderne zelfbedieningszaken van Rijssen. De mogelijkheden, in het pand met een vrij grote frontbreedte zijn op gedurfde wijze benut, hetgeen tot resultaat heeft ge had, dat hiervan een zeer geslaagde ver bouwing sprake is. Het front van de zaak is één grote etalage, waarvan het (vele) glas gevat is in een stalen winkelpui. Men heeft de beschikking over vitrines die er op zijn gericht het materiaal zo goed en suggestief mogelijk te doen uitkomen. De vakkundige wijze waarop het materiaal is opgesteld, geeft de zaak een bijzondere verzorgde sfeer. Er is naar gesreefd om het de kopers zo aantrekkelijk mogelijk te maken, een factor, die vooral voor zaken als deze van het grootste belang moet wor den geacht. De redactie van dit blad wenst de fa. Zandink (v.h. Schintz) veel succes toe. Teneinde de gepensionneerden, die vaak vele jaren in het bedrijf werkzaam zijn, geweest, het gevoel te geven, dat zij er nog steeds „bijhoren" biedt de directie van de NV ter Horst en Co deze oud-werknemers jaarlijks een uitstapje aan, die tot een ware feestdag wordt gemaakt. Dit jaar ging de tocht naar Arnhem, waar de ongeveer 300 deelnemers zich o.a. heb ben geamuseerd in Burgers Dierenpark. Gelukkig voor de bejaarde Rijssenaren had men geen last van regenbuien die de vreug de verstoord zouden hebben. De gepensio neerden namen plaats in een van de 6 bussen, terwij] diegenen die minder goed ter been waren de tocht mochten maken in een van de privé-auto's van de directiele den, die deze deelnemers van huis haalden en ook weer voor de deur afzetten. In het restaurant van Burgers Dierenpark kregen de deelnemers aan de tocht enkele consumptie aangeboden. Hoewel over de kwa liteit van de „klare met suiker" niet werd geklaagd, dachten velen dat in Rijssen een grotere borrel werd ge!'->t. Via Brummen Zutphen Deventer werd de terugreis gemaakt naar het Parkgebouw, waar nog geruime tijd gelegenheid bestond voor het bekende „nakaarten". Collega's uit vroegere dagen ontmoetten elkaar weer eens er werden oude herinneringen opgehaald, en men genoot van de gezellige sfeer die ter gelegenheid van dit jaarlijkse feest in het Parkgebouw was geschapen. Namens de deel nemers bracht de heer G. J. Poortman de directie van ter Horst en Co dank voor de wijze waarop ook deze tocht was georgani seerd, terwijl de heer A. H. ter Horst spre kende namens de directie van ter Horst en Co zijn voldoening uitsprak over de grote deelname waarvoor het aldus spr. ook voor ons steeds veel vreugde geeft een dag als deze te kunnen organiseren. Op dinsdag 31 juli wordt in samenwer king met de Rijssense Motorclub RMC 'n grote puzzeltocht voor auto's, bromfietsen en motoren gehouden. Voor dit evenement zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Op donderdag 2 augus tus wordt weer een grootse ontspannings avond gehouden in samenwerking met de Stichting d'Oprechte Amateur (AVRO). Een selectie van ensembles die de toets der kritiek in onderlinge wedstrijden reeds hebben doorstaan, zal op de muziektent van het Volkspark optreden. Zaterdagmiddag 4 augustus is het een waar feest voor de kinderen als er in het Volkspark een kindervoorstelling zal woren gegeven van Tom Poes en Olli B. Bommel. Als sluitstuk van dit gevarieerde vakan tieprogramma zal 's avonds de bekende ka pel de Stroodorpem uit Zutphen optreden, na aloop waarvan een groots vuurwerk zal worden afgestoken. De organisatoren hebben zoals men kan vaststellen een zeer gevarieerd programma weten te organiseren. Zij hopen net als alle vakantiegangers op fraai zomerweer, dat als de voornaamste factor in het al of niet slagen van het vakantiefeest moet worden gezien. A dvertentie Spaar paardjes uit het etiket voor de practische en charmante Hengelo-set Op zaterdagavond 11 augustus zal op ini tiatief van de WV Rijssen in het Volks park optreden de bekende Winschoter Kunst rolschaatsclub. Dit gezelschap bestaat uit niet minder dan 30 medewerkers. De club heeft de beschikking over een eigen piste, fraaie decors en heeft in binnen- en buiten land reeds veel succes geoogst. De uitkomsten van de 13e algemene volks telling, gehouden op 31 mei 1960, zijn thans voor de gemeente Rijssen bekend gewor den. Een aantal belangrijke gegevp-s uit dit verslag zullen hieronder worden weergege ven. Op genoemd tijdstip bedroeg het inwoner tal 7212 mannen en 6941 vrouwen, totaal 14153 personen, waarvan 65 jaar en ouder 525 mannen en 492 vrouwen. Verdeeld naar kerkelijke gezindte behoor den tot de R.K. kerk 749 mannen en 755 vrouwen, totaal 1504 personen, N.H. waren 3094 mannen 2881 vrouwen, totaal 5975 perso nen, tot de Ger. Kerk behoorden 319 man nen en 326 vrouwen, totaal 645 personen, tot de Ger. gemeente 2296 mannen en 2264 vrouwen, totaal 4560 personen en tot de oud ger. gemeenten 573 mannen en 533 vrouwen totaal 1106 personen Tot geen kerk wens ten te behoren 99 mannen en 79 vrouwe, to taal 178 personen en tof een andere ker kelijke gezindte 55 mannen en 76 vrouwen totaal 131 personen. Het aantal gezinshoofden bedroeg 2852 mannen en 132 vrouwen. Op genoemde da tum waren er 164 alleenstaanden, nl. 41 mannen en 123 vrouwen. In totaal waren van de gehele bevolking werkzaam 4157 mannen en 1051 vrouwen en wel in de landbouw 222 mannen en 30 vrou wen, in de nijverheid 3024 mannen en 596 vrouwen, in handel en verkeer 481 mannen en 152 vrouwen en in de overig bedrijfs takken 430 mannen en 273 vrouwen. Nog een flink aantal inwoners bleek bui ten Rijssen werkzaam te zijn, n.l. 1600 man nen en 313 vrouwen. Hiervan gingen dage lijks naar één werkgemeente heen en weer in totaal 1161 mannen en 304 vrouwen en wel per trein 470 personen, per bus 544, personen, 29 per auto, 141 per bromfiets en 243 per rijwiel. Naar aangrenzende ge meenten gingen 457 mannen en 142 vrouwen arbeid verrichten. Het totaal aantal woningen bedroeg toen 3007 met in totaal 16296 vertrekken. 580 echtparen zonder kinderen werden geteld 550 echtparen met 1 kind, 605 echtparen met J 2 kinderen en 51 echtparen met 8 of meer kinderen. Om te kunnen beoordelen hoe de huis vesting van de gezinnen was, kan het vol gende worden vermeld: in totaal woonden 2344 gezinnen alleen in een woning, 463 ge zinnen waren hoofdbewoner en 224 gezinnen inwonend tengevolge van de woningnood en 44 gezinnen om andere redenen, 272 gezin nen woonden als 2e gezin in een woning. Alleen in een woning woonden 29 man nen en 67 vrouwen. De Rijssense Zwem- en Poloclub „De Mors gaat nog steeds op de vorig jaar ingeslagen weg voort. Maandagavond werd 't 2e heren-zevental kampioen van de 2e klasse kring en promoveert nu naar de le klasse, waarin ook het eerste team van de vereniging uitkomt. Dinsdagavond besloten de reserves de competitie mat een dave rende 9-1 zege op het bezoekend ,e,De Vo gel" 2 uit Voorst. Meindert Schreuder, die dit seizoen nog maar één wedstrijd heeft kunnen spelen, vierde zijn „terugkeer" in Rijssen met vier doelpunten. Topscorer werd echter de jeug dige Henk Nijsink, die vijf treffers voor zijn rekening nam, waaronder een bijzonder fraai „drukkertje" en een paar spectacu laire „omhalen". Voor de wedstrijd overhandigde de voor zitter van „de Mors" notaris F. van Schoo ien, de aanvoerder van de Rijssense polo- ers, D. Baan, bloemen als hulde voor het bereikte kampioenschap en de promotie. De A-juniores verloren met 4-1 van de VZPC-jeugd, terwijl het eerste dameszeven tal verrassend met 1-0 van De Aa 2 won. De dames-reserves verloren van HZC 1 met 1-2.

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 3