FILMNIEUWS COLLECTIE-STENERSEN, portret van verzamelaar 0 i Mej. Pennings werd gehuldigd 25 jaar kleuterleidster Actie praatmachines met Thuis Vergadering „Excelsior'" Supportersver. „Excelsior Sportclub Rijssen-SVZW 5-3 Zilveren jubileum Slavenopstand in Atlantis Mummie Vrijdag 6 juli 1962 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Vrijdag en zaterdag de film Woensdag de film Mej. G. Pennings, hoofd van de Chr. kleu terschool Margriet te Rijssen, herdacht vrij dag de dag, dat zij 25 jaar aan deze school verbonden was geweest. Deze dag is voor de jubilaresse niet onop gemerkt voorbijgegaan, integendeel, van ve le zijden heeft zij grote belangstelling on dervonden. Des morgens werd feest gehouden met de kinderen van de school en ontvingen deze een traktatie. Des middags was in de school een receptie belegd, waar een groot aantal personen hun gelukwensen kwamen aanbieden, o.a. het college van burgemees ter en wethouders en verschillende plaatse lijke predikanten. Ook mocht de jubilaresse veel cadeaus in ontvangst nemen. De middagbijeenkomst werd geopend met een welkomstlied, waarna de voorzitter de heer R. Bosma enige herinneringen ophaal de uit de afgelopen 25 jaar. Het bestuur heeft grote bewondering voor uw grote ijver in de ze betoond en de Here bekroonde het werk met Zijn zegen, aldus spr. Namens het be stuur bracht hij haar zeer hartelijk dank voor al haar trouwe arbeid aan deze school verricht. De inspectrice van het kleuteronderwijs mevr. Bloemink uit Deventer, hierna spre kende, wees er op, dat de opvoeding in de kleuterschool een verlengstuk is van de op voeding der ouders. De ouders van de kin deren der school hebben vertrouwen in mej. Pennings, aldus spr. Een kindershow volgde hierna, waarbij de De door het Algemeen Dagblad te Rot terdam in het leven geroepen actie „Praat machines met Thuis" draait momenteel op volle toeren. Er zijn nu al plm. 60 draag bare bandrecorders verzonden naar de mi litairen op Nieuw-Guinea. Ook voor de inwoners van Rijssen en om geving bestaat nu de gelegenheid om een gesproken brief te sturen aan hun zoon of verloofde, die als militair op Nieuw-Gui nea verblijf.t Zij kunnen zich hiervoor wenden tot de fa. Van Bruggen, Kerkstraat 3 te Holten telf. no. 05483-275. De kosten zijn 1,95 voor een bandje waar op 2 x 20 minuten gesproken kan worden. De verzending naar Nieuw-Guinea is geheel kosteloos en wordt verzorgdt door het Alge meen Dagblad. Degenen die een bijdrage willen storten om deze actie te steunen kunnen dit doen door overschrijving op gironummer 28 4800 tji.v. Actie Praatmachines met Thuis. De voetbalvereniging Excelsior hield in ca fé Koedijk te Rijssen een ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer J. Harm- sen. Uit het jaarverslag van de heer J. F. Smit bleek, dat het aantal leden ruim 330 bedraagt. De heer E. Meijerink bracht het financieel verslag uit met de mededeling een klein batig saldo in kas te hebben. Hierna gaf de heer J. Smeijers namens de kascommissie een financieel overzicht, waaruit bleek, dat in het komende seizoen de reiskosten hoog zullen zijn, waardoor op bepaalde punten bezuinigd zal moeten wor den. Tot bestuursleden werden herkozen de he ren G. Gerritsen, J. F. Smit en in de va cature M. Reuvenkamp (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer J. Gerritsen. In de nieuwe kascommissie werden geko zen de heren J. Smeijers, G. J. van de Maat en J. Voortman. In de elftalcommis sie werden herkozen de heren J. H. van Brussel, B. Nijland en H. Wold. Tot juniorenleiders werden gekozen de he ren A. van de Meer en T. Brandriet. Een tweetal bestuursvoorstellen werden hierna door de leden aangenomen, n.l. de entreeverhoging van 0.60 op 0.75 en 2e dat de spelers, bestuur en commissieleden voortaan voor elke uitwedstrijd 1, per per soon moeten bijbetalen in de reiskosten. Vervolgens werd het oefenprogramma voor het le elftal voor de maand augustus vast gesteld als volgt (in Rijssen te spelen): af spraken werden gemaakt met Hengelo 1 (op 4 aug.), met Heracles 11, met Enschedese Boys 11 en met Sportclub Enschede 11. Tenslotte werden de thans goedgekeurde statuten en reglementen aan alle leden uitge reikt. De supportersvereniging Excelsior te Rijs sen hield gisteravond een ledenvergadering in café Kamphuis onder voorzitterschap van de heer J. Voortman. Het jaarverslag werd uitgebracht door de heer J. Smeijers, die mededeelde, dat de ver. momenteel ruim 200 leden telt De ver. heeft in het afgelopen seizoen de reiskosten voor het le elftal op zich genomen en een reis van de pupillen naar Deventer. Bij het kampioensfeest van Excelsior ontvingen alle spelers en reserve-spelers een trainingspak ten geschenke. De heer Smeijers bracht evenens het financieel verslag uit, waaruit bleek, dat de terreinverlotingen nog steeds een belang rijke bron van inkomsten zijn. De financiële toestand van de ver. is ietsachteruitgegaan, i.v.m. de vele uitgaven bij het kampioen schap van Excelsior. In de kascommissie werden gekozen de heren H. J. Landeweerd, G. J. van de Maat en J. Poortman. Bij een bestuursverkiezing werden herkozen de heer J. Voortman en in de vacature H. Geerling (bedankt) gekozen de heer G. van Brussel. Wegens uitbreiding werden tot bestuursleden gekozen de heren G. J .Harmsen en W. Meijerink. De voorzitter deelde nog mede, dat de supportersver. een z.g. bierglazenactie op touw heeft gezet. Tenslotte bedankte de voor zitter van de voetbalver. Excelsior de heer ,J. Harmsen de supportersver. voor de ont vangen steun. kleuters waren gekleed in diverse kleder drachten. Een mooie afwisseling. Mej. J. Taal, hoofd van de chr. kleuter school Marijke te Rijssen bracht de felici taties over van het personeel en bood enkele cadeaus aan. Namens het damescomité sprak hierna mevr. Oosthoek de felicitaties uit. Op humoristische wijze voerden een 8-tal moeders hierna een stukje op, weergevende de wijze, waarop vroeger de kinderen naar school werden gebracht. Ook deze boden en kele cadeaus aan. Onder leiding van een der leidsters voer den enkele kinderen vervolgens een ABC- spel op. De heer De Ridder secretaris, bood hier na namens het bestuur een prachtig cadeau aan, een hugenotenkruis in goud met een gouden hangertje, waarbij spr. wees op de betekenis hiervan. Mej. Pennings bedankte hierna in hartelij ke bewoordingen voor de waarderende woor den en prachtige cadeaus. In het door Sportclub Rijssen georgani seerde nederlaagtoernooi wist de organise rende vereniging voor de eerste keer een overwinning te boeken. Hoewel Sportclub door het feit, dat een 4-tal spelers niet beschikbaar waren weer in een geheel gewijzigde opstelling binnen de wit te lijnen verscheen bleek al vrij gauw, dat deze opstelling aardig voldeed. Vooral voor rust kwamen de Rijssenaren tot goede combinaties, waardoor de wedstrijd een interessant karakter kreeg. Sportclub zette de wedstrijd in met een hoog tempo, waardoor de verdediging van SVZW (Wierden) alle zeilen moest bijzet ten om doelpunten te voorkomen. Ondanks de meerderheid die Sportclub de- De heer G. Kippers Stationsdwarsweg 38 herdacht dezer dagen het feit, dat het 25 jaar geleden was, dat hij in dienst trad als werknemer bij ter Horst en Co NV. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum werd hij ontvangen op het directiekantoor, alwaar de heer H. Jordaan een toespraak hield, waarin hij de jubilaris dankte voor de wijze, waarop hij zijn werk in dienst van de onderneming had verricht. De heer Kippers ontving o.a. het ere in signe „25 jaar trouwe dienst". monstreerde wist men niet tot doelpunten te komen. Geleidelijk namen de Zwaluwen het heft in handen en na 20 minuten had Lodewe- ges succes, toen hij een hem fraai toege speelde bal hard inschoot 0-1. De vreugde was niet van lange duur. Rut- terkamp passeerde enkele spelers maakte zich goed vrij en zijn verre schot trof doel 1-1. Enkele minuten later maakte Schellevis er 2-1 van, waardoor de Zwaluwen alles op al les zetten om een eervol resultaat te beha len. Nadat de linksbuiten van de Zwaluwen de stand op gelijke voet had gebracht wist Sportclub nog 2 keer te scoren zodat de rust inging met 4-2. Na de rust werd er harder gespeeld. De Zwaluwen zetten een hevig of fensief in. Niet zonder succes zoals bleek, toen de rechtsbinnen de achterstand wist te verkleinen tot 4-3,. Hoe de Wierdenaren ook zwoegden, de Rijssense verdediging liet zich niet meer passeren. Enkele minuten voor het einde had Sportclub met een goed opgezette aanval nog een keer succes, 'door Schellevis, die een fraai doelpunt maakte. Met de stand 5-3 voor Sportclub Rijssen kwam het einde van deze over het algemeen genomen aardige wedstrijd. Volgens de geleerden en wijsgeren der oudheid moest er ééns in de Atlantische Oceaan een ander werelddeel bestaan heb ben, dat in een grote zondvloed onderging. Atlantis. Duizenden jaren geleden varen twee Griek se vissers, Demetrius en zijn vader, in hun vissersbootje op de Middellandse Zee. Opeens ontdekt Demetrius in de verte een vlot. Ondanks de protesten van zijn vader, springt hij overboord en zwemt naar het vlot toe. Op het vlot bevindt zich een beeld schone jonge vrouw, die zij in hun huis op nemen en van droge kleren voorzien. Op de vraag van Demetrius' vader, beweert zij Prinses Antillia te zijn, de dochter van Koning Kronas van Atlantis. Demetrius en zijn vader geloven niet in het bestaan van een rijk, dat gelegen moet zijn voorbij de Zuilen van Hercules, die het ein de van de wereld aanduiden Maar An tillia verlangt zo naar huis, dat zij een af spraak maakt met Demetrius, waar zij zich tot aangetrokken voelt. Demetrius zal haar voorbij de Zuilen van Hercules brengen en als hij na het tijdsver loop van een maan het rijk Atlantis niet zal zien, zullen zij terugkeren naar Grieken land en zal Antillia zijn vrouw worden. Na verloop van tijd bereiken zij inderdaad het ombekende werelddeel. Prinses Antillia wordt verwelkomd door Zaren, de Eerste Minister, aan boord van een schip, dat zich onderwater kan voort bewegen. Op haar vraag deelt Zaron haar mede, dat haar vader, Koning Kronas, niet bij de begroeting aanwezig kan zijn, omdat hij ziek is. Tesamen met Demetrius begeeft Antillia zich naar het Paleis, maar onderweg wordt (Van redacteur beeldende kunsten) EEN COLLECTIE kunstwerken zou men het zelfportret van een ver zamelaar kunnen noemen. Liever - want de term „zelfportret" geeft nog te veel de indruk van een statisch en onveranderlijk geheel - zou ik zelfs nog spreken van een autobiografie van de geest, van een zelfontleding. De verzamelaar begint zijn verzameling aan te leggen, door op zeker moment een stuk te kopen dat hem dan boeit. Hij koopt er meer bij, telkens meer en iedere aankoop belichaamt voor hem opnieww de onherhaalbare emotie van dat moment: het herken nen van zichzelf en van de kunstenaar in dat ene kunstwerk. Kunst kopen is dan ook steeds weer een avontuur van de geest; want het is steeds de vraag, of het contact tussen kunstenaar en koper er zal zijn en of het blijvend zal zijn. Bovendien: wat de een bemint verfoeit de ander. GEGEVEN DEZE omstandig heden is het met de verzameling van de Noorse zakenman Rolf E. Stenersen zeer merkwaardig gesteld. Want de opbouw van zijn collectie, zoals die momenteel in het Stedelijk Museum te Amster dam te zien is, geeft het beeld van een ontwikkeling al zeer dui delijk. De groei is een zeer merk waardige richting gegaan. Zo vaak immers kiezen verzame laars van hedendaagse kunst steeds moderner werken, om ten slotte bij de volslagen abstractie te eindigen - Stenersen heeft dat anders gedaan. Wel begon hij als zovele anderen bij de expressio nisten - in dit geval bij zijn land genoot Edvard Munch, maar na dat hij eerst nog een grote groep Ecole de Paris had aangekocht, kwam hij tenslotte bij zijn grote liefde uit: de kunst van Paul Klee. Daarnevens vergaarde hij veel werk van andere landgenoten, jonge en oude. Hij heeft met even veel vreugde zondagsschil- ders als expressionisten gekocht - alleen gelet op wat zij hadden te zeggen. DEZE ONTWIKKELING van Munch naar Klee is voor mijn gevoel bijzonder merkwaardig. Het is waar: werk van Paul Klee komt in meer verzamelin gen voor, maar vaak als over gang naar het allermodernste. Hier is het omgekeerde ge beurd. Stenersen is als achttien jarige bij Munch begonnen. Her kende hij in diens angsten de nood en de onzekerheid van zijn jongelingschap? Feit is, dat hij zeer veel van hem heeft gekocht. De tentoonstelling bevat er een vrij grote groep van - en vaak zeer karakteristieke werken, zo als zijn grote Levensdans, een variant op de oude dodendansen, maar vervuld van een onvoorstel bare hopeloosheid en uitzichtloos heid - of dat merkwaardige „Een den en Kalkoenen", vogels ge zien in een winters bos, bijwijze van herinnering aan onze eetfes tijnen met Kerstmis; alweer zo'n uiting van angst en doodsvrees, nu geprojecteerd in deze mach teloze dieren. DE ANGST van Munch wordt opgevolgd door de agressieve vormvemdetiging van de Ecole de Paris; een groep, waarvan enke le belangwekkende Picasso's de kern vormen. Naast de heftige dramatiek van de Dode Haan, van Picasso, de decadentie van een Zittend Naakt, van Modigliani; naast de beklemming van het werk van de Mexicaan Rufino Tamayo dt- verlorenheid van Cor- neille - het is alsof Stenersen een houvast heeft gezocht zonder het te kunner. vinden. Munch had hem Picasso aangeraden, Ste nersen zelf vond andere kunste naars als Matisse en Kandinsky en in die tijd verscherpte zijn oor deel over vele schilders. Teveel herhaaldeit dezen zichzelf naar zijn mening. „Als je er twee van Rouault kent, ken je ze allemaal", zegt hij ergens. HIJ HAD TOEN AL contact met jhr. W. Sandberg, de di recteur van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. Deze hielp hem uiteindelijk, Paul Klee ont dekken. Het moet een openbaring voor hem zijn geweest, het werk van deze kunstenaar te leren ken nen. Bij hem moet hij hebben ge vonden wat hij zocht: het steeds weer nieuwe, dat telkens andere aspecten van 't verborgene open baart. „Sinids Munch en Picas so heeft niemand me, geloof ik, zo diep in mijn eigen droomwe reld binnengevoerd; want dit Is zeker: een kunstenaar kan ons alleen in onze eigen wereld bin nenleiden", zegt Stenersen. „Paul Klee is het grootste pren tenboek, de ladder en de brug tot een onbekende wereld binnen in me. Hij ontdekt een stroom van zwart-rode angst, maar ook van hoop en vertrouwen". Met deze merkwaardige zinnen heeft Stenersen omschreven, wat Paul Klee voor hem heeft bete kend - voor hem, die kennelijk een religieusvoelende atheist is. Nu vormen de werken van Klee de kern van de tentoonstel ling. Ik moet zeggen: het is een heel mooie groep - nog meer: zij is het bewijs, dat Stenersen een zeer gevoelig mens is, die aan de vormvernietiging der moder- Picasso: Studie voor Antipo lis, een inkttekening uit de col- lectie-Stenersen. nen niet genoeg heeft, maar die zoekt naar wat hem iets wezen lijks kan openbaren van het ge heim van de geest. DE GROEP NOORSE schil ders staat hier min of meer los van. Misschien is het werk van de zondagsschilder Jacobsen mét zijn landschappen en zijn sprook jesmotieven hem in alle eenvoud nog het liefst geweest om zijn simpelheid en om zijn Noorsheid. Want de anderen volgen de he dendaagse lijnen: het expressio nisme van „Die Brücke" (Jacob Weidemann), het decoratieve van Matisse (L. Karsten), de Nouvel- les Réalités (Olav Strömme). Zij moeten Stenersen hebben ge boeid. Maar het kan nauwelijks anders dan voorbijgaand zijn ge weest. Klee belichaamt voor hem datgene, wat hij in diepste we zen zoekt: het mysterie, de hoop, de poëzie, het esprit. Ongeluk Te Venlo is de 75- jarige wielrijder J. Hovens aange reden door een achterop rijdende bestelauto, toen de bejaarde man wilde afbuigen om een zijstraat in te slaan. In zorgwekkende toe stand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is overleden. Doodgestoken De politie in de Amerikaanse plaats Silverdale in Pennsylvania heeft een 12-jarige jongen aangehouden, die bij een ruzie om een gevonden nest jonge katten een 10-jarig meisje zou hebben doodgestoken. De jongen zal door een psychiater worden onderzocht, voordat besloten wordt of hij terecht zal moeten staan. Demetrius - zonder dat Antillia het bemerkt - door soldaten van Zaren overvallen en tot dwangarbeid veroordeeld. Als Antillia dat bemerkt is zij zeer veront waardigd, maar zij heeft reeds bemerkt, dat haar vader geheel door Zaren wordt over heerst en dat deze laatste in feite de werke- lijkemacht over Atlantis uitoefent. Zaren wenst de gehele wereld te veroveren en laat voor dat doel een alles vernietigend kristal vervaardiger door zijn slavenarbei ders. Door toedoen vein Antillia herwint De metrius de vrijheid maar hij wil niets meer met Antillia te maken hebben. De Hogepriester van Atlantis, Azor, voor spelt Zaren de ondergang van Atlantis, als Zaren zijn veroveringsplannen doorzet. In een wanhoopspoging tracht Demetrius nog de bevolking en zijn medegevangenen te redden, maar het is reeds te laatHet weer betrekt.er valt een onheilspellen de stilte. en dan barst opeens de hel los. De vulkaan treed in werking en Atlan tis wordt langzaam bedolven onder een laag alles vernietigende, kokende lava. Demetrius snelt naar het Paleis en weet op het laatste nippertje Antillia te redden. Zij weten te ontkomen in een vissersscheep je en vanaf de open zee zien zij hoe de aarde scheurt en Atlantis langzaam in de Oceaan verzinkt. De Engelse oudheidkundige Stephen Ban ning, die al twintig jaar in Egypte bezig is met het zoeken naar kunstschatten, ont dekt een geheime graftombe, die waarschijn lijk de laatste rustplaats van Prinses Anan ka, Hogepriesteres van God Karnak zal zijn. Zijn zoon John, eveneens Egyptoloog, kan door een gebroken been, dat hem in de tent dwingt te blijven, het grote moment van het openen en betreden der tombe niet mee maken, maar het derde expeditielid, oom Joseph heeft beloofd John zo snel mogelijk op de hoogte te brengen. Voordat de laatste beletselen om het graf te bereiken zijn opge- ruirot komt een Egyptenaar, Mehemet, de archeologen vragen op te houden met hun werk, dat hij heiligschennis noemt, maar zijn protest wordt genegeerd en op zijn woor den, dat het gravenrovers slecht pleegt te vergaan wordt geen acht geslagen. Banning beleeft de grootste triomf van zijn leven als hij in de prachtige grafkel der doordringt, waar de schone prinses Ananka al 4000 jaren rust. In een klein kist je vindt hij de oude „Rol des Levens", ge schreven door God Karnak zelf. Als Banning deze Rol leest gaat een geheime deur lang zaam open Oom Joseph, die John is gaan inlichten hoorteen kreet. Hij vindt Banning liggend aan de voet van de Sarcophaag. De oude man spreekt wartaal. Later blijkt, dat een plot selinge hevige schrik zijn geestvermogens heeft gestoord. John en Oom Jbseph ma ken het werk af, verzenden de grootste schat ten naar het Britse Museum terwijl Stephen Banning inEnge land in een „rusthuis" wordt ondergebracht. Drie jaar later - de mummie van Anan ka staat al lang in het Britse Museum en John Banning woont met zijn knappe vrouw Isobel in een landhuis bij een Engels dorp in de buurt van z'n vader's rusthuis - wordt John bij zijn vader geroepen, die in een vlaag van schijnbare helderheid hem een nogal ongeloofwaardig verhaal vertelt van een levende mummie, die op zijn leven loert, omdat hij Ananka's graf geschonden heeft. Deze mummie zou tot leven zijn gekomen omdat hij, Stephen Banning indertijd de Rol des Levens gelezen had. John beschouwt dit verhaal als de uiting van een gestoorde geest. Hij weet niet, dat in het dorp een geheimzinnige kist is gearriveerd, die door twee vrachtrijders naar een huis, even voor bij het „rusthuis" moet worden gebracht. Door een verkeerde manoeuvre op de zeer hobbelige weg valt de kist in een moeras en zinkt daarin weg. De volgende dag leest de Egyptenaar Mehemet, een volgeling van God Kamak en de man, die Banning in Egypte waarschuwde, bij dit moeras de Rol des Le vens voor en daar verrijst uit de modder de monstrueuze figuur van de mummie Kha- ris, die instructies van Mehemet krijgt om de drie ontheiligers van Ananka's tombe te doden. Inderdaad wordt Stephen Ban-nig in het rusthuis door een krachtige en schijnbaar on kwetsbare mummie gedood en enige tijd la ter valt Oom Joseph als diens slachtoffer. John zoekt voor deze moorden een motief. De legende over het leven van Prinses Anan ka gaat aan zijn geestesoog voorbij. Haar bedevaart naar Amrak, haar dood, de lang durige ceremoniën van het balsemen en haar plechtige bijzetting. Maar Kharis, de Hogepriester van Karrak, die Ananka lief had, tracht haar weer tot leven te brengen. Bij deze godslasterlijke handeling wordt hij betrapt en als sitraf wordt hij levend be graven In de tombe om altijd de prinses te kunnen bewa-ken. Wat John niet weet is, dat door het voorlezen van de Rol des Levens door zijn vader Kharis weer tot leven geko men is1 en dat zijn plotselinge verschijning zijn vader krankzinnig maakte. Zich verder verdiepend in Ananka's historie ontdekt John ook een grote gelijkenis tussen Ananka en zijn vrouw Isobel. De volgende nacht verschijnt de Mummie in John's studeerkamer. John, voorbereid, schiet vele malen op hem, maar kogels schij nen de Mummie niet te deren. Isobel kiemt op het geluid der schoten af. Juist als Kha ris John wil doden ziet hij haar. Hij schrikt, denkt dat hij zijn geliefde Ananka ziet en gaat heen. Op bevel van Mehemet doet Kharis de vol gende avond een nieuwe moordpoging. Wel iswaar is Inspecteur Mulrconey uit Londen bezig met een onderzoek, maar hij kan John geen voldoende bescherming bieden. De scne van de vorige nacht herhaalt zich. Weer komt Isobel als John in doodsgevaar verkeert. Mehemet beveelt de Mummie om Isobel te doden, maar het monster keert zich woedend tegen zijn Egyptische meester en doodt hem om daarna met Isobel in zijn armen te verdwijnen. Banning en de inmiddels versterkte politie volgen de Mummie en zijn prooi naar het moeras, waar na een reeks spannende gebeur tenissen Isobel toch nog bevrijd kan worden. Getroffen door kogels van zwaar kaliber zakt Kharis, de Mummie, weg in de verstikkende modder

Weekblad voor Rijssen | 1962 | | pagina 5