O.A.D. ORGANISEERT KEUR VAN DAGTOCHTEN Spelevaren onder vier miljoen liter waterstofgas Vakantierokken voor spotprijzen jpió^enhnis ten *Hooe-^>Mit IW W Manna Ligtenberg JAPON- en ROKSTOFFEN Koopjes in het Tnente Textielhuis RICHTINGAANGEVEN AAN DAT VONKJE MOET JE MAAR NIET DENKEN Vul nu uw linnenkast bij KLEIN HORSMAN Vrijdag 6 juli 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Notedopjes Potloodstreepjes In cabine geen woord verstaanbaar WAAROM?? Manchester broekjes3.98 Jongensblouses, korte mouw 2.95 Grote baddoeken2.95 Poetskeukendoeken1.98 Theedoeken 0.98 Halflinnen servetten 0.65 Geborduurde lakens geen 11.75 maar 8.35 Bijpassende sloop, geen 4.25 maar 2.45 Tafellakens vanaf3.25 Pyjamajasjes, dames 4.25 Pyjamajasjes heren4.25 Damestruitjes, v-hals5.45 Vaatdoeken, 3 voor1. Stofdoeken, 3 voor1. Rode zakdoeken 3 voor 2.50 Halflinnen vaa+doeken0.50 KOOPJE een partij flanellen dames blouses, driekwart mouw4.95 B.H.'s 0.25 Van der Stouw teken materialen tekentafels reken machines Heerlijk Cake-Krentenbrood thuiswerk gesloten Bloemendaal gesloten H. Gerritsen Adverteren doet verkopen Wij kochten van enige vooraanstaande fabrieken een grote partij voor de helft van de normale prijs o.a. Schuttersveld rokstoffen van f 5.50 voor f 2.80 p. m Satin-Bouclé van f 6.85 voor f 3.95 p. m. Pracht Japonstof van f 2.95 voor f 1.50 p. m. enz. enz. Teveel om op te noemen Alles voor abnormaal lage prijzen. NIET ZO De Overijsselse Autobusdiensten N.V. (O.A.D.) heeft een fraaie, goed verzorgde folder doen uitkomen, vermeldende een keur van korte vakantiereizen. Uit het grote aantal te organiseren dagtochten zullen de vele vreemdelingen, die hun vakantiereizen in Twente en Salland doorbrengen, alsook de vakantiegangers uit Twente en Salland een goede keus kun nen doen. Van bijzondere aantrekkingskracht zal zon der twijfel zijn de dagtocht onder het mot to „Van de stand naar het land" vooral voor de touristen die in deze streek ver blijven. Door deze tocht krijgt men een prachtige indruk van de sfeer op het plat teland en van de wijze waarop men in Twen te, want betreft de agrarische sector, woont werkt. Deze ritten worden door de OAD georgani seerd in samenwerking met de Overijssel se landbouwmaatschappij (O.L.M.) en de afd. Overijssel van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen De bedoeling van deze tochten is op de eerste plaats de stedelingen nader in con tact te brengen met het platteland. Als le object van deze dagreis wordt een bezoek gebracht aan een pluimvee-fokbedrijf n.l. aan dat van de heer F. J. Morsink op de Lage Esch te Ambt Delden. In dit be drijf met ongeveer 4.000 kippen kunnen en kele broedmachines met elk 21.000 eieren worden bezichtigd, terwijl ook gedemon streerd wordt hoe het z.g. sexen in zijn werk gaat. Als 2e object wordt een bezoek gebracht aan de Hengelose Coöperatieve Melkinrich ting. Via Oldenzaal gaat de trip verder naar Denekamp alwaar zal worden geluncht. Over Ootmarsum en Geesteren reist men verder naar de ruilverkavelingsgebieden van Vrie- zenveen waarna in Almelo een z.g. gemengd bedrijf kan worden bezichtigd en wel dat van de .heer A. J. Uilenreef aan de Wa- teregge te Almelo. Op dit bedrijf „houdt" men o.a. 25 melk koeien, 25 stuks jongvee en 25 fokzeugen, terwijl het ook bekend staat als pluimvee- vermeerderingsbedrij fVia Borne gaat de tocht verder naar Delden (kasteel Twickel) De tochten staan onder deskundige lei ding. Voor het overige heeft de OAD een grote reeks van binnen en buitenlandse dagtoch ten op het programma staan. Vooral in de ze maand juli en in augustus is er een gro te keus. Om er enkele te noemen: AmsterdamSchipholVolendam (iedere dinsdag in juli en augustus). Den Haag-Sche- veningen (succesreis zoals het programma vermeldt). (Iedere vrijdag in juli en augus tus). Naar de Parel van Limburg aldus is de daigtocht gekenschetst naar het onvolprezen Valkenburg. Wat een bezienswaardigheden in 1 dag al niet kunnen worden bewonderd? De Catacomben, de ruïne van de 'vroegere Ridderburcht de model-steenkolenmijn, de kabelbaan, de Lourdesgrot, de gemeentegrot ten Klant's Dierentuin, het Grotten aqua rium, het Rotspark, enz. Voor diegenen, die niet zo lang in de bus (touringcar zegt men tegenwoordig) wil rei zen is er de mogelijkheid van de tocht naar Giethoorn. Naast met het „Nederlands Venetië" maakt men kennis met Staphorst en de Noord- Oostpolder. (Iedere vrijdag in juli en augus tus.) Op vrijdag 27 juli gaat de OAD naar de finish van de Vierdaagse in Nijmegen. Voor diegenen die het indrukwekkende schouw spel van het binnen trekken van het glori euze wandelleger wel eens heeft gezien, be hoeft deze gebeurtenis geen aanbeveling. Diegenen, die nooit getuige zijn ge weest van de apotheose van dit wandelfeest kan deze tocht zeer worden aanbevolen. Iedere donderdag in juli en augustus gaat de OAD naar Rotterdam, de stad van de Lijnbaan, de Maastunnel, van de diergaar de Blij dorp en vooral van de Euromast. Iedere maandag in juli en augustus reist de OAD naar de olievelden bij Schoonebeek. De honderden ja-knikkers" bieden steeds weer een fascinerende indruk. Het bezoek aan 't fraaie Noorderdierenpark te Emmen, dat bij deze tocht is ingelast is ook alleszins de moeite waard. Iedere woensdag in juli en augustus kan men met de OAD mee, naar de Veluwe. De tocht dwars over de Veluwe met bezoek aan Uddelermeer en Harderwijk zal velen kunnen bekoren. Voor dagreizigers, die een buitenlandse tocht willen maken heeft de OAD keus uit: De tocht naar Rijnland, Königswinter op iedere woensdag in juli en augustus, voorts een zeer uitgebreide Sauerlandtocht (be zoek aan Dortmund en Munster) (iedere don derdag in juli en augustus). Iedere vrijdag gaat de OAD naar het Ber- gische land (Rondrit Essen, bezoek Burg. Hoogste spoorbrug van Duitsland De Mung- stenerbrucke, Remscheider Talsperre.). Voorts staat op het dagtochtenprogram ma een trip naar Tecklenburg-Bad Rothen- felde-Osnabruck (Teutoburgerwoud) Teck- lenburg) Osnabruck). (Iedere vrijdag in juli-augustus) Hoog gelegen kastelen, pittoreske dorpjes en dalen met indrukwekkende stuwmeren aldus is de aankondiging van de tocht naar Ennepe-Ruhr op iedere dinsdag in juli en augustus. Een rustige tocht is die naar Tecklenburg- Bergland-Munster, rustig maar zeer interes sant (Slot Bentheim, R.K. kerk Rheine, Ro- delbahn Ibbenburen en wandeling naar Dö- renther klippen met Das Hoekende Weib). (Iedere zondag in juli-augustus). Tot slot vermeldt de goed verzorgde fol der een fraaie tocht vol afwisseling naar de Porta Westfalica door een wondermooi berglandschap met bezoek aan de Wittekinds- berg, Kaiser Wilhelm Denkmal, Hermann Denkmal in Detmold. Deze tocht wordt ge organiseerd op iedere dinsdag in juli-augus tus. Al met al kunnen vakantiegangers uit deze reizen een grote keus doen voor een prettige afwisselende en interessante dag tocht. aan de lucht. Het schip mag door varen. Na Den Dolder passeert het de dunbevolkte streek ten oosten van Maarssen en dan ziet men direct alweer de Loosdrechtse plassen die het einde van de vaart bekekenen. Dan kemt voor Konrad Hess 't moeilijkste deel van de reis. Hij moet zien, dat hij het schip feilloos cp het ene kleine wiel, dat onder de cabine is gemon teerd, op de grasmat neerzet. Honderden uit Hilversum en omgeving staan langs de hekken om de landing van het luchtge vaarte gade te slaan. Het schip nadert uit noord-oost.eli.ike rich ting het vliegveld, verliest dan snel hoogte, maar draait eerst nog een rondje boven het gras veld, waar het grondpersoneel klaar staat. Dan stormt het als een voorwereldlijk monster op 't groepje mannen af. steeds lager zakkend. Eindelijk raakt het wiel de grond. De mannen van het grondpersoneel hebben op dat moment gewacht. Zij stormen naderbr en pakken het luchtschip bij de kabels, uit alle macht trek kend om hel op de grond te hou den. Anderen gaan aan de meta len buis rond de kabine hangen en houden het schip zo met hun gewicht in bedwang. Zeker twin tig manren ziin tüdens de lan ding in de weer. Zii voeren het schip mee, als een buit. die op het luchtruim veroverd is en bin den het vast aan een paal. Als een misdadiger. Ligt de neus van de grote si gaar eenmaal vast. dan laat men het schin los. De twintig zand- zakies worden eraan gehangen. Zo bliift het staan. Een niet-alledaagse reis voor de drie nassaeiers is tot een goed einde gebracht Voldaan, blii over de goede afloop, waaraan zii in feite toch niet haddon pptwii-Faia verlaten zii het cchit> en kiiken nog eens naar d° reusachtige si- gaamorrnierp ruimte, waarin zich dp 4 50O not) liter waterstof far be vindt Dan keren ze het logge monster voorgoed de rug toe. Kapitein Hess, die al 1600 uur met het luchtschip heeft gevaren, stapt uit. Duidelijk zijn de zand- zakjes te zien, die de ballon op de grond houden. NIET ZO Verb.Veiilg Vcri-cci Q| MAAR ZO TIJDIG, DUIDELIJK Een monteur maakt het schip los van de korte stalen mast, waaraan het verankerd ligt. (Van een onzer verslaggevers) A/B Luchtschip Met vaste hand stuurt kapitein Konrad Hess uit Frankfort zijn schip zuidwaarts. Rechts van hem zit Hans Peter uit dezelfde Duitse stad. Beide mannen turen naar de horizon, waar het water van de Lek blikkert in het licht van de ondergaande zon. Rustig vaart het schip verder, zonder schokken of stoten. De beide motoren van 145 pk zingen onafgebroken hqn eentonig lied. Het sonore geluid maakt een gesprek in de cabine van het luchtschip on mogelijk. Slechts nu en dan hoort de kapitein een verraste uitroep. Verder zwijgen de passagiers. En zij genieten van het fraaie land schap, dat vierhonderd meter lager langzaam voorbij trekt. der krijgen de passagiers al gauw de buitenwijken van Utrecht te zien. Dan gaat het over de druk ke start, het bedrijvige spoorweg emplacement en de spaarzame grachten verder. Terwijl men aan de rechterhand de reusachtige mastrn van Lopik passeert, kij ken de passagiers neer op de enorme bassins van de ri oolwaterzuiveringsinstallatie van Utrecht. De Maliebaan is duide lijk herkenbaar, evenals de ro tonde Oudenrijn en de waterto ren. In de buitenwijken scharre len ver beneden het schip wat postduiven als kleine stipjes bo ven de rode daken In het Amsterdam-Rijnkanaal varen miniatuur-sleepbootjes met rijnaken als notedopjes noord waarts. Dan bereiKt het lucht schip het stadje Culemborg, waar de roodgedakte huisjes knusjes rond de kerk staan geschaard. De bevolking gaat de huizen uit en speurt turend omhoog naar „dat vreemde ding". Kinneren zijn in de meerder heid. De meesten van hen heb ben nog nooit een luchtschip ge zien. Na een afscheidsrondje doe men spoedig de eerste huisjes op van Tuil aan 't Waal, waar een fietsende jongen van verbazing in een heg r"4t Een miniatuur-treintje ver plaatst zich met grote snelheid op de twee kaarsrechte potlood- streepies. die de rails moeten zijn. Het lijkt alsof het treintje door een verkeerde wisselstand uit Madurodam is komen rijden. Via Seist vaart het schip ten zuiden van Den Dolder. In de om geving van Soesterberg vraagt de kapitein instructies aan de verkeerstoren van het vliegveld. Er is - letterlijk - geen vuiltje De passagiers vergeten, dat boven hun kabine een gasbel van bijna vieT miljoen litér wa terstofgas' ~meedrtjTtr::, Dat ,éën vonkje voldoende is. öm deze gasmassa met een vernietigende klap te doen exploderen. Er is het volste vertrouwen in de 47- jarige Duitse kapitein, die hen vier uur heeft laten wachten, al vorens hen in zijn luchtschip mee te nemen. Want Konrad Hess neemt geen risico's. De zuidwes telijke wind had praktisch de ge hele middag een sterkte van vijf tien knopen, nèt teveel voor het vrij lompe luchtschip. In de cabine onder de 48 me ter lange sigaar van grijze bal- lonstof zitten de twee beman ningsleden en hun drie gasten uiterst comfortabel in verende fauteuils. De metertjes op het in strumentenbord, dat doet denken aan dat van een vliegtuig, hoe wel het belangrijk minder inge wikkeld is, wijzen de kapitein precies wat hij wil weten. De knopjes boven de raampjes aan de voorzijde zijn verbonden met kabeltjes, die het in- en uit stromen van het gas via kleppen regelen. De op pedalen vastgebonden voeten van de kapitein zorgen voor de besturing van het enor me gevaarte. Rechts van zijn stoel is een wiel gemonteerd, waaraan hp onafgebroken draait en waarmee de hoogte wordt ge regeld. De besturing van het ruimteschip vergt al zijn aan*- daeht; Zo vaart het schip over Neder land, statig en groots, soms lang zaam cirkelend boven de bevol kingscentra, dan weer met gro tere snelheid, als het landschap alleen nog maar gras en bomen laat zien. Van vliegveld Hilversum stijgt het op, als het Duitse grondper soneel de neus van de sigaar heeft losgemaakt van de top van een hoge mast cn het naar open terrein heeft geleid. Dan maken snélle handen de twintig zand- zakjes los, die aan de ijzeren buis om de kabine zijn gehaakt. Daarna is er geen houden meer aan. De 4300 kubieke meter wa terstofgas trekken het gevaar te gretig omhoog; de motorer. brullen Snel stijgt het schip in een bocht omhoog en al gauw zijn de hardwerkende mannen op de grasmat van het vliegveld veranderd in ijverige mieren. Als het schip zuidwaarts gaat, ziet men rechts de Loosdrechtse plassen, waarop een eenzame zeilbt'Oi dobbert. De uitgestrekt heid van de waterma^a komt goed iot uitdrukking. Wat ver- De meest voorkomende oorzaken van onge. vallen door richtingsver' ndering zijn: onachtzaam heid bij hetaf- slaan n iet op het ach teropkomend verkeer ietten geen richting aangeven snijden Verb A'eiRCj U ZIET MAAR WEER: 'T IS VOORDELIG KOPEN BIJ HAARSTRAAT 43 RUSSEN voor TECHNISCHE HAARSTRAAT 28 Wel nagemaakt, doch niet geëvenaard. BAKKERIJ Gehuwde vrouw zoekt Schrijfwerk of ander licht werk. Brieven ond no. 120 bur. van dit blad. WEGENS VAKANTIE van 9 t.m. 14 juli Slagerij Tabaksgaarde. WEGENS VAKANTIE van maandag 9 tot en met zaterdag 14 juli. Erven Brood, en Banketbakkerij, Wierd-nsestraat 13. rit - :N'\rA '/rtrLi -V-V/'LU

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 7